aig nieuwsblad alg. nieuws voor west zeeuws-vlaanderen J ANNE'S GEHEIM de jchakel tóe Jaargang - Ar. Vrijdag 7 Dec. 1962 Verschgnt iedere vrijdag A bonmmentsprij s t 1,25 p. lew.; franco p. post f1,50 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01172) 429 V.. DRUKKERS-UITGEVERS F' SMOOR.DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS Plaatselijk Nieuws Aardenburg Installatie nieuwe burgemeester De nieuw-benoemde burgemeester van Aardenburg. de heer M. G. M. van jBerckel, zal op maandag 17 december a.s. geïnstalleerd worden. Te kwart voor twee 's middags zal de nieuwe burge meester worden verwelkomd aan de Kaaipoort. Om twee uur volgt de bui tengewone raadsvergadering, waarin de Installatie zal plaats vinden. Daarna is er Voor de inwoners van Aardenburg gelegenheid om met de burgemeester kennis te maken. Raadsvergadering De raad der gemeente Aardenburg kwam maandagavond bijeen, onder voorzitterschap van de waarnemend burgemeester de heer A. I. Catsman. Met een korte rede herdacht de voorzitter het verscheiden van H. K. H. Prinses WUhelmina en herinnerde er aan, dat het Eede (gem. Aardenburg) was, dat Koningin Wilhelmina in 1944 weer voor de eerste maal, na een af wezigheid van 4 jaar voet op Neder landse bodem zette. pesloten werd de verordening op de vleeskeuring te wijzigen. Het keurloon van varkens werd van f 5,op f 6,gebracht, het keurloon van de grotere slachtdieren werd be paald op f 12,per dier. Voorheen was dit f 10,per dier. In de Brandstraat, waar een 12tal bejaardenwoningen werden gebouwd, zullen een drietal lichtmasten geplaatst worden. Op de hoek van de Brandstraat en de Reinaertstraat zal een hoge lichtmast Worden geplaatst. De totale kosten wor den geraamd op f 1315, Het dameskoor Amicitia en het kin derkoor de Krekels ontvingen beiden een subsidie van f 200,Hieraan werd de voorwaarde verbonden, dat er 's zo mers een tweetal openluchtconcerten gegeven zullen worden. Besloten werd van het N.V. Bouw fonds voor Nederlandse Gemeenten een 7tal aandelen te kopen ieder grootf 250 De voorz. memoreerde het overlijden van de heer A. J. van der Lijke, oud raadslid, die kort geleden is overleden. Tijdens de rondvraag wees de heer Van Belleghem er op, dat er te Eede weinig bouwgrond meer beschikbaar is. Hij vroeg B. en W„ in verband met het uitbreidingsplan dat voor Eede is ge projecteerd ,nu reeds de nodige maat regelen te nemen. De heer Rijckaert verzocht om een herziening van de salariëring van het personeel van de vrijwillige brandweer. Mevrouw E. J. van der Broecke- de Man dankte aan het slot van de ver gadering de heer Catseman, voor de wij ze waarop deze tijdens zijn waarne mingsperiode zich voor de gemeente heeft ingezet, die hij al 35 jaar als raadslid diende. Mevrouw van der FEUILLETON door TOM LODEWIJK 28 (slot) Bert had maar een kort gesprek ge had met zijn directeur. „Dit wil ik u vooruit zeggen, me neer Charon", had hij gezegd, „dat ik vastbesloten was. in geen enkel opzicht nasporingen te doen naar het verleden van mijn vrouw. Zoals ze was. was ze mij goed genoeg en dan maar geen adj unc t-direc teur" „Zo", zei Ir. Charon en glimlachte fijn tjes. „En nu?" „Nu is door een ongelukkig toeval, ging Bert verder, zoekend naar woor den, „een en ander in mijn handen gekomen. wat me de vrijheid gaf, verder te gaan. Wat ik nu weet, meneer Charon is mijn zaak. Dat vertel ik nie mand. Ik weet het, mijn dochter José weet het toevallig, Anne weet neg niet dat wij het weten". „En ik", zei Ir. Charon. Bert zag verwonderd op. „U?" Broecke sprak namens de raad de wens uit, dat de heer Catseman, na de