groet gezonden worden aan de ouderen en de zieken van Breskens. De Herv. Vrouwengroep wil dit weer verzorgen, in samenwerking met de jeugd. Gelegenheid tot het brengen van fruit en andere bijdragen in de Con sistoriekamer Zaterdagmiddag van 25 uur. Prachtig resultaat. De ontwerper bij de scheeps- en jachtwerf van de fa. Gebr. Maas, de heer Frans Maas, heeft meegedaan aan een prijsvraag, uitgeschreven door het be kende Engelse tijdschrift „Yachting world", betreffende het ontwerpen van een Cruiser-Racer met een lengte van 13 meter. Een Cruiser-Racer is een wed strijd jacht voor op zee. De heer Maas kreeg bericht, dat hij de 2e prijs heeft gewonnen. Voor deze prijsvraag waren 40 inzen dingen uit 12 verschillende landen. Biervliet Raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering van Dinsdagavond boden B. en W. de raad de begroting voor het dienstjaar 1963 aan. De gewone dienst moest sluitend gemaakt worden door de saldi-reserve voor f 4691,31 aan te spreken. Aan in komsten is geraamd f 732.901,01, terwijl de post voor onvoorzien f 3.817,88 groot is. De gemeente heeft behoefte gekregen aan kasmiddelen. Sinds geruime tijd konden bepaalde voorzieningen en ob jecten uit eigen middelen gefinancierd worden. Thans achten B. en W. de tijd gekomen, dat er een vaste geldlening wordt aangegaan. De Bank van Ned. Gemeenten heeft een aanbieding ge daan voor een geldlening van f 95.000,- met een looptijd van 30 jaar, tegen een rente van 4,5 pCt. 's jaars en een uit- giftekoers van 99 3|4 pCt. De raad be sloot deze aanbieding te accepteren. De Vereniging voor Instrumentale Muziek zal Vrijdag 9 Nov. in het Ledel- theater te Oostburg een uitvoering ver zorgen onder leiding van de dirigent Jan Out. Het gezelschap heeft met haar 59 musici een volledige symphonische bezetting. Een dergelijke uitvoering met een zo sterke culturele inslag is niet rendabel op te zetten, waarom dan ook het gemeentebestuur verzocht werd een subsidie voor dit muzikale gebeuren te willen toekennen. Na enige discussie werd z.hst. f 50.- toegezegd. De salarisregeling voor de gemeente opzichter, hoofd van de dienst van ge meentewerken, werd aanmerkelijk ver beterd en in overeenstemming gebracht met de door de minister terzake gege ven richtlijnen. Het gebouw van de R.K. Bijz. lagere school van het R.K. Kerkbestuur van de Parochie O. L. Vr. Onbevlekt Ont vangen, is enige tijd geleden voor het geven van onderwijs afgekeurd. Thans zijn bepaalde voorzieningen getroffen waardoor deze afkeuring tijdelijk werd ingetrokken. Het schoolbestuur heeft lang gewikt en gewogen of men tot al gehele restauratie zou overgaan of dat men nu maar ineens een nieuwe school zou gaan bouwen. Bouwtechnisch is restauratie zeer goed mogelijk, maar omdat men een totaal verkeerde bezon ning heeft, het gebouw loopt n.l. Noord- Zuid, heeft men uiteindelijk besloten toch maar te trachten een nieuw school gebouw te stichten. Thans verzocht genoemd schoolbestuur aan de raad me dewerking bij de stichting van een nieuw gebouw. Z.h.st. werd deze mede werking toegezegd. Tevens besloot de raad financieel mee te werken bij de aanschaffing van be paalde leermethodes, een naaimachine, enig meubilair en de inrichting vaneen fietsenberging op grond van art. 72 der l.o.-wet. Met een en ander is een uit gaaf van rond f 3500,- gemoeid. Ten behoeve van het daarvoor in aanmerking komende gemeente-perso neel werd de nieuwe huurcompensatie in de reeds bestaande compensatie ge ïncorporeerd, ingaande 1 Sept. j.l. De huurcompensatie bedraagt thans 4 pCt. van de jaarwedde. Tevens werd de kindertoelage-veror dening voor het gemeentepersoneel eveneens Ingaande 1 Sept. 1962. gewij zigd en aangepast aan de door het Rijk ten behoeve van haar ambtenaren ge- tevredenheid om het weergevonden hui selijk geluk. Want geluk was nog iets anders dan gezelligheid. Ook