stichting van een hotel-café-restaurant op de promenade. De stichting van een wafelbakkerij annex ijs en frites boven op de duinen tussen de veerhaven en de vuurtoren en zo mogelijk nog een dergelijk etablisement tussen de oude haven en de veerhaven. De inrichting van een drijvende jeugdherberg in de handelshaven, waarvoor een afgedankt marinevaartuig van het Rijk over te ne men zeker goede diensten zou kunnen bewijzen. Het is zaak nu snel van start te gaan. Andere mogelijkheden, welke In een ontwikkelingsplan opgenomen kun nen worden, waren: een goed geoutil leerde jachthaven met winterberging voor de jachten, de organisatie van ver schillende zomerfeesten in samenwer king met de V.V.V., de winkeliersvereni ging en de Stichting Visserijfeesten., de aanleg van een natuurzwembad in zee, het opspuiten van drassige terreinen tussen de veerhaven en de Nieuwe Sluis, wat dan benut zou kunnen worden als bungalowdorp. Hierna volgde de benoeming van een nieuwe Raad van Commissarissen. Uit gebracht werden 248 stemmen, waarvan 18 blanco, n.l. 14 blanco st. op de candi- daten der aandeelhouders, 2 bij de stem ming over de vertegenwoordiger van B. en W. en 2 bij de stemming over de ver tegenwoordiger van de raad. Na een stemming, die eerst na ruim een uur kon worden afgesloten, bleken als com missarissen benoemd te zijn de heren: J. de Koning, Joh. Carels, P. A. L. Vroon, Th. Cambier, F. Goethals, Adr. Ver sprille en J. Moorlag. De heer K. Maas werd tot commissaris benoemd als ver tegenwoordiger van B. en W. en de heer M. de Boer als vertegenwoordiger van de gemeenteraad. De heer P. Zegers werd bij acclamatie voor de periode van 1 jaar benoemd als beheerder. Tijdens de rondvraag kwamen nog be paalde zaken aan de orde. Aan het slot der vergadering vroeg de heer Van den Hoek aandacht voor al hetgeen de N.V. aan de oud-voorz. van Laarhoven te danken heeft. Hij immers is de grote sti" mulans geweest tijdens de eerste pe riode der N.V. E.H.B.O.-selectiewedstrijd. Woensdag j.l. Is in „De Uitkomst" een selectiewedstrijd voor het a.s. Provin ciaal kampioenschap van de E.H.B.O. gehouden. Door een 4-tal West Z.-Vlaamse af delingen, o.a. Groede, Sluis, Waterland kerkje en Bresens werd hieraan deel genomen. De voorzitter der afd. Breskens, de heer M. P. Barendse, heette allen wel kom, in het bijzonder de enige aanwe zige arts. dokter J. W. Beek uit Zuid- zande, die tevens jurylid was. In totaal waren 250 punten per groep te behalen en 90 pnt. voor de commandant. De opgave was: een bedrijfsongeval op een fabriek, waarbij 2 gewonden wa ren. Deze moesten door iedere groep afzonderlijk verzorgd worden. De jury bestond uit dokter Beek, Zuidzande dhr. J. A. Aalewijnse, districtsvoorzitter, Oostkapelle en dhr. M. Huissoon, dis- tricts-secretaris, Vlissingen. De uitslag werd als volgt: 1. Sluis, 213 pnt., leider 72 pnt.; 2. Breskens. 178 p., leider 63 p.; 3. Water landkerkje, 146 p., leider 85 p.: 4. Groe de, 141 p.. leider 44 p. Dhr. Aalewijnse dankte allen die aan ae wedstrijd hadden meegewerkt, waar bij hij vooral de patiënten en de gri meur lof toezwaaide. Hij spoorde ver volgens allen aan om op 7 April de Prov. kampioenschappen in Oostkapelle bij te wonen. Daar zullen Korteene. 