bij BOB BE SPOTKOOPJES r alg. nieuws blad voor WEST ZEEUWS-VLAANDEREN VLISS1NGEN ANNE'S GEHEIM de (chakel DRUKKERS-UITGEVERS F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS V. 16e Jaargang - Ar. 8jS Vrijdag 20 Juli 1962 Verschijnt iedere vrijdag A bonnemen tsprij s t 1,25 p. kw.; franco p. post f 1,50 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01172) 429 - GIRO 358296 Plaatselijk Nieuws Groede Raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering' van vo rige week Donderdagavond is langdurig gediscussieerd over de gemeenschappe lijke regeling inzake het Industrieschap, dat ontworpen is door de dagelijkse be sturen van de gemeenten Breskens, Hoofdplaat, Schoondijke en Groede. Hoewel B. en W. van Groede nooit warm zijn gelopen voor die gedachte, hebben ze zich in beginsel accoord ver klaard met de vorming van een in dustrieschap d'oor die vier gemeenten. Maar nadien zijn er weer dingen ge beurd. die aanleiding zijn geworden dat B. en W. deze kwestie nog eens heel nauwkeurig hebben overwogen en waar bij men tot een volledige ommezwaai is gekomen. B. en W. hebben geen vrij heid kunnen vinden de raad voor te stellen zich met de gemeenschappelijke regeing, zoals deze in ontwerp is opge maakt, accoord te verklaren. B. en W. lichtten bij monde van bur gemeester J. C. Everaars, het uiteinde- Lijk ingenomen standpunt nader toe. Industrie en recreatie zijn twee zaken, die elkaar slecht kunnen verdragen. Groede heeft grote kansen op het ge bied van de recreatie, wat wel bewezen is door de ontwikkeling sinds de na oorlogse jaren. Groede zal een keus die nen te maken, n.l. industrie of re creatie. welke keus niet zo heel moeilijk is. Er is thans reeds industrie, n.l. een vismeelfabriek, waarvoor als men toen had geweten wat voor stank met een dergelijk bedrijf gepaard gaat, stellig geen vergunning zou hebben gegeven. Nu zit men er mee en de klachten over dit bedrijf zijn niet van de lucht. Ook de in Breskens gevestigde bedrijven o.a. de dropsfabrieken en het bedrijf van Gebr. Cruson veroorzaken, blijkens on derzoekingen van Groede's burgemees ter, bijzonder veel last. Zoals gezegd, regent het nu al klachten en moet men nu de bestaande industrie nog uitbrei den. Nee, is de mening van B. en W. van Groede. Wij hebben tijdens de besprekingen steeds aangedrongen op het laten aan wijzen van (een) voor de industrie be- s temde terrein (en) door deskundigen, o.a. de stedenbouwkundigen van de vier gemeenten, het E.T.I. en de Prov. Plano logische Dienst, maar hierop is niet na der ingegaan. De plaats van het in dustrieterrein is ook nooit nader ge noemd. Het is later gebleken, dat dit terrein nabij de Kruisdijk zou moeten komen, wat mede blijkt uit de verkla ring van B. en W. van Schdondijke. wel ke plaats voor Groede onaanvaardbaar is. Sprekende over de verklaring, die B en W. van Schoondijke over de om mezwaai van B. en W. van Groede in de raad van Schoondijke hebben ge meend te moeten afleggen en waarin gesproken wordt van een dolkstoot in de rug van de drie andere partners, konden B. en W. van Groede als niet anders dan uitermate dom bestempelen. Met een dergelijk gezegde breekt men wel af, maar bouwt men stellig niets op. De burgemeester van Schoondijke is nog jong en eerst kort burgemeester. Later zal hij welbeseffen dat het niet alleen anders kan, maar ook anders moet. Het is zeker geen taal, die men als burgemeester spreekt. Ons bezwaar gaat tegen het artikel in de gemeen schappelijke regeling, dat alle zeggen schap over gaat naar het rechtsper soonlijkheid bezittende lichaam en men daardoor heel gemakkelijk kan worden overstemd door de andere partners, waardoor de belangen van Groede met betrekking tot de recreatie sterk kun nen worden benadeeld. Men zou kun nen