H BRILLEN Heerlijke Ijstaarten in alle smaken en prijzen, altijd in voorraad. BOBBE alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen 23rillemaefier" nieuwe mode ANNE'S GEHEIM iöe Jaargang - Nr. 8j2 Vrijdag 8 Juni 1962 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s t 1,15 p. kw.; franco p. post f1,50 Prijs der advertenties: 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01171) 439 VJ DRUKKERS-UITGEVERS F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL., Plaatselijk Nieuws Schoondyke Raadsvergadering. De Raad der gemeente Schoondijke besloot in haar openbare vergadering van Maandagavond met algemene stemmen toe te treden tot het In dustrieschap, een regeling die is ge troffen tussen de gemeenten Breskens, Groede, Schoondijke en Hoofdplaat. Gezamenlijk zal men terreinen voor lichte industrie geschikt maken en trachten industrie aan te trekken. Burgemeester J. C. Hoftijzer zeide, dat B. en W. bijzonder gelukkig zijn met deze samenwerking. De gemeente heeft een groot vertrek-overschot, waardoor de bevolking regelmatig ach teruit gaat. Dit komt de leefbaarheid van het gehele gebied niet ten goede. Iedere gemeente apart is te klein om hiertegen iets te doen. Met de vier ge meenten samen heeft men meer dan 9000 inwoners en heeft men redelijke kans om te slagen. De heer Verkruijsse had liever ge zien. dat er eerst aanbiedingen van in dustrieën geweest zouden zijn alvorens over te gaan tot het opzetten van der gelijke grote plannen. Geduldig zette de voorz. uiteen, dat als men eerst, zonder de beschikking te hebben over de nodige terreinen, gaat zitten wach ten op industrie, er stellig geen enkele ondernemer bereid zal zijn te wachten Op verzoek elk gewenst uur te bezorgen. Beleefd aanbevelend, W. FENIJN, Boulevard 38, BRESKENS. Telefoon 506 tot de gemeente eindelijk eens e°n in dustrieterrein van enige betekenis ge- reed heeft. De heer Verkruijsse merkte nog op, dat enkele jaren geleden de Commissie Ontwikkeling Zeeuws-Vlaan- deren er van is uitgegaan, dat Oost Z. Vlaanderen (Kanaalzone) industrie zou aantrekken en het Westen woongebied zou worden. De praktijk, aldus de VGorz., heeft uitgewezen dat de mensen die in de Kanaalzone werken, daar ook graag zo snel mogelijk willen wonen. Men is het gependel gauw zat, waardoor men blijft zitten met het vertrek van vele inwoners. Bovendien hebben de ge meenten Terneuzen en Axel prachtige uitbreidingsplannen en wordt er veel gebouwd. Uiteindelijk gingen alle raadsleden acoord met de toetreding tot de ge meenschappelijke regeling. In het be stuur werden gekozen burgemeester J. C. Hoftijzer, weth. Joh. de Feijter en weth. P. Toesseint. De voorz. noemde het een belangrijk besluit, dat er toe zal bijdragen om W. Z.-Vlaanderen voor uit te brengen. Voorts ging de raad accoord met de inbrenging van gemeentegrond voor de bouw van de Lagere Landbouwschool, welke aan de Julianastraat zal komen. Aan architect Loonen te Breskens zal opdracht worden gegeven om het schets- plan nader uit te werken. Ingebracht zal worden door de gemeente een per ceel grond ter waarde van f 36.300, voorts een gedeelte van de straat ter waarde van f 2100,- en van de Lagere Landbouwschool Stichting zal de ge meente nog een perceel grond aanko pen voor f 11.400,-. De gemeente Schoon dijke zal de school bouwen, later zal de school worden overgenomen door het schoolbestuur. De raad ging accoord met de nieuwe verbeterde regeling voor de schoolart- sendienst. Ieder gemeente zal nu in het bestuur van de dienst vertegenwoor digd zijn. Mevr. van der Ende heeft haar benoeming tot schoolarts aan vaard en zal de taak van de beide reeds werkzame schoolartsen belangrijk ver lichten. Dr. H. Timmer zal de scholen in West Z.