alg. nieuws blad alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen feuilleton De zoon van de burgemeester de (chakel DRUKKERS-UITGEVERS F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS ióe Jaargang - A'r. 863 Vrijdag 6 April 1962 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s t 1,15 p. kw.; franco p. post f1,50 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01172) 429 Plaatselijk Nieuws Bresken& Raadsvergadering. De gemeenteraad van Breskens kwam Maandagavond in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van bur gemeester J. A. Eekhout. De voorzitter stelde de raad voor, nu het belangrijke besluit genomen is om over de Oosterschelde een brug te bou wen, G.S. van Zeeland met deze voor Zeeland zo belangrijke fase voor de ont wikkeling, geluk te wensen. Onder de ingek. stukken was een schrijven van de raadsfractie van de Partij van de Arbeid, waarin deze frac tie mededeelt, dat mevr. M. Niermans- Gossije wegens haar bedanken als lid voor de P.v.d.A. geen deel meer uitmaakt van de fractie. Tevens werd toestem ming gevraagd over deze aangelegen heid bij de aanvang van de vergadering een verklaring te mogen afleggen. De heer Carels meende, dat een politieke verklaring niets te maken heeft met de zaken van de gemeente. Ook mevr. Nier mans-Gossije meende dat politieke za ken tijdens een raadsvergadering niet behandeld behoeven te worden. De heer Goethals stelde dat politieke zaken in tern behandeld moeten worden. De heer de Jonge stelde de raadsle den gerust door de mededeling, dat er geen politieke verklaring zou worden afgelegd. De heer de Jonge kreeg daarna gele genheid zijn verklaring af te leggen. Deze begon met te stellen, dat het raadslid mevr. Niermans-Gossije sinds 1 Maart 1962 geen lid meer van de P.v.d.A. is, omdat deze Partij geen en kele verantwoording kan nemen, voor wat zij doet of zegt. De fractie heeft verzocht, na dit bedanken, haar raads- zetel ter beschikking te stellen, iets wat aldus de heer de Jonge, nog steeds niet gebeurd is. De democratie wordt door deze handelwijze misbruikt. Voorts vroeg deze zich af, aan wie mevr. Nier mans nu verantwoording schuldig is. Aan zichzelf? De oorzaken van het be danken als lid komen hier niet aan de orde, aldus werd deze verklaring beslo ten. G.S. keurden een raadsbesluit goed, waarin de raad een gemeentelijke rente en aflossing garandeerde van een bij de N.V. Amsterdamsche Bank gesloten geld lening door de heer J. P. Ie Nobel tot een maximum-bedrag van f 75.000,- voor de aanschaf van een nieuw vissers vaartuig. B. en W. deelden de raad mede per 1 Mei a.s. de heer J. Focke te hebben benoemd als adjunct-commies ter ge meente-secretarie. De heer Focke is afkomstig uit Zuidzande en is thans werkzaam ter secretarie te Maasland. Aanvaard werden de stukken die ter inzage lagen betreffende de resultaten rekening van N.V. Zeebad Breskens. Het ingek. schrijven van mevr. Nier mans-Gossije om de vrijgekomen ma rechaussee-kazerne met de 2 dienstwo ningen te benutten voor de oprichting van een bejaarden-tehuis, werd in han den van B. en W. gesteld om adviezen in te winnen. Mevr. Niermans stelde naar aanleiding hiervan nog de vraag, of al bekend is wie deze gebouwen gaat beheren. Het beheer is thans bij het De partement van Defensie, aldus de voorz. en komt aan de inspecteur der Domei nen te Goes. Er is in deze al contact ge weest om te trachten de gemeente-sec retarie hierin tijdelijk onder te bren gen, als de verbouwingswerkzaamheden