10 BOBBE NIET korting V.. U behoeft tot 15 juli te wachten! 0I 10 ANNE'S GEHEIM defchakel ALG. NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 16e Jaargang - Nr. 876 Vrijdag 6 Juli 1962 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s t 1,25 p. kw.; franco p. post f1,50 Prijs der advertenties ic ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01172) 429 dRUKKERS-UITGEVERS F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.4* - GIRO 358296 Plaatselijk Nieuws Biervliet Raadsvergadering De Raad van de gemeente Biervliet kwam vorige week Donderdag in open bare vergadering bijeen, onder voorzit terschap van burgemeester A. Kostense. De voorz. deelde mede, dat het Min, van O. K. en W. heeft bericht, in de restauratiekosten van de Ned. Herv. Kerk een subsidie van 50 pCt. te hebben toegezegd. De kosten, welke aanvanke lijk op f 8000,- zijn geraamd, blijken ho ger te zullen worden, aangezien er nog een zware balk is, welke aangetast blijkt te zijn door champion en derhalve bij de huidige restauratie betrokken zal dienen te worden. Van de zijde van de diaconie van de Ned. Herv. kerk is een verzoek binnengekomen om toekenning van een gemeentelijke bijdrage in de restauratiekosten. De voorz. herinner de er aan, dat het Ned. Herv. kerkge bouw van historisch belang is en daarom ook de aandacht van de burgerlijke ge meente behoeft. Immers bij de vorige restauratie heeft de gemeente ook ge subsidieerd. Gezien het feit, dat het ver zoek eerst pas binnengekomen is, heb ben B. en W. nog geen voorstel voorbe reid over het bedrag, wat zou kunnen worden verstrekt. Spr. zegde toe de eerst volgende vergadering terzake met voor stellen te zullen komen. De voorz. deelde mede, dat aan de gemeente nog bouwvolume voor twee woningwetwoningen werd toegewezen, zodat de toewijzing voor dit jaar 4 wo ningwetwoningen omvat. B. en W. stre ven er naar deze op de meest korte ter mijn te bouwen in hetzelfde type als de thans in aanbouw zijnde woningwetwo ningen. Als bouwplaats stelden B. en W. voor de Oudestadsweide, langs de noord zijde van de weg door deze weide naar het uitbreidingsplan Lage Weide. Ge tracht zal worden genoemde 4 wonin gen onderhands aan te besteden onder de aannemers fa. Gebr. de Ruijsscher en Blomme en het bedrijf van de heer P. de Voogelaar. Er is reeds een prijs uit de bus gekomen, die hoewel iets ho ger dan de thans in aanbouw zijnde wo ningwetwoningen, gezien de gewijzigde situatie op de bouwmarkt toch stellig de goedkeuring zal kunnen verwerven van de Prov. Directie. De raad ging met de plannen terzake van B. en W. ac- coord. Het ambtenarenreglement werd ge wijzigd. Het begrip „diensttijd" werd aangepast aan het Alg. Rijksambtena renreglement. De vergoedingen voor het kleuteron derwijs over 1961 werden vastgesteld. Voor de Chr. kleuterschool was dit f 1504,64. Er was reeds een voorschot verstrekt van f 1442,06, zodat het school bestuur nog een aanvullende uitkering van f 62,58 krijgt. De vergoeding voor de R.K. kleuterschool werd bepaald op f 1989,12. Het uitbetaalde voorschot be droeg f 1897,94. Er zal derhalve nog uit betaald worden f 91,18. De voorschotten over 1962 werden bepaald en was voor de Chr. kleuterschool f 1504,64 en de R.K. kleuterschool f 1989.12. Berekend naar een bedrag per leer ling van f 45,95 werd de exploitatie vergoeding voor de R.K. lagere school vastgesteld op f 3737,27. Uitbetaald als voorschot werd een bedrag van f 3752,58, zodat het schoolbestuur f 15,31 dient te rug te betalen. Aan de heer J. van den Berg werd ingaande 1 Sept., onder dankzegging voor de bewezen diensten, eervol ont slag verleend als onderwijzer aan de i Openb. lagere school. Ingevolge een me- 1 dedeling van het Min. van O. K. en W. is wegens een sterke daling van het j aantal leerlingen aan genoemde school, de derde leerkracht na 1 Sept. niet meer te handhaven. Op de vraag van de heer Dijk of in de nabije toekomst het leer- lingental aan genoemde school zou op lopen, moest de voorzitter een ontken