BOBBE alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen Ledenvergadering V.V.V. Breskens Verpakt ijs in alle smaken. Ijstaarten Mantelcostuum Kostuums Feuilleton De zoon van de burgemeester r~ iöe Jaargang - Nr. 865 Vrijdag 20 April 1962 Verschynt iedere vrijdag A bonnementsprij s t 1,25 p. kw.; franco p. post f1,50 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01172) 429 VJ DRUKKERS-UITGEVERS: F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. Recreatieplan Breskens aan V.V.V.-Vergadering onthuld levard werd bestemd voor bungalow terrein, welke plaats biedt voor 30 a 40 bungalows. 5 zijn er thans gebouwd. Als de bouwstop niet was gekomen, zou het plan zeker nu reeds volgebouwd zijn. Ten zuiden van het bungalow-ter rein is plaats voor traditionele wonin gen. Het bouwvolume van vorig jaar, zijnde 28 woningwetwoningen, werden er gebouwd. Met het aantal van dit jaar, een 30 stuks, zullen deze nieuwe straten volgebouwd zijn. Was voor de uitbreiding van de woon kern een uitbreidingsplan nodig, voor de planning van de ontwikkeling van de recreatie kon een recreatieplan stellig niet gemist worden. Was er vroeger een stevige wedijver tussen de gemeenten, door de gewijzigde inzichten en de er kenning van de idee, dat men de va- cantiegasten niet bij machte was de gehele duur van hun verblijf te binden in de eigen gemeente, werd het vreem delingenverkeer als een streekbelang gezien. Uit de wetenschap dat elke ge meente op zich de problemen rond de recreatie niet aan kon, is de noodzaak tot stichting van een samenwerkings orgaan, dat de belangen van de 5 kust- gemeenten wil behartigen en bevorde ren, ontstaan. Deze commissie der 5 kustgemeenten heeft onder de voortref felijke leiding van het G.S.-lid Dikötter de ruimtelijke ordening van de kust strookgemeenten ter hand genomen en de ontwikkelingsbanen, waarlangs de recreatie zich de komende jaren zal dienen te ontwikkelen, vastgelegd in de structuurschets, welke indien aangeno men door de 5 betrokken gemeentera den, bevorderd zal worden tot struc tuurplan. De op deze wijze begonnen samenwerking wil men bestendigd zien door het aangaan van een gemeen schappelijke regeling, welke alsdan „Gemeenschappelijke Regeling VIJF Samenwerkende Kustgemeenten" ge noemd zou kunnen worden. Op 9 Mei a.s. zal voor de vijf betrok ken gemeenteraden te Cadzand een bijeenkomst worden belegd, teneinde zowel de Structuurschets als het ont werp gemeenschappelijke regeling te bespreken en toe te lichten. De struc tuurschets, welke is ontstaan door de samenwerking van de stedenbouwkun digen van elk der vijf betrokken ge meenten, is gebaseerd op de uitbrei- idngsplannen welke elke gemeente heeft ontwikkeld. Burgemeester Eekhout bepaalde zich verder tot het recreatieplan Breskens j West, hetwelk is geprojecteerd rond de z.g. Kieweg en de Veste. Aan de hand van verschillende kaarten schetste hij de verschillende manieren, waarop het plan tot realisering zou kunnen komen. Gedetailleerde uitvoering van het zuid oostelijke gedeelte van dit 60 ha. grote recreatieplan zou zo rond 1 millioen kosten en dan heeft dit nog maar be trekking op ca. 12 ha. Ook kan men zich in de div. onderdelen van het re creatieplan niet aan een bepaalde be stemming binden. Hiervoor is een al gemeen ruime begripsomschrijving ge kozen, n.l. recreatie, zodat naar de ge bleken behoefte men de terreinen kan benutten voor bungalow-bouw, zomer woningen, camping of zelfs kan men Tijdens de ledenvergadering in het 33e jaar van het bestaan der Breskense V.V.V., welke Maandag in hotel Valk werd gehouden, hoorden de talrijke le den met grote belangstelling de ont hullingen aan, welke burgemeester J. A. Eekhout van Breskens ten aanzien van het recreatieplan West deed. De V.V.V.