i BRILLEN Oprui mingsfeest SPOTKOOPJES ,/Be 2?r((letnarfter" Zaterdagmorgen om 9 uur begint het BIJ B O B B E VLISSINGEN ill Mantels, Japonnen, Costuums, Regenmantels Suède Mantels, (korte en lange Modellen). Onze gehele voorraad STOFFEN ANNE'S GEHEIM de (chakel ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN V. DRUKKERS-UITGEVERS F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. jóe Jaargang - Nr. J77 Vrijdag 13 Juli 1962 Verschijnt iedere vrydag A bonnementsprijs t 1,15 p. kw.; franco p. post f1,50 Prijs der advertenties 10 ct. per m,m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01172) 429 Plaatselijk Nieuws SthoondUke Raadsvergadering Burgemeester en wethouders ernstig ontstemd. Teneinde de leefbaarheid van de streek, in het bijzonder van West Z. Vlaanderen Noord, te verbeteren en het vertrekoverschot uit de gemeenten Hoofdplaat, Groede, Schoondijke en Breskens te elimineren, hebben bespre kingen tussen de B. en W.'s van de be trokken gemeenten enerzijds en hoofd ambtenaren van de Provinciale Griffie en het E.T.I. anderzijds er toe geleid, de raden van de betrokken vier gemeen ten voorstellen te doen tot het instellen van een z.gn. Industrieschap op publiek rechterlijke grondslag en toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling be treffende dat Industrieschap. De ge meenten Hoofdplaat, Breskens en S.'- dijke hebben bereids besloten tot ge noemd Industrieschap toe te treden. Het wachten was nog op het besluit van de gemeenteraad van Groede hetzelfde te doen. De gemeenteraad van Groede is te gen Donderdag 12 Juli bijeengeroepen, terwijl het punt van het Industrieschap op de agenda voorkomt. Het advies van B. en W. op genoemd punt luidt: niet tot genoemd Industrieschap toe te tre den. Naar de mening van B. en W. van Groede is het beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. Immers Groede is een gemeente die een snelle ontwik keling doormaakt op het gebied van de recreatie en gezien de toekomstmoge lijkheden voor Groede op dat gebied, menen B. en W. dat recreatie en in dustrie twee zaken zijn, die elkaar slecht verdragen. De keus voor Groede is niet moeilijk. B. en W. zeggen het te betreuren, dat ze dit standpunt niet van stonde af aan hebben ingenomen. B. en W. van Groede zeggen op genoem de gronden geen vrijheid te kunnen vinden de raad voor te stellen tot het Jndustrieschap toe te treden. Tijdens de vergadering van de raad der gemeente Schoondijke, op Maandag j.l., legden B. en W. een verklaring af met betrekking tot het advies van Groede's B. en W. aan de raad betref fende het Industrieschap. „Het is met grote ontstemming, dat Burgemeester en Weth. van Schoondijke middels de pers kennis genomen heb- ebn van de inhoud van een schrijven van B. en W. van Groede aan de raad dier gemeente inzake het niet accoord gaan met de vorming van een Industrie- schap. Meerdere vergaderingen met hoofdambtenaren van de Prov. Griffie en het E.T.I. Zeeland zijn aan dit on derwerp gewijd geweest en een ieder was er van overtuigd, dat. zo de raden met de' ontwerp-gemeenschappelijke regeling accoord gaan, het Industrie- schap er zou komen. Het college kan deze ommezwaai alleen maar zien als een dolkstoot in de rug van de gemeen ten Breskens, Hoofdplaat en Schoon dijke en dan nog op een zeer onelegante wijze. Het is voor een ieder duidelijk, dat de vertrekoverschotten er op duiden, dat de streek West Z.