in de propaganda en bij de benadering van pers, radio en T.V. voor de publici teit. Voor iets origineels zullen deze in stellingen wel aandacht willen hebben. Wij menen dat het zeer geslaagde corso van dit jaar al voor een flink deel deze richting is uitgegaan. Als de jury critiek heeft geleverd, dan wil deze alleen maar opbouwend zijn. Wilt U het alstublieft ook zo opvatten. Plaatselijk Nieuws Aardenburg Raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering van Maandagavond kwam bij de ingek. stuk ken een schrijven aan de orde van het Kabinet van de Commissaris der Ko ningin, waarin mededeling werd gedaan van de benoeming van de heer A. I. Catsman tot waarnemend burgemeester van Aardenburg voor de duur dat niet in de burgemeesters-vacature zal zijn voorzien. Mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man wenste de heer Catsman geluk met zijn benoeming en vond het een hele prestatie, dat de heer Catsman het nog aandurft op zijn leeftijd. Aan de Ned. Herv. Kerkvoogdij werd een subsidie woningverbetering toege kend voor de woning St. Bavostraat ten bedrage van f 150,- voor verbetering van de W.C. Zo ook werd financiële me dewerking toegezegd in de woningver betering van dhr. J. Korthals te Draai brug. De door het Rijk te verstrekken bijdrage in deze verbetering bedraagt f 1000.-. waarbij de gemeente nog f 500,- zal verstrekken. Voorzitter Catsman herinnerde er aan, dat er een archeologische werk en studieweek in Aardenburg is gehou den, waaraan door een 30-tal mensen is deelgenomen. Hij vond het voor de ge meente van groot belang. De subsidieaanvrage van de Bond te gen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam, werd op voorstel van B. en W., zoals dit voorgaande ja ren geschiedde, afgewezen. Ook werd de subsidie-aanvrage van de Stichting Ned. Astmafonds afgewezen, niet nadat mevr. v. d. Broecke-de Man er op had gewe zen dat deze instelling ook mensen in de gemeente had geholpen en het daar om toe zou juichen indien een kleine bijdrage zou kunnen worden verleend. Bovendien zou ze wel iets meer willen afweten van het werk dezer Stichting. Zij stelde voor de aanvrage nog niet af te wijzen, maar dit later nader te be zien. Zij vond geen steun bij de raads leden, waarop de aanvrage werd afge wezen. Be subsidie aan het Zeeuws Stu diefonds werd van 5 op 10 ct. per in woner gebracht, ingaande 1963. De subsidiëring aan het Z.-Vlaamse Borgstellingsfonds werd van 1,95 ge bracht op 3 ct. per inwoner. Z.h.st. werd een bijdrage van f 50.- toegezegd aan de Academie voor Beeldende Kunsten St. Joost te Breda over 1963. zo lang er een leerling uit de gemeente Aardenburg deze academie bezoekt. Aan de plaatselijke V.V.V. werd f 180.- subsidie toegezegd als aandeel van de Aardenburgse V.V.V. in de kosten van uitgave van een streekfolder. Boven dien werd f 70,- aan de V.V.V. verstrekt in de kosten van het uitgeven van een plaatselijke folder. In de kosten, verbon den aan het organiseren van propagan- da-avonden door de V.V.V. werd f 50,- uit de gemeentekas toegekend. Het is de bedoeling de inwoners op deze avon den bepaalde kennis bij te brengen over de historie van Aardenburg en op de hoogte te brengen van de vondsten, wel ke in Aardenburg zijn gedaan, dit op dat de inwoners on hun beurt aan toe risten de nodiee inlichtingen kunnen ge ven. In dit verband zei de heer Rosseel dat het vreemdelingenbezoek. gerekend