-leden, bijna allen exploitanten van een bedrijf, die ten nauwste be trokken zijn bij een gezonde ontwikke ling van de recreatiemogelijkheden wel ke de gemeente Breskens biedt, hebben bij deze gelegenheid kunnen ervaren, dat de gemeente in de loop der jaren grootse plannen heeft ontwikkeld, waarbij zij zelf eerste belanghebbende zijn. Burgemeester Eekhout begon zijn causerie door de aanwezigen mee te ne men naar het verleden, toen de moge lijkheden die er voor Breskens in het vreemdelingenverkeer lagen, werden onderkend en de V.V.V. met schuchtere pogingen haar doelstellingen begon te propageren. Nog best kon burgemeester Eekhout zich de eerste familie herin neren, die Breskens als vacantieverblijf had uitgekozen, omdat de V.V.V. zulk mooi briefpapier had! Toen het verpletterende bericht kwam, dat de veerhaven zou worden verlegd, was Breskens al aardig op weg wat te gaan betekenen in het vacantiepro- gramma van velen in binnen- en bui tenland, waaraan de veerboot in niet geringe mate had bijgedragen. Het was dan ook geen wonder, dat de hotel-, café- en restaurantbedrijven zich aan de haven hadden geconcentreerd. Hier toe als het ware gedwongen door het verleggen der veerhaven werden de ac tiviteiten voor de ontwikkeling van Breskens tot badplaats verdubbeld. Het kunstduin werd aangelegd en met steun van het Ministerie van Binnen landse Zaken kon de weg op het kunst- duin worden aangelegd, de z.g. strand- boulevard, welke thans op een oor na is gevild. Er zijn twee plaatsen uitge spaard voor hotelruimte, n.l. 1 op de uitloper van de Westlandstraat en 1 aan het einde van de Boulevard. Door bepaalde moeilijkheden met enige grondeigenaren kon een gedeelte der Boulevard nog niet worden aangelegd. Als de onteigeningsprocedure ten einde is, kan het ontbrekende gedeelte wor den aangelegd en is Breskens een at tractie rijker. Burgemeester Eekhout hoopte, dat de Boulevard in net voor jaar van 1963 feestelijk in gebruik ge nomen zou mogen worden. De groei van Breskens zette zich on dertussen van noord naar zuid voort, zo, dat men bij B. Mookhoek in ruimte lijke moeilijkheden dreigde te komen en aan de Minister om een grenswijzi ging met Groede werd verzocht. Deze wees dit verzoek van de hand met de mededeling, dat hij geen medewerking kon verlenen bij het totstandkomen van incidentele grenswijzigingen in W. Z.-Vl., welke vooruitliepen op een her indeling der gemeentegrenzen in dat gebied. De gemeentelijke uitbreiding werd toen gezocht ten westen van de Westlandstraat tot aan de oprit van het emplacement der Prov. boot. Het ge deelte van het plan langs de oude Bou- Vanaf heden verkrijgbaar (op bestelling) Beleefd aanbevelend, WILLEM FENIJN - Breskens Boulevard 38 - Telefoon 506 een onderdeel van het plan ter beschik king stellen van een gegadigde of ge gadigden, die dan overigens onder ge meentelijke goedkeuring naar eigen in zicht kunnen indelen. De problemen die zich bij de realisering van het re creatieplan West zullen voordoen, zijn vele, terwijl met het oog op mogelijk grote renteverliezen, die weer mede op de uitgifteprijzen van de grond van in~ vloed zijn, bij de investeringen de grootst mogelijke voorzichtigheid dient te worden betracht. Uit de vergadering, die met intense belangstelling de uiteenzettingen van burgemeester Eekhout had gevolgd, kwamen bepaalde vragen naar voren betreffende zekere detailkwesties, wel ke door de burgemeester, weth. Zegers en weth. v. d. Hooft tot genoegen kon den worden beantwoord. Voor de belangrijke causerie van bur gemeester Eekhout had de vergadering, die zoals gezegd een ledenvergadering was, het huishoudelijke gedeelte afge wikkeld. Bij de aanvang had de voor zitter, de heer J. Moorlag, in zijn ope ningswoord gewezen op de steeds ver der voortgaande ontwikkeling van toe ristisch centrum. Ook gaan steeds meer ingezetenen er toe over bedden ter