zeggen, dat men vertrouwen moet hebben en dat is nu juist hetgeen wat we ten deze niet kunnen opbrengen. Als gemeente kim je zelf bepalen waar een industrieterrein zou moeten komen en kan men bepalen welke in dustrieën men gaat toelaten. In de ge meenschappelijke regeling is men deze I bevoegdheden kwijt. B. en W. zijn ze- j ker niet tegen het Industrieschap als zodanig, maar wel tegen het afstaan van de bevoegdheden. Na deze uitvoerige uiteenzetting door de voorz., stelde weth. Casteleijn voor het agendapunt aan te houden. De heer Vermeulen wees er op, dat de leefbaarheid van de streek als gevolg van de ontvolking steeds maar achteruit gaat. 'Hij vond de zaak van het In dustrieschap te belangrijk om aan de ondergeschikte kwestie van het onge rief, dat industrie zou kunnen veroor zaken, op te hangen. De heer Salomé vond in de Industrieschap-kwestie voor Groede grote belangen op het spel staan, waarbij het noodzakelijk is dat de gemeente de vinger in de pap moet behouden. De heer Marijs zei voorstan der van de gemeenschappelijke regeling te zijn, maar een strenge scheiding te wensen tussen recreatie- en industrie gebied, ook al kon hij niet zien waarom de recreatie hinder zou moeten onder- vinden van de industrie. Spr. zou beide zaken gemeenschappelijk aan willen 1 pakken en misschien nog andere zaken om gemeenschappelijk op te lossen. De heer Salomé drong er op aan nog geen beslissing te nemen, om op deze wijze de deur nog open te houden. De heer van der Hooft gaf als zijn mening te kennen, dat men alleen met de re creatie de ontvolking niet tegen kan gaan. Er wordt steeds over recreatie gesproken, maar deze duurt slechts 8 weken per jaar. Het is een bewezen feit, dat industrie welvaart brengt en deze streven we toch na. De voorz. her haalde, dat B. en W. niet tegen indus trie zijn, maar het heft in handen wil len houden in verband met de plaats en de soort van industrie. De heer Ma rijs meend de discussie zo samen te kunnen vatten, dat men in principe niet tegen industrie is, indien deze niet schadelijk zal kunnen zijn of worden voor de recreatie. Opde vraag, waar het E.T.I. in het ontwikkelingsrapport van West Z.-Vlaanderen zich industrie had gdacht, deelde de voorz. mee, dat dit t Breskens zou dienen te komen rond de Handelshaven. Na deze geanimeerde discussie aan vaardde de raad het voorstel van de heer Vermeulen, in hernieuwd contact te treden met de drie an dere partners en de vertegenwoordiger van de pro vincie teneinde in de eerstvolgende ver gadering de nadere voorstellen van B. en W. tegemoet te kunnen zien. De verdere agenda. Bij de opening der vergadering had de voorz. de raad medegedeeld, dat de schoolschoonmaakster, mej. J. Boek Deze week weer nieuwe koopjes! Maakt dat U er bij komt! Het is Opruimingsfeest in Mantels, Japonnen, Costuums, Regenmantels, Suède Mantels (korte en lange modellen). Onze gehele voorraad STOFFEN wordt tegen spotprijzen opgeruimd. Wij moeten ruimte maken! hout, eervol ontslag heeft aangevraagd, welke aanvrage tegelijk bij de benoe ming van een opvolgster zal worden be handeld. Op het verzoek van de heer I. J. Becu- du Bois ten behoeve van zijn hotelbe- drijf een 2e bunker aan hem te willen verkopen, werd goedgunstig beschikt in dien zin. dat binnen 2 jaar deze bunker zal worden verbouwd ter uitbreiding van zijn hotelaccomodatie en door hem een koopsom van f 100,- zal worden be taald. De subsidieaanvragen van de Stich ting Militair Vormin gscentrum te Voor burg, de Centrale van Kath. Militaire Tehuizen te Utrecht, de Stichting tot Steun van de Prot. geestelijke verzor ging van het Ned. leger en van het Be stuur van de Militaire Matigheidsmissie, werden op advies van B. en W. afgewe zen, niet omdat men niet met de doel stellingen van