CORSETTEN ANNE'S GEHEIM de fchakel ALG NIEUWSBLAD ALG. NIEUWS VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Z"N 16e Jaargang - Nr. 888 Vrijdag 28 Sept. 1962 Verschtynt iedere yrijdag A bonnem en tsprijs I 1,15 p. kw.; franco p. post f1,50 Prijs der advertenties: 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01172) 429 V.J DRUKKERS-UITGEVERS; F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. Plaatselijk Nieuws Breskens Raadsvergadering De voltallige Raad der gemeente Breskens kwam Maandagavond in open bare vergadering bijeen, onder voor zitterschap van burgemeester J. A. Eek hout. De notulen der vorige vergadering werden vastgesteld. Het college van B. en W. deelde mede, dat de functies in het college als volgt verdeeld zijn: Burgemeester: Algemeen beheer, openbare orde, veiligheid, ge zondheid, financiën. Vismijn en in dustrieontwikkeling. Wethouder van der Hooft, loco-burgemeester: Sport-, jeugd- en culturele zaken, huisvesting en maat schappelijke zorg, rechtspositie gemeen- tepersoneel en visserijontwikkeling. Wethouder Zegers: Openbare werken, eigendommen der gemeente, onderwijs en recreatie. Aan mej. E. M. Toesseint werd wegens een benoeming elders, eervol ontslag verleend als schrijver ter secretarie, met Ingang van 12 Oct. a.s. De heer Carels informeerde of het college na de vorige ontslagaanvrage (van de gemeen tebode) wat het ontslag betreft, een an dere koers is gaan varen, daar dit ont slag werd toegestaan op de gevraagde datum. De voorzitter zette uiteen, dat volgens het ambtenaren-reglement de gene die ontslag vraagt, nog drie maan den in dienst gehouden kan worden. Deze overbruggingstijd wordt nodig ge acht om een plaatsvervanger te zoeken. Daar deze ontslag-aanvrage voor de be zetting van de secretarie geen perso- neelsmoeilijkheden zal opwerpen, werd besloten de raad voor te stellen het ont slag direct te verlenen. Steeds zal geval voor geval bekeken worden of het ge meentewerk door een ontslag-aanvrage niet in het gedrang komt, aldus de voor zitter. Aan de heer P. van Putten werd een perceel grond verkocht, gelegen in het uitbreidingsplan West nabij het viaduct, voor het daarop bouwen van een bun galow met bedrijfs- en showruimte, als mede een benzine verkooppunt. Het per ceel grond is groot 2764 m2 en zal tegen de prijs van f 11,50 per m2 verkocht wor den. Ook aan de N.V. Broodbakkerij West Z.-Vlaanderen werd een perceel grond in het uitbreidingsplan verkocht voor een daarop te bouwen grote bak kerij. Het perceel is groot 3538 m2 en de verkoopsprijs bedraagt eveneens f 11,50 per m2. De raad ging zonder stemming met deze grondverkopen ac- coord. Om de straatwand in de Evertsenlaan te completeren werden aan Breskens uit het contingent 1963 nog een 2-tal wo ningwetwoningen toegewezen. Deze wo ningwetwoningen zullen gebouwd worden door de Algemene Woningbouwvereni ging. Deze bouwvereniging zal nu te Breskens 33 woningwetwonigen, alsme de een 9-tal bejaardenwoningen bou wen. Mede met het oog op de vele bouw plannen, die er reeds zijn voor het uit breidingsplan West, is het aldus B. en W. noodzakelijk, dat thans reeds bepaal de voorzieningen worden getroffen. Voorgesteld werd aan de raad, om een weg aan te leggen, die zal lopen vanaf het perceel aangekocht door dhr. Van Putten langs de nieuw te bouwen brood bakkerij in de richting van de nieuwe begraafplaats, die binnenkort ook uitge breid zal moeten worden. B. en W. vroe gen de raad machtiging het aanleggen van deze straat, die gemarkeerd zal wor den door een brede groenstrook, door het ir.