BOBBE CORSETTEN Bietenroou en Transportmethodendemonstratie VOSSENBONT ANNE'S GEHEIM dejchakel Al O NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN /ée Jaargang - Nr. 892 Vrijdag260ctober 1962 Verschgnt iedere vrijdag A bonnementsprij s I 1,25 p. kw.; franco p. post f1,50 Prijs der advertenties ioct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01172) 429 .J DRUKKERS-UITGEVERS F' SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. Op het demonstratiebedrijf in de Braakmanpolder werd Dinsdagmiddag een demonstratie gegeven met de mo dernste bietenrooi-werktuigen en de bij passende transportmethoden. Van de zijde van landbouwend Zeeuws- Vlaanderen bestond een overweldigen de belangstelling. Geschat wordt dat ruim 1000 boeren uit de streek, van over de Schelde en het Belgische grensge bied, deze unieke kans hebben aange grepen zich op de hoogte te komen stel len van de ontwikkeling der laatste ja ren op het gebied van het mechanisch rooien en het laden, transporteren en lossen der bieten. Er werden een 7-tal bietenrooiers ge demonstreerd, waarvan er één een' 2- rijige bietenrooier was, terwijl de ove rige 1 rij konden verwerken. De meeste machines waren uitgerust met een con tainer, waarin de gerooide bieten tijde lijk konden worden opgeborgen om la ter door middel van een transportband te worden gelost, hetzij op de bieten- wagen, hetzij op de voorraadberging. Weer een andere machine was uitge rust met een zelfkippende container, waarmee het lossen in een handom draai kon geschieden. Nadat de demonstratie een goed uur had geduurd, werd deze enige tijd on derbroken. Toen nam de heer J. J. de Feijter uit Schoondijke, voorzitter van het bestuur van het demonstratiebe- drijf, de gelegenheid te baat een wel komstwoord te spreken tot de vele be langstellenden. De heer de Feijter stel de, dat de mechanisatie van het land bouwbedrijf een probleem van de eer ste orde is voor de boeren. De samen werking tussen de instituten te Wage- ningen, de Landbouwstudieclubs, de Standsorganisaties en de Landbouw- voorlichtingsdienst is van uitermate groot belang om de ontwikkeling in de landbouwmechanisatie bij te houden en methoden te ontwikkelen dat de nieuw ontwikkelde machines ook inten sief kunnen worden toegepast. In dit verband noemde spreker de oprichting van buurt-coöperaties, die de machines kunnen aanschaffen en te werk stellen op de bedrijven van de aangesloten le den. De laatste jaren wordt de boer meer en meer door de drang van de omstan digheden gedwongen op dit punt een stukje van de ei,gen zelfstandigheid prijs te geven en samenwerking te zoeken met andere boeren op het punt van de gezamenlijke aanschaf van bedrijfsuit- rusting. Voor de loonwerker zag de heer de Feijter nog zeer belangrijk werk weggelegd. Ir. P. W. Bakker Arkema, Rijksland- bouwconsulent voor landbouwwerktui gen en arbeidsmethoden te Wagenin- gen, gaf hierna een overzicht van het gedemonstreerde en waar nodig, zijn gewaardeerde toelichting. Over het algemeen werd zeer goed werk geleverd, hoewel door de droogte van de laatste weken het rooien wel moeilijker ging dan men met een meer vochthoudende grond zou kunnen ver wachten. De gedemonstreerde machi nes waren voornamelijk gericht op het bieten rooien en de transportmethode. Bij enkele machines moesten de bieten wagens om te worden geladen tijdens het rooien meerijden, waarbij dan een tractor met chauffeur extra benodigd is, in tegenstelling tot die machines, welke de gerooide bieten in hun reser voir naar het einde van het