De aanstaande grootse X isserijfeesten te Breskens gehele wedstrijd lagen de dames zdj- aan-zij. Luid aangemoedigd door de zeer vele „Scheldestroom','nsupporters, wist tenslotte Theunie van den Heuvel als eerste aan te tikken. De uitslagen luidden als volgt: Heren: 1. M. de Pooter, ,,De Schelde", Terneuzen. 2. P. van den Heuvel, „Schel- destroom", Breskens. 3. W. van Kruinin- gen, „Luctor et Emergo", Middelburg. 4. L. van Doorn, „De Schelde". 5. R. van de Vijver, „Scheldestroom". 6. H. Stel- lenaar, „De Bruinvis", Sas van Gent. 7 B. Volwerk, „Luctor et Emergo". 8. C. Wagenaar, „S. Z. V.", Souburg. 9. J. Rijn „Scheldestroom". 10. J. v. d. Berge, „De Bruinvis". 11. H. Prantzen, „De Ganze", Goes. 12. J. Reijnhoudt, „Scheldestroom". 13. H. Smit, „De Schelde". 14. I. Sinke, „De Zeehond", Vlissingen. 15. D. de Winde, „Schelde stroom". 16. K. de Graaf, „S.Z.V.". 17. J van Oost, „De Ganze". 18. L. v. d. Klinke, „S.Z.V.". 19. H. Kingmans, „Luc tor". 20. W. Uiterhoeven, „De Bruinvis". 21. W. Jongman, „Scheldestroom". 22. P. Bockstael, „De Bruinvis". 23. A. v. d. Woestijne, „De Zeehond". 24. W. v. d. Steen, „S.Z.V.". 25. A. van Oost, „De Ganze". 26. P. Nicolai, „Scheldestroom". 27. C. van Oostenbrugge, „Schelde stroom". 28. J. v. d. Meijden, „De Zee hond". 29. J. Kasse, „S.Z.V.". 30. J. Mathijssen, „De Bruinvis". 31. M. Vier gever, „De Zeehond". 32. A. Hogerheide, „De Starters", Aardenburg. 33. J. Ver burg, „De Ganze". 34. B. de Smit, '"t Vrije", Sluis. 35. A. Doenze, „S.Z.V.". Dames: 1. Th. van den Heuvel,,,Schel destroom". 2. M. Kingmans, .Luctor et Emergo". 3. E. Visser, „Luctor et Emer go". 4. T. Daalhuizen, „S.Z.V.". 5. I. Stadhouders, „Luctor et Emergo". 6. M. Vergouwe, „Scheldestroom". 7. C. Me- lieste, „De Bruinvis". 8. G. Hogerheide, „De Starters". 9. S. Vergouwe, „Schel destroom". 10. M. van Vooren, ,JDe Bruinvis". 11. A. Westerweele, „Luctor et Emergo". 12. M. Wijnakker, „De Bruinvis". 13. H. de Vries, „De Bruinvis" 14. E. Ploegaard, „Luctor et Emergo". 15. E. Buijze, „De Bruinvis". 16. E. Hoge- steger, „S.Z.V.". 17. E. de Cooker, „De Briiinvis". 18. A. Brugge, „Schelde stroom". 19. M. Neijt, „De Bruinvis". 20. D. Franke, „Luctor et Emergo". 21. M. v. d. Berge, ,J5e Bruinvis". 22. J. de Blonde. „De Zeehond". 23. D. Melieste, „Scheldestroom". 24. L. Feijtel, „De Bruinvis". 25. J. v. d. Graaf, ,,De Bruin vis". 26. C. Meerman, „De Zeehond. 27. H. Slock, „De Bruinvis". 28. J. de Meijer, ..De Bruinvis". 29. A. Puupe, „S.Z.V.". 30. P. Acke, „De Bruinvis". 31. T. Villee, „De Zeehond". 32. W. Wagenaar, „S.Z. V.". 33. I. Melieste, „De Bruinvis".34. J. v. d. Lijke, „Scheldestroom". 35. T. Goe- degebure. ..S.Z.V.". Van de verloting, gehouden bij de havenwedstrijd, zijn prijzen gevallen op de nummers 411, 301, 123, 363 en 433. De prijzen kunnen worden afgehaald bij C. Wesdorp, Dorpsstraat, Breskens. Openlucht-bal. In het kader van de evenementen gaf de heer Du Bols Zaterdag jJ. een open lucht-bal met draaiorgelmuziek aan de mldget-golfbaan, nabij „Het halve maantje". De belangstelling was groot. Oroede Industrieschap. Door burgemeester en wethouders van Groede ts aan de burgemeesters en wethouders van de gemeenten Breskens, Hoofdplaat en Schoondijke, de heren J. van Tuinen en I. van der Jagt, alsmede aan