-bureau van Hasselt en de Koning besteksklaar te laten maken en de voor bereidende werken ter hand te nemen. De heer Carels informeerde, of het nu wel al verantwoord is om deze nieuwe weg in zijn geheel tot aan de begraaf plaats aan te leggen. Ook vroeg hij zich af, waarom direct een zo brede groen strook gemaakt moet worden, die veel onderhoud zal vragen. Bovendien zal, indien het geheel terrein al wordt op gelost, er een pachtderving zijn. Spr. meende te kunnen volstaan met het aanleggen van een stukje straat tot de nieuwe bakkerij. De heer Cambier in formeerde wat nuchter, of de gemeente kas zo langzamerhand niet leeg raakt en hoe men ook dit project in de nabije toekomst denkt te kunnen financieren. De heer Zegers zette uiteen, dat de doortrekking van de weg noodzakelijk is, o.m. met de voorgenomen uitbreiding van de bestaande begraafplaats. Ook is het dringend nodig, dat er nabij de be graafplaats voldoende parkeergelegen heid komt. Men zal niet kunnen volstaan met het aanleggen van een stukje weg, omdat men de gehele weg in de nabije toekomst nodig heeft. De pachter zal ter plaatse moeten ruimen, aldus de wet houder. De kosten van de randbeplan- ting en de beplanting bedoeld als mar kering voor de gebouwen, zullen wel meevallen, daar ook in het verleden voor beplantingen belangrijke subsidies zijn verkregen. Het is de bedoeling het plan voor de gehele weg te maken, die een ontslui tend karakter zal dragen en ook om dit plan in de toekomst geheel te laten uit voeren Bovendien krijgt men daar de mogelijkheid tot het aanleggen van een wandelpad, dat uit recreatieoogpunt be zien zeer aantrekkelijk is voor de ge meente. Met de stem van de heer Carels te gen, werd tenslotte besloten de tekenin gen en bestekken gereed te laten maken. Ten behoeve van het jeugdwerk vo teerde de raad een subsidie van f 600,-. De heer Vergouwe sprak er zijn veront rusting over uit, dat het Rijk deze vorm van instuifwerk niet meer subsidieert. Het Rijk stelt als eis, dat het jeugdwerk verandert in vormingswerk en geleid wordt door ervaren en gediplomeerde krachten. Spr. zag in deze eis een rem op de activiteiten voor het jeugdwerk, doch sprak zijn warme waardering uit voor hen, die steeds in vrije tijd aan het jeugdwerk ter plaatse inhoud hebben gegeven. De heer Vergouwe vroeg B. en W. te onderzoeken, in hoeverre er een samenspraak kan zijn tussen de gemeen te, Rijk, Provincie en kerkelijke instan ties, om de voortgang van het jeugd werk mogelijk te maken. De heer de Kruijter informeerde nog naar de mo gelijkheid, om in dit opzicht op gemeen telijk niveau iets te gaan samen doen. Mevr Niermans-Gossije informeerde, wie dit jeugdwerk in het verleden nog subsidieerde. Dit bleek de N.H. Kerk te zijn, die ook f 1000,- voor dit werk heeft uitgetrokken. De heer de Boer betreurde het eveneens, dat het Rijk dit jeugdwerk niet meer subsidieert en noemde het MEDISCHE Surchtstra&t 13 OOSTBURG zeer belangrijk werk voor de jeugd van Breskens. Weth. van der Hooft, die de beant woording op zich nam, was verheugd met de grote belangstelling uit de raad voor deze vorm van jeugdwerk en stelde dat B. en W. zullen trachten voor dit vraagstuk een oplossing te vinden. Het jeugdwerk moet, zo stelt het Rijk als eis, meer worden dan alleen maar bezig houden. Een gediplomeerde kracht, die ook de vorming ter hand kan nemen, is echter voor de gemeente Breskens niet te betalen. Getracht zal worden voor dit gehele probleem een oplossing te vinden in de toekomst, aldus de wethouder. De raad ging accoord met het door trekken van de waterleiding vanaf de jachthaven naar de bankhelling voor de vissersschepen, die van tijd tot tijd moe ten worden schoongespoten met zoet water. Hiervoor werd een bedrag van f 2M25,- gevoteerd. De heren de Jonge en de Kruijter informeerden of er overleg is gepleegd met de vissers. Dit bleek het geval te zijn geweest. Tenslotte werden de jaarwedden van het gemeentepersoneel aangepast aan de regeling voor de bezoldiging van het Rijkspersoneel. Op een vraag van mevr. Niermans-Gossije kreeg zij te horen, dat in de volgende raadsvergadering nieuwe voorstellen aan de orde zullen komen betreffende de bezoldiging van het la gere gemeentepersoneel. Over dit vraag stuk ontstond nog een uitvoerige discus sie, vooral wat betreft de gemeenteklas se waarin Breskens is ingedeeld. Het ge hele vraagstuk zal in de volgende ver gadering aan de orde komen, aldus de voorzitter. Oprtoep aan de Bevolking van Breskens. Op 4, 5 en 8 October vindt in Breskens weer het bevolkingsonderzoek op