I BRILLEN r~ VJ De zoon van de burgemeester de jcha kei ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ióe Jaargang - Nr. 864 Vrijdag 13 April 1962 Verschynt iedere rrijdag A bonnementsprijs I 1,15 p. kw.; franco p. post fi,Jo Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (0117a) 429 DRUKKERS-UITGEVERS F4 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT IQ - BRESKENS - TEL. -^» - GiRO 358296 Plaatselijk Nieuws Aardenburg Raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering van vo rige week, welke onder voorzitterschap van burgemeester J. M. A. C. van Don gen gehouden werd, stelde de heer Lansu de bevolkingsopbouw aan de or de, naar aanleiding van het aan Aar denburg voor 1962 toegewezen bouwvo lume voor 12 woningwetwoningen. B. en W. stelden de raad voor 5 woningwet woningen te realiseren te Eede in de Nieuwstraat en 7 te Aardenburg In de Reinaardstraat. De heer Lansu wees op de bouw van enige bejaarden woningen in Aardenburg. Hij had eens nagegaan hoeveel bejaarden er te Eede zijn en dit bleken er maar liefst 142. In Aar denburg zelf zijn er 381. Waar er te Aardenburg 12 be ja ar den woningen ko men, betekent dit 1 bejaarden woning op 30 bejaarden. Als dezelfde verhou ding voor Eede zou worden aangehou den, betekent dit 4 bejaardenwoningen. Spr. zag graag, dat voor de bouw van een blokje van 3 bejaardenwoningen te Eede het volume van de 5 voorgestelde woningwetwoningen afgenomen zou worden. De voorz. zei, dat B. en W. aan vankelijk ook dachten in de richting zoals de heer Lansu, maar later, gezien de animo die er is voor het betrekken van een woningwetwoning (er zijn thans 8 aanvragen) en ter ondersteu ning van de economische ontwikkeling van Eede, tot de overtuiging te zijn ge komen, dat de bouw van woningwet woningen te Eede groter urgentie ge niet, temeer, waar men bejaardenwo ningen niet zo maar lukraak kan neer zetten. Z.h.st. besloot de raad de bouw volume, welke werd toegekend ter ver vanging van noodwoningen, te realise ren zoals door B. en W. voorgesteld. Op grond van art. 50 der Kleuteron derwijswet vroeg de algemene Aarden- burgse Kleuterschool aan de raad gel den beschikbaar te willen stellen voor de aanschaf van een z.g. stalen op- bouwset buitenspeelmateriaal, bestaan de uit 1 schommel, 1 looprek, 1 klim- rek en 1 wip. De kosten werden begroot op f 400,-. B. en W. stelden voor dit ver zoek in te willigen, waaraan de raad z. h.st. voldeed. Thans zal aan de Inspec tie voor het Kleuteronderwijs advies worden gevraagd. Tot voor kort werd door de gemeente Aardenburg aan de plaatselijke biblio theken een subsidie toegekend van 5 ct. per boek, maar B. en W. hebben niet de overtuiging kunnen krijgen dat deze overheidsgelden voor vernieuwing van de bibliotheken worden benut. Om nu de vernieuwing, wat dus het doel der subsidie is, te stimuleren zal deze sub sidie van 5 cent per boek slechts wor den uitgekeerd als nieuwe boeken zijn aangeschaft, van welke aanschaffing 2'5 pCt. voor vergoeding in aanmerking komt tot een maximum van de 5 cent subsidie. Mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man meende, dat B. en W. hun doel niet zouden kunnen bereiken, omdat geen enkele plaatselijke bibliotheek in staat is om zoveel boeken aan te schaf fen om de maximale subsidie te kun nen incasseren. Zij vond de tot dusver gevolgde manier de meest geëigende. Bij stemming werd het voorstel van B. en W. met 10 stemmen voor en 1 stem tegen (mevr. v. d. Broecke) aanvaard. Ten behoeve van de jaarlijks te Eede georganiseerde veekeuring, destijds in gesteld door de Streekverbeteringscom- missie Eede en georganiseerd door de Jonge Boerenstand te Eede, was een subsidie van f 100,- aangevraagd. B. en W. adviseerden gunstig, gezien het eco nomische belang dat de veeteelt vooral voor de gemengde bedrijven in de zand gebieden van Eede vertegenwoordigt. De heer Rijckaert vreesde dat nu aller lei verenigingen voor tentoonstellingen of dergelijke bij de gemeente zouden kunnen aankloppen, b.v. ook de duiven- sociëteit. De voorz. vond de duiven ver eniging zeker niet onbelangrijk, maar kon toch niet