BOBBE CORSETTEN OUWENDIJK ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Breskens Op reis met een pakje uit uit Parijs Mais oui ANNE'S GEHEIM de (chakel r~ i6t Jaargang - Nr. 870 Vrijdag 25 Mei 1962 Verschynt iedere rrqdag A bonnementsprijs t 1,15 p. kw.; franco p. post fi,5° Prijs der advertenties: 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01172) 429 VJ DRUKKERS-UITGEVERS Fa SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. "SP - GlRO 358296 Plaatselijk Nieuws Voorlichtingsavond algemene en Kath. Woningbouwvereniging Door de algemene en Katholieke Woningbouwvereniging is in „De Uit komst" te Breskens een voorlichtings avond gehouden voor de bewoners van de Bloemenwijk, welke wijk gesaneerd zal worden. De heer W. v. d. Hooft, voorzitter der algemene woningbouwvereniging, kon in zijn openingswoord een groot aantal bewoners, alsmede burgemees ter Eekhout, weth. Zegers en de heer de Waal uit Kloosterzande van de Kath. woningbouwvereniging welkom heten. Wij hebben, aldus spr., gemeend deze bijeenkomst te moeten beleggen omdat het saneren van deze wijk een ingrij pende maatregel voor de bewoners is. De burgemeester is zo bereid gevonden om dit aan de hand van het gemaakte uitbreidingsplan nader toe te lichten. Burgemeester Eekhout zei dat de Bloemenwijk een dorp op zich zelf is. Het laten verhuizen is niet zo eenvou dig. In korte bewoordingen schetste hij nog even het Breskens van voor 1940. Na de oorlog moest er een uit breidingsplan komen. Hierin werden 225 noodwoningen geprojecteerd, welke een levensduur hadden van ongeveer 15 jaar. Deze termijn is nu verstreken. Wij hebben in 1961 een aantal van 28 vervangingswoningen toegewezen ge kregen. Hieraan is men op 't ogenblik bezig en naar wij hopen zullen deze wo ningen nog voor de winter klaar zijn. Echter zullen er bewoners zijn die niet uit de noodwoningen willen om redenen dat o.a. de huren enigszins hoger zul len liggen. Ook voor de bejaarden zullen tr spe ciale woningen gebouwd worden, welke aan hun leefwijze zullen zijn aange past. Tegenwoordig gaan deze mensen niet meer in een bejaardentehuis zoals vroeger. B. en W. hebben daarom ge dacht deze woningen zo kort mogelijk bij de bebouwde kom te houden voo.r het bereikbaar zijn der bejaarden sociëteit en de wijkgebouwen. In de Bloemenwijk vinden het groot ste aantal verhuizingen plaats, zijnde 9 pCt. of 25 gezinnen per jaar. De minister heeft een bedrag beschik baar gesteld aan de gemeeente om de mensen op de een of andere manier te helpen. Verhuizen heeft eenmaal finan ciële consequenties. Dit geld wordt in een fonds gestort waarover de gemeen teraad kan beschikken en beslissen op welke wijze de mensen hiermee gehol pen kunnen worden. Een van de moge lijkheden zou kunnen zijn het drukken van de huurprijs in de beginne. Het ge meentebestuur tracht de moeilijkheden zoveel mogelijk op te lossen. Met welke noodwoningen en wanneer met af braak zal kunnen worden begonnen, staat nog niet vast. Hierover zal de ge meenteraad uiteraard beslissen. Ik ben' blij, aldus spr., dat het bou wen van de woningen door bouwvereni gingen tot stand komt. Nadat nog verschillende vragen van interne aard waren beantwoord, werd nog toegelicht de mogelijkheid van 't gezamenlijk huren van boilers en gas- geisers, terwijl weth. Zegers nog mede deelde, dat binnen een maand de toe wijzing van de eerste 28 woningen zal geschieden. Collecte. De Sakor-collecte heeft in Breskens f 86,- opgebracht. Bijeenkomst voor de bejaarden. De afd. Breskens van de P. v. d. A. hield in „De Uitkomst" een bijeenkomst voor de bejaarden. Voorzitter van der