BRILLEN BOBBE [^odieuze BESCHERMING! Modieuze Regenmantel e u i 1 1 e t o n De zoon van de burgemeester de (chakel ALG. NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ibe Jaargang - Nr. 868 Vrijdag 11 Mei 1962 Verschijnt iedere Yrijdag A bonnementsprijs 1,15 p. kw.; franco p. post f1,50 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01171) 439 Vv DRUKKERS-UITGEVERS: F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. Plaatselijk Nieuws Aardenburg Raadsvergadering Naar aanleiding van de mededeling van voorzitter J. M. A. C. van Dongen tijdens de raadsvergadering van Maan dagavond betreffende het binnenkomen van adhaesiebetuigingen en berichten betreffende afwijzing van adhaesiebe tuigingen op de motie van Aardenburg inzake de wet vervreemding landbouw gronden, zei de heer Lansu uit de reac ties van de diverse raden te hebben moeten opmaken, dat men de in duide lijke woorden gestelde motie niet eens heeft kunnen lezen. Wij vroegen niet meer en niet minder dan zich achter het standpunt van de landbouworgani saties te willen stellen. Voorts heeft het hem bevreemd, dat in een West Z.-Vl. gemeenteraad, waar de voorzitter zelf boer is, de motie werd afgewezen. De salarismaatregelen per 1-7-1961 voor het secretarie-personeel, opzichter en badmeester en de salarismaatrege len per 1-1-1962 voor het gemeente- personeel, werden door de raad op de Aardenburgse ambtenaren van toepas sing verklaard. Voorts ging de raad ac- coord met de ontwerpen van G.S. in zake de salarismaatregelen voor secre tarissen, ontvangers en ambtenaren van de burgerlijke stand. Aan de „Stichting Algemene Aarden burgse Jeugdraad" werd een subsidie van 25 ct. p. inwoner beschikbaar ge steld. Voor het aanbrengen van herstellin gen en vernieuwingen aan de verwar mingsinstallatie in 't gemeentehuis ver" leende de raad aan B. en W. een crediet van f 2300,-. Aan de Federatie van Verpleeginrich tingen voor langdurige zieken werd de gevraagde symbolische subsidie van een tiende ct. p. inwoner, derhalve in totaal f 4,- toegekend. De motor van de nieuwe vrachtwagen is niet in staat zonder meer kracht te leveren voor de kolkenzuiger, waardoor het tussenbouwen van een vacuumpomp noodzakelijk is geworden. In totaal is hiermee f 2000,- gemoeid, welk bedrag de raad fourneerde. De subsidieaanvrage van de Stichting tot Steun van de Prot. Geestelijke Verzorging van het Ned. Le ger en van de Centrale van Kath. Mili taire Tehuizen werd op voorstel van B. en W. door de raad z.h.st. afgewezen. Op verzoek van dhr. V. Sierens werd door de raad een subsidie van f 466,- verleend in de verbetering van diens woning. Het Rijk zal eveneens een sub sidie verlenen, zodat voor genoemde woningverbetering in totaal f 1400,- ter beschikking zal worden gesteld. Gezien het belang dat de gemeente heeft bij het werk van de Heemkundige Kring W. Z.-Vlaanderen, meenden B. en W. dat de gemeente Aardenburg zich niet kan onttrekken aan financiële steunverlening aan deze kring. De ge vraagde 4 ct. p. inwoner werd toegekend. Het Bach-comité ziet zich voor fi nanciële moeilijkheden geplaatst en verzocht een hogere subsidie uit de ge meentekas te mogen ontvangen voor 1962 dan in de voorafgaande jaren werd toegekend. Aan het Prov. Bestuur werd ook reeds verdubbeling van de subsidie verzocht. B. en W. meenden, dat het voor hen nog moeilijk is te overzien of een verhoging van de subsidie wel nood zakelijk is. Daarnaast zijn B. en W. van mening, dat met de subsidie van f 500,- de gemeente al heel wat doet, gezwegen nog van de service die ieder jaar door de dienst gemeentewerken wordt ver leend. Bovendien zijn bij de uitvoering van de Mattheus Passion belangen be trokken, welke verre boven het Aarden- burge belang uitgaan. Hier kan van een streekbelang gesproken worden, -n welk verband het Bach-comité een stellig gerechtvaardigd beroep om financiële medewerking bij de andere West Z.