I BRILLEN VJ ANNE'S GEHEIM de Schakel ALG. NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 16e Jaargang - Nr. 894 Vrijdag 9 Nov. 1962 Verschgnt iedere yrijdag A bonnementsprijs t 1,15 p. kw.; franco p. post f1,50 Prijs der advertenties ioct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven ondei nr of bij ons te bevragen 10 ct extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL- Plaatselijk Nieuws Schoondijke Ouderavond. In zaal Wijffels werd de jaarlijkse ouderavond van de O. L. School „Prin ses Irene" gehouden. De voorz. der oudercommissie de heer P. Cornelis heette allen hartelijk wel kom. Een speciaal woord van welkom sprak hij tot de vertegenwoordiger der gemeente, de wethouder P. Toesseint en echtgenote en tot de spreker van deze avond, de heer Hage, directeur der Rijkskweekschool te Middelburg. In zijn openingswoord bracht hij dank aan de gemeente, voor de medewerking in het belang van het onderwijs ondervonden. Gezien de vele scholen in Schoondijke, hoopte hij dat nog eens tot een vak leerkracht voor de Lich. Oef. zal kun nen worden aangesteld. Bericht van verhindering was binnen gekomen van de inspecteur van het Lager Onderwijs, de heer Leenhouts, de burgemeester van Schoondijke, de heer J. C. Hoftijzer en wethouder De Feijter. Met een vlotte causerie wist de heer Hage het publiek te boeien. Als onder werp had hij gekozen „de school en de nieuwe tijd". De grote moeilijkheid van de school ligt, volgens spreker in het feit, dat de kinderen moeten klaarge maakt worden voor een wereld, die wij niet kennen. Hij schetste op duidelijke wijze de „rustige verleden tijd" en het „nu" met zijn grote verandering. Dat laatste ging ook niet aan de school voorbij. Deze grote verandering, die meer ingrijpen dan wij beseffen, heb ben ook hun stempel gedrukt op het onderwijs. Nieuwe ideeën hebben hun intrede gedaan en daaraan moet men zich aanpassen. De school heeft nu een veel omvattende taak gekregen en een groot gedeelte van de opvoeding der kinderen in handen. In de korte pauze kon het publiek op een gezellige wijze een formuliertje in vullen met vragen betreffende de scho len en opvoeding. De ingevulde vragen werden door de heer Hage besproken. Onbewust had het publiek nu eigenlijk kennis gemaakt met één van de nieu we ideeën van het onderwijs. Kort luis teren, zelf werken en een bespreking van het gemaakte werk. Dhr. Cornelis dankte de heer Hage voor zijn wel zeer leerzame causerie. Uit het zakelijke gedeelte wat nu volgde, bleek, dat de ouderkas 300,— groot was en het pianofonds 368,25. De beide schooluitvoeringen hadden 251,90 opgebracht. De gehouden St. Nicolaascollecte had 178,40 opge bracht, wat zeer laag genoemd mag wor den, bij de 300,van het vorig jaar. Tot leden van de oudercommissie werden gekozen dhr.. J. Huigh en mevr. L. Esseling-Gossije. Dhr. W. Versprille werd herkozen. Zowel het hoofd der school als de voorz. dankten de scheidende leden der oudercommissie de heren I. v.d. Walie en J. Haartsen voor de goede samen werking. GEBOORTEK A ART JES Drukkerij Fa. SMOOR DE HULSTER FEUILLETON door TOM LODEW1JK 25 „Markus, net als mijn vrouw' „Zijn voornaam?" „Jan of Johannes. ze praat nooit over hem". „Bannink, jij was in de oorlog toch bij de ondergrondse?" „Ja", zei Bert kort. Hij praatte daar over liever niet. „Zegt de naam Markus jou niets?" Bert dacht na. „Nee. „Denk es. aan Groningen". „Dat Sonderkommando. die lui van de Silbertanne-actie. Bert schudde het hoofd. „Daar was ene Johan Markus bij be trokken. hij noemde zich ook Van der Mark. „Van der Mark!" „Ik zie dat je je het herinnert". „Maar al te goed!" „Het zou me niet verwonderen, als die Markus een broer van je vrouw was". „En wat dan nog? Er waren ook twee heren Rost van Tonningen!" „Er