ALG. NIEUWS VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ANNE'S GEHEIM dejchakel ALG NIEUWSBLAD r~ DRUKKERS-UITGEVERS. F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL., ióe Jaargang - Nr. 896 Vrijdag 23 Nov. 1962 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s t 1,15 p. kw.; franco p. post f1,50 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01172) 429 J Waterlandkerkje Raadsvergadering Bij de behandeling van de ingekomen stukken deelt de voorzitter mee, dat Ged. Staten het raadsbesluit van 4 Sept. 1962 tot kosteloze overdracht van het eigendomsrecht van het verhar dingsmateriaal van de weg Oostburg- Waterlandkerkje-IJzendijke aan de Pro vincie Zeeland hebben goedgekeurd. Het besluit van gelijke datum tot over dracht van de grond en zijbermen van bovengenoemde weg voor f 1,- den hoop aan de Provincie Zeeland, is eveneens door G.S. goedgekeurd. Door een en an der heeft de Provincie Zeeland niet al leen het onderhoud van de weg Oost- burg-Waterlandkerkje-IJzendijke maar thans ook het eigendom van die weg. Door de Minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid is toestemming verleend tot gunning aan de laagste inschrijver, de fa. C. Soulimans te Hoofdplaat, voor het bouwen van 2 woningwetwoningen in de Kerkstraat. De voorzitter memoreert vervolgens het overlijden van Mevr. Hendrikse- Doens te IJzendijke. weduwe van de vroegere burgemeester van deze ge meente, wijlen de heer A. Hendrikse. Het gemeentebestuur heeft zijn deelne ming betuigd bij dit overlijden. Vervolgens worden een aantal ver zoeken om subsidie voor 1963 behandeld. De verzoeken van de Stichting Zeeuws Studiefonds, Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme. Katholieke Bllnden- zorgvereniging „St. Antonius van Pa dua", Vereniging voor Instrumentale muziek te Middelburg, Koningin Wilhel- minafonds, U.T.S. te Terneuzen en de Stichting tot steun van de Protestants Geestelijke Verzorging van het Ned. Leger, worden ingewilligd. Een zestal subsidie-verzoeken worden afgewezen, niet omdat de raad niet overtuigd is van het belang van de betreffende in stellingen, maar in verband met de begrotingspositie van de gemeente. De begroting dienst 1963 wordt aan geboden. Een wijziging van de begroting 1961 en 1962 wordt vastgesteld overeenkom stig het voorstel van B. en W. Aan de inwoners E. Pijcke, A.Meu- lendijk en S. Hubregtsen wordt mede werking verleend tot het verkrijgen van een premie voor W.C.-verbetering. In verband met de overneming door de Provincie Zeeland van het eigendom van de weg Oostburg-Waterlandkerkje- IJzendijke, is er een voorstel van B. en W. om de langs die weg wassende bo men voor zover ze eigendom zijn, aan de provincie te verkopen. Het betreft 239 bomen staande langs het weggedeel te Waterlandkerkje-Oostburg, van welke bomen de Gemeente Water) andkerk.ie voor een derde gedeelte eigenares is. De mede-eigenares, de gemeente Oost- burg, voor tweederde gedeelte, is akkoord met deze verkoop. Het aandeel voor de gemeente Waterlandkerkje in deze verkoop bedraagt f 2504,67. Voorts heeft de gemeente de volle eigendom van 27 bomen, die staan langs de weg Waterlandkerkje-IJzendijke. De waarde hiervan is geschat op f 1472.-. De raad besloot tot deze verkoop van alle boven genoemde bomen. FEUILLETON door TOM LODEWIJK 26 „Alles staat beneden in de fik!" riep zijn buurman, die over zijn pyama een regenjas had aangetrokken. „Wacht, meneer Bannink, daar komt de ladder!" Bert zag hoe de mannen de ladder van de wagen rukten, snel door de tuin liepen, dwars door de bloemperken. „Kom d'r uit!" riep de brandmeester. „M'n vrouw is nog binnen!" schreeuw de Bert terug en holde de kamer weer uit. Door de tocht slierde een lange vlammentong door het trappenhuis naar boven. „Anne!" riep Bert wanhopig. „Anne!" Hij hoorde gestamp van voeten, ge