om 4 uur eindigde, leverde 17'/2 kg. vis op. Burgemeester J. A. Eekhout, die in hotel Valk de prijzen uitreikte, noem de het sportvissen een mooie vrijetijds besteding. De eerste 25 prijswinnaars waren 1. A. M. Verhel, Temeuzen, 570 pnt., wisselbeker gemeentebestuur; 2 .J. van Ham, Vlissingen, 545 p.; 3. L. Breevaont, Duinkerken, 490 p.; 4. J. van Drongelen. Sluiskil, 485 p.5. W. Harns, Hoek, 450 p.; 6. Abr. Versprille, Breskens, 435 p.; 7. A. Dieleman, Temeuzen, 410 p.; 8. P. van Es, Temeuzen, 405 p.; 9. A. Vande- moere, Zeebrugge, 385 p.; 10. S. J. Christiaansen, Kloosterzande, 360 p. 11. R. de Jonge, Groede, 355 p.; 12. J. Harms, Temeuzen, 345 p.; 13. mevr. C. Rouw, Vlissingen, 335 p.; 14. W. van Hulle, Sluiskil, 320 p.; 15. G. Thomaes Hoofdplaat, 320 p.; 16. F. Crist, Bergen op Zoom, 300 p.: 17. P. v. Bergen, Sluis kil, 295 p.; 18. J. v.d. Wege, Breskens, 275 p.; 19. F. v.d. Berghe, Temeuzen, 260 p.; 20. L. de Mul, Sluiskil, 260 p.; 21. S. Versprille, Rotterdam, 260 p.; 22. M. de Putter, Hoek, 250 p.; 23. P. van Vel- zen, Breskens, 250 p.; 24. J. van Berkum, Vlissingen, 245 p.; 25. A. Cijsouw, West- kapeile, 235 p. Er waren zeer veel fraaie prijzen. Geslaagde leerlingenuitvoering der Zeeuwse Muziekschool. Woensdagavond gaf de afdeling Bres kens van de Stichting Zeeuwse Muziek school een uitvoering in zaal „Casino". Nadat de adjunct-directeur, de heer S. Schiive uit Oostburg, een welkomst woord had gesproken, waarbij hij spe ciaal welkom heette de aanwezige wet houder, de heer W. v. d. Hooft, werd op vlotte wijze een rijk gevarieerd pro gramma afgewerkt, dat zeer in de smaak van de aanwezigen, w.o. veel ouders der leerlingen, viel. Aan dit programma werkten mee leerlingen van de A.V.M.O.- en plano klasse van mevr. A. Schijve-Risseeuw, de piano-, harmonium- en blokfluit klasse van de heer S. Sehijve, de viool klasse van de heer J. Wisse Sr., de gi taar-, accordeon-, mandoline- en blaas- klasse van de heer J. Mannaert, van de klarinetklasse van de heer A. Luteijn, alsmede een jeugdorkest o.l.v. de heer C. Sehijve. Bij het einde bracht weth. van der Hooft dank aan de leerkrachten en leerlingen voor het gebodene. Wij plaatsen slechts dit beknopt ver slag, daar de heer Sehijve voornemens is in ons volgend nummer uitvoeriger terug te komen op deze, zowel als op de vorige week te Oostburg gehouden leer lingenavond. Schoolreis. De hoogste klas van de school met de Bijbel heeft onder leiding van het hoofd der school en een onderwijzeres, een uitstapje van 3 dagen gemaakt naar Bergen op Zoom. Prachtig weer en een goed „onderdak" in de jeugdherberg .Klaverweiden", hebben deze dagen voor de jeugd tot onvergetelijke gemaakt. Er is gefietst, gewandeld, gezwommen, ge voetbald. geluierd en veel plezier ge maakt. Er zijn bezoeken gebracht aan een zwemvijver, de Wouwse plantage, de speeltuin en als slot de stad. Hier werd de toren beklommen van de St. Geer- truydtskerk en een bezoek gebracht aan een warenhuis. Ten zeerste voldaan keerden allen na een z eer geslaagde schoolreis in Breskens terug. Heropening gemoderniseerde slagerszaak. Vandaag heropent de heer J. van Gijs te Breskens zijn geheel vernieuwde en gemoderniseerde slagerszaak. Het geheel maakt een keurige indruk en voldoet aan alle moderne eisen. Ongetwijfeld is deze zaak weer een verbetering van de Breskense winkel stand te noemen. Sluis Raadsvergadering De Raad van