bieten- land meenemen om aldaar te worden gelost. Zo waren er machines die bij het be gin van het werk eerst een rij bieten moesten ontkoppen, waarna met het rooien kon worden begonnen en dan de ontkopte rij rooide en gelijk de naast staande rij ontkopte; weer andere ma chines deden het ontkoppen en rooien van dezelfde rij tegelijk. De ene machine verspreidde het loof gelijkmatig over het bietenland, zodat dit dadelijk kon worden omgeploegd, andere machines legden de bietenkrop pen netjes op zwad, gereed 0111 te wor den geladen en als veevoeder te dienen. Voorts werd gedemonstreerd met en kele wagens voor het bietenvervoer be stemd. Zo was er een zelf-lossende wa gen met een oprolbaar doek, waarbij de bieten door het oprollen van het doek van de wagen konden worden gescho ven. Ook nam een kipwagen aan de de monstratie deel. Uit deze demonstraties kon genoeg zaam blijken, dat de landbouwwerktui gen-ontwerpers er volledig in geslaagd zijn het zeer arbeidsintensieve bieten- rooien volledig en met zeer gunstige re sultaten te mechaniseren. Het probleem bij de eerste bietenrooiers, die enige ja ren geleden hun intrede deden, was dat de bieten niet gelijk opgroeien, zodat de koppen op verschillende hoogten in de rijen staan. Van de ene biet werd bijna de helft afgesneden en van de andere biet alleen de bladeren. Dit pro bleem heeft men opgelost door de ma chines uit te rusten met een taster, die over de koppen van de bieten gaat en het mes dat de koppen moet afsnijden op de juiste hoogte instelt. Deze bietenrooi- en transportmetho de-demonstratie kan als volkomen ge slaagd worden beschouwd en zal blijken van groot belang te zijn voor de bieten telers in Zeeuws-Vlaanderen. De heer A. Ramondt uit Sluiskil, voor zitter van de Stichting ter bevordering van het Landbouwkundig Onderzoek in Z.-Vlaanderen, sprak een sluitingswoord waarin hij op het welslagen van de de monstratie wees en alle medewerkenden en de organisatoren hartelijk dank bracht voor het ve le werk dat zij van de demonstratie hebben gemaakt en voor de wijze, waarop de demonstratie werd gegeven. Plaatselijk Nieuws Breskers Vergadèring Winkeliersvereniging Maandag j.l. hield de winkeliersvere niging ,,Ons Beiang" te Breskens een algemene vergadering in hotel „Het Wapen van Breskens", van de heer Valk. De voorzitter de heer A. Versprille, opende de vergadering, waarbij hij allen hartelijk welkom heette. Hij sprak zijn teleurstelling uit over de betrekkelijk geringe opkomst en besloot zijn open ingswoord met de wens uit te spreken, Hf MEDISCHE 3urchtstraat 13 O OSTBURG dat de vergadering een prettig verloop zou hebben. Hierop las de secretaris, de heer W. van de Casteel de notulen voor, die onveranderd werden goedge keurd. - Het voorstel van het bestuur, om weer het Sint Nicolaasfeest voor de school kinderen te organiseren, in samenwer king met het personeel der diverse scholen en met behulp van de dames der V.V.H., werd door de vergadering zonder op- of aanmerkingen goedge keurd. Vervolgens kwam het agenda-punt St. Nicolaas-actie aan de orde. De over grote meerderheid der aanwezige leden bleek, evenals het besuur, voor het hou den van een actie te zijn. De voorzitter zei dat het bestuur besloten had de ac tie te organiseren ten bate van Het Groene Kruis, Het Wit-Gele Kruis en de Watersportvereniging „Breskens". Wat de beschikbare prijzen betreft, had het bestuur gedacht meer waardebon nen beschikbaar te moeten stellen. Hertegen was de overgrote meerderheid der leden tegen gekant, die mooie aan gekochte prijzen