rinkel van ruiten. „Anne!" Op de tast, kuchend, bijna stikkend, vond hij in de dichte rcok de deur van Tilly's slaapkamer, die openstond. Het bed was leeg. Een brandweerman rukte hem weg. „Mijn vrouw!", schreeuwde Bert bij na buiten zijn zinnen. De brandweerman wees achter zien. Daar kwamen twee gehelmde mannen. De wedden van de gemeente-ambte naren worden wat betreft de kindertoe slag en huurcompensatie per l sept. 1962 aangepast aan de Rijksregeling. Besloten wordt verder het krediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten voor het jaar 1963 vast te stellen op f 100.000,— Vervolgens komt in behandeling een voorstel tot wijziging van de verorde ning op de keurlonen in de vleeskeu ringskring Oostburg. In verband met een exploitatie-tekort bij die dienst wordt voorgesteld het keurloon voor een rund met f 2.-, een varken met f 1,- en een kalf met f 1,~ te verhogen. Het exploitatietekort is ontstaan ten gevolge van salarismaat regelen en vermindering van het aan tal huisslachtingen. Zonder hoofdelijke stemming kon de raad zich met het voorstel omtrent die verhoging akkoord verklaren. In verband met de verbetering van de Weststraat is het nodig dat enkele perceeltjes grond gelegen voor wonin gen die langs die straat staan aange kocht worden. Die grond heeft de ge meente nodig omdat de Weststraat ver breed wordt. B. en W. stellen voor een prijs te betalen voor die grond van f 2, per m2. Het betreft ongeveer 350 m2 grond van 9 verschillende eigenaren. Uit een ingesteld onderzoek, aldus de voorzitter, blijken die eigenaren akkoord te zijn met de verkoop. Zon der hoofdelijke stemming wordt tot die aankoop besloten. Bij de rondvraag komen de oude kasseistenen die de gemeente in voor raad heeft ter sprake. Tenslotte wordt besloten B. en W. te machtigen die straatstenen aan particulieren te ver kopen tegen een bepaalde prijs. Schieting. In het café van de Wed. J. Bron-v. d. Broeke werd een schieting gehouden voor wild. Van de zijde van de schutters was de belangstelling groot. Er namen n.l. 86 schutters deel. De uitslag was als volgt: Hoogvogel Th. IJsebaert, Kaprijke. Ie zij vogel R. Claes, Watervliet 2e zij- vogel Th. IJsebaert. De eerste kalkoen was voor Sonnevijlle, Evergem 2e kal koen J. Dcbbelaere, Kaprijke. De kaap- se kezen werden als volgt verdeeld: P. Aerts, Watervliet; R. Deveneijns, Wa tervliet; M. Wolfaert, Assenede; H. Buijsse, Bouchaute; A. Toebak, Bou- chaute; G. Stael, Eeclo; J. JBlondeel, Aardenburg; P. Roegiest, Bouchaute; Sonnevijlle. Everghem. Het beschikbaar gestelde scheerappa- raat was voor R. Dobbelaere, Watervliet. Collecte. De te Waterlandkerkje gehouden col lecte voor het Nederlands Oorlogs-gra- vencomité bracht het bedrag op van f 19,82. Breskens Biljartwedstrijd. A. B. C. uit Breskens speelde een thuis wedstrijd tegen K. O.T. uit Sluis. Er moest in 15 beurten gespeeld wor den wegens de grote opkomst van beide als voorwereldlijke monsters, rookmas- kers voor het gezicht, starend achter grote glazen ogen. „Ik ga niet weg als. begon Bert. „Mee", zei de brandweerman zonder complimenten en Bert voelde hoe ijzer- sterke handen hem omklemden. „We hebben geen dooien nodig, meneer. La ten zij maar zceken" en hij knikte naar de mannen die door hun maskers tegen rook beschermd waren. Bert wist niet hoe hij de ladder af gekomen was. Slechts één blik wendde hij naar zijn huis, dat brandde als een fakkel. Anne, Anne! Hij rende op een groep mensen af aie dromden op iets dat op de grond lag. Ze gingen opzij, toen ze hem ontwaar den, lieten hem door, zwijgend. Op het gras lag Anne en de man die naast haar lag geknield was de dokter. „Lelijk verbrand hier", zei hij "en veel rook en shock waarschijnlijk". „Ze is niet. „Nee, meneer Bannink, ze is niet dood en ze gaat ook niet dood. menselij ker wijs gesproken". „En