BOBBE De zoon van de burgemeester defchakel AI G NIEUWS BLAD r~ ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN DRUKKERS-UITGEVERS; F» SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS V. 16e Jaargang - Nr. 867 Vrijdag 4 Mei 1962 Verschgnt iedere rrijdag A bonntmentsprijs 1,15 p. kw.; franco p. post f1,50 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01172) 429 Plaatselijk Nieuws Schoondljke Raadsvergadering Burgemeester J. C. Hoftijzer presi deerde de te Schoondijke gehouden raadsvergadering. De vele Ingek. stukken, die als een wervelwind over de raadsleden werden uitgestort, bevatten o.m. enkele goed gekeurde raadsbesluiten door G.S., waarbij de belangrijke aankoop van de boerderij aan de Dam waarvan de grond gebruikt zal worden voor het nieuwe uitbreidingsplan. De jaarstukken en begrotingen van het BX.O.-onderrlcht werden door de raad aanvaard. Naar aanleiding van de ingediende begroting voor de sehoolartsendienst, deelde de voorz. mede, dat eindelijk overeenstemming is bereikt omtrent de aanstelling van de derde schoolarts. Er is reeds een oproep geplaatst en men hoopt dat de derde schoolarts op X Sept. a.s. in dienst kan treden. Verschillende grondaankopen werden door G.S. goedgekeurd. Koninklijk werd goedgekeurd de verordening op de be grafenisrechten. De raad besloot de schoolkinderen een geschenk te geven ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk Paar. Dit zal bestaan uil. een feestkrant. Tevens werd besloten het eventuele tekort van de Oranjevereni ging op de volksfeesten tot een bedrag van f 300,- voor rekening van de ge meente te nemen. Een 2-tal verzoeken tot verbetering van de eigen woning, n.l. van de heer Martens te Sasput en de heer Verher- brugge werden goedgekeurd. Verschil lende verzoeken om ontheven te worden van de hondenbelasting, werden voor onderzoek verwezen naar B. en W. Wel werd naar aanleiding van een verzoek vastgesteld, dat er voor het hef fen van belastingen geen sentimenten mogen gaan meespreken. Dit kan men niet in het heffen van belastingen ver ankeren. Aan de Heemkundige Kring W. Z.-Vl. werd een bijdrage van 4 ct. per inwo ner p. jaar verstrekt. De neer Ver- kruijsse vond dit bedrag wel wat erg hoog. De voorz. zette uiteen, dat de uitgave van het jaarboek, dat de Kring voorbereid, van groot belang voor de gehele streek is. Uiteindelijk ging de raad met de voorgestelde subsidie ac- coord. Voor de Europese Beweging werd een subsidie van f 15,- per jaar uitge trokken. Met de fa. Iz. de Bliek te Schoondijke werd overeengekomen een onderhandse aanbesteding van een 14-tal woning wetwoningen voor een bedrag van f 196.250,- of voor zoveel minder als het ministerie als curveprijs voor deze wo ningen vaststelt. Dit komt neer op een bedrag van f 13.700, dat zeer redelijk voor deze woningen werd geacht. De heer de Badts informeerde naar de op leveringstermijn van de woningen. De vootz. zei, dat hij zich wel kon inden ken. uit welke oogmerken deze vraag was ingegeven, doch dat de griep ook onder de bouwvakkers had geheerst en er daardoor ernstige achterstand in een werk gekomen was, terwijl daarbij nog de slechte weersomstandigheden van de laatste tijd gekomen zijn. De nieuwe woningen zullen gebouwd worden aan de Nieuwstraat in liet uit breidingsplan en de v. d. Slikkestraat, terwijl de begraafplaats aan die zijde een hoge beplanting krijgt, waardoor ze aan het oog onttrokken zal zijn. Te vens zal in de groenstrook in hei nieu we uitbreidingsplan een kinderzandbak worden gemaakt. De salarissen van het secretarieper- soneel werden aangepast aan de sala risverhogingen, welke van toepassing zijn geworden. De Bijz. scholen werden door een raadsbesluit, naar aanleiding van een vraag van de heer de