attractiever vond voor het publiek, vooral als ze uitgestald worden. Aldus zal dan ook geschieden. Wat de drie verenigingen betreft waarvoor de actie gehouden zal worden, vroegen enkele leden zich af, of niet be ter de Stichting Visserijdagen ingescha keld kon worden dan de Watersport vereniging ..Breskens". De voorzitter merkte op dat het bestuur voornemens is bij de voorjaarsactie de Stichting Visserijdagen weer te betrekken. Op een vraag of het bestuur of de vergadering uitmaakt voor welke vere nigingen eventuele actie's gehouden worden, antwoordde de voorzitter, dat het bestuur dit nog steeds heeft be paald en dat hierover nog nimmer is gestemd. Het verzoek om de prijs der bonnen met een cent te verminderen voor de winkelier, bleek niet te kunnen worden ingewilligd, aangezien men hierdoor met veel minder aantrekkelijke prijzen voor de dag zouden moeten komen. Ook werd gevraagd of ieder lid ver plicht is aan de acties deel te nemen. De voorzitter antwoordde dat de ver plichte deelname op een vorige verga dering is vastgelegd Besloten werd door middel van een geluidswagen in verschillende plaatsen van West Z-Vlaanderen reclame voor de St. Nicolaas-actie te maken. Bij de rondvraag werd gevraagd hoe het komt dat de markt nog steeds in de Mercuriusstraat wordt gehouden in- plaats van op het Oranjeplein. De voor zitter zei, dat het verzoek van de Win - keliersvereniging aan de raad hiertoe voor kennisgeving is aangenomen in de raadsvergadering van 23 Mei 1.1. Gevraagd werd aan het bestuur als nog een verzoek te richten tot de raad om de kramen te verplaatsen naar het Oranjeplein en ook te verzoeken om het venten in de gemeente te willen be- Rij,ke 6-ePiaag.t.ij,ke mode -kraag en manchet ten, geeft een vor stelijk bontaccent aan een mantel geschoren flausch-, modieus en 6 zó behaaglijk. In diverse mode kleuren 195,- Voor Uw betere damesconfectie eerst kij ken bij Uw Modehuis in Vlissingen perken tot 1 dag in de week voor niet- ingezetenen. Verder werd nog naar voren gebracht of er een mogelijkheid bestaat om de bakkers en slagers weer als lid in de vereniging op te nemen. De voorzitter zei, dat volgens de statuten genoemde neringdoenden in beroep hadden kun nen gaan tegen hun uitzetting uit de vereniging. Zij hebben hiervan geen ge bruik gemaakt, dus hebben zij wel geen interesse meer om lid te zijn van de winkeliersvereniging. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering, waarbij hij de leden dankte voor hun opkomst. Oogstdankdienst. Evenals vorige jaren hoopt de Her vormde Gemeente te Breskens weer haar Oogstdienst te houden op Zondag 28 October om 10 uur 's morgens. Vanuit deze dienst zal dan weer een FFUILLETON door TOM LODEWIJK 23 Gespannen wachtte hij, maar José staarde nog steeds zwijgend voor zich uit. „Jos', kind. als het zo moeilijk voor je is, dit leven zo. als je liever niet meer bij ons woont. „Zegt u dit uit uzelf, of heeft zij dat gezegd?" „Wie is zij?" „Nou. Anne". „Nee. zij wil het beslist niet. Zij zegt dat het allemaal goed komt, en ze is er vierkant tegen dat je weggaat, tenzij je beslist zelf wilt. Maar ze hoopt van niet, zei ze". „Dat zal ze wel menen". „Ze zegt niets, dat ze niet meent". „Hoe weet u dat?" „Omdat ik haar ken. Jij hebt nooit moeite gedaan om haar te leren ken nen, anders zou je het ook weten". „U moet me nou nog gaan vertellen dat ze van me houdt", smaalde José. „Dat kun jij je natuurlijk niet voor stellen. maar het is toevallig nog zo ook", stelde haar vader vast. „Dan toch zeker desondanks". „Ja, desondanks. En