2e werkster een dodenherdenking plaats vinden, die tevens het karakter van bidstond voor de vrede zal hebben. De samenkomst zal geleid worden door Ds. H. A. van Bot- tenburg, gereformeerd predikant, Ds. P. A. L. Brinkman, herv. predikant en pas toor A. H. J. M. Dierick. Als organist treedt op de heer K. van Hoek. De col lecte aan het einde is bestemd voor de Stichting 1940-1945. De samenkomst be staat louter uit liturgie, bijbellezingen, gebeden, kerkliederen en stille doden herdenking. Toespraken zullen er niet gehouden worden. Groede Candidatenlijst. Voor de as. gemeenteraadsverkiezing zal de K.V.P. met de volgende candida- tenlijst uitkomen: 1. R. J. van Damme; 2. J. van 't Westeinde; 3. A. L. Cam- maert; 4. O. P. de Zutter. e Viering 25-jarig huwelijksfeest. De Oranjefeesten te Groede begonnen al zeer vroeg in de morgen met een zang- en muziekaubade en het oplaten van ballonnen voor het gemeentehuis. De schooljeugd zal als aandenken aan dit feest een herinneringslepeltje krij gen. Op het sportveld werden vervolgens kinderspelen gehouden, terwijl na de middag de veteranen van Groede een voetbalwedstrijd speelden tegen de dui- venve-eniging, welke wedstrijd zij met 2-0 verloren. Hierna werden de spelen op het Pr. Marijkeplein voortgezet. Des avonds gaf de Koninkl. muziekvereniging „EM.M." nog een concert op de muziektent, ge volgd met een lampionoptocht door de gemeente, waarmee het feest besloten werd. Nleuwvllet Uitslagen van de fietsende student. Zaterdag is onze coureur op stap ge weest met zijn verzorger om een twee daagse te gaan betwisten in Veldegem, even voorbij Brugge. Er waren 43 ver trekkers, maar onze paulain had alras gezien dat er voor hem die dag geen problemen in de weg waren gelegd. Bij- zonde, heden hebben zich gedurende deze 70 km. niet voorgedaan. Om zijn supporters niet teleur te stellen is Wim gewoontegetrouw met de le prijs naar huis gegaan. Maar dit koersje was hem niet bevallen, hij had n.l. enkele zware kleppers deze middag aan de lijn zien staan. Toen hij hen vroeg waarom ze niet hadden meegedaan, kreeg hij als antwoord, dat ze zich spaarden om de volgende dag naar Aartrijke te gaan, want daar was een mooie koers met veel geld en een prachtige palm te ver dienen. Dit was tegen geen dovemans oren gezegd. Wim zei zijn 2-daagse, die hij dus al gedeeltelijk op zak had, vaar wel om hetere kastanjes uit het vuur te halen in Aartrijke, wederom met zijn trouwe verzorger die dezelfde naam draagt. Maar daar is gedu ende ander half uur gefietst met een beetje zwaar dere collega's als de vorige dag. Het parcours was daarbij ook nog wat ge golfd, hetgeen onze maat nog niet veel is tegengekomen, met het resultaat dat de uitslag dienovereenkomstig was. On ze vtiend heeft in de sprint een klein steekje laten vallen, hetgeen helemaal niet nodig was geweest en eindigde zo doende op de 2e plaats, net mis dus van de prachtige palm. Maar eind goed al goed. Maandag was het clubkampioenschap voor adspiranten van de club Theo Middelkamp te Colijnsplaat. Wim er naar toe, voor de derde dag, weer met zijn trouwe verzorger. Hij had de vorige dagen dus goed getraind in Veldegem en Aartrijke, om hier in Colijnsplaat lekker fit te zitten. Na verschillende ronden te hebben afgelegd, vond ren ner Mol dat het welletjes was en ging er alleen vandoor. Toen deze rennc --Pen .halve ronde weg w»s, dacht Wim dat hij f^'r genoeg was en ging de vluchter achterna. Hij had deze al rap te pakken en gezamenlijk ging het op de eindmeet af. De zaak was dus goed bekeken, maar tegen het einde dacht Wim aan de palm die hij in Aartrijke gemist had. Zodoende liet hij de Mol in de steek om als eerste over de meet te bollen en dus clubkampioen 1962 te worden. Wij zijn werkelijk fier op onze poulain. Als hoofdprijs kreeg hij van zijn moeder toen hij thuiskwam nog een speciale premie, n.l. een broertje, dat luistert naar de naam Kees. Voor waar een mooie p emie op Koninginne dag. Beste supporters, de Paasvacantie is voorbij, u