vKb VAN MEENEN, tekens. Bromfietsen, rijwielen, driewielers, rolschaatsen, zaklampen, regenkleding nr. 722 Versprille's Kledingbedrijf ONTGROENING: uitwas of opvoeding? Dag der Verenigde Naties 1962 KIES niet zo maar een kostuum, maar een kostuum dat van pasvorm, snit en stof van de hoogste kwaliteit is. KIES een kostuum uit de Groningse ateliers of een May- fair kostuum. KIES daarbij een El-Mior overhemd en U bent tot in de puntjes gekleed. J. SCHRIER - Herenkleding - Breskens Net meisje (17 jaar) biedt OLIÉHAARD brengt in herfst- en winterkleding iets aparts sel, dat zodra mensen aan heb verkeer gaan deelnemen, zij dikwijls van be schaafde, wellevende burgers verande ren in agressieve, haatdragende indivi duen, die vóór alles op hun rechten staan. Statistieken wijzen uit, dat slechts een gering percentage van de verkeersongevallen is terug te voeren op technische mankementen van de verkeersmiddelen. Is dit op zich zelf al niet veelzeggend? Ook de kennis van de verkeersregels is - hoe belangrijk ook - nog geen vrijwaring van een vei lige afwikkeling van het verkeer. Véél en véél belangrijker is de hou ding van iedere weggebruiker jegens zijn medewens. Veilig verkeer is in de eerste plaats een zaak van wellevendheid en eerbied voor de medemens. Opnieuw schanddaad in schandaal uitgelopen. NNP - De eigenaardige gewoonten van sommige onderwijsinstituten - eerst waren het alleen de universiteiten, maar vormingsscholen en middelbare instituten hebben zich graag bij het rijtje aangesloten - om nieuwe leerlin gen te „ontgroenen", heeft in Neder land al dikwijls critiek ontlokt. De afgelopen groentijd heeft opnieuw een schandaal aan het licht gebracht, dat met de term „misselijk" nog zeer zwak is omschreven. Het gebeurde dit maal in Amsterdam. Eerlijkheidshalve moet worden ver meld, dat men in Amsterdamse stu dentenkringen ook verontwaardigd is over het gebeurde. Wij zullen daarom het Amsterdamse studenten-weekblad Propria Cures aan het woord laten. Daarin stond het volgende te lezen: „Over de groentijd hebben wij ons enige weken geleden naar jaarlijkse traditie uitgelaten. Aan deze groentijd blijkt een nieuw aspect te zijn verleend door de heer Nico van Baar, preases van N. I.A., en uitvinder van de bezig heid „Dachautje spelen". Zijn voorstel Dachautje te spelen wekte protest bij de groenen, hetgeen nogal iets zegt omdat zij zich gewoon lijk de ergerlijkste vernederingen laten welgevallen. Vijf van de groenen bleken verwanten in Dachau te hebben verlo ren. Dezelfde jongens werden door een kroegfiguur, Blaisse, voor „vuile-rot- jood" uitgemaakt. Of de corpsleden in kwestie echte antisemieten zijn of on verantwoordelijke pubers doet nauwe lijks ter zake. Door dit soort optreden wordt antisemietisme bon ton bij hon derden aankomende studenten, die der mate gehersenspoeld zijn, de afgelopen drie weken, dat zij voor een groot deel de ongewenste eigenschappen van hun ontgroeners gretig overnemen", aldus het studentenblad. Bewusteloos in kelder. Wat is er in Amsterdam precies ge beurd? Het is moeilijk om door te drin gen in de studentenwereld (vooral in de groentijd), waar men er een eigen rechtspraak en een eigen code op na houdt. Uit onze informaties konden wij het volgende distilleren. Tijdens een maaltijd aan het begin van de groen tijd schreeuwde de voorzitter van de so ciëteit N.I.A., ene Nico. van Baar, de no vieten (groenen) toe: „Foeten, houdt je bek. anders gaan we beneden in de kelder Dachautje spelen". Een van de groenen werd dit te erg en hij vertelde, dat tijdens de oorlog zijn beide ouders in Dachau waren omgekomen. „Niets mee te maken, vuile-rot-jood", riep daarop een ander corpslid, ene Blaisse. Dat het dreigement met de kelder geen loze uitlating was, bleek uit het relaas van een Haagse leraar, wiens