-Vl. gemeenten zou kunnen doen. Een der gelijk verzoek, aldus de voorz., zou naar hem reeds is gebleken, niet ongunstig onthaald worden. De gebruikelijke f 500 werd hierop toegekend. Besloten werd aan dhr. C. L. Cauwels een perceel grond, gelegen aan de Zuid- wal, naast het perceel dat betrokkene in eigendom bezit, te verkopen tegen de prijs, die door de Prov. Directie zal wor den goedgekeurd. De heer C. is voorne mens een tuinbouwbedrijf je te exploi teren, in welk verband het bedoelde ge meentelijke perceel voor hem onont beerlijk is. Z.h.st. besloot de raad con form het voorstel. De begrotingen 1961 en 1962 werden gewijzgd. Tijdens de rondvraag deed de heer Lansu de suggestie ten behoeve van de toeristen de wandelwegen in de ge meente te bewegwijzeren. De voorz. zegde toe dit eens nader te zullen be zien in B. en W. De heer Rosseel meen de, dat een grote plattegrond op een bord aan het Kaaiplein ook goede dien sten zou kunnen bewijzen. Hij dacht dat er vroeger reeds een dergelijk bord heeft gestaan maar sinds geruime tijd het niet meer te hebben aangetroffen. De voorz. zei, dat dit een bord van een re clamefirma was en men dit niet moet zoeken Het wegenprobleem St. Kruis is met een deputatie van G.S. enige tijd ge leden besproken. De kosten worden ge raamd op 2 y2 millioen gulden. Heel St. Kruis is geen 2 l/z millioen waard, zei een van de raadsleden, waarop de heer Paridaen, raadslid uit de wijk St. Kruis, repliceerde niet te begrijpen, waarom men indertijd St. Kruis toch maar graa^ annexeerde. Blijkens de hilariteit, die op beide uitspraken volgde, werd het meer als een grap dan als ernst be doeld. De heer Buijck informeerde er naar of B. en W. nadere bijzonderheden mee te delen hadden over de verkoop van de huurkoopwoningen in de Nieuw- straat te Eede. Inderdaad zijn B. en W. tot een zeker voorstel gekomen, n.l. één woning te verkopen aan de familie de Cuelenaere en de andere voorlopig in huur te geven aan de fam. Blomme. Met deze oplossing ging de raad aecoord. Voor de te St. Kruis te houden vee keuring werd een subsidie toegekend van f 70,-. Bij de aanvang der vergadering feli citeerde de voorz. het raadslid J. J. Ros seel met de Koninklijke onderscheiding die hem te beurt is gevallen. Mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man was tijdens deze vergadering afwezig. Cadzand Raadsvergadering De Raad van de gemeente Cadzand stelde in haar openbare vergadering van Maandag het uitbreidingsplan Cad- 2&rlHentaefter" OOSTBURO zand-Bad vast, nadat op een aantal be zwaarschriften afwijzend was beschikt. De heren P. Verschuren te Breda, J. J. v. d. Vijver te Aardenburg, M. I. Hoste te Oostburg en J. J. de Reu te Nieuw- vliet hadden bezwaren ingebracht te gen de in genoemd plan aangegeven be stemming van het weiland, gelegen tus sen het „Park Perseschorre" en het kampeerterrein „Welgelegen" als kam peerterrein. Requestranten voerden aan, dat gezien de ervaringen met het reeds bestaande kampeerterrein „Welgelegen" het aanwijzen van het weiland naast hun zomerwoningen als kampeerterrein, niet bevorderlijk is voor de rust die deze bewoners zoeken. De raad wees de be zwaarschriften af maar verbreedde de bebossingsstrook tussen het park Perse- schorre en bedoeld weiland van 7,50 m. tot 15 m., waardoor de zo gewaardeerde rust genoegzaam is verzekerd. De door dhr. A. I. Blok te Cadzand ingebrachte bezwaren, welke niet tegen het principe van het uitbreidingsplan waren gericht maar meer de practische kant betrof fen, werden ingewilligd. De Boulevard „De Wielingen", ook bekend als de weg door de Kievitenpol der. welke bij het Waterschap „Het Vrije van Sluis" in onderhoud en be heer is, zal vanaf de kruin van de Noorddijk