aan het gemeentehuis beginnen. De wo ningen zullen later, aldus de voorz., ver kocht worden. Weth. van der Hooft merkte nog op, dat de grote behoefte aan een bejaar dentehuis, waarover mevr. Niermans in het schrijven spreekt, slechts de laat ste maanden blijkt uit de haast die zij achter dit alles wil zetten. Spreekt de komende verkiezing hierin misschien ook een woordje mee? aldus de weth. Mevr. Niermans zei hierop, dat zij in Nov. de voorzitter al met dit plan be naderd had en meende dat de bespre kingen met defensie en domeinen wel enige tijd zouden duren. De heer Cam- bier informeerde nog, of al bekend is dat de woningen bij inschrijving ver kocht zullen worden. De heer Vergouwe merkte in dit verband nog op, dat er reeds plannen zijn voor de bouw van 9 bejaardenwoningen. Weth. Zegers meen de, dat het te ver gaat het schrijven, dat om advies terug verwezen wordt naar B. en W., nu reeds te gaan bespre ken. Mej. J. J. S. Verschoor, thans tijdel. hoofdleidster van de openb. kleuter school, werd op voordracht van B. en W. als hoofdleidster in vaste dienst aan genoemde school met algem. stemmen door de raad benoemd. De raad besloot voor 5 leslokalen van de o.l. school nieuwe gordijnen aan te schaffen. Hiermede is een bedrag van f 656,70 gemoeid. De Watersportvereniging Breskens vroeg de raad voor het jaar 1962 een subsidie te willen verlenen van f 250,-. B. en W. stelden voor dit schrijven voor advies aan B. en W. te willen te rugverwijzen. De heer Carels had hier tegen geen bezwaar, doch vroeg B. en W. in overweging te willen nemen in hoe verre de aanwezigheid van de zeilsport- vereniging meewerkt bij het trekken van vreemdelingen, die Breskens als ha ven voor de jachten gekozen hebben en voorts te willen onderzoeken of de beide jachtwerven van de aanwezigheid van de sportvereniging profijt trekken. Aan de Stichting Ger. Bejaarden Cen trum te Schoondijke werd een subsidie van f 100,- verstrekt. De heer Goethals informeerde hoe men aan deze norm was gekomen, waarop weth. Zegers me dedeelde. dat het Herv. Centrum te Sluis een bedrag van f 150,- per jaar ont vangt. Men vond dit een redelijk bedrag. De raad ging met het voorgestelde ac eoord. De beide te Breskens werkzame kruis verenigingen, Het Groene- en het Wit- Gele Kruis, zullen een verhoogde ge meentelijke bijdrage ontvangen, te be palen op 50 pCt. van de totale contribu tie, met een maximum van f 5,- p. lid. De raad ging hiermede accoord. De raad besloot het wederopoouwplan zodanig te wijzigen, dat de heer Van den Heuvel aan de Nieuwstraat een be drijfsgebouw zal kunnen plaatsen. Ver schillende leden vroegen aandacht voor de instandhouding van het achterpad, dat nog door anderen wordt gebruikt. B. en W. zullen hiermede rekening hou den. De benodigde bouwgrond werd aan de fa. van den Heuvel verkocht. Besloten werd de bouw van een 36-tal woningwetwoningen, die aan Breskens zijn toegewezen, te laten uitvoeren door de beide te Breskens werkzame bouw verenigingen. 