-Vlaanderen Noord in economisch opzicht weinig te bieden heeft en het van eminent belang is, dat de economische basis verbreed wordt. Wij zijn het volkomen eens met B. en W. van Groede wanneer zij stellen: recreatie en industrie kunnen niet hand in hand gaan. In de bijeenkomsten is dit ook duidelijk naar voren gekomen en onderstreept. Het is juist daarom, dat de gedachten, wat industrievesti ging betreft, zijn uitgegaan naar de waarschijnlijk economisch en planolo gisch gunstig gelegen gronden ten Noord-Oosten va nde Rijksweg nr. 58, die voor de 4 gemeenten centraal gele gen zijn op het territoir van Groede. Op dit gebied drukt recreatie haar stem pel in ieder geval niet. Al met al een zeer onverkwikkelijke geschiedenis, welke de streek in haar expansie voorloipg weer remt", aldus de verklaring van B. en W. van Schoon dijke, afgelegd tegenover de raad. De agenda. In zijn openingswoord deelde de voor zitter, burgemeester J. C. Hoftijzer, de raad mede, dat het raadslid, de heer Neele, vanwege een bedrijfsongeval in het ziekenhuis te Vlissingen is opgeno men. De voorz. heeft getroffene opge zocht en de groeten namens de raads leden overgebracht. Waarschijnlijk zal de heer Neele nog deze week het zie kenhuis kunnen verlaten. De heer de Badts zei de vraag van de heer Neele over de hoogopgeschoten begroeiing in de Pr. Beatrixstraat niet in de notulen te hebben teruggevonden. De voorz. zei de kwestie wel te hebben bezien en te menen, dat deze begroeiing geen hinder oplevert voor het verkeer. De heer de Badts zei, dat het hier niet over verkeershinder ging, maar over de overlast die de bewoners van de bos- sages hebben, doordat zij geen vrij uit zicht meer op de weg hebben, wat voor al voor enkele ouden van dagen, die spr. met name noemde, wel erg teleur stellend is. De voorz. zegde toe te zul len nagaan, of inkorten van de rozen struiken, zonder schade hieraan te doen, zal kunnen plaats vinden. Het verzoek van de Stichting Kath. Militaire Tehuizen om een subsidie, werd op voorstel van B. en W. afgewe zen. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten een perceel grond, gelegen aan de Tragel en groot 1868 m2, van mevr. de Wed. Leenhouts-Quaak aan te kopen voor f 1900,-. De heren de Badts en van Baal wer den benoemd tot leden van de commis sie belast met het onderzoek van de ge loofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden. Voor het betreffende on derzoek werd de vergadering geschorst. Na het onderzoek, dat de commissie ver richtte in afzondering, werd de schor sing opgeheven. Met betrekking tot het geschikt ma ken van het pand, het voormalige café aan de Damstraat, voor bejaardenso ciëteit en repetitielokaal voor de mu ziekvereniging. zijn B. en W. er van uit gegaan, dat een en ander in eigen be heer zou kunnen geschieden. Door ziek te van de gemeentewerkman, die men deze taak had toebedeeld, zijn de voor zieningen, omdat men niet langer meer kon wachten, aangebracht door am bachtslieden, waardoor het door de raad verleende crediet niet toereikend was. Het door B. en W. thans gevraag de aanvullende crediet van f 1000,- werd OOSTBURG wordt tegen spotprijzen opgeruimd. Wij moeten ruimte maken z.h.st. toegestaan. Hierna nam de voorz. met waarderen de woorden afscheid van de heer Ris- seeuw-Provoost die in de nieuwe raad niet zal terugkeren. De voorz. herinner de er aan dat de heer Risseeuw op 6 Sept. 1949 voor de V.V.D. zitting nam. U hebt steeds Uw functie op prettige wijze vervuld en bent steeds een zeer geïnteresseerd raadslid geweest, die we thans node zullen moeten missen. Spr. hoopte, dat de heer Risseeuw nog lange jaren prettige herinneringen aan zijn raadsperiode zal mogen bewaren. De heer Risseeuw dankte voor de vriendelijke woorden door de voorz. tot. hem gericht. Hij hoopte, dat de gemeen te Schoondijke in de toekomst