Hooft kon in zijn openingswoord ruim 100 bejaarden wel kom heten. Een bijzonder woord van welkom richtte hij tot de spreker, de heer L. P. van Oorschot uit Vlissingen en tot de heer A. J. Berenpas, die de films verzorgde. Eerst werd het filmpje „Los de Vang" vertoond, wat zeer in de smaak viel. Hierna kreeg de heer van Oorschot het woord. In een gloedvolle rede schetste spr. het ontstaan van het socialisme, dat door moeizaam strijden is uitge groeid tot de P.v.d.A. van vandaag. Grote offers werden hiervoor gebracht, offers van de enkeling die zorgden voor de kracht van het ogenblik. Steeds heeft de socialist op de bres gestaan voor de belangen van de arbeidende klasse in het land, provincie en ge meente. Ook voor de bejaardenzorg heeft de P.v.d.A. na de oorlog het spits afgebeten. Maar nog steeds moet er strijd worden geleverd zeker op het terrein van de sociale wetgeving. Ko mende op de raadsverkiezingen van 30 Mei, riep spr. op tot eenheid, waarin steeds onze kracht heeft gelegen. Wat de lijst van de z.gn. Vrije sociale lijst betreft, zag de heer Van Oorschot deze daad als kolen aandragen op het conservatieve vuur. Als dank voor het gesprokene biach- i ten de talrijke bejaarden de heer Van i Oorschot een daverend applaus. Na de koffie werden nog enkele kleurenfilmpjes vertoond. Tot slot dankte de voorzitter allen voor hun aanwezigheid en de heren Van Oorschot en Berenpas voor het gebo- dene. Schoondijke Interkerkelijke zangdienst Als een soort voorbode van de tent acties, die in Breskens (van 20 t.e.m. 24 Juni) en in Waterlandkerkje (van 28 Juni t.e.m. 1 Juli) gehouden worden, wordt er in Schoondijke op Zaterdag i 26 Mei a.s. een samenkomst belegd, die het karakter zal dragen van een Inter kerkelijke Zangdienst. Deze dienst, die gehouden wordt in de Ned. Herv. Kerk en om 7 u. n.m. aanvangt, staat o.l.v. Ds. H. A. van Bot- tenburg (Ger. pred. van Schoondijke) en Ds. P. A. L. Brinkman (Herv. pred. van Schoondijke). Het kerkorgel wordt bespeeld door Arie Karreman te Oost burg (o'g. van de Herv. Gemeente Schoondijke). De dienst, waarin heel veel zal worden gezongen en één korte toespraak wordt gehouden, zal onge veer een uur duren. Iedereen is harte lijk welkom! Zelfbedieningswinkel Maandag 21 Mei j.l. werd aan de heer A. de Bart, Spar-winkelier alhier, de vergunning uitgereikt om zijn pand te gaan verbouwen tot zelfbedieningszaak. MEDISCHE Burchtstraat 13 O OSTBURG Dit mag voor Schoondijke een pri meur worden genoemd. De winkel zal nu de gehele voorzijde beslaan, waarin drie grote ramen en twee deuren. De oude winkel wordt daardoor uitgebreid met het pakhuis en een kamer. Het ge heel zal er zeker door worden verfraaid Opening Bejaarden-Centrum. Maandag a.s. zal het Bejaarden-Cen trum, aan de Prins Bernhardstraat, om 2.30 uur worden geopend. Het tehuis heeft een bijzonder mooi aanzicht gekregen. Momenteel zijn er nog twee kamers vrij, n.l. 1 éénperscons- kamer en 1 tweepersoonskamer. Het werk aan de tuin is door het slechte weer vertraagd, waardoor deze er nog niet zo florisant by ligt. Het interieur is bijzonder smaakvol en voor de oudjes is dit zeker bijzonder prettig. Droevig ongeluk. Dinsdag j.l. kwamen uit de richting Breskens 4 autobussen met toeristen uit Den Haag, die een 2-daagse tocht maakten en op weg waren naar Brugge. Ter hoogte van de Herv. Kerk alhier stak de 7-jarige D. J. de Lijzer op zijn fietsje, zonder uit te kijken, de weg over, waardoor hjj tegen een der bussen opreed. Direct na het ongeluk waren de dok toren Folmer uit Schoondijke en Jansen uit Groede ter plaatse. Tijdens het transport naar het ziekenhuis overleed het knaapje. Na een oponthoud van lVa uur kon den de autobussen hun tocht voortzet ten. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) BRESKENS BAD? of BRESKENS BAH? Het scheelt maar één letter, doch met de ene verkeerde letter zijn de inkomsten van een groot deel der be volking in gevaar. De laatste weken werd een deel van ons dorp geplaagd met benauwende geuren, afkomstig van de graandrogerij, die overgeschakeld was op het drogen van vertwijfeld stinkende vismeelres- tanten. Gelukkig is door overheidsbemoei ingen, niet het minst door de Burge meester van Groede, op wiens gebied deze produktie plaats vond, gestaakt. Hiermede is echter slechts een deel van de onze Gemeente teisterende plaag af gewend. Het is duidelijk dat wil de opzet Breskens als Badplaats te doen slagen, er wegen zullen gezocht moeten wor den om de stank van de puffabriek te kunnen weren. Het is evenwel ook dui delijk dat dit een heel moeilijke zaak is. Wij weten allen dat het algemeen belang moet voorgaan boven dat van enkelen, doch wij weten ook dat iets hoe fout dan ook, dat al lange jaren bestaat, maar niet zonder meer van de Pittige Parijse pakjes zijn van Pepita of effen puur laine; hebben een jasje <i la chanel, met tresgarnering a la Paris, een rok met plooi of gladde rok. Zeer aantrekkelijk in A Q5 0 prijs. Slechts Wij ontvingen zojuist enige 3- delige pakjes in puur laine (blouse en voering in vlot nop- jesdessinjtegende aan- r £*r\50 trekkelijke prijs van T Ot7 Voor Uw betere damesconfectie ook in de populaire prijsklasse eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingen I baan kan en mag geschoven worden. Hier zijn twee tegenstrijdige belangen die beide, zij het niet in even grote mate, onze eigen bevolking betreffen. Mijn gedachten gaan uit naar hetgeen ergens in Holland, ik meen in Beverwijk, is gebeurd, waar de Gemeente de hele puffabriek heeft gekocht en gesloopt. Dit zal voor ons dorp echter zonder Rijkssteun niet te verwezenlijken zijn en het is de vraag of het Rijk hierin kan tegemoet komen. Andere maatregelen zouden kunnen betracht worden in overleg met de di- rektie dezer fabriek. Ik denk dan aan het afdekken der opgeslagen stinkboel met plastic zeilen, zoals tegenwoordig de boeren wel ge bruiken over de ingelegde bietenkoppen. FEUILLETON door TOM LODEWIJK Mathilde mocht een volmaakte huis vrouw zijn en geen der tekortkomingen van haar zusje vertonen, maar de leeg te die het heengaan van Lydia in zijn hart gelaten had, kon niemand vullen. Nu, twee jaar later, voelde hij nog de zelfde bijna lichamelijke pijn, die hem schier verscheurd had toen hij in de witte ziekenhuiskamer bij het lijk van zijn vrouw had gestaan. De kinderen nee, die hadden hun moeder evenmin vergeten. Vooral José niet. Frans zei nooit zoveel, uitte zich niet zo gemakkelijk, maar als het waar was wat men zei, dat de jongen op zijn vader leek, verborg hij eenzelfde ver driet diep in z'n hart. José, hoewel ze niet de zonnige natuur van haar moe der had, vond juist bij die moeder be grip voor haar kunstzinnige neigingen; Lydia stimuleerde haar concertbezoek, haar liefhebberij in schilderen en boet seren, niet omdat ze zelf zo bijzonder kunstzinnig was, een operette waar deerde ze ver boven Bach maar om dat ze vond dat een kunstenaar het le ven mooier en rijker maakt, en dus de liefde voor de kunst bij José geen hin derpalen in de weg legde. Dat José door dit alles op de ulo een keer was blijven zitten, vond ze niet zo erg. Het was tante Mathilde die daar paal en perk aan had gesteld, maar zo tactvol, dat ze José niet afgestoten maar gewonnen