de (chakel BRILLEN ANNE'S GEHEIM ALG. NIEUWS BLAD r~ ALG. NIEUWS VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN V. 16e Jaargang - Nr. 886 Vrijdag 14 Sept. 1962 Verschijnt iedere eredag A bonnementsprij s t 1,25 p. kw.; franco p. post f1,50 Prijs der advertenties: 10 ct. per m.m.; by abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS F* SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. Plaatselijk Nieuws Breskena Huldiging. Zaterdag j.l. werd in de kantine van de vismijn de zwemster Theunie van den Heuvel en de bemanning van het jacht de Sportlust VI gehuldigd, door een uit de Breskense burgerij gevormd comité. Dhr. J. Poissonnier, directeur van het P.T.T.-kantoor alhier en voor zitter van het comité, heette alle aan wezigen hartelijk welkofm, in het bij zonder burgemeester J. A. Eekhout en de beide wethouders. Theunie, die Zeeuws kampioene is op de 200 m. schoolslag en bovendien het Zeeuws record op de 100 m. rugslag op haar naam heeft gebracht, kreeg van dhr. J. Poissonnier een prachtige schemerlamp aangeboden. De Sportlust VI, een elf meter lange Breeon van dhr. P. W. Vroon, is met een beman ning, bestaande uit de heren P. W. Vroon, z'n broer M. Vroon, F. Maas. de ontwerper en bouwer van dit jacht, A. Goossen, D. Huibrechtse. R. Ansalus als eerste geëindigd in de race van Cowes, aan de Engelse zuidkust naar St. Sebastan aan de Spaanse noord kust, een wedstrijd over 540 mijl, geor ganiseerd door de Londense „Royal Ocean Racing Club". Aan deze race namen 31 jachten van internationale faam deel. Op de terugweg van St. Sebastian naar lie Belle voor de Bre tonse kust werd het jacht tweede. De bemanning kreeg elk een luxe kurke- t.rekker aangeboden, terwijl Magda Cam- bier en Dinie Sonde wel de dames bloe men aanboden. Hierna feliciteerde de burgemeester allen met hun behaalde successen. Hij zei, dat het een hele prestatie is van Theunie v. d. Heuvel en er trots op te zijn, dat er in het Breskense zwembad zulke gloede resultaten be - haald kunnen worden. Ook feliciteerde ae burgemeester trainer „Bonnie", die helaas niet aanwezig kon zijn, met de successen van zijn pupil. Vervolgens prees spr. de bemanning van de Sport lust IV en de fa. Gebr. Maas, waar het jacht gebouwd is. Theunie en alle be manningsleden kregen hierna een speld je in de Breskense kleuren opgeprikt door de burgemeester, namens het ge meentebestuur. Na een korte pauze, waarin ieder kof fie met gebak werd aangeboden, sprak de heer Th. Cambier, die op zijn beurt allen feliciteerde namens het bestuur der zwemvereniging „Scheldestroom". In deze felicitatie betrok hij ook de heer Piet v. d. Heuvel, die Zeeuws kampioen is geworden op de 200 m. schoolslag. Het verenigingsvaantje dat zou wor den aangeboden, was nog niet aanwezig. Spr. deed een beroep op het gemeente bestuur om spoedig tot de bouw van een nieuw zwembad te komen. Verder dank te hij de heer en mevr. Poissonnier voor het regelen van deze huldiging. Daarna kregen Theunie v. d. Heuvel en dhr. P. W. Vroon door een der leden van de B.R.Y.C. een prachtige medaille aangeboden. De heer A. H. M. v. d. Hoek sprak ver volgens namens de Stichting Jacht- havenbelangen. Obk hij feliciteerde al len en gaf op duidelijke wijze weer hoe moeilijk het is om alles een plaats aan boord te geven van een jacht, benodigd voor een grote wedstrijd. Dhr. P. W. Vroon kreeg een aandenken aangebo den in de vorm van een schidpad, als mede een zilveren bekertje, terwijl mevr. Vroon bloemen kreeg voor het vaak al leen zitten. De heer A. Versprille sprak namens de winkeliersvereniging „Ons Belang". Hij feliciteerde Theunie en de beman ning van de Sportlust VI met hun be haalde successen. Spr. zei het plezierig te vinden, dat de winkeliersvereniging met zijn actie de zwemvereniging heeft kunnen steunen. Verder hoopte hij dat dit jaar de zeilers eens aan de beurt kunnen komen. De heer Poissonnier dankte tot slot van deze huldigingsbijeenkomst alle aanwezigen voor hun komst. Na afloop bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Oostburg V.V.V -bestuurders kwamen bijeen. De V.V.V.