BOBBE r~ ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Kragen vragen aandacht ióe Jaargang - Nr. 895 Vrijdag 16 Nov. 1962 Verschynt iedere vrijdag A bonnementsprij s I 1,25 p. kw.; franco p. post f1,50 Prijs der advertenties: 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen io ct. extra Telefoon (01172) 429 VJ DRUKKERS-UITGEVERS FA SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.'W - GIRO 358296 Plaatselijk Nieuws Breskens Raadsvergadering De Raad der gemeente Breskens heeft zich Woensdagavond voor de tweede maal bezig gehouden met een voorstel van !B. en W. om de bouw van het ge meentehuis onderhands aan te beste den en deze bouw voor een bedrag van f 223.800,- te gunnen aan de enige aan nemer, die men had verzocht een in schrijving op dit werk te doen, de fa. Christiaansen te Oostburg. In de vorige raadsvergadering staakten de stemmen over dit voorstel met 5 voor en 5 stem men tegen. Toen burgemeester J. A. Eekhout het voorstel tijdens de openbare vergade ring opnieuw aan de orde stelde en in formeerde of ook de onderhandelingen opnieuw geopend moesten worden, ble ken een aantal raadsleden aan nieuwe beraadslagingen behoefte te hebben. De heer Carels herinnerde er aan, dat op 29 Mei j.l. de raad het college van B. en W. machtigde over te gaan tot aanbesteding van het gemeentehuis. Hij meende echter dat er hier ingevolge art. 76 van de gemeentewet geen sprake is van een aanbesteding. Het raadsbe sluit achtte hij derhalve niet uitge voerd, iets wat de heer Carels in strijd achtte met de gemeentewet. Voorts merkte spr. op, dat de begroting van de architect niet bij de stukken lag die ter inzage van de raadsleden liggen. De heer de Kruijter vroeg zich af, waarom B. en W. niet eerst aantonen dat onderhands besteden goedkoper is dan een openbare aanbesteding. Hij meende, dat de bijzondere reden die hiertoe geleid heeft nog door B. en W. moet worden aangetoond. Spr. vond de argumenten van B. en W. om tot on derhandse besteding over te gaan, zeer zwak en onwaarschijnlijk en in strijd met de wet. Mevr. Niermans-Gossije vroeg zich af, wat nu eigenlijk een openbare en wat precies een onderhandse aanbesteding is. Moet een onderhandse besteding be schouwd werden als de prijs van één man, die men graag als bouwer wilde hebben? De heer Vergouwe verklaarde namens de P.v.d.A., dat deze fractie zich volle dig kan verenigen met het standpunt van B. en W. en vond, dat men reëel gehandeld heeft naar de tijd waarin we leven. De arbeidsmarkt wordt steeds krapper en het zal, aldus de heer Ver gouwe, steeds moeilijker worden om grote werken besteed te krijgen. Hij meende echter, dat er in Breskens een aantal sentimenten gaan mee spelen, die in strijd zijn met de belangen van de gemeente. In antwoord op de vraag, wat is nu eigenlijk besteden, merkte de voorz. op. dat besteden is een prijsopgave vragen en de opdracht geven het werk te ma ken. De voorz. zei de opmerkingen, als zou men in strijd gehandeld hebben met de gemeentewet, niet te kunnen volgen. Bij een dergelijke besteding, al dus de voorz., wil men ook de zekerheid hebben dat er snel gebouwd kan wor den. De begrotingscijfers van de archi tect waren in de raadsstukken verwerkt. Naar aanleiding van opmerkingen van mevr. Niermans betreffende enkele persberichten, meende de voorz., dat het niet aan B. en W. is om bepaalde pers berichten te bespreken. In tweede instantie werd nog over deze zaak gesproken, doch er kwamen geen nieuwe lichtpunten naar voren. Het college hield voet bij stuk. De heer de Kruijter merkte neg op, dat de stuk ken dan ook de waarheid moeten be vatten en moeten aantonen, dat een onderhandse besteding in het belang van de gemeente is. Mevr. Niermans lanceerde nog een scherpe aanval op de heer J. Barendregt, firmant