alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen ANNE'S GEHEIM deQhakel r~ ibe Jaargang - Nr. 874. Vrijdag 22 Juni 1962 Verschynt iedere vrijdag A bonnementsprij s I 1,25 p. kw.; franco p. post fi,j« Prijs der advertenties: 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of by ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01172) 429 VJ BR UKKERS-UITGEVERS Fa SMOOR DE HULSTER i DORPSSTRAAT lO -BRESKENS - TEL.. Plaatselijk Nieuws Schoondijke Schenking. Notaris Mijs te Oostburg heeft aan het bejaardencentrum Ruschevliet te Schoondijke twee zandstenen vrouwen beeldjes geschonken. Deze beeldjes zijn veertig jaar gele den uit Schoondijke verdwenen en ston den in de tuin van wijlen notaris Smidt. Voor de tuin van Ruschevliet een waar devol bezit en een sympathieke geste van dhr. Mijs. Een mooi succes. De pupillen van de voetbalvereniging Schoondijke bereikten, achter hun sportmakkertjes uit Vlissingen, te Oost- burg in een tournooi de 2e plaats. Een aardig succes voor deze broekjes. Uitreiking diploma's verkeersexamen. Een dezer dagen werd aan de leer lingen der lagere scholen, welke deel genomen hadden aan het verkeersexa- men, in het gebouw Laus Deo het di ploma uitgereikt. De opperwachtmeester der Rijkspoli tie, de heer J. Minnaar, heette in de al lereerste plaats hartelijk welkom bur gemeester J. C. Hoftijzer en het onder wijzend personeel der scholen. Hij wees de kinderen er op, dat dit diploma uit gereikt werd als een bewijs dat zij ge acht werden de regels voor veilig ver keer te kennen. Hij hoopte dat zij in het vervolg het geleerde nauwkeurig in het verkeer zouden toepassen, zowel in het belang van anderen als van zich zelf. Alvorens Burgemeester Hoftijzer overging tot het uitreiken van de di ploma's. drukte hij de kinderen nog eens op het hart dat het zich bewegen in het verkeer betekende dat men voortdurend moest opletten. Geen ogen blik mag men zijn gedachten bij iets anders hebben. Hij wenste de kinderen geluk met het door hen behaalde di ploma. Voorts bracht hij dank aan de leerkrachten en de politie voor de werkzaamheden in het belang van dit diploma verricht. Vervolgens werd de kinderen naast een tractatie nog een aardige filmmid dag aangeboden. De geslaagden zijn: E. A. Contant, F. Esseling, B. de Gar- deijn, K. van Luijck, 0 fout. J. de Bliek, A. M. Geertsen, L. Jansen. A. M. de Feijter, A. v. d. Waal, 1 fout. H. Dees, N. de Haan, J. A. Beeke, B. Versprille, T. Cornells, W. de Lijser, J. P. de Put ter, J. d'Hoint, 2 fout. A. van Laer, E. M. Moggré, L. van Hoeve, I. Fremouw, B. Bersprille, N. v. d. Ree, K. Beeke, W de Martelaere, 3 fout. A. Goethals, T. Haartsen, W. de Zwart, H. de Bliek. G. M. Passchier, M. Passchier, P. Reijn- hout, M. de Paepe, L. Tournois, 4 fout. B. Geelhoed, E. Huijgh, G. J. de Roos, M. Gernaert, P. de Martelaere, J. de Vilder, R. Zeegers, E. Cromheecke, C. Bruijnzeel, M. Verherbrugge, I. Moggré, 5 fout. M. Risseeuw, L. de Bart. G. Ha- melinck. J. de Hollander, M. Deunink, A. Wouters, S. van der Walle, A. Hu- brechtsen. S. van Kouwenberg, J. J. Quist, H. de Vilder. M. L. Wijffels, 6 fout. B. Kotvis, L. E. M. J. Ro os, M. Naijaart, M. Tournois, P. de Reu, 7 fout. Afgewezen werden 12 leerlingen. Voetbalwedstrijd ten bate rijtoer ouden van dagen. Het was Zaterdagavond een