Badts in een vo rige vergadering, vrijgesteld van riool- en straatbelasting. Na zeer uitvoerig beraad werd be sloten accoord te gaan met een voorstel van B. en W. om het café aan de Dam met de woning die er bijstaat, aan te kopen en te bestemmen als verenigings gebouwtje. De laatste jaren, aldus schrijven B. en W. aan de raad in een uitvoerig prea-advies, is ons college vele malen voor het probleem gesteld, dat de plaatselijke ve-enigingen geen eigen thuis hebben. Gedacht is al de muziekkiosk, waarmede de muziekver eniging niet erg gelukkig is. om te bou wen tot verenigingsgebouw, doch de ruimte daar was te beperkt. Contact is gelegd met de Heinekens Brouwerij om het café aan de Dam te kopen. Zeer uitvoerige besprekingen hebben geleid tot het volgende voo- stelhet café aan kopen voor een bedrag van f 30.000.-. De notariskosten worden geraamd op f 2400.-, totaal f 32.400,-. De bij het café staande woning kan doorverkocht wor den aan de heer Herrebout voor een bedrag van f 15000.De notariskosten kunnen dan tot f 1200,- worden terug gebracht. Voor rekening van de ge meente blijft dan een bedrag van f 16.800,-. Het café is in zeer goede staat en heeft een inhoud van 360 m3 met een grondoppervlak van 75 m2. Er zal een kleine verbouwing moeten geschie den om het po-taaltje en een toilet bij de woning te betrekken De verbouwing zal geschieden door de gemeentewerk man: dhr. Herrebout zorgt voor het materiaal. De in het gebouw aanwezige tafeltjes en stoelen, die van een uitste kende kwaliteit zijn, kunnen worden overgenomen voo- f 10.- p. tafeltje en f 5,- voor een stoel. Hiermede is dan nog een bedrag van f 300,- gemoeid, ter wijl voor de aanschaf van gordijnen etc, nog een bedrag van f 500.- wordt uitgetrokken. De verenigingen zijn erg gelukkig met deze oplossing omdat dan eindelijk een einde komt aan het zwe-ven van het. ene naar het andere café. Het zal de leefbaarheid van de gemeente, aldus de voorz, belangrijk ten goede komen. Allereerst is er de zorg voor de bejaar densociëteit. die thans is ondergebracht in een noodwoning, die moet worden afgebroken. Ook de bibliotheek is in een noodwoning gevestigd en deze zal het zelfde lot moeten ondergaan. Voor de muziekvereniging en de zang, alsmede de toneelvereniging, die schreeuwen om vergaderruimte, is het verenigingsge bouw een p-achtige oplossing waarmee allen erg gelukkig zijn. Totaal is een exploitatietekort berekend van 500,- per jaar, dat voor rekening van de ge meente dient te worden genomen. De heer de Badts zei dat hij een veel belangrijker tekort op het gebouw ver wachtte. De geraamde post voor onder houd, schoonmaken etc. vond hij veel te laag. Hoewel de voorz. stelde, geen exploitatiebegroting te kunnen opzet ten die in overeenstemming met de werkelijkheid zal zijn, meende hij dat een eventueel groter tekort niet zo erg zal zijn, temeer, daar het hoog tijd wordt dat er rust in het verenigingsle ven komt, een rust die zeke' de ont plooiing van het dorpsleven ten goede zal komen. Nadat de heer Verkruijsse had gesteld, dat het een uitstekende oplossing is waar de gehele gemeen schap mee gebaat zal zijn, werd het voorstel zonder stemming door de raad aanvaard. De raad besloot vervolgens tot de In stelling van een koopavond op Vrijdag avond. Uitvoerig werd gesproken over het betuigen van adhesie aan het raads voorstel van de gemeente Aardenburg een motie te zenden aan de minister van Landbouw. De landbouworganisa ties hebben nog niet allen een stand punt bepaald, daarom is het erg moei lijk. aldus de voorz, adhesie aan de motie te verlenen. Uiteindelijk werd be sloten aan de minister te vragen de wet vervreemding landbouwgronden te ver lengen, daar dit van groot belang voor Z.