van de fa. Christiaansen (de aannemer), die tegenover een verslaggever van de P.Z.C. openlijk had staan liegen en ver teld had, dat hij de enige was die wo ningwetwoningen in Breskens had wil len bouwen. Weth. Zegers gooide wat olie op de golven door fijntjes op te merken, dat men twee zaken verwarde. Er zijn in dertijd door de gemeente Breskens wo ningwetwoningen aanbesteed. Daar was de fa. Christiaansen inderdaad de enige inschrijver. Later besteedde de Bouw vereniging nog een aantal woningwet woningen. Toen waren er twee inschrij vers. De fa. Christiaansen kreeg de op dracht, omdat die per woning f 200,- la ger was dan een inschrijver uit Bres kens. De voorz. verdedigde het voorstel T,an B. en W. nogmaals door er op te wijzen, dat men advies gevraagd had aan het Ministerie van Volkshuisvesting, de Centrale Dienst en de architect. Al de*e instanties gaven de raad, de bouw op deze onderhandse wijze te besteden. B. en W. zijn van mening, dat er niet in strijd gehandeld is met het gemeente belang, doch dat men, gezien de huidige situatie, gedwongen was deze weg te volgen. Weth. v. d. Hooft lanceerde nog een felle aanval op de opmerkingen van de heer de Kruijter en mevr. Niermans, dat men als B. en W. zo maar dit werk weggeeft. Wat we als B. en W. doen, aldus de wethouder, is de raad volledig en naar waarheid inlichten. We geven niets weg en met deze opmerkingen speelt men op sentimenten van de Bres- kense inwoners. Zij verpesten de at mosfeer in Breskens. De weth. sprak echter het vertrouwen uit, dat de inwo ners van Breskens dit spel zouden door zien. Voorts vond hij het bijzonder un fair, een aannemer aan te vallen in een openbare raadszitting, waar deze zich niet kan verdedigen. De voorz. sloot hierop de discussie over dit onderwerp, hetgeen protest uitlokte van de heer Carels. Na een dergelijke uitval is het niet fair geen gelegenheid te geven tot een weerwoord. De voorz. sloot echter de discussie af en bracht het voorstel in stemming. Met de stemmen van de heren Leen- houts, de Kruijter, Carels en mevr. Nier- mans' tegen, werd met 6 stemmen voor besloten tot de bouw van het gemeen tehuis door de fa. Christiaansen te Oost burg voor een bedrag van f 223.800,-. Gelijktijdig ging de raad accoord met verschillende bijkomende kosten, zoals inrichting van het gemeentehuis, archi- tectenkosten en verwarming tot een bedrag van f 127.000,-. Er was een re serve van f 200.000.-, voor de rest zullen B. en W. zo snel mogelijk dekkingsmid delen aanwijzen. Voorts besloot de raad de begroting 1962 te wijzigen en het bestaande ge meentehuis te slopen. Als tijdelijk on derkomen werd de v.m. marechaussee kazerne gehuurd, terwijl voor trouwe rijen en raadsvergaderingen tijdelijk een oplossing wordt gezocht in het jeugdgebouw „De Uitkomst". Onder de ingek. stukken was o.m. de goedkeuring van G.S. op de gemeen schappelijke regeling voor het In dustrieschap tussen de gemeenten Sch.- dijke, Hoofdplaat, Groede en Breskens. De heer de Kruijter betreurde het, dat deze regeling in deze vorm ter tafel ligt. Mevr. Niermans vond dat er zo maar wat gedaan wordt op dit gebied. Nu tracht de gemeente Oostburg weer een industrievestiging te krijgen, waar voor vorige week al personeel werd aan gezocht. Deze meningen werden echter niet door de raad gedeeld. Er moet haast betracht worden om de werkgelegenheid in W. Z-Vlaanderen op te voeren, aldus de voorz. Voorts keurden G.S. goed het besluit een perceel grond te verkopen aan de N.V. Bakkerijstichting in W. Z.