6 woningen zullen ge bouwd worden door de R.K. woning bouwvereniging en een 30-tal door de Alg. woningbouwvereniging. Om een ge lijke huurprijs te verkrijgen werd be paald, dat de woningen gelijktijdig zul len moeten worden aanbesteed, voorts dat het toezicht op de bouw zal moeten worden uitgeoefend door de gemeente opzichter. Vervolgens werd nog bepaald, dat een 9-tal z.g. bejaardenwoningen in de bouw moeten worden opgenomen. De woningen zullen komen in het plan West. De opdracht tot het bestekklaar- maken van de plannen voor bestratin gen en riolering werd al gegeven. In antwoord op vragen werd medege deeld, dat voor wat betreft de sanerings woningen voor de huizen uit het Nood plan, die afgebroken moeten worden, de toekomstige bewoners geen lid behoe ven te worden van de bouwvereniging. Het onderhoud zal op de gebruikelijke manier gebeuren, terwijl de toewijzing voor de bewoning van de nieuwe wonin gen de goedkeuring van B. en W. zal behoeven, alvorens de woningen betrok ken zullen kunnen worden. Een en an der is in overleg met de bouwverenigin gen door de besturen van genoemde or ganisaties aanvaard. De heer Risseeuw aan de Kruisdijk te Groede is bereid de gemeente Breskens in de gelegenheid te stellen aan het z.g. Duivelshoekje een stortplaats voor vuilnis ter beschikking te stellen. De vergoeding hiervoor werd bepaald op f 400.- per jaar, gedurende een 5-tal ja ren. De heer Vergouwe merkte op, blij te zijn met deze oplossing, doch zag deze slechts als een noodoplossing. Hij vroeg B. en W. te onderzoeken of in streek- verband een andere oplossing gevonden kan worden. De voorz. zegde toe, dit on derwerp in B. en W. aan de orde te zul len stellen, waarna de vergadering ge sloten werd. Zeébad-Breskensvergaderde. De N.V. „Zeebad-Breskens", opge richt om door de ontwikkeling van de recreatieve mogelijkheden in Breskens het vreemdelingenverkeer te stimuleren en de bestaansmogelijkheden voor de Breskense bevolking in haar algemeen heid te verruimen, hield vorige week Donderdagavond in hotel Valk een ver gadering van aandeelhouders, welke voorgezeten werd door de wnd. voorzit ter van de Raad van Beheer, welke func tionarissen aan waren gebleven na ze kere bestuursmoeilijkheden. De wnd. voorzitter, de heer J. Carels, bracht, nadat de notulen van twee voor gaande vergaderingen waren goedge keurd, het jaarverslag over 1961. In het algemeen is 1961 gunstig ge weest. Er kon een belangrijke vooruit gang in het strandbezoek en in het ge bruik van de camping worden geconsta teerd. Van het aandelenkapitaal is ge plaatst f 52.700. De strandexploitatie is goed op gang. De aanvrage naar huisjes is groter dan het aanbod, er wordt ge zocht naar een oplossing om hierin te voorzien. Met trots maakte de voorz. gewag van de aanleg van het kunstduin en de mooie promenade daarop, welke in niet geringe mate de trek naar Breskens in gunstige zin zal beïnvloeden. Op de camping kon in 1961 een aantal van 6600 overnachtingen worden ge registreerd, hetgeen een inkomst bete kende voor de N.V. van f 4929,30. wat ruim 3600 meer is dan in 1960. Getracht wordt de omliggende terreinen van de dienst der domeinen in pacht te ver krijgen teneinde ook deze bij de cam ping in exploitatie te nemen. Dit zal eerst kunnen geschieden als het uitbrei dingsplan ten westen van de veerhaven is aangenomen, terwijl dan op de finan ciële pot voor de recreatie, van het Rijk, een beroep zal kunnen worden gedaan. Voor de toekomst zag spr. goede mo gelijkheden. De heer Cambier zei het bestuur dank baar te zijn dat ze gekomen is met een exploitatie-rekening, dit zal de samen werking stellig ten goede komen. Uit dit financieel stuk bleek, dat de geldmiddelen van de N.V. thans f 28.424,29 bedroegen. De strandexploita tie leverde een verlies op van f 2363,30 en de exploitatie van de camping een verlies van f 769,99. Het totale verlies op beide objecten sinds de exploitatie ter hand is genomen, bedroeg hierdoor f 12.392,88. In 1961 werd op de inrich ting van camping- en strandoutillage f 3406,74 afgeschreven. Thans rest nog af te schrijven een bedrag van f 1400.