Rijwielhandel VAN MEENEN, Breskens. Bromfietsen, Rijwielen, Kinderstoeltjes, Windschermen, alle soorten tassen Firma SMOOR X DE Straatprediking sene Denen Kantoorboekhandel Fa. SM OOR X DE RUL SIER, Breskens 50lD6n< te Breskens Behouden vaart Afscheid zonder tranen Voor Uw rijlessen naar Rijschool „Succes". Uw Rijbewijs verlengen aan hetzelfde adres! Voor al Uw naar Cadzand Openluchtconcert. Vorige week gaf het bandje „The Saints", gevormd door jongelui uit Roo sendaal en bestaande uit gitaren, trom pet en slagwerk, in het dagjescentrum te Cadzand-Bad 'n concert in de open lucht, waarbij voornamelijk de jeugd zich goed amuseerde en een dansje werd gemaakt. Collecte. De van 9 t.e.m 14 Juli te Cadzand gehouden collecte voor de Stichting Chr. blindenhulp „De Fakkels Bijeen" heeft f 128,51 opgebracht. Breskens Voortzetting Visserij/eesten. Gisteravond werden de f eestelij khe- den voortgezet met een voetbalwedstrijd tussen een elftal van de Koninkl. Ma rine en een elftal, samengesteld uit spelers van het le en 3e elftal van v.v. Breskens. De uitslag was 11-2 in het voordeel van v.v. Breskens. Beide ploegen ontvingen uit handen van de Visserij-koningin, die met haar gevolg de wedstrijd bijwoonde, een her inneringsbeker, waarna men in optocht met de muziek voorop naar het Spui- plein trok. Hier traden op de „Blue Stars" uit Terneuzen, afgewisseld door de beken de Souburgse zangeresjes Suus en Em ma Francke en de Napolitaanse zan ger Jos Scheele. Vooral de zusjes Francke oogstten zeer veel bijval van het tal rijke publiek. Tot slot van de avond concerteerde de plaatselijke muziekvereniging. Autobotsingen. Tijdens een inhaal-manoeuvre in de Dorpsstraat te Breskens, ontstond een botsing tussen een bestelauto van de Gebr. v. d. H. alhier, een Franse perso nenauto en een bus van de Z.V.T.M. De bestelauto en de personenwagen werden flink beschadigd, terwijl ook de bus schade opliep. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De politie heeft de zaak in onderzoek. Oostburg Scooterclub nam deel aan rally. De West Z.-Vlaamse Scooterclub „Oostburg", die thans ook leden kan aannemen uit Oost Z.-Vlaanderen, heeft Zondag met 6 scooters deelgenomen aan een internationale rally te Dendermon- de (België). De heenreis werd gemaakt via Hulst, St. Niklaas en Hamme, waarna om 10 uur de deelnemers werden ontvangen door het bestuur van de organiserende club in het clublokaal te St. GiUis-Den- dermonde. Nadat een welkomstdronk was aangeboden konden alle deelnemers hun benzinetank gratis laten bijvullen. Na een gratis aangeboden palingmaal tijd aan het meer van Overmeire-Donk en nadat enkele leden zich aan de wa- terfletssport hadden gewaagd, werd deelgenomen aan een gezelllgheidsrit. Van de ruim 250 deelnemers wist dhr. J. Duerinck uit Kloosterzande, lid van de club „Oostburg", de 38e prijs te be halen. Voetbal. Op Zaterdag 1 Sept. a.s. zullen en kele elftallen van de sportvereniging „Oostburg" op het sportterrein te Schoondijke, vriendschappelijke wed strijden spelen tegen de plaatselijke voetbalvereniging aldaar. Om 2 uur wordt de juniorenwedstrijd Schoon dijke A I tegen Oostburg A I gespeeld, om 3 uur gevolgd door de junioren B I van beide clubs. De derde wedstrijd om 4 uur gaat tussen Schoondijke I en Oostburg II. Sluis Muziekconcert De muziekvereniging „Apollo" te Sluis gaf een goed verzorgd concert op de Markt o.l.v. dirigent F. v. d. Bussche. De belangstelling was maar matig. Bezoek tentoonstelling De tentoonstelling „Levend Erfdeel", die gedurende enkele weken in de raads- kelder van het Belfort te Sluis te be zichtigen