U de wimpel met de bijbehorende In signes voor de bemanningsleden zoudt willen uitreiken. Zoudt U dan hiertoe nu willen overgaan. Gaarne hiervoor dan mijn dank, tevens mijn dank aan U allen, dames en heren, voor Uw aan dacht. De Commissaris der Koningin reikte hierna de wimpel uit en spelde de in signes op, waarbij hij er aan herinner de, dat hij de wimpel een 5-tal jaren geleden eveneens aan schipper de Baare mocht uitreiken, die ook toen de hoogst gemiddelde besomming gemaakt had voor zijn producten. Hij sprak in waar derende woorden over wijlen de vader van de heer de Baare, die als voorzitter van de Breskense visserijvereniging enorm veel gedaan heelt om de visserij er bovenop te helpen. De Commissaris zeide zeer verheugd te zijn met de goede samenwerking die er in West Z.-Vlaanderen tot stand be gint te komen. Hij zegde toe dat het Prov. Bestur op haar beurt voor goede bootverbindingen met Z.-Vlaanderen zal zorgen. Met de wens uit te spreken, dat Breskens voor de 10e maal op pret tige wijze de Visserijdagen zal vieren, beëindigde de Commissaris der Konin gin zijn toespraak. Vervolgens heette de heer Lockefeer alle aanwezigen hartelijk welkom, spe ciaal de Commissaris der Koningin, zijn echtgenote, de leden van G.S., Zeeuwse leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, algevaardigden van het Pro ductschap voor Vis en Visproducten, be sturen van zusterorganisaties, etc. In zijne toespraak bracht de heer Locketeer hulde aan schipper de Roov van de BR 22. die Vrijdag j.l. zeven En gelsen redde die met hun jacht in moei lijkheden waren gekomen. Een warm applaus onderstreepte de woorden van de voorzitter. Met de wens uit te spre- ekn dat het ook in de toekomst goed mag gaan met de visserij, beëindigde de Zevibel-voorzitter zijn toespraak. Tijdens de pauze werden verversingen aangeboden door het gemeentebestuur van Breskens, waarna drs. A. G. Drink- waard van de Visserijvoorlichtingsdienst alleraardigste dia's vertoonde over oude havens langs de Westerschelde. Niet al leen beperkte de heer Drinkwaard zich tot de haventjes, doch vertoonde ook foto's van vissers, die door de aanwezi gen vaak werden herkend. Het gebodene werd zeer aandachtig gevolgd. Na de sluiting begaf het uitgebreide gezelschap zich naar de nieuwe vishal, waar een zeer goed verzorgde koffie maaltijd hen wachtte. Aan deze maai tijd namen ook de Visserij-koningin en haar beide hofdames deel. Deze boden mevrouw de Casembroot, mevrouw Eek hout en mevrouw Lockefeer prachtig opgemaakte schalen zeebanket aan. De heer Lockefeer sprak op geestige wijze de Visserij-koningin toe en uitte de wens. dat mede door haar bemidde ling de visserij een goede tijd tegemoet zal gaan. De heer C Kosten, voorzitter van de visserij vereniging ,,Ons Belang" te Bres kens, bracht het bestuur van Zevibel dank voor de te Breskens gehouden reünie. Aan de schipper van de BR 16 werd een prijs uitgereikt voor het mooist gepavoiseerde schip. De 2e prijs was voor de BR 46. de 3e pr. voor de BR 22. Na de maaltijd trad" het muziekgezel schap van Breskens aan. waarna de Commissaris der Koningin de wimpel hees op het schip van de heer de Baare, de BR 20. De muziek speelde hierbij het Wilhelmus. Van de geboden gelegenheid om met de vissersvloot een rondvaart te maken, werd een zeer druk gebruik gemaakt. Ook de Commissaris en diens echtgenote namen aan de rondvaart deel met een motorjacht. Later op de middag bracht het gezel schap nog een bezoek aan de Cerberus, het in de haven gelegen duikwerkschip van de Kon. Marine. Ondertussen kwamen de praalwagens, de een al mooier dan de ander, voor zichtig in de richting van de haven rij den. De stoet werd geformeerd en trok met Breskens' muziekgezelschap voorop, door de gemeente, nadat de vissersvloot weer was teruggekeerd in de haven. Het bloemencorso, bestaande uit 11 wagens, werd verder opgeluisterd door Ons Genoegen uit Vlissingen, de Jeugd- eten, was