's-Gravenpolder, Oostkapelle en Sluis elkaar bekampen om dan op 2 Juni in Eindhoven aan de nationale wedstrijd deel te nemen. Vergadering Winkeliersvereniging Belangrijke besluiten inzake de winkelsluiting. Dinsdag j.l. hield de winkeliersvereni ging ..Ons Belang" te Breskens een bui tengewone algemene vergadering in hotel Valk. De opkomst was groot. De voorzitter, dhr. Adr. Versprille, heette de aanwezigen welkom, speciaal de dames-leden. Het deed hem genoe gen dat de belangstelling zo groot was en hij sprak de hoop uit. dat de belang rijke besnrekingen in een prettige sfeer zouden moven-verlopen. De notulen der voriee vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Bij de ingek. stukken was een schrij- ling. ..Koster? Koster'" zei ze. „toch geen f-miiie von p-ofessor Coster uit Utrecht? Ne"' Geen professors in de fa milie? O!" En dat ..o" kreeg mevrouw Midema's tweehonderd nond aan na druk. Mevrouw Van Liemnden glimlach te grimmig. Mevrouw Mldema zou wel verder zuiden aan dit sappige stukje nieuws- Rob van Liemnden oneens aan komen zetten met een meisje van veen fam'lie wat zou daar achter zitten? 'n Golddioger? Mevrouw Agnes kon zich de rodrielpranties levendig indenken. De lieve zachte sfpm van mevrouw Laarman praatte Rie's wepr opgekomen onrust weg. Rob kwam bij hen zitten, vertelde van zijn werk in Rotterdam. Het gesprek kwam oo muziek. „Hoe kom jij zo mu-iknal opeens?" informeerde mevrouw Larman lachend. ..Door Rie" zei Rob trots, „zij heeft me meegesleept niet waar Rie' Eigenlijk heeft, de mu ziek ons tot elkaar gebracht!" Mevrouw Laarman glimlachte appre ciërend. Zie ie wel. zo'n meisje moest deze jongen hebben. Hij was ook weer flinker, zelfbewuster, niet meer zo sul lig en links als vroeger, 't Kwam nog best in orde met Rob. (Worde vervolgd). ven dat het Comité Visserijdagen op 22 Febr. j.l. ten overstaan van notaris van den Hoek is omgezet in een stich ting. Verder was een reclamefolder ontvangen van de 35e internationale jaarbeurs te Brussel. Bij het punt bespreking winkelactie deelde de voorz. mede, dat het bestuur besloten heeft de voorjaarsactie te or ganiseren van 12 t.e.m. 26 Mei a.s. en wel ten bate van de afd. Breskens van de E.H.B.O., „De Instuif" en de Hengel sportvereniging. Er zal pijn. f 2000.- voor prijzen uitgetrokken worden. Wat betreft het doen rijden van een recla me-karavaan, zei de voorz. dat er een flinke deelname moet zijn, daar het anders geen nut heeft. Als evenement tijdens de actie zullen de Huzaren uit Gent optreden en wel op Zaterdag 12 Mei. Dit is een zeer mooi uit dames en heren bestaand show-muziekgezelschap. Een langdurige discussie ontstond over de vraag van het al of niet ver plicht zijn door de leden aan de acties deel te nemen. De hierover gehouden stemming wees uit, dat wanneer de ver gadering een te organiseren actie heeft goedgekeurd, men verplicht is hieraan deel te nemen. Hiema volgde een korte pauze, waar na het voornaamste punt der agenda, n.l. bespreking winkelsluiting aan de or de kwam. Uit de voorbesprekingen met de verschillende branche-groepen was gebleken, dat allen voor een half uur sluiten tussen de middag waren. Er zal aan ieder lid een 2-zijdig bedrukte kaart verstrekt worden om voor de ra men te hangen. Op de ene zijde komt te staan: gesloten van 12.0012.30 u. en op de andere zijde: gesloten van 12.3013.00 u. Men kan dus naar ver kiezing handelen betreffende dit half uur. Verder werden bij stemming aange nomen de volgende punten: l. een hal ve dag sluiten in de week, behalve in het seizoen dat is vastgesteld van half Mei tot half