alg. nieuws blad alg. nieuws voor west zeeuws-vlaanderen ANNE'S GEHEIM de jc ha r~ 16e Jaargang - Nr. 889 Vrijdag 5 October 1962 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s t 1,15 p. kw.; franco p. post f1,50 Prijs der advertenties: 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01172) 429 VJ DRUKKERS-UITGEVERS. F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.,**» - GiRO 358296 Plaatselijk Nieuws Oostburg Raadsvergadering De Raad der gemeente Oostburg kwam vorige week Donderdag in openbare vergadering bijeen, onder voorzitter schap van burgemeester J. L. van Leeuwen. De notulen van de vorige vergadering werden vastgesteld. Onder de ingek. stukken was o.m. een schrijven van de heer J. Bruggeman, dat hij zijn benoeming tot vakonder wijzer aan de U.L.O.-school aanvaard. De heer A. P. Modde is aangewezen als plaatsvervangend burgemeester. Voor het gemeentepersoneel werden de Rijksregelingen, voor wat betreft de verhoging van de salarissen betreffende de huurcompensatie, aanvaard. Een voorstel tot wijziging van de ge meente-begroting ontmoette bij de raadsleden nogal wat bezwaren, omdat hierbij een post was, betreffende de verbouwing van de ambtswoning van de burgemeester. Het indertijd door de raad gevoteerde crediet was n.l. met f 3500,overschreden. „Hoe komt dat nou", infonneerde de heer W. de Coene. De overschrijding, aldus burgemeester Van Leeuwen komt voornamelijk door dat er bij de verbouwing meer uurlonen zijn verwerkt, dan aanvankelijk was ge raamd. Er is echter, zo verzekerde dhr. D. Geu ze zijn mede-raadsleden, niets meer uitgevoerd en veranderd, dan aanvan kelijk door de raad was vastgesteld. De heer J. Barendregt deed de sug gestie aan de hand, in het vervolg door weekrapporten een dergelijke verras sing te voorkomen. De raad ging hier mee accoord. Aan de heer C. C. van Kerkhove werd een premie toegekend voor de verbe tering van zijn woning i.v.m. het bou wen van een nieuw toilet met water spoeling. Met algemene stemmen werd dhr. D. H. Borgers benoemd tot leraar in de klassieke talen aan het Kon. Wilhelmi- na Lyceum. Het vaststellen van een nieuwe ver ordening voor de reinigingsrechten had eveneens heel wat voeten in aarde. De oude verordening verloopt per 1 januari 1963. In verband met de steeds hogere exploitatiekosten stelden B. en W. voor de reinigingsrechten te verho gen en te brengen op f 12,50 per emmer. Dit is f 2,50 hoger dan voorheen. Uit voerig werd gesproken over de steeds stijgende kosten voor de reinigings dienst. De werkelijke kosten zijn n.l. be langrijk hoger, dan wordt geïnd door middel van de verordening. Men vond het wenselijk, dat in West Zeeuws- Vlaanderen een reinigingsdienst komt, waarbij alle gemeenten zijn aangeslo ten. Verschillende suggesties werden nog aan de hand gedaan, o.a. het ge bruik van uniforme vuilnisemmers, en de ombouw van de wagen, die gebruikt wordt door de reinigingsdienst. De fractie van de P.v.d.A. had liever gezien, dat men door een economische opzet van deze dienst getracht had, wat voordeliger te werken en niet te licht om te springen met verhoging van de r ein igingsrechten Nadat diverse raadsleden hun licht over het vuilnisbakkenprobleem hadden laten schijnen, werd het Voorstel tenslot te met de stemmen van de heren Broodman, Van Hee, Kamminga en de heer De Looze tegen aanvaard. Ook werd een verordening op de ri oolrechten door de raad aanvaard. Vervolgens kwam aan de orde het be noemen van een aantal leden, die de gemeente in verschillende commissies en instellingen zullen vertegenwoordi gen. B. en W. hadden hiervoor een uitvoe rige lijst van voordrachten opgemaakt. De heer Dekker vond dat het nieuw be noemde raadslid, de heer C. Ie Nobel, die op de voordrachten niet vermeld stond, er maar slecht was afgekomen. Hij vroeg zich af, of het college van B. I en W. geen vertrouwen heeft in de heer le Nobel. Hij stelde voor een aantal vertegenwoordigingen, die aan zijn frac tie waren toebedacht, over te dragen aan de heer le Nobel. De voorz. betreur de in hoge mate de uitlating van de heer Dekker, die dan