wel heel verward geweest. Zijn houding de volgende dagen kon haar niet misleiden. Hij deed zo gewoon, dat het ongewoon was. Sterk voelde ze de neiging, eenvoudig de koe bij de horens te pakken, het met hem uit te praten, hem te vertellen van de praatjes, opdat hij zijn houding kon bepalen Maar dat laatste was een doek je voor 't bloeden, wist ze zelf maar al te goed. Het kon haar strikt genomen niets schelen wat de menden roddelden. Zij zelf wilde zekerheid uit Bert's eigen mond. Zij kon deze twijfel, die zijn ver warde houding bij haar had gewekt, niet langer verdragen. Maar het was zo volkomen In strijd met haar gesloten aard. zoiets te doen. dat ze het van dag op dag uitstelde. Bert van zijn kant stelde ook uit. maar dat maakte het niet gemakkelijker. Hij durfde niet eens naar Anne Markus, de scheve verhouding tot Mathilde stond hem in de weg. Eerst moest hij zeker heid hebben omtrent Mathilde's hou ding. dan pas zou hij plannen durven maken. Gespannen zat hij op een avond in zijn stoel de krant te lezen Gespannen, omdat Mathilde en hij alleen waren. Tilly was al naar bed, José op bezoek bij een jarige vriendin, Frans naar de club. Tussen hen beiden hing de stilte, een geladen stilte. Het leek of beiden gespannen wachten wie het eerst dit drumband uit Haarlem, St. Cecilia uit Breda, De Volharding uit Zaamslag en Oefening kweekt Kunst uit Schoondijke. Ook de Breskense turnvereniging liep in de optocht mee. Voorzichtig manoeu vreerden de grote gevaarten door de straten van Breskens. De wagens waren allen bijzonder fraai. Met voornamelijk de visserij en de zee als onderwerp had men prachtige werkstukken gemaakt. De grote angst, dat er door de langdu rige regenval te weinig bloemen zouden zijn, bleek ongegrond te zijn geweest, dank zij de goede zorgen van de bloe- menkwekers te Zundert. De stoet werd geopend door de Vis serij-koningin met haar hofdames, ge zeten in een open auto. Een zonnetje kwam de stoet nog mooier maken. Nadat de stoet vertrokken was, wer den in de haven watersportdemonstra ties gegeven door de Yot-club uit Brus sel. Öp het Spuiplein en bij de vismijn werd na afloop van het bloemencorso door de deelnemende muziekcorpsen ge concerteerd. In de cantine van de Vismijn reikte burgemeester Eekhout de prijzen uit aan de leden van de Brusselse Jacht club (B.R.Y.C.), terwijl de voorzitter van de Stichting Visserijdagen een be ker namens deze stichting uitreikte. Om 8 uur begonnen op het Oranje plein judowedstrijden en -demonstra ties, georganiseerd door de judosport vereniging uit Breskens met medewer king van de sportschool Felix Janssens uit Roosendaal en waaraan ook deelnam de wereldkampioen judo Anton Gee- sink. Deze demonstraties en wedstrij den. waarbij de ploeg van Goes winnaar werd, trokken enorm veel belangstelling. Vanzelfsprekend bleek niemand tegen de wereldkampioen opgewassen te zijn. De heer Felix Janssens trad op als com mentator. Voor de aanvang van de judosport speelde de Rythm Kings-band uit Breskens. Hierna werd het programma enigs zins gewijzigd, doordat de Blue Dia monds door een auto-ongeval niet op tijd aanwelzg konden zijn en bracht zo doende St. Cecilia uit Breda eerst de taptoe. Het slot van de avond werd dus ver zorgd door de Blue Diamonds, die even eens veel succes oogstten en waarbij de jeugd na afloop van hun optreden een stormaanval uitvoerde om handteke ningen. Het was Zaterdag, mede door de goede weersomstandigheden, bijzon der druk. Onder enorme belangstelling werd Zondag, de laatste dag van de Visserij feesten, de middag ingezet met de be kendmaking van de prijzen voor de praalwagens. Op het podium bij de vissershaven, waar de praalwagens stonden opgesteld, reikte de Visserij-koningin de prijzen aan de gelukkige winnaars uit. De le prijs werd gewonnen door de buurtver eniging Dorpsstraat met de wagen „Spe levaren". Deze wagen kreeg tevens de medaille van H.M. de Koningin, die voor de mooist opgetuigde wagen be schikbaar was gesteld. „Spelevaren" verwierf 81 punten. De overige prijzen vielen als volgt: Buurtvereniging Verlengde Dorpsstraat met „Garnaal-fantasie". 