alg. nieuws blad alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen VJ DE VISSERIJFEESTEN TE BRESKENS ANNE'S GEHEIM defchakel 16e Jaargang - Nr. 882 Vrijdag 17 Aug. 1962 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s t 1,15 p. kw.; franco p. post f1,50 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.by abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (0117a) 429 DRUKKERS-UITGEVERS E4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.» - GiRO 368296 VISSERIJ-KONINGIN WERD FEESTELIJK INGEHAALD. Woensdagmiddag heerste er rond de havens van Breskens een feestelijke drukte. Ondanks het straffe zeewindje, dat bijna roet in het eten gooide, omdat de vissersvloot gedwongen was binnen te blijven, arriveerde, staande op de voorplecht van de gloednieuwe BR 47. Gebr. Marijs, de Visserij-Koningin, ver gezeld van de beide hofdames, aan de kade. Op een vrij gehouden gedeelte aan de Vissershaven werd de Visserij-Konin gin, gekleed in een kanten -vutte voet- vrije japon, begroet door o.m. burge meester J. A. Eekhout van Breskens. weth. P. Zegers en het dagelijks bestuur van de Stichting Visserij dagen. Onmiddellijk na de Visserij-koningin kwam Breskens' muziekvereniging „Uit het Volk - Voor het Volk", eveneens per vissersschip, n.l. de BR 22, van Gebr. de Rooy, aan de kade met feestelijke to nen er direct de stemming onder het zeer talrijke publiek inbrengend. De heer R. van Quekelberghe sprak namens de Stichting Visserij dagen Bres kens een kort begroetingswoord tot de Visserij-koningin, mevr. Lydia de Looze en haai* beide hofdames, mej. Nelleke Vermeulen en Anneke Moelker. Deze waren gekleed in een zacht crème toi let. Zowel de Visserij-koningin als haar hofdames, hadden prachtige bouquetten rose anjers, die zij bij het van boord gaan in ontvangst namen Na een inleidend woord dcfor de voor zitter van de Stichting Visserij dagen, voerde burgemeester Eekhout het woord. Deze begroette eveneens de Vis serij-koningin en haar gevolg en zeide. dat de Visserij dagen te Breskens, die nu voor de 10e maal in successie ge houden worden, een tweeledig doel heb ben. Het eerste deel is de dank van de bevolking van Breskens aan de visserij over te brengen voor alles wat de vis serij voor Breskens betekent. De visserij immers, aldus de burgemeester, is een grote bron van bestaan voor een ge deelte van de bevolking. Het tweede deel van de visserij dagen is o.m. voor de bevordering van het toerisme en daarmede de toeristen die te Breskens verblijven (thans ruim 2000), uitgezon derd de vele logé's die de bevolking nog huisvest, enkele genoegelijke dagen te bezorgen. Het verheugt het gemeentebestuur in hoge mate, dat de vissersvloot gemo derniseerd wordt. De nieuwe schepen besommen een belangrijk hogere op brengst dan de kleinere schepen. De Visserijdagen zelve beloven weer veel. Dank zij de enorme medewerking, die men uit alle lagen van de bevolking ondervindt. In de afgelopen 10 jaar is ook het bloemencorso, altijd een van de hoogtepunten van de feestelijkheden, sterk van karakter veranderd. Werd 10 jaar geleden een opgetuigde wagen, ver sierd met bloemen gemaakt van papier, rondgetrokken, thans is het bloemencor so geheel gemoderniseerd en zullen er ruim 300.000 levende dahlia's nodig zijn om de praalwagens op te sieren. Het schenkt dan ook grote voldoening, zo vervolgde de burgemeester zijn toe spraak, dat H.M. de Koningin een mooie medaille beschikbaar heeft gesteld voor de mooist opgetuigde wagen van het corso. De Commissaris van de Koningin zal de bijeenkomst van Zevibel, welke in „De Uitkomst" zal -worden gehouden, bijwonen en de visserijwimpel 1962 per soonlijk overhandigen aan die schipper, die het afgelopen jaar de hoogst gemid delde besomming maakte voor de ge vangen garnalen. Kortom, aldus de burgemeester, er is in Breskens hard gewerkt om prettige visserijdagen te hebben en feest te vie ren. Hij sprak de wens uit, dat het Vis serijfeest op genoegelijke wijze gevierd zou worden. De Visserij-koningin hees daarna de gemeentevlag van Breskens, waarop de muziekvereniging het Wilhelmus speelde. Hiermede