hoort verder van ons in de Pinkstervacantie, want Wim moet te rug naar Alpha en Beta en zijn viool. Tot de volgende keer. Oranjefeesten. Onder leiding van het Oranje-Comité werden Vrijdag j.l. feestelijkheden ge organiseerd ter herdenking van de ver jaardag van H.M. de Koningin en het zilveren huwelijksfeest van het Ko ninklijk Paar. Op de gemeentelijke speelweide werden kinderspelen gehou den. De kinderen deden hun uiterste best om een prijs te bemachtigen. Er waren vele nieuwe spelen aan de ge bruikelijke toegevoegd. Des avonds wer den de feestelijkheden voortgezet met een concert door de plaatselijke muziek vereniging „Nut en Genoegen" op de muziektent, waarna het geheel besloten werd met een lampionoptocht en het traditionele hossen door de jeugd. Retranchement Oranjefeest. De herdenking van het zilvecn hu welijk van ons Koninklijk Paar en van de jaardag van Koningin Juliana be gon in Retranchement des morgens om acht uur met klokgelui en het uitste ken van de vlaggen. In de Ned. Herv. Kerk was er een ge zamenlijke dienst, met als voorgangers ds. G. M. C. de Vries en ds. L. v. d. Molen. Op de Markt hield burgemeester J. A. Leenhouts een toespraak, waarna het muziekgezelschap „Ons Genoegen" het Wilhelmus speelde. Des middags werd het feest geopend met een toespraak van de heer L. I. Basting, voorzitter van het Oranje comité. Na marsmuziek van „Ons Ge noegen" begonnen op de Markt de spe len voor de jeugd beneden 21 jaar, die na een pauze des avonds tot in de late uren werden voortgezet. Daarbij ver leende het muziekgezelschap wederom zijn medewerking. Collecte. Een door het Leger des Heils gehou den collecte bracht te Retranchement f 95,05 op. Prot. Chr. partij-lijst. Door de gezamenlijke Prot. Chr. par tijen is voor de a.s. gemeenteraadsevr- kiezing de volgende candidatenlijst vastgesteld S. v. d. Sluis, J. P. Vercouteren, L. I. Basting, J. P. van Cuijck, J. Koster. Breskens De nationale dodenherdenking. De stille tocht naar de begraafplaats hedenavond ter hevdenikng van de in de oorlog en bij de bevrijding gevalle nen, zal aanvangen om 19.35 uur vanaf het gemeentehuis. Zoals reeds eerder gemeld, zal bij het massagraf de doden wacht worden betrokken door een de tachement van de Nationale Reserve. Verwacht wordt dat zeer veel inge zetenen aan deze stille omgang zullen deelnemen. Nieuw schip. De sanering van de Breskense vissers vloot gaat steeds verder. Het is de „Pax", BR 22, die dezer dagen door de scheepsbouwers De Klerck uit Kruispol der aan de Gebr. de Rooij te Breskens kon worden overgedragen. Het is een stalen kotter van ruim 20 m. lang en een breedte van 5.20 m. Het schip is uit gerust met een 250 PK. Mercedes-diesel, die voorlopig op 150 PK. is afgesteld. Het geheel is modem en comfortabel uitgerust met eveneens moderne navi- gatie-apparatuur. De visruimen zijn alle verdeeld door schotten. Reeds de eerste dag had men een vangst van 316 kg. tong met een besomming van pl.m. f 900,-. Beroep. Ds. G. J. Grafe te Breskens ontving een beroep naar de Gereformeerde Kerk te Zuid-Beijerland. Geslaagd Oranjefeest. Evenals in bijna alle steden en dor pen in Nederland, heeft ook Breskens op gezellige wijze feest gevierd ter ge legenheid van het 25-ja:ig huweÜjk van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard en de jaardag van H.M. Koningin Juliana. De dag begon met klokgelui en ko- raalmuziek vanaf de torentrans door leden van de plaatselijke muziekvereni ging. Om 9.30 uur volgde een Kerkelijke bijeenkomst voor alle gezindten in de Ned. Herv. Ke. k, waarbij de belangstel ling groot was. Medewerking aan deze dienst verleenden burgemeester J. A. Eekhout, Pastoor A. Verhoeven, Ds. G. J. Grafe, Ds. W. F. Praas, de heren I. Verduijn en Jac. van Haneghem, als mede de plaatselijke zang- en muziek- ve.eniging. Organist was de heer D. van Wijck. Bij het einde van de dienst was er een collecte ten bate van het Oor logsgraven-comité die de som van f ilo,oi opbracht. Des middags werden de kinderen door