Tilly?" „Is al bij de buren". Bert boog zich nog niet begrijpend, over zijn vrouw, die daar roerloos lag, een trek van pijn op haar gezicht, ter wijl de dokter bezig was haar arm te zwachtelen. Vragend zag hij op. kanten. Bij A.B.C. moesten enkele spe lers verstek laten gaan wegens werk zaamheden. A.B.C. wist echter de wed strijd te winnen. De uitslag was als volgt: A.B.C. 481 caramboles; K.O.T. 446. Eindstand: 86 voor A.B.C. Actie „Open het Dorp". De Landelijke Federatie voor Vrou welijke Vrijwillige Hulpverlening heeft besloten haar medewerking te verlenen aan een actie voor de bouw van een dorp voor blijvend minder validen. Dit bestuur heeft een dringend be roep gedaan op onze plaatselijke V.V.H.- dames en Vrouwenverenigingen in Zee land om deze actie te doen slagen. Voor vele zwaar-gehandicapte patiën ten heeft, uit medisch oogpunt bezien, opname in een revalidatiecentrum geen zin, maar ook voor deze mensen moet gezorgd worden dat zij een menswaar dig bestaan krijgen. Voor dit doel heeft de „Stichting het Dorp" het initiatief genomen om in Arnhem, bij de Johanna Stichting - waar polio- en spastische patiënten van alle gezindten verzorgd worden - een dorp te bouwen, waar deze blijvend gehandicapten onder deskundige ver zorging kunnen leven en zo mogelijk werken. De leefgemeenschap zal de nor male samenleving zoveel mogelijk be naderen. Zo zullen in dit dorp huizen, pleinen, plantsoenen, winkels, speelter reinen, een postkantoortje en wegen komen, net zoals dat overal het geval is. Met dit plan is een bedrag van mil- lioenen guldens gemoeid. Een der om- roepver. zal vanaf 26 Nov. a.s. door mid del van radio en televisie een actie hier voor houden, getiteld: „Open het dorp". Er is een mooi embleem ontworpen, teneinde het de dames te vergemakke lijken gelden bijeen te brengen voor dit doel. Deze kunnen ook besteld worden bij de V.V.H.-dames of Vrouwenvereni gingen. Het 2 cm. hoge zilveren speldje (prijs f 1,50), heeft de figuur van een bijzondere sleutel, omdat een hart is uitgezaagd, waarvan de steel wordt ge vormd door een gestyleerde mensenfi guur, de opgeheven armen schragen een dak. Het kan dienen als speldje op re vers, broche of bedelhangertje. Het is de bedoeling dat vóór of na de radiouitzendingen met de verkoop wordt begonnen. Wij hopen vurig, dat velen die nog het geluk bezitten van het volle leven te genieten, een aandeel zullen hebben in het tot stand komen van dit project, waarvan gezegd mag worden, dat het in de gehele wereld zijn weerga niet vindt. Moge de zilveren sleutel vele kasten van mensen openen. Ongeval. Maandagmiddag kwam de bejaarde heer L. uit Schoondijke, bij het op de veerboot gaan, zodanig te vallen dat hij een arm- en een beenfractuur oplvep. De oorzaak van dit ongeval moet ge zocht worden in de gladheid van de voetgangersbrug tengevolge van een hagelbui. Dr. Van der Maas, die zich aan boord Het was de buurman die hem inlichtte. „Ik denk", zei hij „dat de kleine meid wakker was geworden en naar beneden gelopen. Mevrouw heeft haar uit de ka mer gehaald, die stond toen al in de fik. Ze kwam dwars door de vlammen het kind had niets, alleen erg geschrok ken. Dapper vrouwtje die vrouw van u, meneer Bannink". Een andere gestalte dook achter de buurman op. Bert herkende Haasnoot, de man van het Nieuwsblad voor Waal burgen. „Hebt u 't gezien, meneer?" vroeg hij aan de buurman. „Mag ik even uw naam. „Kom straks maar", zei de buurman, „ik heb nou wel wat anders te doen. Meneer Bannink gaat u maar mee met mij, dan kunt u Tilly even zien, ze ligt bij ons in het logeerbed, mijn vrouw is bij haar". „Ik blijf bij mijn vrouw", zei Bert kop pig- „Uw vrouw gaat direct naar het zie kenhuis", verordonneerde de dokter „ik heb de ambulance al gebeld. daar is ie al". Bert zag het blauwe flikker licht. van de witte ambulancewagen. „Gaat