CORSETTEN VJ OIWEKDIJK De zoon van de burgemeester de fcha kei Al G NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ióe Jaargang - Ar. 862 Vrijdag 31 Maart 1962 Verschijnt iedere rrijdag A bonnementsprijs t 1,25 p. kw.; franco p. post f 1,50 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS R SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10- - BRESKENS - TEL, Plaatselijk Nieuws Oostburg Raadsvergadering De Raad der gemeente Oostburg kwam vorige week in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van bur gemeester J. L. van Leeuwen. Na opening kwamen de ingek. stuk ken aan de orde. Als eerste stuk was er een schrijven van G.S., waarin werd me degedeeld, dat aan de gemeente Oost burg 12 woningwetwoningen werden toe_ gewezen ter vervanging van noodwonin gen, 2 voor de opruiming van krotwo ningen en 1 woningwetwoning uit het normale contingent. Tegen dit laatste tekende de heer Barendregt bezwaar aan. Hij vond 1 woning voor Oostburg uit het normale contingent veel te wei nig, vooral vergeleken bij andere ge meenten. Hij stelde B. en W. voor tegen dit besluit protest aan te tekenen. De voorz. meende dat het beter was, eerst aan G.S. te vragen welke normen toegepast werden bij de toewijzing van de woningen. Eén woning uit het ge wone contingent is inderdaad voor Oost burg veel te weinig. Voorts is van G.S. binnen gekomen de goedkeuring tot de uitgaaf van een bedrag van f 5000,- ten behoeve van de Stichting Algemene Be jaardenzorg te Oostburg. De Stichting, aldus de voorz., kan met dit bedrag in handen plannen voorbereiden om tot stichting van een dergelijk centrum te komen. De motie van de gemeenteraad te Aardenburg inzake de intrekking van de wet Vervreemding Landbouwgronden, deed heel wat stof opwaaien, voorna melijk bij de landbouwers onder de raadsleden. De heer de Vuijst, uiteraard geen landbouwer, vroeg B. en W. deze kwestie, alvorens adhesie werd betuigd, nader te onderzoeken, daar de land bouworganisaties een ander standpunt zouden hebben dan in de motie werd vastgelegd. Zowel de heer Modde als de heer Dekker gaven breedvoerig hun standpunt inzake deze motie. Bij stem ming werd tenslotte met 7 stemmen voor, 1 blanco en 3 tegen besloten, de gevraagde adhesie te betuigen en ter kennis van de Minister van Landbouw te brengen. De voorz. deelde mede, naar aanlei ding van vragen, gesteld door de heer de Coene inzake declaraties van de ex- burgemeester van auto-km. en benzine nota's, dat hij aan de hand van de be schikbare benzine-nota's een onder zoek naar deze kwestie had ingesteld, doch dat de zaak niet meer te achter halen was. Hij stelde de raad voor deze kwestie nu maar te laten rusten, om op het gemeentelijk vlak rond deze oude kwestie rust te krijgen. Medegedeeld werd dat in voorberei ding is een wijziging van het herbouw plan betreffende de voorschriften voor de hoogte van de bouwwerken. Aan de Heemkundige Kring voor W. Z.-Vlaanderen zal een subsidie van 4 ct. per inwoner worden verleend, ech ter niet zoals B. en W. voorstelden een jaarlijks terugkerende bijdrage, doch een subsidie die ieder jaar opnieuw door de betrokken Kring zal moeten worden aangevraagd. Verschillende vergoedingen en voor schotten voor de instandhouding van het bijz. lager onderwijs in de gemeen te, werden vastgesteld. Het aantal we kelijkse lesuren voor vakonderwijs op de U.L.O.-school werd door de raad vastgesteld. Aan de heer J. W. J. Heidoorn werd op de meest eervolle wijze ontslag ver leend als tijdelijk leraar aan de gym. afd. van het Kon. Wilhelmina Lyceum in verband met het feit, dat de heer Heidoorn werd afgekeurd. Ook het Rijk verleende aan dhr. Heidoorn ontslag. Voor de toekenning van een vergoe ding voor het gebruik van eigen rijwiel door het gemeentepersoneel werd door de raad een vergoeding tot een bedrag van f 70,- vastgesteld. Voor de benoeming van een gemeen tewerkman hadden B. en W. een voor dracht opgesteld bestaande uit: 1. A. de Koning, 2. J. S. de Kok. De heer de Koning verkreeg 4 stemmen, de heer de Kok 6 stemmen, terwijl op de heer de Vries 1 stem werd uitgebracht. Afwij kend van de voordracht