VJ ANNE'S GEHEIM de te ha kei ALG. NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ióe Jaargang - Nr. 869 Vrijdag 18 Mei 1962 Verschgnt iedere vrijdag A bonnementsprij s t 1,15 p. kw.; franco p. post f1,50 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (0117a) 439 DRUKKERS-UITGEVERS F* SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BF^ESKENS - JEL.- GIRO 358296 Onze nieuwe feuilleton In dit nummer vangt dan ons nieuwe feuilleton aan. We zijn er zeker van dat onze lezerskring ook dit verhaal weer met spanning zal volgen. Ter introduc tie dan hier de korte inhoud: Bij een toevallige ontmoeting leert de weduwnaar Bert Bannink, Anne Marcus kennen. Beiden voelen zich aanstonds sterk tot elkander aangetrokken. Bert heeft een uitstekende positie als bedrijfsleider in een metaalbedrijf te Waalburgen. Anne is winkeljuffrouw in een groot magazijn in de stad. Hun soci ale positie is sterk uiteenlopend. Berts vorige vrouw, Lydia van Wedrighem, was van zeer goede familie en bemid deld, haar zuster Thilde heeft haar baan als lerares er aan gegeven om in het moederloos gezin de huisvrouw te ver vangen. Thilde voelt veel voor Bert en deze dacht al meermalen aan de moge lijkheid met Thilde te hertrouwen. De ontmoeting met Anne maakt hem dui delijk. dat ditgeen huwelijk uit liefde zou zijn geweest. Als Thilde er, dankzij de roddel van de Waalburgense dames, achter komt, dat Bert kennis heeft gemaakt met An ne, vertrekt zij. Anne wordt door de Waalburgense gemeenschap niet geac- ceteerd, niet alleen vanwege haar een voudige afkomst, maar de achterklap weet nog andere argumenten naar voren te brengen. Ook in het gezin Bannink loopt niet alles op rolletjes. De kleine Tilly houdt zeer veel van Anne, maar de oudere dochter José toont geen enkele toenade_ ring en loopt tenslotte de deur uit om bij haar tante Thilde te gaan wonen, die haar echter tot andere gedachten weet te brengen. Berts promotiekansen komen in ge vaar, want zijn directeur maakt hem duidelijk, dat hij zich in zijn positie geen vrouw kan veroorloven, over wier verleden (ook politiek) vreemde ge ruchten gaan. Bert raakt echter steeds vaster overtuigd van Anne's integriteit en blijft haar door dik en dun vertrou wen. Wanneer in huize Bannink brand uit breekt, toont Anne haar moed door met gevaar voor eigen leven de kleine Tilly te redden. Bij de weinige meubelen, die uit het brandende huis worden gered, behoort ook het geheim-zinnige kastje, dat Anne steeds gesloten hield en dat nu zijn inhoud prijs geeft. Bert komt tot de conclusie, dat hij juist gehandeld heeft, want dat Anne's verleden niet alleen van smetten vrij, maar in vele opzichten bewonderenswaardig is geweest. Anne's geheim is geen geheim meer, maar de ban is doorbroken. Plaatselijk Nieuws Schoondljke Eindles en diploma-uitreiking R.M.L.S. Als afsluiting van de 2-jarige cursus aan de Rijks Middelbare Landbouw school, vond na een openbare les door de heer Ir. L. M. Bosker over bedrijfs economie, de diploma-uitreiking plaats. Het was de directeur der school, de heer Ir. Roest, die met een toepasselijk woord en goede raadgevingen aan elk der 20 gediplomeerden de diploma's uitreikte. Burgemeester M. J. Verbrugge uit Wa terlandkerkje, opende als voorzitter van de Commissie van Toezicht met een hartelijk welkomstwoord deze middag, waarin hij er zijn vreugde over uitsprak- dat zoveel ouders waren opgekomen om getuige te zijn van deze voor hun zoons zo belangrijke middag. Een bijzonder woord van welkom richtte spr. tot de vele vertegenwoordigers van de West Z.