September; 2. tijdens de wintermaanden om 6 uur sluiten (geen koopavond)3. tijdens de zomermaan den om 7 uur sluiten. Een en ander zal bij verordening worden vastgelegd. Van de rondvraag werd een druk ge bruik gemaakt. Zo zal op verzoek van een der leden de gemeenteraad verzocht worden om het venten te beperuen tot alleen des Maandags door mensen van buiten de gemeente, alsmede op verzoek van meerdere leden de markt te ver plaatsen van de Mercuriusstraat naar het Oranjeplein. Na nog enkele gestelde vragen te hebben beantwoord, sloot de voorzitter onder dankzegging voor de opkomst de vergadering. Samenstelling Vrije lijst. De samenstelling van de Vrije Lijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing ziet er als vogt uit: 1. J. W. Carels; 2. Krijn Maas; 3. M. A. Manneke; 4. C. Brevet; 5. T. A. Ver schoor; 6. C. J. Erasmus; 7. A. C. Osse- waarde; 8. J. M. Poissonnier; 9. Iz. Becu; 10. Iz. de Hullu. De Emmabloem-collecte. Van 9 tot 15 April zal te Breskens weer de huis-aan-buis Emmabioem- collecte worden gehouden. Benoeming gemeentebode. Met ingang van 1 Mei is als gemeen tebode op arbeidscontract benoemd de heer C. Maas alhier. 25 jaar Amsterdamsche Bank. Ter gelegenheid van het feit, dat het op 15 April a.s. 25 jaar geleden zal zijn. dat de Amsterdamsche Bank alhier een bijkantoor vestigde, is van het maand blad voor de beambten aan deze bank „Van de Herengracht" een bijzonder fraai uitgevoerd nummer verschenen, geheel gewijd aan Zeeuws-Vlaanderen. Zeer mooie foto's verluchten de tekst, o.a. geschreven door de directeur van het sinds 1948 tot zelfstandig kantoor verheven vestiging hier ter plaatse, de heer J. de Koning en verschillende bur gemeesters uit Oost en West Z.-Vl. Een geste, die zeker bijzonder op prijs gesteld zal worden is, dat dit nummer aan alle relatie's van de bank in Z. Vlaanderen is toegezonden. Hoofdplaat Raadsvergadering Tijdens de gehouden raadsvergade ring deed voorzitter J. Temmerman me dedeling omtrent de ontwikkeling van de voorbereidingen, welke zullen leiden tot de stichting van een z.gn. industrie- schap tussen de gemeenten Hoofdplaat Breskens, Schoondiike en Groede Er ziin al een drietal besprekingen gevoerd. De eerste bespreking tussen de burge meesters van genoemde gemeenten. De tweede bespreking tussen de B. en W.'s dier gemeenten en de laatste tussen de B. en W.'s, vertegenwoordigers van het ET.T. en de Provincie. Het E.T.T. werd nameijk belast met het onderzoek naar de mogelijkheden voor industriële ont wikkeling in de vier gemeenten. Beslo ten werd een regeling te ontwerpen, welke als basis zal dienen voor het „Industrieschap". De raad van Hoofd plaat werd er op gewezen, dat het een regeling zal zijn op publiekrechterlijke basis, wat betekent, dat de gemeente raden een deel van hun autonomie aan dit schap zullen dienen af te staan. Het tekort aan werkgelegenheid en de daar mee samenhangende werkeloosheid en het wegtrekken der bevolking hebben er toe geleid het stichten van indus trieën te gaan bevorderen om op deze wijze de mensen te binden en zo nodig vestiging van buitenaf te stimuleren. De voorzitter deelde mee, dat de B.B. op verzoek van B. en W. een voorlich tingsavond heeft georganiseerd, waar aan een 60-tal ingezetenen hebben deelgenomen. De voorz. zei, dat deze avond bijzonder goed is geslaagd en de noodzaak ten volle heeft bewezen, dat mensen zich verdiepen in de maatre