-Vlaanderen wordt geacht. De Prinses Beatrixstraat werd in eigendom en onderhoud van het Wa terschap Het Vrije van Sluis overgeno men, daar deze straat geheel is opge nomen in de kom van de gemeente Schoondijke. De rondvraag leverde niets bijzonders op, waarna de voorz. de ver- j gadering sloot. Koninklijke onderscheiding. i Uit handen van burgemeester J. C. Hoftijzer mocht Vrijdag j.l. wethouder J. de Feijter de versierselen, behorende bij zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, ontvangen. Uit de functies, welke volgens bur gemeester Hoftijzer de heer De Feijter bekleed heeft en thans nog bekleedt, blijkt de grote verdienste van de heer De Feijter voor Schoondijke, Zeeuwseh- VI, Zeeland en ook voor Nederland. Hij noemde de heer De Feijter een „grote zoon van Zeeland". Namens de raad sprak de heer J. van Baal de heer De Feijter toe. De heer J. Pladdet sprak namiens de Gereformeerde Gemeente Schoondijke. Namens de C.B.T.B. sprak de heer Sijbrandie, die memoreerde dat de verdienste van de heer De Feijter voor wat betreft de C.B.T.B. bleek uit het hem in Mei 1960 aangeboden ere lidmaatschap van deze vereniging. Als vriend sprak de heer A. Temmerman, terwijl namens de kring West Z.-Vl. van de C.B.T.B. de heer Quaak sprak. In zijn dankwoord sprak de heer De Feijter allereerst een woord van dank tot H.M. de Koningin voor zijn benoe ming. Op levendige en geestige wijze wist hij alle sprekers te danken voor de tot hem gerichte woorden. Oranjefeesten. Op 30 April j.l. werden door de plaat selijke Oranjevereniging diverse attrac ties voor oud en jong georganiseerd. De dag werd begonnen met een gezamen lijke kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk Ylieuiue. £ente tiieuw-e mo-de! Dit voorjaar tipt PARIJS de kraag- loze mantel Wij tonen U hierin diverse aparte modellen X Q^so vanaf 1 v? Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingen I voor alle gezindten. Na deze kerkdienst vonden er op het Dorpsplein rolschaats- wedstrijden voor de jeugd plaats. Des middags trok eeh fleurige stoet door de straten. De deelname aan deze stoet, alsmede de kwaliteit van de groepen, praalwagens, versierde fietsen, enz., heeft zeker de verwachting van een ieder overtroffen. Of nu de „maneblus sers" de eerste prijs behaalden, dan wel de „Rovers van Alibaba", dit was van geen betekenis. Van meer betekenis was dat de jeugd voor iets moois gezorgd had. al hadden natuurlijk vader en moeder geholpen. Veel toeschouwers trokken ook de behendigheidswedstrij den op bromfietsen en fietsen, welke voor het avondprogramma werden ge houden. Hst avondprogramma waaraan „O.K.K." evenals aan le optocht ziln. medewerking verleende, was aardig, vlot en goed. Burgemeester Hoftijzer had dan ook een zeer aangename taak een kort slotwoord te mogen spreken aan het einde van deze dag. Dodenherdenking op 4 Mei. Vrijdag 4 Mei a,s. zal in de Herv. Kerk Feuilleton door TOM LODEWIJK 29 Rie Koster lag te wachten tot de zus ter komen zou. Vader was geweest, dat was prettig. Een hele reis voor de man. Ze ging nu vooruit, had de dokter gezegd. Alles kwam in orde. Canada zou ook kunnen doorgaan. Ze had ge luk gehad bij haar tegenspoed. En toch was ze niet vrolijk. Ze voelde zich erg eenzaam. Ze hoorde stemmen bij de deur. Daar zou je de zuster hebben. Nee, het was de dokter. „Geen gewoonte van maken, hoor!" zei die lachend, waarschuwend. En toen zag ze iemand binnenkomen. Plots trilden haar handen, ze sloot haar ogen als in pijn. „Rie", hoorde ze Rob zeggen. Daar stond hij naast haar bed, zo groot, zo flink. Hij was nog mannelijker gewor den, nog knapper, dacht ze. Meteen hervond ze haar zelfbeheersing. „Nee maar", zei ze verrast, „hoe kom jij hier?" „Bijna je vader overreden", lachte hij, informaties