tot aan de oostelijke Kanaal- weg door de gemeente Cadzand omniet worden overgenomen, terwijl door het waterschap een bedrag van f 3000,- in de gemeentekas zal worden gestort, zijnde de kosten van een oppervlakte behandeling van de weg, welke in de toekomst nog zal dienen plaats te vin den. B. en W. formuleerden in hun voor stel aan de raad, dat deze weg steeds meer het karakter heeft aangenomen van een z.g. Komweg, waardoor het dan ook redelijk is, dat de gemeente het onderhoud en beheer van die weg op zich gaat nemen. Z.h.st. ging de raad hiermee accoord. Bij de aanvang van de vergadering had de voorzitter, burgemeester J. A. Leenhouts, de raad mededeling gedaan, dat de bouw van 6 premiewoningen voor gezinnen van buiten de gemeente, is goedgekeurd, alsmede 1 pension voor permanente bewoning en een bungalow voor permanente bewoning. Besloten werd de drie aan de gemeente toegewe zen woningwetwoningen te realiseren in het uitbreidingsplan Cools in Cadzand dorp. Inzake de aanleg van riolering en op- jaaggemaal in de z.g. Vlamingpolder, was van de zijde van de Directie voor de Arbeidsvoorziening een principiële toezegging voor subsidiëring ontvangen, alsmede een schrijven van G.S. betref fende subsidiëring door het Ministerie van Sociale Zaken. Het verzoek van de V.V.V. te Cad zand om bij de bushalte van de S.B.M. nabij het parkeerterrein Cadzand-Bad een z.g. wachthuisje te plaatsen, werd voor nadere bstudering in handen van B. en W. gegeven. De voorz. herinnerde er aan, dat reeds in 1959 de plaatsing van een abri bij Potjes is overwogen, maar toen ook geen toestemming van Onmisbaar in ons regenachtig klimaat is de welke BOBBE brengt in prijzen vanaf f Een dubbele poplin-mantel met stikselgarnering van Zwitserse makelij f-50 Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in Viissingen 1 door TOM LODEWIJK 30 „Het is misschien het beste", stemde de burgemeester toe, „in ieder geval ga ja niet als een mislukkeling weg". Zijn ogen zochten onbewust het portret van oom Hubert, die als nietsnut naar de Oost was vertrokken en daar was ge sneuveld als kapitein, drager van de militaire Willemsorde en eresabel. „Je oom ging heen en ieder was blij dat hij weg was. En hij heeft zich schitterend gerehabiliteerd, tenslotte droeg hij onze naam. Jij gaat anders weg, Rob en je zult geen orden en eresabels halen, denk ik en hoop ik. Maar ik heb het volste ver trouwen in je. En, dat moet ik er bij zeggen, in je aanstaande vrouw. Dat heb ik altijd gehad. Met haar naast je kun je 't daarginds rustig wagen. Als jullie allebei wat minder koppig bent". „We hebben ons leergeld betaald", zei Rob rustig. „Het zal wel niet met een uitslijten, maar zelfs een ezel stoot zich geen tweemaal aan dezelfde steen". Twee maanden later stonden ze in de hut van de „Nieuw Amsterdam" en keken door de patrijspoort naar het woelige water. Een zware stoomfluit vibreerde door heel het schip. „We moeten er af", constateerde de burgemeester en zijn stem, die zelfs in de meest bewogen raadsvergadering niet trilde, was thans onvast „Kinde ren Hij stond naast vader Koster en Rob glimlachte toen hij de twee mannen daar zo zag, zo ve-schillend en in zo vele opzichten gelijk. Twee mensen, aan wie hij zoveel te danken had. Mevrouw Agnes was doodsbleek. Moe der Koster had haar gewone frisse buitenkleur, maar achter haar bril schitterenden haar ogen vochtig. Rie omhelsde haar moeder, sloeg de armen om haar heen en fluisterde haar lieve dingen in het oor. Toen keek ze naar Rob's moeder, die daar stond als een stenen beeld. Op eens stapte ze naar haar toe. De twee vrouwen zagen elkaar een ogenblik aan. Toen brak de weerstand van de burgemeestersvrouw. „Kind, kind", snikte ze, „zorg goed voor m'n jongen en wees niet boos ik hou zoveel van hem". „Ik ook", lachte Rie door