Thilde wist wel de huiselijke sfeer te scheppen, maar Thilde was Anne niet. o nee, bij lanse na niet. Wat er gaande was merkte Bert pas, toen hij een gesprek had met zijn baas, Ir. Charon van de Metaalindustrie Ferro De aanleiding tot dit gesprek wist Bert. Ir. Charon was niet. alleen de hoogste baas omdat hij directeur was. maar ook omdat hij zoveel aandelen had in de N. V. die grotendeels in handen van de familie Charon was. Naast, hem stond meneer Gijsberts de adiunct-directeur, die binnenkort wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, maar meer nog vanwege zijn hartkwaal, af scheid zou nemen Bert had meermalen zijn kansen overwogen en wist dat die heel goed stonden, om Gijsberts op te volgen. Ir. Charon zou waarschijnlijk geen medewerker aantrekken van bui ten het bedrijf. Binnen het bedrijf had Bert. slechts twee mededingers, Kersse- makers en Volten. Kerssemakers was een prima technicus en Volten een uit stekende accountant. Maar dat maakt, zelfs samen, nog geen goede bedrijfs leider. Voor Volten was Bert niet bang. Dat nomen maatregelen. Tijdens de rondvraag informeerde de heer J. Dekker naar de vorderingen van de voorgenomen 100 pCt. elect rif icatie. Er zijn veel mensen die besloten hebben tot aanleg. Die zitten te springen om te worden aangesloten. De voorzitter zei, dat hij nOg niets naders kon mee delen. Het plan is nog niet in het uit voeringsstadium gekomen omdat een en ander in provinciaal verband wordt be zien. Over het aantal bereidverklarin gen had de voorzitter nog geen defini tieve berichten ontvangen, wel zou het aantal aanmeldingen in bepaalde stre ken tegenvallen. Hij hoopte spoedig gunstige mededelingen te kunnen doen. De heer Klaeijsen informeerde of de straatverlichtingslamp aan de Zeven- sterre, zoals indertijd besloten werd, nog verplaatst zou worden. Aan de Oudelandsestraat-Pie terspolder dijk werd de lamp bij de Vos verplaatst, zoals toen eveneens was besloten. De voorz. zegde een onderzoek toe en na te zullen gaan waarom de Pzem nog niet tot verplaat sing is overgegaan. Cadzand Prijskaarting In hotel-café „Du Commerce" te Cadzand vond een prijskaarting met de jaskaart plaats. Hiervoor bestond gro te belangstelling. 48 personen namen hieraan deel. De uitslag was als volgt: winnaarsronde: 1. G. J. OvereemW. I. Goossen, 2. Joh. VasseurJ. Versprille, 3. P. de MaillieI. B. de Grote. Verlie zersronde: 1. P. W. van de VoordeA. W. Bron, 2. M. J. van DaleJ. A. Vas seur, 3. W. FockeP. de Neef, Eerste wint erbij eenkomst bejaarden. Dezer dagen belegde de bej aarden- sociëteit te Cadzand haar eerste win- t erbij eenkomst in het verenigingsge bouw „'t Zwin". De secretaresse, mevr. J. Adriaansen- de Neef, opende de bijeenkomst, in de vacature van voorzitster is nog niet voorzien, en zei dat een groot aantal bejaarden geen gehoor heeft gegeven aan de oproep van het bestuur. Zij sprak de hoop uit, dat een volgende samen komst meer leden aanwezig zullen zijn. Hierna gaf mevr. Adriaansen een overzicht van het afgelopen vereni gingsjaar en legde tevens een gedeelte van het winterprogramma aan de leden voor. De heer P. de Lijs, oudste lid van de sociëteit, die één dezer dagen zijn 91e verjaardag vierde, kreeg tijdens de bij eenkomst een doos bonbons aangeboden. Ds. Luuring, Ned. Herv. predikant te Cadzand, bracht ook een bezoek en on derhield zich geruime tijd met de be jaarden. Oostburg Gezinszorg voorziet in een grote behoefte. Dinsdagmiddag vergaderde te Oostburg in de zaal van de heer Adriaansen de Federatie Westelijk Zeeuws-Vlaande ren van de Vrouwenbond N.V.V. De voorzitster mevrouw M. S. Dijk- Langstraat sprak een openingswoord, waarin zij vooral mej. Enthoven uit Voorburg, maatschappelijk werkster in Algemene Dienst van de Federatie voor Algemene Gezinsverzorging begroette. Ook de heer C. Hoek, districtbestuur der van het