Sluis kwam vorige week in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester P. F. goed maakt". Bert stond op het punt die suggestie weg te lachen, of te zeggen dat ze geen tijd hadden. Maar opeens begreep hij dat die pop Annle niet. voor niets mee gegaan was, dat zijn kleine Til van de aanvang af dat plannetje In haar hoofd had, „Lieve kind. wat moeten we daar nou gaan doen", probeerde hij nog, „we kun nen toch niet zo maar binnenlopen en niks konen en dan die juffrouw lastig vallen. Wie weet hoe druk ze het heeft". Hij zag de schaduw glijden over dat zonnige gezichtje. „En ik had me d'r zo op verheugd". Ja. zie je wel. dat had hij al gedacht. Net iets voor Tilly. Ziin blijdschap, dat zijn lief doch tertje geen beugel nodig had, zijn vreug de ook om de woorden van de tandarts die in Tilly het evenbeeld van Lydia had ontdekt, dreef hem haar dan maar roekeloos haar zin te geven. Wat drom mel. er was toch altijd wat op te vin den. Hij kon op diezelfde étage een pakje scheermesjes kopen, scheermes jes had je nooit teveel en dan konden ze wel even langs lopen en dan zag je gauw genoeg dat mens had het na tuurlijk druk en die had geen tijd voor kletspraatjes en dan begreep Tilly het wel. Maar het geluk was met Tilly en niet met Bert. Zodra hij voor de toonbank met scheergereedschappen stilstond, wipte van Hootegem. Afwezig waren de heren Aernoutse, Dekkers en v. d. Vijver, zo dat deze vergadering met vier leden maar net kon doorgaan. Goedgunstig werd beschikt op het verzoek van de N.V. Esso Nederland om een gedeelte gemeentegrond te mogen gebruiken ten behoeve van het benzine station Bauer. In feite kwam dit neer op verlenging van een reeds eerder ver leende toestemming. Ook zegde de raad toe medewerking te verlenen aan de Caltex-Petroleum Mij. N.V. te 's-Gra- venhage bij de oprichting van een ben- zine-statian en auto-gasolieinstallatie bij de Gebr. Louwagie in de Nieuwstraat. In dit verband verleende de raad toe stemming tot het rooien van een boom op gemeentegrond en het vervangen van de bestaande keibestrating door klin kers, dit op kosten van de Mij. In het raadsbesluit d.d. 24 Jan., waar bij grond werd verkocht aan de heren de Broek en du Fossé, welke grond ge legen is aan de z.g. Kalkboei, werd een bouwverbod opgenomen voor een ge deelte van bedoelde percelen. G.S. van Zeeland zijn echter van mening, dat dit bouwverbod uit het koopcontract dient te worden gelicht en opgenomen dient te worden in de bebouwingsvoorschrif ten van het wederopbouwplan Hoewel B. en W. het hiermee niet helemaal eens zijn, stelden zij de raad toch voor, ter voorkoming van een tijdrovende pro cedure, aan de verlangens van G.S. te voldoen, waartoe de raad dan ook be sloot. De Wed. J. van Alten-v. d. Ameele, A. v. d. Ameele en C. Coppens verzoch ten de raad him woningen t.z.t. op de voor hen overblijvende perceelsgedeel ten te mogen terugbouwen. Door de aanleg van de z.g. Rondweg zuilen de panden van verzoekers n.l. dienen te verdwijnen. Op voorstel van B. en W. verleende de raad haar principiële me dewerking in die zin, dat nadien be zien zal worden in hoeverre via een herziening van het uitbreidingsplan en de daarbij behorende bebouwingsvoor schriften de gevraagde herbouw zal kunnen worden gerealiseerd. Besloten werd aan de Belgische schil der Alfons Blomme uit Den Haan de stadhuiskelder beschikbaar te stellen voor een expositie