ook geheel en vol ledig voor zijn persoonlijke verantwoor delijkheid is. Dat was de bedoeling, re pliceerde de heer Dekker. Het college van B. en W. heeft wel terdege vertrouwen in het raadslid le Nobel. De heer de Coene zeide, dat niet alle raadsleden op de voordrachten voorkwamen, o.a. de heer de Looze van de K.V.P. wordt nergens genoemd. Wij menen echter, dat we hierin geen wan trouwen kunnen onderkennen, integen deel, aldus de heer de Coene. Nadat tot stemming was overgegaan werden ingevolge de commissie voor de Woonruimte wet benoemd de heren M-. J. de Bruijne, C. M. Zuidweg, W. C. F. de Coene, E. Dekker en J. Sanderse. Als vertegenwoordiger en plaatsver vangend vertegenwoordiger in de Wa terleiding Mij. werden benoemd de he ren A. P. Modde en J. Barendregt. In het bestuur van de Technische La gere School te Oostburg werden geko zen de heren A. A. Terheijden en W. Kamminga. In het bestuur van de Stichting Be jaardenzorg werden benoemd burge meester J. van Leeuwen en de heer P. van Hee. In het Algemeen Bestuur van de Stichting Schoolartsen Dienst werden benoemd de burgemeester en als plaats vervanger de heer D. Geuze. In het bestuur van de Beschuttende Werkplaats te Oostburg werden de he ren D. Geuze en als diens plaatsvervan ger de burgemeester benoemd. In de Stichting Oostburgse Krediet bank werden gekozen de heren W. C. F. de Coene, H. Broodman en E. Dekker. In de Commissie georganiseerd over leg voor ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente, werden na een 9- tal stemmingen benoemd P. J. van Hee en E. Dekker. Als plaatsvervangers zullen fungeren J. Barendregt en C. le Nobel. De heer le Nobel zelf merkte nog op, dat hij deze voordracht helemaal niet als een kwestie van wantrouwen in zijn persoon had bezien. Als plaatsvervangend lid in de Com missie voor het B.L.O.-onderricht werd de heer D. Geuze benoemd. In de Com missie die het vervoer van de kinderen naar de B.L.O.-school regelt, werd even eens de heer Geuze benoemd. Mevr. K. Brouwer-Brouwer uit Oost burg werd benoemd tot onderwijzeres aan de O.L. school te Oostburg. De heer J. Roelse uit Westkapelle werd benoemd tot onderwijzer aan de U.L.O.-school. Breskens Onderlinge hengelwedstrijd. De hengelsportvereniging „De Zee krab" te Breskens organiseerde Zater dag j.l. een onderlinge hengelwedstrijd aan de nieuwe haven. De uitslag was als volgt: 1. P. Verheije, 565 p.; 2. C. de Kraker, 465 p.; 3. Iz. Verduijn, 240 p.; 4. T. Driessen, 220 p.; 5. de Looze, 215 p.; 6. S. Versprille, 210 p.; 7. Sijnesael, 210 p.; 8. van der Hooft, 200 p.; 9. J. v. d. Velde, 130 p.; 10. M. Zegers, 75 p.; 11. de Mees ter, 65 p.; 12. J. v. Muiken, 60 p.; 13. P. van Velzen, 60 p. en 14. de Feijter, 50 p. Er waren 28 deelnemers. Rekening en verantwoording Visserijfeesten 1962. Woensdagavond deed de Stichting „Visserij dagen Breskens" op het ge meentehuis voor een aantal midden standers en personen uit het bedrijfs leven, rekening en verantwoording over de gehouden Visserijfeesten 1962. Na een begroetingswoord tot de aan wezigen door de voorzitter, de heer R. van Quekelberghe, waarin hij speciaal welkom heette burgemeester J. A. Eek hout, weth. W. v. d. Hooft en de ge meente-secretaris, de heer P. J. Woit- tiez, gaf de heer Kramer een financieel overzicht betreffende de laatst gehou den Visserijfeesten. Hieruit bleek, dat zij een batig saldo opgeleverd hebben. De bescheiden zullen dezer dagen ge controleerd worden door een benoemde kascommissie. Tijdens deze bijeenkomst werden nog diverse suggesties naar voren gebracht, o.a. te trachten de haven en ook de straten tijdens de Visserij dagen een nog meer feestelijk aanzien te geven door een betere feestverlichting en -versie ring. De burgemeester uitte zijn grote te vredenheid over het verloop der feesten 1962, waarbij hij de 10 jaar, gedurende welke de Visserijfeesten nu werden ge organiseerd, in het kort de revue liet passeren. Hij wees hierbij vooral op de gemaakte vooruitgang en wenste de Stichting het allerbeste toe voor de ko mende jaren. Vergadering Alg. Bond v. Bejaarden In de