ze heeft gelijk. Ze heeft altijd tegen me gezegd: dit is de echte José niet. Nu, dat wist ik zelf maar al te goed. Je bent nooit eo ge weest. Dit is iets dat je niet kunt vol houden. Daar ga je zelf aan kapot, kind. En daarom. .als je bij ons niet gelukkig bent „Ach vader. „Je kunt helemaal je eigen gang gaan, kind. Sympathie laat zich niet dwingen. Maar deze sfeer in huis, dat kan niet langer. Ook voor Tilly". Nu, zag hij, had hij een kwetsbare plek geraakt. „Tilly houdt erg veel van Anne, dat weet je. Ze was er helemaal van over stuur, toen je zo te keer ging. Wij zijn grote mensen, wij kunnen wel tegen een stootje, maar zo'n kind. „Ik weet het het was gemeen van me". „Fijn, dat's mij genoeg. Nou dochter van me", en opeens hoorde ze weer de oude liefkozing in zijn stem, „je benteen echte van Wedrighem, echt een kind van je moeder als je nou eens bedenkt wat je moeder, wat. tante Thilde zou den hebben gedaan, kun je het dan niet opbrengen om bij ons te blijven?" „U hoeft niet meer te praten", zei Jo sé vastbesloten „ik ga mee. En ik zal proberen me als een mens te gedragen". Ze voelde zich opeens zo wonderlijk opgelucht en blij, dat ze spontaan haar arm door die van haar vader stak, toen ze de deur uitgingen. „Zeker z'n secretaresse", zei de ober tot de man achter het buffet, ,,'n Ouwe bok lust ook nog wel een groen blaadje"- „Je moet niet alle mensen naar jezelf afmeten", kreeg hij terug „want een kind kan zien dat het z'n dochter is. En een knappere dochter dan jij ooit zult krij gen, lelij kmanskind Anne deed ze zelf open. José, beducht voor het weerzien, zag opeens haar ogen oplichten, met een ongekunstelde blijdschap. Maar Anne durfde niets zeggen. Bert bleef, met een voor hem zeldza me tact, nog even treuzelen bij de auto. De twee, Anne en José, stonden tegen over elkaar. „Hier ben ik weer", zei José en ze lachte een beetje, want ze hoorde hoe onnozel het klonk. „Ja. gelukkig wel", zei Anne. „En ik wou zeggen dat het gemeen ven me was". Ze zag hoe Anne kleurde. Een ogen blik stonden ze zo, besluiteloos. José was bijna even groot als Anne, ze kon den rusters zijn. José stak haar hand uit. ..Tante Ankie", zei ze Tilly na „bent u niet meer boos op me?" De blijdschap in Anne's gezicht was zo stralend, dat José verwonderd, op eens begreep wat haar vader in deze vrouw gezien had. „Ben jij niet meer boos op mij?" „Ach. dat was ik eigenlijk nooit, al leen maar op mezelf. Maar ik snak naar thee". „Nou kind, kom mee, ze is net goed". En verbaasd zag Bert zijn vrouw en dochter samen door de gang wandelen, in een saamhorigheid die er nooit te vo ren was geweest. Toen wist hij, dat hij zich niet had vergist. Anne bracht hem geluk. HOOFDSTUK XVI „We moeten eens praten" Het is meestal zo dat, wanneer ie mand het voorwerp is van roddel, hij zelf dat het allerlaatst, of helemaal niet merkt, en zelfs zijn vrienden, ais ze er van weten, te fijngevoelig zijn, of menen te zijn, om het hem. te vertellen. In ieder geval was het zo met Albert Bannink. Hij was zich helemaal niet bewust van de kletspraatjes die over zijn vrouw door Waalburgen gingen. Hij had het veel te druk met zijn werk en hij vond het helemaal niet naar, dat Anne niet betrokken werd in allerlei activiteiten van de Waalburgse dames, maar 's avonds thuis zat. Zelfs wanneer hij 's avonds zat te werken, kon hij soms met innig welbehagen even opkijken naar de stoel waar Anne zat te lezen of te hand werken, en als hun blikken elkaar dan ontmoeten, was er in de zijne de diepe

De Schakel | 1962 | | pagina 1