van diens schilde rijen van 16 Juni t.e.m. 15 Juli. Per week zal een vergoeding van f 75,- in reke ning worden gebracht. Besloten werd de oude brandweer auto aan de meest biedende, de heer A. J. Baas te Oostburg, te verkopen voor f 756,-. De oude keien van de rabat-bestra- ting in de Hoogstraat zullen aan de fa. M. de Smet te Deinze (België) worden verkocht voor f 5,- per m2. De keien zullen door de gemeente dienen te wor den uitgebroken en door de koper ter plaatse worden afgehaald. De subsidie-aanvrage ad f 10,- van de Stichting Internationale Woning- ruil-Centrale werd, omdat deze instel ling geen dadelijk aanwijsbaar gemeen tebelang vertegenwoordigd, afgewezen. Over 1961 werd aan de Stichting Kath. Maatschappelijke Gezinszorg te Aarden burg een subsidie van f 795,08 toege kend voor in de gemeente over dat jaar verleende gezinshulp. Aan de Kath. Woningbouwvereniging Z.-Vl. werd bouwgrond toegewezen voor de bouw van 22 woningwetwoningen, welke grond is gelegen in het uitbrei dingsplan. Aan de fa. Gebr. v. d. Poel en de fa. Leenhouts, resp. te Temeu zen en Sluis, werd in genoemd plan recht van voorkeur toegekend op bouw grond voor totaal 62 premiewoningen, terwijl aan de fa. v. d. Poel nog optie werd verleend voor bouwgrond voor 31 garages en 2 bungalows. Besloten werd het deposito ad f200.000,- bij de Coöp. Boerenleenbank te Sluis per 22 Juni 1962 met een half jaar te verlengen. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Herdink aan het einde der straten naamborden te plaatsen, hetgeen door de voorz. werd toegezegd. Schoondljke Rode Kruiscollecte. De jaarlijkse Rode Kruiscollecte heeft Tilly weg naar de hoek waar de speel goedafdeling gehuisvest was. Bert zag een nieuw soort snelscheercrême liggen en wisselde met een gemoedelijke ver koper ervaringen uit over scheren en de narigheden daarvan. „Ach meneer", zei de verkoper, „die vrouwen denken heel wat van zichzelf, omdat zij kinderen krijgbn, maar dat wij ons elke dag moe ten scheren, daar wordt nooit over ge praat". Bert stemde glimlachend toe. kocht behalve de scheermesjes ook nog een tube van „dat spul" om het eens te proberen en ging toen op zoek naar Til. Nu. hij zag het met één oogopslag. Til zat op een hoekje van de toon bank en voerde het woord en de juf frouw stend voor haar en was een en al aandacht. Bert's scherp oog ontdekte 'n chef die het geval gadesloeg, maar de vertederde vaderlijke glimlach om des mans mond deed hem begrijpen, dat deze juffrouw zich zoiets kon veroor loven was ongetwijfeld een beste kracht. Maar nu was ze toch niet aan het verkopen Bert kwam er bij staan, een beetje links. De juffrouw lachte wat verlegen. „Ze heeft zoveel te vertellen". Maar het offensief nam een andere richting, want Tilly moest nu alles we ten van juffrouw Annie. Woonde ze maar alleen? Had ze geen vader en moeder meer? En ook geen man en kin dertjes? En vond ze dat niet erg? (Wordt vervolgd). het mooie bedrag van f 315,93 opgele verd. Oostburg Vergadering waterschap Het Vrije van Sluis. Donderdag j.l. werd in hotel Mabe- soone te Oostburg de algemene verga dering van het waterschap Het Vrije van Sluis gehouden. In zijn openings woord herdacht de dijkgraaf, de heer J. B. Becu, de heer Cam. Vercraeije uit Aardenburg, die onlangs overleed. Hij was, aldus de voorzitter, vanaf de op richting bestuurslid en heeft in de moei lijke beginperiode zijn beste