gezellige drukte op het gemeentelijke sportter- rein te Schoondijke. Terwijl de pupillen van v.v. Schoondijke een voorwedstrijd speelden tegen de pupillen van s.v. Oostburg, welke wedstrijd in een gelijk spel 0eindigde, marcheerde O.K.K. I het terrein op. Om kwart over zeven betraden de elftallen van de middenstand en de ambtenaren uit Schoondijke, vooraf ge gaan door scheidsrechter A. J. de Klerck, het terrein. Na het nemen van de ge bruikelijke foto's, was het wethouder J. de Feijter, welke de aftrap verrichtte. De eerste helft van de wedstrijd gaf over het algemeen een sterk aanvallend ambtenaren-team te zien. Het resultaat van dit aanvallen was een 3-tal doel punten. Wel kregen de middenstanders een strafschop toegewezen, alhoewel doelverdediger Toesseint het hierhele- maal niet mee eens was. Onverbiddelijk wees echter scheidsrechter de Klerck naar de witte stip. De genomen straf schop werd echter door Porreij naast geschoten. Na de rust werden de ambtenaren tijdelijk in de hoek gedrukt. Bij de stand 32 begonnen de ambtenaren echter het gevaar van de toestand in te zien. Nogmaals zetten zij alles op de aanval en een 2-tal doelpunten bracht de eindstand op 52. De door de Heinekens bieren via ho tel de Zwaan beschikbaar gestelde be ker werd door de voorz. (Ir. Bruijnooge) van het Comité ouden van dagen aan de aanvoerder van het ambtenaren-elf tal overhandigd. Hij bracht alle spelers hartelijk dank voor hun medewerking, alsmede de muziekvereniging O.K.K. Het bedrag van de entree en de ge houden verloting bedroeg f 327.-. Groede Militair bezoek. Vrijdag. Zaterdag en Zondag 15, 16 en 17 Juni werd de gemeente Groede ver eerd met een beznek van een detache ment militairen uit Grave, t.w. de Staf en de Achteroompagnie van het 11e technische dienstbataljon van de 4e pa rate divisie, bestaande uit ca. 200 tot 250 man sterkte, die geëscorteerd werd door 14 man van de Marechaussee-com pagnie uit Harderwijk. Het detachement werd ondergebracht in een tentenkamp aan de kust te Groede. Na aankomst van hun lange colonne- rit, een oefening die de militairen van dit detachement regelmatig moeten ma ken, konden zij eens rustig genieten van de in ontwikkeling zijnde recreatie, die langs de Z.-Vlaamse kust en vooral ook in Groede voortgang vindt. Dit temeer daar dit detachement grotendeels be staat uit jongens uit Limburg. Noord- Brabant en een enkele Zeeuw, zodat het overgrote deel nog maar weinig van de kustrecreatie aan de Noordzee en in Zeeland gezien heeft. Dat zij zich te Groede goed vermaakt hebben, bleek wel uit de gespeelde voet balwedstrijd tegen het elftal van Groe de en die de militairen wisten te win nen met 110, de volleybalwedstrijd en de tenniswedstrijd. Zaterdagavond" gaf de muziekvereniging E.M.M. van Groede I ter ere van dit bezoek een concert op de muziektent met een rondgang door de gemeente. Door het gemeentebestuur werden de stafofficieren op de secretarie op een receptie onthaald, waarbij burgemees ter J. C. Everaars een hartelijk wel komstwoord sprak tot de grootmajoor van de staf, Overste Scheen, voor het bezoek dat zij aan Groede brachten en waarin hij Kapitein Avee roemde als een voortreffelijk ambassadeur die te Groede op vlotte wijze de militaire le gerplaats wist voor te bereiden. Op deze receptie, waar namens het