Bejaardensociëteit werd op 29 sept. de algemene vergadering gehou den. De voorzitter herdacht de 17 leden, in het afgelopen jaar zijn overleden. Het bestuur was herkiesbaar en bleef in zijn geheel aan. Na het verslag van secretaris en penningmeester werd on der het genot van koffie e.d. gepau zeerd. Daarna kreeg de rayonvoorzit ter de heer Leenhouts het woord en deze memoreerde de activiteiten van het hoofdbestuur en hetgeen geheel of gedeeltelijk werd bereikt voor de bejaarden in het algemeen. Hij legde er de nadruk op, dat de leden elk voor zich moeten trachten de bond te doen groeien, omdat alleen een krachtige bond met kans op succes bij de over heid kan aankloppen. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering met dank aan allen en in het bijzonder aan de rayonvoorzitter en de dames, die be langeloos voor de consumptie enz. zorg den Aardenburg Raadsvergadering Onder voorzitterschap van de waar nemend burgemeester, de heer A. I. Catsman, kwam de Raad der gemeente Aardenburg Maandagavond in openba re vergadering bijeen. Besloten werd de nieuwe Vleeskeu ringsverordening voor de Kring Sluis vast te stellen. De dienst zal zich zelf financieel zoveel mogelijk dienen te be druipen. Het keurloon voor een varken werd verhoogd van f 4,50 tot f 5,50. Eveneens werd een nieuwe verorde ning voor de rioolrechten vastgesteld. De tarieven bleven echter ongewijzigd. Tijdens de winkeliersactie van de Win keliersvereniging Warvo te Aardenburg zullen, zo besloot de raad op een ver zoek, de winkels van 12 tot 27 Oct. tot 's avonds 9 uur geopend mogen zijn. Op Vrijdag zijn de winkels, zoals ge bruikelijk, tot 10 uur 's avonds open gesteld. De raad besloot 26 bomen, die kap- rijp zijn, aan de meest biedende te ver kopen. De aan de gemeente behorende tuinen en weilanden werden opnieuw voor de tijd van 6 jaar verpacht. De tuinpachten werden niet verhoogd, die voor bouw- en weilanden wel en ge bracht op een opbrengst van f 3.139.50. In de commissie voor het gemeente- i lijk museum werden benoemd: mevr. 1 E. van den Broecke-de Man, ir. Trimpe Burger uit Amersfoort, J. van Hinte, J. Rösseel, G. M. Paridaen en ds. L. Blom. Voor het college van B. en W. werd hier nog de heer E. Lansu aan toege voegd. De heer G. de Rijk werd benoemd in vaste dienst als schilder van de gemeen te, met ingang van 1 Sept. Aan het Waterschap Het Vrije van Sluis werd ten behoeve van de uitbrei ding van de weg een perceel grond verkocht. De gemeentebegrotingen over de ja ren 1961 en 1962 werden gewijzigd. De compensatiemaatregelen in ver band met de huurverhoging, werden van toepassing verklaard voor het ge meentepersoneel. Voorts kwam nog de Sportnota ter sprake, die de Zeeuwse Sportraad aan de raad had gezonden. Mevr. van den Broecke informeerde, of het in de be doeling ligt een nieuwe sportzaal te bouwen. Zij noemde de sportaccomoda- tie voor Aardenburg verder behoorlijk. De heer van Belleghem informeerde of het in de bedoeling ligt twee sportza len te bouwen, n.l. een te Eede en een te Aardenburg zelf. Verschillende leden meenden echter de voorkeur te moeten geven aan een grote zaal in Aarden- burg, die dan beter ingericht kan wor den dan twee kleinere zalen. De heer Catsman beloofde later dit probleem aan de orde te zullen stellen. Voorts verklaarde de voorz. er prijs op te stellen, dat de geruchten, als zou den de bejaardenwoningen zijn afge keurd, niet op waarheid berusten. De woningen zijn nog niet eens gekeurd, Er zullen, voor de keuring, eerst nog een aantal partiële verbeteringen wor den aangebracht, voordat zij bewoond mogen worden. FEUILLETON door TOM LODEWIJK 20 Het grote struikelblok bleef José. José, die dit jaar eindexamen zou doen en verklaarde te willen gaan stu deren, kunstgeschiedenis. Of misschien wel helemaal in de kunst gaan. Maar één refrein kwam steeds terug: ze ging uit huis. Liefst zou zebij tante Mathilde gaan wonen. Maar Mathilde, hoeveel ze ook van het meisje hield, was te fijn gevoelig om Bert dit aan te doen, als het ware met de rebelse dochter een front tegen de vader te vormen. Dat was