haar zelf standigheid zou mogen behouden, im mers er wordt de laatste tijd veel ge sproken over samenvoeging van ge meenten. Hij hoopte dat zijn geliefde gemeente dit lot zou mogen ontgaan. De voorz. zei, dat de heer Risseeuw hier eigenlijk de knuppel in het hoenderhok gooide, maar de indruk te hebben, dat Schoondijke in de door de heer Ris seeuw bedoelde zin geen problemen zal krijgen in de toekomst. De heer Verkruijsse vroeg naar de opening van de bejaardensociëteit, wel ke naar de voorz. mededeelde binnen 14 dagen tegemoet gezien zou kunnen worden. Het is net de bedoeling van de opening veel tam-tam te maken, maar deze samen te laten vallen met een ge wone sociëteitsmiddag, tijdens welke B. en W. wegens het bijzondere karakter aanwezig zullen zijn, terwijl er ook nog een film zal worden vertoond opgeno men tijdens de viering van het 25-jarig regeringsjubileum van H.M. Koningin Juliana. Gevraagd naar de ambtswoning van de burgemeester, kreeg de heer Ver kruijsse te horen, dat de Rijksgoedkeu- ring reeds is afgezonden, maar nog niet is ontvangen. Bij G.S. zijn naar rede lijkheid is aan te nemen geen proble men te verwachten, aangezien de ex ploitatie van de ambtswoning rond is. Diploma-uitreiking Landbouio- huishoudschool. Onder grote belangstelling van de zijde der ouders en vertegenwoordigers van landbouworganisaties, werd in de zaal van de heer Wijffels de jaarlijkse diplomauitreiking gehouden van de Landbouwhuishoudschool „Prinses Ma rijke" te Schoondijke. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer Iz. ae Bruijne, sprak een kort welkomstwoord tot alle aanwezigen, in het bijzonder tot de heer B. H. G. ter Haar Romeny, voorz. van de commissie landbouwhuishoudonderwijs van de Z.- L.M., mej. A. A. van der Leeden, con sulente van het landbouwhuishoudon- derricht van de Z.L.M., burgemeester J. C. Hoftijzer en echtgenote, ds. P. A. L. Brinkman, alsmede de directeuren- van de Rijksmiddelbare Landbouwschool en de Praktijkschool voor de Landbouw te Schoondijke. Vervolgens begroette hij de vertegenwoordigers van de Land bouworganisaties, alsmede van de ver schillende bonden van Plattelandsvrou wen en de oud-docente aan de school, mevr. Schijve. De voorz. verzocht de burgemeester van Wolphaartsdijk. de heer ter Haar Romeny, de diploma's uit te reiken aan de jonge dames. De heer ter Haar Romeny sprak al vorens tlot uitreiking van de fel begeer- FEUILLETON door TOM LODEWIJK 8) „Dat weet u niet", antwoordde hij toen plots, bijna driftig, .,of het zin heeft en dat weet ik ook niet op dit ogenblik. En ik denk er niet aan u op een of andere manier en waarvoor dan ook, op sleeptouw te houden ver geef me de banale uitdrukking, maar u zult me begrijpen. Daarvoor sla ik u veel te hoog aan, juffrouw Markus. Goed, laten we afscheid nemen, nu. Als vrienden, ja?" „Vrienden?" vroeg ze weifelend. „Zijn we dat?" „Ik zou erg blij zijn, als u het voor mij wilt zijn". Ze zag in het halfdonker zijn gezicht, strak, maar zijn ogen hielden de hare vast. „En u weet wat ik met vriendschap bedoel". „Ja", zei ze, „zo ver ken ik u al wel, dat ik u vertrouw". „En mag ik dan", vroeg hij haperend, „als ik u nodig heb als vriend bij u aankloppen?" Als een vlam schoot de onzinnige ver wachting door haar heen; dit was dus niet het eind. Misschien misschien zou ze hem toch nog eens zien. Tegen alle raadgevingen van haar gezond ver stand in, zei ze spontaan „Ja altijd". En toen was ze weg, zag hij haar slan ke gestalte in het duister van de straat. Ze keek niet meer om, verdween in een vaag verlichte portiek. „Als ik u nodig heb Zou hij haar nog ooit nodig