krachten aan het werk van het waterschap ge geven. Voorts werd besloten aan de heer J. van Dongen, die onlangs be noemd werd tot lid van G.S. in Zeeland, een gelukstelegram te zenden, waarin tot uitdrukking komt, dat men van de zijde van het waterschap hoopt op een prettige samenwerking. De aangeboden rekening over 1961, betoogde de dijkgraaf, heeft in tegen stelling tot andere jaren, inplaats van een batig slot, een klein verlies. Dit komt o.m. door de extra werkzaamhe den, die door de overvloedige regenval in het natte jaar 1960 moesten worden verflicht. De hoogconjunctuur brengt eveneens een stijging van kosten mee. Zo zijn de posten lonen en saiarissen belangrijk verhoogd en komen de aan bestedingen, o.a. door de verkorte werk week en hogere contractlonen, duur dere materialen, etc., hoger uit dan geraamd was. Voorts werden in 1961 enkele extra werken uitgevoerd, o.a. het verharden van 1700 m. puinweg, het opknappen van de woning bij liet ge maal, revisie van het gemaal in de Zwarte polder, verbetering van een stuk kustweg in de Nieuwenhovenpolder en nog enkele wegverbeteringen. Ook het pensioenfonds vraagt een hogere bij drage van jaarlijks f 20.000,Ook het uitblijven van de bijdragewet van de Provinciale bijdragen voor het onder houd van de wegen kostte het water schap inplaats van een hogere uitke ring, een extra belasting van nog eens f 13.000,Een 5-tal grote werken en verbeteringen van verschillende wegen werden aanbesteed en zijn inmiddels gegund. Bestek 1 werd gegund aan de fa. Blankaert, Brugge voor f 187.700, Bestek 2 aan aannemersbedrijf Jansen voor f 117.122,Bestek 3 aan aanne mersbedrijf Hol voor f 137.390,Bestek 4 aan aannemersbedrijf Den Oude voor f 149.820,en het 5e aan aannemers bedrijf De Ruijsscher voor f 120.330, Het overige werk aan de wegen en waterleidingen zal in eigen beheer wor den uitgevoerd. De overspannen arbeidsmarkt vraagt van het bestuur een zodanig beleid, dat men voor de arbeiders er uit haalt, wat er in de C.A.O. zit, om overlopen naar de industrie zoveel mogelijk te voor komen. Voor 1963 is een subsidie van de Cultuur Technische Dienst te verwach ten groot f 375.000,voor de verbete ring van de wegen. Hiermede kan 16 km. wegdek onderhanden genomen worden. Gezien de krappe begrotingspositic stelt het bestuur voor, om deze 16 km. weg onderhanden te nemen en de totale realisering van het 10-jarenplan met 1 jaar te verlengen. Voorts deelde de dijk graaf mede, dat de duinpaden te Cad- zand en Retranchement in het kader van de D.A.C.W. zijn aangelegd en dat de Ringdijk overgenomen zal worden door de gemeente. Voor wat betreft het Zwin heeft men zich gewend tot Rijks waterstaat met het dringend verzoek een definitieve oplossing voor de geul te bevorderen. Indien dit niet mogelijk is wordt verzocht om weer een voorlo pige oplossing, door de verlegging van de geul te bewerkstelligen. In samen werking met de Calamiteuze polders langs de kust, zullen werkzaamheden in het kader van het Deltaplan worden voorbereid. De voorzitter deelde ver volgens mee, dat het waterbeheersings- plan in de najaarsvergadering zal wor den behandeld. Men hoopt dan gelijk tijdig te weten op welke subsidie ge rekend mag worden. Het plan omvat o.m. de uitgewerkte gemaalplannen voor Cadzand, een volledig nieuw gemaal te Nieuwe Sluis en een sluis te no. Zeven te Breskens. Voorts zullen alle aanslui tende waterleidingen