u nu even naar uw dochter kij ken". adviseerde de dokter, „en kom dan naar het ziekenhuis. Uw vrouw is buiten gevaar, maar ze is ook buiten kennis. we hopen, dat dat niet lang zal duren". bevond, verleende de eerste hulp en liet het slachtoffer naar het ziekenhuis te Oostburg overbrengen. Intocht St. Nicolaas Zaterdagmiddag j.l. deed St Nico laas, vergezeld van een tweetal knech ten, zijn intrede in de gemeente. Ondanks het zeer gure weer heerste er een grote drukte op de veerhaven, in afwachting van de aankomst van de boot van 3.10 uur. Ook de plaatselijke muziekvereniging was aanwezig en kortte de tijd met het spelen van St. Nicolaas-liedjes, die luid meegezongen werden door de vele wachtende kinderen Toen naar het oordeel der kinderen- eindelijk- de boot meerde en St. Nico laas met zijn gevolg in een mooie open auto de brug afreed, ging er een luid gejuich op. Met de muziek voorop werd vervol gens een tocht door diverse straten ge maakt. Een en ander bracht veel volk op de been. Ook zaterdag a.s. maakt St. Nicolaas een rondgang door de gemeente met medewerking van de plaatselijke mu ziekvereniging. Vertrek vanaf het ver enigingsgebouw om 4.30 uur. Schoondijke Toneeluitvoering De rederijkerskamer „Nut en Genoe gen" te Schoondijke zal zaterdag 24 november in de zaal van de heer G. Wijffels haar eerste uitvoering geven. Een reprise vindt plaats op zaterdag 1 december. Opgevoerd wordt „Daar moet je een vrouw voor zijn", een blijspel in 3 be drijven door Terence Dudley. De regie berust bij de heer A. P. de Roo. De grime wordt verzorgd door de heer J. M. v. Baal. Uitvoering O. L. School. De Openbare Lagere School „Prinses Irene" gaf in zaal Wijffels haar eerste uitvoering. Deze avond werd verzorgd door de leerlingen van de 2e, 3e en 6e klas onder leiding van het hoofd der school de heer A. J. de Klerck en de heer A. A. van Laren. De voorzitter van de Oudercommissie de heer P. Cornelis kon een goed ge vulde zaal, voor hij het woord gaf aan de kinderen, welkom heten. Opgevoerd werd door de leerlingen van het 2e en 3e leerjaar „Het speel doosje"; „Tien paar klompkes" en „Het stoute kinderen-huis". Na enkele zangnummertjes van het hoogste leerjaar, brachten deze kin deren het kinderspel in 4 bedrijven „Bastion Bastiaan" ten tonele. De traditionele verloting bracht het mooie bedrag van f 120,op. Met de hoop dat velen de uitvoering van 14 december, verzorgd door de klas sen 1, 4 en 5 zullen bezoeken, sloot de voorzitter deze avond. Alg. vergadering ooft- en tuinbouw. De Afdeling Schoondijke van de Maatschappij tot bevordering van ooft- en tuinbouw in Z. Vlaanderen Westelijk deel, hield in hotel Zeegers haar jaar- Opeens werd Bert er zich van bewust, dat hij nog niet aan Frans had gedacht. Zo zeker was hij ervan, dat die jongen zich zelf wel zou redden. En toen hij op datzelfde ogenblik een hand op zijn schouder voelde, en de stem van zijn zoon hoorde, drongen de tranen in zijn ogen. tranen van dankbaarheid, oen- dat t er allemaal neg waren. laat dan het huis maar verbranden, een huis bouwde je weer op! Maar zijn Anne en zijn kinderen, ze waren er nog allemaal! Een uur later zat hij naast het witte bed. Anne lag daar met gesloten ogen. haast zo wit als het laken. Op de deken lagen haar armen, dik in 't verband. Diep in gedachten staarde hij naar dat geliefde gezicht. Ze had haar leven gewaagd. Voor Tii- iy. „Een dapper vrouwtje hebt u. Ja. dat was ze, een dapper vrouwtje Zijn vrouw. En nu konden ze vertellen wat ze wilden, van meneer Charon af tot de besjes in het ouwe vrouwenhuis toe, maar hij liet zich de wet niet langer voorschrijven door de Waalburgense roddel. Ze moesten Anne maar nemen zoals ze was. Het kon hem niets meer schelen. Nu, op dit ogenblik, wist hij dat er niets was, dat de band tussen

De Schakel | 1962 | | pagina 1