gelen, die bij een atoomaanval ge nomen kunnen worden. De gewijzigde verordening op de hef fing en invordering van haven- en ka- degelden is blijkens een schrijven van G.S. bij Kon. besluit goedgekeurd. Het ambtenarenreglement, de ar beidsovereenkomstenverordening en de wachtgeldregeling werden z.h.st. gewij zigd en aangepast aan de gewijzigde in zichten. De Ned. Vereniging ter Bescherming van Voetgangers richtte zich tot de ge meente met het verzoek om een subsi die uit de gemeentekas te mogen ont vangen. B. en W. adviseerden de raad dit verzoek af te wijzen, aangezien de gemeente-financiën een voorzichtig subsidiebeleid vereisen. De raad wees de aanvrage af. Zo ook de subsidieaan vrage van de Stichting Geref. Bejaar denzorg voor haar tehuis te Schoon- dijke. B. en W. meenden, dat bij op name in het tehuis van minder draag krachtige ingezetenen uit Hoofdplaat een gemeentelijke garantieverklaring voor betaling der pensiongelden zal worden verlangd. Omdat de Heemkundige Kring naar de mening van B. en W. geen belangen behartiging uitmaakt voor de gemeen te die toekenning van een jaarlijkse subsidie rechtvaardigt, wees de raad de subsidieaanvrage van deze kring af. Aan de gemeente-werklieden in vaste dienst zal een rijwiel- en kledingtoelage worden verstrekt van f 125,- per jaar. De raad verklaarde zich in principe voor medewerking bij de aanschaffing van 70 enkelvoudige sets met lesse naars met bijbehorende draaistoelen, welke de verouderde schoolbanken in de St. Josephschool gaan vervangen. De voorschotten en de vergoedingen op grond van de kleuteronderwijswet ten behoeve van de R.K. St. Jozef-kleuter school werden door de raad bepaald. Ten behoeve van het Herv. jongeren werk werd aan de Herv. Gemeente op het desbetreffende verzoek een subsidie toegekend over 1962 van groot f 75,- in het exploitatietekort. Het verzoek van de gemeenteraad van Aardenburg, op de motie mzake de verlenging van de wet op de vervreem ding landbouwgronden adhaesie te be tuigen, werd van de agenda afgevoerd, omdat is gebleken dat het standpunt van de gezamenlijke landbouworgani saties, waarachter de raad van Aar denburg zegt te staan, geen algemeen standpunt is wegens de afwijkende vi sie bij de diverse Zeeuwse organisaties. De verordening op de belasting van de honden werd ingaande 1 Jan. 1963 gewijzigd. Na de vergadering gaf de voorz. in besloten zitting een nadere toelichting op de plannen tot stichting van een Industrieschap. Hengelwedstrijd. Zondag j.l. werd door de Hengel sportvereniging „De Schelde" de eerste clubwedstrijd van het seizoen gehou den. Hieraan werd deelgenomen door 30 leden. De 30 hengelaars wisten in totaal 104 vissen te verschalken, waar onder vele bovenmaatse. De uitslag was als volgt: 1. C. Pielaet. 200 gr., 14 vissen. 340 p.; 2 F. Steijaert, 305 gr., 3 vissen, 335 p.; 3 G. van Acker, 255 gr.. 6 vissen, 315 p.: 4. P. v. Dierendonck, 170 gr., S vissen, 230 p.; 5. F. Groosman, 180 gr., 5 vissen, 230 p.; 6. L. Pielaet, 125 gr., 10 vissen, 225 p. Groede Heropening winkelpand. Zaterdagmorgen heeft burgemeester J. C. Everaars de nieuwe winkel van het Electro Technisch Bureau Schippers Nauta te Groede officieel heropend. Namens de firma sprak de heer J. Paridaen uit Oostburg een woord van dank tot het gemeentebestuur en de uitvoerders van dit werk. Bij deze her opening mocht de fa. Schippers Nau ta een schat van bloemen in ontvangst