deichakel VJ ANNE'S GEHEIM ALG. NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 16e Jaargang - Nr. 885 Vrijdag 7 Sept. 1962 Verschtynt iedere vrijdag A bonnementsprij s t 1,15 p. kw.; franco p. post fi,jo Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (0117a) 429 DRUKKERS-UITGEVERS F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. "9t - GIRO 3S8296 Plaatselijk Nieuws Breskens Zwemwedstrijden te Sas van Gent. Zaterdag j.l. nam de zwemvereniging ,,Scheldestroom" deel aan de 28e „Ronde van Sas", een 2 km. lange zwemwed strijd in het kanaal te Sas van Gent. Vele prominente zwemmers en zwem sters hadden ingeschreven voor deze traditionele wedstrijd. Het verwonderde de Zeeuwse „zomerzwemmers" dan ook niet, dat Marian en Ineke Heemskerk bij de dames, Tino Jansen en Van Schijndel bij de heren, de lakens uit-: deelden en de ereplaatsen voor zich op eisten. Daarachter begon het pas voor de Zeeuwen. En niet zonder enige trots kunnen we melden, dat de pupillen van trainer „Bonny" lieten zien wat ze in hun mars hadden. Vooral bij de dames was er spanning van begin af aan. Zij, die de havenwedstrijd te Breskens heb ben gevolgd, zullen zich de nek-aan-nek race kunnen herinneren van Theuni van den Heuvel en Margriet Kingmans. Een zelfde beeld kregen we in Sas te zien. Theuni, aanvankelijk slecht ge start, kwam spoedig gelijk met haar rivale, mej. Kingmans, en slag op slag trokken beide dames zich op aan mej. Jansen, een Thielse zwemster, die in derde positie achter de gezusters Heemskerk aan ging. Deze was evenwel te sterk voor onze Zeeuwse dames, maar dit verminderde de strijd tussen de twee meisjes niet. In een strak tempo ging het verder, geen centimeter ver schil was er te zien en we bereidden ons al voor op de laatste meters van de wedstrijd, waar een handslag verschil dan uit zou maken, wie- de mooie „Zeeuwse beker" in ontvangst zou kun nen nemen. Maar ieder, dié dit ver wachtte, had buiten de „waard" gere kend, in dit geval buiten de reserves van Theuni van den Heuvel, want bij het ingaan van de laatste vierhonderd meter kregen we een klein tussen- sprintje te zien, waar mej. Kingmans geen antwoord op had en in minder dan een minuut had de „Schelde- styoom/'-zwemater vier a vijf meter genomen, die uitgroeide tot pl.m. 20 meter, waarmee ze onbedreigd aantikte en als vierde eindigde uit een veld van 48 dames, als eerste Zeeuwse. Deze vreugde was nauwelijks geluwd of daar verscheen op de 13e plaats Marjo Ver gouwe aan de finish, eveneens bewij zend, niet voor spek en bonen te hebben gezwommen, gevolgd door een peloton zwemsters, waarin al onze „Schelde- stroomstertjes" aanwezig waren, en als we weten, dat deze alle binnen de vast gestelde tijdslimiet binnen kwamen om een herinneringsmedaille te kunnen ontvangen, dan is het dus zeker, dat deze meisjes van nog geen veertien jaar, na Theuni en Marjo een pluim hebben verdiend. De heren, die na de dames vertrokken waren, zagen al spoedig de „Hollanders" Jansen en Van Schijndel weggaan. Maar ook de winnaar van de haven wedstrijd te Breskens, de heer De Pooter. lid van de zwemvereniging „De Schelde" te Temeuzen, liet zich niet onbetuigd en haalde er alles uit om de Zeeuwse beker te bemachtigen, hetgeen hem ook ge lukte. De „Scheldestroom"-senior P. v. d. Heuvel, eiste na een spannende strijd de zevende plaats voor zich op, daarmee bewijzend, dat hij er nog steeds bij hoort en tevens een goed voorbeeld is voor de