vinden dat deze een eco nomisch belang vertegenwoordigt. Er zijn meerdere economisch belangrijke takken van bedrijf steeds door de ge meente gesubsidieerd, o.a. paardenfok kerij, fruitteelt en vlasserij. Z.h.st. ver leende de raad de f 100,- gevraagde sub sidie. Tijdens de rondvraag wees de heer Lansu op de gewijzigde situatie op de wijk Draaibrug door de verlegging van de beruchte bocht en kruising. Er is een nieuwe parkeergelegenheid en overstap plaats voor de bussen tot stad geko men. Het is hem opgevallen, dat het 's avonds erg donker is ter plaatse, vooral voor in- en uitstappende passa giers. Hij vroeg verlichting aan te bren gen. De voorz. vroeg zich af, of dit wel tot de taak der gemeente behoorde. Zo als bekend, is voor de gemeente een al geheel herzieningsplan voor de straat verlichting in voorbereiding, wat te zij ner tijd aan de raad zal worden voor gelegd. welicht nog in de loop van dit jaar, waarin ook aan genoemd punt aandacht zal worden geschonken, even tueel na overleg met de betrokken in stanties. De voorz. zei, dat het verkeer stellig nog niet gewend is aan de ge^ wijzigde situatie. De pijlborden zijn z.i. te klein en te onopvallend, vooral als men een andere auto passeert bij het begin van het 2-baans gedeelte ziet men ze niet. Ook het voorsorteren moet men nog leren op deze 2-baans gedeel ten. Er worden dagelijks enorme blun ders gemaakt door het verkeer. De heer Rijckaert wien het reizen blijkbaar in het bloed zit, informeerde er naar of B en W. al een excursie voor de raad hadden uitgestippeld. Dit bleek nog niet het geval te zijn, maar de raad zou er stellig nader van horen. Mevr. van den Broecke-de Man in formeerde naar het hernieuwde uit breidingsplan of dit reeds zo ver is, dat het aan de raad kan worden voor gelegd. De voorz. moest ontkennend antwoorden. Het zal zeker Juli worden voor het in de raad zal kunnen komen. De heer Paridaen was belangstellend of nog dit jaar met de wegverbetering St. KruisSt. Margriete begonnen zou kunnen worden. De voorz. zei, dat zo wel het Vrije van Sluis als de Provincie een oplossing zoeken en dat hij hoopte de volgende raadsvergadering nadere bijzonderheden mee te kunnen delen. Breskens Uitvoering Openb. lagere school. Vrijdag j.l. gaven de leerlingen van de Openbare lagere school te Breskens hun jaarlijkse utvoering voor ouders en genodigden in zaal Casino". Het hoofd der school, de heer J. Ro OOSTBURG bijn, heette de vele aanwezigen harte lijk welkom, in het bijzonder Burge meester Eekhout en echtgenote, Ds. Spaans en echtgnote, alsmede mevr. Riedijk, welke laatste de zangnum mertjes met de kinderen op de piano heeft ingestudeerd. De heer Robijn merkte hierbij op, dat wanneer de kin deren erg lief waren tijdens het instu deren, zij door haar werden beloond met een dropje. Vervolgens bracht hij dank aan het onderwijzend personeel, de dames der Oudercommissie en vele anderen voor het vele werk door hen verricht om deze uitvoering te doen slagen. Tot slot sprak het hoofd der school nog een kort propagandistisch woord over het doel en streven van Volksonderwijs. Hierna werd overgegaan tot afwer king van een gevarieerd programma, bestaande uit schetsjes en toneelstuk jes met zang, uitgevoerd door kinderen der verschillende klassen. De kinderen deden hun uiterste best en mede door de fraaie décors en kleding kwam alles voortreffelijk tot zijn recht. Het talrijke publiek was dan ook niet karig met ap plaus. Tussen de bedrijven door was er ac- cordeonmuziek, verzorgd door de meis jes Rita de Poorter en Magda Cambier, terwijl Willy Keijmel de trompetmuziek verzorgde in een der schetsjes. In de pauze werd een goedgeslaagde verloting gehouden. De heer Priester, voorzitter van de Ou der commissie, sloot met woerden van dank deze zeer naar genoegen ver lopen feestavond. Ook voor de bejaarden van Breskens werd der traditie getrouw, dit toneel spel nogmaals opgevoerd op Zaterdag middag. De bejaarden waren in grote getale^ aanwezig. Namens het comité „Bejaardenzorg" en dames V.V.II. heet te de heer M. de Boer alle aanwezigen hartelijk welkom, waarbij hij er tevens