werd de heer J. S. de Kok dus benoemd. De raad besloot het opstalrecht op een perceel grond aan de Gratema- straat, behorende aan de heer Chris- tiaansen, te beëindigen. Het Waterschap Het Vrije van Sluis berichtte de raad, dat het in het voor nemen ligt om in de nabije toekomst over te gaan tot verbetering van de grindwegen Hogendijk en Kruisdijk, ge legen in de Henricuspolder. Een gedeel te van de Hogendijk is echter in beheer en onderhoud bij de gemeente Oost- burg. Het Vrije van Sluis stelde de raad voor dit gedeelte gelijktijdig mede te verbeteren tegen betaling van de kosten welke op f 1867,50 zijn begroot. De raad ging met deze verbetering accoord. Op verzoek van de S.B.M., die met het grote materieel op de Woensdag (markt dag) als de bussen van de Markt ver bannen zijn, bijzonder veel last onder vindt van in de Kloosterstraat gepar keerde auto's, werd voor de Klooster straat, die uitkomt op de Rijksweg, voor de Woensdagen een wachtverbod inge steld. De heer van Terheyden vroeg B. en W. gelijktijdig een wachtverbod voor de mr. Risseeuwstraat in te stelien. B. en W. voelden er niet veel voor om al te veel borden en verboden in te stel len. Slechts in hoogst noodzakelijke ge vallen zal het gemeentebestuur ingrij pen, als ergens een voor het verkeer moeilijke situatie ontstaat. Voor de jeugd die de lagere school en kleuterschool bezoekt, besloot de raad een bedrag van f 1,- per leerling be schikbaar te stellen voor een herinne ringsgeschenk ter gelegenheid van de viering van het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk Paar. Of er verdere feestviering te Oostburg zal komen, zo beantwoordde de voorz. een vraag van een der raadsleden, zal afhangen van wat de Oranjevereniging te Oostburg onderneemt. De raad besloot de semi-permanente woning aan de Bredestraat no. 53 te verbeteren met een nieuw dak en een nieuwe vloer. De hiervoor benodigde be dragen werden door de raad uitgetrok ken. Zeer uitvoerig werd gesproken over een voorstel van B. en W. de Van Osta- destraat benoorden de Kroon wijk door te trekken en deze straat verder bouw rijp te maken. Hiermede is een bedrag MEDISCHE 3urchtstraat 13 o OSTBURG van f 150.000 gemoeid. De heer Dekker kantte zich tegen het feit, dat ook de kosten van de openbare verlichting op genomen zijn in de exploitatie van deze bouwgrond. Hij betoogde, dat de bewo ners van oud-Oostburg geen enkele bij drage leveren aan de openbare verlich ting, Kort geleden stelde de raad. ten laste van de begroting, een verlichtings plan vast dat nogal wat geld gaat kos ten. De voorz. zette uiteen, dat dit nor maal is en steeds bij nieuwe woonwij ken ed kosten van straatverlichting, straataanleg en riolering in de begro ting en exploitatie wordt opgenomen. De grondprijs ter plaatse zal f 17,50 gaan bedragen, terwijl er plaats is in dit plan voor de bouw van een 50-tal woning wetwoningen. De begroting 1962 werd tenslotte nog gewijzigd. Tijdens de rondvraag informeerde de heer van Hee naar de medewerking van de bewoners van de Van Ostadestraat betreffende de riolering van het ach terpad, dat bij zware regenval steeds onder water komt te staan. Medegedeeld werd dat een 7-tal bewoners nog niet hebben toegezegd de jaarlijkse bijdrage van f 5,per pand te willen betalen, om van deze wateroverlast af te zijn. De heer De Coene informeerde naar de mogelijkheid, om in het uitbreidings plan bij de Tragel grond bouwrijp te maken. Er vertrekken, aldus spr. thans uit Oostburg mensen, die elders gaan bouwen en graag aan de Tragel gebouwd zouden hebben. Burgemeester Van Leeu wen stelde, dat vragers naar bouwgrond in contact gebracht moeten worden met. het gemeentebestuur, omdat ook het ge meentebestuur de verlangens van deze adspirant-bouwers graag wil kennen. Het gemeentebestuur was nog nimmer benaderd, om bij de Tragel bouwgrond ter beschikking te krijgen. Wij kunnen echter, aldus spr., de gehele gemeente niet tegelijk ontsluiten. De heer E. Dekker bracht de overlast die in en uit rijdende vrachtauto's langs het achterpad aan de Zuidzandsestraat veroorzaken ter sprake. Het gemeente bestuur heeft deze zaak al in