Land- en Tuinbouw Zeiljacht „Sportlust VI" uit Breskens overwinnaar in grote internationale wedstrijd Br. 11 redde zeven mensen van zinkend Engels jacht niet zo maar voorbij willen laten gaan, werd er een inzameling onder de lid maten gehouden, waarvan de gelden bestemd zijn voor de aanschaffing van een nieuw uurwerk. B. en W. hebben ge meend als blijk van waardering voor wat de kerk in de gemeente doet en voor wat deze in de gemeente betekent,, de raad te moeten voorstellen een bedrag van f 500,- uit de gemeentekas beschik baar te stellen. De heer Cornelis vroeg zich af of het niet beter was een be paalde bestemming aan het bedrag te geven. De voorz. zei dit niet nodig te vinden. Z.h.st. werd het bedrag als ge schenk ter gelegenheid van het 350-ja- rig bestaan der kerk uitgetrokken. De geloofsbrieven van de nieuw be noemde raadsleden werden onderzocht en in orde bevonden, waarop de raad besloot de nieuwe raadsleden toe te laten. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd werd aan de heer A. Dikkenberg, onderwijzer aan de o.l. school te IJzendijke, ingaande 1 Sept. a.s., eervol ontslag verleend uit diens functie, onder dankzegging voor de aan het onderwijs en de gemeente bewezen diensten. In dit verband kwam de sterke terug gang van het leerlingenaantal op ge noemde o.l. school ter sprake, waardoor het niet meer mogelijk is een tweede leerkracht aan te stellen. Nu zijn er 27 leerlingen. Bij de aanvang van het nieuj we leerjaar in Sept. a.s. zullen het er 23 zijn. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten aan dhr. Joh. Verstraete, grossier te IJzendijke, een perceel grond ter grootte van 1000 m2 te verkopen voor f 3,50 p. m2. Het perceel is achter de be staande opslagplaats van dhr. Ver straete gelegen en is bijzonder geschikt voor uitbreiding van de pakhuisruimte. De begroting 1962 werd gewijzigd. Het bedrag van f 14.000,- gereserveerd voor aanschaffing van meubilair en verdere inricht ing van het gemeentehuis, werd overgeboekt naar de gewone dienst. De voorz. deelde mee, dat B. en W. met be trekking tot het meubilair zeer actief zijn geweest en dit reeds hebben uitge zocht. Het is zeer degelijk, stijlvol, so ber en van goede smaak, aldus de voor zitter. Biervliet Raadsvergadering. Tijdens de raadsvergadering van vo rige week deelde burgemeester A. P. Kostense mede, dat er veel belangstel ling voor bouwgrond bestaat In het uitbreidingsplan West, Van de zijde van een makelaarskantoor uit Terneuzen Is thans ook nog een verzoek binnenge komen om optie op een aantal bouw percelen. B. en W. hebben zich tot de Vereniging van Ned. Gemeenten ge richt terzake van het uitgeven van gronden in optie, welke vereniging een gedocumenteerde uiteenzetting over de ze materie had gegeven. Uit een en an der zijn B. en W. tot de conclusie geko men. dat het minder gewenst is opjie te verlenen, maar meer er voor te voe len aan de aanvrager het voorkeurrecht van koop te verlenen met een opzeg gingstermijn van 3 maanden. De raad ging met deze zienswijze accoord. Met betrekking tot de bezoldiging van de gemeente-secretarissen, had G.S. een additioneel