BRILLEN r alg nieuws blad alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen VJ feuilleton ANNE'S GEHEIM de ichakel it>e Jaargang - Afr. 881 Vrijdag 10 Aug 1962 Versch^nt iedere vrijdag A bonnementsprij s 1 1,25 p. kw.; franco p. post f1,50 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01171) 429 DRUKKERS-UITGEVERS F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS-- JTEL. Plaatselijk Nieuws Zuldzande Raadsvergadering In de raadsvergadering deelde de voorz. mee, dat de D.A.C.W. ten aanzien van de uitbreiding van de riolering in de Oostburgsestraat een voor Zuidzande verstrekkende beslissing heeft genomen. Reeds jarenlang doktert de gemeente er aan het werk uitgevoerd te krijgen, maar wegens het ontbreken van de no dige middelen is men er niet in geslaagd Thans heeft de D.A.C.W. bericht het >$erkj op haar program 1962 voor dure Wgfkéh' te hebben geplaatst en de ge- rfféenfc^'een subsidie toe te kennen van 95 pCt. der totale kosten. Voorwaarde is, dat het werk vóór 1 Jan. 1963 zal die nen te zijn aanbesteed. Aangezien B. en W. niet verwachten, dat een publieke aanbesteding tot gunstige resultaten zal leiden, stelden zij voor, een onderhandse aanbesteding te houden. De raad ging hiermee accoord. G.S. zond de raad een drietal besluiten betreffende de sala riëring van de secretarissen, ontvangers en ambtenaren van de burgerlijke stand De enige bedenking, die de raad tegen de voorgenomen salarissen had, was dat geen verhoging in de toekomst meer zou worden toegepast op de salarissen van gecumuleerde functies, maar alleen op de hoofdfunctie. In de kleinere gemeen ten komt namelijk veelvuldig voor, dat de burgemeester tevens gemeente-sec retaris is of de gemeente-secretaris te vens ontvanger. Dat in de toekomst de salarissen voor de nevenfuncties bevro ren zijn noemde de raad een discremi- natie voor de bétrokken functionarissen G.S. werd uitgenodigd, die maatregelen te willen nemen, die er toe zullen lei den, dat ook genoemde salarissen bij toekomstige verhogingen zullen worden betrokken. Voorts was er een schrijven van G.S. met betrekking tot de nieuwe door haar vastgestelde regeling auto- kostenvergoeding voor de burgemeesters die voor Zuidzande neer zal komen voor 1961 op f 850,evenals voor 1962. Gere kend naar de oude voorlopige regeling bedraagt de nieuwe f 350,minder. De geloofsbrieven van de nieuw be noemde raadsleden werden onderzocht en in orde bevonden. De jaarwedde van de schoonmaakster van het gemeente huis werd verhoogd tot f 720,per jaar exclusief de A.O.W. en de huurcompen- satie. Het Zeeuws studiefonds wordt in haar werk gehandicapt door een tekort aan middelen, waardoor men niet alle toelagen zou kunnen verstrekken welke men zou kunnen toekennen. Gezien het belang van het studiefonds voor de ontwikkeling van Zeeland, stelde B. en W. voor aan het verzoek van het studie fonds te voldoen en de subsidie van 5 op 10 cent per inwoner te brengen. Al dus besloten. Met betrekking tot de ver betering van de z.gn. Smidsweg, zei de voorz.. dat de fa. Jansen de Vos uit Wa.terlandkerkje mlet een acceptabel aanbod is gekomen, namelijk f 1600, B. en W. stelden voor het werk onder hands aan genoemde firma te gunnen, waarmee de raad accoord ging. De bouw van de gemeenteschuur is thans urgent geworden, aangezien de berg plaats