N.V.V. was ter vergadering aanwezig. Mej. Van Enthoven zette uiteen, dat de oudste vorm van gezinshulp was de burenhulp, die in verschillende delen van ons land nog opgeld doet. Deze oudste vorm van hulpverlening is voor al na de oorlog uitgegroeid tot de hui dige gezinsverzorging. De gezinsverzorging breidt nog steeds uit. Waren er in 1947 220 instellingen en stichtingen, die zich bezig hielden met de gezinsverzorging, thans zijn er ruim duizend organisaties ,die zich met het verlenen van gezinsverzorging bezig houden. Men onderscheidt verschillende soor ten van gezinshulp. Zo is daar de ge diplomeerde gezinsverzorgster, de ge zinshelpster (het meisje dat geen diploma heeft), de gezinshulp voor be jaarden en de gezinshulp voor chroni sche .zieken. Er zijn een vijftal instellingen in Ne derland, die zich met gezinsverzorging bezig houden o.a. het Groene Kruis, was op en top de man van de cijfers, een ideale stafchef, maar geen aanvoer der. En voor Kerssemakers eigenlijk ook niet. Hij was een doodgoeie vent zonder enige pretentie, die gerust een hele nacht in de fabriek bleef bij een weerspannige machine of een nieuwe proef, en zich dan gelukkiger voelde dan bij zijn kletsgrage, uitgaande, am bitieuze vrouw. Mevrouwtje Kerssemakers was geen verstandige vrouw, maar wel gehaaid. Zij reikhalsde altijd naar een hogere plaats dan waarop ze recht had en ze wist dat zij die plaats zou moeten ver dienen via de positie van haar man. Opeens had ze een gaatje open gezien. Ook voor haar had het tot nog toe vast gestaan, dat Bannink eens Gijsberts zou opvolgen, al was het alleen maar omdat mevrouw Charon, die heel wat in de melk te brokkelen had, zo „dik-aan"was met Banninks vrouw en schoonzuster. Maar toen Lydia was overleden, toen vervolgens Mathilde was weggetrokken en Bannink een wildvreemde vrouw van burgelijke afkomst in huis had gehaald, wist ze met haar op dit punt fijne intu- itie. dat het één zomin als het ander naar de zin was van mevrouw Charon. (Wordt vervolgd). Humanitas, de R.K., Prot. Christelijke en de Algemene Stichtingen voor ge zinshulp. Deze Stichtingen kunnen slechts werken, dank zij een grote subsidie van Rijk en Gemeenten, terwijl ook de Pro vincies vooral bijdragen in de opleiding van de gezinsverzorgsters. Naast het subsidiebedrag en de bij dragen van de mensen waar gezinshulp wordt verleend, blijft er een bedrag van 17 pCt. te overbruggen. Dit moet uit andere bronnen komen, o.a. bijdra gen van organisaties en contributie van leden. De totale opleiding voor gezinsver- zorgster duurt IVj jaar. Vijf maanden studeert de toekomstige gezinsverzorg ster in internaat-verband, daarna komt een praktijkjaar en tenslotte nog een examen. De jonge gezinsverzorgster krijgt een salaris dat volgens Rijksnor men is vastgesteld. Het aanvangsalaris is f 2890,- per jaar. Daarna komen er nog zes jaarlijkse verhogingen bij van elk f 200.-, waardoor de gezinsverzorg ster die het diploma heeft, een salaris kan bereiken van f 4090,-. De gezins helpsters krijgen een uur-vergoeding, die ongeveer f 1,50 per uur bedraagt. De vergadering die zeer druk bezocht was, bekeek met belangstelling een uit gebreide serie dia's, die handelden over het werk van de gezinsverzorgster en de gezinshelpster. Nadat uitvoerig op een aantal vragen was ingegaan door mej. van Enthoven en bestuursleden van de pas opgerichte Algemene Stichting voor Gezinsverzor ging in Zeeuws-Vlaanderen, sprak de heer C. Hoek een woord van warme op wekking om zo snel mogelijk lid te wor den van deze Stichting, zodat deze na ontvangst der Koninkl. goedkeuring op de statuten, haar werkzaamheden kan aanvangen. Het ligt in de bedoeling zo snel mogelijk gezinsverzorgsters en ge zinshulpen aan te trekken, zodat men met de daadwerkelijke hulpverlening kan beginnen. Algemeen was men het eens met de totstandkoming van de nieuwe Stich ting voor gezinszorg. Getracht zal wor den met de reeds bestaande stichtingen voor gezinshulp een zo goed mogelijke samenwerking te verkrijgen. Het ligt, aldus de voorzitster, stellig niet in de bedoeling deze stichtingen te gaan be- concureren. De goed bezochte vergadering werd hierna door de voorzitster gesloten. Heroprichting V.V.V.