gemeente bestuur vertegenwoordigd waren burge meester Everaars en de beide wethou ders, waren tevens nog aanwezig vele ambtsdragers van diverse instanties en bestuursleden van de plaatselijke ver enigingen. Bij deze receptie werd door Overste Scheen een asbak als souvenier aangeboden aan de burgemeester, als dank voor de goede medewerking en de prettige ontvangst in Groede. De asbak was door de 20-jarige soldaten, die re gelmatig werkzaam zijn in de werk plaatsen van de technische dienst, ver vaardigd uit een plaat koper. Hierna werd de erewijn geschonken, waarna de receptie in een gezellig bab beltje werd Voortgezet. Zondag konden de militairen vrij aan zee doorbrengen, terwijl er nog een gratis film vertoond werd. Maan dagmorgen vertrok het detachement weer om op tijd in him legerplaats te Grave aanwezig te kunnen zijn, meteen aangename herinnering aan Groede overgehouden. Nederlaagtournooi- coctbal. Uitslag van Zon dag 17 Juni: Groede I Oostburg I 35. Programma voor Zondag 24 Juni a.s.: Groede IIBreskens n om 12.30 u. en Groede IBreskens I om 14.30 uur. In het kader van het militaire bezoek aan Groede speelde Zaterdag 16 Juni een elftal van de militairen tegen Groe de I, welke wedstrijd door de militairen werd gewonnen met 110. De volleybal club van Groede leed eveneens een flinke nederlaag tegen de militairen en de tennisclub van Groede bracht het er met een mooie overwinning af. Waterlandkerkje Wedstrijd met de krulbol. Bij gelegenheid van de kermis werd in café „In den Koning" een wedstrijd met de krulbol gehouden. Er waren 20 deelnemers. De uitslag was als volgt: le pr. A. van Pamelen en M. Mor- nout: 2e pr. J. v.d. Broecke en J. Dumon- sau3e pr. G. Termont en A. v.d. Wege. Orièntatierit. Op de Zaterdag van de kermis werd een oriëntatierit gehouden voor auto's, motoren en bromfietsen. Er waren 40 deelnemers. De uitslag was als volgt: 1. J. Verstraeten, IJzendijke, 0 straf- pnt.; 2. W. A. de Kramer, Zuidzande. 0 str.pnt.; 3. A. J. Haartsen, Waterland kerkje. 1 str.pnt.; 4. A. Buijze, Zuidzan de, 2 str.pnt.; 5. J. Risseeuw, 2 str.pnt.; 6. P. A. Vermeulen, Waterlandkerkje, 3 str.pnt.; 7. J. van Hijfte, 4 str.pnt.; 8. G. van Schoote, Breskens, 14 str.pnt.; 9. H. den Hamer, Oostburg, 16 str.pnt.: 10. D. Poissonnier, Waterlandkerkje, 19 str.pnt. Oriëntatierit voor fietsers. Op de Zotndag van de kennis werd een oriëntatierit gehouden voor fietsers. Er namen in totaal 50 fietsers aan deel. Geen der deelnemers gelukte het de rit zonder straf pun ten te rijden. De uitslag luidde: 1. Elly Bron, 5 str.pnt.; 2. EUy Hu- bregtsen, 6 str.pnt.; 3. J. Goossen, 7 str. pnt.4. A. J. Haartsen, 8 str.pnt.; 5. John. Holleman, 8 str.pnt.; 6. Leiven v. Hoeve, 8 str.pnt.; 7. L. van Poucke, 8 str.pnt.; 8. Adrie Verbrugge, 9 str.pnt.; 9 H. Tollenaar-ten Hove, 9 str.pnt., 10. John. de Bruijne, 10 str.pnt. Kermisschietingen. In het café van de Wed. J. Bron-van de Broeke werden een 2-tal kermisschie- j tingen gehouden. De uitslag van de eerste dag was: Hoogvogel voor H. v.d. Bossche. Wa- terlandkerkje; le zij vogel was voor E. Cauwels, St. Laureijns; 2e zijvogel A. de Baere. Waterlandkerkje. De beker was voor A. Dieriks, Aardenburg. De tweede dag was de uitslag: Hoog vogel J. Matthijs, Waterland-Oudeman. Er waren twee bekers beschikbaar ge steld. Deze