was, heeft in totaal 405 be zoekers getrokken. BOEKBESPREKING „DE GROTE VIER OMNIBUS". Jan Mens - Willy Corsari - An toon Coolen - Johan Fabrlcius - Vier groten uit de Nederlandse litera tuur, thans samen in de GROTE VIER OMNIBUS. Een ware „stoet van reuzen", die rij AP-OmnibussenIn 1953 verscheen Aar van de Werfhorst in Omnibusvorm en met de regelmaat van een goed lopend uurwerk volgden Herman de Man, An- toon Coolen, Johan Fabrlcius, Jan Mens, Willy Corsari, A. den Doolaard, A. M. de Jong en Anthony van Kampen. Ne gen schrijvers van groot formaat. Wat kon men beter doen dan de 10e Omnibus samen te stellen uit een keus van werk der meest geliefde schrijvers van de Omnibussenreeks? Het werden er vier: Jan Mens met Op liefdes lichte voeten, Willy Corsari met Voetstappen op de trap, Antoon Coolen met Peelwer- kers en Johan Fabrlcius met Venetiaans avontuur. Vier onverkorte romans in één band, die Zaterdag 15 Sept. as. bij de N.V. De Arbeiderspers te Amsterdam zal verschijnen. Wie Jan Mens is, weet iedereen. Toch is hij op vrij late leeftijd met schrijven begonnen en was 42 jaar toen hij als schrijver bekendheid kreeg. Jan Mens is een geboren Amsterdammer (hij wordt 15 Sept. 65 jaar). Zijn vader was diamantslijper maar verdronk toen Jan nog maar 9 jaar was. Zijn moeder ging uit werken en Jan werd zo gauw dit mogelijk was jongmaatje bij een meu belmaker. Als kind was hij een dromer, hij fantaseerde veel en voedde zich met de verhalen van zijn moeder, een lieve en ontwikkelde vrouw, die veel gelezen had. In 1933 kwam Jan met vele ande ren op de keien te staan, werkeloos. Om niet moreel en materieel helemaal te gronde te gaan begon hij te schrijven. Naast zwijmel verhalen die hij onder pseudoniem schreef, begon hij aan een boek over lot en leven der werklozen. Hierin kon hij zijn verbitterde hart luch ten en zeggen wat hij te zeggen had. Het heette Mensen zonder geld. De uit gevers wilden er echter niet aan. Negen maal kwam het manuscript bij hem te rug, al dan niet met een vriendelijk briefje. Toen werd in 1937 een prijs vraag uitgeschreven voor beginnende auteurs Jan stuurde zijn „Mensen zon der geld" in, met als resultaat dat hij een jaar later het verzoek kreeg naar Delft te komen, waar hem compleet met speeches en diner de Kosmos-Eerstelin- gen prijs werd uitgereikt. Volkomen overdonderd sjouwde Jan Mens die avond laat van het Centraal Station naar zijn huis in Betondorp met gaten in zijn zolen, maar een cheque van dui zend gulden in zijn zak! In 1939 kwam het boek uit en het werd meteen een bestseller. Herdruk na herdruk volgde: Jan Mens was met één slag een bekend en populair auteur geworden. De tweede auteur in de Grote Vier Omnibus is Willy Corsari. Ze is in Bel gië geboren. Om precies te zijn: in St. Pieters-Jette bij Brussel, op 2e Kerst dag 1900. Haar vader kwam uit het dia mantbewerkersvak (Ome Jan was een goede bekende in den huize), maar lang hield hij het daarin niet uit. Hij had artiestenbloed, zong in de opera en hield zich bezig met boetseren en beeldhou wen. Haar moeder was meer een type voor een rustig, huiselijk leven. Zij moest altijd maar zien hoe ze de eindjes aan elkaar kon knopen. Vader en moeder waren vaak op reis en Willy, hun enig kind, werd noodgedwongen wel wat verwaarloosd. Ze woonde nu hier, dan daar, meestal bij familie. Haar ontwik keling was bedroevend, want ze was nauwelijks op school geweest. Als kind sprak ze vlotter Frans en Duits dan Ne derlands. Aanvankelijk zou ze opera zangeres worden, maar haar stem was hiervoor niet krachtig genoeg. Ze ging cabaretliedjes zingen en