het E.T.I. van Zeeland, het volgende schrijven gericht: In onze raadsvergadering van 12 Juli j.l. is ter sprake gekomen de gemeen schappelijke regeling inzake de oprich ting en instandhouding van een Indus trieschap voor de gemeenten Breskens, Hoofdplaat, Schoondijke en Groede, zoals deze regeling ons in ontwerp is toegezonden. Als resultaat van die bespreking kun nen wij u het navolgende berichten. Niet ontkend kan worden, dat de recreatie aan onze streek grote econo mische voordelen schenkt, om over de sociale belangen, die met deze recreatie zijn gediend, hier maar niet te spreken. Evenzeer staat vast, dat recreatie en industrie eikaars nabijheid slecht ver dragen. jonge-mensen-zakelijkheid had horen praten over een van hun medeleerlin gen, een nogal erg „vooruitstrevend" meisje dat, naar herscheen, een vriend schap begon aan te knopen met een oudere, gescheiden man. Zouden ze straks op diezelfde toon over hem pra ten? Maar het was vooral Mathilde ge weest, die daar zo rustig, zo moederlijk bijna, gezeten had aan het andere eind van de tafel, rustig antwoordend op alle vragen, nauwelijks opvallend Tilly had aangespoord tot dooreten, hem thee inschonk vóór hij er om kon vragen; Mathilde, die haar baan, haar vooruit zichten had opgegeven, om hem te ko men helpen in zijn verlatenheid en hulpeloosheid. Hoe moest hij het haar vertellen? Tegelijk stond het voor hem onom stotelijk vast, dat er geen „terug" meel mogelijk was. Hij had zich gisteren zo bezorgd ge maakt over An, haar bedenktijd willen geven hij had warempel zichzelf wel een bedenktijd mogen opleggen! Een ogenblik stak er een onredelijk - scherp verwijt in hem op had An zélf hem niet moeten waarschuwen? Maar meteen verwierp hij dat weer. Nu zag ze hem aan. en vóór ze iets Wat deksel, hij was toch een man, die wist wat hij deed? Het is daarom, dat met het aanwijzen van de plaats, waar het aan te leggen industrieterrein zal moeten komen, ons inziens grote voorzichtigheid dient te worden betracht. Dit terrein zal op een zodanige plaats moeten komen, dat industrie er zich zal kunnen vestigen, zonder dat, wat de soort betreft, al te grote selectie moet worden toegepast en zonder dat zij gehinderd wordt door al te zware voorwaarden van de haarte verlenen Hinderwetvergunningen. Geen vrees zal ook mogen bestaan, dat de aan de industrie te geven Hinderwet vergunningen binnen afzienbare tijd rullen moeten worden herzien dat wil zeggen verzwaard in het belang van de hier snel opbloeiende recreatie of de bewoonbaarheid van de streek. Aan deze zo hoog noodzakelijke voor waarden voldoet ons inziens het terrein, gelegen in onze gemeente ten oosten van de Rijksweg Breskens-Schoondijke, allerminst. De vele gegronde klachten, die wij uit Breskens en uit onze eigen gemeente over de aldaar reeds gevestig de industrie hebben gehad, hebben ons dit op overduidelijke wijze aangetoond. Het is daarom, dat wij in de ten ge meentehuize van Breskens op 2 Nov. 1961 gehouden vergaderingg hebben voorgesteld, dat het aanwijzen van de plaats, waar het industrie-terrein zal moeten komen, zal worden overgelaten aan deskundigen waaronder, wat ons betreft, graag de stedebouwkundigen van de vier in deze samenwerkende gemeenten dit uiteraard behoudens instemming van het