j BRILLEN BOBBE Modieus akkoord tussen U en PARIJS ANNE'S GEHEIM de (chakel ALG NIEUWSBLAD r~ ALG. NIEUWS VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 16e Jaargang - A'r. 890 Vrijdag 12 Octobar 1962 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s t 1,15 p. kw.; franco p. post f1,50 Prijs der advertenties: ioct.per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01172) 429 "VJ DRUKKER-5-UITGEVERS: Fa SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. 2* - GIRO 358296 Vrijwillige periodieke Veiligheidsinspectie nu ook in Zeeland De vrijwillige periodieke veiligheids inspectie van motorvoertuigen, begon nen in Rotterdam en omliggende ge meenten, voortgezet in de proefgebie den oostelijk Noord-Brabant, het ooste lijk deel van de provincie Groningen, de Zaanstreek en Waterland, de provin cie Friesland en het district Twente, zullen nu ook in de provincie Zeeland uitgevoerd kunnen worden. Op 11 Octo ber a.s. zal de burgemeester van Mid delburg, mr. J. Drijber, zijn wagen als eerste ter inspectie aanbieden. Het ver bond voor Veilig Verkeer, dat deze in specties organiseert, werkt hierbij nauw samen met de politie en de BOVAG. In de volgende Zeeuwse plaatsen zijn goedgekeurde automobielbedrijven ken baar aan het z.gn. „Veiligheidsinspectie- schild", van 11 October af gerechtigd inspecties uit te voeren: Domburg, Mid delburg, Nieuw- en St. Joosland, Seroos- kerke, Veere, Vlissingen, Westkapelle, Koudekerke, Goes, Krabbendijke, Krui- ningen, Nieuwdorp, Yerseke, Nisse, St. Annaland, Bruinisse. St. Maartensdijk, Oosterland, Ouwerkerk, Poortvliet, Sta- venisse, Zierikzee, Tholen, Axel, Bier vliet, Breskens, Hulst St. Jansteen, Kloosterzande, Koewacht, Oostburg, Philippine, Sas van Gent, Terneuzen, Zaamslag en IJzendijke. In totaal 78 be- rijven in 36 plaatsen. Bezitters van personenauto's of van lichte bestelwagens ('tot 1 3 4 ton laad vermogen) kunnen hun voertuigen bij de aangewezen bedrijven tegen een zeer geringe vergoeding doen inspecteren. Deze inspectie heeft in hoofdzaak be trekking op de voor de veiligheid nood zakelijke onderdelen van het voertuig, o.a. stuurinrichting, chassis, veren, brandstoftank en -leidingen, wiellagers, remmen, verlichting, portiersluitingen, bevestiging van voorbank en banden. Bij een proefrit wordt ook de remver- traging gemeten. Blijken al deze punten aan de ge stelde eisen te voldoen, dan wordt een inspectierapport met logboekje, dat bij de wagen blijft, uitgereikt. Tevens wordt een vignet op de voor ruit aangebracht. Ieder half jaar wordt de kleur van het vignet gewijzigd, zo dat een ieder onmiddelijk kan zien wan neer de wagen de laatste veiligheids inspectie heeft ondergaan. Het is aanbevelenswaard de periodie ke veiligheidsinspectie te laten uitvoe ren gelijktijdig met een grote onder houdsbeurt, die in het algemeen wordt gegeven om de 10.000 km. Als dit ge schiedt behoeven weinig extra-werk zaamheden te worden verricht, zodat de kosten beperkt blijven tot het (in het gehele land genormaliseerde) bedrag van 2,50. Komt men uitsluitend voor een veiligheidsinspectie, zal de garage de ƒ10,in rekening brengen: ook dit bedrag is in het gehele land gelijk. 23rillemat&er" OOSTBURG Algemene Stichting voor Gezinszorg in Zeeuws- Vlaanderen gestart Vorige week Donderdag is te Terneu zen de Algemene Stichting voor Gezins zorg in Zeeuws-Vlaanderen door het passeren van de notariële acte een feit geworden. Het zal nog wel geruime tijd duren eer de Stichting, die zijn werkterrein ook over West Z.