ingewonnen natuur lijk. Dokter Arntzenius is een studie vriend van vader, de rest snap je wel". Hij pakte een stoel, ging naast haar bed zitten, legde een grote bos rozen op het tafeltje. „Rob", zei ze en werd stil. Haar grote ogen zagen hem aan. Wat was ze bleek, dacht de jongen. En zo echt meisjesachtig nu, al het kranige, het bijdehande uit haar weg. Een golf van tederheid sloeg door hem heen. „Meisje", zei hij schor, „dat je nu toch hier ligt". „En dat jij hier bent", antwoordde ze. En toen brak haar weerstand. Haar ogen zagen hem aan en alle liefde die ze ooit voor hem had gevoeld, straalde hem daaruit tegen. Hij greep haar hand. „Rie", zei hij, „o, wat ben ik stom geweest. Ik had je bijna laten gaan". „Ik was bijna gegaan", zei ze. „Ge vlucht, mag ik welhaast zeggen. O Rob, ik heb me zo vaak afgevraagd: waar voor moest ik ziek worden, waarom moet ik hier liggen, nu al zes weken, terwijl ik zoveel plannen had". „Nu weet je het dan", zei hij be slist. Ze keken elkaar aan en zwegen. Tel kens glimlachte ze, dan werd haar ge zicht weer ernstig, alsof zonnestralen onderbroken werden door het gebla derte. En in Rob groeide gestaag het gevoel van een machtig, alles overwel digend geluk. Ze behoefden niet meer te praten, niets behoefde te worden uitgelegd of rechtgezet, ze wisten ge noeg. Ze hoorden bij elkaar. Zij samen, en niet ande-s. Zo zou het zijn. Dokter Arntzenius kwam voorzichtig binnen. „Zeg Van Liempden", zei hij nuch ter, „denk er om dat je je visite niet te lang rekt. Deze patiënte kan nog niet te veel opwinding hebben. Hoe wel", hij bekeek Rie eens nauwkeuri ger, „er is een soort opwinding, dat geen kwaad doet. U lacht zo, juffrouw Kos ter. Is alles oké?" „Alles is oké, dokter", zei ze. „Ik zal nu wel gauw genezen". „Dat denk ik ook", sprak de arts stel lig, „de lust om te leven is de beste medicijn voor het herstel! Nu collega", glimlachte hij tegen Rob. „je mag nu niet 'langer voor wonderdokter spelen, hoor, je komt maar weer eens gauw terug! Over vijf minuten moet je weg zijn, dan komt de hoofdzuster en die is niet mis!" De dokter verdween en liet hen weer alleen. Rob stond aarzelend op. „Je moet gaan", zei het meisje. „En ga maar gerust. Nu kan het niet meer schelen hier te liggen. O Rob, wat zijn we dom geweest". „We kunnen het inhalen", antwoord de hij. „Ik weet nu zeker, ik twijfel niet mee". Wij samen, Rie wij gaan sa men naar Canada". „Och jongen, ik wil best hier blijven, met jou". „Nee", antwoordde hij beslist, „Je hebt me op een idee gebracht en dat voeren we uit ook. Wij beginnen een nieuw leven, samen". De burgemeester zat in zijn stoel, toen zijn zoon hem zijn plan nad ver teld. Rob keek naar zijn vader. Hij werd oud, zag hij plotseling. En alle genegen heid laaide eensklaps in hem op. „Vader", zei hij, „dat u me toen hebt laten gaan naar Lierhoven, dat heb ik zo geweldig gevonden. U hebt me een kans gegeven en ik heb m'n best gedaan om u niet te beschamen". „Dat heb je ook niet. jongen", zei de burgemeester moeilijk, „ik had het an ders gedacht, maar ik ben trots op mijn oudste zoon. Ik zal je erg missen en je moeder ook". „Moeder?" twijfelde hij. „Wat dacht je? Het is voor haar nog veel erger dan voor mij. En je moeder maakt zichzelf de heftigste verwijten, dat ze jou tot deze stap gedwongen heeft". „Dat is niet zo. Ik heb alleen inge zien, dat ik hier tussen de wal en het schip zal zitten. U hebt me geleerd op eigen benen te staan, vader, dat zal ik verder ook moeten doen. Ik ben losge broken uit mijn milieu en Rie ook. En nu passen we hier niet meer en daar niet meer. We moeten ergens beginnen waar niemand vraagt wie we zijn maar alleen wat we zijn en wat we preste ren". (Slot volgt).

De Schakel | 1962 | | pagina 1