-afdeling In hotel ,,De Éénhoorn" werd vorige week Vrijdag de plaatselijke V.V.V.-af- deling Oostburg heropgericht. Voor de bijeenkomst was veel belangstelling. De vergadering stond onder leiding van de heer P. van der Plas, voorzitter van Oostburgs' Winkeliersvereniging. Hij begroette o.m. burgemeester J. L. van Leeuwen en de heer G. W. Oskamp, directeur der Provinciale V.V.V. in Zeeland. De heer van der Plas gaf een uiteen zetting van de gang van zaken. Er was een te geringe belangstelling voor de V. V. V.-afdeling, terwijl men voortdu rend met geldgebrek te kampen had. Het verdwijnen van de V.V.V.-afdeling is vaak in de vergaderingen van Horeca en de winkeliersvereniging ter sprake gebracht en werd in Oostburg als een groot gemis gevoeld. Burgemeester Van Leeuwen vond een gemeente als Oostburg tekort komen als er geen V.V.V.-afdeling is. Hij had het dan ook ernstig betreurd bij zijn komst in Oostburg te moeten horen, dat een V.V.V.-afdeling er niet meer was. In een uitgebreid schrijven had de burgemeester zich gericht tot de voor malige leden van de V.V.V.-afdeling en hen opgewekt, weer een afdeling op ze richten. Staande de vergadering ging men met dit voorstel van Oostburgs' eerste burger accoord. De heer Oskamp gaf een overzicht van de vele activiteiten van de V.V.V., o.a. de eerste en voornaamste taak, het trekken van vreemdelingen in een ge meente als Oostburg, lichtte hij uitvoe rig toe. Na een korte pauze gaf de heer Four- draine een overzicht van de zaken die hebben geleid tot de verdwijning van de V.V.V.-afdeling. Hij sprak de^ wens uit, dat er weer een goed functioneren de V.V.V.-afdeling te Oostburg zal kun nen komen. De afdeling werd op voorstel van de heer van der Plas heropgericht. Een be stuur werd samengesteld, dat er als volgt uitziet: Namens de winkeliersvereniging wer den gekozen de heren W. Pieters en J. Ouwendijk; voor Horeca zal de heer H. Raven zitting nemen. De pensionhou ders worden vertegenwoordigd door de heer H. Luteijn; namens de gemeente Oostburg neemt de heer W. de Coene zitting. Het garagebedrijf is vertegen woordigd door de heer J. P. Brugge, de bankinstellingen door de heer J. v. d. Sande. Als organisator werd de heer M. A. Aalbregtse aangewezen. Besloten werd zo snel mogelijk een ledenvergadering te beleggen, waar de plannen voor het komende seizoen ter sprake zullen worden gebracht en o.a. gesproken zal worden over de te beta len contributie. Postzegel-ruilbeurs. De Vereniging van Postzegelverzame laars in West-Zeeuws-Vlaanderen „Het Land van Cadzand", hield zaterdag in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg een goed bezochte en geslaagde ruilbeurs. De door een bekende handelaar opge stelde stand kreeg veel belangstelling. Zeer interessant was de bijzondere ver zameling, die het Belgische lid van de vereniging, de heer G. Chavin uit Slei- dinge, had meegebracht. De serie Nieuw-Guinea zegels met de UNTEA- opdruk - waarvan er slechts 'n 150-tal als volledige serie in omloop zijn, werd door een Vissingse verzamelaar getoond. Schoondljke Benoeming postbesteller Een dezer dagen werd tot postbestel ler te Schoondijke benoemd de heer H. Verplanke uit Breskens in de vacature van de heer H. Jilleba. Ongeval. Een dochtertje van de heer P. Ver- kruijsse te Schoondijke werd een dezer dagen over haar been gereden door de handkar van gemeente-werken, door dat zij er aan ging hangen. Opneming in het ziekenhuis te Oost burg bleek noodzakelijk Afscheid Ds Bottenburg In het