waren voor J. Dhaene, West- dorpe en A. de Dobbelaere, Watervliet. De eerste dag waren er 22 schutters, de tweede dag 35. Breskens Er wordt weer gekorfbald. Reeds enkele jaren was de Breskense korfbalvereniging op non-actief. Dank zij het initiatief van enkele oud-leden van deze club en het bestuur van de Zeeuwse Korfbalbond is in „De Uit komst" een heroprichtingsvergadering gehouden, met als resultaat, dat pl.m. 30 leden - meest junioren - zich opga ven. Er werd een nieuw bestuur gekozen waarin zitting namen: mevr. M. Ver- duijn-v. d. Lijke en de heren A. Nicolai, P. Oosterling, A. F. de Ruijter en Iz. Sigmond. Uit propaganda-oogpunt wordt mor genavond, 23 Juni, om 7 uur een wed strijd gespeeld. Deze propagandawed- strijd gaat tussen Swift 1 uit Middel- burg (dit jaar gepromoveerd naar de le i klas Koninkl. Nederl. Korfbalbond) en j Tjoba 1 uit 's-Heer Hendrikskinderen. dat uitkomt in de 3e klas van de lande- lijke bond, afdeling Zuid-Holland en daarin op de derde plaats eindigde. Ongetwijfeld zullen deze technisch bekwame ploegen voor een aantrekke lijke wedstrijd zorgen. (Zie adv. in dit nummer) Geslaagd. Tijdens de examens aan de gemeen telijke opleidingsschool voor kleuter leidsters te Middelburg slaagde vcor het diploma hoofdleidster mej. M. A. van Meenen te Breskens. Opbrengst Rode Kruis-collecte De Rode Kruis-collecte te Breskens heeft de som van f 345,85 opgebracht. Internationale Zeehengelwedstrijd Begunstigd door mooi zomerweer hield Zondag j.l. de hengelsportvereniging „De Zeekrab" te Breskens een interna tionale zeehengelwedstrijd tussen de Handelshaven en de Hogeweg, waar aan door 352 deelnemers werd deelge nomen. De publieke belangstelling was groot. De wedstrijd die oim 12 uur begon en FEUILLETON door TOM LODEWIJK 6) In de dagen die volgden vergat Bert het geval. Thilde vierde haar verjaar dag, hij had het genoegen haar diep te zien blozen van blijde verrassing, toen de sierlijke vaas met prachtige rozen haar verwelkomde aan de ontbijttafel. „Maar Albert hoeveel zullen ze je daarvoor hebben afgezet!" „Loop rond", lachte hij, „voor jou is alleen 't mooiste maar goed!" Het werd een feestelijke dag en 's- avonds zat de ruime suite vol gasten. Hij zag hoe Frans naast Mies van Heemstra was gekropen, mevrouw Cha ron in druk gesprek was met José, kib belend over de waarde van ultra-mo derne schilderkunst, hij wist Tilly bo ven in haar bedje, naast haar op het kussen het bleke gezicht met het zwar te haar van de pop Annie „Annie", had José gesmaald, „wat is dat nou voor 'n naam voor zo'n pop. moet je Dolores noemen, of Juanita". „Ze heet Annie", had Tilly vastbeslo ten gezegd en gelukkig geen verdere uitleg gegeven, anders zou José met al de tactloosheid van haar leeftijd, haar scherpe spot niet hebben gespaard Het was Van Heemstra geweest die, als vriend des huizes, het glas geheven had op de jarige en ze waren allen op gerezen, de glazen in de hand en had den Mathilde toegedronken, die daar stond in haar voorname avondjapon, rijzig, een tikje blozend, en zijn ogen hadden de hare gezocht en hij had haar dankbaar toegeknikt zij sloeg verward de hare neer. Mal was dat, dacht Bert, wanneer je Thilde liet mer ken hoezeer je haar waardeerde, bracht dat haar altijd in de war. 0 „Als je toch naar de tandarts gaat", had