gaan praatjes, dat jouw vrouw in de oorlog verkeerd zou zijn geweest. Heb je haar er wel eens over gehoord?" Breskens Benoeming Tot vakonderwijzeres Nuttige hand werken, werd in tijdelijke dienst aan de Openbare Lagere School te Oostburg benoemd, mej. C. de Winde uit Breskens. Succes voor de Judo Sportvereniging. De Judo Sportvereniging „Breskens" nam Zaterdag j.l„ samen met Kortgene en Goes, deel aan een Judo-tournooi te Kortgene. Zowel voor de senioren als junioren was een wisselbeker beschikbaar. Bij de senioren ging deze naar Goes, waarbij breskens, na zeer goed partij te hebben gegeven, op de derde plaats eindigde. Het junioren-team uit Breskens wist echter met groot machtsvertoon van Kortgene en Goes te winnen, zodat zij beslag legden op de eerste plaats en in het bezit kwamen van de wisselbeker. Zeer zeker een mooi succes voor de nog jonge Judo Sportvereniging „Bres kens". De Breskense teams waren als volgt samengesteld: Senioren: W. Schilleman, A. Voogdt, P. Pilaat, J. Verhage, H. Fenijn en H. Valk. Junioren: P. de Looze, W. Klaaijsen, R. Cornelis, Sj. de Hulster, Sj. Faas en T. van Vooren. Vergadering P. v. d. A. De afd. Breskens van de Partij v. d. Arbeid hield in „De Uitkomst" haar eerste vergadering in het nieuwe sei zoen. Deze vergadering stond onder lei ding van de secretaris, de heer J. J. Ver gouwe, dit wegens ziekte van de voor zitter, de heer W. C. v. d. Hooft. In zijn openingswoord gaf de wnd. voorzitter een terugblik over de ge meenteraadsverkiezingen en wekte de aanwezigen op, om zich allen weer in te spannen voor de Tweede Kamerver kiezingen het volgend jaar. Besloten werd om weer regelmatig met de werkersgroep te vergaderen. Als candidaten voor de Tweede Ka mer werden gesteld: Drs. Th. Wester hout, Middelburg; de heer M. v. Poelje, Vlissingen en drs. M. Verburg, Middel burg. Voor de jaarvergadering op 15 Dec. van het gewest werden voor het bestuur candidaat gesteld: de heer J. de Vos te Terneuzen en burgemeester J. v. Leeu wen te Oostburg. Ook werd besloten om op 26 Febr. 1963 wederom een filmvoor stelling te geven. Tijdens de rondvraag werd o.m. gedis cussieerd over het rapport van de par tij: In dienst van de Vrede. Ook werden verschillende vragen gesteld, die lagen op het gemeentelijk vlak. Deze werden door de wnd. voorzitter uitvoerig be antwoord. De heer Vergouwe bracht in zijn slot woord dank aan allen voor het welsla gen van deze vruchtbare en goed be zochte vergadering. Bestuurswijziging V.V.V. In de Dinsdagavond gehouden be stuursvergadering van de Vereniging v. Vreemdelingenverkeer Breskens, heeft de heer J. W. Moorlag vanwege omstan digheden bedankt als voorzitter. In zijn plaats is benoemd de heer J. Heijboer Sr. ,/©e ^cUlemaE&er" OOSTBURO Sluis Raadsvergadering De raad van de gemeente Aardenburg kwam Maandagavond bijeen, onder voorzitterschap van waarnemend bur gemeester de heer A. I. Catsman. De raad besloot de kolentoeslag voor minder draagkrachtigen en bejaarden te verhogen en op 5.per week vast te stellen. De kolentoeslag zal worden toe gekend gedurende de maanden Novem ber tot Februari. In aanmerking voor een kolenbijslag komen gezinnen met een inkomen minder dan 2700,per jaar en alleenstaanden met een inko men minder dan 1900,per jaar. De betaling van de toeslag zal geschie den in twee termijnen, n.l. de eerste in Nov. en de tweede in Jan. De wijk Draaibrug zal worden voor zien van straatverlichting. Hiervoor werd door de N.V. P.Z.E.M. een verlich tingsplan opgemaakt, dat voorziet in de plaatsing van 11 lichtpunten. De totale kosten voor aanleg bedragen f 4505.