-Vl. gemeentebesturen, de heer Ir. E. F. C. Bollen, inspecteur van het land bouwonderwijs uit Breda, de oud-direc teur van de R.M.L.S., de heer L. van Dijk, thans wonende te Zeist, de Rijks- landbouwconsulent voor Z.-Vl., Ir. J. A. Haenen, de vertegenwoordigers van de diverse stands, en vrouwenorganisaties enz. Na een inleidend woord door de direc teur der school, de heer Ir. Roest, gaf de heer Ir. Bosker zijn openbare les over B e drij f seconomie De inspecteur van het landbouwon derwijs. Ir. E. Bollen, sprak hierna. Hij beantwoordde de door hem gestelde vraag: „Wat mogen, moeten en kunnen we verwachten van het landbouwonder wijs". Dat onderwijs moet er op gericht zijn de toekomstige boer voldoende ken nis, begrip en inzicht te geven op tech nisch, economisch en organisatorisch terrein, opdat de jonge boer zich aan zal kunnen passen aan de specifieke om standigheden van zijn eigen bedrijf. In dit verband betrok spr. de lagere land bouwscholen, waar het leerplan voor 80 pCt. is gaan bestaan uit algemene vor ming en waarvan het ontwikkelings niveau gelijk te stellen is met dat van m.u.l.o. Spr. wees op de programma vernieuwing, die ook voor het middel baar landbouwonderwijs in voorberei ding is. Tot slot feliciteerde hij de jonge boeren met hun behaalde diploma en bracht de directeur en leraren dank voor al hetgeen zij hebben gedaan om de jongens op te leiden. Ook de burge meester van Schoondijke, de heer J. C. Hoftijzer, bracht hij dank voor het vele dat de gemeente ter bevordering van 't landbouwonderwijs heeft willen doen. Hierna reikte de heer Ir. Roest de diploma's uit aan de volgende ge slaagden I. P. Becu, Groede; J. D. de Bruijne, Middelburg; C. F. M. Buijsse, Biervliet; I. A. M. Buijze, Schoondijke; A. A. Cam- I maert, Hoofdplaat; J. C. Cappon, Zuid- zande; I. Casteleijn, Groede; W. R. M. I Cuelenaere, Eede; A. J. van Deursen, t Aardenburg; A. I. Luteijn, Zuidzande; T. A. M. Doens, IJzendijke; P. A. Maas, Aardenburg; S. van Male, Aardenburg; T. G. A. Paridaen, St. Kruis; J. J. Pois- sonnier, Waterlandkerkje; J. J. Pro voost, Nieuwvliet; J. A. Provoost, Cad- zand; J. J. de Regt, Biervliet; M. F. Tazelaar, Waterlandkerkje; E. G. E. van de Vijver, Sluis. Afgewezen: 2. Bevorderd van de le naar de 2e klas: W. C. M. Blondeel, Aardenburg; H. J. M. Cammaert, Schoondijke; P. I. Cap pon, Sluis; J. J. Dees, Cadzand; D. J. Dekker, Oostburg; C. J. van Hoeve, Zuidzande; G. L. de Jager, Biervliet; H. E. M. M. Maenhout, IeJzendijke; W. J. P. A. v. d. Plasse, IJzendijke; B. J. v. d. Ree, Schoondijke; A. J. Risseeuw, Zuidzande; R. R. S. Termote, Hoofd- plaat; G. A. E. van Tiggelen, IJzendijke; j A. A. Verhage, Schoondijke; J. A. Ver- kruijsse, Schoondijke; J. M. Verplanke, Axel. Afgewezen: 1. De voorzitter van de Commissie van Toezicht reikte aan S. van Male uit Aardenburg de Dr. Huizinga-medaille uit voor het hoogste aantal punten. J. J. de Regt uit Biervliet mocht als twee de een boekenbon van de heer A. M. Kunst uit Zuidzande, vertegenwoordiger van de C.B.T.B.. in ontvangst nemen. De heer Kunst herinnerde er aan, welk voorrecht het is, aan het onderwijs te kunnen deelnemen. Nu iedereen, die het landbouwonderwijs wil volgen en dat dan ook kan doen, bestaat het gevaar, dat men er te licht over zou kunnen gaan denken. Meer nog dan ooit is een ruime ontwikkeling voor de boer nood