jongeren, die allen in deze zware wed strijd met behoorlijke tijden binnen kwamen, drie van hen zelfs nog in de eerste 25 van de vijftig gestartte zwem mers. Het spreekt dan ook vanzelf, dat de stemming in de bus bij het huis waarts keren opperbest was. Theuni van den Heuvel torste de grote wisselbeker en alle anderen wisten dat ze hun me daille ruimschoots verdiend hadden. „Scheldestroom" beschikt momenteel over een jeugdige ploeg zwemliefheb- bers, een energiek bestuur en een trai ner, die niet heeft nagelaten om dit seizoen te bewijzen dat men met de Breskense zwemclub nog terdege reke ning moet houden. Laten we hopen, dat deze teamgeest in de koude winter maanden op peil gehouden wordt, zo dat ze er volgend seizoen weer plezier van mogen beleven. De gedetailleerde uitslag van de volg orde van aankomst van de „Schelde- stroom"-zwemmers(sters) was als volgt: Dames: 4. Theuni van den Heuvel; 13. M. Vergouwe; 26. A. Brugge; 38. D. Melieste; 41. J. van de Lijke. Heren: 7. P. van den Heuvel; 14. J. Rijn; 20. D. de Winde; 23. R. van de Vijver; 27. L. Maas; 30. W. Jongman; 31. R. de Dekker; 36. J. Jobse; 38. C van Oostenbrugge. Oostburg Raadsvergadering. Tijdens de openbare raadsvergade ring van de gemeente Oostburg, welke vorige week werd gehouden, is afscheid genomen van het oudste raadslid, de heer J. J. Leenhouts, die vanaf 1946 on afgebroken zitting in de raad had. Bur gemeester J. L. van Leeuwen noemde de heer Leenhouts een strijdbaar raadslid, die ondanks zijn geringe vooropleiding door ernstige zelfstudie in staat was met een vasthoudendheid de gemeente lijke zaken te behartigen. Bij zijn optre den in de raad, aldus de voorz., heeft de heer Leenhouts steeds een voorname plaats ingenomen. Spr. bracht hem in hartelijke bewoordingen dank voor zijn aandeel in het besturen der gemeente. Tevens werd in deze raadsvergadering afscheid genomen van de heer Ph. de Vuijst, die al in 1939 tot raadslid werd gekozen. Bij zijn installatie werd hij tevens ook tot wethouder verkozen. De heer de Vuijst mocht echter in verband met het feit dat hij vergunninghouder was, dit wethouderschap niet aanvaar den. De eerste zittingsperiode duurde tot 30 Aug. 1941, toen de bezetter de raads zitting onderbrak. De heer de Vuijst werd in 1958 opnieuw tot raadslid ge kozen. Naast zijn werk als raadslid, waarvoor hem dank werd gebracht, heeft de heer de Vuijst nog verschillen de andere functies, o.a. zijn zorg voor de brandweer, terwijl hij als K.N.V.B.- consul tevens bemoeienissen heeft met de sport, die hij dan ook een bijzonder warm hart toedraagt. De voorz. sprak de wens uit, dat nu de heer de Vuijst niet meer terugkomt in de raad, hij zich op andere wijze voor de gemeenschap ten nutte zal kunnen maken. Naar aanleiding van de ingek. stuk ken ontstond over een schrijven van G.S., waarin goedkeuring onthouden wordt aan vergunning tot het bouwen van een 5-tal autoboxen aan de Mr. Hennequinstraat, een uitgebreide dis cussie. De raad sprak over dit feit haar misnoegen uit. Een verzoek van de Vereniging voor Instrumentale muziek te Middelburg om een subsidie van f 300,- voor een ge raamd tekort voor een op 9 Nov. a-s. te Oostburg te geven symphonie-coneert, werd door de raad ingewilligd. De heer Barendregt informeerde of het nietmo- I gelijk is, dat de gemeente voor dergelij- j ke gebeurtenissen zich beroept op de clausule in het contract met de fa. Standaert die het Ledeltheater exploi- I teert, het