Industrieschap zel ve en behoudens nadere goedkeuring van het college van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland. Kan ons de zekerheid worden gege ven, dat aldus wordt gehandeld, dan heeft de raad onzer gemeente, gezien zijn op 12 Juli j.l. gehouden bespreking, tegen toetreding tot het Industrieschap geen bedenking. Kan ons echter die zekerheid niet gegeven worden, dan zul len wij zeer tot onze spijt verplicht zijn de raad onzer gemeente voor te stellen niet tot toetreding te besluiten. Volgaarne verklaren wij ons bereid over deze aangelegenheid met u van gedachten te wisselen. Hoofdplaat Raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering van eind vorige week maakte de heer De Smit. opmerkingen betreffende de toestand van de haven van Hoofdplaat. Er blijkt namelijk veel slib in de geul te zijn ge komen. terwijl de kademuur aan het verzakken is. De heer De Smit vond het hoog tijd, dat er iets aan gedaan zal worden. De voorz. beaamde hetgeen de heer De Smit naar voren bracht. Er zijn provisorisch wat stenen tegen de kade muur aangebracht, maar verder gaan en grote kosten maken vond de Voorz stellig niet verantwoord in verband met de plannen voor een nieuwe haven, welke nog steeds op uitvoering wachten. De heer Roets informeerde naar het Industrieschap en of men reeds aan wijzingen heeft dat de gemeente Groede toch nog toe zal treden. Inderdaad blij ken B. en W. van Groede thans gene gen te zijn de raad van die gemeente te adviseren tot het industrieschap toe te treden. Uit een bespreking van de B. en W.'s van de vier betrokken gemeen ten is de bereidheid van de gemeenten Hoofdplaat, Breskens en Schoondijke. gebleken nccoord te gaan met het vast stellen van de plaats van het indus trieterrein door deskundigen, E.T.I. Planologische Dienst en de vier stede - bouwkundigen van de gemeente. Voorz. had goede hoop, dat G.S. hiermee in zal stemmen. Ingekomen was een rapport betreffende de controle van de kas en boeken van de gemeente-ontvanger over het tweede kwartaal 1962 en van de ad ministratie betreffende de havengelden over het eerste halfjaar 1962, welke in orde wedden bevonden. Van de Pro vincie Zeeland werd een perceel grond ter «rootte van 250 m2 en gelegen in de weg van de Schoolstraat, aangekocht. Zonder hoofdelijk*3 stemming trad Hoofdplaat toe tot de gemeenschappe lijke regeling schoolartsen dienst Z.-Vl zoals deze gewijzigd werd voorgelegd Men was verheugd dat de derde school arts er inmiddels is gekomen en dat de Gisteren was de kogel door de kerk geeaan. Onherroepelijk. Wanneer hij terugkrabbelde, zou hij zich eeuwig schamen. En nu, op zijn bureau, begreep hij dat het niet alleen zijn eergevoel was dat hem het terugkrabbelen belette. Wat hem gisteren tot zijn verklaring aan An had gedreven, was zo echt ge weest. zo recht uit het hart gekomen, had hem zo blij en gelukkig gemaakt, dat hij wist. voortaan met geen surro gaat meer genoegen te kunnen nemen Niet alleen kon hij het An niet aandoen, hij kon het ook Mathilde niet aandoen. Haar kón en mocht hij niet vragen zijn lot te delen in een huwelijk, dat (hij wist dat sinds gisteravond volkomen zeker) alleen maar een verstandshu welijk zou zijn. berustend op genegen heid. vriendschap, achting, maar hen beiden hol en leeg