de muziekvereniging bij de scholen op gehaald, waarna men in optocht naar het Oranjeplein trok voor de te houden kinderspelen. De kinderen der kleuter scholen werden eveneens met muziek naar het gebouw „De Uitkomst" ge bracht, waar ze konden genieten van een poppenkastvertoning. Voor de leerlingen der 5e en 6e klas sen was een oriëntatierit georganiseerd, die, hoewel niet gemakkelijk, een vlot verloop had. Prijswinnaars werden: Sjaak Verduijn, Jan Verberkmoes, Sjaak Oosterling, Jaap de Jonge, Cobi Verduijn. Mariëtte van Rattingen, Sari de Groote, Rita de Poorter, Bram van de Velde, Piet van Haneghem, Marian ne Meeusen, Lieneke Pleijte, Tineke Bakker, Ankie Brugge, Rinus Meeusen, Bram Wisse, Eduard de Bree, Hans van Schoote, Adri de Lobel, Hanny Sche- pens. De kinderspelen op het Oranjeplein die veel belangstelling trokken, leverde aan onderstaande kinderen een prijs op: 3e en 4e klas (kruiwagen-race, bal race en feestmast bouwen): Adri Albregtse, Theo den Dunnen, Sjaak van de Velde, Magda Cambier, Corita Salomé, Cor den Dunnen, Frans Monjé, Adrie Albregtse, Adrie de Lobel, Ronald Witterick, Co ry Arends. Chris Salhuteru, Gradda Bakker. Nelleke Ver duijn, Frans Verplanke, Paul de Jonge, Leni Tasidjawa, Adri Spaans, Attie v. Oostenbrugge, Yvonne Risamenapatty, Adri Wisse. le en 2e klas (blokjesrapen en vlag getjes steken) Henk de Smidt, Nelke van Noord, Jan Stroo, Mattie Wisse, Bram Keijmel, Ko van Velzen, Ellie Faas, Annemane Ver schelling, Simon Salomé, Bas Mook- hoek, Iz. v. d. Sande, Iz. van de Sande, Sjaak Bolleman, Anita de Jonge, Joke Kousemaker, Adelina Tasidjawa, Mar- greet Francke, Izak Tasidjawa, Ria Jongman, Els Wisse, René de Milliano, Brammie Leenhouts, Sjaantje van Bla- del. Hierna volgden demonstraties judo en jiu-jitzu door de judoclubs uit Vlis- singen en Breskens. Commentator hier bij was dhr. De Munck uit Vlisshigen, die op zeer duidelijke wijze uitleg gaf van de gedemonstreerde aanval- en ver dedigingsgrepen. De belangstelling hier voor was zeer groot. Tot slot van de middag was er nog touwtrekken voor ouderen. Des avonds gaven de zang- en mu ziekverenigingen een uitvoering, ge volgd door het optreden van „The Vi- ceroy's-band uit Breskens. En Hoewel het steeds kouder werd, viel de belang stelling erg mee. Vooral bij het optreden van de band kwam de jeugd in actie. Tot slot van deze zeer geslaagde feest dag volgde een lampionoptocht met mu ziek door de gemeente, wat heel wat volk op de been bracht en de jeugd naar hartelust kon hossen. Raadsvergadering De gemeenteraad heeft Woensdag avond uitvoerig gedebatteerd over de kampeerterreinen in de gemeente. De aanleiding hiertoe was een schrijven van de heer A. Cappon, die de raad ver zocht te willen toestaan, dat een wei land, gelegen achter zijn particulier kampeerterrein voor het Pinksterkamp „De Pinksterblom" in orde te mogen maken. Daar deze aanvrage in strijd is met het structuurplan, en het college een dergelijk verzoek al eerder afwees, werd voorgesteld dit voor kennisgeving aan te nemen. Hiermee was men het helemaal niet eens. Het was de heer De Boer, die het vuur opende met te vra gen of door alles wat buiten het struc tuurplan valt, en door een particulier wordt ondernomen, nu maar in de kiem moet worden gesmoord. B. en W„ aldus de heer De Boer, kunnen toch onthef fing verlenen van de kampeerverorde- ning en wel toestaan het desbetreffende ter ein in orde te maken voor het kam peren? Wethouder Zegers antwoordde dat het structuuijplan is vastgesteld door de samenwerkende raden in het kustgebied, en wil de recreatie binnen zekere kernen houden. Bovendien zijn er voor de inrichting van een kampeer terrein heel wat voorzieningen nodig, fcoals riolering, waterleiding, verlich ting, etc. B. en W. zijn wel bevoegd ont heffing te verlenen, doch niet om de samen we; king af te breken. De heer Cambier vroeg zich af, of de ontheffing niet verleend moet worden, als de ex ploitant zich bereid verklaart het ter rein naar de wensen van de