in dit plan ver werkt zijn. De vraag is klemmend, of voor deze bijzondere voorzieningen het dijkgeschot zal moeten worden ver hoogd. Toezicht op de nieuwe gemalen, het onderhoud en de maalkosten zullen o.a. veel hoger zijn dan die van de huidige sluizen en gemalen. De verbetering van het Dijkvak Bres- kens-No. Eén is op kaart gereed en wacht op de Rijksgoedkeuring. Het gewone delfwerk kon volgens het plan worden uitgevoerd, evenals het eigen onderhoud aan de wegen °n wa terleidingen. De paalhoofden voor de kust te Groede ledfen het voorjaar ern stige schade door de stormen. Door alle beschikbare werklieden in te zetten is men er in geslaagd de schade tijdig te herstellen. De dijkgraaf sprak de wens uit, dat men in eendrachtige samenwerking de komende periode die voor het water schap van groot belang is, tegemoet kan gaan. Het jaarverslag 1961 werd aangebo den en goedgekeurd. De heer A. G. Calon verzocht het wa terschap per 1 Sept. a.s. om ontslag als ontvanger, i.v.m. het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Dit werd hem op de meest eervolle wijze verleend, waarna de dijkgraaf de heer Calon dank bracht voor het vele werk, dat hij sinds de oprichting van het Waterschap, nu 21 jaar geleden, heeft gedaan. De heer Calon dankte de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen. Tot nieuwe ontvanger werd de heer E. J. J. Magnus benoemd, thans adjunct-commies A. De nieuwe salarisverordening voor het personeel werd aanvaard. Het vis recht in de diverse leidingen en sloten werd verpacht voor totaal f 3.781,-. Het voetpad te Aardenburg, Oliepot- schepad genaamd, werd op verzoek van de heer Trapman aan het verkeer ont trokken. Een desbetreffend verzoek zal aan Prov. Staten worden gericht. De heer G. Claeijs te Biervliet kreeg toe stemming een niet meer dienst doende waterleiding in de Kon. Polder le Bier vliet te dempen. In verband met ver richtte delving etc. werd besloten op verschillende plaatsen de staat van de waterleidingen te veranderen. Ver schillende erfpachtsrechten werden ver lengd. De onderhoudsplicht van de Pr. Beatrixstraat te Schoondijke werd aan de gemeente Schoondijke overgedragen, daar deze straat door de bebouwingen midden in de gemeente is komen te lig gen. Aan de gemeente Schoondijke werd een afkoopsom van f 2500,- voor de on derhoudsplicht toegekend. Ook de weg door de Kievittenpolder te Cadzand, Boulevard „de Wielingen", werd in on derhoud aan de gemeente Cadzand over gedragen, daar ook deze weg van meer belang voor de gemeente Cadzand ls dan voor het Waterschap. Hiermede is een bedrag van f 3000.- gemoeid, de geraamde kosten van een oppervlakte behandeling. Voor verbetering van we gen. het uithalen van bochten en ver bredingen werden verschillende grond aankopen en ruilingen door de algem. vergadering goedgekeurd, oa„ te Bier vliet voor de Geertruidapolderweg, te Waterlandkerkje voor verbetering van de weg naar IJzendijke en voor de aan leg van de Roeselaerestraat te Aarden burg. De vergadering ging accoord met de opheffing van de grintwegcommissie Nieuwvliet-Sluis-R'ment en was het eens met de verdeling van de schulden en onderhoudsplichten van de onder deze v.m. commissie vallende wegen. In het kader van de Deltawet is het ontwerp gereed gekomen voor de ver breding en verhoging van de zeedijk Breskens-No. Eén, een der meest zwak ke plekken in de zeewering langs de Schelde. Het