haar tra nen heen. „Ik wou je zeggen", haperde me vrouw Agnes. „ik wou je zeggen dat het me zo spijt, dat ik m'n dochter nu al weer verliezen moet". En toen zag Rob z'n jonge vrouw en zijn moeder, voor het eerst, in eikaars armen. Opnieuw dreunde de fluit. Haastig omhelsden ze elkaar, een steward stak zijn hoofd om de hoek. „Bezoek van boord!" riep hij. Óver de verschansing leunden Rob en Rie en ze zagen maar vaag de zee van mensen daar op de kade, die lang zaam terugweek. „Die scherpe wind", mopperde Rob en veegde zijn ogen af. En daar zag hij ze, een beetje apart. De burgemeester stram en recht vader Koster een beetje gebogen, de beide vrouwen naast elkaar, het grijze arbei dersvrouwtje en de trotse burgemees tersvrouw krampachtig wuivend met zakdoeken, die telkens naar de ogen gingen en Vera en Frits, droevig en toch blij om het geluk van de twee die daar gingen. Toen zwaaide de boot. De kade was niet meer te zien. „Nu zijn we alleen", zei Rob en keek Rie aan. „Samen bedoel je", antwoordde het meisje. „Rob, daar in Nederland zou je altijd gespannen hebben geleefd. Geleefd tussen twee wemelden. Ir» geen van beide voelde elk van ons zich ge heel thuis. En in geen van beide waren we werkelijk samen. Nu gaan we samen opnieuw beginnenEn we zullen sla gen!" Einde de Provincie worden verkregen, dit in verband met de verkeersveiligheid. Terzake van de motie van de raad van Aardenburg met betrekking tot de verlenging van de wet op de Vervreem ding Landbouwgronden, hadden B. en W. hun visie nader bepaald. Voorgesteld werd deze motie voor kennisgeving aan te nemen. De heer de Bruijne zei, dat deze materie verre boven de competen tie van de raad uit gaat en hoort, om dat de raad stellig niet terzake kundig is, ook niet in de raad thuis. Spr. her innerde aan de insteling door de Z.L.M. van een commissie, die deze moeilijke zaak zal gaan bestuderen. Z.h.st. volgde de raad het advies van B. en W. op. De salarisherzieningen, welke door het Rijk voor haar ambtenaren werden genomen, werden op het gemeenleper- soneel van overeenkomstige toepassing verklaard. De Chr. muziekvereniging „Excelsior" te Cadzand heeft met financiële moei lijkheden te kampen. De begroting voor 1962, welke toch al sober is opgezet, vertoont een geraamd nadelig saldo van f 775.-, welk bedrag als gemeente lijke subsidie werd gevraagd. B. en W. meenden, dat mede gezien de financiële toestand van de gemeente, het niet ver antwoord zou zijn het volle nadelige saldo te subsidiëren. Door opvoering van het aantal donateurs zal stellig nog verhoging van inkomsten kunnen wor den verkregen. De raad verleende hier op een subsidie van f 450,- ingaande het jaar 1962 tot wederopzeggens. Als tegenprestatie dient Excelsior drie ver plichte concerten te geven per jaar en haar medewerking te verlenen bij ver jaardagen enz. van leden van het Kon. Huis en bij volksfeesten. De raad trad toe als begunstiger van de Stichting Uitgebreid Technische School te Temeuzen met een bijdrage van een halve ct. per inwoner. De subsidie aan het Groene Kruis werd bepaald op 50 pCt. van de over het afgelopen jaar werkelijk ontvangen contributie. Een bedrag van ca. f 1200,- zal op grond hiervan uit de gemeente kas aan het Groene Kruis worden ge subsidieerd. Ook het Wit-Gele Kruis, dat overigens weinig leden heeft in Cadzand, zal naar dezelfde maatstaf worden gesubsidieerd. Besloten werd een perceel grond na bij hotel „De Wielingen" te grootte a :»n ca. 1950 m2, aan te kopen voor f 60ït - welke grond bestemd is voor de aar." >g van twee tennisbanen. De Grindwegcommissie Nieuwv - Sluis-Retranchement zal worden opge heven. Het is dientengevolge noodzake lijk, dat de betrokken gemeenten Cad zand, Sluis, Zuidzande, Retranchement en Nieuwvliet, alsmede het Waterschap

De Schakel | 1962 | | pagina 1