op wees dat allen weer vol verwachting waren gekomen, om van het kinderspel te genieten. Na afloop kregen de kin deren dan ook een bijzonder woord van lof te horen. Hun spel dwong ieders bewondering af. Ze werden door de heer De Boer dan ook van harte dank gebracht voor de gezellige middag. Hij verblijdde zich met de kinderen, dat de „kabouters" alles toch weer tot een ge lukkig einde brachten, waardoor de prinses in het huwelijk kon treden met een eenvoudige schoenmaker. Een bij zonder woord van lof en dank kregen de leerkrachten en oudercommissie, voor alle moeite, tijd en zorg aan de kinderen besteed om alles op zo'n bij zondere wijze voor het voetlicht te brengen. De decors en oostumering van de kinderen was tot in de puntjes ver zorgd onder leiding van mevr. van de Velde-Jacobs. De leerkrachten en oudercommissie kunnen dan ook met veel voldoening op hun werk terugzien en er van overtuigd zijn dat het comité „Bejaardenzorg", dames V.V.H., bejaarden en overige be zoekers deze middag ten zeerste hebben gewaardeerd en allen bijzonder genoten hebben. The Slough Boys' club komt. Vrijdag 20 April a.s. komt door be middeling van de instuif „Het jeugd honk" een Engels gezelschap, bestaande uit een 25-tal jongens en enige meisjes naar Breskens. Het gezelschap omvat een voetbal jeugdelftal dat door de medewerking van de V. V. „Breskens" tegen de juni oren van de V. V. „Breskens" een wed strijd zal spelen. Verder bevat het ge zelschap een sterke muziekgroep, één van de beste uit de jeugdgroepen van Zuid-Engeland en een Judogroep. De band zal Zaterdag 21 April en le Paas dag, 's avonds in „De uitkomst", een uitvoering geven, afgewisseld met een dansje voor de aanwezige jeugd. De band brengt in een aparte bus hun vol ledig instrumentarium mee met inbe grip van microfoons, luidsprekers, enz. ter waarde van f 13000, Beide avonden zal de Judogroep een demonstratie geven. Hiertoe is de me dewerking verkregen van de nieuwe Judo vereniging, die onlangs in onze gemeente is opgericht. De jongelui hebben onderdak gevonden in caféiaria Bril en pension Moorlag. Ze komen uit een voorstad van Londen en hopelijk treffen ze goed weer, zodat ze ook wat van onze mooie omgeving zullen kun nen genieten. Waterlandkerkje Samenstelling Kath. lijst. I11 het café „In den Koning" werd een vergadering gehouden voor het samen stellen van de Katholieke lijst voor de a.s. raadsverkiezingen. Deze lijst ziet er als volgt uit: 1. J. E. V. de Milliano; 2. Til. Pijcke; 3. G. J. C. Tas; 4. A. P. v. d. Vijver; 5. P. J. Damen; 6. R. R. Haers; 7. O J. Goethals. Collecte. De te Waterlandkerkje gehouden collecte van het Leger des Heils bracht een bedrag op van f 6,10. Examen E.H.B.O. In het Dorpshuis te Waterlandkerkje werd het examen gehouden voor het E.H.B.O.-diploma. Als doktoren waren aanwezig H. de Jong uit Oostburg en A. E. Lievens uit IJzendijke. Alle cur sisten slaagden. Dit waren de dames: A. de Vos, R. de Pauw, M. de School meester, S. IJsebaart en de heren: F. Tazelaar, W. Meesen, H. Tas, A. de Maat en E. Boussen. Retrenchement Bevestiging Ds. G. M. C. de Vries. In de kerkdienst van Zondag werd de nieuwe predikant der Ned. Herv. Gemeente te Retranchement, ds. G. M. C. de Vries, in zijn ambt bevestigd. De dienst in de volle kerk werd ge leid door de consulent ds. C. Balk uit Sluis. Na de bevestiging zong de gemeente de nieuwe ambtsdrager vers 4 van psalm 121 toe. e u i 1 I e t o n door TOM LODEWIJK 26 Toen vulde de grote figuur van Bik kers de deuropening. Regelrecht kwam hij op Rob toe, schudde hem hartelijk de hand. Ook de hand van Rie vatte hij in een stevige greep. „Je krijgt een flin ke vent, let op mijn woorden", zei hij, „zijn handen staan nergens verkeerd voor". Rob kleurde bij die lof. Hij had altijd hoog tegen Bikkers, de selfmade man, opgezien. Ook Hans Bikkers groette het tweetal, bekeek Rie met goedkeurende blik. „Jongens, ik kom even bij jullie zitten", zei hij. „ik zou je haast niet. meer kennen Rob". Rie was de kwaadaardige mevrouw Midema al weer vergeten. Die Hans was een gezellige vent, heel geen kouwe drukte, net als zijn vader. De