-contactcommissie voor West Z.-Vlaanderen vergaderde te Oostburg, o.l.v. de heer P. Hoste te Groede. De vergadering werd bijgewoond door de heer G. W. Oskamp, directeur van de Prov. V.V.V. Zeeland. Besloten werd een klein V.V.V.-comité te benoemen uit de bestuurders van de aangesloten afdelingen, die zich intens met de V.V.V.-aangelegenheden zullen bezig houden. Het comité zal bestaan uit de heren P. Hoste, voorzitter; A. v. Eeijsterveldt uit Sluis en G. Wijffels uit Hoofdplaat. Van iedér aangesloten vereniging werd een kort overwicht gegeven van de in de betrokken gemeenten ontplooide activi teiten op V.V.V.-gebied. Het seizoen bleek, ondanks de slechte zomer, toch niet zo tegen te vallen als aanvankelijk in de lijn der verwachting lag. Besloten werd voor de najaarsverga dering, welke dit jaar te Sluis zal wor den gehouden, de directeur van de V.V.V. in Londen uit te nodigen. De da tum van deze V.V.V.-vergadering zal nog nader worden vastgesteld. Vogeltentoonstelling. Te Oostburg zal dit jaar weer een vo geltentoonstelling gehouden worden. De vogels zullen op 10 en 11 Nov. as. te be zichtigen zijn in de Burgerzaal van het gemeentehuis. Het huurconflict. Het Oostburgse huurconflict, dat nu al jaren aan de gang is, sleept zich langzaam maar zeker naar het einde. Voor de derde maal binnen 2 maan den werd vorige week Donderdagmorgen een speciale zitting gehouden van het Oostburgse Kantongerecht. Het proces is aangespannen door de N.V. Nederlandse Huiden en Vellen- bloterij te Utrecht tegen een 37-tal be woners van z.g. halve premie woningen in de v. Callenfelsstraat en v. Houte straat te Oostburg. Alle 37 huurders wa ren aanwezig, toen de kantonrechter de speciale zitting opende. Daar de advo caat van de tegenpartij echter niet aan wezig was om zijn tegenconclusie te stellen, werd de zaak aangehouden tot 20 Sept. a.s. Het lijkt er echter nog niet op, dat dan ook een uitspraak zal val len. Die verwacht men pas later. De huurders, die in opstand kwamen tegen een door de eigenaar van de hui zen opgelegde huurverhoging van f 10,- ,/Bt !Srlllemaefter" OOSTBURG tot f 13,25, geven als motief voor hun weigering de verhoogde huur te betalen op, dat de woningen veel gebreken ver tonen. De keukenkastjes komen in ver schillende woningen met inhoud en al naar omlaag. De muren vertonen barsten en scheuren, deuren sluiten niet, de da ken lekken als mandjes, om over het achterstallig onderhoud aan het hout werk maar niet te spreken. Ook kijkt men bij elkaar in de keuken, omdat de scheidsmuren tussen de woningen in het bouwplan achterwege zijn gebleven. Schoondijke De nieuwe sociëteit voor bejaarden. De nieuwe sociëteit voor bejaarden aan de Damstraat, tevens repetitiegele genheid voor de harmonie O.K.K. en het dameskoor, half Augustus in gebruik genomen, voldoet uitstekend. De lokali teit is zeer ruim en naast een eenvoudig biljart (door de vereniging voor bejaar den half aangebracht) treffen wij er 10 tafels en 40 stoelen van prima kwaliteit aan. De overgordijnen, oranje en geel, geven aan het interieur een zeer ge zellig aanzien. De openbare bibliotheek zal ook nog een plaats in het gebouw vinden. Al met al een geweldige vooruitgang en een werkelijk kostbaar bezit. Oprichting afd. jeugdturnen. De Schoondijkse Sportvereniging hoopt, bij voldoende deelname, tot de oprich ting te kunnen overgaan van een afde ling jeugdturnen; zowel voor jongens als voor meisjes van 7 tot en met 12 jaar. Reeds heeft de vereniging een afde ling volleybal voor dames en heren en een turnafdeling voor dames. Schoondijks Gemengd Koor. Op de laatst gehouden vergadering van de zangvereniging „Schoondijks Ge mengd Koor", werd besloten de repeti ties voorlopig nog niet te hervatten. Een reden hiervan is het geringe aan tal leden. Getracht zal worden het le dental te vermeerderen, om zodoende het voortbestaan van het koor te ver