onder zoek, luidde het antwoord. De heer De Vuijst informeerde naar de stand van zaken bij de uitvoering van het verlichtingsplan. Met de P.Z.E. M., aldus de voorz., zijn in deze bespre kingen gaande. De heer J. Barendregt informeerde naar een wijziging van het herbouwplan en de bestemming van verschillende on derdelen in dit plan. Tenslote vroeg spr. informaties over het onderzoek, dat thans te Oostburg weer gaande is in een zaak betreffende de ex-burgemeester mr. K. Hoekzema. Spr. meende, dat nu de raad had besloten geen oude koeien meer uit de sloot te halen, daar gedane zaken geen keer nemen en onder de gehele oude kwestie, waaraan niets veranderd kan worden, een streep te zetten. De voorz. zeide, dat over de kwestie geen mededelingen gedaan kun nen worden aan de raad. daar de offi cier van justitie een onderzoek instelt, of er strafbare handelingen zijn ge pleegd. Inderdaad, aldus de voorz., heeft de raad besloten, ter verkrijging van rust op het terrein van het gemeentelijk beleid, de oude kwesties te laten rusten. De officier van justitie heeft echter een andere competentie. Als de justitie meent een zaak nader te moeten onder zoeken is dit een zaak waar de gemeente verder niets in te zeggen heeft, aldus de voorz. Hierna werd de vergadering gesloten, waarna de raad nog in een langdurige besloten zitting bijeen bleef. Zeeuwse Toogdag van Volksonderwijs. De Zeeuwse Federatie van Volkson derwijs oraniseerde Zaterdag j.l. in Oostburg een bijzonder goed geslaagde toogdag, waaraan meer dan 450 leden deelnamen. De toogdag, die 's middags in net Le- deltheater gehouden werd, ging in de morgenuren vooraf door een officiële ontvangst van het Zeeuwse Federatie bestuur, afgevaardigden van het Hoofd bestuur en het bestuur van de Kring West Z.-Vlaanderen van Volksonderwijs door het gemeentebestuur van Oostburg. In de Burgerzaal van het raadhuis begroette burgemeester J. L. van Leeu wen de besturen. Het gemeentebestuur, aldus spr., ontvangt de besturen van Volksonderwijs graag, omdat men met deze vereniging steeds de prettigste contacten heeft. De gemeentebesturen hebben met de zorg voor het onderwijs heel wat te stellen. Het zijn geen geringe zorgen en de contacten met het onder wijs levert heel wat problemen op. Ge meentebesturen hebben o.a. een keuze te doen uit de sollicitanten en moeten hieruit de beste keuze maken voor het plaatselijk onderwijs. Zeeland Is, aldus de burgemeester, voor wat de sector onderwijs betreft, een waar noodgebied. Het is bijzonder moeilijk sollicitanten voor Zeeland aan te trekken, nog moei lijker is het de leerkrachten in Zeeland vast te houden. Oostburg heeft een ly ceum, waaraan een gemeentelijk gym nasium verbonden is, een R.K. H.B.S., met een middelbare Meisjesschool, 3 U.L.O.-scholen, 3 lagere, 1 B.L.O. en tenslotte nog een Technische school. Dit in stand houden van al deze vor men van onderwijs drukken belangrijk op de gemeentebegroting, hoewel dit belangrijk is verbeterd nu de nieuwe wet op de financiële verhoudingen er is. Op een bevolking van 4000 mensen, moet Costburg iedere dag ee invasie van 1800 tot 1900 scholieren verwerken. Dit alles vraagt steeds veel aandacht van het gemeentebestuur, o.a. voor de voor ziening van gymnastieklokalen, sport velden, terwijl mede gezien het belang van een goede lichamelijke ontwikke ling de bouw van een overdekt instruc tie-zwembad wordt voorbereid. Burgemeester van Leeuwen schetste vervolgens de aantrekkelijkheden van een centrum-gemeente, die naast de onderwijsinstellingen o.m. een uitge breide weekmarkt heeft, een ziekenhuis Feuilleton door TOM LODEWIJK 24 „Ja, een bar feestvarken ben ik niet geweest", stemde Rob toe. „Ik zie er van komen", vatte Rie de situatie somber samen, „dat wij straks helemaal op onszelf staan. Los van mijn familie en los van jou familie. Zouden we genoeg aan elkaar hebben, denk je?" Ze keek hem vorsend aan, in haar ogen onzekerheid en twijfel. „Ik wil alleen verder met jou", zei hij stug „en de rest kan naar de maan lo pen Toen sloegen ze de armen om elkaar heen, er was toch niemand die het zag en terwijl de vlakke weilanden