artikel toegezonden betref fende de afronding van de salarisbe dragen. Hiertegen maakte de raad geen bezwaren. Aan dhr. J. Koster werd voor het per ceel Gentsestraat 76 ter grootte van 131 m2, ingaande 1 Jan. 1963, verlen- gng van het erfpachtsrecht verleend voor de duur van 50 jaren. De erfpachts canon v/erd in dit verband verhoogd van 2 tot 10 ct. per m2. B. en W. betoogden dat verhoging van de canon redelijk is, gezien de waardestijging van onroeren de goederen in de na-oorlogse jaren en de meer waarborg gevende voorwaar den, welke thans op de erfpachtsver lenging van toepassing zullen zijn. Z.h. st. ging de raad o.m. hiermee accoord. ..Wat een gemene begon hij. Kom, meneer Bannink", hernam de bezoekster de leiding van het gesprek. ,.U moet me goed begrijpen, dat ik niet hier zit om te vragen of het waar is of niet. Dat gaat me niet aan. Ik zie u niet aan voor een man, die goedkope avon tuurtjes zoekt. Maar blijkbaar is het mogelijk, zoiets te construeren: kwaad aardige mensen vinden aanleiding tot roddelen. Vermijd ook de schijn des kwaads, heb ik eens gelezen. Het kan niet, u bent niet het type man om aan leiding te geven tot zulke praatjes en voor de zaak is het verkeerd als zoiets verder komt. Maar daar denk ik niet allereerst aan. Ik denk aan Mathilde. Ik krijg een rilling als ik denk dat die zoiets te horen zou krijgen en natuur lijk op de alleraangenaamste manier. Dat kimt u haar niet aandoen". ..Maar mevrouw, het is Ze hief bevelend de hand. ..Daarom, meneer Bannink. vroeg ik of u er niet aan dacht te hertrouwen. Dan is er zelfs geen kans op praatjes. Een man als u zou die geen vrouw kunnen vinden?" „Mevrouw", Bert had zich nu geheel hersteld, ..neem me niet kwalijk, ik ap precieer uw bezorgdheid, ik ben erg blij dat u me waarschuwt, maar je kiest een vrouw anders dan een nieuwe auto". Ze knikte goedkeurend. „Volkomen mee eens Maar als ie een nieuwe auto nodig hebt, wordt ie actief. Mag ik nog een keer vrijmoedig zijn, meneer Bannink? Permitteer mij dat ik het zeg, maar u hebt een vrouw nodig. Het loopt allemaal lekker bij u thuis, De aanvrage van dhr. I. A. Versluijs om verlenging van de erfpacht op het perceel Gentsestraat 78, groot 130 m2, eveneens voor de duur van 50 jaar, in gaande 1 Jan. 1963, werd nog even aan gehouden, omdat men eerst wil weten wat de erfpachter met het bouwvallige onbewoonde huis voornemens is te doen. Een nieuwe verordening op de heffing van belasting op de honden werd vast gesteld. De oude verordening dateerde uit 1935 en was in de loop der jaren herhaalde malen gewijzigd. Besloten werd het tarief van de hondenbelasting voor de z.g. luxe honden vast te stellen op het oude bedrag, n.l. f 10,-. Voor een waak- of bedrijfshond was het tarief f 4,-. Het grote verschil in tarief tussen een luxe- en een waak- of bedrijfshond werkte het doen van onjuiste aangiften in de hand, zodat het B. en W. gewenst voorkwam het verschil thans'zo gering mogelijk te doen zijn en het tarief thans nader te bepalen op f 7,50. De raad besloot conform het voorstel van B. en W. Braakman-excursie. Na de vergadering ondernam de raad