theater gratis ter beschikking j te stellen. De voorz. meende echter, dai men dan voor toneelvoorstellingen etc. j ook het Ledeltheater gratis ter beschik- king zou moeten stellen. Hij meende, dat voor ander soort gebeurtenissen 'n beroep op het gebruik van het Ledel theater gedaan moet worden. De raad ging accoord met een ont werp-besluit inzake de salarissen voor de gemeente-secretaris, -ontvanger en ambtenaren ter secretarie. Voorts ging de raad over tot vaststelling van een verordening tot regeling van vergoedin gen voor verplaatsingskosten van ge meenteambtenaren, onderwijzend per soneel en leidsters van het kleuteron- derricht. Van de erven Vergouwe werd een huisje Achternieuwstraat 2 aangekocht voor f 1500,-. De raad vond het bedrag wat hoog, doch toen de voorz. mededeel de, dat de vraagprijs f 3000,- was ge weest, ging men accoord. Het ligt in de bedoeling dat de woning t.z.t. gesaneerd zal worden. Voor noodgevallen, die bin nen korte tijd aflopen, is het huis van de gemeente tijdelijk te huur. De dames S. A. Dhont en L. J. van der Have, werden op hun verzoek, eer vol ontslagen als onderwijzeressen aan de o.l. school met ingang van 1 Nov. a.s. Aan de heer H. Vis werd opnieuw ver gunning verleend tot het hebben van een verplaatsbare kiosk op de Markt voor de verkoop van frites en consump tieijs. De vergunning werd voor de tijd van 1 jaar verleend. Op een voorstel tot wijziging van de bebouwingsvoorschriften voor het nieu we bungalowterrein het Schuttebocht, had de heer Barendregt nogal wat be zwaren. B. en W. stelden nl.. voor het mogelijk te maken dat er wat variaties in de te bouwen bungalows komt. Een vastgestelde goothoogte van 3 m. vond men voor het aanbrengen van deze va riaties te weinig. Thans werd voorge steld de dakhoogte ook toe te staan voor een hoogte van 5 m. De heer Barendregt meende, dat als men door elkaar hoge en lage woningen gaat bouwen, het een chaotisch geheel gaat worden. De voorz. stelde echter, dat het de bedoeling is om langs de Zuidzandse- straat hoogbouw toe te staan en ver derop in het plan de lage bungalows te plannen. De heer Barendregt ging hier mede accoord, doch wilde dit dan ook vastgelegd hebben in het raadsbesluit. Het voorstel van B. en W. werd daarop gewijzigd en zal wederom ter' visie ge legd worden. Met algem. stemmen werd de heer J. Bruggeman uit Goes benoemd tot leraar lichamelijke oefening voor de Openb. U.L.O.-school. Tijdens de rondvraag inormeerde de heer Dekker naar de indertijd aange kochte ark. Hij vroeg of het geval uit eikaar gestormd was. Dit bleek niet het geval te zijn. Het ligt in de bedoeling dat de ark op een pleintje in het bun galowpark zal komen te staan. De heer de Coene bracht nog eens de oversteekplaatsen in de Burchtstraat ter sprake. Hij meende dat de automo bilisten op deze plaatsen geattendeerd moeten worden, door b.v. een waarschu- wingslicht. Ook vroeg hij politietoezicht bij de oversteekplaats, daar de voetgan gers de gehele Burchtstraat als over steekplaats gebruiken. De voorz. waar schuwde, dat politietoezicht ook bekeu ringen tot gevolg kan hebben. Dit was nu net niet wat de heer de Coene be doelde: die wilde dat de politie alleen maar waarschuwde dat men van de oversteekplaats gebruik moet maken. I Voorts wees de heer de Coene er nog op, dat de politie slecht uitkijkt naar I overtreders van de maximumsnelheid. Hij bracht ook ter sprake het parkeer verbod in de Burchtstraat. De