74 p., le pr. Buurtvereniging Vogelenzang met „Car naval van Venetië", 73 p., le pr. Buurtvereniging Oranjeplein en Emma- straat met „Visfantasie". 72 p., le pr. Buurtvereniging Th. F. Blankenstraat en Burg. Gerritsenstraat met „Mijn Nederland", 70 p., 2e pr. Buurtvereniging Ph. van Kleefstraat met „Vlsventer Anno 1900", 65 p., 2e pr. Buurtvereniging Julianastraat met „Breskens, poort van West Z.-Vlaan- deren". 63 p„ 2e pr. Buurtvereniging Havenstraat en Visse rijstraat met „Tonnen vis. bijdragen tot uw dis", 60 p„ 2e pr. Buurtvereniging Spuiplein met „Klaver blad". 58 p., 3e pr Buurtvereniging Boulevard met „Nep tunes", 57 p., 3e pr. Nadat de prijzen waren uitgereikt en de Visserij-koningin plaats genomen had in haar open auto, reed zij aan het hoofd van het bloemencorso door de zwijgen zou doorbreken. Bert's oog viel op een advertentie in de krant én opeens kreeg hij een in geving. „Zeg, gaat Lorié weg?" vroeg hij. Lorié was de leraar, die indertijd Mathilde's plaats had ingenomen, toen zij haar baan opgaf om het gezin Ban- nink te helpen. „Ja, lk heb ook zoiets gehoord", zei ze lusteloos, „hij krijgt een benoeming als conrector in Den Haag. Je weet dat hij onlangs is gepromoveerd". „Jaja nou zeg, dan kun jij weer terugkomen", zei hij zo onschuldig mo gelijk, maar hij verschool zich achter de krant. „Ik ze zweeg plotseling. Als in 'n flits had haar vrouwelijke lntuitie de bedoeling van zijn opmerking, zij het nog vaag. gepeild. Haar handen trilden, maar ze beheerste zich met bovenmen selijke inspanning. „Wou je mij weer naar school heb ben?" Ze bedoelde het schertsend te vragen, maar haar stem klonk vlijm scherp. „Nou ja", zei hij met veel vertoon van redelijkheid, „ie kunt hier toch ook niet eeuwig je taienten blijven begra ven? Je hebt je werk moeten opgeven, je studie maar je was toch niet van plan er voor goed mee uit te scheiden?" (Wordt vervolgd). straten. Zondag werd de optocht opge luisterd door de muziekgezelschappen ,Ult het Volk - Voor het Volk" uit Bres kens, de Unie van Breda, Eendracht maakt Macht uit Groede, Veronica uit Zuidzande, Elk naar zijn Krachten uit St. Kruis, de muziekvereniging uit Zun dert, de Accordeonvereniging uit Vlis singen o.l.v. dhr. Meulmeester en de Turnvereniging uit Breskens. De stoet, begunstigd door prachtig weer, werd door duizenden belangstel lenden gade geslagen. Ook de water- sportdemonstraties trok veel belangstel ling, vooral het springen met de water ski's. Kortom, het was enorm druk in Breskens. Op het Spuiplein en aan de haven werden div. concerten gegeven, waar bij vooral de muziekvereniging uit Zun dert, die ln de hoogste afd. uitkomt, veler bewondering had. In het visrestaurant, ingericht door de plaatselijke Visserij vereniging, kon men het haast niet bijhouden. Er zijn heel wat slaatjes, gevulde tomaten en broodjes met garnalen verkocht. Op het Oranjeplein werd 's avonds een cabaretprogramma gegeven, waarvoor eveneens veel belangstelling was. Hier traden op: Gerry Roelandts, Joop Rey nolds met zijn kleine hammondorgel. De Rel-bross, The Fouryo's, Red-girl en The 3 Jacksons. In een vlot tempo brachten zij een prettig cabaretpro gramma, dat door de duizenden belang stellenden met een dankbaar applaus werd beloond. Ook de Visserij-koningin en haar beide hofdames woonden, even als trouwens alle vorige programma's, de cabaretavond bij. Hiema volgde een prachtig uitge voerde taptoe door De Unie uit Breda, die na afloop al spelende naar het ha venterrein trokken, waar het vuurwerk zou worden ontstoken. Duizenden be zoekers schaarden zich achter De LTnie en mede door de populair muziek die werd gespeeld zag men, zover het oog reikte, één deinende mensenmenigte. Tot slot van de Visserijfeesten volgde het