alg. nieuws voor west zeeuws-vlaanderen ANNE'S GEHEIM de jchakel ALG NIEUWSBLAD r~ 16e Jaargang - Nr. $87 Vrijdag 21 Sept 1962 Verschgnt iedere rrtjdag A bonnementsprijs 1,25 p. kw.; franco p. post f1,50 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01171) 429 VJ DRUKKERS-UITGEVERS F. SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. W - GiRO 558295 Plaatselijk Nieuws Breskens Lijk opgehaald. De reddingsboot „President Wierds- ma" heeft Dinsdagmorgen het ontziel de lichaam van de 42-jarige Franse ga ragehouder J. M. Delasalle.uit de Franse grens- en wolstad Roubaix uit het wa ter gehaald aan de Wielingen en aan land gebracht. Delasalle werd reeds se dert 29 Aug. vermist. De bemanning van de Groningse kustvaarder „Ticha" had het stoffelijk overschot Dinsdagmorgen in de Wielingen zien drijven. Direct daarop waarschuwde men de roeiers- wacht te Vlissingen, die op haar beurt weer de motorreddingsboot „President Wierdsma alarmeerde. Op welke wijze de Fransman te water is geraakt is niet bekend. Het slachtoffer is destijds met een auto van huis vertrokken en is voor het laatst te Duinkerken gezien. De auto is nog steeds zoek. Dokter Ossewaarde en de Rijkspolitie hebben het stoffelijk overschot geïden tificeerd. Het is teraardebesteld op de begraafplaats alhier. Vergadering Plattelandsvrouwen. De Nederlandse bond van plattelands vrouwen in de afdeling West-Zeeuwsch- Vlaanderen heeft in het kantinegebouw van de vismijn alhier, de eerste verga dering belegd van het nieuwe seizoen. Mej. A. Erasmus, oud inwoonster van Breskens, heeft de leden van deze afde ling tijdens die bijeenkomst verteld over haar werk als maatschappelijk werkster bij de scheepswerf Wilton Feyenoord. De presidente mevrouw C. Vroon van Maarleveld bedankte mej. A. Erasmus na afloop voor de interessante en leerzame uiteenzetting. Filmmiddag. De besturenbond „West Zeeuwsch-Vl. van het N. V. V. organiseert heden, Vrij dagmiddag, in het „Casino" een film voorstelling voor de jeugd. Men zal on der meer vertonen „De gouden Anti loop", De rode ballon" en een kleuren film over het leven der dieren. Uitslag ballonwedstrijd. De uitslag van de gehouden ballon wedstrijd, georganiseerd door de Evene mentencommissie, is als volgt: le prijs, Cath. van den Broecke, Fuch siastraat 2, Breskens; 2e pr., Margriet Goethals, Nieuwe Sluis W 50, Breskens; 3e pr., Maiske Roofack, Rijksweg 14, Groede; 4e pr., Blanpain Henry, Kroon- straat 11, Velthem, Leuven (België)5e pr.. Joke van Haneghem, Steenoven 7, Breskens; 6e pr., Jan de Grip, Voor straat 7a, Goes. De verste ballon werd gevonden 5 km. boven Brussel, 105 km. De dichtste prijs, nml. de 6e, bij Pamel, 85 km. Bevolkingsonderzoek. Op donderdag 4, vrijdag 5 en maandag 8 oktober a. s. vindt in Breskens weer een bevolkingsonderzoek op long-t. b. c. plaats voor alle personen van 15 jaar en ouder. Het laatste onderzoek ge schiedde in 1958. Wegens de korte tijd van voorbereiding zal er geen voor afgaand huisbezoek zijn. Schoondijke Tentoonstelling Ooft en Tuinbouw. Vorige week Vrijdag werd in de zaal van de heer G. Wijffels te Schoondijke de tentoonstelling van de afdeling van Ooft en Tuinbouw geopend. De plaatsvervangend voorzitter, de heer J. W. Hennekeij, opende de bijeen komst met een hartelijk welkomstwoord tot de genodigden. In