naar enige jaren geleden, met meer dan 100 pCt. is toegenomen. Dit jaar heb ben reeds meer dan 8000 mensen de St. Baafskerk bezocht en zijn er 500 toeristen in het museum geweest. Het is vooral noodzakelijk, dat de eigen be volking kennis ondoet van de historie van de eieen plaats. Het Groene Kruis heeft 280 leden en krijgt een subsidie van de gemeente er met je over te praten „Nu, over die moeilijkheid ben je nu dan heen", stelde zc koeltjes vast en hij hoorde niet de trilling in haar stem. „Het gaat er dus im dat 'ij weer wilt trouwen en dan kan ik hier niet blij ven, dat spreekt vanzelf. Met wie je gaat trouwen is louw zaak. alleen denk ik niet dat ik er belang in stel. Tk zal miin werk hier blijven doen zolang dat nodig is, al is het alle»n maar om de kinderen. En" weerde ze hem af toen hii iets wilde zeggen, „dit. blijft natuur lijk tussen ons. De kinderen behoeven hier niets van te weten. Je vertelt het ze zelf maar. Ik hoop dat ze het goed opnemen, anders ben je er nog niet. Nee. ik beloof Ie, dat ik geen enkele in vloed zal uitoefenen. Ik heb me van avond even laten gaan. ik he'o snijt van wat ik heb gezegd, Ik heb je beledigd en daarvoor vraag ik Je excuus. Je hoeft niet bang te zijn voor scènes of conflic ten Albert, Bannink. ik zal alles doen wat ik tegenover miin gestorven zuster en haar kinderen vernlieht ben Wat die baan van Lorié betreft, dat kun ie vergeten. Als ik hier wegga, ga ik weg uit Waalburgen. Ik ga in Utrecht, wo nen en daar verder studeren, zoals jij me hebt geadviseerd. En verder hebben we hierover genoeg gepraat. Welterus ten". Ze keerde zich om en ging de kamer uit. Hij keek haar na. van f 700,-. Het Wit-Gele Kruis met haar 760 leden een subsidie van f 1900,-. Beide verenigingen verzochten met in gang van 1962 reeds een verhoogde sub sidie. In vele gemeenten wordt reeds gesubsidieerd tot 50 pCt. van de door de leden betaalde contributie. Deze rege ling toepassen geeft nog al zware fi nanciële consequenties en vereist nadere bestudering, welke door de nieuwe ge meenteraad zal dienen te geschieden. B. en W. konden de raad dan ook niet anders voorstellen dan een z.g. over gangsregeling vast te stellen, waarbij de subsidie aan het Groene Kruis met f 350,- en die aan het Wit-Gele Kruis met f 500,- ingaande 1962 wordt ver hoogd. Z.h-st. ging de raad met deze voorlopige oplossing accoord. Ten behoeve van het inrichten van een weegbrug op de wijk St. Kruis, werd een perceeltje grond van 7 m2 in de Dorpsstraat voor de boerderij van J. Beun in gebruik gegeven aan de vereni ging, die deze weegbrug gaat stichten. Op voorstel van dhr. Paridaen zullen er voorwaarden worden gesteld, indien de gemeente in de toekomst de beschikking over genoemde grond zou moeten heb ben. Medewerking werd in princie toe gezegd bij het verbeteren van de wo ning welke dhr. F. E. Geernaert zal aan kopen. Het Terlingenfonds zal om een bijdrage worden gevraagd. Tijdens de rondvraag zei de heer Ros- seel het nodig te vinden dat op de markt en aan de Haven nabij de bus halten een bord met de plattegrond van de gemeente wordt geplaatst. De voorz. zei, dat B. en W. het begeleiden van toeristen naar bepaalde voor hen van belang zijnde objecten, hebben ter hand genomen. Zo zullen er aanwijzin gen komen, kleine wegwijzers, die men maar heeft te volgen om het voorgeno men doel te bereiken. B. en W. zullen gaarne nagaan in