genoemde instellingen sympathiseert, of dat ze geen lofwaar dig werk zouden doen, maar het is nu eenmaal niet mogelijk alles wat lof waardig is, gezien de gemeentefinanciën te steunen. Aan de R.K. Stichting voor geestelijke volksgezondheid van het Zeeuwse Wit- Gele Kruis werd een zelfde subsidie toegekend als reeds aan de Stichting Dienst voor de geestelijke volksgezond heid van het Groene Kruis in de Prov. Zeeland is verstrekt, n.l. 3 ct. per inwo ner. Door de R.K. Stichting was 10 ct. p. inwoner gevraagd. De Ned. Federatie voor Bejaardenzorg te 's-Gravenhage verkreeg een subsidie van f 10,-. Ge vraagd was f 25,-. Aan de Stichting Al- gemenee Blindenbelangen werd over '62 een subsidie van f 20.- toegekend per geval in de gemeente waarover deze Stichting haar zorg heeft uitgestrekt. De Ned. Amateur Toneel Unie kreeg een verlengde subsidie van f 25.- per jaar. De Vleeskeuringsdienst West Z.-Vlaan deren Noord blijkt over 1961 de dienst te hebben moeten afsluiten met een te kort van f 1.206.49. De raden der vier samenwerkende gemeenten, n.l. Bres kens, Schoondijke, Nieuwvliet en Groede hebben reeds door het vaststellen van verhoogde tarieven de juiste maatre gelen genomen om nadelige saldi in de toekomst te voorkomen. Het verzoek van een 6-tal caféhou ders de politieverordening uit te brei den met een bepaling, dat tussen 23 en 24 uur muziek zal mogen worden ge maakt in hun café, werd door de raad op voorstel van B. en W. afgewezen, om dat ook rekening gehouden moet wor den met de mensen die in de nabijheid van deze café's wonen; immers in een dorpsgemeenschap plegen de mensen vroeger naar bed te gaan dan 24 uur en is de muziek, die ver buiten de café's te horen is, hinderlijk te noemen op dat late uur. Z.hst. ging de raad accoord met de offerte van de P.T.T. betreffende het aanbrengen van een afstandsbediening voor de brandmeldings-sirene. De kos ten zijn f 543,- terwijl per maand een apparatenhuur van f 4,60 verschuldigd zal zijn. Besloten werd een lichtpunt aan te laten brengen door de Pzem voor f 260,- nabij de schuilplaats voor de bus j passagiers aan de S.B.M.-halte nabij de blusvijver. De verordening op de begraafrechteu zal ingaande 1 Jan. 1963 ongewijzigd worden verlengd. De geloofsbrieven var de nieuw benoemde raadsleden werden onderzocht en in oi^de bevonden. Z.h.st. trad men toe tot de nieuwe ge meenschappelijke regeling inzake de schoolartsendienst. De heer Vermeulen sprak er zijn voldoening over uit, dar de derde schoolarts er Ls gekomen. Hij hoopte, dat met de derde schoolarts en met de nieuwe regeling de schoolkinde ren op tijd en grondig zullen worden onderzocht in het belang van de volks gezondheid. Z.h.st. trad de raad toe tot de ge- FEUILLETON door TOM LODEWIJK 10 ,.Het zou niet de eerste keer zijn", waagde zich mevrouw Werkman op het gladde ijs der speculatie, „dat een vrouw de man van haar overleden zus ter trouwde. En ik geloof dat Bannink verstandig zou doen als hij Er heerste een ogenblik stilzwijgen. Men vond dit wel wat cru, al was het gesprekshapje sappig genoeg om door te bijten. Aller ogen richtten zich naar de gastvrouw, maar die was niet zo discreet om het gesprek op een ander, minder persoonlijk peil te brengen. „Hij zou er een beste vrouw aan krij gen", constateerde ze, „en de kinderen een goeie moeder". Mevrouw Charon, die het hiermee volkomen eens was en de weduwnaar al eens een tip in die richting had gege ven, deed er voorlopig het zwijgen toe. Maar Kerssemakertje vertrouwde ze niet. Die oogjes glommen te zeer. „Ik geloof toch dat we dat maar be ter aan meneer Bannink kunnen over laten", zei mevrouw Van Heemstra glimlachend, maar met een waarschu wende ondertoon. Ze hield er niet van, haar vrienden tot voorwerp van discus- de gemaakt te