plan omvat o.m. het ver hogen van de zeedijk en het aanleggen van een nieuw gedeelte dijk over het schor bij Breskens en tussen de uitwa teringssluis te No. Eén. De goedkeuring van de Prov. op dit plan werd inmid dels ontvangen. Het wachten is thans nog op de Rijksgaedkeuring om dit werk te kunnen uitvoeren. Voor dit werk is het nodig, dat verschillende percelen grond in eigendom van het waterschap komen. Getracht zal worden met de eigenaren een minnelijke schikking te treffen. Het bestuur werd door de al gem. vergadering gemachtigd om de no dige stappen te ondernemen om de be doelde gronden in eigendom te verkrij gen, In samenwerking met de Polder Oud en Jong Breskens. de Cal. Zwarte en Adornispolder en de Waterkering te Hoofdplaat zal een nieuwe peilboot worden aangeschaft, die al deze water schappen. die belangen bij de kustver dediging hebben, gezamenlijk zullen ex ploiteren. Voor het gebruik van de peil boot is een verdelingsschema opgesteld. De aanschaf kost f 65.000,-. Hiervan zal het Vrije van Sluis 29,05% voor haar rekening nemen of f 18.882.50. Hierbij zullen later de kosten van de schipper etc. nog komen. De vergadering ging z.st. met dit alles accoord. Voorts besloot de algem. vergadering tot het plaatsen van een pompinstalla- tie op de sluis te Cadzand (haven), ca paciteit 1000 m3 water. Hiermede is een bedrag van f 500.000.- gemoeid. Daar dit werk past in het kader van de Delta wet mag, aldus de dijkgraaf, worden verwacht, dat het Rijk in dit gemaal een financiële bijdrage verleend. Een beslissing is echter op korte termijn niet te verwachten. Voor de levering van de dieselpomp, die op de onderbouw van de sluis geplaatst kan worden, is 'n levertijd van ruim 14 mnd. nodig. De bestaande waterleidingen zullen in de toekomst belangrijk verruimd moeten worden om de toevloed van het hemel- en grondwater te bevorderen. Het plaatsen van de pompinstallatie loopt dus wat vooruit op het grote wa- terbeheerslngsplan, dat in de najaars vergadering aan de orde zal komen. Het bestuur acht- het verantwoord om voor lopig zelf de financiering van de pomp installatie ter hand te nemen, zulks in afwachting van de later te ontvangen subsidie. De binnenwaterstanden zullen dan bij een hoge zeewaterstand in de hand gehouden kunnen worden. Uit de vergadering kwam de vraag of er al eens een berekening gemaakt is, wat het te lang achter blijven van het over tollige water aan de boeren gekost heeft. De voorz. zei dat dit niet bij benadering is te zeggen, doch dat wel vast staat, dat de boeren de laatste jaren flink hebben moeten modderen om de bieten tijdig van het land te krijgen. De heer P. de Bruijne stelde, dat hij indertijd zich verzet heeft tegen de plaatsing van een gemaal op de sluis en dus ook tegen de financiering hiervan is. Voorts vroeg hij zich af of het op de duur Rijkswaterstaat wordt, die baas is in de waterhuishouding van het water schap. De dijkgraaf bestreed dit, doch stelde hierbij dat als men subsidie vraagt, men moet verwachten dat de plannen waarvoor gemeenschapsgeld wordt gevraagd in overeenstemming zijn met de Rijksplannen, in dit geval de Deltaplannen. In nauwe samenwerking rullen we in het belang van het water schap op deze wijze moeten verder wer ken en zoeken naar voor beide partijen goede oplossingen. Indien te hoge eisen worden gesteld dan zullen we, aldus de

De Schakel | 1962 | | pagina 2