hebben? En als dat zo was, zou hij haar weten te vinden? Hij had niet eens haar adres gevraagd! Maar meteen wist ze: als een man als Bert Bannink haar nodig had, zou hij haar vinden. Altijd. Overal. HOOFDSTUK V. ,,'k Heb het zelf gezien De bazar was een succes geweest. Er bleef na aftrek van de niet geringe kos ten toch nog een flink batig saldo over voor het goede doel, wat dat ook mocht zijn. De comitéleden zaten bijeen in de salon van het burgemeestershuis een concessie, die mevrouw Charon graag wilde doen; zij gunde iedereen alle eer bewijzen. maar zij zelf moest achter de schermen het spul kunnen dirigeren. Zoals ze ook nu had gedaan. En daar zaten dan de dames van het bazarcomité en de penningmeesteresse, mevrouw Van Heemstra, had verslag uitgebracht en de burgemeestersvrouw had bedankjes gesproken aan het adres van diegenen die .zich bijzonder hadden onderscheiden, en omdat ze geen der dames voor het hoofd wilde stoten, noemde ze ze allemaal op. En toen was het de diplomatieke mevrouw Charon geweest, die bescheiden had opgemerkt dat mevrouw er nog één vergeten had, „onze energieke ere-presidente, zonder wier steun en medewerking wij het nooit hadden kunnen klaren" en de energieke ere-presidente bloosde en zei dat ze maar eens zou gaan zien of er nog iets anders te drinken was dan koffie. En zo brak het moment aan, waarop men de bazar de bazar kon laten en zich gaan wijden aan de dingen des dage lijkse levens, de dingen van rondom. „Jammer dat Thilde er vanavond niet is", begon mevrouw Kerssemaker, wier man een collega van Bert Bannink was. Volgens mevrouw Kerssemaker behoor de haar man boven Bannink te staan en dus bezag zij de Banninks met zeke re afgunst, al probeerde ze dat te ver heimelijken. Mevrouw Kerssemaker was eigenlijk een ongelukkig schepsel, voort durend hoger reikend dan ze lang was. altijd ziend naar mensen die het beter hadden of rijker cf voornamer waren dan zij en pogend hen te evenaren. Daarbij was ze tuk op schandaaltjes en hield er een heel sublieme manier van roddelen op na. Haar constatering dat Thilde er niet was, betekende de ouver ture voor een onthulling, waarvan ze zich veel voorstelde, maar niemand hoorde de eerste tonen van de roddel- muziek, zelfs de scherpzinnige mevrouw Charon niet, die Kerssemakertje door had en haar dus altijd min of meer argwanend bekeek. ..Ja", zei ze, ..da's zeker jammer, want Thilde heeft er erg veel voor gedaan. Trouwens, wat zij doet, doet ze altijd goed. Nooit halfbakken werk". De andere dames beaamden dit, zich zelf onderzoekend of deze opmerking misschien een stille berisping voor een der aanwezigen inhield. Mevrouw Cha ron kon soms zo venijnig zijn, vooral als ze er zo vriendelijk bij^ glimlachte. „Bannink mag z'n handen dichtknij pen", kjvam de burgemeestersvrouw, die zich niet altijd even gedistingeerd uitdrukte (toen de burgemeester haar trouwde, was ze de dochter van een spekslager die stil kon gaan leven, en menig onsje ham en eindjes worst had ze over de bebnbank verkocht, al wou ze dit maar liefst vergeten!, „want wat moest hij beginnen als hij haar niet had? Dat hele huishouden was allang in 't honderd gelopen". „Nu, Lydia was een schat", meende mevrouw Werkman, wier echtgenoot gemeentesecretaris was en die dus al tijd de burgemeestersvrouw naar de ogen zag. „maar ik geloof dat wat de huishouding betreft, Thilde er meer kaas van gegeten heeft dan zij". „Ja", peinsde de burgemeestersvrouw hardop, „wie had dat gedacht? We za gen haar al professor worden, zo hele maal geen vrouw Voor een huishouden zo zie je maar weer, hoe je je op de

De Schakel | 1962 | | pagina 1