had door er op te wijzen dat een kunste naar niet per sé een onmaatschappelijk mens behoefde te zijn en door méér nog dan de moeder artistiek ingesteld, dieper begrip te tonen. Met de kleine Tilly ging het vanzelf, die was als zon netje in huis haar moeder automatisch opgevolgd. Maar ze hing sterker aan haar vader dan aan „tante Thilde". Albert Banning remde af voor het hek van zijn huis. „Wel je manier van rijden, kereltje", berispte hij zichzelf, „je hebt als een automaat gereden, geen ogenblik je gedachten bij de weg". Gelukkig was Waalburgen niet zo'n grote en drukke stad en kon hij buiten om van de fabriek naar huis komen. Tilly danste hem al tegemoet. „Pappa! Juf was jarig vandaag en ze heeft getracteerd en we hebben zulke leuke spelletjes gedaan. Ik moest en ze babbelde aan één stuk voort, hem verder loodsend langs het tegel pad, de deur in. In de gang stond Thil de, groot, statig, op en top „de meeste res des huizes". „Mag ik eerst tante Thilde goeiedag zeggen?" verzocht Albert schertsend zijn dochter. Thilde glimlachte. „Ze zit propvol met nieuws. Wou jij soms voor het eten eerst nog douchen, Albert?" „Nou en of". Hij voelde opeens hoe warm hij het gehad had vandaag. „Alles ligt klaar. We krijgen vanavond de Heemstra's, dan kun je je meteen verkleden. Hoef je dat na het eten niet meer te doen". „Fijn, Thilde", waardeerde hij,sprong dan meteen de trap op naar boven, naar de badkamer. Hij wilde Thilde niet met eten laten wachten, wist hoe onaangenaam ze dat vond. In de badkamer lag alles klaar, fris gewassen en gestreken shirt, de grijze flanellen broek die hij in huis zo graag droeg hing keurig in de plooi op een hangertje. Hij hoefde niet te controle ren of er soms iets vergeten was, dat kwam bij Thilde niet voor. Met een smartelijke glimlach herinnerde hij zich hoe hij eens woedend de badkamer was uitgestoven toen hij, al in bad zittend, gemerkt had dat er geen zeep was en hoe verschrikkelijk Lydia had moeten lachen, om de situatie zowel als om zijn woede Wanneer zoiets bij Mathilde zou gebeuren, zou de wereld weldra vergaan Onder de douche vergat hij de zor gen van 't werk en toen hij aan tafel kwam, waar bekende geuren hem zijn lievelingsmaal deden vermoeden, keek hij opgeruimd de kleine kring rond. Mathilde deed Tilly haar servet om, Frans zat, kennelijk pas gewassen, met kennersblik het vlees te bestuderen en José had zeker weer iets nieuws aan d'r haar gedaan. „Kind, wat zie je er modern uit", glimlachte hij ,,'t Is juist heel ouderwets", lichtte José hem in, „maar 't past bij m'n type, zegt tante Thilde". Frans knorde iets over „melden". Mathilde vroeg: „Wil jij het vlees snij den, Albert?" Ze zei altijd Albert, nooit Bert of Adalbertus of Berrietje, zoals Tilly. „Tante Mathilde", had Frans eens gezegd, „had best dat boek Kunnen schrijven „hoe hoort het eigenlijk!" Hij wist dat uit bittere, persoonlijke erva ring. want tante Thilde had, zij het niet zonder strijd, hem duidelijk gemaakt dat beschaving zich ook uit in tafelma nieren, waaraan hij zich tevoren nooit zo ba~ bezondigd had. „Smaakt het, vader?" vroeg José kwa- si-onschuldig. Ze lachten allemaal. Hij zat zo kennelijk te genieten van het maal, dat het heel zijn aandacht op eiste. ,,'t Is misschien heel primitief van me", verontschuldigde hij zich, „maar als het maal je zo goed smaakt dat je een ogenblik alles om je heen vergeet, dan vind ik dat toch ook al een com pliment voor wie het heeft klaarge maakt". Hij zag Thilde licht blozen. „Ja jongens", ging hij verder, „wanneer jullie later nog eens werk krijgt dat je

De Schakel | 1962 | | pagina 1