was het Visserijfeest officieel geopend. In de vismijn werd in het openbaar de 's morgens gevangen vis gemijnd door de Visserij-koningin. Zij hield hierbij een korte toespraak waarin zij zeide, dat de vissersvloot Breskens' trots is. De vis ser moet iedere nacht weer zijn gezin alleen laten om op zee zijn dagelijks brood te verdienen. De Vissersvloot brengt welvaart voor velen. De gevan gen garnalen worden, dank zij een uniek samenspel tussen vissers en groothan del, de andere morgen al in Parijs ver kocht, waar zij dank zij de bijzonder goede kwaliteit, gretig aftrek vinden. Met de wens uit te spreken, dat het de visserij ook in de toekomst goed mag gaan, mijnde de Visserij-koningin de aangevoerde producten door de mijn- klok in werking te stellen. Voor de aan gevoerde producten, gemijnd door een zo lieftallige hand, bestond veel belang stelling. In de vismijn werd door het gemeen tebestuur een verfrissing aangeboden aan de genodigden. Inmiddels waren in de haven twee Marineschepen gearriveerd, n.l. het duikwerkschip de „Cerberes" en de pa trouilleboot de „Bulgia". In de namid dag ontvingen de beide commandanten op de „Cerberes" de Visserij-koningin en haar hofdames, alsmede het dage lijks bestuur van de Stichting Visserij dagen en de voorzitter van de Visserij- vereniging „Ons Belang", de heer C. Kosten. Aan boord heerste al gauw een genoegelijke stemming. De bemanning vond het kennelijk bijzonder aange naam een zo charmant gezelschap te mogen ontvangen. Er werden door de officieren verversingen aangeboden. In het visrestaurant, ingericht door de Visserij vereniging in de grote vishal, heerste al spoedig een geanimeerde drukte. De hartige hapjes, samengesteld uit visserijproducten, vonden vooral bij de vele toeristen gretig aftrek. Op het podium bij de vishal traden de Tiroler Alpen Bub'n op. Jammer dat dit gezelschap veel te laat met haar op treden begon en daardoor het goed op gestelde feestprogramma drastisch in de war gooide. Nu moest dit optreden, dat bij het publiek bijzonder goed in de smaak viel, onderbroken worden voor de demonstraties in de haven. Op een der schepen, de BR 52, zo luid de de opdracht, had zich een ontplof fing voorgedaan. Na de per radio over gebrachte oproep voer ijlings de red dingsboot, de President Wierdsma uit onder schipper W. v. d. Broecke. De red dingsboot ging opzij van het „ongeluks schip" liggen en nam de drie gewonden aan boord. Zij werden door de E.H.B.O.- groep uit Breskens, o.l.v. dr. Ossewaarde, voor verder transport gereed gemaakt. Dit alles geschiedde zo vlot en vakkun dig, zonder zenumachtig heen en weer geloop, dat wij in onze naaste omge ving hoorden zeggen: „Als ik ooit nog eens een been breek, moet dat maar in Breskens gebeuren, dan krijg ik zeker een vakkundige behandeling". De ge wonden werden afgevoerd en het op treden van de Tiroler-groep kon weer verder gaan. Na dit optreden volgde de avond-jaar markt met standwerkersconcours op het Oranjeplein. Voor deze markt was zeer veel belangstelling en er werden goede zaken gedaan. De standwerkers weer den zich danig, met als resultaat dat de burgemeester later op de avond in hotel Roest, in het bijzijn van het da gelijks bestuur der Stichting Visserij feesten, weth. v. d. Hooft, de heer Don ker en beide juryleden, met een toe passelijk woord de prijzen kon uitreiken. Zij werden gewonnen door de heren: H. Kornman en W. van Keeken Sr. (beker met inh.) met groentenschaafS. Roe beker met inh.) met horloges; A. Wa terman (beker met inh.) met metaal poets; J. H. v. d. Poel, met chocolate rie; J. Pieters, met ossengalzeepKoos Schoesters, met fruit. De heren Donker en Roe spraken na de prijsuitreiking nog woorden van dank voor de ondervonden medewer king. Op het Spuiplein traden des avonds, onder zeer grote belangstelling, nog eens de Alpen Bub'n op. Breskens is voor de Visserijdagen in een feestkleed gestoken. Er is een aar dige straatversiering aangebracht, die des avonds nog geaccentueerd wordt door overal aangebrachte feestverlich ting. Verder zijn ter opluistering van de Visserijdagen op de haven