zoon tot de groenen behoorde. Hij ver telde. dat ongeveer 200 groenen in de veel te kleine kelder opeen werden ge perst, waarna de deuren en de ramen werden gesloten. Een aantal van de op- eengeplakte novieten viel al meteen flauw. Zij werden bijgebracht met em mers water. Toen er echter teveel be wusteloos werden, liet men dat maar na. Wat zich verder nog in de kelder afspeelde, zal wel altijd verborgen blij ven achter het ontgroeningsscherm, maar zeker schijnt, dat enkele socië teitsleden met schoenen aan over de hulpeloze groenen hebben gelopen. „Om hen goed te laten voelen wie de bazen zijn", zo luidde het commentaar. „Berisping" Het openbaar worden van dit schan daal heeft de Senaat genoodzaakt in te grijpen. Een commissie van drie oud senatoren moest een onderzoek instel len en „straf" uitdelen. Die straf be stond uit een „berisping". Commentaar van de Senaat: „De senatoren zijn van mening, dat beide leden tekort zijn ge schoten in hun besef van fatsoensnor men en spreken hun ernstige afkeuring uit over het optreden van de twee corps leden". Was de zaak door een gewone recht bank behandeld, dan was voor mishan deling en belediging een straf van en kele maanden gevangenis opgelegd. Maar een rechtbank kan pas ingrijpen als er een aanklacht is en de studenten code verbiedt een dergelijke stap. Wandaden in de ontgroeningstijd zijn niet nieuw. De krijgsraad behandelde nog niet zo lang geleden een zaak van een militair, die was weggelopen uiteen opleidingsinstituut van de marine. De jongeman bleek op een dermate onmen selijke manier tijdens de „ontgroening" te zijn behandeld, dat hij volkomen overstuur 's nachts de straat op was ge rend. De afgelopen weken werd ons uit Lei den gemeld: Een groene, die als gevolg van een aframmeling, door twee socië teitsleden in het ziekenhuis moest wor den opgenomen en waarschijnlijk een oog zal moeten missen. De traditie van het ontgroenen is al oud. Verdedigers wijzen op de „opvoe dende waarde" van een dergelijk systeem. Bij dergelijke uitwassen kan men echter moeilijk de pedagogische betekenis ontdekken. De heren-socië teitsleden zijn zelfs nauwelijks volwas sen als zij hun toevlucht nemen tot „Dachautje spelen". In de normale maatschappij zouden dergelijke uitwassen direct worden af gestraft. De moeilijkheid bij de ontgroe ning - en de studentencorpsen ontken nen dat niet - is het gebrek aan vol doende toezicht door sociëteitsleden, die wel volwassen genoeg zijn. Het aantal studenten neemt steeds meer toe. De ontgroening wordt daardoor een massale bezigheid, waarbij onder veel koren ook veel kaf kan schuilen. Het is de taak van de studentenorga nisaties - en als zij het niet kunnen dan anderen - om bijtijds het kaf van het koren te scheiden. (Nadruk verboden). Onlangs werd bij het toelatingsexa men voor een middelbare school de vraag gesteld: „Wat zijn de Verenigde Naties?" Een van de leerlingen ant woordde: „Een wolkenkrabber in Ame rika!" Wanneer men diezelfde vraag aan honderd willekeurige mensen zou voorleggen, zou men vermoedelijk ook honderd verschillende antwoorden krij gen. Dat is niet verwonderlijk. De we reldorganisatie van de Verenigde Na ties heeft niet alleen talloze facetten, maar zij is ook voor velen een teken van tegenspraak. De een bewondert de Ver enigde Naties om haar aanwijsbare successen, de ander verguist de organi satie om haar even onmiskenbare mis lukkingen. Daar komt nog bij, dat wat door de een gezien wordt als een suc ces, door de ander beschouwd wordt als een mislukking. Zo zal de een de snelle ontvoogding van de koloniale gebieden toejuichen, terwijl de ander haar zal verwerpen. Zo zal de een het ontwapeningsgesprek in Genève als een mislukking beschou wen, omdat er nog geen wereldwijde ontwapening heeft plaats gevonden, ter wijl de ander