hoeverre het plaatsen van de door de heer Rosseel verlangde plattegronden naast deze wegwijzers van belang zijn. Mevr. v. d. Broecke-de Man ondersteunde dhr. Rosseel in zijn me ning. Ook zij vond dat de plattegronden er moeten komen. Mevr. v. d. Broecke-de Man zag graag, dat B. en W. de mogelijkheid tot het vinden van een grotere ruimte voor het gemeentemuseum eens in studie gaan nemen. Het is bijzonder jammer, dat het museum door ruimtegebrek niet tot haar recht kan komen. Zij zei bevreesd te zijn dat als men de belangrijke vond sten uit Aardenburg's bodem niet kan plaatsen, ze elders zullen terecht ko men. Ze zegde toe in een gesprek met B. en W. bepaalde suggesties ten aan zien van mogelijke geschikte museum ruimte te kunnen doen. De voorz. zei dat B. en W. deze kwestie reeds vele ma len hebben bezien en nog niet veel ver der te zijn gekomen. De voorz. zei, dat dit de laatste ver gadering is in haar huidige samenstel ling. Het is thans tijd afscheid te ne men van hen, die niet meer in de raad terugkeren, in casu van de heer Sturte- waegen. Meneer Sturtewaegen, U hebt een formidabele staat van dienst. Op 4 Sept. 1923 werd U raadslid in Eede, op 3 Sept. 1935 voor de eerste maal wet houder en bij de opheffing van de ge meente Eede deed U op 12 Juni 1941 Uw intrede in de raad van Aardenburg. Met een onderbreking van 6 weken in 1946 bent U 39 jaar raadslid geweest en 27 jaar wethouder. Namens de ge meenteraad dank ik U voor alles, wat U voor Eede en Aardenburg en de sa menleving in het algemeen hebt ge daan. Ik dank U persoonlijk voor de goede verstandhouding, die ik steeds met U heb mogen onderhouden. Ik hoop, dat God U een goede levensavond moge schenken met Uw gezin. De heer Lansu, wnd. wethouder, sprak de heer Sturtewaegen in hartelijke be woordingen toe. Het gebeurt zelden dat iemand zo lang lid van de raad is ge- weet. Ik breng U voor alles hartelijk dank. Voorzitter, bij U is hier ook van een afscheid sprake, al blijft U wnd. burgemeester. In de 20 jaar en 7 maan den dat U de gemeente hebt gediend, heeft U Uw grote liefde voor Uw woon plaats getoond en een diepe plichtsbe trachting. Ik zie het als de kroon op Uw werk, dat U het voorrecht hebt tot wnd. burgemeester te zijn benoemd met, Een prachtvrouw Mathilde van Wedrlghem. Maar hij zag haar liever kwaad dan zo beheerst. HOOFDSTUK IX. „Ik heet Anne". Anne Markus dead de schemerlamp aan en trok de gordijnen dicht. Vier dagen geleden was het. dat daar plotseling Bert Bannink in deze kamer had gestaan. Vier dagen geleden was het, dat ze opeens zijn armen om zich heen had gevoeld en geweten dat wat ze bijna niet durfde dromen, werkelijk heid geworden was dat deze man, van wie ze gehouden had van het eer ste ogenblik af, ook van haar hield Daarna had ze niets meer van hem gehoord. En in die dagen van stilte waren de zorgen, de bezwaren, de twijfels, mach- tte omhoog gerezen. Misschien had hij spijt van zijn im pulsieve liefdesverklaring. Misschien had hij de consequenties niet overzien en begon hij nu pas te bedenken, wat hij begonnen was. Zij zelf, als ze er aan dacht, voelde zich de moed in de schoenen zinken. Ja, wanneer ze met Bert weg had kun nen gaan. alleen met hem dan was al les rozengeur en maneschijn. Maar nu! (Wordt vervolgd). daaraan verbonden wellicht de eer de nieuwe burgemeester die er gaat komen, te installeren. Ook op andere wijze hebt U