zijn openingswoord prees hij de inrichters en medewerkers van de tentoonstelling. Zonder deze mensen, aldus de voorzitter, was het be slist niet mogelijk geweest deze ten toonstelling in te richten. Burgemeester J. C. Hoftijzer feliciteer de de afdeling Schoondijke met het feit, dat men wederom een eigen tentoon stelling heeft kunnen inrichten. Ver heugend is, aldus de burgemeester, de belangstelling van de scholen voor de ze tentoonstelling. Zonder de medewer king van de jeugd, die ijverig de kleine stekjes opkweekt, is het niet mogelijk een dergelijke grote tentoonstelling in te richten. Spr. betreurde het, dat de West Z.-Vlaamse Maatschappij van Ooft en Tuinbouw bijna is ingeslapen een sprak de hoop uit, dat men deze im- passie weer te boven zal komen. Schoon dijke is door zijn voortvarendheid een der bolwerken van de Maatschappij voor Ooft en Tuinbouw in W. Z.-Vlaan deren. Hij sprak de wens uit, dat de af delingen weer tot activiteit zullen ko men en dat Schoondijke daartoe een stimulans zou kunnen zijn. Volgend jaar, zo deelde de burgemeestre mede, viert de afdeling Schoondijke haar 85- jarig bestaan. Ondanks deze hoge ouder dom is de afdeling bijzonder levendig en is er, dank zij de enorme deelname van de schooljeugd, van veroudering geen sprake. De burgemeester besloot zijn sympa thieke toespraak met de wens uit te spreken, dat de tentoonstelling een suc ces zou mogen worden. De heer A. Hoolhorst, voorzitter van de Maatschappij tot bevordering van Ooft en Tuinbouw in West Z.-Vlaande ren, sprak woorden van hartelijke ge lukwensen aan het adres van de orga niserende afdeling. Schoondijke ont plooit een verheugende activiteit, ln tegenstelling tot de verdere afdelingen, die zich langzaam maar zeker ln hun bestaan voortslepen. Het zijn, aldus de voorzitter, vooral de jongeren waarvan we het moeten hebben. Een dergelijk goed ingerichte tentoonstelling is voor onze vereniging een verfrissend bad en steekt een riem onder het hart van het hoofdbestuur. De voorzitter sprak de wens uit, dat de tentoonstelling, vooral wat het bezoek betreft, ook een succes mag worden en wenste de afdeling Schoondijke nog veel geluk toe. De jury maakte hierna de uitslagen van de enorme hoeveelheid inzendingen bekend, die in de zaal van de heer Wijf fels op een alleraardigste wijze bijeen gegroepeerd zijn. Het zou ons in dit be stek te ver voeren, om alle prijzen, die toegekend zijn voor fraaie inzendingen groenten, fruit, bloemen en planten a- part te vermelden, daarvoor is de prij zenlijst veel te groot. De uitgebreide inzendingen van de scholen (waaronder een bijzonder fraaie van de leerlingen van de Land- bouwhuishoudschool, trekken direct bij het binnenkomen de aandacht. De klei ne, nog tere stekjes die de kinderen dit voorjaar kregen uitgereikt bleken uit gegroeid te zijn tot enorme forse plan ten. De Christelijke school verwierf de eerste prijs van de scholen, en kreeg hiervoor een mooie beker. Totaal werd een gemiddelde van 5,64 behaald. DE tweede prijs was voor de O. L. school, de derde prijs voor de R. K. school. Er waren bijzondere fraaie staaltjes van bloemschikking te zien, een pracht col lectie fruit en groenten, alles op zeer aantrekkelijke wijze opgesteld, maakte een bezoek aan de tentoonstelling ten volle waard. Voetbalfilm. De