- met een jaarlijkse exploitatie van 560,46. De raad aanvaardde dit plan, doch men zal voor de uitvoering er van eerst toestemming dienen te vragen aan Rijkswaterstaat, daar ook enkele 1 lichtmasten bij de Rijksweg zullen ko- men. De heer 3onte meende, dat ook voor de wijk Het Eiland op straatver- lichtingsgebied wel iets meer gedaan mag worden. De voorzitter deelde mede, dat ook een straatverlichtingsplan v^-or St. Kruis wordt opgemaakt. Hierin is ook de wijk Het Eiland betrokken en er zal rekening worden gehouden met de opmerkingen van de heer Bonte. Voor de ongedekte kosten t.b.v. een te Oostburg te geven concert door de Middelburgse Symphonievereniging, werd een subsidie van f 25,- toegezegd. Het gaat hier om een cultureel gebeu ren, dat stellig gesteund dient te wor den, aldus was de raad algemeen van oordeel. Een subsidieverzoek van de Vereni ging voor de bevordering van Kinder - hygiëne, werd aangehouden daar de Vereniging nog een exploitatie-over zicht zal verstrekken. De heer A. P. Hermie werd opgedra gen het uurwerk op de toren te Sint Kruis te onderhouden. De administratieve werkzaamheden voor de. uitvoering van de straatbelas ting werden door de raad opgedragen aan een administratie-centrum te Alphen aan de Rijn. De heer Rijckaert informeerde tijdens de rondvraag naar de mogelijkheid de raadsvergaderingen weer zoals gewoon lijk 's middags te houden. De heren Bonte en van Belleghem, alsmede de heer Rosseel vonden het ook prettiger 's middags te vergaderen. De heer Buijck daarentegen was van mening, dat 's- avonds vergaderen beter is. Hij wees er nog op, dat dit ook in de meeste andere gemeenten in West Z.-Vlaanderen ge- I beurd. De voorz. zou trachten alle raads leden op hun beurt tegemoet te komen. De heer Lampo vroeg de presentie gelden voor de raadsleden te verhogen, zodat het voor ieder raadslid mogelijk is ook een middagvergadering bij te wonen. De heer van Belleghem vroeg de voor zitter speed te laten betrachten bij de bouw van de woningwetwoningen. De heer Buijck wees er nog op, dat de lampen van de straatverlichting vaak niet branden. Hij vroeg B. en W. hier over contact op te nemen met de Pzem. Nieuwvliet Raadsvergadering. De gemeenteraad van Nieuwvliet kwam vorige week in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van bur gemeester J. C. Everaars. j De notulen van de vergaderingen van 11 Juli, 28 Aug. en 4 Sept. werden zon der hoofdelijke stemming vastgesteld. Naar aanleiding van een schrijven van de Minister van Binnenlandse Za ken, betreffende de compensatie-uitke ring i.v.m. de huurverhoging per 1 Sept. 1962', besloot de raad deze uitkering van 4 pCt. voor de gemeente-ambtenaren toe te passen. Naar aanleiding van het desbetref fende verzoek werd besloten aan de Commissie voor de hygiëne van het Kind in Zeeland inplaats van f 1,- per verzorgingsdag thans f 2,- subsidie te verstrekken. Aan de Stichting Ned. Astma Fonds te Utrecht werd een subsidie uit de ge meentekas toebedeeld van 2 ct. per in woner. De Vereniging voor Instrumentale Muziek te Middelburg, die op 9 Nov. een concert geeft te Oostburg, verwacht een nadelig slot van f 1200,-. Hoewel B. en W. niet warm lopen voor het verzoek een gemeentelijke bijdrage te verstrek ken in dit tekort, meent het college dat indien dit tekort ponds-pondsgewijze wordt verdeeld over de 14 gemeenten in de streek, zulk een financieel offer te brengen voor de saamhorigheidsgedach te van de streek, moeilijk te zwaar ge noemd kan worden. B. en W. adviseer den het verzoek dan ook in gunstige zin. Z.h.st. aanvaardde de raad het voor stel en zal naar verhouding worden ge subsidieerd. Het verzioek van de Vereniging Lager Nijverheidsonderwijs te Tilburg om een subsidie van 2 a 3 ct. per inwoner, werd op advies van B. en W.. zonder hoofdei, stemming afgewezen. Zo ook de subsi dies anvrave van de Stichting Interlo cal Woningruil Centrale te Utrecht, waarin om f 