-Vlaanderen zal uit strekken, haar werkzaamheden kan aanvangen. Eerst moet n.l. nog de Ko- ninkl. goedkeuring op de statuten ver kregen worden. In tegenstelling tot de thans in Z. Vlaanderen werkzame Stichtingen voor Gezinsjzorg, ligt het in de bedoeling in de toekomst voor de stichting leden te werven. Het lidmaatschap zal f 1,- per maand bedragen. Men verzekert zich ddor het lidmaatschap van goede en snelle gezinshulp als moeder door ziek te of anderszins uitvalt. Ook iligt het in de bedoeling om aan bejaarden, die gezinshulp nodig hebben, deze hulp te verstrekken. De behoefte aan gezinshulp is zo groot, dat de op richting van een Algemene Stichting voor Gezinshulp alleszins verantwoord leek. Plaatselijk Nieuws Breskens V ARA- af deling en bijeen. De VARA-bestuurders van de verschil lende afdelingen in West Z.-Vlaanderen hielden in café „Centraal" te Breskens een vergadering. Hier werd besloten om van de gele genheid tot studiobezoek, die door het hoofdbestuur van de VARA mogelijk is gemaakt, gebruik te maken. De heer Blomme uit Groede, districtsbestuurder van de VARA, zal zich met de verdere uitwerking van het plan belasten. Geslaagd. Aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen slaagde voor het candidaats- examen Landbouwhuishoudwetenschap- pen (technische richting) mej. M. J. Frijling te Breskens. Biervliet Landbouiohangar uitgebrand. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur loeide in Biervliet de brandweer-sirene. In de voor driekwart gedeelte met stroo gevulde landbouwhangar van de heer A. C. Catseman in de Oranjepol der, was brand uitgebroken. De oorzaak van de brand moet ge zocht worden in het spelen met luci fers door kinderen. Een pak stroo vatte vlam en de kinderen konden het niet blussen. Eer ze moeder te hulp riepen, stond de hangar al in lichte laaie. Een in de hangar geparkeerde vracht auto kon ijlings naar buiten worden ge reden. De brandweer was zeer snel ter plaat se, doch kon ondanks vakkundig in grijpen, niet voorkomen dat de hangar geheel uitbrandde. De blussingswerk- zaamheden werden bemoeilijkt door de pakken stroo, die steeds opnieuw begon nen te branden. Met eggen heeft men de stapel stroo uit elkaar getrokken en goed nat gespoten. Het was 's nachts twee uur toen de brandweer pas kon in rukken. De landbouwhangar was voor brand verzekerd. De daarin gestalde land bouwwerktuigen waren slechts gedeel telijk gedekt. Landbouwtractor in brand. Maandagmiddag loeide de brandweer sirene opnieuw te Biervliet. De heer W. Dhondt was op het erf van zijn boerderij in de Geertruidapol- der bezig een draaiende tractor bij te tanken. De olie vatte vlam en het start- benzine-reservoir van de tractor ex plodeerde. Hierbij vatte de kleding van de landbouwer, die enorm schrok, vlam, waarbij hij aan de arm brandwonden op liep. De brandweer was ook hier snel ter plaatse. De tractor stond vlak voor de nieuwe schuur als een fakkel te bran den. Door snel ingrijpen kon voorkomen worden dat de schuur een prooi der vlammen werd. Er zijn de laatste tijd in Biervliet heel wat branden en brandjes geweest, die grotendeels te wijten zijn aan onvoor zichtigheid en kinderen die met lucifers speelden. Een waarschuwing om voor zichtig met vuur om te gaan is dan ook stellig wel op zijn plaats. Bietenr ooi-demonstratie. Op het proefbedrijf in de Braakman polder zal op Dinsdag 23 Oct. a.s. een bietenrooi-demdnstratie gehouden wor den, waarbij tevens de nieuwste trans portmethoden zullen gedemonstreerd worden. Ook vorig jaar was op het demonstra- tiebedrijf