gediend, n.l. in Uw functie van ambte naar van de burgerlijke stand. In die lange periode hebt U 441 huwelijken voltrokken. Ik dank U voor alles, wat U als wethouder en ambten, v. d. burgerl. stand hebt gedaan. Voorts spraken nog mevr. van den Broecke-de Man en de heren Rosseel en Paridaen. Tot slot dankte de heer Stur tewaegen voor de tot hem gesproken vriendelijke woorden en wees op de goe de eensgezindheid, die er tussen de di verse groeperingen steeds heeft bestaan. Hij hoopte, dat deze verstandhouding ook onder zijn opvolger in het belang van Aardenburg en dus ook van Eede zou mogen worden bestendigd. De heer Catsman op zijn beurt dank te voor de tot hem gerichte woorden en voor de wijze, waarop de raadsleden hem het werk als loco-burgemeester ge durende de laatste maanden mogelijk hebben gemaakt. Groede Zeer geslaagd Judo-tournooi. De Judo Sportvereniging Breskens organiseerde Zaterdag j.I, op initiatief van de heer P. Vermeulen, een Judo- tournooi aan de kust te Groede en wel aan het Paviljoen „De Groe" van de heer Casteleijn. Hieraan werkten mee de Judo Sportverenigingen uit Gent. Vlissingen en Breskens. De leiding be rustte bij de heer Felix Janssens uit Roosendaal, die tevens als commenta tor optrad. Er was veel belangstelling. Na een openingswoord door de voor zitter der Judo Sportvereniging Bres kens, de heer de Hulster, volgden en kele val- en worpdemonstraties, uitge voerd door de trainer met assistent en damesploeg van Breskens. Veel bijval had ook het optreden van het 4-jarig dochtertje met haar 13-jarige broer, kinderen van de heer Janssens. Hierna volgde de eerste wedstrijd van het tournooi, n.l. Breskens-Vlissingen. Het werd een spannende strijd, waarbij de ploeg uit Breskens, die de vorige avond allen geslaagd waren voor de gele band, zich kranig weerde en een eer volle nederlaag leed. De uitslag was: P. Versprille-F. de Nooijer 5-5; Sj.dé Hulster-W. Mesu 0-10; W. Schilleman- P. Miltenburg 0-7; T. van Vooren-P. de Nooijer 5-5: R. Cornelis-B. Meulmeester 0-5; H. Fenijn-P. Joosse 5-5. Breskens 15 pnt., Vlissingen 37 pnt. Na een korte pauze volgde de wed strijd Breskens-Gent, die door de Bel gische ploeg werd gewonnen, doch ook nu weer boden de Bressiaanders kranig tegenstand. De uitslag was: P. Versprille-Staelens 10-0; SJ. de Hulster-Notte 0-7; W. Schilleman-Del- laert 0-10; T. van Vooren-v.d. Bossche 0-10; R. Cornelis-De Booserie 0-10; H. Fenijn-De Wilde 5-5. Breskens 15 pnt.. Gent 42 pnt. Vervolgens kwam de beslissingswed strijd Vlissingen-Gent. Deze wedstrijd was zeer spannend en eindigde in het voordeel van Vlissingen met slechts 5 punten verschil. De uitslag was: F. de Nooijer-Staelens 5-5; W. Mesu- Notte 10-0; P. MUtenburg-Dellaert 10-0, P. de Nooijer-v.d. Bossche 0-5: B. Meul- meester-De Booserie 5-5; P. Joosse-De Wilde 0-10. Vlissingen 30 pnt.. Gent 25 pnt. Vlissingen werd dus winnaar van het tournooi. Onder luid applaus van de belangstellenden hing de heer Janssens de winnende ploeg de medailles om. Alle overige deelnemers ontvingen een mooi vaantje. De heer Janssens wees vervolgens de belangstellenden er op, dat de Judo Sportvereniging Breskens de volgende maand weer beginners zal opleiden, waarvoor men zich nu reeds kan opgeven bij de bestuursleden van genoemde vereniging. Voor de deelnemers aan het tournooi volgde nog een gezellig samenzijn met tractatie van koffie en koek. Tijdens dit