long- t.b.c. plaats. Een dezer dagen hebt U daarvoor de oproepingskaarten ontvan gen, met een brief van het gemeente bestuur. Dit onderzoek is een machtig wapen in de strijd tegen een ziekte die bij tij dige ontdekking heel goed te genezen is, maar die lange tijd verraderlijk kan voortwoekeren voordat de patiënt zich ziek gaat voelen. Intussen kan hij an deren besmetten, en wordt zijn herstel bemoeilijkt. Ieder kent de „explosies"' waarbij een schijnbaar gezonde ver schillende mensen in zijn omgeving blijkt te hebben aangestoken. Het laat ste onderzoek was in 1958 en na 4 jaar is thans herhaling dringend nodig. Wij doen een ernstig beroep op U al len en ook op de bejaarden onder U - om zonder uitzondering aan het onder zoek deel te nemen. Slechts dan bent U verantwoord tegenover Uzelf, Uw gezin, Uw medeburgers. Jac. van Haneghem; J. E. van der Maas, arts; J. W. Moorlag; A. C. Ossewaarde, arts; Ds. W. F. Praas; Ds. L. Spaans; Pastoor A. G. C. Verhoeven. Schoondijke De H.A.R.K.-bibliotheek. De H.A.R.K.-bibliotheek te Schoon dijke werd voor het leesseizoen 1962!1963 met de navolgende werken aangevuld: H. P. v. d. Aardweg: Onweer boven Parijs; Ivo Andric: De brug over de Dri- na; Dezsö Arvay: Schei uit, Natasja; S. de Beaüvoir: Niemand is onsterfelijk; F. Bordewijk: Tijding van ver; Willem Brakman: Die ene mens; Anna Brand: Wijkende horizon; Pearl S. Buck; Het trotse hart; Willy Corsari: Kinderen en minnaars M. Dendermonde: De wereld gaat aan vlijt ten onder; Anton v. Duin kerken: Legende van de tijd; L. Durrell: Justine; J. K. van Eerbeek: Asuncion. Het Spaansche Sprotje; Clara Eggink: Gewoon Mensen: Eichendorff, e.a.: Uit het leven van een Nietsnut e.a. verha len; Gerhart Ellert: Bittere vrijheid: W. Elsschot: Verzameld werk; G. N. Fletcher: In het huis van mijn vader: C. Gaskin: Vrouwen aan de top; M. Gij- sen: Klaaglied om Agnes; Giovani Gua- reschi: Don Camillo in Rusland; Syd ney Horier: Het verijdelde complot: Dr. P. Julien: De eeuwige wildernis; C. J. Kelk: Nederlandse verhalen van Anth. Coolen, e.a.; N. Keiler: China; J. Kes- sel: De leeuw; Aart v. d. Leeuw: De ge- zegenden; Edmet Lemaires: Vreemde lingen die afreizen; W. G. van Maanen: De onrustzaaier; Ir. C. H. J. Maliepaard: Zwervend tussen Arabieren en Koerden; Kathleen Norris: Een tweede-hands vrouw: F. van den Oever: Caspar van Adel; Annie Oosterbroek-Dutschun: Het bittere erfdeel; idem: Dwaaltocht naar het gelukSally SalminenLars Laurila Nevil Shute: Land in de verte; idem: Wacht op mij Glen Sire: De wol ven; J. Steinbeck: Wintertij van tegen zin; Theo Thijssen: Het grijze kind; Si mon Troy: Zo'n alleraardigste familie; Jan Ubink: Aleid van Asselmuiden; Dr. N. Vermeer: TropendokterA. Viruly: Weerzien bij PasschendaeleCarole Vos: De man zonder vloeren; D. Walker: Man in de storm; G. Walschap: Nieuw Deps; E. Warmond: Paspoort voor Niemands land; A. Wethly: Ik zei de moorde naar: H. Wolf-Catz: Diepzee: Frank Ar- nau: Demasqué na middernacht; idem De laatste gast; Capit: De wolven en de schapen; Agatha Christie: Moord in de pastorie; Claudius: Moord bij de Wo- d.anseiken; W. Corsari: De man die er niet was; Jos. F. Dinneen: De bankro vers; Havank: De weduwe in de wilgen; idemDe schaduw en Co.Martin Mons De verdwenen psychiater. Buitengewone ledenvergadering v.v. Schoondijke Enige dagen geleden belegde de v.v. „Schoondijke" in zaal Wijffels een bui tengewone ledenvergadering, voorafge gaan door een filmavond. Door de voorzitter van de vereniging werden alle aanwezigen hartelijk wel kom geheten. Vertoond werd een film van de wereldkampioenschappen voet- FEUILLETON door TOM LODEWIJK 19 „Nou, dat snap ik wel", zei Van Heem stra, opgelucht omdat hij uit Berts woor den begreep dat de vriendschap nog de zelfde was, „dat zit 'em in 't solliciteren van Thilde. Je hebt van die mensen, die vangen zoiets op en dan graven ze net zo lang tot ze denken dat ze wat ge vonden hebben. Ze hebben twee entwee bij elkaar opgeteld en ziedaar!" „Ja", zei Bert peinzend, „zo zal het gegaan zijn. Maar er is nog iets". „We