-Vlaan- deren en aan de heer P. v. Putten te tBreskens. Over de bouw van woning wetwoningen ontstond een breedvoerige discussie. B. en W. stelden aan de raad voor reeds nu te besluiten de toe te wij zen woningen voor 1963 te laten bouwen door de Alg. Bouwvereniging te Bres kens en de R.K. Bouwvereniging te Kloosterzande. De heer Carels vond het voorbarig om nu reeds deze woningen, terwijl men nog niet weet wat er zal worden toegewezen, aan de bouwver enigingen over te dragen. Eenzelfde me ning was mevr. Niermans toegedaan. Met de stemmen van deze beiden tegen werd besloten de nog toe te wijzen wo ningen bij voorbaat over te dragen aan de beide te Breskens werkzame woning bouwverenigingen De Zeeuwse Stichting voor Revalida tie te Middelburg, verzocht de raad om een eenmalige bijdrage van 5 ct. per in woner voor de inrichting van een pand te Middelburg. De raad ging hiermede accoord. De raad ging voorts accoord met een verhoging van de jaarwedde van de secretaris, de ontvanger en de ambtenaar van de burgerl. stand met lVz pCt. Het Uitbreidingsplan West werd op enkele punten herzien. Groede St. Nicoiaasfeest. Morgen, zaterdag 17 november, zal St. Nicoiaas zijn intrede doen in onze ge meente. Het bestuur van de pas opgerichte Winkeliersvereniging zal, met medewer king van de plaatselijke drumband, St. Nicoiaas en zijn knechten opwachten aan de Voorstraat, bij het begin van de gemeente. Hierna gaat het in optocht naar het gemeentehuis, waar de Sint door Burgemeester en wethouders offi cieel zal worden ontvangen. Na afloop hiervan volgt een rondgang door de ge meente. Biervliet Duivenhouders ernstig gedupeerd. Onder de duivenhouders te Biervliet is de afgelopen week ernstige ongerust heid ontstaan. De duiven, die meestal 's middags even mogen uitvliegen, kwamen dood ziek op het duivenhok terug, en stierven na enkele uren. !Bij een aantal duivenhouders kwamen de duiven helemaal niet terug. Men neemt aan dat deze dieren onderweg gestorven zijn. Naar aanleiding hiervan werd bij een der duiven als doodsoorzaak vergiftiging vastgesteld. De Rijkspolitie te Biervliet trok op onderzoek uit en moest constateren, dat op het land van de landbouwer de V. uit de Oranjepolder, dat vlak bij de kom van de gemeente ligt, giftige tarwe, gedrengt in parathon lag uitgestrooid. Meerdere vogels hadden zich laten ver leiden om de giftige tarwe te eten. Zo lagen er op het „slagveld" verschillende beschermende vogels als leeuwerikken etc. De landbouwer had de vergiftigde tarwe gestrooid in een partij winter tarwe. Hij meende, dat de vogels aan dit prille gewas zware schade toebrach ten. De Vogelbeschermingswacht in Wes telijk Zeeuws-Vlaanderen werd gealar meerd, daar men ook vreesde, dat de trekvogels, die in grote getale langs Biervliet komen op hun doortocht naar het zuiden, van de vergiftigde tarwe zouden eten en een ware slachting zou aanrichten onder deze meestal be schermde vogels. De duivenhouders in Biervliet, welks duiven juist deze polder als vlieggebied kozen, is een zware slag toegebracht.. Zo zijn er een viertal duivenhouders uit de kom van de gemeente, die juist hun allerbeste vliegduiven, die deze zo mer de prijzen vlogen, als gevolg van de parathon vergiftiging moeten missen. Maatregelen zijn genomen, om het land zo snel mogelijk van het vergiftig de graan te zuiveren, o.a. door het om ploegen van de betrokken delen land. De duivenvereniging te Biervliet heeft reeds besproken hoe men op afdoende wijze schadeloos gesteld kan worden, voor deze vergiftiging van de beste vliegduiven van Biervliet. Een ernstige waarschuwing, dat de dodelijke vergif soorten, die steeds in de landbouw gebruikt worden ernstige ge volgen kunnen kunnen hebben voor mens en dier, lijkt echter geheel niet overbodig. Oostburg Vogéltentoostelling. In de Burgerzaal van het Oostburgse Raadhuis werd zaterdagmorgen de Vo geltentoonstelling geopend door burge meester J. L. van Leeuwen uit Oostburg. Deze expositie, die kanaries en tropische vogels omvat, is op aardige wijze opge