zakelijk. In dit verband wees hij op de verwezenlijking van de E.E.G. gedachte, die voor de boer van verstrekkende be tekenis zal blijken te zijn. De oud-directeur van de R.M.L.S. te Sshoondijke, de heer L. van Dijk, voegde zijn felicitaties bij die van de vorige sprekers. Hij zei met belangstelling de les bedrijfseconomie te hebben gevolgd. Dat de jonge boeren credieten kunnen (opnemen voor bedrijfsfinanciering is niet vanzelf gekomen. Daarvoor is hard gestreden sinds 1890 toen de Ameri kaanse tarwe een geweldige dumping op de wereldmarkt teweeg bracht. In het voetspoor van Raiffeisen zijn de boe renleenbanken tot ontwikkeling geko men. Samenwerking heeft er ook toe ge leid, dat er een redelijke prijs voor b.v. suikerbieten kon worden bedongen en niet alle winst in de zakken van de fa brikanten verdween. Spr. was het er over eens. dat een zeer grondige alge mene vorming een van de eerste ver eisten is voor het landbouwonderwijs. Tot slot zei spr. niet te vergeten, dat de landbouw de basis van het bestaan van de samenleving vormt. De burgemeester van Schoondijke, de heer J. C. Hoftijzer, bood namens de ge" meente aan de geslaagden en de ouders zijn welgemeende gelukwensen aan. Ook de directeur en levaren betrok hij hierin en zei er van overtuigd te zijn, dat de directeur en het lerarenkorps in het be lang van het landbouwonderwijs zullen willen blijven werken. De heer Cammaert sprak namens de Vereniging van oud-leerlingen woorden van gelukwens en begroette de nieuwe oud-leerlingen als nieuwe leden van de ze vereniging. De leerling T. G. A. Pari daen uit St. Kruis sprak namens de ge diplomeerden de directeur en de leraren hartelijk toe en dankte hen voor het genoten onderwijs. Aan deze dank werd nog toegevoegd de overhandiging van een gesloten enveloppe aan de directeur. Tot slot sprak de heer Ir. Roest en beantwoordde en dankte de sprekers. Na de geslaagden en de ouders nogmaals te hebben gefeliciteerd, werd de bijeen komst door de voorzitter van de Com missie van Toezicht gesloten. Gouden huwelijken. Woensdag j.l. vierde het echtpaar I. Hennekeij en M. Tellier zijn gouden hu welijksfeest. Donderdag j.l. was het het echtaar M. Verherbrugge en A. M. Simpelaar, dat zijn gouden huwelijksfeest vierde. Er werd een receptie gehouden in het jeugdgebouw „Laus Deo". Tenslotte heden, Vrijdag, herdacht de heer A. de Poorter en echtgenote de dag, waarop zij vóór 55 jaar in net hu welijk traden. Des voorm. om 10 uur werd een plechtige H. Mis opgedragen. Landbouwpraktijkschool. Een dezer dagen werd de bouwver gunning uitgereikt aan de Stichting Landbouwpraktijkschool alhier voor de bouw van de zeer grote loods, welke dient om de zeer vele machinerieën te kunnen plaatsen. Momenteel zijn nog vele werktuigen ondergebracht bij land" bouwers. De loods komt achter het voet balveld te staan en heeft een opper vlakte van 1800 m2. De bouw staat on der toezicht van Ir. W. J. Bruijnooge, alhier, welke architect de loods ock ge heel heeft ontworpen. De totale kosten van het project bedragen f 190.000, Schoondijke's gemengd koor. In een bijzondere vergadering hebben de leden van het Schoondijke's gemengd koor voorlopig stop zullen worden gezet, koor voorlopig stop zullen worden gezet tot 5 September a.s. Reeds geruime tijd was het gemengd koor meer een dames koor, daar de mannelijke krachten ont braken. Men wil nu nogmaals een po ging wagen om nieuwe leden aan te trekken met het doel het voortbestaan van