zien. Maar mevrouw Kerssemaker was niet van plan zo dicht bij de eindstreep op te geven. Het gesprek was nu precies, waar ze het hebben wou. „Dat ben ik met u eens", zei ze lief jes, „het lijkt me helemaal verkeerd wanneer we Voor andere mensen gaan uitmaken, waar hun geluk ligt. Meestal hebben de mensen het al helemaal voor mekaar en de betrokkenen weten van niets!" Dit wekte een algemeen instemmend hoofdknikken. Zo was het toch maar. „En ik geloof trouwens", vervolgde ze, moed vattend voor de eindspurt, „dat meneer Bannink ook denkt: ik verkies de vrijheid". Tja, nu begon de sfeer gespannen te worden. Gespannen tussen de begeerte iets te horen, want Kerssemaker wist blijkbaar iets, en het gevoel voor het betamelijke, dat men bij voorkeur in gezelschap gaarne demonstreerde. Mevrouw Charon sprong in de bocht. Dat kon zij doen. „Dat hebben alle mannen met elkaar gemeen", zei ze schertsend, maar haar 'ogen lachten niet. „En ik zie nog niet. waarom dit speciaal bij meneer Ban nink moet worden geconstateerd. Hij heeft zich tenslotte indertijd vrijwillig gebonden en ik geloof echt niet, dat hij de huwelijksband met die lieve Lydia als een knellende band heeft gevoeld". „Dat zou 'k ook zeggen", onderstreep te mevrouw Van Heemstra, tegelijk ho pend dat er hiermee een punt achter werd gezet. Maar ze had buiten de waard gerekend. „Nou ja", zei mevrouw Kerssemakers vergoeilijkend, „ik zal de laatste zijn om een man zijn vrijheid te misgunnen vooral een vrij man ja, dat is me neer Bannink nu toch, nietwaar? En als die dan een paar uurtjes gezellig bij Riche gaat zitten met een winkeljuf- fie, dan moet hij dan weten, zeg ik maar". Ze keek de kring rond. De burgemeestersvrouw keek geschan daliseerd, mevrouw Van Heemstra zicht baar geschrokken. De anderen zaten geschokt te kijken, nog steeds de strijd voerend tussen nieuwsgierigheid naar verdere details en hoe-hoort-het-eigen- lijk. Maar mevrouw Charon zag haar aan met ogen die smeulden van woede. Wat een naar, gemeen kregetje. Haar vlugge, conspirerende geest ging reeds pijlsnel de mogelijkheden na, om dit katje de nagels te knippen als ze soms dacht dat ze zo haar man bij de Ferro voor uit hielp, had ze het mis! Het ging er natuurlijk om Bannink te drukken, dan was er voor Kerssemakers een kans. Maar dan had ze toch van de bok ge droomd, overlegde mevrouw Charon, niet bijster parlementair. ,,U zei zoëven", merkte ze op, en haar toon klonk vriendelijker dan hij in wer kelijkheid was, „dat we het maar aan de mensen zelf moesten overlaten. Zo moeten we ook aan meneer Bannink zelf maar overlaten te beslissen wat hij wil doen en laten. En het lijkt me heel gevaarlijk, op praatjes af te gaan". Dit laatste liet mevrouw Kerssema kers niet op zich zitten. „Ik ben het met u eens, mevrouw alleen, het gaat niet om praatjes. Ik zat zelf in de tearoom en ik heb het met eigen ogen gezien, al zagen ze mij niet". Het laatste zei ze met een lachje dat alles kon inhouden. „En dan moet het maar meteen een winkeljuffie zijn", hoonde mevrouw Van Heemstra, die zich moeilijk langer kon beheersen. „Daar miszeg ik toch niks mee", stel de mevrouw Kerssemakers onschuldig vast. ..Ik weet het toevallig, want ver leden week zag ik haar in de Mercuur. bij de speelgoedafdeling". ,,De Mercuur ik heb gehoord dat die alweer gaat uitbreiden. Ze hebben die schoenwinkel er bij gekocht en daar gaan ze geloof ik een supermarkt in beginnen". Mevrouw Werkman, met een voor haar zeldzame tact, greep het hol lende roddelpaard bij de teugel en dwong het in een andere richting. Een dankbare blik van de burgemeesters vrouw en een zeldzame glimlach van mevrouw Charon waren haar beloning En nu, dacht mevrouw van de burge meester, ook géén „terug" meer. Ze had

De Schakel | 1962 | | pagina 1