nend antwoord geven. Bij dit agenda punt kwam de teruggang van de bevol king aan de orde. Het zijn juist de jon ge gezinnen die uit de gemeente weg trekken en waardoor het leerlingental aan de school terugloopt. e De raad nam bepaalde salarismaat regelen voor het gemeentepersoneel analoog aan de door het Rijk voor haar ambtenaren genomen salarismaatrege len en in overeenstemming met de ter zake door de Minister gegeven richtlij nen. Over een brief van de Pzem inzake het 100 pCt. electriciteitsplan, ontstond een zekere discussie. De raad had in dertijd financiële medewerking toege zegd bij de 100 pCt. electrificatie, door per aan te sluiten perceel een bedrag- van f 1000,- beschikbaar te stellen. De gevraagde garantie werd afgewezen, omdat de consequenties van een derge lijke garantiestelling niet te overzien zouden zijn en men het niet juist vond dat dit op de gemeenten werd afgewen teld. In het huidige schrijven vroeg de Pzem aan B. en W. een uitspraak, dat i dit college in principe er accoord mee gaat. dat de garantie naar een nader vast te stellen percentage verdeeld wordt tussen de Pzem, de Provincie en de gemeente. De heer Dijk meende, dat het verlenen van een principiële toe zegging op het verlangen van de Pzem evenzeer een sprong in het financiële duister betekende, als het accoord ver klaren met de volledige garantie, wat men toen afwees. Spr. meende, dat voor alles de verdeelsleutel van de garantie bekend zou moeten zijn om een zekere indruk te krijgen welke financiële ver plichtingen men zich op de hals haalt. De voorz. zei, dat het hier over een prin cipieel besluit ging. De heer Dijk was van mening, dat men aan een principe besluit evenzeer gebonden is als aan een definitief besluit. Hij betoogde niet van principe-besluiten te houden. Ook hij zou graag zien, dat de 50 percelen in de gemeente op korte termijn op het electriciteitsnet zouden worden aange sloten en er aan mee te willen werken, maar dan te willen weten waar hij aan toe is. Hij had geen bezwaar tegen het principe-besluit indien de woorden toe gevoegd werden: .,een en ander indien financieel bereikbaar voor de gemeen te". De voorz. vond, dat de heer Dijk hiermee terugnam met de ene hand, wat hij met de andere had gegeven en dat de Pzem met een dergelijke toezeg ging geen genoegen zou nemen. Bij stemming bleek de raad met 6 stemmen voor de principiële toezegging te zijn; de heer Dijk stemde tegen zoals hij nog benadrukte op de door hem aangevoer de gronden. Z.h.st. stelde de raad de nieuwe ge- j meenschappelijke regeling inzake de I schoolartsendienst Z.-Vlaanderen vast. De heer Dijk zei het bijzonder toe te juichen, dat de 3e schoolarts er einde lijk is gekomen. Hij hoopte dat de dienst op de nieuwe leest geschoeid en met de 3e schoolarts de belangen van het schoolkind zal behartigen, zoals bij de instelling van de dienst is bedoeld. Het probleem van de begraafplaats heeft thans een oplossing gekregen door de grondaankopen en ruiling met de heren Dhondt, Vervaet en de Ned. Herv. diaconie. Hierdoor is achter de bestaan de begraafplaats een terrein vrij geko men, wat bijzonder geschikt is voor uit breiding der begraafplaats. Van de heer Dhondt werd 2.21.55 ha. grond verwor ven. w.o. de weide aan de Weststraat liggende naast het uitbreidingsplan ..Lage Weide" waarvoor de gemeente in totaal f 21.124,- neer telt. Aan dhr. Dhondt werd het z.g. Hoge Stuk, lig gende aan de Achterweg met een op pervlakte van 2.09.45 ha. gemeentegrond in ruil afgestaan, waarvan de waarde op f 6.881,77 werd vastgesteld, zodat de gemeente f 14.242,23 zal moeten bijbeta len. Bij de grondaankoop van de heer Vervaet was 225 m2 grond betrokken, de verplaatsing van een bestaand ste nen kippenhok en een vergoeding voor vruchtbomen, hetgeen alles gewaar deerd werd op f 1.537,50. De gemeente draagt aan dhr. Vervaet over de eigen dom van 1315 m2 grond, inclusief de daar op staande bomen, gewaardeerd op f 591.35. Het verschil zal de gemeente moeten bijbetalen, zijnde