vuurwerk, Na heel wat knallen, draaiende schijven, vuurpijlen, etc. kwam het grote sluitstuk: „Een tot ziens in 1963". Na afloop van dit grandioze vuurwerk kreeg de Rijkspolitie handen vol werk om het publiek, dat direct per auto, motor of bromfiets Breskens wilde ver laten, zo vlot mogelijk weg te helpen. Grote waardering moet men hebben als men ziet hoe een zo grote stroom van mensen op een dergelijke vlotte en waardige wijze door Breskens wordt geloodst. De Breskense Visserijdagen behoren weer tot het verleden en kunnen schit terend geslaagd genoemd worden. Onze welgemeende waardering gaat uit naar het bestuur van de Stichting Visserijdagen, dat met de stuwende en daadwerkelijke medewerking van het gemeentebestuur en de gehele Bresken se bevolking ér in geslaagd is een der gelijk groots feest aan de duizenden be zoekers aan te bieden, e Het critisch verslag der praalwagens zal in een van onze volgende nummers gepubliceerd worden. Plaatselijk Nieuws Biervliet Succesvolle motorcross. Aangemoedigd door het fraaie weer hebben enige duizenden belangstellen den Zondagmiddag de tocht naar Bier vliet ondernomen om getuige te zijn van de eerste Biervlietse Internationale Motorcross, welke door het zeer goede, stellig onverwachte bezoek een groot succes is geworden. De resultaten van deze eerste cross zal de inrichters de nodige steun geven het voornemen een jaarlijkse Biervlietse motorcross-tradi tie te vestigen, uit te voeren. Jammer mag het genoemd worden, dat men niet vooraf de West Z.-Vlaam- se evenementen-kalender heeft geraad pleegd. waardoor deze cross samen is komen te vallen met de Breskense Vis serijfeesten. Beie evenementen hebben, naar wordt aangenomen, door dit sa menvallen schade geleden. De cross werd verreden op een cir cuit, ingericht op een weide in de Zoute Polder. Er was voor de nodige hinder nissen gezorgd, terwijl de dijkbeklim- mingen en scherpe bochten niet ont braken. Er waren twee wedstrijden, n.l. voor internationale vedetten ln drie reeksen en voor junioren, eveneens in drie reeksen. Bij de vedetten werd de motorcoureur Vanpee uit Leuven win naar in de le en 2e reeks. De 3e reeks kreeg De F ei: ter uit Hechtel als win naar. De eindrangschikking vedetten was: 1. Vanpee, Leuven 6 pnt.2. De Feij- ter, Hechtel. 7 p.; 3. Fern. Biscop, Paal, 8 p.: 4. Eeckhout, Brussel, 18 p.: 5. Schauteden, Hoeselt. 19 p.; 6. Baeljens, Zele. 20 p.; 7. Hotte, Massemen, 21 p.: 8. Adjanski, Zuid-Slavië, wonende te Brussel, 25 p.: 9. Van Geneugden, Belg. Limburg. 27 p.: 10. Jean Biscop, Paal. 29 p. Er waren 12 coureurs in de klasse vedetten uitgekomen. In de juniorenklasse triomfeerde de 17-jarige Ronny uit Deume ln alle 3 de reeksen. In de 3e reeks van de ve detten. welke hij buiten mededinging mee mocht rijden, bewees hij met een 6e plaats goed mee te kunnen. De uit slag van de junioren was als volgt 1. Ronny, Deurne. 3 p.: 2. Jaspers Deurne. 10 p. en Eeckhout eveneens 10 p.: 4. Verbouw, Damme, 13 p.; 5. De Witte, St. Gillis-Waas, 15 p.; 6. De Dec ker, Zuienkerke, 16 p.: 7. Van Staeijen. 21 p.: 8. De Maesschalck, Zeveneken, 22 punten. Bij de Junioren verschenen 10 coureurs aan de start. De prijsuitreiking vond plaats ln ho tel „De Vriendschap". Schoondijke Eerste zelfbedieningszaak. Schoondijke heeft zijn eerste zelfbe dieningszaak gekregen. De heer A. de Bart, Sparwinkelier, heeft de eis van de tijd begrepen en zijn bestaande levens middelenwinkel laten ombouwen tot een toonbeeld van modern winkelgemak en comfort. Waarnemend burgemeester J. de Feij- ter sprak staande in de prachtige met vele bloemstukken gesierde winkel na mens het gemeentebestuur woorden van waardering voor het initiatief door de heer de Bart genomen. Hij feliciteerde het echtpaar de Bart met het zo rijk gesorteerde bedrijf en feliciteerde ook de huisvrouwen van Schoondijke die middels deze zaak in het vervolg over zichtelijk en binnen kortere tijd hun in kopen kunnen