nemen. Officiële opening openb. lagere school. Ingebruikname carillon en icindvaan. Vrijdag j.l. was het voor de school jeugd van Groede een blijde dag. De nieuwe Jacob Catsschool aan de uit valsweg werd door de heer A. Schout, lid van Ged. Staten van Zeeland offici eel geopend. De sleutel van de school werd hem op een wit kanten kussentje aangeboden "door de 5-jarige kleindoch ter van burgemeester Everaars, Laurence Osman Fahmy uit Egypte. Mevr. Schout mocht een bouquet prachtige bloemen uit de handen van Laurence ontvangen. De schooljeugd, die in de regen op het schoolplein had staan wachten, liet di rect na de opening de balonnetjes, die ieder kind in handen had, de lucht in gaan. Toen de deur ontsloten was ging een aantal balonnen, die tussen de deur bevestigd waren, de lucht in. Vóór deze plechtigheid was het gezel schap in de raadszaal door burgemeester Everaars verwelkomd. De burgemeester begroette o.m. het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout en echtgenote, de in specteur van het lager onderwijs n Zee land, de heer A. Leenhouts, dokter H. Timmer uit Cadzand. de schoolarts voor Z.-Vl., alle raadsleden, architect Rosen- kranz uit Oostburg, aannemers, direc teur van de Technische Dienst, de heer C. Zuidweg en vele andere genodigden. De burgemeester zei, dat het gezel schap niet alleen de opening van de school zou bijwonen, doch tevens ge tuige zou zijn van het feit, dat er een prachtige windvaan op het gemeente huis geplaatst is, terwijl het West Min stercarillon in de toren van de Herv. Kerk eveneens door de heer Schout in gebruik gesteld zou worden. De burgemeester bood de heer A. de Hullu uit Oostburg oud-leraar van de Ambachtschool, ecu prachtige foto van de nieuwe windvaan, een juweeltje van smeedijzerwerk aan. als dank voor het belangeloze werk. dat de heer De Hullu gedaan heeft. Voorts bracht spr, dank aar de plaatselijke V.V.V.. die een be langrijke bijdrage leverde in de kosten van het klokkespel. De oude openb. lagere school, aldus vervolgde burgemeester Everaar„ zijn toespraak, dateerde van 1872 en voldeed niet meer aan de mininmum eisen, die men aan een onderwijsgebouw zou mo gen stellen. De school was verschillende malen opgelapt, doch volkomen uitge leefd. De eerste stoot om een nieuwe school te bouwen kreeg de raad, toen de schoolarts, dr. Timmer, de school in zijn rapport een school uit de vorige eeuw noemde, met niet te verdoezelen «ebre- ken. Spr. bracht dank aan ieder die bij droeg aan de totstandkoming van de school, in het bijzonder aan de inspec teur van het lager onderwijs, de heer A. Leenhouts. De school heeft in 1872 een bedrag van f 15000,— gekost. De nieuwe school kost ruim f 150.000,De burge meester bracht dank aan deraad, waar door het besturen van de gemeente zo bijzonder aantrekkelijk wordt. Het gezelschap nam buiten eerst de nieuwe windvaan in ogenschouw en be gaf zich daarna naar de Herv. Kerk voor de ingebruikstelling van het caril lon door de heer A. Schout. Nadat dit klokkenspel zijn vrolijke tonen over de gemeente had verspreid, ging men naar de nieuwe school aan de Uitvalsweg. Na de officiële opening door de heer Schout, die hier vooral de jeugd met het nieuwe gebouw complimenteerde, bezichtigden de genodigden de school. De ruime hal, waarin prachtige bloembakken zijn op gesteld, vormt een vriendelijke entree, waarin ook aardige kapstokken zijn aan gebracht. Grenzend