f 946,15. Van de Ned. Herv. Diaconie werd 1090 m2 grond aangekocht voor f 763,-. Op voorstel van B. en W. werd de wo ning Oude Stadsweide 3 van de eigenaar dhr. B. Duijsserinck, aangekocht voor f 3000,-. De heer Dijk zei het voorstel bijzonder te kunnen toejuichen, omdat de verkoop tot stand kooi komen in der minne. Hoewel stellig nog niet urgent, zou hij het ook niet gek vinden als de eigenaar van de naastgelegen woning ook zou verkopen. De voorz. zei, dat de ze eigenaar zich reeds eerder met de gemeente heeft verstaan, maar nog geen definitief voorstel tot verkoop heeft gedaan, zoals thans dhr. Duijsse rinck wel heeft gedaan. De heer Dijk zei zijn stem ten volle aan de aankoop der woning van dhr. Duijsserinck te kunnen geven /zoals overigens ook de andere raadsleden, die z.h.st. hiermee accoord gingen. De P.T.T. is voornemens de abonnées van de telefoon in de Braakman en een aantal andere abonnees van het tele foonnet Biervliet af te splitsen en on der telefoonnet Braakman een eigen automatische centrale aan de Drie sprong te geven. De op dit nieuwe net, wat als kengetal zou krijgen 01151, aan gesloten abmnees zouden het interlo kale tarief A, zijnde 4 cent, per minuut moeten gaan betalen voor gesprekken met abonnees in Biervliet, in welke ge meente ze zelf ook wonen of waarop ze georiënteerd zijn. De raad besloot een schrijven naar het Telefoon District Breda te doen uitgaan, waarin tegen de voorgenomen afsplitsing fel geprotes teerd en er op aangedrongen wordt van het voornemen af te zien. Tijdens de rondvraag zegt de heer Verplanke, dat de Pzem weinig zorg besteed aan de straatverlichting. Reeds maanden brandt de lamp bij de school niet. De voorz. zei de Pzem indertijd te hebben ingelicht. Ook hij vond het Wij geven NU reeds op al onze Mantels, Japonnen, Kostuums, Regenmantels, Suède Mantels (korte en lange modellen) en op onze gehele voorraad STOFFEN! Voor Uw betere damesconfectie en Stoffen eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingen vreemd dat de lamp niet is gerepareerd. De heer Klaeijsen vroeg of de speel weide te Driewegen eens onderhanden genomen kan worden. Deze weide dient dringend gemaiad te worden. De voorz. zegde dit toe. De heer Dijk wees op de nog middeleeuws aandoende wijze van huisvuil ophalen. Hij adviseerde niet langer meer te wachten op een gemeen schappelijke regeling, maar zelf het probleem op te lossen. Er wordt steeds te hooi en te gras over samenwerking gesproken, zonder dat er iets concreets tot stand kan komen in de streek. De voorz. zei, dat inderdaad bepaalde on derhandelingen op niets zijn uitgelopen en ook van mening te zijn de kwestie op te lossen. De heer Dijk stelde dat de be- volking verloopt, zioals overigens ter ver gadering al ter sprake was geweest. Op ons rust de taak, aldus spr., de leefbaar heid in de gemeente op te voeren en dat kan o.a. door een in deze tijd passende ophaaldienst. De voorz. zegde toe bij de begroting 1963 rekening met de wensen van de heer Dijk te houden. De gedach ten van B. en W., die overigens dit pro bleem ook reeds hebben besproken, gaan uit naar een auto, die ingericht voor het ophalen van het huisvuil, ook dienstbaar gemaakt kan worden voorde andere takken van de dienst voor ge meentewerken. Het vrij goedkope paard zal dan verdwijnen en wat onvermijde lijk is, dan zullen de tarieven voor de reinigingsrechten aanmerkelijk naar bo ven moeten. FEUILLETON door TOM LODEWIJK 8) De klanken van het carillon, buiten, die vielen in een plotselinge stilte, de den haar opschrikken. „Zes uur!" „Moet u weg?" „Ja Ze lachte even, „ik moet toch eten?" „Zitten ze op u te wachten?" „Geen mens wacht op mij". Ze zei het als een simpel feit, zonder een spoor van dramatiek.Ik kook m'n eigen potje. En soms ook niet, dan heb ik er eenvoudig geen zin in". „Juffrouw Markus", zei Bert, „luistert u eens. Ik heb hier vanavond een ver gadering, vandaar dat ik hier zo rustig zit. Ik moet dus in de stad blijven eten. Ik was op weg naar De Kroon om