stond op haar 16e jaar al op eigen benen. Ze kwam bij de befaamde Jean Louis Pisuisse, zong op jaarmarkten en in tingeltangels. Een bijzonder hard leven in een dergelijk milieu voor een jong meisje! In haar ro mans „Nummers" en ..Deze ene voor stelling' heeft ze deze ervaringen ver werkt. Haar eigenlijke naam is Schmidt. Toevallig trad haar vader eens op als „Corsari" en dat is de familienaam ge bleven, al is dan haar naam nooit offi cieel veranderd. Toen ze 28 werd trok ze zich uit het cabaretleven terug om zich uitsluitend aan het schrijven te wij den. Haar eerste boeken hadden niet direct succes. Maar haar uitgever, Leo pold, was haar een enormee steun en hij bleek goed gezien te hebben: De zon den van Laurian Oster, dat in 1931 ver scheen, was een succes. Maar De man zender uniform, dat twee jaar later kwam, bleek een bestseller. Bijna 50 boeken heeft Willy Corsari op haar naam staan. Nu volgt in de Grote Vier Omnibus Antoon Coolen. Hij werd in 1897 in WyL re (Zuid-Limburg) geboren. Zijn ouders waren Brabanders en in 1900 ging het gezin naar Brabant terug, waar Coolen het grootste deel van zijn leven door bracht. Hij woonde in Zevenbergen en in het Peeldorp Deurne, waar hij de lagere school bezocht. In Heeswijk ging hij op het gymnasium en in 1938 ves tigde hij zich in het Kempendorp Waal- re. Hij overleed in 1961. Antoon Coolen werd door de Brabanders op handen gedragen: bij zijn leven werd in Waalre zelfs een laan naar hem genoemd. Hoe hij tot schrijven kwam? Volgens zijn eigen woorden waren eerzucht, een zekere aanleg tot schrijven en het ple zier dat hij er in had, wel de eerste prikkels. Zijn opstellen op de lagere school werden vaak voorgelezen. Zijn eerste stukjes waren schetsen in de trant van het toenmalige realisme. Ze werden wel geplaatst in het Zondags bijvoegsel van plaatselijke bladen. La ter verschenen ze gebundeld. Hier kreeg Coolens ijdelheid, naar hij zegt, een ste vige deuk, want de critiek was niet mals. Hij trok zich dit bijzonder aan, omdat hij aan deze criticus. Pieter van der Meer Walcheren, groot gezag toekende. Het heeft geruime tijd geduurd voor hij zich weer aan publicatie waagde. Con tact met Van Duinkerken in het jonge rentijdschrift Roeping hielp hem over het idee van de letterkundige minder waardigheid van het provincialisme heen. Hij ging novellen schrijven en een van zijn eerste novellen. Jantje de Schoenlapper en zijn Weens kiendje, kreeg, na publicatie in Roeping vrien delijke recensies. Het werd opgemerkt in de uitgeverswereld en verscheen bij De Waelburgh, later gelieerd met Nijgh Verkrijgbaar bij BRESKENS Schetsenbundel van L. BOOTSGEZEL Prijs f 3,90 Franco per post f 4,20 na ontvangst van post wissel of storting op giro nr. 358296. Van Ditmar. Er verschenen nog twee romans van hem: De rauwe grond en Hun grond verwaait. De critiek was wel willend, maar de boeken vonden geen lezers. Zelf beschouwde Coolen deze beide boeken als aanloop tot zijn eer ste grotere roman Kinderen van ons volk. Met dit boek had hij eindelijk en meteen, veel geluk. Het vond snel de weg naar de lezers en beleefde in korte tijd veel herdrukken. Ook Het donkere licht en Peelwerkers, de boeken die hierna verschenen, hadden groot suc ces. Coolen kon zich al gauw vrij ma ken van zijn journalistieke werk en bui ten gaan wonen in een Brabants dorp, waar hij in een onvergelijkelijke ar- beidsvrijheid tot zijn dood heeft kun nen werken. Johan Fabricius, de laatste van de vier auteurs uit de Grote Vier Omnibus, werd 24 Aug. 1899 in Bandoeng gebo ren. Toen hij 14 jaar was verhuisde hij met zijn vader Jan