voetbalvereniging „Schoondijke" heeft voor h aar leden, begunstigers en andere belangstellenden, een gelukkig initiatief genomen door heden, Vrijdag, te 19,15 uur, in zaal Wijffels, de volledige film van de zo bekende voetbalwedstrijd Real MadridBenfica te vertonen. Voorts zullen de wereldkampioenschap pen voetbal 1962 te Chili op het doek verschijnen. Iedere sportliefhebber is van harte welkom. Plaatsvervangend burgemeester. Ingevolge artikel 84 der gemeentewet hebben Burgemeester en Wethouders het volgende besloten: Dat gedurende de zittingsperiode van de gemeenteraad sept. 1962 t.e.m. sept. 1966 bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van de Burgemeester zal deze worden vervangen door wethouder Joh. de Feijter. Bij diens eventuele ver hindering zal wethouder P. W. Toes- seint optreden als loco-burgemeester. Ploegkampioenschap. Door de Vereniging van oud-leerlingen van de Rijksmiddelbare Landbouw school te Schoondijke, werd het ploeg kampioenschap van W. Z. Vlaanderen georganiseerd. Door de heer J. Diele- man-Lako was hiervoor een perceel grond, gelegen aan de Groeneweg be schikbaar gesteld. Ondanks het pracht ige weer w as er slechts weinig belang stelling. Elf deelnemers n. 1. 6 met een 1 schaarwentelploeg, 2 met een 2 schaarwentelploeg en 3 met een 2 schaar- rondgaande ploeg, hebben gestreden voor dit kampioenschap. De te ploegen grond was, gerstestop pel en volgens insiders tamelijk moei lijk te bewerken. Het was voor de jury bestaande uit de heren De Rijk, Mal corps, Staal, Buyze, v. d. Hemel en de Hullu, geen gemakkelijke taak, gezien de prestaties die het keurkorps van ploe gers leverde. Dat de deelnemers zich inspanden, was geen wonder, als men de prachtige prijzen, geschonken door Veedol, Shell, Esso, fa. Beghijn, fa. Ver- vaet, Z.V.H., C.H.V., Centraal Bu reau, S. A. van Hoorn, P. Pladdet, p. Hoste, C. Vermeulen, P. Dhondt, P. Leenhouts en J. Riemens, voor de jury wagen zag staan. De eerste prijs bijv. een mixer plus electrisch scheerappa- raat. Na afloop werden door burgemeester J. C. Hoftijzer* de prijzen uitgereikt. De eerste 3 of 4 geplaatsten zullen deelnemen aan de Prov. wedstrijden in de Wilhelminapolder. Naast dit ploegfestijn konden de be zoekers tevens kennismaken met de door de fa. Pateer tentoongestelde trac toren en combine. De uitslag was: 1. H. Goethals, Water landkerkje, 79 p.; 2. L. Minderhoud. Nieuwvliet, 78 p.; 3. P. Luteijn, Zuid- zande, 72 p.; 4. P. Cammaert, Schoon dijke, 70Yi p.; 5. W. de Bruijne, Cad- zand, 68 p.; 6. J. Dees, Zuidzande, 65 p.; 7. L. Bontee, St. Margriete (B.), 64ya p.; 8. Th. de Winne, Hoek, 57% p.; 9. J. Scheele, Groede, 55vï p.; 10. H. Cappon, Zuidzande, 49 V2 p. 1 deelnemer heeft de strijd gestaakt. Hoofdplaat Wielerkoers. De 34e ronde van Hoofdplaat voor onafhankelijken en amateurs heeft Zondag j.l. een sprintoverwinning opge leverd voor Han Verburg uit Kortgene. In het eerste gedeelte van de koers sprong hij weg uit het peloton en bleef geruime tijd alleen voorop rijden. Toen hij later gezelschap kreeg van Kees Snepvangers en Piet van As, was de koers bekeken. Geleidelijk vergrootte het drietal de voorsprong, terwijl achter hen enkele andere groepjes uit de slechts zeventien gestratte renners werden ge formeerd. Acht ronden voor het einde reed Piet van As