meer optimistisch zal oor delen: zo lang men nog praat, wordt er tenminste niet gevochten. Zo zal ook de een kunnen spreken over de grote re sultaten van de internationale hulpver lening aan de ontwikkelingsgebieden, terwijl de ander smalend zal zeggen, dat het slechts een druppel is op een gloeiende plaat. De beoordeling van de Verenigde Na ties hangt nauw samen met de gezichts hoek, waaronder men de wereldorgani satie beschouwt. De redevoeringen die in de afgelopen weken in de Zeven tiende Algemene Vergadering der Ver enigde Naties zijn gehouden, geven daarvan een duidelijk voorbeeld. De be langen van de westerse landen liggen anders dan die van de communistische wereld. De wensen van de ontwikke- landen zijn anders geaard dan de aan bevelingen van de hoger geindustriali- seerde mogendheden. Het optreden van de jonge gedekoloniseerde volkeren is anders dan dat van de enkele landen, die nog koloniën besturen. Daar komt bij, dat de denkwijze, de spreektrant en de werkmethoden van Europeanen, Aziaten, Afrikanen en La tino's dikwijls zo geheel verschillend zijn. Wanneer het al moeilijk is, de zienswijzen van verschillende politieke partijen in een nationaal parlement op een gemeenschappelijke gedragslijn te verenigen, hoeveel moeilijker is het dan niet, de uiteenlopende opvattingen van zoveel totaal verschillende landen en volkeren te verenigen in een gemeen schappelijk beleid. Zo bezien kan men er zich slechts over verwonderen, dat de Verenigde Naties niet veel meer mis lukkingen hebben gekend. Blijkbaar zijn de resultaten van de Verenigde Naties nog altijd zo positief, dat steeds meer landen tot de wereld organisatie en haar organen willen toe treden. Die massale belangstelling heeft het patroon van de organisatie intussen grondig gewijzigd. De 51 mogendheden, die in 1945 de Verenigde Naties opricht ten, waren nog voornamelijk de landen van West-Europa, het Britse Gemene best en de beide Amerika's. Wanneer straks echter, op 24 Oct. a.s., het ze ventienjarig bestaan van de Verenigde Naties wordt herdacht, zal reeds meer dan de helft van de vlaggen van de 108 thans aangesloten landen toebehoren aan de jonge gedekoloniseerde volkeren van Azië en Afrika. Velen in het westen zijn geneigd, de politieke situatie in deze jonge landen niet erg hoog aan te slaan. Men spreekt wat smalend over de zogenaamde de mocratie in deze landen, waarbij men dan een vergelijking trekt met de de mocratische systemen van West-Europa en Noord-Amerika. Die vergelijking is evenwel onbillijk. De ons vertrouwde Kon. Emmastraat 2 Telefoon 432 Veranderingen gratis 1 democratische regeringsvormen zijn het resultaat van een ontwikkelingsgang van vele eeuwen en die ontwikkeling is ook vandaag nog steeds niet afgesloten. De parlementen van vele westerse lau den hebben hun huidige machtige en onafhankelijke posities ook pas bereikt na veel strijd, veel tegenslagen en soms zelfs openlijk geweld. Zou men dan iets anders mogen verwachten van de jonge volkeren, die zich bovendien geplaatst zien voor onvoorstelbare ontwikkelings problemen op sociaal, economisch en onderwijsgebied? Het is een vergissing te menen, dat de politieke instellingen en de demo cratische regeringsvormen in de jonge onafhankelijke landen precies dezelfde zouden moeten zijn als in de westerse landen en dat er in een democratische Staat noodzakelijkerwijze twee of meer grote partijen zouden moeten zijn om elkander de gunsten van de kiezers te betwisten. Democratie, zo heeft waar nemend secretaris-generaal Oe Thant onlangs in Londen gezegd, vereist niet noodzakelijk het bestaan van een geor ganiseerde oppositie, doch slechts de vrijheid om eventueel oppositie te voe ren. Voor vele jonge onafhankelijke sta ten lijkt het trouwens hoogst onwaar schijnlijk, dat er in de min of meer