samenzijn dankte de voorzitter van Breskens allen voor hun deelname en wel in het bijzonder bracht hij dank aan de heer P. Vermeulen en zijn schoon vader, de heer J. Casteleijn, voor de prettige ontvangst. Het ligt in de bedoeling in de toe komst een jaarlijks internationaal Judo- tournooi te organiseren aan Paviljoen De Groe". Raadsvergadering. Tijdens de raadsvergadering welke vorige week onder voorzitterschap van burgemeester J. C. Everaars werd ge houden, besloot de raad toe te treden tot de Gemeenschappelijke Regeling in zake het Industrieschap voor de duur van 10 jaar. Dit besluit was overigens overeenkomstig het door B. en W. uit gebrachte advies. Zoals bekend kwam de kwestie be treffende het Industrieschap enige tijd geleden in de raad van Groede. waarbij B. en W. adviseerden niet toe te treden, aangezien naar de mening van dit col lege industrie en recreatie twee zaken zijn. welke elkaar slecht verdragen. In de gemeenschappelijke regeling zoals deze in ontwerp was voorgelegd, waren niet de nodige garanties opgenomen voor de recreatie. De raad nam toen nog geen beslissing over het al of niet toe treden tot het Industrieschap, maar deed wel de uitspraak, dat bij het vast stellen van de plaats van het industrie terrein terdege rekening geh'ohden dien de te worden met de recreatie. B. en W. waren van oordel. dat dit zou gebeu ren indien deze plaats zou worden be paald door de 4 stedebouwkundigen, in nauwe samenwerking met de P.P.D. en het E.T.I. Op 1 Aug. vond een bespreking plaats ten gemeentehuize van Breskens tus sen de vertegenwoordigers van de vier gemeenten, die het Industrieschap zou den vormen, n.l. Breskens, Sehoondijke. Hoodfplaat en Groede, tijdens welke be spreking men de zienswijze van B. en W. van Groede heeft aanvaard en werd besloten de 4 stedebouwkundigen uit te nodigen in samenwerking met de PPB.. het E.T.I. en de Prov. Commissie voor de uitbreidingsplannen een advies over de plaats van het industrieterrein uitte brengen. Aangezien de bezwaren van B. en W. van Groede derhalve zijn weg genomen, stelde zij thans de raad zon der meer voor tot het Industrieschap toe te treden, waartoe z.h.st. en zonder enige discussie besloten werd. De bouw van de drie bejaarden wonin gen wgrd onderhands aanbesteed. De laagste inschrijver was de Fa. Bron Zn. te Groede Voor f 28.475,-. Dit is echter f 600,- te hoog om goedkeuring tot gunning te krijgen. B. en W. zullen in overleg met architect en aannemer trachten deze zaak rond te krijgen. De raad had geen bemerkingen op de nieuwe regeling voor autovergoeding aan de burgemeester voor het gebruik van de eigen auto, welke regeling thans door G.S. definitief is opgesteld. Het komt er voor Groede en Nieuwvliet op neer, dat de vergoeding f 100,- hoger is dan bij de oude regeling. Op het desbetreffende verzoek van de Samenwerkende Bonden van Overheids- personeeel te Den Haag werd besloten, dat ook een tegemoetkoming in de kos ten zal worden toegekend aan het ge- meentepersoneel bij het volgen van een vóóropleiding. De jaarlijkse subsidie aan de Stichting Z.-Vlaams Borgstel lingsfonds te Terneuzen werd van 1.95 op 3 ct. p. inwoner gebracht, terwijl de subsidie aan de Stichting Zeeuws Stu diefonds van 5 tot 10 ct. per inwoner werd verhoogd. Ingevolge het verzoek van het Be stuur van de R.K. lagere school te Groe de werd op grond van art. 72 der l.o.