naast het z.gn. „Plekie" wegens woningbouw binnenkort afgebroken zal dienen te worden. B. en W. zijn er niet in geslaagd een geschikt bouwterrein door TOM LODEWIJK 13 Nu zag ze hem aan en voor ze iets zei, las hij het antwoord in haar ogen. .,An! Jij jij ook?" „Ja. van het eerste ogenblik af. Daar om was ik zo blij dat je kwam daar om ben ik zo verdrietig dat je gaat. Want ik zie je niet meer terug. Dit wordt nooit iets. Wij kunnen niet al léén maar vrienden zijn. Daar ben ik vrouw niet voor en daar ben jij de man niet voor." „Maar begon hij. „Nee", haar stem klonk nu beslister, „misschien wil je gaan zeggen ja. misschien zou je zelfs willen zeggen dat je me wel wilt trouwen. Maar je weet. dat dat toch niet kan". „Waarom niet. Waarom niet, An?" „Ik ben geen vrouw voor jouw". Opeens voelde ze zijn sterke handen om haar armen. Hij draaide haar naar zich toe, dwong haar hem aan te zien. „Waarom niet. Is er wat? Ben je niet vrij?" „Er is niets. Ik ben volkomen vrij. Er staat mij niets in de weg. Maar jou wèl. „Mij?" „Ja, je positie, de herinnering aan te kopen en ten einde raad zijn zij tot de gedachte gekomen een gedeelte van het perceel, bestemd voor de bouw van autoboxen, voor de gemeente- schuur te benutten. Nu zal het geen betonnen schuur kunnen worden, maar in steen worden uitgevoerd, wat op meerdere kosten komt. Uit een oog punt van welstand is het gewenst, dat zowel de schuur als de autoboxen als één gebouw verrijzen. De aannemer, de heer J. A. de Ligny, die vijf autoboxen wil bouwen, is bereid de gemeente- schuur tegelijk tegen een redelijke prijs te bouwen. Zonder hoofdelijke stem ming besloot de raad de vijf overblij vende percelen ter grootte van totaal 110 m2 aan de heer De Ligny voor f 10, per m2 te verkopen en de bouw van de gemeenteschuur onderhands aan hem aan te besteden. De begroting 1962 werd gewijzigd. De post voor onvoorzien is thans groot f 5.045,67. De voorz. deelde mee thans met gegadigden te onder handelen voor optie op bouwgrond in het uitbreidingsplan voor de bouw van tweemaal 4 premiewoningen in de ver lengde Zegveldstraat. Voorts zijn er twee aanvragen voor bouwgrond in het bungalowterrein. Tijdens de rondvraag stelde de heer I. de Hullu het parkeerprobleem in de Dorpsstraat aan de orde. De voorz. zei, dat B. en W. zich reeds tot de A.N.W.S. heeft gewend om advies. Het ligt wel in het voornemen in de Dorpsstraat hec parkeren aan één zijde te verbieden. Tot slot richtte de voorz. woorden van afscheid tot de heer I. Cappon, die niet meer in de nieuwe raad terugkeert. Spr. herinnerde er aan, dat de heer Cappon op 6 Sept. 1949 werd geïnstalleerd. Hij j dankte de scheidende voor de wijze, waarop hij ook met hem heeft samen gewerkt en sprak de hoop uit, dat de heer Cappon mee zal willen blijven le- i ven met het wel en wee van de gemeen - j te en dat de vriendschap, die in die 13 jaar is ontstaan, voort zal mogen duren. I Wethouder A. Luteijn dankte als oudste raadslid de scheidende namens de raad en zei, dat het de raad speet, dat de heer Cappon niet meer terugkeert. Spr. zei er van overtuigd te zijn, dat de heer Cappon, de kiezers, die hem afvaardig den, op de goede wijze heeft vertegen woordigd. De heer Cappon dankte voor de tot hem gesproken woorden. Steeds j heb ik mijn werk als raadslid graag ge daan. Hij