Mathilde een paar dagen later ge vraagd. „neem dan meteen Tilly mee. Ik ben bang dat ze een beugel nodig zal hebben, want het lijkt me toe dat haar tanden scheef groeien". „Neen", weerstreefde Bert, „geen ge zicht, die kinderen met zo'n stuk ijzer- draad voor d'r gebit". ,,'t Is ook niet leuk", gaf Mathilde toe, „maar het is nog veel minder leuk als ze later nauwelijks d'r mond durven open doen, omdat ze zo'n lelijk gebit hebben". Er was geen speld tussen te krijgen, zoals gewoonlijk. Bert tilde er niet zo zwaar aan. Lydia's tanden hadden ook een beetje vooruitgestaan en dal vond hij juist zo geweldig attractief, stond soms zo kinderlijk Maar enfin, tand arts Cramer was er ook nog en die zou zijn Til niet met een beugel opknappen als 't niet hoog nodig was. Tilly was verrukt dat ze met vader mee mocht in de auto en de tandarts vond ze niet erg. want vader had haar verzekerd dat hij haar geen pijn zou doen. Ze kroop naast hem in de wagen en Bert lette er niet op, dat de pop An nie. stevig in haar arm geklemd, mee reed. Til was nu eenmaal gek met dat ding Bij tandarts Cramer had Bert een be nauwd kwartiertje, want deze tandarts hield er van een praatje te maken en liet, zolang Bert nog in de stoel zat en zijn mond kon gebruiken, zijn patiënt redeneren. Zodra hij Bert tot stomheid had gedoemd door hem een paai prop pen gaas achter de wangen te schuiven en een haak over z'n onderkaak, nam hij het debat in handen (ze waren het nooit met elkaar eens) en weerlegde, terwijl zijn geoefende handen nun taak verrichten, met wreed sarcasme ^nvlij mende ironie al Bert's stellingen, zon der dat die iets anders kon uitbrengen dan een verwoed gegrom, ,,'t Doet toch geen pijn?" informeerde hij dan belang stellend en Bert zat zich op te winden, terwijl hij machteloos al die rake zet ten van de tandarts moest incasseren tot hem opeens te binnen schoot dat ze dit spelletje nu al jaren speelden en hij probeerde te lachen, voor zover die haak en dat gaas het toelieten. „Je had me weer", grinnikte hij, stijf opstaande. „Enige manier om jou ook eens ver standige argumenten te laten horen", vond de dokter. „En nu zullen we eens kijken wat dat met je dochter is. Moet zij ook geholpen?" vroeg hij, wijzend naar de pop Annie. Tilly meest lachen om die grappige dokter en ze liet al haar tanden zien en de tandarts zei dat er niets mee loos was en dat ze alleen maar een heel klein beetje vooruitstonden van boven. Hij vroeg zich af waarom je zo'n kind dan zou kwellen met een beugel, ,,'t Zal haar heus niet lelijker maken", vond hij en Bert knikte voldaan. „Mijn vrouw had 't ook", zei hij en er was een ogen blik stilte, want ook de tandarts had wijlen mevrouw Bannink goed gekend en herinnerde zich maar al te goed haar stralende glimlach, ondanks de nervositeit waarmee ze altijd weer de behandelkamer binnenkwam. „Als ze op haar moeder gaat lijken", meend* hij „en dat ziet er wel naar uit, maak je dan maar nergens zorg over". Bert en Tilly gingen voldaan en op gelucht weer naar buiten en toen ont dekte Bert, hoe zijn klein dochtertje nog andere plannen had. „En nou gaan we nog even naar de Mercuur", zong haar stemmetje (de Mercuur was het warenhuis) „en daar gaan we de juffrouw gedagzeggen en dan kan ze meteen zien dat Annie het

De Schakel | 1962 | | pagina 1