- wet medewerking toegezegd bij het aan brengen van linoleum, schilderen, de aanschaf van 4 stoelen en een tafel en het moderniseren van de verlichting, al les in of voor de personeelskamer. Te vens wordt financiële medewerking verleend bij de aanschaf van reproduc ties voor de klasselokalen en de perso neelskamer. Op het desbetreffende verzoek werd aan mej. J. Boekhout ingaande 1 Sept.. eervol ontslag verleend als schoon maakster van het gemeentehuis. Aan dhr. J. M. Koot te Amsterdam werd het perceel grond verkocht, gele gen aan de Uitvalsweg, welke grond eerst bestemd is geweest voor de heer Hinsenkamp. De verkoopprijs werd be paald op f 5,- p. m2. Aan Mr. M. A. W. van Oppen werd een perceel grond ver kocht van 734 m2, gelegen aan de Uit valsweg, voor eveneens f 5,- peer m2. De rekening 1960 werd voorlopig vast gesteld. De gewone dienst sluit aan in komsten en uitgaven met een nadelig slot van f 14.145,49. De ink. op deze dienst waren f 470.197,16, de uitgaven f 484.342,65. De Kap.dienst sluit met een nadelig slot van f 74.239,91. De rekening 1960 van het burgerlijk Armbestuur werd door de raad goedge keurd. De voorz. deelde mede dat in de vacature C. v.d. Hemel in het Burgerl. Armbestuur de eerstvolgende vergade ring zal worden voorzien uit een voor dracht, welke door B. en W. zal worden opgemaakt. De voorz. herinnerde er aan dat dit de laatste vergadering van de raad is in haar huidige samenstelling. Spr. zei, dat de laatste vier jaar heel wat tot stand is kunnen komen en noemde een aantal objecten die gedurende deze zittingspe riode tot stand kwamen. Hij zei hier mee aan te willen tonen dat in de afge lopen 4 jaar vruchtbaar is gewerkt. Afscheid gaat gepaard met zekere wee moed. Zo is het mij thans ook, nu ik afscheid moet nemen van de heer P. v. d. Hooft, die niet meer in de nieuwe raad terugkeert. Wij zijn U dankbaar voor al hetgeen U hebt gedaan. Als blijk van waardering zult U namens de raadsleden een boekwerk aangeboden krijgen met incriptie als herinnering aan de tijd als raasdlld in Groede door gebracht. Het spijt mij bijzonder dat wij U wegens vertrek uit de gemeente moeten missen bij de B.B., de E.H.B.O. en het Groene Kruis. U was een man die voor de gemeente veel heeft bete kend. Ik dank U voor alles wat U voor de gemeente hebt gedaan. De heer Ver meulen bracht de scheidende dank voor de gcede samenwerking. De heer van der Hooft dankte voor de tot hem gesproken vriendelijke woor den en sprak de hoop uit, dat zijn op volger aan heel wat belangrijke beslui ten voor de gemeente mee zal mogen werken. Waterlandkerkje Kleuter- en zuigelingencursus. In het Dorpshuis te Waterlandkerkje zal bij voldoende deelname een kleuter en zuigelingencursus worden gehouden. De lessen, welke zullen worden verzorgd door de wijkzuster, vangen aan op 5 Sent. a.s De gehele cursus zal bestaan uit een 15-tal lessen. Inrichting E.H.B.O.-hulppost. De afd. E.H.B.O. van Waterlandkerkje zal van het hoofdbestuur van de Kon. Nederl. Vereniging E.H.B.O., zulks na advies van het districtsbureau, in het bezit worden gesteld van een volledige uitrusting voor inrichting van een E.H.B.O-hulppost. Genoemd Hoofdbe stuur is n.l. door een gift van de Kon. Voetbalbond in de mogelijkheid gesteld om aan enkele afdelingen een koffer met genoemde benodigdheden te ver strekken. De actieve afd. Waterland kerkje behoort dus bij de gelukkigen.

De Schakel | 1962 | | pagina 2