insta- latie van de nieuwe burgemeester nog lang van een welverdiende rust zal mo gen genieten. Schoondljke Buitengewone raadsvergadering Donderdag kwam de raad van Schoondijke in buitengewone zitting bijeen. Burgemeester Hoftijzer sprak de volgende rede uit, in verband met het overlijden van H. K. H. Prinses Wilhel mina. Het overlijden van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina heeft ons Nederlanders, maar ook zovelen ver over onze grenzen diep geschokt. Vooral wij, ouderen, die een flink aantal jaren van Haar 50-jarig rege ringstijdvak hebben medegemaakt, be seffen, wat een Landsvrouwe Zij voor ons is geweest. Als ik het woord Landsvrouwe ge bruik, dan is dat geen duidelijke ver tolking van onze gevoelens tegenover Haar. Het gemeentebestuur heeft in zijn condeleance telegram van innige deel neming, gericht aan Hare Majesteit de Koningin en Haar Huis, gesproken over de Moeder des Vaderlands. Als jong meisje, opgegroeid in een sfeer van strenge hofetiquette, is zij, vooral na aanvaarding der Regering, allengs meer naar Haar Volk toege groeid. Zij leefde in alles diep en warm mede, in tijden van voor- en tegen spoed. Want Haar lange Regering bracht voor- en tegenspoed. Wij denken aan de jaren 1929-1939 en aan de 2 Wereldoorlogen. Vooral de tweede Wereldoorlog heeft Haar, al verkeerde Zij, gelukkig, niet in ons Vaderland, wel bijzonder dicht bij Haar Volk gebracht. Met nimmer afla tende moed heeft Zij, gedragen door Haar Godsvertrouwen, voor de be vrijding van ons door de vijand over spoelde land gearbeid. Wij weten dit uit eigen ondervinding, uit schrifturen, uit boekwerken, zoals b.v. de biografie van Prins Bernhard dcor Alden Hatch en„ Onze jonge Koningin thuis" van Dr. J. Waterink, enz. enz. Zij was, zoals onze minister-president Dr. J. E. de Quay het zo kernachtig uit drukte: „de hoedster van een grote schat van Moge geestelijke waarden vrijheid, gerechtigheid, naastenliefde en eerbied voor de waarde en waardig heid van de mens". Wij treuren om het verlies van een Groot Vorstin. Vergeten zullen wij Haar nimmer. Het is onze taak om ons nage slacht te vertellen van welk enorme be tekenis Zij voor ons land en volk is geweest en zal blijven. Het is onze taak om voor ons Vader land, voor onze gemeente en voor alles wat ons Nederlanders dierbaar is, te blijven werken, hard werken, in Haar Geest Dat zij ruste in vrede. Na beëindiging werd 1 minuut stilte in acht genomen. „Ja. Ik zal me weer bij je moeten ver ontschuldigen, Bannink, dat ik me met jouw zaken heb bemoeid. Toen we ons gesprek hadden, dacht ik een ogenblik, dat jij aan m'n tip gehoor zou geven en informaties inwinnen. De volgende dag zag ik je op kantcor. Je zei niets, maar ik wist meteen, dat je niet van plan was het te doen". „Mijn respect voor uw mensenken nis". zei Bert eerlijk verrast. „Zo was het ook precies". „Jij bent niet zo moeilijk te kennen, gelukkig", glimlachte de directeur. „Nu heb ik ook zo hier en daar wel relaties, waarde heer Bannink en die kunnen mij op een heel discrete manier precies ver tellen wat ik weten wil. Wat ik eerst niet achter je rug om wilde doen, heb ik toch gedaan. in jouw eigen belang. En ik geloof, eerlijk gezegd, dat de N.V. Ferro helemaal geen gek figuur slaat met een adjunct-directeur, wiens vrouw draagster is van eh. een onder scheiding voor moed en vaderlandslief de ook al wil ze dat niet weten en al draagt ze hem nooit". Hij klopte Bert op de schouder met een jovaliteit, die hij neg nimmer had gedemon streerd. „Kerel", zei hij, „als jij zo'n vrouw weet te kiezen, zuiver door op je intuïtie af te gaan, en