be schikking te stellen voor de ontvangst van de toeristen. Tijdens de top in het toeristenseizoen moest het informatie bureau van V.V.V. Breskens logiesge- legenheden in Schoondijke en IJzen- dijke inschakelen. Vacantiespreiding, een vrome wens tot nu toe, zou stellig uitkomst bieden voor de Breskense on dernemer. Breskens is bezig aan een ontwikkeling tot badplaats; er wordt door verschillende verenigingen en in stellingen hieraan hard gewerkt. Telde de hotel- en pensionlijst voor 1961 in totaal 62 verhuurders, die voor 1962 97, dat is een toename van 35 ver huurders met in totaal 150 bedden, dit laatste hoorden we uit het jaarverslag van de secretaris J. Roofack, die ook mededeelde, dat het afgelopen jaar het I ledental van V.V.V. Breskens toenam van 237 tot 261 leden. Voorts gewaagde het jaarverslag van bepaalde activitei ten en festiviteiten, welke in 1961 wer den ondernomen. Zo bleken de drie showboten, die een rondvaart over de Schelde maakten, bijzonder in de smaak gevallen te zijn ggvallen bij de toeris ten en ook bij de W. Z.-Vl. bevolking, die ook in ruime mate heeft deelgeno men. Dit succes heeft er toe geleid, dat ook dit jaar stellig dergelijke showbo ten het ruime sop zullen kiezen, dit keer zullen het echter geen Prov. boten zijn omdat deze niet meer gehuurd kunnen worden wegens overstelpende drukte die men verwacht op het veer Breskens-Vlissingen v.v. Het aantal in de gemeente Breskens door vacantie- gangers verrichtte overnachtingen kon gevoeglijk gesteld worden op 41.000. Bij de bestuursverkiezing, waarbij de vijf aftredende bestuursleden direct weer herkiesbaar waren, werden herbe noemd de heren J. Carels, J. Heijboer etitenieuiuó Ook in 1962 viert het hoogtij Wij brengen een ge selecteerde collectie (in korte, ruime mo dellen en met 3/4 lange mantel). Prijzen vanaf f98,50 Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingen en J. Moorlag. Nieuw benoemd werden J. H. Erasmus en A. Roest. De beide he ren die niet meer in het bestuur terug keren, n.l. F. Goethals en Th. van Laarhoven, kregen woorden van waar dering te horen van de voorzitter voor hun activiteiten gedurende hun zit tingsperiode, terwijl hij hen dankte voor hun goede samenwerking. Uit het verslag van de penningmees ter, dhr. A. Brevet, hetwelk overigens aan de leden was toegezonden, bleek, dat het saldo van f 4629,89, waarmee het jaar 1961 was aangevangen, bij af sluiting van het jaar was teruggelopen tot f 4121,91. Het totaal der verrichtte uitgaven bedroeg f 9955,42. De balans gaf per 31 Dec. 1961 een kapitaal aan van f 22.162.91. De begroting 1962 werd vastgesteld. Aan inkomsten en uitga ven werd begroot f 13054,41. De post voor onvoorzien is groot f 479,41. Uit de kap.dienst werd f 2500,- geboekt om de begroting sluitend te maken. Het aan- vangssaldo voor 1962 is gelijk aan het eindsaldo van 1961, n.l. f 4121,91. In afwijking van het bestuursvoorstel werd de subsidie aan de Stichting Vis serijfeesten bepaal op f 750,-. De finan ciële positie van de V.V.V. noemde de penningmeester gezond, maar hij wees er op dat toch de grootste voorzichtig heid geboden is. De Prov. directeur van de V.V.V., de heer G. Oskamp, woonde de vergadering bij. door TOM LODEWIJK 27 „Zoek je je meisje?" vroeg zijn moeder. „Die is even naar boven ge gaan". Op dat ogenblik klonken de tonen van een meeslepende tango uit de luid spreker van de grammofoonkast. Isa- beau kwam op Robbert toe. „Rob, wij deze dans?" vroeg ze, ..nie mand danst de tango zo goed als jij!" Hij accepteerde gretig de uitnodiging, blij, dat Isabeau begon te ontdooien. Onder 't dansen zou hij haar wel even laten voelen, dat ze een beetje anders tegen Rie moest optreden. „Ik wist niet dat jij zo'n vrouwen veroveraar was", schertste Isabeau. Ze keek hem aan met haar grote ogen, waarin een