wenste de raad een goede tijd i toe. Eén ding vond de heer Cappon jam mer, namelijk dat het kermis vieren op Zondag nog steeds plaats vindt. Hij hoopte, dat de nieuwe raad hier een eind aan zal kunnen maken. Cadzand Raadsvergadering Met vier tegen drie stemmen (de he ren I. de Hullu, P. C. de Bruijne en J. Kools) stelde de raad de plaats vast voor de R.K. toeristenkerk ten zuiden van de Noorddijk, op een gedeelte van perceel sectie E 58. Tevens werd be paald, dat op genoemd perceel een par- r keerterrein zal worden aangelegd. De j bezwaren van de drie genoemde heren I golden alleen de plaats, zij betoogden, i dat in het bestaande uitbreidingsplan I plaats genoeg was en dan geen land bouwgrond aan het gestaag slinkende areaal onttrokken diende te worden. 1 De voorz. zei, dat deze open strandkerk aan je eerste vrouw die zo heel anders was dan ik, je schoonzuster, die in jouw kring hoort, waarvan je kinderen houden al de mensen waarmee jij omgaat. Jij kunt niet hertrouwen met een vrouw als ik met een doodge wone winkeljuffrouw". Ieder woord dat ze zei, deed pijn aan haar hart. Maar ze wist, ze moest flink zijn. Het was een pijnlijke operatie, ont zaglijk pijnlijk, levensgevaarlijk bijna maar dit was de enige manier. En nu was het gebeurd. Nu moest hij gaan. Ze voelde, hoe zijn handen haar los lieten. Hij stond op, zag op haar neer, zoais ze daar zat op de bank, zo hulpeloos, als een meisje. „An", de manier waarop hij die naam zei, deed haar naar hem opzien „je hebt misschien gelijk. Ik heb mezelf al hon derdmaal verteld, dat ik moest hertrou wen, zoeken naar een goede huisvrouw, een goede moeder, een goede kameraad. Met de liefde had ik, zo dacht ik, af gerekend Na Lydia Vanavond weet ik, dat ik mezelf dat heb proberen wijs te maken, te intenser, nadat ik jou had ontmoet. Ik wist niet wat me naar jou toedreef vanavond. Nu weet ik het. Ik wou je zien in je eigen huis, ik wou in jouw stoel zitten in jouw kamer en met je praten. Ik heb geen oog van je af ge had de hele avond, onder al het praten door. En nu ik weg moet, wéét ik, dat dit ook het eind zou moeten zijn. En ,,3De ^rfllemae&er" OOSTBURG niet te dicht bij de bebouwing kon ko men. Er was reeds een plaats gedacht in het door de heren bedoelde gebied, maar kon niet door het Stichtingsbe stuur worden aanvaard. Er zal nu een partiële wijziging van het uitbreidings plan Cadzand-Bad aan de Provinciale commissie ter beoordeling van de ge meentelijke uitbreidingsplannen worden voorgelegd. De voorz. deelde mee, dat de drie woningwetwoningen, waarvoor uit de toewijzing 1962 bouwvolume aan Cadzand werd toegekend, thans onder hands aanbesteed konden worden aan de fa. Van Poucke te IJzendijke, voor f 47.100,Er is bereids machtiging tot gunning aangevraagd. Ingekomen is een rapport van de schoolarts waarin de toestand van de o. 1. school wordt be schreven. Het schoolgebouw voldoet aan de eisen, zo ook het gymnastieklokaal. De kleuterschool werd in prima staat bevonden, wat men overigens van een dergelijk nieuw gebouw zeker mag ver wachten. De voorz. deelde mee, dat een exploitatie-opzet voor het uitbreidings plan Cadzand-dorp werd opgemaakt. De grondprijs voor nieuwbouw is bepaald op f 14,50 en die voor woningwetbouw op f 14,per m2, waarmee de raad zich kon verenigen. De geloofsbrieven van de nieuw be noemde raadsleden werden onderzocht en in orde bevonden. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad accoord met de nieuwe gemeenschappelijke regeling in zake de schoolartsendienst Z.-Vl. De voorz. deelde in dit verband mee, dat een derde schoolarts is aangesteld, waardoor men thans mag verwachten, dat de dienst zal kunnen functioneren zoals het nodig is, terwijl de nieuwe re geling een soepeler werkwijze mogelijk maakt. Als gemeentelijke vertegenwoor diger in het algemeen bestuur van de schoolartsendienst werd burgemeester J. A. Leenhouts aangewezen. Aan de heer J. Vasseur-van Sluis werd een premie ingevolge de premieregeling woningverbetering toegekend ter groot te van f 1500,—. De subsidietoezegging werd gedaan onder voorwaarde, dat het Rijk van de toegekende som tweederde of f 1000,bij zal dragen. Aan het N.V. Bouwfonds Ned. Gemeenten werd een lening van f 17.515,90 gegarandeerd voor wat betreft rente en aflossing. Deze lening werd toegezegd aan de heer J S. Huigh te Schoondijke voor de bouw van een woning. De verordening op de heffing en invordering van een straat belasting welke per 1 Jan. 1963 haar geldigheid verliest, werd opnieuw onge wijzigd vastgesteld. De heffingspercen- l tages zijn voor het gebouwde 6 pCt. en voor het ongebouwde 3 pCt. van de be- lastbare opbrengst voor de grondbe lasting. Besloten werd de controle op de beide zuiveringsinstallaties op te dragen aan het Technisch Bureau van de Unie van Waterschapsbonden. De tarieven welke voor de jaren 1962 tot en met 1967 door genoemde Unie m rekening zullen worden gebracht wer den door de raad aanvaard. Voor 1962 zal voor de installatie te Cadzand-dorp f 200,verschuldigd zijn; voor 1965 f 464,en voor 1967 f 604,Voor de installatie Cadzand-bad is het tarief voor 1962 f 250,— voor 1965 f 580,— en voor 1967 f 800,De tussenliggend® jaren hebben tarieven welke voor Cad zand-dorp steeds f 88,hoger rijn dan het voorafgaande en voor Cadzand-bad f 110,hoger. Tot slot sprak de voorz. het scheidende raadslid, de heer J. Kools, in hartelijke bewoordingen toe. Hij herinnerde er aan, dat de heer Kools op 1 Sept. 1935 zijn intrede in de raad deed. Hij dankte hem voor al het geen hij voor de gemeente heeft gedaan. De heer Kools, die zich niet meer her kiesbaar had gesteld wegens het berei ken van de 65-jarige leeftijd en de plaats voor een jongere kracht beschik baar wenste te stellen, heeft de ge meente ook gediend als wethouder. De heer Kools op rijn beurt dankte voor de tot hem gerichte vriendelijke woorden en zei de goede harmonie, welke steeds in de raad kenmerkend is geweest, erg te hebben kunnen waarderen, waarvoor hij de raadsleden zeer erkentelijk was. De heer I. de Hullu richtte het woord tot de heer Kcols als oudste raadslid. Na de vergadering bleef men ten af scheid van de heer Kools nog enige tijd in intieme sfeer bijeen. Breskens H engelwedstrijd. De hengelsportclub „De zeekrab" hield Zaterdag j.l. een onderlinge wedstrijd. Er waren 35 deelnemers. De uitslag was als volgt: 1. M. van den Broecke, 680 punten; 2. A. Visser, 365 p.; 3. Iz. Christiaansen, 310 p.; 4. J. Aalbregtse, 305 p.; 5. J. Verduijn, 225 p.; 6. D. de Feijter, 210 p.; 7. J. Quaars, 190 p.; 8. A. van Muiken, 190 p.: 9. A. Kareis, 175 p.; 10. A. Ver sprille, 160 p. De heer M. van den Broecke