nog aanwezig diverse stands, o.a. van Stork en Krom hout met scheepsmotoren en Radio Hol land en Radio Becker n.v. met scheeps- radioapparatuur. Plaatselijk Nieuws Breskens Strandfeest. Zaterdag j.l. organiseerde de Evene menten-commissie, met medewerking van de plaatselijke muziekvereniging een groot strandfeest voor de kinderen van toeristen en de kinderen uit Bres kens. Met de drumband voorop trok de mu ziek naar het strand, waar reeds bij aan komst eeen gezellige drukte heerste en vele kinderen aanwezig waren om aan de spelen deel te neemn. Begonnen werd met het opgraven Van waardebonnen door meisjes van 4 t.e.m. 6 jaar. Aangezien echter de waarde bonnen heel moeilijk te vinden waren en het iets te lang duurde voor de eer ste te voorschijn kwam, begonnen als bij toverslag op zeker moment alle meis jes en jongens tegelijk te graven in de afgebakende vakken, wat een heel leuk gezicht was. De uiteindelijke prijswin naars werden: C. Daansen, Hannie Schepens, Bram van Akker, Chiel Leurgans, Tonny Sig- mond, Ronnie de Bliek, Wim Abbink en Cobie v. d. Made. Na tractatie van alle deelnemende kinderen op een ijsje, werd vervolgens overgegaan tot hardlopen. Hierbij wer den de prijzen behaald door: Marie van Oostenbrugge, Mariët Cor nells, Berdientje Aalbregtse. Jongens: Peter Mettick, Düsseldorf (Did.), Harrv Schepens en Ries Verschelling. Des avonds gaf de muziekvereniging nog een klein concert op de kiosk, waar na een muzikale rondgang door de ge meente volgde. Een en ander bracht veel publiek op de been en viel bijzon der, vooral bij de vele in Breskens ver toevende toeristen, in de smaak. Autobotsing. Vorige week Vrijdag kwamen twee Volkswagens, resp. een Nederlandse en Duitse, op de Boulevard te Breskens met elkaar in botsing. Doordat de bestuurder D. M. uit Bres kens vanaf de Boulevard de Westland- straat wilde inrijden en geen voorrang verleende aan de bestuurder van de Duitse volkswagen, dhr. W. P. uit Essen, die eveneens op de Boulevard reed, ont stond een aanrijding. Beide voertuigen werden beschadigd, persoonlijke ongelukken deden zich niet Verkeersongeval. Zondagnamiddag wilde de 7-jarige H. P. uit Breskens met zijn rijwiel tus sen of juist van achter twee stilstaande auto's in de Dorpsstraat de betonnen rijweg oversteken, juist toen vanuit te genovergestelde richting een Belgische volkswagen met geringe snelheid na derde. Doordat de bestuurster van de auto de knaap niet kon zien en zij ge noemde plaats reeds te dicht was ge naderd, volgde een botsing. De knaap reed tegen de auto, kwam op het kofferdeksel terecht, gleed daar af en liep daarna hard weg. De auto reed maar met een matige snelheid, waardoor de aanrijding niet ernstig was. De knaap liep geen verwondingen op. Zijn rijwiel alsmede de auto werden lich' beschadigd. Met bromfiets gevallen. Maandagavond j.l. kwam dhr. M. J. V. uit Breskens met zijn bromfiets op de Scheldekade te vallen over een pak je, dat op het rijwielpad lag en dat van een bromfiets, bestuurd door M. O. S. uit Leerdam, was gevallen. De bromfiets en kleren van dhr. V. werden bescha digd. IJzendfjke Raadsvergadering Herv. Kerk bestaat 350 jaar. 30 Sept. a.s. bestaat de Hervormde Kerk te IJzendijke 350 jaar. Dit deelde burgemeester J. J. M. Ficq tijdens de vorige week gehouden raadsvergadering mede. Aangezien de gemeenteleden dit feit FEUILLETON door TOM LODEWIJK 14 „Als ze dat afgesproken heeft, zal ze dat zeker doen", zei hij droogjes, on gaarne gestoord in zijn gedachtengang en altijd een beetje beducht voor me vrouw Charon, wier schijnbaar doello ze verschijning meestal een, haar zéér wel bekend, doel had. „O ja", bevestigde ze glimlachend, „dat is net iets voor Mathilde. Wat die op zich neemt, doet ze. U bent toch wel een gelukkig mens, meneer Bannink Mathilde kan die arme Lydia natuurlijk nooit helema al vervangen, maar ik heb alle respect voor de manier, waarop ze haar taak vervult". Bert schoof ongemakklijk op zijn bu reaustoel. Hij vroeg zich af, waar mevrouw Cha ron heen wou met deze ode aan Mathil de zo vroeg op de morgen al en zo maar plompverloren! Gespannen