haar te goedkoop José vermeed angstvallig Anne bij haar naam te noemen. Frans was heel makkelijk gevallen in het „tante Ankie" van Tilly, al vond hij het eerst gek, iemand tante te noemen die geen fa milie van je was. „Maar ik ben met je vader getrouwd'', had ze geglimlacht. „Daarom zeg ik het ook", verklaarde hij onlogisch. José zei alleen maar „u". Ze probeerde Anne nimmer iets te vragen. Ze probeerde kleine reparaties aan haar kleren zelf uit te voeren een knoop aan te zetten, een gaatje te stop pen, maar hoe handig ze ook was met penseel en boetseerklei. met de naald kon ze niet overweg. Als Anne het re sultaat van haar gestuntel zag, nam ze de kans waar als José niet thuis was om het in orde te brengen. José zag het en was inwendig woedend. Wat deed „dat mens" aan haar kleren? Anne kwam nooit op haar kamer, als zij er zat. En toch stelde ze levendig belang in het trotse, afwerende kind. Ze begreep dat José talent had, ze keek naar haar onafgemaakte schilderijtjes, haar boet seerwerk, en ze dacht hee heerlijk het was als je daar aanleg toe had. Graag had ze er met José over gepraat maar ze durfde niet. Trouwens, José zou er niet op zijn ingegaan. Maar ze leed onder het raffinement, waarmee José, zonder het tot een open lijk conflict te laten komen, haar po sitie in huis moeilijk maakte. Bert had er ook last van dat deze dochter, waar op hij in stilte trots was, haar hart voor hem en Anne toesloot. „D'r is in het Rijksmuseum een prachtige tentoonstelling van Franse meesters", zei Bert aan tafel, met steel se blik naar José, die onaandoenlijk zwijgend at als een ongenaakbare rots blok midden in een tuin. „Weet ik", zei ze, en at verder. „Ik wou er morgen wel naar toe", ging Bert verder. „Als we eens met z'n allen gingen?" „Goed idee", vond Frans. „Maar Til ly is er toch nog te klein voor". „Dan vragen we Marietje om op te passen". „Ik ga niet mee", zei José. „Waarom niet?" vroeg Bert geprik keld. José mompelde iets van veel huis werk. „En je wou er zelf heengaan, dacht ik", praatte Frans zijn mond voorbij. Ze schonk hem een vernietigende blik, en zweeg. „Gaan jullie met z'n drieën", stelde Anne voor „dan blijven Tilly en ik wel thuis". „Waarom?" bestreed Bert „jij gaat mee natuurlijk. José trouwens ook wel, die is natuurlijk geinteresseerd in de Franse meesters". „Ik zei dat ik geen tijd heb", her haalde José keppig. Bert zag hoe Anne nerveus met haar vork speelde, heel goed begrijpend waarom José niet mee wilde. „Heus Bert. laat mij maar thuis en gaan jullie met z'n drieën", smeekte ze. ,,'k Peins er niet over". Bert begon zich kwaad te maken, zag ze met schrik. „En als José toch thuis blijft, hoeft Ma- rietje niet thuis te wachten". „Ik blijf niet thuis, ik zou sa men gaan werken met Marjan van der Walle". „Plaatjes draaien zeker", giste Frans, die zijn zus zowel als Marjan kende. „Bemoei je met je eigen zaken", was het bitse antwoord. Bert legde zijn mes en vork neer. Anne wist het dit was het teken dat hij van plan was zijn balsturige dochter eens te zeggen waar het op stond. Het zou een pijnlijke scène ge ven, dubbel pijnlijk voor haar. Ze keek naar Tilly, die niet-begrijpend van de een naar de ander staarde. En ze legde haar hand op die van Bert. Met een ge voel van ontzaglijke opluchting con stateerde ze, dat hij zijn mes en vork weer opnam en door at. Ze wist dat hij zichzelf overwonnen had om haar. José, die gehoopt had op een conflict, dat haar kans gaf alle opgekropte na righeid waarmee ze zelf geen raad wist, er~ uit te gooien, schilde met onver schillige halen een peer. „Gooi de schil over je hoofd, dan weet je met wie je trouwen gaat", grin nikte Frans. „St jij", zei ze grof. „En ga jij naar je kamer", klonk moeizaam beheerst de stem van haar vader „en bespaar ons je kroegtaai". Met een ruk stond ze op, wandelde als een paal zo stijf de kamer uit, zon der iemand een blik waardig te keuren. En zo ging het. Vrijwel iedere dag. „Als het me gaat vervelen, dan gaat ze maar ergens op kamers", dreigde Bert, „ik laat hier de sfeer in huis niet

De Schakel | 1962 | | pagina 1