geheimzinnig lichtje danste. „Ach, dat ben ik niet", weerde bij af. „Je kent je zelf niet", antwoordde ze opeens met een bijzondere klank in haar stem. Haar ogen waren half ge sloten, haar mond bijna smartelijk. Hij zag op haar neer. Isabeau ze was als een orchidee, zo mooi en teer ..Wat bedoel je daar mee?" vroeg hij. „Wat zou ik bedoelen?" antwoordde ze. Haar ogen lichtten op. Rob voelde zich warm worden. Hun voeten gleden over de dansvloer op het ritme van die vreemde langoureuse muziek. Het was alsof alleen zij tweeën in de kamer wa ren, dacht hij, een intimiteit tussen hen, die al het andere buiten sloot. „Rob zei ze zacht. „Wat is er, Isabeau?" „Ik nee haar stem brak af. Haar gezicht kreeg weer de gesloten uitdrukking. Hij wist niet waardoor, maar hij kreeg het gevoel als had hij haar pijn gedaan, gekwetst. Bijna schul dig hield hij haar in zijn armen. Bezorgd gleden zijn ogen over dat mooie, nu bijna pijnlijk vertrokken ge zicht. Hij wilde aardige, lieve, troosten de dingen zeggen. Hij boog zich over haar heen, terwijl zij als in trance zich door hem liet leiden. Opeens sloeg ze haar lange wimpers op en de blik van haar ogen trof hem rechtstreeks en onverhoeds. „Je haat me, nietwaar?" fluisterde ze. Hij kleurde fel. „Waarom?" vroeg hij geschokt. Ze zweeg, haar blik dwaalde weg. „Isabeau, je praat onzin!" verweerde hij zich tegen iets onbestemds. Ze glimlachte, triomf in haar blik. „Dus je geeft nog wel iets om me?" Op dat ogenblik vergat hij al het an dere. Hij staarde diep in haar ogen. zag haar geheimzinnige glimlach, de glans van heur haar, voelde haar slanke, ijle gestalte in zijn armen. Voorzichtig en galant drukte hij een kus op haar hand, die hij zo stevig in de zijne hield geklemd. Ze glimlachte tevreden. Buiten, voor het raam, zag Rie Kos ter het gebeuren. Resoluut draaide ze zich om. Vastbesloten liep ze in de stille avond de weg naar het station. En verbeten vocht ze tegen de tranen, die het niet winnen moch+?n „Juffrouw Vera!" Het was de beschei den stem van het kamermeisje. Vera draaide zich om. „Wat is het. Lies?" „Wilt u even meekomen?" vroeg het meisje dringend. Vera zag hoar verwonderd aan, be greep toen, dat er iets ernstigs vvas ge beurd. „Ze heeft vast een fles champagne laten vallen!" schertste ze tegen me vrouw Laarmrn en haastte zich achter het zwart-en-wit-figuurtje naar de hal. „Ik dacht dat ik het u even moest zeggen", flui-terde het meisje, „juf frouw Koster is weg". „Weg?" „Ja, naar huis. Ik mocht het niet zeg gen van haar. Ze ging naar boven en kwam al vijf minuten later met het valies beneden. Zeg niet dat ik wegga, zei ze, want ik wil geen spelbreker zijn. Ennn „Nu, wat?" „Ze zag er niks vrolijk uit". „Ach, dat heb je je verbeeld", lachte Vera, „je ziet te veel films, Lies. Maar er is niets aan de hand hoor". „O, ik dacht „Nee, ik vind het best, dat je 't even gezegd hebt, maar ik wist er va.n Wil je even wat borrelvoer ronddienen voor de heren, Lies?" „Ja jffrouw". Weg was Lies. Juffrouw Vera was een schat, dacht ze, maar ze kon slecht toneelspelen. Want waarom schrok ze anders zo? Ze ker mot met die andere. Jammer, ze leek wel aardig. Had haar nog een gul den gegeven. Enfin, dat zochten ze zelf maar uit. HOOFDSTUK XII. Vertreksein. Het was Rob geweest of hij een klap in 't gezicht kreeg, toen hij hoorde, dat Rie plotseling vertrokken was. Zijn moeder had er zich kort maar krachtig over uitgelaten. Haar weggaan had bij de gasten bevreemding gewekt. Ver schillende dames waren gekwetst door de onbeleefde manier waarop ze hun te woord had gestaan. De familie was in opspraak gebracht! Rob kon tegen dit alles niet op. De burgemeester had gezwegen en zijn vrouw wat achterdochtig aange zien. Haar verontwaardiging was hem een beetje te heftig. Hij moest bij gele-

De Schakel | 1962 | | pagina 1