ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Plaatselijk Nieuws Feuilleton De zoon van de burgemeester de (c/j a kei ALG. NIEUWS BLAD V. iöe Jaargang - Ar. 861 Vrijdag 23 Maart 1962 Verschijnt iedere vrijdag A bonmmentsprij s t 1,25 p. kw.; franco p. post f1,50 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS. F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. Oostburg Vergadering Vrouwenbond N.V.V. De federatie West Z.-Vlanderen van de Vrouwenbond N.V.V. kwam in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg bijeen. Mevr. M. S. Dijk-Langstraat uit Bier vliet opende de bijeenkomst, waarin zij stelde dat de federatie nog steeds le vensvatbaarheid heeft, dat izij voorziet in een samenbundeling van acht kleine afdelingen. Op de notulen van de vorige jaarver gadering waren geen bemerkingen. Mevr. Joz. Adriaansen-de Neef uit Cadzand las het uitgebreide jaarver slag voor, waaruit bleek, dat de organi satie kerngezond is en een verheugende activiteit ontplooit. Zowel locaal als landelijk heeft de federatie verschil lende verbindingen en vertegenwoordi gingen. Het financieel verslag van de pen- ningmeesteresse, mevr. S. van Roo-De- seijn gaf geen aanleiding tot opmer kingen. Er was op 1 Jan. j.l. een kas saldo van f 82,06. Tijdens de bestuursverkiezing werden bij enkele candidaatstelling benoemd in de plaats van mevr. M. Hensen-van Zandvliet te Breskens mevr. A. van der Burgh te Breskens. In de vacature te Zuidzande werd mevr. H. Goedegebuur- de Kramer gekozen. Te Retranchement bestaat nog een vacature, die zo snel mogelijk zal worden aangevuld. Voor Oostburg werd mevr. Temmerman ge kozen, terwijl mevr. S. van Roo-Deseijn herbenoemd werd. Na een korte pauze, waarin de ge bruikelijke verloting werd gehouden, nam de voorzitster met enkele welge kozen woorden afscheid van het be stuurslid mevr. Hensen, de 2e voorzit ster, die het bestuur gaat verlaten en bijna 15 jaar lang deel van het fede ratiebestuur heeft uitgemaakt. Haar werd een fraaie bloeiende plant aan geboden. Vervolgens sprak de landelijke secre taresse, mevr. P. van Kranenburg-Klein over het onderwerp: „Wat betekent de Vrouwenbond N.V.V. voor U?" Na deze interessante inleiding werd de bijeen komst met samenzang besloten. De wielersport. Wielersportliefhebbers, wanneer U deze regels leest, is het wielerseizoen 1962 reeds een paar weken aan de gang en als we nu de uitslagen van de wed strijden in sport- en dagbladen lezen, krijg je een gevoel van trots en vreugde over de prestaties van onze Nederland se renners. Ook is het een voldoening voor de mensen van wielercomité's en sport verenigingen, die door het organiseren van wedstrijden voor amateurs, nieuwe lingen en adspiranten hun steentje hebben bijgedragen voor het groot maken van deze renners. Zo zullen de jongens van de W.S.V. „Luctor et Emergo" weer starten en mee helpen bouwen aan de wielersport door in samenwerking met R. en T.C. „Theo Middelkamp" de 2e Rit voor de Clubkampioenschappen te helpen or ganiseren, die worden verreden op Zon dag 25 Maart 1962 op het Kroonwijk- parcours te Oostburg. Breskens Biljarten. In ,,'t Vissershuis" te Breskens speel de „A.B.C." zijn laatste thuiswedstrijd tegen „Porte d'Or" uit IJzendijke. Het was jammer dat bij IJzendijke 8 spelers ontbraken wegens ziekte, zo doende konden maar 11 wedstrijden ge speeld worden. Er moesten dientenge volge bij A.B.C. enkele spelers „langs het lijntje" blijven staan, waaraan op sportieve wijze werd voldaan. A.B.C. was in zo'n goede vorm, dat IJzendijke gewoonweg van de kaart werd gespeeld. De heer W. Vermeulen speelde maar liefst met een gemiddelde van 10, doch ook zijn tegenstander speelde een goede partij. Dhr. de Bun der uit IJzendijke haalde een gemid delde van 6,50 en dhr. J. Notebaart speelde een partijtje biljart als in zijn jonge jaren. Ook dhr. W. Nelisse liet zich het kaas niet van zijn brood eten, evenals dhr. Clement. Na afloop dankte de voorzitter van A.B.C., dhr. C. Erasmus, alle spelers voor hun sportieve strijd alsmede voor het gewonnen lauwertak je, dat hij na mens rijn vereniging overhandigde aan de verliezende partij, als aandenken aan deze wedstrijd, hetgeen met dave rend applaus werd aanvaard. De uit slag was als volgt: A.B.C.