Ger. Kerkgebouw heeft zondag de Ger. Gemeente afscheid genomen van ds Bottenburg. Ds Bottenburg verlaat Schoondijke ingevolge zijn beroep te Noordwijk, al waar hij zondag bevestigd zal worden. Namens de Kerkeraad sprak de heer Jac. Moggré.. Hij bracht de scheidende predikant dank voor het vele goede dat hij tijdens zijn verblijf in Schoondijke voor de gemeente had gedaan. Namens de gemeente Schoondijke sprak burgemeester Hoftijzer. Ds. Brinkman. Hervormd predikant, richtte zich in persoonlijke bewoordin gen tot zijn scheidende collega, terwijl Ds. de Boer uit Zaamslag namens de Classis sprak. Na afloop van de dienst werd een ieder in de gelegenheid gesteld in het jeugdgebouw „Laus Deo" afscheid van de scheidende predikant en zijn gezin te nemen. Vergadering Plattelands Jongeren. In het Geref. Jeugdgebouw „Laus Deo" te Schoondijke kwamen de West Z.-Vlaamse Christel. Plattelands Jon geren in vergadering bijeen. Een speciaal woord van welkom richt te de voorzitter, dhr. J. de Koeijer uit Schoondijke, in zijn openingswoord tot miss Williams uit Amerika, die in het kader van een uitwisselingsprogramma enige tijd in Nederland verblijft. Ver der gaf de voorzitter een overzicht van de activiteiten der vereniging. De heer W. de Bruijne declameerde „De grootste show van alle tijden" van M. v. d. Plas, waarna de Amerikaanse gaste een praatje met dia's heild over haar verblijf in Nederland. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de meisjesafdeling boden de dames van deze jubilerende vereniging de aanwezigen een door hen zelf ge maakt „slaatje" aan, dat bijzonder goed in de smaak viel. Sluis Terug verwacht uit Nieuio-Guinea. Rond 5 Nov. worden drie militairen die naar Nieuw-Guinea werden gezon den, terug in Sluis verwacht. Het plaatselijk Oranjeccmité heeft zich belast met een bescheiden huldi ging en zal van de in te zamelen gelden een passend geschenk kopen. IJzendijke Autobotsing. Doordat een Belgische auto, bestuurd door P. uit Gent, Zondagmiddag ko mende uit de richting Waterlandkerkje, bij het kruispunt aan „Parkzicht" geen voorrang verleende aan de uit de rich ting Braakman komende auto, bestuurd door J. H. uit Zaamslag, ontstond een botsing. De Belgische auto werd aan de rechterzijkant zwaar beschadigd. Ook de auto van H. werd aan de voorkant zodanig beschadigd, dat verder rijden onmogelijk was. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Burgerlijke Stand GEMEENTE BRESKENS over de maand September 1962. GEBOREN: 4, Anita, d. van Pieter Ja cob Boeye en van Cornelia Francina Tellier; 12, Abraham Francois, <zn. van Abraham Izaak Kareis en van Maria Sara Sferplanke; 18, Janneke Maria, d. van Johannis Albregtse en van Maatje Wolfert; 21, Anita, d. van Adriaan Ka reis en van Marina Sara de Rijke; 25. Maria Jerina. d. van Dirk Mookhoek en van Dina Adriana Roofack; 29, Jan Piet, zn. van Hendrik Flikweert en van An na Ebrina Koster. HUWELIJKEN: 6. André Cyrille Marie Van de Voorde, 24 j., wonende te IJzen dijke en Alice Maria Rosa Willems. 25 j., wonende te Breskens; 21, Pieter Mar- tinus Baas, 22 j., wonende te Oostburg en Johanna Adriana de Lobel, 20 j.. wo nende te Breskens; 28, Petrus Ludovicus Scherbeijn, 21 j„ wonende te Hoofd plaat en Janna Catharina Goossen, 20 j., wonende te Breskens: 28, Pieter van Tuijl, 26 j. en Johanna Vergouwe, 21 j., beiden wonende te Breskens. OVERLEDEN4, Pieter Leenhouts, 79 j. (overl. te Oostburg); 1. Petrus J. de Klerk, 71 j. (overl. te Vlissingen)7. Adrianus Willem Klaassen, 73 j.; 16, Jo hannes Wadde van Roon, 89 j. (overl. te Middelburg)20, Janneke Magdalena Vermeulen, 63 j., echtg. van Abraham J. Cambier. INGEKOMEN: 3. Martinus J. Provoost en gezin, van Groede naar Havenstraat 26: 10, Cornelis W. Cijsouw en echtg., van Groede naar Dorspstraat 78a: 6. Izaak C. de Bliek, van Utrecht naar

De Schakel | 1962 | | pagina 2