tegen het achterwiel van Snepvangers en kwam ten val. Toen gebeurde er iets, wat in de wielersport maar zelden voorkomt. Snepvangers en Verburg hielden in en wachtten de on fortuinlijke van As op, om daarna ge drieën weer voort te gaan. Een sportief gebaar. Op het laatste rechte eind vóór de aankomst werd de spurt al heel vroeg ingezet. Snepvangers was spoedig ver slagen en van As leek te zullen winnen. Doch 50 meter vóór het spandoek krom de Verburg zijn rug, ging over zijn 15 jaar oudere rivaal heen om met enkele fiets lengten te winnen. De sprint van het tweede groepje was eveneens voor een Zeeuw, J. Tolhoek, die daarmee de vierde plaats voor zich opeiste. De to taaluitslag was als volgt: I. J. Verburg. Kortgene, 100 km. ln 2 uur 34 minuten; 2. P. van As, Roosen daal; 3. C. Snepvangers, Zundert; 4. J. Tolhoek, Yerseke; 5. W. de Rooij, Bergen op Zoom: 6. H. de Jong, St. Willibrord; 7. G. Deijkers, St. Willibrord; 8. A. van Breugel. Zwijndrecht; 9. W. de Jong, St. Willibrord; 10. B. de Vos, Dinteloord; II. A. Cornelis, Biervliet; 12. A. Basti- aansen, Zevenbergen; 13. J. Moerdijk, Lewedörp; 14. C. Brugel, Zevenbergen; 15. L. de Smit, Hoofdplaat; 16. J. Grim, Lewedörp. Retranchement Raadsvergadering. De raad van Retranchement verga derde onder voorzitterschap vanburge meester J.A. Leenhouts. De heer Pat- t.ist was afwezig. De voorzitter las een schrijven vooi van dhr. Patttst, waarin deze voor het. lidmaatschap van de Gemeenteraad bedankt. De rekening over 1960 werd door Ged. Staten goedgekeurd. De autovergoeding voor de burgemees ter zal in 1962 voor de gemeenten Re tranchement en Cadzand samen f 1200 bedragen en daarna f 1150 per jaar. Bij besluit van G. S. is de kombegren- zing van de gemeente zodanig gewij zigd, dat ook de wijk Terhofstede in de nieuwe regeling valt, zodat ook daar binnenkort de maximum-snelheid van kracht zal zijn. FEUILLETON door TOM LODEWIJK 19 De burgemeestersvrouw begon reso luut met de zaken en alle voorstellen gingen er met vlag en wimpel door. Me vrouw Kerssemakers, die anders op iedere slak zout legde, had het zoutvat deze keer kennelijk thuisgelaten er was beter brood op de plank. Mevrouw Van der Walle, die nog iets met de pen- ningmeesteresse had uit te vechten, be sloot dat dit maar tot de volgende keer 'moest wachten. Toen er voor de tweede keer thee werd rondgediend, was men al aan het eind van de bijeenkomst. Maar nie mand had haast. Mevrouw Van Gerssen, de echtgenote van de burgemeester, maakte zich geen illusies. Zij, altijd goed op de hoogte, begreep heel goed de oorzaak van de goede opkomst en van de zakelijke snelheid waarmee de comité-aangeie- genhedfen waren afgedaan. Mevrouw Van Heemstra zag bezorgd de kring rond. Zij was de intiemste vriendin van Lydia Bannink geweest, ze mocht Bert graag ze hield van de kinderen. Dat alles zou vanavond „voor de leeu wen" gaan. Kijk de kleurtjes van Kers- semakertje maar eens, die zat op gloei ende kolen! En mevrouw Charon zag er uit of ze met genoegen een vuurpe loton zou commanderen en je mocht raden voor wie: voor het roddelgrage gezelschap hier of voor Bert Bannink, of misschien voor allebei? Mevrouw Van Gerssen vroeg zich af wie de vuurpijl zou aansteken, peinsde op een afleidingsmanoeuvre, maar me vrouw Werkman was haar voor met een schijnbaar