Fabricius, de be kende toneelschrijver, naar Parijs. Jo han wild echter kunstschilder worden en met dat doel bezocht hij de Acade mie in Den Haag. In 1917 trok hij, nog steeds als schilder, naar het Oosten rijks-Italiaanse front. Later zou hij te rugkeren naar Oostenrijk en deed er stof op voor zijn roman Kasteel in Ka- rinthië. In 1922 ging hij naar Zuid- Amerika. Hoe was de schilder eigenlijk schrijver geworden? Ach, dat is hele maal toevallig gegaan. Toen hij in 1917 als tekenaar aan het front werkte, zat hij tussen Bosniërs, Tsjechen, Honga ren en Oostenrijkers in, een wonderlijke mengelmoes van volken. Om zijn ouders op de hoogte te houden schreef hij lan ge brieven naar huis. Zijn vader gaf die door aan Johan de Meester, die ze in De Gids opnam. Hij was dus, zonder het te weten, reizend verslaggever en lite rator! Na de wapenstilstand is hij door gegaan met schrijven, eerst met jon gensboeken om het plezier ze zelf te kunnen illustreren. In 1925 trouwde hij en daarna was hij weer bijna voortdu rend op reis. Egypte was aanleiding tot Charlotte's grote reis en in Italië ont stond zijn bekende triologie (Komedian ten trokken voorbij, enz.) Of hij volgens een bepaald plan schrijft? Neen, zegt hij, het verhaal moet zich zelf voort stuwen, het moet zijn eigen leven lei den. Johan Fabricius werkt als een ambtenaar, zoals hij zelf zegt, 's mor gens en 's middags. Niet 's nachts of 's morgens voor dag en dauw. En 's- avonds ook niet, want dan kan hij niet in slaap komen. KIJKERS EN LUISTERAARS. Op 1 Juli 1962 waren er bij de Dienst Luister- en Kijkgelden 1.168.995 televi sietoestellen aangegeven tegen 1.157.995 op 1 Juni j.l. (t.e.m. 20 Juli j.l. 1.177.342) In de eerste helft van 1962 werden 129.137 televisie-ontvangers geregistreerd d.w.z. 5,7 procent meer dan in het eer ste halfjaar van 1961. toen de aanwas 122.142 bedroeg. Op 1 Juli 1962 bedroeg het aantal ge registreerde radiotoestellen 2.592.619 te gen 2.595.300 op 1 Juni j.l. Zondagsdienst dierenartsen I. Risseeuw, Groede, telef. (01171) 400 KERKDIENSTEN Zondag 19 aug. Ned. Herv. Kerk Aardenburg, 10,30 uur, Ds. Blom Biervliet, 9,30 uur, Ds. Evenhuis Breskens, 9,30 uur, Eerw. Heer Verduijn 11 unr, D.iitse kerkdienst Cadzand, 9,30 uur, Ds Bongenaar, Groningen Extra collecte verwarming kerk Groede, 9,30 uur, Ds. Doornink Hoofdplaat, 10 uur, Eerw. Heer Begeer Nieuwvliet, 9,30 uur, Ds. Brezet Oostburg, 11 uur, Ds Hugo van Dalen Retranchement, 9,30 uur, Eerw. Heer De Vries Schoondijke, 9,30 uur, Ds. van Wijck, Edam Sluis, 9,30 uur, Ds. Balk St. Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Balk St. Kruis, 9 uur, Ds. Blom Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma Collecte classicaal studiefonds IJzendijke, 9,30 uur, Ds. Nicolai, Vleuten Zuidzande, 9,30 uur, Ds. Hugo van Dalen Collecte voor „Silo" Vrij Evang. Gemeente Breskens, 10 uur, Ds. Enter 6 uur, Ds. v. d. Molen Nieuwvliet, 10,30 uur, Ds. v. d. Molen Retranchement, 2,30 uur, Ds. Enter Cadzand, 9 uur, Ds. v. d. Molen Geref Kerk, Breskens. 10 en 7 uur (afscheid) Ds. Grftfe Evang. Luth. Gemeente Groede, 11 uur, Ds. Brezet R.K. Parochit H. Barbara te Breskens Zondag 19 aug. 10e Zondag na Pinksteren H. Mis om 7 en 10,30 uur. Hoogmis om 8,30 uur. Lof om 14,30 uur. In de week H. Mis om 7,30 uur Zaterdagavond om 19 uur Lof. Zondagsdienst doktoren. (Van 's Zaterdagsmiddags 12 uur t.e.m. 's Maandagsmorgens 8 uur). BreskensGroedeSchoondijke Dr. Jansen, Groede, tel. 01171 - 366. Zaterdag 18 augustus Dr. Broodmanstraat. Half acht. Nijverheidsstraat 5, Breskens. Tel. 819

De Schakel | 1962 | | pagina 3