zou laten. Hoe moest hij dit geheim aan Ma thilde. aan de kinderen, openbaren? Hij wist het tenminste nog niet, toen meer was Hij wist het tenminste nOg inet. toen de oude mevrouw Charon, na een ter loops klopje, de deur van zijn werkka mer opende. ..Oh dag meneer Bannink weet u of Mathilde vanmiddag nog op de club komt?" (Wordt vervogd). Bij het verschijnen van dit blad met het traditionele bericht „Visserijfeest- nieuws", is tevens een laatste appèl aangebroken voor alle inwoners van Ereskens. In het bijzonder een laatste appèl wat betreft het versieren en de verlich ting der gemeente. Bereids is reeds het goede voorbeeld bekend. Het gemeente bestuur zal diverse parken, pleinen en openbare gebouwen feestelijk verlich ten, terwijl de vissershaven met daarin de vissersschepen in de avonduren in een zee van licht zullen baden. Het stichtingsbestuur rekent dan ook in het bijzonder op de bewoners van de Schel- dekade, Grote kade en Haven-westzij de om de havens zowel overdag als 's avonds, een zo'n feestelijk mogelijke aanblik te geven. Dit beroep geldt echter niet alleen deze wijken. Laat dit jaar elke buurt of straat, in welke vorm dan ook, fees telijk tot uitdrukking brengen, dat Bres kens in zijn geheel het tiende visserij feest viert op een manier als nooit te voren. Bedenk echter om deze versie ringen, in verband met de hoogte van de praalwagens, alléén in de lengterichting nieuwe regeling een soepeler werkwijze waarborgt. In het algemeen bestuur van de schoolartsendienst werd burgemees ter Temmerman als gemeentelijk ver tegenwoordiger benoemd, terwijl de wethouder G. Termote als diens plaats vervanger werd aangewezen. De subsi die-aanvrage van de Ned. Asthma Stichting werd op gronden van de ge- meente-financiën afgewezen, hoewel B. en W. grote waardering hadden voor het werk van de stichting. Ingevolge de aanvrage werd de jaarlijkse subsidie voor het Zeeuws studiefonds van 5 op 10 cent per inwoner gebracht. Afgewe zen werd de subsidie-aanvrage van de stichting Ned. Federatie voor Bejaar denzorg te Den Haag. Wegens de finan ciële toestand van de gemeente kan men niet steeds maar meer instellingen gaan subsidiëren. In het midden werd gela ten of het wel tot de taak van de ge meentelijke overheid behoort dergelijke instellingen te steunen. De rekening 1961 van de Instelling voor Maatschap pelijke zorg te Hoofdplaat werd vast gesteld met aan inkomsten en uitgaven een bedrag van f 4397,53. De geloofs brieven van de nieuw benoemde raads leden werden onderzocht en in orde bevonden. Retranchement Wisselbeker voor Veronica Voor het concert, dat de Kon. mu ziekvereniging „Veronica" uit Zuidzan- de op de markt gaf, bestond grote be langstelling, niet alleen van de zijde der inwoners van het Zwindorp, doch ook van vele vacantiegangers en mu- ziekminnenden uit de omgeving. Voor de directeur, de heer J. Meijers, met het eerste nummer begon, deelde de voor zitter van het muziekcorps „Ons Ge noegen" uit Retranchement. de heer C J. Almekinders mede, dat dit concert gezien moest worden als het slotconcert van het Federatief concours te Retran chement op Hemelvaartsdag, hetwelk vanwege het late uur toen niet kon doorgaan. In de pauze werd het woord gevoerd door de Bondsvoorzitter, de heer P. A. Ocké uit