zekeren. Sluis Raadsvergadering De Raad der gemeente Sluis kreeg tijdens haar vergadering van Dinsdag j.l. een voorstel van B. en W. te behan delen inzake een subsidie voor een ge raamd tekort van een concert dat in het Ledeltheater te Oostburg gegeven zal worden door de Vereniging van Symphoniemuziek te Middelburg. B. en W. stelden de raad voor op dit verzoek afwijzend te beschikken. De heer J. P. Wage was het hiermee niet eens. Hij meende dat, als er een be langrijke culturele gebeurtenis plaats vindt te Oostburg, de streek, als dit no dig is, dient bij te springen. Ook de heer Herdink was een dergelijke mening toe gedaan. Na enige discussie werd beslo ten het gewraakte voorstel terug te ne men ter nadere bestudering en het vra gen van inlichtingen. De gemeentelijke bijdrage aan het Borgstellingsfonds Zeeuws-Vlaanderen, werd verhoogd en gebracht op 3 ct. per inwoner. De raad besloot nog een boom bij het benzinestation Caltex in de Nieuwstraat te laten rooien, omdat deze sta in. de weg een belemmering is voor het ver keer. De plaatselijke schuttersvereniging Willem Teil vroeg de raad weer toe te staan, dat de raadskelder onder het ge meentehuis weer gebruikt mag worden voor de oefen- en wedstrijdavonden. De raad ging met dit verzoek accoord en stelde de vergoeding vast op f 5,- per keer. Zuidzande Raadsvergadering De gemeenteraad van Zuidzande hoor de in haar eerste bijeenkomst, welke Dinsdagavond j.l. gehouden werd, de verheugende mededeling, dat een meu belfabriek uit Friesland een onderafde ling te Zuidzande zal vestigen. Voorlopig zal het bedrijf ondergebracht worden in de bestaande meubelfabriek. Dit bete kent, aldus burgemeester H. P. Ever wijn, een uitbreiding van de werkgele genheid. Besloten werd 6000 m2 bouwgrond te verkopen aan de aannemerscombinatie I. de Bliek en J. Barendregt, gevestigd resp. te Schoondijke en Oostburg. In totaal kunnen op dit perceel 15 bunga lows worden gebouwd. De grondprijs werd door de raad bepaald op f 12,- per m2. Met het oog op de bouwstop werd voorts besloten, dat bij het passeren ,ran de acte 10 pCt. van de grondprijs direct zal moeten worden voldaan en de reste- rede 90 pCt. iedere keer een gedeelte hiervan als een bouwvergunning is ver leend. Dit is om te voorkomen dat de aannemer door het uitblijven van de bouwvergunningen te veel renteverlies lijdt. Er hebben zich al verschillende ge gadigden aangemeld die een bungalow te Zuidzande willen bouwen. De voorz. verwachtte, dat al in 1963 met de bouw van bungalows zal kunnen worden be gonnen. De raad besloot om alle raadsleden, niet-wethouders, te benoemen in de commissie Woonruimte wet om B. en W. te adviseren wanneer leeggekomen wo ningen aan belanghebbenden moeten worden toegewezen. Voorts besloot de raad accoord te gaan met de regeling voor huurcompen- satie voor het gemeentepersoneel. Als loco-burgemeester is aangewezen „wethouder A. Luteijn. Gevonden voorwerpen Een bril, kampeertent met toebeho ren, witte dameshandschoen, spring touwen, br. portemonnaie met inhoud, badpakje, hondenketting met band. boodschappentas met inhoud, driedubb. lederen riem, twistketting met hanger, „Big Ben" regenjas, geel kindervest, duimstok. Inl. bureau Rijkspolitie te Breskens. FEUILLETON door TOM LODEWIJK 18 „Dat weet ik niet", zei hij ontwijkend, „ze is nogal veel weg 's avonds". Het was net iets voor Thilde om daar niet bij te willen zijn, met de „nieuwe" niet eens kennis tc willen maken. Misschien was het maar beter ook Anne was zeker niet tegen Thilde opgewassen, wanneer die verkoos hooghartig en afwijzend te zijn. „Woensdagavond kom lk je halen en dan gaan wij samen naar Waaiburgen". Hij zag haar verbleken. „Ja, nu moet je je woorden waar ma ken, meisje". Ze zag hem aan met een lange blik, die tot in zijn ziel scheen te willen le zen. „Dus toch", zei ze en hij meende dat hij haar begreep. „Ja", antwoordde hij vast, „voor mij is er geen terug meer en ik wil ook niet meer terug. Ik wil verder, samen met jou .wij samen, Anne „Goed Bert", zei ze, „Woensdagavond". „Tante Thilde heeft groot gelijk dat ze er vanavond tussenuit ging", meende José, een tijdschrift verkreukelend tus sen nerveuse vingers, „en ik denk dat ik 'em ook maar smeer". „Jij smeert 'm niks", besliste Frans. „Huh jij bent mijn vader niet". „Nee, maar het gaat om vader jouw vader ook. José, we moeten spor tief zijn. We moeten hem en haar een kans geven. Misschien valt het wel mee". „En die arme Tillie". „Klets je weet wat vader zei, Til is stapel op haar. En dat vind ik een punt in haar voordeel". Tillie was niet voor niets Frans' favoriet. „Ik hoor de auto", zei José gespan nen, veerde op, liet zich dan met een nonchalant gebaar weer in haar stoel zakken. Ze zcu zich vast niet uitsloven voor dat mens. Maar Frans liep naar de deur. Bert zag zijn oudste zoon de deur open doen en in deze stemming was hij daar bijna kinderlijk dankbaar voor. Die open deur open voor hem, maar ook voor Anne „Zo jong", zei hij hartelijk. Hij trok Anne, die verlegen was achtergebleven, aan haar arm naar voren. „.Frans, dit is jufrouw Markus". Frans keek verwonderd naar de ten gere, meisjesachtige figuur van de vrouw die toch, zo te zien, heus zo jong niet meer was. Ze stonden een ogenblik te genover elkaar, Anne wist niet wat te zeggen je kon wel haast meneer zeg gen tegen zo'n bdom van een vent, hij was haast zo groot als zijn vader. En dat zei ze toen maar opeens. Hij lachte. „Maar dat moet u toch maar niet doen", zei hij, „zegt u maar Frans". „Ik heet Anne". Wat kwam ze door die simpele woor den opeens veel nader. Snel zochten ae ogen van de jongen het gezicht van dc vader en hij zag hoe die, gespannen, de ontmoeting tussen hen twee gadesloeg en intuitief begreep hij wat hiervan voor zijn vader én voor deze vreemde vrouw afhing.. Alle plannen die hij in opstandige gesprekken met José bedacht had, de koele, hooghartige woorden die hij zou zeggen, vergat hij. Tegen de ze vrouw kon je zo niet zijn. Daar was ze, ja, daar was ze veel te lief voor. In een flits begreep hij plots izijn vader. „Zal ik uw mantel even afnemen?" vroeg hij. Bert stond gespannen te wachten of José nog zou verschijnen, maar die liet zich niet zien. Ze stond met een ver moeiend gebaar uit haar stoel op, toen de drie binnenkwamen. O, hé, ze had het al gezien. Hoe kon vader zo'n doodgewone vrouw in hun huis brengen, waar de aristocratische tante Mathilde tot nog toe de scepter had gezwaaid, waar voordien hun knap geestig moedertje het huis had be stuurd! Ze had geen onaardig gezicht, maar in gedachten herhaalde ze haar eigen felle woorden: Kon je niks beters krijgen? „José Bannink", zei ze koeltjes en gaf een slap handje.. Frans had haar kun nen slaan, Bert knipte nerveus met zijn ogen. Anne vond geen weerwoord. Dit meisje accepteerde haar beslist niet, be greep ze. Jammer, ze zag er zo leuk uit. Mooi, trots gezicht. Leek vast op haar moeder. Bert, een beetje schutterig, zette An ne in een fauteuil, vroeg José of er kof fie was, want José bood niets aan. Ze verdween nonchalant naar de keuken. Anne, gekweld door deze houding, wist niet dat er een bondgenoot in de maak was. Frans, met zijn ridderlijke natuur, die wel zag dat dit zachte vrouwtje tegen deze houding niet opge wassen was, zwoer het bondgenootschap met José van stonde aan af. Hij kende deze vrouw nog niet, hij zou wel terdege de kat uit de bolom kijken, maar een kans moest ze toch hebben, al was het maar om vader en om Tilly. „Is Tilly er niet?" vroeg Anne. „Die ligt al op bed", lichtte Bert in. „O", zei ze teleurgesteld. „Wou je haar zien?" Hij zag aan haar gezicht, dat ze niets liever wou. En, zo dacht hij, een beetje tegengif na José's bijna beledigende koelheid mocht er wel zijn. „We zullen na de koffie even gaan kijken", beloofde hij. José, ijzig correct, bracht koffie bin nen, zei toen dat ze boven haar huis werk ging maken. Bert was er nijdig om en tegelijk blij, want met José er bij

De Schakel | 1962 | | pagina 1