kampeer- verordening in te richten. De burge meester meende, dat de raad al had aangegeven, waar men kan bouwen, en het niet aangaat, iedere keer de plan nen te wijzigen, als men weer ergens anders een kampeerterrein wil. De heer De Boer bleef echter bij zijn standpunt, dat het particulier initiatief zo veel mo gelijk gesteund moet worden. Hij was wel van mening, dat de recreatie aan de kust zoveel mogelijk in goede banen ge leid moet worden, doch vroeg met na druk deze aanvrage te bezien en het structuurplan zodanig te wijzigen, dat het mogelijk is, aan de wensen van de heer Cappon te voldoen. De heer Cam bier wees er op, dat het niet zo'n ramp is, als de rooilijn, binnen welke men thans moet blijven, eens overschreden wordt, de grond ligt door die rooilijn (die is vastgesteld voor verbetering van de kustverdediging) volkomen waarde loos. De burgemeester stelde echter, dat men volgens een vaste basis, n.l. het structuurplan moet gaan werken, doet men dat niet, dan wordt het aan de kust binnen kort een janboeltje. Nadat nog heel wat raadsleden zich in de dis cussie hadden gemengd, en de heer J. Vergouwe de waarschuwing had laten horen, dat men de samen we. king met de kustgemeenten, die men zo graag wilde, door een lichtvaardige verwer ping van het voorstel van B. en W. op het spel zet, werd bij stemming bepaald, dat het schrijven van de heer Cappon niet voor kennisgeving kan worden aan genomen. Tegen het voorstel van B. en W. stemden de heren Goethals, De Boer, Leenhouts, Carels en Cambier, alsmede mevr. Niermans. Vóór stemde de rest van de P. v. d. A.-fractie en de beide wethouders. Onder de ingekomen stukken was een 'schrijvien van het Ve ificatiebureau, waarin mededeling werd gedaan van de kasopname en nazien van de boeken van de gemeente-ontvanger en de mijn- meester. De heer J. W. Carels infor meerde naar de huurachterstand van een bewoner in de Bloemenwijk. Deze achterstand bleek inmiddels te zijn aangezuiverd. De heer C. J. Maas is benoemd als gemeentebode op arbeids overeenkomst en is per 1 Mei in dienst getreden. De begrotingswijziging werd door G.S. goedgekeurd. Mej. J. L. van Hljfte uit Groede, thans tijdelijk leid ster aan de openbare kleuterschool, werd met algemene stemmen in vaste dienst benoemd. De R.K. school ver zocht medewerking ingevolge art. 72 van de L. O. -wet, voor de aanschaffing van een nieuwe leermethode voor het lezen, en het aanbrengen van een afrastering aan de Noord-Oostelijke zijde van de school. Het verzoek we d in handen ge steld van B. en W. De verordening op de keurlonen werd gewijzigd op een zo danige wijze, dat deze in de practijk wat gemakkelijker te hanteren is. Uitvoerig besprak de raad verschillende subsidie- aanv agen. De eerste betrof een verzoek van de nieuwe Heemkundige kring West Z.-Vl. om 4 cent per inwoner. B. en W. stelden voor 2 cent te geven. De heer J. Carels informeerde naar de beweegre denen van dit voorstel. Wethouder Van der Hooft zette uiteen, dat men deze nieuwe vereniging, die van groot belang voor de streek wordt geacht, de kans wil geven van de grond te komen. Van de watersportvereniging Breskens was een verzoek ingekomen om uit de ge meentekas een bijdrage van f 250,te mogen ontvangen voor de organisatie van zeilwedstrijden. B. en W. meenden hierop afwijzend te moeten beschikken, daar uit de overgelegde begroting en ledenlijst was gebleken, dat men niet de overtuiging had gekregen, dat gemeen telijke steun onontbeerlijk was. De heer Carels brak een lans voor subsidiëring, daar hij meende dat de zeilsport vooral voor de middenstand en de jachtwerven te Breskens van grote betekenis is. Weth. v. d. Hooft stelde echter, dat het gemeentebestuur heus wel is doordrongen van het grote belang dat middenstand en jachtwer ven bij de zeilsport hebben, doch hij meende dat gezien de financiële toe stand van de leden, er naar een ver meerdering van het inkomen der ver eniging eerst gezocht moet worden in de vorm van een drastische contributie verhoging. Eerst