is tevens clubkampioen over 1962 met een totaal van 720 punten. Havenioedstrijd. Zaterdagmiddag j.l. werd onder zeer grote belangstelling de traditionele haven-zwemwedstrijd gehouden. Aan de start verschenen 35 heren en 35 da mes, waarvan de heren het eerst ver trokken voor de afstand van 1750 m. Vijf minuten later volgde de start van de dames. Bij de heren nam direct M. de Poo- ter van „De Schelde" de leiding, ge volgd door P. van den Heuvel, W. van Kruijningen, L. van Doorn en B. Vol- werk. De Pooter wist gaandeweg zijn voorsprong te vergroten en finishte dan ook met ruim 2 min. voorsprong op de volgende zwemmer, P. van den Heuvel. Een bijzonder woord van lof verdiend zeer zeker de jeugdige Rudi van de Vijver van „Scheldestroom", die op de terugtocht van de handelshaven zich wist op te trekken naar de 5e plaats Bij de dames was de strijd bijzonder spannend en fel tussen Theunie van den Heuvel van „Scheldestroom" en Margriet Kingmans van „Luctor". De dat kan niet, An. Dat kan niet meer. Ik kan dit niet meer missen, ik kan jou niet missen. Ik wist niet dat het kon, nadat ik zo ontzettend veel van Lydia had gehouden. Maar jij bent zo heel anders^ En juist daardoor Ze was opgestaan. „Bert", wat ging het noemen van zijn naam haar gemakkelijk af, maar hoe vaak ook had ze in gedachten hem zo genoemd, met hem gepraat, „je weet niet wat je begint". „Nee", gaf hij toe. „dat weet ik ook niet. Ik weet alleen één ding, dat door jou mijn leven opeens weer de moeite waard wordt. Dat ik nog geen ouwe man ben, dat ik geen genoegen hoef te nemen met een verstands-huwelijk Ze stonden tegenover elkaar en zagen elkaar aan. „An", zei Bert Bannink opeens, „ik ga weg. Dit zeg ik je, en dat moet je geloven: ik weet dat ik van jou houd en dat ik gelukkig zou zijn als jij ook van mij houdt. Dat ik het met jou op nieuw zou aandurven. Maar ik heb je overvallen hiermee. Volgende week Maandagavond hoor je me, An? Volgende week Maandagavond kom ik bij je terug. Dan kom ik je antwoord vragen. En maak je geen zorg over mij, of over mijn milieu, of over mijn toe komst. Voor jou is maar één ding van belang: hou je genoeg van mij om het aan te durven?" „Je hoeft Maandagavond niet terug te komen" zei ze rustig. Hij schrok. „Waarom niet?" „Dat kan ik je nu ook wel zeggen". En opeens was ze in zijn armen. HOOFDSTUK VII. „Wie zegt dat?" Met een driftig gebaar smeet Albert Bannink de rekenliniaal op zijn bureau. Het werk wilde niet vlotten, deze mor gen. Steeds weer maakte zich uit de teke ningen en blauwdrukken op dat bureau los het beeld van de vrouw, die hij gisteren in zijn armen had gehouden, haar bleke, stille gezicht met de grote grijze ogen, met een wonderlijke glans o vertogen. Hij herinnerde zich alles, wat hij tegen haar had gezegd en het wei nige, dat zij had gesproken. Dat was gisteravond. Dat was de romantiek. Nu was het ochtend. Nu zat hij op zijn kantoor. Midden in de werkelijkheid. Gisteren had het allemaal zo makke lijk, zo vanzelfsprekend geleken. Toen voelde hij zich als een renpaard, dat alle barricaden nemen kon. Vanmorgen aan tafel was opeens in volle zwaarte het gewicht van wat hij gisteren aedaan had, op hem neerge daald. Toen Tilly daar gezeten had. met haar grote ogen, evenbeeld van Lydia toen hij Frans en José met

De Schakel | 1962 | | pagina 1