-Vlaanderen voor zijn reke ning nemen. Dr. van der Ende de scho len in Terneuzen, Zaamslag, Axel en Philippine, terwijl Dr. Rozemeijer zich zal ontfennen over de gezondheid van de schooljeugd in het overige deel van Oost Z.-Vlaanderen. Aanvaard werden de jaarverslagen van de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk en van de Stichtingen voor Maatschappelijk en Gezinszorgwerk, werkzaam in West Z. Vlaanderen. Aan dhr. Iz. de Bliek te Schoondijke werd de bouw van 14 woningwetwonin gen opgedragen tegen de door de re gering vastgestelde curveprijs. Totaal is hiermede een bedrag van f 191.000,- ge moeid. Verschillende eerder genomen raads besluiten werden door G.S. goedge keurd. Voor het woonwagenkamp zal een z.g. industriepaal van de Pzem worden aangekocht voor een bedrag van f 610,-. De woonwagenbewoners moesten hun electriciteit betrekken van de boerderij, waarbij het kamp gevestigd is. De raad ging met deze uitgave accoord. De instructie voor de gemeentewerk lieden werd gewijzigd. De vrije Zater dag is in deze instructie verwerkt. De Fed. van verpleeginrichtingen v. langdurige zieken kreeg de gebruike lijke subsidie toegewezen, terwijl sub sidieaanvragen van de Militaire Matig heidsmissie en Prot. geestelijke verzor ging voor militairen werd afgewezen. Verschillende reclames voor de aan slag op de hondenbelasting werden door de raad in behandeling genomen. Vele luxe honden werden veranderd in waakhonden, terwijl enkele waakhon den zich het predicaat luxe hond zagen toegewezen, hetgeen de baas op meer dere belasting per jaar komt te staan. De raad ging accoord met de aanleg van een trottoir voor de ingang van het bejaardencentrum tot een bedrag van f 1206,-. Niet zo erg gelukkig was de raad met een schrijven van Rijkswaterstaat, waarin deze instantie de raad voor stelt over te gaan tot het goed verlich ten van Rijksweg 58, de betonweg dwars door de gemeente en de verlichting van de Rotonde. Rijkswaterstaat stelde voor om 43 lichtmasten te plaatsen als de gemeente Schoondijke bereid is om de exlpoitatie van de lichtmasten, f 3000,- per jaar, voor haar rekening te nemen. De gemeente vindt dit een te zware jaarlijks terugkerende last op de be groting, temeer daar er nog veel in de gemeente tot stand moet komen. De OOSTBURG voorz. noemde o.a. het optrekken van de kolentoeslagen voor behoeftigen, de aanleg van een tweede sportterrein, nodig voor de vele te Schoondijke ge vestigde scholen, etc. Schoondijke ls wel bereid om de exploitatie van 12 lichtmasten, n.l. de locale behoefte voor haar rekening te nemen. Gezien het internationale karakter van de weg en het drukke verkeer van en naar de veerboot, acht men dit redelijk. De raad besloot volgens het inzicht van B. en W. te handelen en sprak de wens uit, dat het verlichtingsplan nu niet in de ijskast zal worden gezet en er ein delijk langs deze nu slecht verlichte druk bereden verkeersweg lichtmasten zullen worden geplaatst. De rondvraag bracht het parkeer probleem voor zware vrachtwagens op i Zaterdagen en Zondagen nog een3 op de tafel. B. en W. zijn van mening, al dus de voorz., dat bij de exploitatie van een grote kapitale vrachtwagen ook een opbergruimte hierbij behoort. De wagens mogen niet meer zonder