dan zal men kunnen overwegen de vereniging te steunen. Bovendien, aldus de heer v. d. Hooft, geeft het gemeentebestuur aan de Stichting Jachthaven Belangen eer. be langrijke subsidie en verzorgt o.m. de watervoorziening voor de jachten. De heren Carels en Goethals vergeleken de subsidie die andere verenigingen wel van de gemeente verkrijgen met deze „schriele" houding en drongen er nog maals op aan toch een subsidie le ver strekken. De voorz. zei, dat men wel bereid is een beker voor de wedstrijden beschikbaar te stellen, doch dat het niet aangaat de wedstrijden te subsi diëren. Bij stemming bleken de he en Carels en Goethals wel voor subsi diëring, de overige leden deelden het standpunt van B. en W, De Stichting Visserij dagen Breskens vroeg voor de 10e maal dat de visserij- dagen gevierd zullen worden, een sub sidie van f 2500,-. Deze subsidie werd verstrekt. De opbrengst van de entree gelden, geraamd op f 5500.-, werd door de raad gegarandeerd tot een bedrag van f 500.-, indien de inkomsten be haald uit de entreegelden het geraam de bedrag niet halen. Mevr. Niermans-Gossije informeerde naar de f 900,- uit de door de winke liersvereniging gehouden actie, die ge schonken werden aan het Visserij- comité. Uit het antwoord bleek, dat dit geld extra zal worden uitgekeerd t.b.v. de praalwagens. De heer Carels vroeg het college er op toe te zien, dat de lei dinggevende personen op de entieke momenten ook inderdaad aanwezig zijn en niet zoals vo ig jaar toen het bij zonder critiek werd, omdat er bloemen te weinig aankwamen, onvindbaar zou den zijn. De voorz. zei, dat het gemeen tebestuur het grootste vertrouwen heeft in de nieuwe Stjchting, gevormd uil het oude visserij-comité. Al zijn er wel eens wat regiefouten, men moet toch het grote geheel niet uit het oog verliezen. In vrije tijd wordt een prachtig feest georganiseerd, waaraan enorm veel werk vast zit dat op de schouders van enkelen terecht komt. De visserijdagen zijn een begrip geworden en de voorz. sprak de wens uit, dat de bevolking, evenals in het verleden, haar beste krachten zal geven om de visserijdagen te doen helpen slagen. Aan de Pzem werd een stukje grond verkocht voor de bouw van een nieuw transformatorhuisje in het uitbreidings plan West. Aan de heer A. Megank uit België werd een perceel grond in het uitbreidingsplan West verkocht voor een bedrag van f 13,75 per m2 en groot 680 m2. Voor de nieuwe jaarwedderegeling van het gemeentepersoneel zal de raad t.z.t. een nieuwe verordening worden aange boden. De raad besloot de diverse voor schotten op de salarissen reeds te ver- strekken. Een aantal nieuwe straatnamen in het uitbreidingsplan West werden vast gesteld. Het zijn, zoals de heer Vergou we stelde, heldhaftige namen. Zo ko men er o.m. een Karei Doorman-, een Admiraal de Ruijter-, een Evertsen-, een Banckert- en Crijnssenlaan. Voorts een Vijver- en Parklaan, terwijl het plateau bij de Veerhaven ook Veerha ven werd gedoopt. Verder wordt de ver bindingsweg tussen de K. Doorman- en Parklaan Prins Bernhardlaan. Voor de verbetering van de Boulevard werd een totaalbedrag van f 163.000,- uitgetrokken. De daarvoor al bestemde post werd derhalve met f 70.000,- ver hoogd. Voor de aanleg van verschillende straten in het uitbreidingsplan zal nog een totaalbedrag van f 115.000,- nodig zijn. Voor de bouw van een 9-tal be jaardenwoningen werd tenslotte het nieuwe uitbreidingsplan West nog ge wijzigd. FILMN1EUWS „Casino"-bioscoop te Breskens pre senteert Zaterdag 5 Mei a.s. om 8 uur, Karl John, Peter Carsten en veie ande ren, in het boeiende filmwerk „Fab'iek van officieren", naar de bekende roman van Hans Helmut Kirst (schrijver van 08-15). Een film Van mannen met en zonder geweten. Zondag 6 Mei om 4 en 8 uur, Peter Alexander, Waltraut Haas en Gunther Philip in de niffuwste verfilming in sprankelende kleuren van Erik Charell's wereldberoemde Operette „lm Weissen Rössl". Gevraagd Hotel ROEST, Scheldekade, Breskens

De Schakel | 1962 | | pagina 2