een grote bietenrooi-demon stratie, georganiseerd door de Rijks Landbouwvoorlichtingsdienst, die ech ter in verband met de steeds aanhou dende regenval moest worden afgelast. Men hoopt nu in landbouw kringen dat de demonstratie kan doorgaan, zo dat men in Zeeuws-Vlaanderen, dat op het gebied der landbouwmechanisatie altijd vooruitstrevend is, aan de hand van de praktijkervaringen, opgedaan bij de demonstratie, kan bepalen welke werktuigen voor het werk in de zware kleigronden het beste geschikt zijn. Sluis „Tegen Moeders Wil". I In café „Lamminsvliet" te Sluis is een nieuwe biljartvereniging opgericht, die de naam „Tegen Moeders Wil" (T. M. W.) kreeg. Het bestuur van de nieuwe vereniging is als volgt samengesteld J. Bakker, voorzitter; C. Baert, secre taris en J. Hermie, penningmeester. Er gaven zich 18 leden op. Dit aantal is nog voor uitbreiding vatbaar, omdat de nieuwe vereniging op de speelavond, die op dinsdag werd vastgesteld, de De- schikking heeft over twee biljarts, waardoor lang wachten op de beurt kan worden voorkomen. Auto-ongeval Een dezer dagen is in de Oude Kerk straat in Sluis een 12-jarig meisje aan gereden door een passerende automobi list. Ze kwam uit een zijstraat op haar fiets gereden en lette daarbij onvol- Parijs toont graag de taille - maar U wilt ruimte Wij brengen deze modieuze mantel reeds in de aantrekkelijke prijs r QQ van T C/O,- In rijk glanzende velours mohair in de mooiste modekleuren maat 38-44 f 129,- Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingen 1 Herfstmode-expositie. Deze week in Bobbe's etalages de nieuwste creaties van toon aangevende buitenlandse couturiers. doende op het passerende verkeer. Of schoon ze als het ware over de auto heensloeg, liep alles nog al goed af. Het meisje kon met enige lichte verwondin gen huiswaarts keren. St. Nicolaas komt in het land. In Sluis is men begonnen de lieve goede Sint al bij voorbaat een handje te helpen. Er is tijdens een vergadering een actie-comité gevormd onder leiding van de heer C. Bukkens. Het doel is een aantal lijsten in de gemeente te laten circuleren, waardoor het mogelijk wordt het St. Nicolaas ook financieel een beetje gemakkelijker te maken om aan ieder kind in Sluis een zakje lek kers aan te bieden. St. Nicolaas heeft reeds bij voorbaat toegezegd graag naar Sluis te zullen komen om de feestelijkheden rond zijn naamdag luister bij te zetten. GEBOORTEKAARTJES Drukkerij Fa. SMOOR DE HULSTER FEUILLETON door TOM LODEWIJK 21 Zonder Juul's detective-instincten zou ze nooit geweten hebben, waarom me neer Kloosterman indertijd zo plotse ling ontslag genomen had als leraar, of waarom mevrouw Baars met de noorderzon verdwenen was en met wie. „Het lijkt me toch wel wat", fanta seerde Juul verder, „zo maar opeens iemand in huis waar je niets van weet. Nee. want je kende haar toch hele maal niet?" „Nooit van haar gehoord, nooit iets van haar gezien", stemde José wrang- toe. Ook haar stuitte het, haar familie zaken met iemand als Juul te bekletsen, maar ze was vandaag niet in de stem- min om zich daar veel aan te storen „Ik denk aan dat verhaal van Prik- kebeen, weet je wel?" ging Juul geani meerd verder. „Toen hij met zijn nieuwe vrouw bijna thuis was, zei ze: maar één ding verzweeg ik jou, weet dan, ik ben weduwvrouw en heb kinders acht in tal. zeg dat geeft toch niemendal?" Marjan lachte. „Dat zal je gebeuren! Nou ja, José, zo erg is het bij jullie niet, hé? Ze heeft tenminste geen stuit broer tjes en zusjes voior je meegebracht". „Nee, niet meegebracht", zei