zet, In de deftige Burgerzaal van 'net Raadhuis klinkt nu het vrolijke vogel- gekwetter, van de driftige en wat uit hun dagelijkse doen zijnde vogeltjes. Ter opluistering is er een sprekende papegaai, die de bezoekers met zijn grote schreeuwen bijna angst aanjaagt, doch bijzonder gevoelig blijkt te zijn voor een vriendelijk woordje en graag aangehaald wil worden. Er zijn totaal een kleine driehonderd vogels tentoongesteld op deze tentoon stelling, die georganiseerd is door de Vogelvereniging „De Volière", uit Oost burg. De jury. bestaande uit de heren C. de Groot uit Bergen op Zoom, H. Hiem- Ftra en J. van der Pelt uit Rotterdam voor de kanaries en de heer E. M. Wes- sels uit Rotterdam voor de tropische vogels had een vrij zware taak om alle driehonderd inzendingen te beoordelen. De uitslagen waren als volgt; Citroen gele kanaries: D. R. Kraak met 88 pun ten le prijs; Gcud agaat: D. R. Kraak met 87 punten le prijs; Wit: W. Boidin met 87 punten le prijs: Oranjerood (openklasse)H. Oosterbaan met 89 De mantelmode '62 heeft 1001 „gezichten" In onze collectie zijn ze alle vertegenwoordigd. Een van de belangrijkste „gezichten" is de mantel met het accent op de kraag. Wij brengen tientallen variaties in onze bijzonder veel zijdige collectie in dit genre Moderne Shetland mantel met ruime, afstaande kraag, in diverse modekleuren I Aparte mantel van geschoren Velours-Mohair met aparte kraag van echt bisambont in flessengroen, blue royal 11Q7 'ifl en goudbruin I IUI ,UU Een mantel met allure is deze met royale stolakraag van echte f 17*1 nertz (staarten) I 11 U,UU Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingen I punten le prijs; Oranjerood agaat: L. Verheije 88 punten le prijs; W. Wiene met 88 punten le prijs; J. van den Bun der 87.88 en 89 pnt., waarvan de kana rie met 89 punten het kampioenschap verwierf in de klasse Eigen Kweek. Voorts won de heer van den Bunder nog een drietal eerste prijzen met kanaries die 87, 89 en 88 punten verwierven. Openklasse Rood Agaat: le prijs en kampioenschap J, A. Campfens met 90 punten: Zalmkleur: le prijs met 87 pun ten A. Stokkerman; Rood Agaat Schim mel: J. A. Campfens met 87 punten le prijs, J. van der Weelden, 88 pun ten le prijs en J. van der Weelden 87 punten le prijs; Rood Isabelschimmel J. van der Weelden met 88 punten le prijs en het afdelingskampioenschap voor eigen kweek; Postuurkanaries: J. A. Campfens met 87 punten le prijs; Oranjerood: E. de Wandel met 87 pun ten le prijs; stammen van vier vogels Oranjerood agaat le prijs voor J. van den Bunder met totaal 351 punten. Grote parkieten. A, de Reu. een 6-tal le prijzen met Agapornis Persenata, halsbandparkiet en een goudvleugelparkiet. Twee prijzen werden verworven met 88 punten en vier prijzen met 89 punten. G. de Smet, Turquissineparkiet, 88 pun ten le prijs en Bourksparkiet, 89 punten le prijs. J. C. van der Wege, Agapornis Ficherie 88punten le prijs: halsbandparkiet, 89 punten le prijs: halsbandparkiet, 89 punten le prijs. H. Oosterbaan. halsbandparkiet, twee maal 88 punten, tweemaal le prijs; F. W. Geijzels, Agapornis Fiseherie, 88 punten le prijs; Mej. M. v. d. Broek, Spitsstaart Ammadine, resp. 90. 87, en 88 punten, totaal drie eerste prijzen, te vens het kampioenschap voor de open klas=e; A. de Reu, Japanse nachtegaal, 88 punten le prijs: C. v d. Stel. Rijst- vogel, 88 punten le prijs; W. Boidin. Mozambique sijs, 88 punten, le prijs: Mej. M. van der Broek, Kruising Jap. Meeuw Muskaatvink, 88 punten, le prijs F. W. Gijzeis, Kuifkwartel, 89 punten, le prijs en kampioenschap epen klasse en F. W. Gijzeis, Kuifkwartel, 88 punten, le prijs. Voor de tentoonstelling, die geduren de zaterdag en zondag de gehele dag geopend was, was veel publieke belang-

De Schakel | 1962 | | pagina 1