-. Toen dhr. Carels het eerste gedeelte van de vergadering afsloot voor de pau ze zei hij, dat dit afsluiten tevens ge zien moest worden als de afsluiting van de bestuursperiode van het oude be stuur. Hij bracht de secretaris, dhr. C. Koster, dank voor al hetgeen hij in het belang van de N.V. heeft verricht. In zijn dank betrok hij ook zijn mede-com missarissen en hoopte, dat de N.V. op het voorbereidend werk, door hen ver richt, tot groei en bloei zou mogen ko men. Hij bracht voorts dank aan dhr. K. Maas, die als beheerder der N.V. in de periode waarin dit statutair noodza kelijk was, is opgetreden. De heer Maas dankte de heer Carels, die hij zag als een der promotors van de N.V. Na de pauze nam de beheerder, dhr. Maas, nu er feitelijk geen Raad van Commissarissen meer was, de leiding der vergadering. Dit deed hij door aller eerst de aanwezige aandeelhouders toe te spreken. Hij herinnerde er aan, dat vrij belangrijke bedragen zijn geïnves teerd in de N.V. om te streven de wel vaart van Breskens te verbeteren. Het is thans tijd afstand te nemen van de controverses waarin men was geraakt. Spr. zei dat Breskens 30 jaar geleden het punt bereikt had, waarop men thans zich nog bevindt. De kansen zijn niet benut, mede als gevolg van de oorlog, waardoor de aandacht werd opgeëist voor andere dingen die onze zorg be hoefden. Datgene wat de N.V. in haar bestaan heeft bereikt, noemde spr. wel mooi, maar stellig toch amateurswerk. Hij achtte de tijd gekomen er nu eens echt een financieel bedrijf van te ma ken met een zakelijke directeur en acht te het daarom noodzakelijk een ontwik kelingsplan te maken. Hij had voor zich reeds enkele zaken, welke in dit ontwik kelingsplan stellig opgenomen dienen te worden, n.l. de stichting van een re- creatiegebouw op de camping met kamp winkel en woning van de beheerder. De door TOM LODEWIJK 25 Mevrouw Agnes was stilletjes, wel vriendelijk, maar afgetrokken. Niemand wist wat er in haar hoofd omging. Nie mand wist van het felle gesprek dat zij de dag tevoren had gehad met haar vriendin, mevrouw Bikkers, geboren Hartsema van Vloten. De beide dames hadden indertijd al zo half en half be kokstoofd dat de combinatie Robbert van Liempden van HeerwaardenIsa- beau Bikkers lang niet gek zou zijn. Mevrouw Bikkers gaf haar dochter graag de oude, trotse naam van de Van Liempdens, mevrouw Van Liempden droomde zich de mooie, frêle, rijke Isa- beau tot schoondochter. In haar hart was zij nooit tevreden geweest met de positie van burgemees tersvrouw van Beerzoyen. Rob moest een representatief baantje hebben, liefst in Den Haag. Het vermo gen van Bikkers en de evenmin onaan zienlijke middelen van de Van Liemp dens zouden de beide jongelui in de ge legenheid stellen een behoorlijke staat te voeren, relaties te maken. En dan zouden de bei de oudere dames eindelijk weer eens zich opgenomen weten in de kring waarin ze, naar ze meenden, thuis hoorden. Wat hen zelf niet was gelukt, zouden de kinderen hen verschaffen. Rob had het van Isabeau geen klein beetje te pakken gehad, had mevrouw Bikkers gemerkt. Isabeau vond Rob een geschikte man, niet lastig, decoratief en had geen enkel bezwaar tegen de naam Van Liempden van Heerwaarden, het geen stukken beter klonk dan Bikkers, zelfs al schreef je het met ck. Het hele plannetje was al zo'n beetje in kannen en kruiken en nu kwam Rob's idiote „verloving" met „dat kind" roet in het eten gooien. De vader was monteur in een garage, notabene, nog minder dan die Mars man de vrachtrijder, die tenminste eigen baas was. Mevrouw Van Liempden had echter standvastig geweigerd de zaak serieus te nemen. Het was een be vlieging van de jongen, natuurlijk. Me vrouw Bikkers kon zich niet voorsteilen, dat zo'n ..meisje uit het volk" het zou kunnen opnemen tegen haar Isabeau. En nu had Rob het belachelijke idee in z'n hoofd gekregen, dat meisje mee te nemen wanneer hij z'n verjaardag vierde. Ja, ze was al eens geweest, ter kennismaking. Maar toen waren ze entre nous. Nu echter zouden er vrienden en kennis sen komen, het zou „officieel" worden. Mevrouw Agnes ziedde inwendig, maar het vriendelijk masker bleef op haar ge zicht, toen ze schijnbaar aandachtig luisterde naar het drukke gesprek van haar man met Rob en dat wicht. En zo brutaal als die meid was. Zat daar mee te praten, alsof ze iets in te bren gen had. En haar man praatte met haar, als was hij niet de telg van een oud ge slacht en zij de dochter van een dood gewone arbeider. Mevrouw Van Liemp den bedacht, dat zij zelf, als het er op aankwam, meer standsbesef had dan haar man. Het avondeten verliep gezellig, vooral door Vera en Frits Rijkens, die zo lang zamerhand de erkende vriend van de burgemeestersdochter was geworden en die maar op z'n beëdiging wachtte om zich te verloven. Ook dat was niet je dat, dacht mevrouw Van Liempden, maar hij werd zee-officier en dat was ook een gesloten, aristocratische kaste. 't Was niet zo'n mesalliance. De bur gemeester toastte op z'n oudste zoon, „dat hij zich een toekomst mocht schep pen, waarbij hij de naam van zijn ge slacht met ere dragen kon". Rie Koster kreeg een kleur. Duidelij ker dan ooit besefte zij, dat die naam Rob inderdaad verplichtingen oplegde en diep in haar hart. besloot zij er uit alle macht toe mee te werken, dat de heilwens van de burgemeester waarheid mocht worden. De burgemeester keek de tafel rond en staarde opeens in de ogen van het meisje. Begreep hij wat er in haar omging? Een ogenblik knipten zijn ogen in ver standhouding en glimlachte hij haar toe. Ze boog meteen het hoofd en was opeens druk bezig op haar bord en de burgemeester wist welhaast zeker dat ze het op dat ogenblik met haar tranen te kwaad had. Ze is een lieve meid, dacht hij vertederd. Agnes zal er wel niet over te spreken zijn. maar ik zet dit door. Het zou anders lopen. Na het diner kwamen de eerste vrien den al spoedig opzetten: Meneer Rij kens. de rijkstuinbouwconsulent, de va der van Frits, kwam gelijk met meneer Laarman en was al spoedig met de ad vocaat in druk gesprek over een ont- eigeningskwestie, die in Beerzoyen het gesprek van de dag vormde. Vera ver loste haar moeder van de taak. Rie als Rob's verloofde voor te stellen. Laarmans en Rijkens, gans zonder standsvooroordelen, knipten met geen oog, vonden dat die jonge Rob het goed getroffen had. Vera zette Rie en mevrouwtje Laarman naast elkaar en het blonde advocatenvrouwtje zat al heel gauw met het meisje in gezellig ge babbel. Langzaam zonk de spanning uit Rie weg. Dit waren aardige mensen, tus sen hen voelde zij zich op haar gemak. En Rob's vader was zo aardig vanavond, zou alles toch nog goed komen? Notaris Midema zag haar met zijn bij ziende ogen aan, zei „aangenaam" en trok meteen op de beide andere heren aan. Mevrouw Midema, geen pond lich ter geworden, toonde meer belangstel-

De Schakel | 1962 | | pagina 1