haar durft vertrouwen tegen alle roddel en zelfs tegen de ver standige wenken van je eigen directeur Retranchement Opbrengst Kinderzegelactie. De leerlingen van de openbare lagere school te Retranchement hebben voor f 186,aan kinderpostzegels en -kaar ten verkocht. Klaprooscollecte. De klaprooscollecte bracht te Retran chement f 36,82 op. Uitvoering. Het muziekgezelschap „Ons Genoe gen" gat in de school zijn najaarsuit voering. De voorzitter, de heer C. J. Almekin- ders-Masclee, verwelkomde in zijn ope ningswoord in het bijzonder burgemees ter J. A. Leenhcuts en zijn echtgenote. Het muzikale deel van het program ma stond onder leiding van de heer Alfred van de Bussche. Bij het toneelgedeelte had de heer J. Hakker de regie. Opgevoerd werd het toneelspel „Boerenbloed" van Kees Spierings. De avond werd besloten met een bal in café „Le Hollandais". Prijskaarting In café „De Zon" werd een prijskaar ting gehouden, waaraan 30 personen deelnamen. De uitslag was als volgt: Eerste prijs: Joz. de Meij en J. de Vol- dere: tweede prijs: A. Gijs en L. Schee- rens; derde prijs: J. Hakker en P. v. d. Voorde; vierde prijs: J. Pattist en W. Goossen. Herdenkingssamenkomst. Ter gelegenheid van het overlijden van H. K. H. Prinses Wilhelmina werd in de Ned. herv. kerk te Retranchement een herdenkingssamenkomst gehouden. Een inleidend woord werd gespro ken door Burgemeester J. A. Leenhouts. Hierna sprak ds. L. v. d. Molen, pre dikant der Vrije Evangelische Gemeen te en tenslotte ds. G. M. C. de Vries, predikant der Ned. Herv. Gemeente. Oostburg Beeld onthuld. Onder het luiden van de klokken van de r.-k. kerk en de Ned. herv. kerk heeft pastoor-deken A. A. F. Lievegoed zondagmiddag te Oostburg op het St.. Eligiusplein het beeld van de Heilige Eligius ingewijd. Alvorens tot deze plechtigheid over te gaan, waarbij een groot aantal genodig den aanwezig was, wijdde pastoor-de ken Lievegoed enige woorden aan het leven en het werk van St.-Eligius, die zoals hij zei, in de 7e eeuw heeft geleefd en vanuit Frankrijk en België tot aan de boorden van de Schelde het geloof predikte. De pastoor-deken bracht dank in, dan ben jij de man die Ferro nodig heeft en die ik graag naast me wil heb ben in het bedrijf. Dat wil zeggen, om me heel duidelijk uit te drukken: ook, dat ik je vrouw, juist jouw vrouw uit nemend geschikt acht als vrouw van onze nieuwe adjunct-directeur. En dat ik blij zal zijn, dat het me een eer en een genoegen zal zijn, als je mij, wan neer ze weer beter is, aan haar wilt voorstellen. Ik geloof niet, dat het een alledaagse kennismaking zal zijn". O— Nu, dat was het ook niet. Ir. Charon stond niet bij ieder als een beminnelijk mens bekend, maar hij kon beminnelijk zijn, als hij het de moeite waard vond. En dat hij mevrouw Ban nink, geboren Markus, de moeite waard vond, daaraan twijfelde geen van dee mnsen, die deze avond in het grote huis der Charons genodigd waren om de oe- noeming van jBert Bannink, tot ad junct-directeur van de N.V. Ferro te vieren. Mevrouw Charon, die zichzelf verwij ten maakte, dat ze de roddel niet eerder de kop had ingedrukt, stelde Anne per soonlijk aan alle dames voor. Mevrouw Kerssemakers had migraine, helaas. „Moet je d'r nou zien staan", zei Frans, die met José in een hoekje stond weggescholen. „Nou is ze verlegen, hoor En als je nou weet, dat al die wijven. aan al diegenen, die aan de totstand koming van het beeld hun medewer king hebben verleend, daarbij in het bijzonder noemend de Kath. Metaalbe- werkersbond te Utrecht, de R.