voorbij gleden, gehuld in de zwarte duisternis, wisten ze dat ze bij elkaar hoorden Maar de herinnering aan de verloren feestavond bleef, nog lang daarna, schrijnen als een oude wond. HOOFDSTUK XI. De "breuk „Natuurlijk kom je", zei Rob vastbe raden, „ze moeten er maar aan wen nen, hoor". „Heus Rob, 't is beter van niet", hield Rie vol, „je moet zulke dingen niet for ceren. Ik heb je al eerder gezegd: re ken er maar op dat we straks alleen komen te staan. Ik voel me niet thuis in jouw familie, jij bent niet op je ge mak bij de mijne „Leuterpraat", stelde Robert kortaf vast, maar zijn overtuiging was niet zo krachtig als zijn woorden. Rie had in derdaad de situatie kort en krachtig sa mengevat. In het kleine gezinnetje van Koster voelde hij zich thuis, maar Rie's andere familieleden, beste lui allemaal ze waren van een ander slag. En het ergste was: ze vonden hém een ander slag. Hij was niet een der hunnen en zou het nooit worden. En met Rie was het vrijwel evenzo. Zij was eigenlijk haar milieu ontgroeid. Zij was bijde hand en intelligent genoeg, om zich overal te kunnen bewegen. Zij sloeg geen slecht figuur in de burgemeestersfami lie. Rob wist niet, dat zijn eigen vader in een nogal stormachtig onderhoud met Rob's moeder, dit had geconsta teerd. „Laten we nuchter zijn, Agnes, Robbert mag zijn handen dichtknijpen dat dit meisje hem hebben wil". Maar mevrouw Van Liempden kon zich niet heenzetten over de diepe te leurstelling die haar zoon haar had be reid, over de stukgeslagen toekomstdro men en omdat haar egoïstische moe derliefde de zoon ontzag, richtte zich haar afkeer op het meisje, dat ze. on billijk, er de schuld van gaf, de jongen te hebben „ingepalmd". ,,'t Is geen leuterpraat", antwoordde Rie dan ook; „eerlijk Rob, eigenlijk vind ik je vader een schat. Het is voor hem een teleurstelling, maar hij ziet de din gen nuchter. Hij is aardig voor me. Maar je moeder die zag me liefst de lucht invliegen". „Nou, nou", suste Robbert. „Nou. nou", imiteerde ze smalend, „zeg eens of 't niet waar is. En om weer op ons uitgangspunt terug te komen, Rob, onder die omstandigheden voel ik er weinig voor om op jouw verjaardag te komen. Het treft nog allerongeluk kigst ook, een weekeind, ik zit er de Zondag waarschijnlijk ook nog aan vast. Opzitten en pootjes geven, tegen het zure gezicht van je mama aankijken, nee jongen. Ik krijg wel griep". „Niks daarvan", besliste Rob, „de ko gel moet maar eens door de kerk. Snap je nu niet, Rie, dat dit de zaak steeds maar erger maakt? Iedereen weet zo langzamerhand wel dat ik een meisje heb. De mensen die ^omen „Wie komen er allemaal?" vroeg ze verschrikt. „Een paar intieme vrienden, meer niet", stelde hij gerust, „die weten het. En die zeggen: d'r is zeker wat loos met „scharrel" van Robbert, dat ze er niet is. Durven met dat kind niet voor de dag te komen. Wie weet wat voor een schepsel het is! En misschien komen er nog heel andere praatjes in de we reld! Je weet hoe de mensen zijn. Nee, Rie, we moeten kleur bekennen. Als ik jarig ben, is mijn verloofde er ook. Wie 't niet zint, die blijft maar weg. Ze dru kte zijn arm. „Ik hou van je, als je zo praat", bekende ze. „Goed, ik wil komen, Rob. Maar denk er om dat je me niet in de steek laat". „Zeg. wat denk je wel van me?" in formeerde hij. „Ik hou je heel de avond op m'n knie, is dat goed?" „Net als een sprekende pop van een buikspreker", lachte ze. „Nou, enfin, het zal dan gaan gebeuren". Het viel allemaal nogal mee. Rob en Rie hadden het grootste deel samen gereisd, arriveerden gelijk aan het station en daar wachtte Vera met de wagen. Vera en Rie konden uitste kend met elkaar opschieten. Weldra waren ze in de burgemeesterswoning gearriveerd. De burgemeester was hartelijk, blij frijn zoon weer te zien. Hij had goede berichten over hem ontvangen uit Rot terdam. Hij zelf betrok Rie in 't gesprek en kwam opnieuw tot de conclusie, dat ze een flinke meid was met een goed stel hersens en daarenboven nog erg prettig om naar te kijken. Echt goed Nederlands product, meende hij en ver zoende zich steeds meer met het denk-

De Schakel | 1962 | | pagina 1