het koor te verzekeren. Sluis Internationale brandweerwedstrijden. Onder grote publieke belangstelling werden Zaterdag j.l. te Sluis Internati onale brandweerwedstrijden gehouden, waarvoor ook van de zijde der brand weerkorpsen grote belangstelling was. Dank zij een zeer actief brandweerco mité, bestaande uit de heren H. Bo gaard, A. J. Catsman en P. M. van Dale, verliepen de wedstrijden bijzonder vlot. De wedstrijdleiding berustte bij de heer C. van Oijen, commandant van de be drijfsbrandweer van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen. Totaal namen 17 korpsen aan de wedstrijd deel. Tijdens een bijeenkomst, na afloop van de wedstrijden, sprak burgemeester P. F. van Hootegem van Sluis er zijn voldoening over uit, dat de brandweer korpsen steeds weer bereid zijn hun paraatheid op te voeren, door ijverig te oefenen. De burgemeester bracht o.m. dank aan de heer A. van Beijsterveldt, administrateur van de plaatselijke V.V. V., die voor de wedstrijd heel wat werk verzette, alsmede aan de heer A. Ver- brugge, van het Kon. Belg. Brandweer- verbond, de heer G. Kortus te Breda, inspecteur van het Brandweerwezen te Breda. Ook werd dank gebracht aan de heer Van Oijen te Vlissingen voor zijn prettige leiding tijdens de wedstrijd. De wedstrijd zelf bestond uit vier ge deelten. Het vlot uitrollen van de slangen, water geven, etc., het in veilig heid brengen van een cylinder, gevuld met acetyleengas. Deze beide onder delen spraken niet zo erg tot het talrijk aanwezige publiek, dat niet zo als de brandweerlieden op de hoogte is van de techniek van het blussen van branden. Meer spectaculair was het blussen van een felle oliebrand, waarvoor de com mandanten een keuzé konden doen uit een aantal aanwezige schuim-brand- blusapparaten. Daarna volgde een be hendigheidswedstrijd, n.l. een bal in een net rond een houten cylinder spuiten. De ene spuitgast lukte dit v lot, voor de ander was dit een moeilijk karwei. FEUILLETON door TOM LODEWIJK HOOFDSTUK I. Gezin zonder moeder. Albert Bannink zakte met een zucht achter het stuur van zijn auto, trok loom het portier dicht. Het sloot niet. Geër gerd stootte hij het open, trok het nijdig weer toe, met een harde klap. Hij ver trok z'n mond nog gisteren had hij z'n dochter José een uitbrander gegeven Jullie vrouwen weet nooit een auto portier te sluiten; óf je sluit het hele maal niet, óf je geeft zo'n dreun, dat de ruit zowat barst! En nu deed hij het zelfde Idioot eigenlijk om dat eindje van de fabriek naar huis te rijden. Veel gezon der om te gaan lopen, hij moest oppas sen. Te veel werk, te veel zorgen, te weinig ontspanning, te weinig lichaams beweging. Voor je er erg in had zat de dokter naast je bed en adviseerde je, er nu maar eens een maand of drie mee op te houden managers-ziekte, noem den ze dat. Geleerd woord voor 'n een voudige zaak te weinig zorg beste den aan je persoonlijk welzijn, dat was waar het op neer kwam. Als Mathilde i er niet was, zou hij er misschien ook nog bijlopen als een bedelaar en vergeten te eten Hij startte de wagen, liet de versnel ling langzaam opkomen, reed met een slakkengangetje de al te bekende weg. Bij het hek tikte de portier aan z'n pet, hij groette verstrooid terug. Mathilde ja, dat was een regel rechte zegen geweest, dat die in zijn huis gekomen was, nadat Hij doorleefde opnieuw die verschrik kelijke dag. dat er op de fabriek voor hem was opgebeld. Nijdig had hij de hoorn van de haak genomen, kwaad