voorz. waarschuwde er voor om bij Rijkswa terstaat aan te dringen op het verkrij gen van parkeergelegenheid langs de Brouwerijstraat en de Burchtstraat. De rondweg door Oostburg zou dan wel eens een feit kunnen worden en die willen we liever niet. De heer J. Leen houts wees nog op enkele bouwvallen aan het einde van de Langestraat, die, zoals hij noemde, een kweekplaats voor ratten kunnen worden. De voorz. zegde toe, dat deze panden spoedig zullen verdwijnen. De heer Barendregt informeerde nog eens naar de zaak Luteijn. De voorz. die deze kwestie als erfenis van zijn voorganger overnam, vond het een in gewikkelde en moeilijke zaak, die tot een oplossing moet komen. Er zijn over de kwestie reeds enkele besprekingen gevoerd en er zullen er nog enkele ge houden moeten worden, eer we de raad in deze zaak bepaalde voorstellen zullen kunnen doen. Deze zaak loopt nu al van 1949 en het wordt tijd, dat er voor deze geschiedenis een oplossing gevonden wordt, aldus de voorz. Nleuwvliet De resultaten van onze coureur. Eind goed, al goed, dacht ik, dus hoef ik nog niet te beginnen. Het is nog maar Maart 1962 en er zijn vier wedstrijden waarvan je de beste drie mag laten mee tellen voor het clubkampioenschap, dus sloeg ik de eerste te Hansweert maar eens over. Aldus Wim du Bois in een vraaggesprek. Erger werd het dus voor mij, toen ik bij de tweede klassementswedstrijd in Koewacht wegens een valpartij slechts derde werd. Gelukkig werd ik de vol gende dag in Oostburg eerste. Dus nu volhouden jongens, goed trainen en veel wedstrijden rijden met veel deel nemers, dus dan naar België. Een zware tweedaagse koers in Herstberge met 64 en 54 deelnemers dat zijn goede wed strijden, vooral als je dan nog als eerste eindigd ook. Even meedoen in Aartrijke B.i aan het kampioenschap voor de Belgen van Oost-Vlaanderen. Hier werd hard gereden. Er waren 73 renners en dan nog tweede worden, dat is een prachtige trainingsrit voor het club kampioenschap. En nu het clubkampi oenschap in Colijnsplaat met 12 deel- FEUILLETON door TOM LODEWIJK 17 Wanneer hij doorzette, wanneer hij haar zou trouwen, dan zou ze met hem moeten gaan wonen in dat grote huis in Waalburgen. Dan zou ze kennis moe ten maken met zijn vrienden en ken nissen, gastvrouw moeten zijn! Maar, en dat woog haar het zwaarst, daar wa ren de kinderen. Twee kinderen had hij, behalve Tilly, op de moeilijkste leeftijd en zouden die haar accepteren? En die zuster, die nu zijn huishouding waar nam, hoe zou haar houding zijn? Het enige lichtpunt was Tilly. Dat kleine meisje had ze meteen in haar hart gesloten, het kind dat haar moe der nauwelijks bewust had gekend. En ze wist dat de sympathie wederzijds was. O, met Tilly vreesde ze geen moei lijkheden. Maar met de anderen! En deze avond, nu ze weer thuis was gebleven - ze durfde niet weggaan, Bert mocht plotseling eens komen en dan moest hij haar thuis vinden! - zag ze al die hindernissen als onoverkomelijk. Het kon niet anders, dacht ze, of Bert was ze ook gewaar geworden en zag ze al even formidabel als zij zelf ze vond. Nerveus liep ze door de kamer, kwam er niet toe te gaan zitten lezen. Het ge kwetter van de radio irriteerde haar, ze zette het ding af met een onbeheerst gebaar. Opeens de klap van een autopor tier. In een ogenblik was ze bij het raam, gluurde voorzichtig door een spleetje van de gordijnen. Was het hij was het! Ze zag zijn lange gestalte bij het licht van de lantaarn, hij keek