en het secretarie-personeel, onder lei ding van burgemeester Kostense, een excursie naar het Braakmangebied. Als eerste werd de afsluitdijk bezocht en overzag men vanaf de dijk, ter hoogte van de uitwateringssluis, het voor de dijk liggende schorrengebied en genoot men van het prachtige uitzicht op de Schelde. Hierna bezocht het gezelschap het langs de West-Geul gelegen na tuur- en vogelreservaat met haar prach tige bosaanplant. Burgemeester Kosten se, lid van de Stichting „Het Zeeuwse Landschap", gaf hier een zeer gewaar deerde explicatie. Het was hier, dat het gezelschap de jachtopziener, de heer Riemslag, tegen het lijf liep en die gaarne bereid bleek te zijn het gezel schap in de meer besloten delen van het gebied rond te leiden, waarbij de heer Riemslag een perfect vogel- en plantenkenner bleek te zijn, tot groot genoegen van het gezelschap dat met belangstelling zijn uiteenzettingen volg de.. Na nog het natuurgebied ten westen van de West-Geul te hebben bezocht, ging men naar het recreatiegebied, al waar de caravan- en kampeerterreinen, de verzorgingsgebouwen en het water- sportcentrum werden bezichtigd. Ook ging men een kijkje nemen aan het zwembad met de prachtig ingerichte kleedcabines, enz. In de cantine werd een broodmaaltijd gebruikt, tijdens wel ke burgemeester Kostense nog eens na der inging op hetgeen de laatste jaren tot stand kon worden gebracht en de mogelijkheden die er voor de toekomst liggen. Van groot belang vond spr. het de raadsleden van de drie in het re creatiegebied samenwerkende gemeen ten in het werk te betrekken, opdat men weet wat er met de gelden die werden gevoteerd, tot stand is gebracht en men ook weet waarover het gaat, als in de raad Braakmanproblemen aan de orde komen. Om op de hoogte te blijven van de ontwikkeling van het recreatiegebied, is het stellig gewenst deze excursies in de toekomst te herhalen. Burgerlijke Stand GEMEENTE BRESKENS GEBOREN: 6, Erik Izaak Constant, zn. van Dirk de Kruijter en van Amelia Maria Geernaert: 9. Tonia Maria Wil- helmina, d. van Pieter Izaak Daansen en van Wilhelmina Maria Stookebrand; 10, Jacob Abraham Pieter, zn. van Abra ham Adriaan Johannis Heijboer en van Sonja Adriana Dierx: 25, Ronald Izaak, zn. van Petrs Hendricus Debaere en van Jacoba Johanna Verplanke. HUWELIJKEN: 26. Abraham Cornelis van Overbeeke, 23 j., wonende te Oost en West Sbuburg en Elizabeth Adriana Everaars, 21 j., wonende te Breskens. OVERLEDEN: Geen. INGEKOMEN: 5, Janneke E. Jongman- misschien voelt u ée behoefte niet zo in de dagelijkse gang van het leven, maar er is meer dan een goede verzor ging van u en de kinderen, een slui tend huishoudbudget en een ordelijk huis nodig. Meneer Bannink, vergeef een oude vrouw als ze zich met intieme dingen bemoeit ik heb Lydia heel voed gekend, ik hield veel van haar ik geloof dat Lydia niets liever zou wil len dan u weer gelukkig zien waarom wacht u tot misschien vandaag of mor gen Mathilde weggaat?" „Is ze dat dan van plan?" vroeg hij onthutst. „Nog niet, maar dat kan komen", zei ze geheimzinnig. ..Mr. Wesselius, u weet wel. de directeur van de Industriebank. heeft