Terneuzen. Hij dankte het be stuur van „Ons Genoegen" voor de uit stekende organisatie van het concours, in welke dank hij ook de Bondssecre- taris, de heer Hakker uit Retranche ment, betrok. Hierna feliciteerde hij „Veronica" met het behalen van de ereprijs. Hij prees de muzikanten om de ernst waarmee zij hun muzikale taak opvatten en roemde de kwaliteiten van de directeur, de heer Meijers en diens voorganger, burge meester Everwijn. Hierna overhandigde hij de wisselbeker, die nu voorgoed in handen blijft van „Veronica", daar dit corps de beker driemaal in successie won. De heer J. C. Risseeuw, voorzitter van „Veronica", dankte de Bond voor deze onderscheiding. Oeverzwaluioen. In de omgeving van Retranchement hebben talrijke oeverzwaluwen dit jaar hun nesten gebouwd. Zij gebruiken daarvoor de steile kanten van de zand en f gravingen, waarin zij holen maken van tot 100 cm. diep, enkele decimeters boven de lager gelegen grond, dus veilig tegen roofdieren. Men kan deze oever zwaluwen vooral aantreffen cp het ter rein van de heer De Bruijne. bij het grenskantoor. Schoondijke Zeeuws thuisfront Nieuw-Guinea. In Schoondijke is een afdeling van het Zeeuws thuisfront Nieuw-Guinea in het leven geroepen. Doel is zoveel mogelijk gelden in te zamelen voor de in Nieuw-Guinea verblijvende Zeeuwse militairen. De jongens (momenteel 3 en binnenkort 4) hebben er recht op, dat ook Schoondijke hen het verblijf in de tropen zo aangenaam mogelijk maakt. Zo spoedig mogelijk zal er ter plaatse een lijstoollecte plaats vinden. De afdeling hoopt van harte, dat de aangezochte dames alle medewerking verienen. De afdeling voornoemd, J. C. Hoft- ijzer, burgemeester: Ds. H. A. van Bot- t.enburg; Ds. P. A. L. Brinkman: Pastoor A. H. J. M. Dierick; Joh. de Feijter, wet houder; P. W. Toesseint. wethouder; B. D. Verherbrugge. der straten aan te brengen. Dit is zeer belangrijk Voor het goede verloop van het te volgen parcours door de ge meente. Even zeer belangrijk is ook de binnen enkele dagen te houden be spreking met diegenen, die dit jaar weer hun onmisbare medewerking zul len verlenen bij het afzetten der ge meentelijke toegangswegen en het Oranjeplein. Bedenk hierbij dat het be kende spreekwoord: „Vele handen ma ken licht werk", wel op een bijzondere manier hierop van toepassing is. Het bestuur rekent dan ook op veler aan wezigheid. Tenslotte, bij dit laatste appèl aan alle inwoners, en bij het sluiten voor dit jaar, van de rubriek „Visserijfeest- nieuws", wil het Stichtingsbestuur reeds nu zijn erkentelijkheid betuigen aan het adres van al degenen, die reeds weken en maanden lang hun beste krachten gegeven hebben en nog zullen geven, voor het welslagen van het tiende vis serijfeest te Breskens. Het Stichtingsbestuur Viserijdagen Breskens. Sluis Raadsvergadering In de raadsvergadering stelden B. en W. de raad voor, alsnog f 13.000,te willen voteren voor de uitbreiding van het carillon in de stadhuistoren^De uitbreiding zal omvatten het ombouwen van het automatisch speelwerk^ .met pianoklavier tot het geschikt is voor alle 38 klokken. Momenteel doen 25 stuks mee. Voorts het aanbrengen van een stokkenklavier, geschikt voor bespeling van alle 38 klokken. De heer A. J. Her dink zei het carillon rustverstorend te vinden en ook van