na bije toekomst een twee- of meer-par- tijenstelsel zal ontstaan, zo voegde Oe Thant hieraan toe. De huidige regerin gen in deze landen zijn ontstaan uit de strijd om de vrijheid en zij worden ge dragen door het nationalisme. Zij zul len daarom nauwelijks worden aange vallen van binnen uit, terwijl elke aan val van buiten hun positie en hun in vloed slechts zou versterken. Men zal daarom, juist in het belang van de de mocratie, ook aan de jonge volkeren de tijd en de kans moeten geven om een eigen bestuursvorm te ontwikkelen, die het meest met het belang van hun land overeenkomt. De Verenigde Naties kun nen daarin een waardevolle begeleiden de rol spelen. Zondagsdienst doktoren. Van s Zaterdagsmiddags 12 uur t.e.m s Maandagsmorgens 8 uur). BreskensG roede—Schconciijke Dr. v. d. Maas, Breskens, tel. (01172) 466 Oostburg-Aardenburg-Eede Dr. de Bruljcfcere, Oostburg, tel. 2323 Cadzand-Retranchement-Sluis- Zuidzande: Dr. Beck, Zuidzande, tel. (01170) 24 24 Zondagsdienst dierenartsen I. Risseeuw, Groede, telef. (01171) 400 Groede, io uur, Ds. Doornink (H. Avondmaal) Hoofdplaat, io uur, Eerw. Heer Begeer Nieuwvliet, iouur, Ds. Brezet (Geziemdienst. Coll zondagsschool) Oostburg, ïo uur, Ds W. J. van Meeuwen, Hoek. (Bijz. collecte ziekenhuis Ter- neuzen.) Dinsdag 7 uur, avondgebed Ritranchemeni. 10 uur, Eerw. Heer Gust. M. M. C. de Vries, Gezinsdienst Schoondijke, 10 uur, Ds. P. A. L. Brinkman. (Oogst- en Gezinsdienst. m.m.v. de zondagsschool. Oogstcollecte voor de kerkbouw in Voorburg. Sluis, 9 30 uur, Ds. Balk, (Gezinsdienst) St. Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Balk (H. doop) St. Kruis, 9 uur, Ds. Vis, Gemeenschappe lijke dienst i.d. Doopsgezinde kerk. Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma Extra collecte v Medische Zending IJzendijke, 10 uur, Ds van Evert Zuidzande, 10 uur, Eerw HeerA.J. Verduijn Collecte v.h Zuiderzeefonds. Vrij Evang. Gemeente Breskens, 10 uur, Ds. v. d. Bij Retranchement, 2,30 uur, Ds. v. d. Bij Nieuwvliet, 10,30 uur, Ds. Praas Cadzand, 9 uur, Ds. Praas Geref. Kerk, Breskens. 10 en 3 uur, Ds. G. F. Ch. Goslinga, Valkens- waard. Viering H. Avondmaal. Evang. Luth. Gemeente Groede, 9,30 uur, Ds. C. B. Dekker, Breda. Luchtmachtpredikant. R.K. Parochie H. Barbara te Bresken> Zondag 21 oct. 19e Zondag na Pinksteren H Mis om 8 uur. Hoogmis om 10 uur. Lof om 14,30 uur. In de week H. Mis om 7,30 uur Zaterdag om *9 uur, Lof. Iedere avond om 19 uur Rozenhoedje Woensdag 24 oct. Feest van de H Raphael, Aardsengel. Met dankbaarheid en blijdschap ge ven wij kennis van de geboorte van ons zoontje en broertje LEENDERT ALBERTHUS C. J. WESDORP J. J. WESDORP-SCHRIER JAN Breskens, 17 oktober 1962 Dorpsstraat 65 VISITEKAARTJES Firma SMOOR DE HULSTER KERKDIENSTEN Zondag 21 oct. Ned. Herv. Kerk Aardenburg 10,30 uur, Ds. Vis. Gemeen schappelijke dienst in de Doops gezinde kerk. Biervliet, 10 uur, Ds. Evenhuis Breskens, 1 uur en 6.30 uur, Ds. Spaans Cadzand, 10 uur, Ds. Luuring (Bed. H. Avondmaal. Avondmaals- collecte 4 uur, Ds. Joh. Brezet, Nieuwvliet (Streekjeugddienst zich aan voor halve- of enkele dagen per week. Inlichtingen Bureau van dit blad. TE KOOP: i.g.s.z. Te bevragen: A. P. LEENHOUTS, Smederij, Dorpsstraat 84, Breskens. Telefonisch aangesloten onder A. LOHMAN, Havenstraat 32, Breskens Over- en tweedjassen, gabardine- en popeiine- jassen, nylon- en plastic jassen. Nylonjacks voor dames en heren met gewatteerde ruitvoering. Ook in kostuums, sportkolberts en pantalons altijd het nieuwste. In herenmode-artikelen ruime sortering: Overhemden, dassen, sjaals, handschoenen, slipovers, pullovers, vesten, truien, wollen shirts, verschillende kleuren, ook twistmodel. Werk- en bedrijfskleding Zie etalage's BRESKENS, telefoon 768 GROEDE, telefoon 410

De Schakel | 1962 | | pagina 3