aan de hal zijn de toiletten en waterkranen. Uiteraard voor jongens en meisjes een aparte af deling. De school heeft een drietal loka len. Twee dienen als leslokaal. Eén lo kaal is dienstig gemaakt aan het hand- werkonderricht en handenarbeid, ter wijl ook de overblijvertjes hierin onder gebracht worden. De leslokalen zijn alleraardigst ingericht. Voor ieder kind is er een aparte set. De schoolborden hebben een speciale verlichting. In de brede vensterbanken kunnen veel plan ten geplaatst worden. Grote ramen, die veel licht doorlaten, zijn in de school geplaatst. Een ruim schoolplein geeft de kinderen gelegenheid tot spel. Alle aan wezigen waren verrukt over het fraaie gebouw. In de school werden verver singen aangeboden, waarna het gezel schap zich naar het „Vlaemsche Duyn" begaf. Na een koffiemaaltijd, waarbij een zeer geanimeerde stemming heerste, sprak de heer Schout mede namens de Commissaris der Koningin hartelijke ge lukwensen uit met de totstandkoming van de nieuwe school. Vooral gingen zijn complimenten uit naar de architect, de heer Rosenkranz, die ook de fraaie kleuterschool bouwde en zo een prach tig scholencomplex in Groede bracht. Van Groede, aldus de heer Schout, kan r.u gezegd worden: „wij zijn met de scholen klaar". Naast zijn felicitatie, gericht aan het gemeentebestuur, com plimenteerde de heer Schout de leer krachten en de jeugd met de nieuwe aanwinst, die vooral uitmunt door de rustige sfeer, die gemarkeerd wordt door het mooie uitzicht. De heer Schout maakte van deze gelegenheid, wellicht de laatste als Gedeputeerde, gebruik, om zich te richten tot inspecteur Leenhouts. die bij in warme bewoordingen dank bracht voor het vele, dat hij voor het onderwijs in Zeeland tot stand bracht. De wijze waarop hij er iets kon „door drukken" in het belang van de school jeugd, noemde spr. een bijzonder goede eigenschap. Trouwens, zo voegde de heer Schout er wat schalks aan toe, ook in Groede weten ze wat „doordrukken" is. Kijk maar naar de prachtige scholen, die er zijn. De heer Schout dankte ten slotte voor de gezellige maaltijd en de orettige sfeer, waarin men met elkaar van gedachten kon wisselen. Burgemeester Everaars zei dat de heer Schout, al is hij geen lid meer van G.S in Z.-Vlaanderen altijd hartelijk welkom zal ziin. De heer A. A. Leenhouts merkte in 'ijn toespraak op. dat het de 86e school is. d'e sinds 1946 in de Inspectie Middelburg is vernieuwd of nieuw ge bouwd. Na de ooriog, aldus spr., is er een tendens in Zeeland en een grote bereidheid om voor het onderwijs de meest gunstiee omstandigheden te -cheppen. In Z.-Vl. b.v. kwamen 25 a 26 nieuwe scholen tot stand. De ver schillen tussen stad en platteland ver vagen. vooral omdat op het platteland evengoed onderricht is als in de stad. Een kind in Groede leert onder dezelfde omstandigheden als een kind in Utrecht, aldus de heer Leenhouts. We zijn bezig de provincie open te leggen en het is bijzonder prettig hierin met anderen te kunnen samenwerken. De brug, die Zeeland binnen enkele jaren met overig Nederland zal verbinden, is het sym bool van dit openleggen van het plat teland. Het is traditie dat het onder wijs in Groede goed is. Al heel wat voorname figuren uit de Nederlandse samenleving hebben in W. Z.-Vlaande ren op de oude scholen hun eerste op leiding gehad. De heer Leenhouts feli citeerde de schooljeugd, ouders en on-

De Schakel | 1962 | | pagina 2