spelen vanavond open kaart, niet?" constateerde Van Heemstra met een glimlach. „Feike deze vrouw, Anne Markus, is niet niet zoals Lydia. Ze is geen Van Wedrighem. Ze is een eenvoudig meisje, zoals ik je zei, ze werkt in een winkel. Haar eh haar maatschappe lijke status is een andere dan die van de mensen waarmee wij omgingen, zo als jullie. Ik", hij aarzelde, bevreesd te kwetsen, bevreesd ook dat Van Heemstra zou zeggen dat. waarvoor hij bang was, „ik weet niet of jullie het op prijs zouden stellen om met haar om te gaan zoals zoals met Lydia en Thilde". Angstig zag hij naar zijn vriend op. „Wij zijn toch vrienden, nietwaar?' stelde Van Heemstra nogmaals vast, Bert ernstig aanziend. „Ja" antwoordde Bert. „Als jij een wouw vindt, die jij goed genoeg vindt om er verder mee door 't leven te gaan, met wie je het aandurft dan is ze ook goed genoeg voor ons." „Dank je", zei Bert getroffen, „maar eh sympathie laat zich niet dwingen. Truus en Lydia, en later Truus en Ma- thilde, dat was koek en ei en ze is zo veel jonger." „Hoe oud is ze?" „Vier en dertig." „Toch ook geen bakvis meer." „Nee, dat is ze zeker niet". „Kom eens een avond en breng haar mee" noodde Van Heemstra, „zeg haar maar dat je er niet van tussen kunt, dat wij je beste vrienden zijn. Anders durft ze misschien niet eens." Dat zou wel eens kunnen zijn,, glim lachte Bert, „ze ziet er als een berg te gen op." Dus, constateerde Van Heemstra, al die praatjes als zou een of ander licht zinnig juffie Bert Bannink aan de haak hebben geslagen, waren praatjes op zol der. Dat hadden enkele vriendelijke da mes er maar van gemaakt! Die avond vertelde Feike van Heem stra zijn vrouw van het gesprek met Bert. „Sjonge, wat een onderneming", zuchtte Truus van Heemstra „wat haalt die kerel zich op de hals!" ,,'t Zal best loslopen", meende opti mistisch haar man. „Dacht je dat? Vergeet het maar! Ze nemen het niet, onze dames. Mevrouw Charon is woedend, die had Bert in ge dachten al zo'n beetje gekoppeld aan Thilde „Zou het geen goed paar geweest zijn?" „Ja natuurlijk, maar. „Zou jij het niet liever gezien hebben dan. dan dit?" „Och ja een ogenblik was ze van haar stuk. „Zie je wel", zei hij mat. ,Nee Feike", kwam ze toen fel „Bert heeft de moeilijkste weg gekozen, en dat weet hij zelf heel goed. Hij heeft zijn ruiten ingegooid bij de Charons, hij ligt er bij iedereen uit omdat hij trouwt met een vrouw waarvan hij houdt. Als hij z'n verstand gebruikt had, had hij Thilde gevraagd en ik weet zeker dat ze ja gezegd zou hebben. En dan was alles in de gloria geweest en iedereen geluk kig. Maar hij heeft z'n hart laten spre ken. En op de duur kan ie zó alleen maar echt gelukkig worden. Wat zou jij doen?" „Ik?" lachte hij. „ik hertrouwde na tuurlijk weer met jou!" Hoofdstuk XI „Ze zal die taak volbrengen!" Het werd een stille trouwerij. Ze trouwden in de stad. Van Heemstra was Berts getuige, en hij was verrast toen hij merkte, dat nie mand minder dan meneer Van Kinsber- gen een der mededirecteuren van De Mercuur, voor Anne tekende. Hij had Anne op zijn kantoor ontbo den, toen hij haar ontslagaanvrage „we gens huwelijk had gelezen. Hij vulde haar persoonlijk bedanken voor wat zij voor het bedrijf was geweest. Anne Mar kus stond bij de direktie zeer hoog aan geschreven. De tien minuten die hij voor dat gesprek had uitgetrokken, waren gerekt tot een uur, toen hij van Anne hoorde met wie ze trouwen zou. Hij be greep ten volle de stap die ze deed, be greep ook intuïtief, dat ze geen geluk- zoekster was die een man-met-geld wou trouwen. „Wanneer trouwt u?'\ vroeg hij op eens Anne noemde de datum. „Hebt u al getuigen?" glimlachte hij. Hij wist dat ze practisch alleen stond. „Ik wou maar een van de collega's vragen", zei ze verlegen. „Hebt u bezwaar tegen mij?" Ze staarde hem aan met een ongelo vige glimlach. ..Juffrouw Markus, het spijt me meer dan ik zeggen kan, dat u ons gaat ver laten. Ik ben blij voor u, dat het om deze reden is. Ik zou u natuurlijk een cadeau kunnnen geven, maar dat is in dit geval,

De Schakel | 1962 | | pagina 1