me laatst opvallend over haar uit gevraagd". „Wesselius hij dacht na. „Nu, wat is er tegen Wesselius?" Opeens werd ze kwaad. De manier, waarop hij dat zei Als hij werkelijk ook maar één ogenblik serieus aan Mathilde had gedacht, zou hij zo niet reageren. Het leek warempel wel of hij opgelucht was. Zcq dan toch Ze keek met een kwasi-verschrikt ge baar op de klok. „Gunst, wat zit ik uw tijd te verpra ten", zei ze. maar het klonk niet vrien- del ijk. „Dag meneer Bannink!" En weg was ze. Bert staarde haar onthutst na. Hij begreep dat hij het bij mevrouw Charon verkorven had Maar onnozel genoeg, hij begreep niet eens waarom. HOOFDSTUK VIII. Risseeuw, van Groede naar Ph. v. Kleef- straat 56; 26, Arnold M. M. Lohman, van Aardenburg naar Havenstraat 32; 30, Josephus J. van Esch en echtgenote, van Axel naar Havenwestzijde 23; 31. Abraham C. van Overbeeke, van Oost en West Souburg naar Pr. Juliana- straat 19. VERTROKKEN: 6, Johannes van der Wal en echtgenote, van Molenwater 9 naar Wielingen; 11, Dingenis Schouten en gezin, van Steenoven 11 naar Oost en West Souburg; 30, Johanna T. de Smidt, van W 3 naar Oostkapelle. DUIVENSPORT Duivenver. „Nog Sneller", Breskens. Uitslag Visserij vlucht uit Arras op Zondag j.l. Oud en jong samen. Los 7.30 u. Aank. Ie duif 8 u. 58 min. 36 sec., snelh. 1529 m. epr min. 1, 4, 11, 22 P. v.d. Walle, Br. 2, 8, 21, 40 O. de Meijer, SI. 3, 19, 48, 71 L. v.d. Wege, Gr. 5 Joz. v.d. Wege, Nv. 6 Jac. Pleijte, Br. 7, 36, 101 E. Pieters, Br. 9. 14, 74, 92, 100 F. Verheije, SI. 10 31, 70, 123, 134 Jac. Wisse, Br. 12, 135 J. De- prez, IJz. 13, 53 J. Vissre, Cz. 15, 59, 72 A. Vasseur, Cz. 16, 125 Joh. Carels, Br. 17, 63, 106 Jac. Jacobs, Br. 18, 38 P. de Smit. SI. 20 J. Quaars-L., Br. 23, 56 J. Quaars-V., Br. 24, 58 Jn. Datthijn, Br. 25 G. van Grol, Br. 26, 35 Joh. Pijcke, Br. 71, 32, 75 C. J. v. Opdurp, Br. 28, 77 J. de Meester, Br. 29 Jn. vol. Broecke, Br. 30, 103 G. v.d. Velde, Br. 33, 117 Ch. van Vooren, Bvl. 34, 39, 45 J. Klaaij- sen, Br. 37 A. Hamelijnck, Br. 41, 115 Joh. de Smet, IJz. 42 M. de Reu, Br. 43, 78 P. Blaakman, Br. 44 G. Dusar- duijn, Gr. 46, 50, 120 Jn. de Jonge, Sch. 47 P. v.d. Broeke, IzJ. 49 A. de Putter, Cz. 51, 66 Th. de Smidt, Br. 52 P. van Waes, Hpl. 54, 88 A. dee Jonge, Br. 55 M. Baerdemaker, Ab. 57 J. Moens, SI. 60, 127 C. v.d. Walle, SI. 61 J. v.d. Plas- se, Cz. 62 A. v.d. Voorde, Br. 64 Jac. Don ze, Br. 65 A. Cornelis, Br. 67 Ko Quaars, Br. 68 J. Cornelis, Hpl. 69. 102 M. Leurgans, Br. 73 J. Zegers-Ghijs, Hpl 76, 124 Jn. Faas, Br. 79 G. de Meijer, SI. 80 E. van Opdurp, Br. 81 C. van Zeele. Br. 82 H. Steijaert-M., Hpl. 83, 112, 133 E. Rijckaert, Br. 84 J. J. Vermeulen, Br. 85, 119 P. Iijckborst, SI. 86 J. J. van de Veldee, Br. 87 I. Ritico. Br. 89, 107 H. Steenaert, IJz. 90 M. van Hee, Cz. 93 Ch. Ras, Gr. 94 P. Goossen, Cz. 95 E. Blacke, Ab. 96, 98 W. Bruijnooge, Er. 97 J. Spinnewijn, Hpl. 99 H. v.d. Walle Cz. 101, 105 J. Kools. Cz. 104. 