om de storing. Een onbekende stem had hem gevraagd naar Utrecht te komen, naar het ziekenhuis ev was iets met mevrouw, een auto-ongeval .bij zonderheden kwam hij niet aan de weet. Hoe hij toen in de Domstad gekomen is. weet hij niet precies meer, maar wel, dat waaraan hij nauwelijks durfde den ken, bewaarheid was. Hij was al te laat. Lydia, met de auto op weg naar Amster dam, was in frontale botsing gekomen met een v achtauto; haar borstkas in gedrukt, op weg naar het ziekenhuis al overleden, 's Morgens was ze vrolijk zwaaiend weggereden, hij had nog grap pen gemaakt over „oppassen dat ze geen kippen overreed" en nu lag ze daar in het witte bed, de ogen voor altijd geslo ten, geen woord meer voor hem uit die lieve mond. Aan de nachtmerrie van de toen vol gende dagen, de kinderen, de begrafenis, kon hij niet denken zonder dat een pijn zijn gezicht vertrok. Maar gelukkig was Mathilde er geweest, Lydia's oudere, on getrouwde zuster. Ze had meteen het heft in handen genomen, haar baan als lerares aan een meisjesschool opgege ven. Gelukkig waren er financieel geen moeilijkheden. Albert verdiende een goed salaris als ingenieur bij de N.V. Metaalindustrie Ferro, zowel Lydia als Mathilde hadden een niet onaanzienlijk kapitaal geërfd toen vader en moeder Van Wedrichem waren overleden. Ma thilde had desnoods van de rente kun nen leven, maar het lag niet in haar aard, een vegeterend leven te leiden. en zo had ze aan de universiteit haar doc toraal romaanse talen gehaald en een baan gekregen bij de h.b.s. in haar ge boortestad, Waalburgen. Daar woonde ook haar enige zuster Lydia en dikwijls kwam ze in huize Bannink binnenwip pen en bleef meestal eten. De kinderen mochten haar graag, vooral José, die nu zestien was en artistieke neigingen ve"toonde. Heel Waalburgen, overigens niet zo bar groot, had meegeleefd met de ver schrikkelijke slag, die het gezin Bannink getroffen had het kerkhof kon de langstellenden niet bevatten. En de directeur van de h.b.s. had meteen be grepen, dat Mathilde zich geroepen voelde de plaats van de gestorvene in het gezin van haar zwager in te nemen, en haar, zij het node, ontslag verleend. Vooral voor de kinderen wende het snel, ook al konden zij hun moeder niet vergeten. Lydia was een vrolijke, lief hebbende en toegewijde moeder voor ze geweest. Het huishouden was haar sterk" ste kant niet en op het gebied \an geld was ze erg gemakkelijk maar ze kon onbekrompen leven. Bert kon wel eens mopperen wanneer van al ziin over hemden niet één schoon in de kast lag, toevallig allemaal bij de wasserij, vol gens LydiaDan kocht ze bliksemsnel een paar nieuwe ,,die hij toch nodig had". Hij, die uit een krappe beurs had moeten studeren, schokschouderde wel eens bij wat hij als verspilling be schouwde, maar hij had een vrouw met geld getrouwd, zij het volstrekt niet óm haar geld, en hij moest daar maar aan wennen wat overigens gemakkelij ker ging dan omgekeerd. Was Lydia het evenbeeld geweest van haar moeder, die een vrolijk meisje uit het Rijnland was geweest, toen Theo- door van Wedrighem haar trouwde. Ma thilde had het karakter van haar ge sloten, plichtsgetrouwe en secure vader. Er was vrijwel meteen een andere wind gaan waaien in „Berkenbos", zoals het Bennink-landhuis was genoemd. Ze controleerde het meisje en de werkster (en dat bleek nodig ook!), ze bestuurde systematisch de huishouding cn nieuwe kleren werden alleeA gekodBi wanneer

De Schakel | 1962 | | pagina 1