meer op het plein voor het gemeentehuis ge plaatst worden. B. en W. zullen echter bezien, of er elders nog ruimte is. De heer Risseeuw vroeg de beplan ting langs de Beatrixstraat wat in te tomen, daar dit het uitzicht voor het verkeer belemmert. Sportdag. Door de afd. IJzendijke van de Z.PM. en de L.J.G. werd op het gemeentelijk sportterrein te Schoondijke een sport dag georganiseerd. Vele attractieve wedstrijden waren te bewonderen. Ook bleek het dat wanneer diverse voet balclubs verlegen zitten om goede spe lers. de damesleftallen van de diverse afdelingen van de Z.P.M. over prima spelersmateriaal beschikken. Het wa ren werkelijk interessante en sportieve damesvoetbalwedstrijden, waaruit uit eindelijk de combinatie Groede-Oost- burg voor de afd. IJzendijke en Zuid- zande als e erste eindigde. In zaal Wijffels vond de uitreiking van de prijzen plaats door de voorzit ster, mej. A. Verkruijsse en de voorzit ter, dhr. W. Verplanke. Alvorens echter over te gaan tot de uitreiking, heette de voorzitter allen hartelijk welkom op de ze gezellige avond. Het verheugde hem dan ook zeer, dat zeer velen aan de oproep gehoor hadden gegeven deze avond te beschouwen als een „gemas kerd bal". Het was dan ook werkelijk een bonte wereld, waarin apachen uit Parijs, cowboys uit het wilde westen, zigeunerinnen uit Hongarije, enz. door elkaar krioelden. De leiding van de De Zomer brengt U Diverse aparte zonnige jurkjes en -pakjes reeds vanaf f3975 Bij BOBBE waar de mode nu zo zonnig en b 1 ij is Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingen avond berustte bij de heer Krijn Plad- det welke zich liet kennen als een pri ma conferencier. Tot laat in de avond werd het feest voortgezet. Uitslagen sportdag: 300 m. dames: 1. Tiny Roels (beker, geschonken door Ca fetaria de Brink)2. Saar Dekker (me daille) 3000 m. heren: 1. P. Provoost (beker geschonken door A. de Puy)2. W. de Hamer (medaille). Verspringen heren: 1. P. Provoost 5,04 m.; 2. J. Becu, 4.86 m. Verspringen dames: 1. Ria van Hoeve, 4,40 m.; 2. Tiny Roelse, 3.96 m. Kogelstoten heren: 1. P. Provoost, 8,75 m.2. W. de Hamer, 8,72 m. Balwerpen dames: 1. Ria van Hoeve, 24 m.; 2. Suus de Feijter, 21 m. Als herinnering aan deze wedstrijden mochten de deelnemende afdelingen een prachtig vaantje ontvangen. Het Bejaardencentrum. Het Bejaardencentrum „Ruschevliet", FEUILLETON door TOM LODEWIJK 4) „Dank u", zei mevrouw Charon. En een wolk blauwe rook uitblazend, ver volgde ze, „voor u is het toch een groot geluk, nietwaar, dat Thilde de draad heeft opgeraapt waar uw lieve vrouw die, helaas, moest neerleggen". Albert fronste opnieuw. Waarom moest ze die oude wond openhalen? „Weet u wat zo grappig is?" Mevrouw Charon scheen van de hak op de tak te springen, maar dat was inderdaad slechts schijn. „Vroeger was Thilde eigenlijk een min of meer ongenaak bare vrouw. Ik ken verscheidene man nen die haar zeer waarderen en hoog achten, maar ik geloof niet dat een van hen de moed kon opbrengen haar dat te vertellen. Ze stond op een voet stuk, waar niemand bij durfde klim men". Peinzend trok ze aan haar sigaret. „Schiet nou maar op", dacht Albert geirriteerd. Al die show, dat „als in gedachten" praten moest ergens toe leiden. Hij begon bang te worden, dat mevrouw Charon zich voor zijn privé- leven zou gaan interesseren en dan bewaar medacht hij en tipte ner veus de as van zijn sigaar. „Al dat er- om-heen-gedraai „Maar nu", glimlachte mevrouw Cha ron, terwijl haar ogen Thilde volgden