122 R. Ver- saevel, Hpl. 109 I. de Jonge, Br. 110 Cl. Temmerman, Hpl. Ill A. Bondewel, Br. 113 W. Klaaijsen, Br. 114 J. Faas-de R„ Br. 116 W. v.d. Slikke, IJz. 118 Br. Ver- straate, Br. 121 Jn. van Gijs, Br. 126 A. de Hullu, Cz. 128 Jn. Pleijtee, Br. 129 H. Schelstraete, Br. 130 Jn. Wage. SI. 131 R. Braet, Ab. 132 I. Porreij, Cz. 136 C. de Ruijsscher, Hpl. 137 M. Vermelre, Hpl. 138, 140 A. Vermeulen, Br. 139 M. de Visser, Br. Duivenver. „Strijd in Vrede" te Groede. Uitslag prijsvlucht uit Arras, oude en jonge duiven gezamenlijk op Zondag j.l. Los 7.30 u. Aank. Ie duif 8 u. 57 min. 1 sec., snelh. 1539 m. per min. 1. 3, 8, 9, 15, 30, 32, 36, 53 L. v. d. Wege. 2, 31, 34 en le overd. Joz. v. d. Wege. 4, 7, 18, 21, 25, 39, 40 H. Elfrink. 5, 16, 20, 35. 47 Joh. v.d. Wege. 6, 13 O. de Zutter. 10, 12, 26 J. van Haneghem. 11, 46 G. Dusarduijn. 14, 48 A. Jansen. 17 C. Brakman. 19, 27, 37 Ch. Ras. 22. 51 C. de Poorter. 23, 29, 44 C. Ekkebus. 24 A. Ekkebus. 28 I. Schippers. 33, 38 J. Vermeulen. 41 M. Robijn. 42 D. Ekke bus. 43, 45 J. Wolberts. 49 Stokm.-Fenijn. 50 J. Barra. 51 C. Schautteet. Duivenver. „J. M. Af.", Driewegen. Uitslag prijsvlucht vanuit Arras op Zondag j.l., Jonge duiven. Los 7.30 uur. Aank. le duif 9 u. 7 min., snelh. 1358 m. per min. 1, 3, 4 Abr. Versluis. 2 G. de Meijer. 5, 8 C. Babijn. 6 Aug. Jansens. 7, 10, 15 P. Boeije. 9 A. de Putter. 11 K. Risseeuw. 12 A. den Hamer. 13, 14 Joh. Lippens. Idem oude duiven. Hoogste snelh. „Ik kan hier niet blijven". Aan de ontbijttafel in de huize Ban nink was het meestal erg rustig, want de jongeren waren nOg niet goed wak ker en de ouderen genoten van de stilte. Maar 's avonds, als ze aan de gemeen schappelijke dis zaten, haalden ze hun schade in. José en Frans wisselden ervaringen uit over een gemeenschappelijke tocht met de klasgenoten naar de stad waar ze een schoolconcert hadden bijge woond. Frans, die de technische knobbel van zijn vader had, was niet zo bijster mu zikaal, maar de artistieke José had kri- tisch-genietend geluisterd. „Zo viool te kunnen spelen!" dweepte ze. „Daar zijn jaren harde studie voor nodig", zei Mathilde's rustige stem. „En als dan nog blijkt dat je toch niet tot de uitverkorenen behoort, dat je talent niet boven de middelmaat uitkomt „Dan kun je les gaan geven", sneed Frans af, „aan kindertjes die snakken naar het eind. Nee, als je succes wilt hebben kun je beter een saxofoon gaan bespelen". „En dan?" informeerde Mathilde. „In een goede jazzband", wist Frans, „kun je goed verdienen, meid". Bert. z'n gedachten verdeeld tussen zijn problemen en het gepraat van de jongelui, glimlachte. „José in een jazzband met een saxo foon!" „Nou waarom niet?" zei Frans. „En al die vunzige kerels naar je zit ten koekeloeren", walgde José, haar fijn 1360 m. per min. 1 Abr. Boerman. 2, 3 D. Dekker. 4 A. den Hamer. 5 C. Babijn. 6 A. de Putter. Viamijn - Breskens Week van 5 t.e.m. 11 Aug. 1962. 