-K. Smedenbond te Tilburg, de parochia nen van Oostburg en de beeldhouwer Baron E. Speijaert van Woerden uit Den Haag. Bovendien bracht hij dank aan het gemeentebestuur van Oostburg, voor de gegeven medewerking. Breskens Uitslag ballonwedstrijd der Vis serij-coöperatie. De ballonwedstrijd, georganiseerd door bovengenoemde coöperatie, ter ge. legenheid van het laatst gehouden Vis serijfeest, is een groot succes geworden. De gemiddelde afstand der ballonnen bedraagt 300 km. met uitzondering van de eerste prijswinares, wiens ballon een afstand van 1000 km. aflegde. De mees te ballonnen kwamen in Duistland te recht. De uitslag is als volgt: 1. Anny Ekkenbus uit Groede; 2. Jenny Hubrechtse; 3. Vera Albrechtse; 4. Ine ke Riteco; 5. Anneke v. d. Wege; 6. Lie- neke Pleyte; 7. Edith de Munck; 8 Hans Vissenberg; 9. Onno Erasmus; 10 P. en H. Loonen; II Anny Doppegieter. 12. Kees van Oostenbrugge; 13. Jantje Keymel; 14. Wim Roest; 15. Hennie v. d. Wege; 16. Jaap Carels; 17. Henk Brand; 18. J. v. d. Wege: 19. Lucie v. d. Vliet; 20. Hennie Trihou; 21. Hendrika v. d. Linden; 22. Jody Verduijn; 23. Adrie Francke; 24. G. van Muiken; 25. Joke Verloog; 26. Bea de Coninck; 27. Marianne de Lobel; 28. Martin Schel- straete; 29. Suzie Schelstraete30. Pe ter Verploeg; 31. Annemarie Jacobs; 32. Margriet Francke; 33. Adrie de Groote allen uit Breskens; 34. Izaak Vergouwe; 35. Ulrike Lenzen; 36. Carlo Vroon; 37. Sonja van Haneghem; 38. Cobie Ver meulen; 39. Ko van Velzen allen te Breskens; 40. Etiën Boussen, IJzendijke; 41. R. Govaert, Sas van Gent; 42. Eddy de Rechter, St. Jansteen; 43. Dorethe Wilms, Geleen; 44. Dick Krijger, Goes; 45. Paul Bruinsma, Santpoort; 46. Mar- tien Kodde, Werkendam; 47. Joop Jab- bega, Waalwijk; 48. Freddy de Klerk. Rotterdam; 49. Benny Bingmans, Bre da; 50 W. Betser, Oostburg; 51. J. v. Maldegem, Emmeloord; 52. Annelies de Koster, Wassenaar; 53. J. v. d. Wen- del, Spijk-Lobith. De prijzen kunnen worden afgehaald op maandag 9 dec. a.s. tussen 5 en 6 uur bij C. Kosten, Hullustraat 23, Bres kens. Rouwdienst. Ook in Breskens is Vrijdag in de Ned. Herv. Kerk een rouwdienst gehouden, naar aanleiding van het overlijden van H. K. H. Prinses Wilhelmina. In deze dienst werd het woord ge voerd door burgemeester J. A. Eekhout, Pastoor Verhoeven, Ds. Praas en de heer I. Verduijn. Een collecte bij de uitgang, bestemd voor het Koningin Wilhelminafonds (na aftrek der kosten van de dienst) bracht f 100,75 op. „Héhé. maande José verschrikt rondkijkend of iemand het hoorde. „Dat die met z"n allen nog niet heb ben klaargemaakt, wat onze Ankie heeft uitgespookt, dan zie je toch wel dat 'et niet aan de buitenkant zit", be sloot hij filosofisch. „Bij haar zéker niet", stemde José toe. „Onze paps. je mag praten wat je wilt, maar hij heeft kijk op de vrou wen". „Zozo", zei onze paps, die deze laatste woorden toevallig hoorde. „Vanwaar dit waarderend en ook wel een beetje ver warrend oordeel?" „We hadden het over Anne", ver trouwde José hem toe, „je had het slechter kunnen treffen, vader' „Wij allemaal", vond Frans. „Sssst", maande Bert, want mevrouw Charon leidde Anne nu naar hun eigen groepje en meneer Charon liep naar het midden van de salon, een glas wijn in de hand,We krijgen een toost". .Dames en heren", zei de directeur, „toen ik u zoeven mededeelde, dat de heer Bannink benoemd is tot adjunct- directeur van onze N.V. was er alle re den het glas te heffen en hem toe te drinken. Het is niet alleen, omdat ik een goed glas wijn zo waarderen kan, dat ik ten tweede male dit glas wil hef fen. Het is, omdat ik wil drinken op de gezondheid van mevrouw Bannink, die gelukkig weer in ons midden is. Zij

De Schakel | 1962 | | pagina 1