die het druk had in haar standje, „nu lijkt ze opeens veel dichterbij gekomen. Nu blijkt ze toch echt voor honderd procent vrouw. Ze heeft nu een char me, die haar vroeger ontbrak. Hebt u er wel eens aan gedacht, meneer Ban- nink", opeens was al het imitatie-dro merige uit haar stem weg en haar don kere ogen zagen hem recht aan, „wat u zoudt gaan moeten doen, wanneer Thilde eens een aanzoek kreeg en accepteerde?" Enkele ogenblikken liet ze haar woorden bezinken, toen was het alsof ze nu pas ontdekte, dat mevrouw Wer- nink, de vrouw van de notaris, haar dringend wenkte. „Ik word geroepen", glimlachte ze opstaande. „Jammer ik had ons gesprek graag nog even voortgezet". Ons gesprek dacht Albert grim mig. Een gesprek met mevrouw Cha ron was meestal een alleenspraak. Maar ze had aan zijn rust, aan het gevoel van geborgen-zijn, geraakt. Hij keek nog eens naar Thilde, die nu bij een tafeltje stond te praten, haar slanke, rechte gestalte, het strakke donkere haar met de ene grijze lok, die haar zo interessant maakte. „Ja lieve mevrouw, ik loop even mee", suste mevrouw Charon de opgewonden notaris-echtgenote. „Zie zo", dacht ze, „de eerste stoot. Als je die mannen niet opjaagt, geloven ze het wel". Want mevrouw Charon beoelende, bij al haar andere maatschappelijke werkzaamheden, ook, wanneer het zo voorkwam, gaarne het ambt van hu welijksmakelaarster 0 Albert zat alleen in de hulskamer. De jongens waren al naar bed, moei zaam daarheen gedreven onder opge wonden verhalen over de gebeurtenis sen op de bazar. Thilde had nog niet weggekund. „Zal ik je met de auto komen halen?" had hij gevraagd. „Mevrouw Charon brengt me thuis", antwoordde ze, „ga jij maar vast naar bed". ..Da's zo ongezellig ik wacht wel op je", beloofde hij en ze had dankbaar geknikt, even verlegen, zoals ze altijd was wanneer hij eens extra attent voor haar was. Albert dacht na over de woorden van mevrouw Charon, zoals dit trouwens de bedoeling van die wijze dame was ge weest. Ja. het ging allemaal zo best, nu Ma- thilde de leiding had van huishouding en gezin, dat het leek of het altijd zo geweest was. En als Thilde eens Wie zou hij dan in zijn huis moeten halen? Maar als een vuurpijl schoot in zijn gedachtenwereld een denkbeeld omhoog, waarvan hij te goeder trouw meende dat het zijn eigen denkbeeld was, terwijl toch niemand anders dan mevrouw Charon enkele uren - geleden het vlammetje bij de lont van die vuur pijl gehouden had - waarom zou Ma- thilde bij hem weggaan? Waarom zou een ander In gedachten zag hij Thilde gaan door zijn huis zwijgzaam, rustig, be heerst, iedere situatie meester. Hoor de haar rustig haar orders geven aan het personeel, hoe ze zonder zich op te winden Frans duidelijk maakte dat hij nog niets in de melk te brokken had, hoe ze met José geanimeerd kon praten over een tentoonstelling, die ze samen hadden bezocht, hoe ze de kleine Tilly vriendeUjk, maar beslist verhinderde een bedorven nakomertje te worden. Hij keek de kamer rond, naar de smaakvol geschikte bloemen bij het raam, naar de orde, de rust, de harmonie die Thilde had weten te scheppen, waar Lydia al tijd weer aan het veranderen was en je, als je 's morgens wegging, nooit wist of bij je thuiskomst de kamer er niet heel anders zou uitzien. Dat was allemaal Thilde Thilde, die er altijd was, altijd zorgde, die hem inKapselde i neen behaaglijke rust, de rust die hij zo nodig had wanneer hij na een ver moeide dag op de fabriek thuiskwam

De Schakel | 1962 | | pagina 1