burgemeester zag het allemaal aan. Dat meisje wist zich zeer behoor lijk te gedragen, al wou hij zijn hoofd er onder verwedden dat haar zenuwen vanavond zwaar op de proef werden ge steld. De vuurproef inderdaad. Maar ze viel helemaal niet uit de toon. En ze zag er zo keurig uit. Die mooie grijze jurk met die heel eenvou dige versiering, dat strakke blonde haar, dat sportieve figuur. Ze had stijl, dat meisje Maar nu werd aller aandacht opge ëist door de entree van mevrouw Bik kers en haar dochter Isabeau. En in derdaad Isabeau trok de blikken als een magneet. Boven haar champagne- kleurig toilet was haar matbleek ge zicht met de grote donkere ogen en liet blauwzwarte haar als een exotische bloem. Nee, dacht Rie Koster eerlijk en een beetje ontmoedigd, daar kan ik niet tegenop Mevrouw Bikkers feliciteerde Rob met zijn verjaardag, heel hartelijk, zijn hand in de hare. „Dit is Rie Koster, Rob's verloofde", stelde Vera voor. Mevrouw Bikkers wendde zich op nieuw tot Rob. „Hé Rob, ben je ver loofd? Ondeugende jongen, orn ons daar niets van te vertellen. En is dat zo maar uit de lucht komen vallen?" „Min of meer, ja", glimlachte Rob verlegen. Rie stond naast hem, afwach tend. trachtend te glimlachen, maar het lukte haar niet. „Zo, zo", zei mevrouw Bikkers, „nu dan jullie samen veel geluk jongelui en ze trippelde verder, zonder Rie met een blik te verwaardigen. Het gezicht van het meisje werd heel bleek. „Dag Rob", zei Isabeau koeltjes, gaf hem een slap handje en wendde zich meteen naar Vera om te vragen of ze al wist of ze morgen meeging. Mevrouwtje Laarman tikte Rie op haar arm. „Vertel eens verder", zei ze tactvol en probeerde het gesprek voort te zetten. Ze merkte wel dat het meisje er met haar gedachten niet bij was. Het zachte mevrouwtje Laarman had alles begrepen en haar gedachte om trent de beide dames Bikkers was verre van zachtaardig. Maar ze kon er ook niets aan doen, hoogstens proberen het meisje af te leiden. Rie hield zich ferm. Die twee en dat andere mens, die notarisvrouw, dacht ze, die moesten haar niet. Goed. Dat moesten zij dan maar weten. Ze zou er zich niets van aantrekken. Maar haar als een bloem opkomende tevreden heid, het gevoel van rustig geluk, was neergetrapt. Ze bleef onrustig, op haar qui vive, bedacht op nieuwe vernede ringen En daardoor verloor ze haar evenwichtigheid, die haar zo gemakke lijk in dit haar vreemde milieu deed be- u-egen. Haar woorden kregen een ge spannen ondertoon, haar gebaren iets hoekigs. Rob keek naar Isabeau. Ja, ze was mooi. En dat had hem gestoken, dat ze hem zo koel begroet had. Dat was wel eens anders geweest, bedacht hij. Zou hij Isabeau beledigd hebben? Ze zond hem van de overzijde een uitdagende blik, die toch iets uitnodigends had. Hij moest haar straks even op haar num mer zetten, bedacht Rob. Ze moest niet denken dat hij dit nam. De gasten gingen naar de grote ka mer. Daar stond de grammofoon-com binatie, daar was een stuk van de glad de parketvloer blootgelegd, daar kon den ze een dansje maken. „Ajakkes", dacht Rie,'„wat een dei ning maken ze van die verjaardag". Ze had gehoopt op een rustige avond, wat praten, wat tot elkaar komen. Wie weet, welke complicaties er nu nog wachtten. Maar een behandeling als die van die twee hooghartige vrouws personen nam ze niet weer. Ze zag hoe Rob in beslag werd geno men door Bikkers en Rijkens. Ze be sloot, niet aldoor in zijn kielzog te blij ven. Ze zocht Vera en mevrouw Laar man, maar opeens stond mevrouw Ag nes voor haar, wie ze nog maar steeds niet als aanstaande schoonmoeder ver mocht te zien; tenzij dan van 't slag der komieken-moppen. „Ach zei mevrouw Agnes, „laat me je toch even voorstellen" en ze voer de haar mee naar de plaats waar het drietal wachtte, dat Rie het allerlaatst als gezelschap zou hebben uitgekozen. „Dit is Rob's vriendinnetje", zei ze met een dubieuse glimlach, „Rie Kos ter Rie, dit is mevrouw Bikkers en haar dochter. Mevrouw Midema ker. je al, geloof ik". „Ik heb zoëven al het genoegen ge had met de dames kennis te maken", antwoordde Rie stijfjes en bleef staan.

De Schakel | 1962 | | pagina 1