was hij op zijn hoede, maar zij scheen het niet te merken, viel achteloos neer op een stoel. Dat deed ze wel meer, ze mocht graag zo eens even komen babbelen en soms vond hij het wel gezellig, maar nu, gans niet zeker van zijn zaak, zat hij als op spelden, tikte nerveus met de rekenliniaal op het bureau. „Denkt u er nooit eens over te her trouwen, meneer Bannink?" vroeg ze opeens, recht op de man af. ~Hij schokte op. Zijn eerste impuls was, haar duidelijk te maken dat dit zijn zaak was en zijn zaak alleen. Maar ze was de vrouw van de baas „Hoe bedoelt u?" vroeg hij lamlendig. Hij hoorde zelf hoe onnozel het klonk. „Mijn bedoeling is, dacht ik, wel dui delijk", vervolgde ze en haar scherpe ogen zagen zijn onzekerheid. Ja, ja, het zat niet goed met Albert Bannink en zachte heelmeesters (dacht ze) maken stinkende wonden. Mevrouw Charon had zich in het hoofd gezet, dat Albert Bannink niet beter kon doen dan te hertrouwen met zijn schoonzuster Mathilde. Ze wist, dat Albert zijn schoonzuster bijzonder graag mocht en haar vrouwelijk instinct ver moedde, dat Mathilde van Albert hield, op haar eigen gereserveerde, wat koele manier. Zijzelf voelde voor Mathilde een vriendschap, dieper dan een oppervlak kige genegenheid. Ze zou haar dolgraag gelukkig zien. En zij moest er niet aan denken dat" een zo hoogstaande, fijne vrouw als Mathilde van Wedrighem de kletspraatjes ter ore zouden komen, die die domme gans van Kerssemaker op de krans rondstrooideBert Bannink be trapt bij een goedkope scharrel meteen winkeljuffie! Ze nam het hem niet kwa lijk. Hij was een man in de kracht van zijn leven. Hij was nu al twee jaar we duwnaar. Wonder, als zo'n man een avontuurtje zocht? Daarom hij moest die weg niet op! Ook hij moest geen voorwerp van dameskransklets worden. Trouwens, zulke klets druppelde snel omlaag. Vandaag of morgen ging het als een lopend vuurtje door de fabriek. Zijn gezag zou er onder lijden. Zoiets was totaal verkeerd. Nee, besloot me.- vrouw Charon, zij, die z'n moeder wel kon zijn, was de aangewezen persoon om hem onder 't oog te brengen dat hij die kant niet öp moest en tegelijk welke kant hij wel op moest. Niemand anders dan zij kon zich met een zo de licate missie belasten. Toen Bert bleef zwijgen, pogend zijn zelfverzekerdheid te herwinnen, besloot ze de muur te bestormen zolang de bres nog open was. „Kijk eens, meneer Bannink", zei ze vertrouwelijk-goedmoedig, „ik kon uw moeder zijn. daarom neemt u me niet kwalijk als ik even ronduit met u praat, nietwaar?" Haar stem klonk zo trouw hartig en haar glimlach was zo ontwa penend. dat Bert niet anders kon doen dan knikken. „Het is niet goed voor een man, zo lang alleen te zijn", stelde ze kalm vast, ..als hij een beetje man, een beetje vent is, houdt hij dat niet uit. Je kunt je niet altijd in je werk begraven, de boog kan niet altijd gespannen zijn. Maar dan is juist het gevaar zo groot, dat men zich eh ze aarzelde, zoekend naar het juiste woord, „afleiding gaat zoeken. Dat is altijd riskant, want er zijn nu een maal mensen, wier grootste plezier het is te spionneren en te kletsen". Bert voelde zich beurtelings koud en heet worden. Instinctief begreep hij, dat mevrouw Charon maar niet in het al gemeen een eind weg zat te oreren, maar dat ze haar woorden speciaal voor hem sprak. „Spionneren? Kletsen?" vroeg hij schor. „Wat bedoelt u?" „Ik schijn vandaag niet m'n dag te hebben", spotlach te ze, „want u moet maar steeds vragen wat ik bedoel. Goed, meneer Bannink. laten we geen woor den verspillen. Wij kunnen toch wel eer lijk met elkaar zijn, nietwaar? Het er gert mij. Voor de zaak, voor u en boven al voor Mathilde. wanneer er gekletst wordt dat meneer Bannink van de Fer- ro in de stad uitgaat met winkel juf fies". Ze leunde terug en beschouwde de aangerichte schade. Die was vrij aanzienlijk. Bert zag er uit of hij een klap in zijn gezicht had gehad. En dus was het waar, concludeerde mevrouw Charon. „Wie zegt dat?" vroeg hij. maar de trilling in zijn stem, ontdekte ze, ver ried meer schrik dan toorn. „Komt dat er op aan?"

De Schakel | 1962 | | pagina 1