doodonschuldige opmerking die nochtans met onfeilbare zekerheid moest leiden naar Het Onderwerp. „Jammer, dat Thilde er vanavond niet kon zijn," merkte ze onschuldig op en mevrouw Charon kneep haar lippen samen. Met precies dezelfde opmerking had mevrouw Kerssemakers vorige keer het gesprek over Bert Bannink inge luid. „Is het waar", vroeg mevrouw Spie- gelaar, die alleen nog maar heel zwak jes de klok had horen luiden en vast besloten was vanavond de klepel op te sporen, „dat juffrouw Van Wedrighem verder gaat studeren in Utrecht?" „Dan gaat ze uit Waalburgen weg," wist mevrouw Spiegelaar en mevrouw Werkman, in haar onschuld, vroeg: „En wat moet meneer Bannink dan?" Ziezo, dacht mevrouw Charon, de ko gel is door de kerk! Ga je gang! Ze greep driftig naar een sigaret, knipte wel vijfmaal met haar aansteker, vöór die het deed. „Als ik goed ben ingelicht", kwam liefbescheiden de stem van mevrouw tje Kerssemaker, „dan gaat meneer Bannink weer trouwen." Er viel een zwijgen. Hoe nu dit sappige boutje verder af te knagen? De presidente animeerde het gesprek niet, en het nijdige zwij gen van mevrouw Charon beklemde de aanwezigen. „Nou ja zei die opeens, „die man gaat hertrouwen. Is dat zoiets bijzon ders? En Thilde gaat weer aan 't werk wat zou dat?" Kon ze niet meer bij meneer Door nenburg terugkomen?" informeerde on verschrokken mevrouw Werkman, die vast niet van plan was voor mevrouw Charon te wijken. Haar man werkte niet bij Ferro! „Blijkbaar niet," constateerde me vrouw Charon bits. „En is het al bekend met wie?" in formeerde gretig mevrouw Spiegelaar, die in haar nieuwsgierigheid niet eens merkte, hoe geladen de stemming was. „Ze werkt geloof ik in een zaak," zei voorzichtig mevr. Kerssemakers. Jam mer dat Charon zo nijdig keek, en die kon ze niet tegen zich in 't harnas ja gen de vrouw van de hoogste baas! Maar ze had het wel willen uitroepen over de markt, dat Bert Bannink nou sing trouwen met die winkeljuf uit de Mercuur, waar ze hem laatst mee ge zien hadden. Zij had daar zo haar eigen gedachten over. Het zou wel niet an ders kunnen. Die dame had waar schijnlijk het spelletje goed gespeeld, en die sufferd van een Bannink was er in getippeld. „Dus niet iemand uit onze kring?-' in formeerde mevrouw Van der Walle „He lemaal onbekend?" Kerssemakers zag haar kans. „Ik geloof dat ik haar een keer ge zien heb toen zaten ze samen in Riche." „Gunst", ontdekte mevrouw Spiege laar, „is het die? Die winkeljuf?" Mevrouw Charon ziedde. Nu was de kat uit de zak. Die Kerssemakers, die domme gans, vond ze niet de moeite waard om zich boos over temaken. Héérlijk met zo'n vrouw getrouwd te zijn, dacht ze boos aardig, en ze begreep nu waarom de heer Kerssemakers er altijd zo suffig bij liep. Zó'n vrouwkreeg je wel klein' Maar al haar toorn ontlaadde zich op Bert Bannink. De idioot! En zijhad het allemaal anders gepland. Natuurlijk moest Bert Bannink hertrouwen, dat had ze hem trouwens ronduit gezegd. Maar zij, die wist hoe Mathilde van Wedrighem over haar zwager dacht, had een andere toekomst op het oog gehad. Heerlijk zou ze het gevonden hebben, als Thilde de tweede mevrouw Bannink geworden was. Dan zou ze Charles wel hebben kunnen duidelijk maken, dat hij Bannink nu toch min stens directeur moest maken voor

De Schakel | 1962 | | pagina 1