te kijken of ik daar misschien iemand trof voor gezelschap, want alleen eten is een corvee. D'r is niks an. Toe, doet u mij het plezier, blijft u hier eten houdt u mij gezelschap". En, wachtend op haar antwoord, wist hij opeens ook het antwoord op de on uitgesproken vraag van zoëven: ..Waar om?" Omdat het praten met deze be scheiden, stille vrouw, die zo goed te luisteren wist, die zo snel begreep, het kijken naar haar aandachtig gezicht met de grijze ogen, .naar de val van dat zachte blonde haar, naar die rustige handen, voor hem een belevenis was ge weest die hij nergens mee kon vergelij ken niet met het samenzijn met Ly- dia. dikwijls hier in ditzelfde Riche, haar geestig profie.l naar hem toegekeerd, haar lachende ogen en mond niet in de intimiteit van avonden-alleen met Mathilde en de stijlvolle rust die van haar uitging als deze vrouw je aan keek, keek je recht in haar hart. Ze zat daar tegenover hem, haar ogen neergeslagen, overleggend. „Ik weet het niet zei ze toen, aar zelend. Hij durfde niet vragen. Hij begreep. Hij begreep opeens, hoe ook zij dit uur, dit uur van vertrouwen, van saam horigheid ondanks het feit dat ze el kaar nog maar nauwelijks kenden, er varen had als hij. Dat ze wist dat, wan neer ze opstond en wegging, dit alles voorbij zou zijn, onherroepelijk voorbij. En dat ze bang was dat het moeilijker zou worden, naarmate ze dit langer liet duren. En tegelijk wist hij, dat ook hij opzag tegen dit ogenblik waarop hij haar zou zien weggaan, rechtop, gehuld in haar stille, onaantastbare reserve. „Weet u", zei hij, „eigenlijk heb ik er een beetje recht op. Want ik heb nu alsmaar over mezelf zitten praten en ik weet nog helemaal niets van u". .Over mij is weinig te vertellen", zei ze stroef. ..Niet het vele is goed, maar het goede is veel", citeerde hij lachend. „Hoe weet u dat het goed is?" Weer die directe vraa°, die directe blik. „Hoe kan ik dat weten?" pareerde hij. „als u het me niet vertelt?" Ze zweeg, niet overtuigd. „Ach töe, juffrouw Markus", smeekte hij bijna, „doe het dan alleen om mij te plezieren. Ik heb u zo lang opge houden met mijn gepraat, u bent toch al te laat voor het eten". „Goed", zei ze opeens, „maar niet hier". Hij begreep haar. Een diner in Riche was een statige bedoening, met veel vlek keloos linnen en schitterend zilver, kaarslicht en constant een kelner in de buurt. e „We gaan naar de Chinees", stelde hij voor en zag aan haar glimlach, dat hij de juiste keus had gedaan. „Houdt u van Indisch eten?" „Nassi vind ik heerlijk", zei ze, ,,'t is alleen altijd veel te veel". „Ik eet de rest wel op". „Ja, daar ziet u wel naar uit maar u moet oppassen". „Dat zegt Mathilde ook altijd", had hij willen zeggen, maar hij zei het niet. Onder de zijden lampekap in een hoekje van het Chinese restaurant, waai de bedienden zwijgzaam en onhoorbaar tussen de tafels doorgleden, vertelde Annie Markus niet veel van zichzelf. Bert kwam te weten dat haar vader en moeder waren overleden, dat ze nog een zuster en een broer had (daarbij bleef hetï en dat een kind van die broer spas tisch was en in een inrichting opgeno men en dat ze daar dikwijls naar toe ging. Dat ze al haar koperen jubileum bij de Mercuur had gevierd, dat ze al lang chef had kunnen zijn, maar dat ze liever in haar kinderafdeling bleef en dat ze op een kleine twee-kamerflat woonde. Hij stond er op, haar met de auto naar huis brengen. Zij stond er op dat hij haar bij de hoek van de straat afzette. En zo stopte hij de wa?en op de hoek. „Juffrouw Markus", zei hij, „ik ben heel erg blij dat ik u vanmiddag zo toe vallig ontmoet heb. En ik dank u wel zeer! dat u uw tijd aan mij hebt willen spenderen „Ik moet u bedanken", zei ze ernstig „dat u zen goede gastheer bent ge weest". Ze had er bij kunnen zeggen en niet hebt geprobeerd te flirten en me niet het gevoel hebt gegeven dat ik blij mocht zijn met iemand als jij uit eten te gaan maar dat zei ze natuur lijk niet. Haar hand rustte al op de portier-

De Schakel | 1962 | | pagina 1