377 kg. bot 151 kg. schar 977 kg. schol 3279 kg. tong 7 kg. kabeljauw 12 kg. griet 35 kg. wulken 6216 kg. export garnalen 367 kg. onverkochte bot Oevonden voorwerpen Zwarte regencape, kinderbril, blauw» zwembroek, een paar plastic kinder schoentjes, damesregenjas, een paar houten sandalen, een huissleutel. Inl. bureau Rijkspolitie. Breskens. Overbemesting bij ruwvoeder-tekort. Veel boeren bezien met steeds meer zorg hun schaarse hooivoorraad, om van het kuilvoer in de silo nog maar niet te spreken. Misschien ligt de schuld een beetje bij henzelf; zouden er niet een paar beesten te veel lopen? Maar, zult U zeg gen, het ligt niet aan mij, het ligt aan het weinig groeizame weer dit jaar! Ik heb alles gedaan wat mogelijk was. Zuinig beweid. Als het even kon, ge maaid. En natuurlijk stikstof gestrooid, ruimer nog dan andere zomers. Dat hielp ook wel, maar niet voldoende. Wat moet ik meer doen? Eerst even dit. Wij zagen heel wat percelen, die er niet florissant bij ston den: een doffe kleur, met vaak wat bruine of witte bladpunten. Dat deed ons aan kaligebrek denken. Als dat waar is, dan is meteen opgelost waarom dat stikstof-strooien onvoldoende hielp. En dan is er zeker ook iets aan te doen. Een gift van 200 kg. kalizout 40 pCt. per ha. zal hier direct resultaat hebben. Dat wil zeggen: dan komt Uw silo straks wellicht nog vol ook! Groot zeüsucces. De bekende grote internationale wedstrijd voor zeegaande jachten van Cowes (eiland Wight) naar San Sebas- tiaan (Spanje), een wedstrijd over 540 mijl, is gewonnen door het jacht „Sport lust VI" van de heer P. Vroon te Bres kens. Behalve de heren P. en M. Vroon, alsmede de heer Fr. Maas, allen uit Breskens, bestond de bemanning uit een Terneuzenaar, twee Belgen en een Engelsman. In de afgelopen nacht is even voorbij Vlissingen, aan het zg.n. „Lombok", een Engels jacht gezonken. De BR 22, Gebr. de Rooy, zag tijdens het vissen vuurpijlen opgaan, waarop zij het vissen staakten en naar de plaats des onheils voeren. Zeven drenkelingen konden aan boord genomen en naar Breskens overgebracht worden, waar zij op het in de haven liggend Marine-schip „Cerberes" van droge kleren werden voorzien. neusje vies optrekkend. „Ja, dat is 't nadeel van de roem", grinnikte Frans. „Waarom doe je het zelf niet?" in formeerde Bert. „Niet dat ik zo op een saxofoon gesteld ben en op het voor uitzicht om dat getoeter de hele dag in m'n huis te horen!" „Ik zal er een voor je kopen in de Mercuur!" beloofde José spottend. Bert voelde hoe hij bloosde bij het noemen van de naam van het maga zijn, waar hij An het eerst had ontmoet. „Ja vader", kwam opeens het hoge stemmetje van Tilly, die wonderlijk ge noeg nog steeds gezwegen had, „wan neer gaan we weer eens? Dan zien we die aardige mevrouw weer!" Bert hoopte dat het niet was zoals hij het voelde, namelijk dat de vlam men hem uitsloegen. Instinctief zocht zijn blik die van Mathilde en hij zag haar blozen, iets dat Mathilde, de be heerste, zelden deed. Het ontging hem niet en uiterst gevoelig als hij op dit punt thans was, drong zich de verschrik te gedachte aan hem op: zou Mathilde weten? „Zo paps", plaagde José, „ontmoet jij aardige mevrouwen in de Mercuur?" „Welnee", zei Bert, maar zijn stem klonk schor, „toen we laatst bij de speelgoedafdeling waren, was er zo'n aardige winkeljuffrouw, niet poes?" Tilly begon een heel verhaal, waar naar de anderen alleen maar luisterden omdat ze nu eenmaal aller lieveling was. (Wordt vervolgd!.

De Schakel | 1962 | | pagina 2