doen. De heer J. M. van Baal bracht namens de Winkeliersvereniging Schoondijke de gelukwensen over en namens de Spar in Zeeland sprak de heer van Hinle. Laatste spr. resumeerde dat Zeeland in de modernisering van zijn levensmidde lenwinkels beslist niet achter blijft en dat het steeds groter wordende gebrek aan wachttijd bij de huisvrouwen de winkeliers noodzaakt andere en meer doeltreffende wegen in te slaan. Hij achtte het dan ook niet onwaarschijn lijk dat binnen enkele jaren ook de zaak van de heer de Bart nogmaals ver groot zal moeten worden. De heer de Bart sprak tot slot woor den van dank aan het gemeentebestuur, aannemer en onderaannemers en aan de Spar-organisatie voor de prachtige inrichting en aankleding van zijn her nieuwd bedrijf. Voor de bezichtiging van de zaak door het publiek bestond veel belangstelling. Oostburg Auto-botsing. Tijdens een onweersbui Maandag avond zijn aan het eind van de Zuid- zandsestraat te Oostburg twee perso nenauto's met elkaar in botsing geko men. De Oostburgse hotelhouder J. A. reed in een huurauto in de richting Zuid zande, terwijl de andere auto, bestuurd door de in Cadzand wonende Luxem burgse mevr. A. C. F. R., uit tegenover gestelde richting kwam. De beide auto's botsten met de linkervoorkanten tegen elkaar. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. maar de auto's liepen aanzienlijke schade op. Waterlandkerkje De nieuwe brandspuit. Zaterdagvoormiddag as. zal de nieu we brandspuit voor Waterlandkerk.ie worden afgeleverd door de brandspui- tenfabriek van de fa. Bikkers. Bij een vorig jaar door de brand weerinspectie gehouden controle bleek, dat de oude spuit versleten was. Geadvi seerd werd toen geen gelden voor revi sie meer te besteden en rekening hou dend met de brandfrequentie en het brandrisico achtte men toen de aan schaffing van een nieuwe bluseenheid niet noodzakelijk. De gemeente had op een dergelijk advies niet gerekend. Een andere oplossing werd gezocht, maar de raad achtte het uiteindelijk be ter dat de plaatselijke brandweer zou beschikken over een eigen spuit. Na be spreking met de Inspecteur van het brandweerwezen gaf deze zijn fiat om tot aanschaffing van een nieuwe over te gaan. De plaatselijke brandweer beschikte echter ook niet over een tractie voor de brandspuit en vervoer voor brandweer lieden. Bij brand of oefening moest ge rekend worden op de aanwezigheid van een particuliere vrachtauto. Deze toe stand was onbevredigend. Besloten werd dan ook olm een manschappenwagen aan te schaffen. Zaterdag zal dan de nieuwe brand spuit, een volkswagen-motorbrand spuit met een capaciteit van 1000 liter water per minuut bij een opvoerhoogte van 80 meter, worden afgeleverd. De plaatselijke brandweer zal dan de be schikking hebben over een auto voor vervoer van brandweerlieden en mate riaal en een brandspuit die aan de eisen van deze tijd voldoet. Schieting op liggende wip. In het café van de Wed. J. Bron-v. d. Broeke werd een schieting op de lig gende wip gehouden. Er namen in totaal 36 schutters deel. De uitslag was: le hoogvogel E. Gijssels, Eede: le zij vogel J. Matthijs, Waterland-Oudeman: 2e zijvogel A. Rotsaert, Middelburg 'BA de 2e hoogvogel was voor J. Matthijs. De meeste kleine vogels werden neer gehaald door R. Lageijne. Overslag. De beschikbaar gestelde beker ver overde A. de Baere te IJzendijke. De ex tra-prijzen werden als volgt verdeeld, le pr. A. Dierikx, Aardenburg: 2e pr. A. Bron, Waterlandkerkje en 3e pr. B. Schanssema, Waterlandkerkje. Collecte De te Waterlandkerkje gehouden col lecte voor de Stichting ,.Het Hoogeland" te Beekbergen bracht een bedrag op van f 8,95. Raadslid Jan Beerens 50 jaar getrouwd. Op 22 Aug. herdachten Johannes Beerens en zijn vrouw Jacoba Versprille het feit, dat ze voor 50 jaar trouwden. Wie hun goed onderhouden en proper uitziend „plekje" langs de Nieuveltweg in Waterlandkerkje passeert, moet wei

De Schakel | 1962 | | pagina 2