naar boven. Wild klopte opeens haar hart. De bezwaren weken bij toverslag naar de achtergrond. Hij was er. Ze wachtte niet eens tot hij belde, ze had de deur al open. En Bert, die haar ogen zag stralen, ontroerde bijna van dit innige welkom. Al haar liefde kwam hem uit die ogen tegemoet. „Anki", zei hij en die liefkozing zou voortaan de naam zijn waarbij hij haar noemde. „Kom mee", zei ze gelukkig, „wat wil je koffie?" „Ja, koffie!" Hij keek haar na, zoals ze door de ka mer liep. Het was een plezier naar haar te kijken. Ze leek verjongd. Als altijd zag ze er heel eenvoudig, maar zeer ver zorgd uit. Hij betrapte er zich op aatliij al haar bewegingen volgde als een ver liefde schooljongen. Hoe was het moge lijk, dat deze eenvoudige vrouw dit al les zo plotseling in hem wakker ge maakt had! Met een hart, zwaar van zorg. was hij naar de stad gereden. Tussen Mathilde en hem hing, ondanks de uiterlijke schijn van het normale, een bijna voel bare spanning, die ook de kinderen niet was ontgaan. En gisteravond had hij met Frans en José, de twee oudsten, een gesprek gehad voorzichtig gesproken over de mogelijkheid dat hij weer zou gaan hertrouwen. Wat hij gevreesd had, de loyaliteit tegenover de overleden moeder, die geen vreemde „indringster" duldde, was er niet. Maar José had gevraagd: „Met tante Thilde?" En toen hij het hoofd had geschud, had hij haar gezicht zien betrekken. „Wie dan?" had ze gevraagd. Met zorgvuldig gekozen woorden had hij getracht hen te vertellen van de ontmoeting met een hem volkomen on bekende, eenvoudige vrouw een ver koopster uit een warenhuis. „Gut paps. kon je niks beters krij gen?" had José hardvochtig gevraagd. Hij merkte José voelde er niets voor. Die was erg gehecht aan tante Thilde, had het heerlijk gevonden als de toestand bleef zoals ze was. Ondanks haar artistieke neigingen had José niets van de gelijkheidsdrang, die zovele ar- tisten eigen is, had ze een aristocrati sche inslag, voelde zich alleen thuis bij de mensen uit haar eigen kringetje. Frans, .bemerkend hoe dit zijn vader pijn deed, trachtte te bemiddelen. „Dat moet vader toch zelf weten!" „Paps moet zelf weten wie hij tot vrouw kiest, maar wie hier inplaatsvan moeder en van tante Thilde in huis komt, is niet alleen zijn zaak. Daar heb ben wij ook mee te maken". „Kind", zei Frans, „je kent haar nog niet eens, zelfs niet van naam". José had een scherp antwoord op de tong, maar ze zweeg toen ze het gezicht van haar vader zag. „Moeten we moeder tegen haar zeg gen?" informeerde Frans. „Dat doe ik nooit", wist José nadruk kelijk. „En tante Thilde moet nu zeker de deur uit?" Bert was opgestaan. Hij had geen zin het gesprek op deze wijze voort te zetten. Wat hem het meest dwars zat, was niet hun reactie tegen over hem, maar de houding die ze. vooral José, straks tegen Annie zouden innemen. Eens moest het er van komen, dat ze elkaar ontmoetten en liefst zo gauw mogelijk. Deze verhouding met Thilde kon zo niet lang duren en daar enboven wilde hij een eind maken aan het geklets, voor het doordruppelde tot op de fabriek wanneer het zover ten minste al niet was! Met een hart vol zorg was hij naar Anne gereden, maar haar harteiijke ontvangst gaf hem althans op één punt en wel het voornaamste, zekerheid: hij had niet overijld gehandeld, hij hoefde geen spijt te hebben, hij hield van An ne; het was geweest of door een grau we mist de zon begon te schijnen toen

De Schakel | 1962 | | pagina 1