10,- werd verzocht. Over de laatste wijziging van de be groting 1961 had G.S. enige opmerkin gen van administratief-technische aard. Besloten werd aan de wensen ten deze van G.S. tegemoet te komen. De subsidie-aanvrage van het Bestuur van de Johanna Stichting werd afgewe zen. Besloten werd vor 1963 een rekening- „Nooit met een woord". „Acht je. acht je het mogelijk?" „Nee. Nee en nog eens nee. Anne? Nooit!" „Dat zeg je omdat je van haar houdt." „Ja, en omdat ik haar ken". „Bannink, wie kent ooit een vrouw helemaal?" Bert bleef als versteend voor zich uitstaren. „En vertellen ze dat van haar?" vroeg hij tenslotte schor. „Ja, die praatjes gaan". „Van wie weet u het?" „Van mijn vrouw". „Uw vrouw doet toch niet. „Wat denk je? Daar ken ik haar toch te goed voor, dacht ik. Ze dacht dat ze het met jou moest bepraten. Ik heb gezegd dat ik het zou doen, dat je dat beter kunt doen als mannen onder el kaar. En er was voor mij, zoals ik ge- ~egd heb, ook nog een andere interesse: het bedrijf. Kijk es, Bannink, dat over dat kind vond ik echt niet zo belangrijk, ik zou je geraden hebben die roddel de kop in te drukken door open kaart te spelen. maar die andere zaak dat is erger. En weet je wat het is? De men sen, die in de oorlog hun leven riskeer den vcor de goede zaak, die kunnen ver geten en vergeven, maar de lui, die niets deden en alleen maar profiteerden, hangen nou de goeie vaderlander uit". Bij al zijn ontreddering voelde Bert, hoe het vertrouwen van zijn directeur iln hem ongeschokt was. ja, dat zij eigen lijk door dit pijnlijk-openhartig gesprek eikaar nader gekomen waren. Het was Ir. Charon die het gesprek tot zijn eind bracht. „Luister, "Bannink. Gijsberts is nog niet weg. Ik val lou nu bij voorbaat zeg e-en. dat ik, tenzij om dringende reden, geen ander dan jou in zijn plaats zou willen benoemen. Maar ik meen, dat ik hierover opheldering mag vragen. Vind ie van niet, dan alla. maar dan maak ik je geen onderdirecteur. Vind je van wél. verschaf mij die opheldering dan zelf. Het moet. voor j?u weinig moeite kosten, infomaties in te winnen". „Waarom hebt u het niet gedaan0" „Teneerste omdat ik er nog geen tijd voor gehad heb. Mijn vrouw vertelde me dit gisterenavond. Ik heb er geen gras over laten groeien, wel?" „Nee", glimlachte Berts zijns ondanks. „Fn ten tweede omdat ik het niet achter jouw rug om wil doen. Snap je?" Dank u". „Zullen we het voorlopig hierbij la ten?" „Ja. voor mij is het meer dan ge noeg geweest" „Trek het je niet te veel aan, kerel. Ste-kte!" „Hij hoorde Bannink's stappen langs de marmeren vloer. Niet de veerkrach tige stap van anders. „Ja, kerel", peinsde hij, „je bent er op dit ogenblik beroerd aan toe. Ik hoop dat ie er met alle lauweren uit te voor schijn komt. En als blijkt, dat er alleen maar geroddel is. dan zullen ze in Waalburgen merken wie Charles Charon is!" HOOFDSTUK XVIÏ Dwars door de vlammen". Bert Bannink zat achter zijn krant, maar hij las niet. Het gesprek met Charon dreinde door zijn gedachten. Hij had Anno met andere oven gade geslagen, geprobeerd haar objectief, k^el zakelijk te bekijken, zoals een psychia ter zijn patiënt. Zou ^e werkelijk. Maar nee, hij kon het niet geloven. Anne kon zwijgzaam zijn, dat had hij gemerkt. En nu hij er over nadacht viel het hem "*el on. dat int haar verleden weinig of niet* vertelde. Van haar k!n- deriaren ia. van haar we~k. maar ver der. in de oorlogsjaren moest zij e^n meKie van even twintig geweest ziin, en op die leeftijd, waren er heel wat geweekt, die. aan de ene of de an- dpre kant. partij gekozen hadden. Zou Anne. Vn hoe moest hii inf^rmere^0 H" vpnde uit, "7ïin vevzet<=tnd ver- ic^ihende lui die nu hij de politie werk- ten. of bij de BVD. Maar juist bij deze

De Schakel | 1962 | | pagina 1