Juul ge heimzinnig. José keek op. „Wat bedoel je daar mee?" Juul glimlachte als een sfinx, genoot dat ze beet had. „Waarmee zou ik wat bedoelen?" José mompelde iets dat geen compli ment was, haalde nijdig haar schou ders op, zocht naar een nieuwe plaat. „Hoezo, niet meegebracht?" infor meerde Marjan, belust op een nieuwtje. „Nou, net wat ik zeg", neutraliseerde Juul, „d'r zijn zat mensen die kinderen hebben, zonder dat iemand er iets van weet". „Ja", mengde José zich weer in het gesprek, „en als je dan van iedereen gaat veronderstellen dat ie wel kinderen zal hebben waar niemand wat van weet, kom je een eind weg". Die Juul met haar eeuwige gewroet! Juul, geprikkeld door José's onver schillige vijandigheid, besloot met zwaarder geschut te komen. „Zo", zei ze en er was een valse noot in haar stem, „en waar denk je dan dat die nieuwe ma van jouw iedere maand naar toe gaat? Of weet je soms niet dat ze een kind heeft, dat in een inrichting zit? Daar heeft je pa je niks van ver teld zeker?" José schokte op. „Je kletst", zei ze ruw. „Och ja, ik klets natuurlijk weer. Wees liever blij dat ik je op de hoogte stel". „Kletspraat", verweerde José zich. „Nou dan zal ik je man en paard noe men", triomfeerde Juul, „iedere maand vast gaat de nieuwe mevrouw Bannink naar Heideveld. En daar is een inrich ting en die heet Zonnegloren. En daar worden idiote kinderen verpleegd. En een van die kinderen heet Hendrik Markus. En zo heet de nieuwe mevrouw Bannink ook als ik/het wel heb. En als je nou twee en twee bij mekaar kunt optellen, weet. je precies hoe laat het is". 1 José was vérslagen. „Ik denk dat je maar wat fanta seert", mompejde sze. „Ach kind j'eOTent de enige in Waal burgen die het neg niet weet. Wees blij dat ik het je verteld heb. Je vader Leeft het niet aan je neus gehangen, natuur lijk. Trouwens, het is de vraag of hij er zélf iets van af weet". José bedacht zich, dat ze ook eigenlijk niets van haar tweede moeder af wist. Alles was mogelijk. „Nou, ik stap op", zei ze opeens bruusk. „Ajuus". En weg was ze. ..Zie ie. ze wist er nog niks van", stel de Juul tevreden vast. „Maar hoe weet jij dat dan?" infor meerde Marjan, die er ook niets van geweten had. „Nou, dat zal ik je vertellen. Mijn moeder, hè, die José had zeker een uur doelloos rond gefietst, proberend het nieuws te ver werken. Koud en triest kwam ze thuis, waar de familie al aan tafel zat. „Waar kom jij nu weer zo laat van daan", vroeg Bert. „Geen mens weet waar je uithangt". „Is dat nodig?" vroeg ze bits, terwijl ,ze met afkeer de tafel overzag. Ze had nergens trek in. ,,'t Is toch een kleine moeite even te zeggen waar je heen bent, of dat je wat later komt", antwoordde Bert. zo vriendelijk mogelijk. Hij moest oppassen dat José hem niet opnieuw uit zijn hu meur bracht, daar had ze tegenwoordig een handje van. En de anderen waren de dupe. „Dat zijn mijn zaken", vond José „Dan weet ik toch wel graag, wat precies jouw zaken zijn", ging .Bert ver der, ondanks het bezwerende gebaar van Anne. „Ik hou niet van dat stiekn- me gedoe". Hij wist meteen dat hij net niet zo had moeten zeggen. Hij zag op eens José opveren. ..O nee?", vroeg ze smalend. D'r ge beurt hier trouwens wel meer stiekum". Anne keek naar Tilly, die met wijd open ogen luisterde naar Frans die ver baasd zijn zuster aankeek, naar Bert, die zijn bord opzij schoof. Maar Bert lette niet op haar. „Zou je je even nader willen verkla ren?" vroeg hij ijzig. „We zijn van jouw slechte humeur al heel wat gewend.

De Schakel | 1962 | | pagina 1