meerdere inwoners deze klacht te hebben vernomen. De heer J. P. J. Wage zei de houding van de heer Herdink te betreuren. Naar zijn mening wint de gemeente aan charme door het carillon. De heer Wage wilde weten of thans het carillon volledig ge maakt wordt. Dit blijkt inderdaad het geval te zijn. Burgemeester Van Hote- gem zei, dat na de uitbreiding het carillon aan alle eisen, die men er aan kan stellen, zal voldoen. Met de stem van de heer Herdink tegen, werd het voorstel aanvaard. De geloofsbrieven van de nieuw be noemde raadsleden werden onderzocht en in orde bevonden. Zonder hoofdelijke stemming besloot de raad toe te treden tot de gemeen schappelijke regeling schoolartsendienst in Z.-Vl. Het stichtingsbestuur van het „St. Lidwina ziekenhuis" te Hulst ver zocht een bedrag van f 61,voor 1961 te megen ontvangen voor de in dat jaar in genoemd ziekenhuis verpleegde pa tiënten uit Sluis, welk bedrag gebaseerd is op een bijdrage van f 1,per dag. De voorz. stelde namens B. en W. voor, het verzoek af te vijzen en over een bijdrage aan een ziekenhuis eerst te beslissen, zodra daaromtrent een meer algemeen oordeel is gevormd. Aldus werd besloten. Tot bestuurslid voor de Godshuizen, in de vacature H. Blondeel. werd de heer J. H. Gevaert met vijf stemmen benoemd. 1 stem was blanco. De begrotingen 1961 en 1962 van de Godshuizen werden vastgesteld, alsmede de begroting 1961 van het Algemeen Armbestuur van Heille. En aanvullend bedrag van f 3014,werd voor de aan koop van een perceel grond ter grootte van 30140 m2, gelegen in het uitbrei dingsplan, uitgetrokken. De aankoop was reeds eerder door de raad geschied voor f 53.781,met welk bedrag de Ned. Herv. kerkvoogdij van Sluis zich kon verenigen. Op grond van een uitge bracht schattingsrapport, ging het Prov. college van toezicht van de Ned. Herv. Kerk niet accoord en zou haar goed keuring eerst kunnen geven, indien de aankoopsom f 3014,— hoger werd vast gesteld. De voorz. zei, dat het een min der gebruikelijke manier ls, terug te komen op een in feite reeds tot stand gekomen verkoop. Om een langdurige en Dijnlijke procedure te voorkomen, wildé B. en W. maar niet verder over deze gang van zaken discussiëren, im mers, er zijn reeds talloze aanvragen om bouwgrond in het uitbreidingsplan en het is onverantwoord voor deze kwestie langer uitstel te riskeren. De heer J. P. J. Wage zei, dat het hem bekend was. dat de kerkvoogdij inder daad een adminisratieve fout had ge maakt. waardoor deze vreemd aandoen de geschiedenis is ontstaan. De kerk voogdij heeft verzuimd bij haar ac- coordbevinding op de verkoopprijs te vermelden „behoudtens goedkeuring van het Prov. College". Na deze laatste uiteenzetting werd besloten een aan- vullene som van f 3014,te voteren. Aan het slot van de vergadering nam burgemeester Van Hootegem afscheid van de raad in zijn huidige samenstel ling. Een bijzonder woord van afscheid richtte de voorz. tot de heren C. F. A. Dekkers en J. Aernoudts, die beide niet meer in de raad terugkeren. Vismijn - Breskens Week van 29 Juli t.e.m. 4 Aug. 1992 342 kg. bot 865 kg. schar 1418 kg. schol 4698 kg. tong 10 kg. kabeljauw 2 kg. tarbot 5 kg. wulken 9010 kg. export garnalen 45 kg. binnenl. garnalen 1353 kg. onverkochte bot

De Schakel | 1962 | | pagina 2