—Porte d'Or 11—0. A.B.C. 727 caramboles, Porte d'Or 496. Collecte Rheumafonds. In de periode van 26 Maart t.e.m. 1 April zal er door de dames der V.V.H. een bus-collecte worden gehouden ten bate van het Nationaal Rheumafonds. Laat ook de ingezetenen van Bres kens dit jaar weer bereid zijn een fi nancieel aandeel te leveren in de strijd tegen volksvijand no. 1 „De Rheuma- tiek!" Door talloze rheumaleiders wordt op Uw steun gerekend, wanneer door de dames collectanten een beroep op U wordt gedaan. Biervliet Uitvoering voetbalvereniging In de zaal van café „Het Oude Raedt- huys" te Biervliet gaf de voetbalvereni ging haar jaarlijkse uitvoering. De voorzitter der vereniging, de heer G. Bracke, opende de bijeenkomst. Fi nancieel, aldus de voorzitter, maakt de vereniging het goed. Minder goed is het met de belangstelling van de spelers; de junioren b.v„ de leden van de toe komst, laten het er maar lelijk bij zit ten. Die kijken op Zaterdagmiddag lie ver naar de televisie, dan zelf achter een bal aan te lopen. Slechts met de grootste moeite slaagt men er in een junioren-elftal te vormen. Na de opening was het woord aan de toneelgroep „Jacob van Lennep" die het toneelspel in drie bedrijven en geschre ven door Martin van Spaandonck: „Het leven gaat toch door" voor het voetlicht bracht. Deze toneelgroep, die te kampen heeft met een onderbezetting aan leden, slaagde er in dit spel op verantwoorde wijze te brengen. Jammer dat een der spelers wat minder rolvast was, waar door de vaart van het spel, die er voor al door Ans, mevr. B. Anthonisse-Vis- schers, werd in gebracht, verloren ging. Door de jeugdige Suus Anthonisse werd de rol van Mia, de dochter, uitstekend vertolkt. Het zou ons te ver voeren om alle gespeelde rollen te bespreken. Wel willen wij onze bewondering uitspreken voor dhr. W. Schilleman, die de bijzon der moeilijke rol van Karei, de reiziger, op deze wijze bracht. Ook Oma en Opa resp. gespeeld door mevr. B. Jansen en Jas Haak, kwamen door deze twee ge routineerde amateurspelers goed uit de verf. Een grote verloting zorgde voor een aanvulling van de kasgelden. De Vrij dagavond-uitvoering was slecht be zocht. Zaterdagavond was het wat druk ker, waarbij de avond werd afgesloten met een gezellig bal, o.l.v. Jasper Anthonisse. Nieuwvliet Ingeschreven lijsten. In het register van het centraal stem bureau staan voor de gemeenteraads verkiezingen de volgende lijsten inge schreven: 1. Partij van de Arbeid. 2. De vrije lijst. 3. Christelijke belangen. Groslijst. In de Stadsherberg werd samenge komen tot opstelling van de groslijst voor de z.gn. Vrije lijst. Nadat de heer A. F. Roosendaal te kennen had gege ven dat hij in verband met zijn hoge leeftijd en onder dankzegging voor het genoten vertrouwen in hem, zich thans niet meer herkiesbaar stelt, werd de lijst als volgt samengesteld: 1. Adr. Brakman; 2. A. J. Provoost; 3. P. I. de Groote; 4. F. Klaaijsen-Hoste; 5. Iz. Verhage-van de Voorde; 6. J. Provoost- Herweijer; 7. P. Riemens-Schijve8. H. Brakman-Luteijn. Ook werd dezer dagen de lijst van de Christelijke Belangen als volgt samen gesteld: 1. J. A. Schippers; 2. Iz. Ver gouwe; 3. Iz. Michielsen; 4. C. I. Ver- planke. Waterlandkerkje Feestavond „Volksonderwijs. De afdeling Waterlandkerkje van „Volksonderwijs" gaf in het Dorpshuis haar jaarlijkse feestavond voor de le den en belangstellenden. De belang stelling was matig. Na de opening door de voorzitter, de heer J. J. de Bruijne, sprak de kringvoorzitter, de heer P. A. Vermeulen. Hierna bracht de toneelgroep van de Nederlandse Onderwijzersvereniging in West Z.-Vl. het toneelstuk in 3 bedrij ven „Hier gebeurt ook nooit iets" van R. Feenstra. Schieting. In het café van de wed. Bron werd een schieting gehouden. Er namen 26 schutters aan deel. De hoogvogel werd neergehaald door P. van Damme te St. Laureijns. De eerste zij vogel was voor P. Doens te Biervliet, de tweede zij vogel voor C. van Vooren te Bentille. De beker was eveneens voor P. Doens te Biervliet. Groede Ingeschreven lijsten. In het register van het centraal stem bureau staan voor de gemeenteraads verkiezingen de volgende lijsten inge schreven: 1. Partij van de Arbeid. 2. V.V.D. 3. Combinatie A.R.-CJLU. 4. Kath. Volkspartij. Breskens Vereniging tot Behartiging van Belanghebbenden bij de haven vergaderde. De Breskense vereniging, die de be hartiging van de belanghebbenden bij de haven van Breskens voorstaat, kwam Woensdagavond in hotel Valk in open bare vergadering bijeen. Deze open baarheid was aanleiding, dat de heer Ir. W. Stuulen van Rijks Waterstaat zich niet geroepen voelde de sluier, die alle zaken betreffende de toekom stige derde haven te Breskens bedekt, ook maar een puntje op te lichten. De voorzitter der vereniging, de heer K. Maas, had in zijn openingswoord het uiteenlopende gezelschap van belang hebbenden een hartelijk welkom toege roepen. Om het streekbelang te accen tueren was het bestuur van de Ontwik kelingscommissie West Z.-Vlaanderen in de personen van de burgemeesters J. A. Eekhout van Breskens, H. P. Ever wijn van Zuidzande tn J. C. Hoftijzer van Schoondijke uitgenodigd en dan ook in deze hoedanigheid aanwezig. Ook het waterschap „Het Vrije van Sluis" gaf door de aanwezigheid van haar dijkgraaf, de heer J. B. Becu, acte de presence. De heer Maas roerde in zijn openings woord de problemen aan, welke de ver eniging de laatste jaren hebben bezig gehouden. Hiervan is wel het belang rijkste de ministeriële toezegging voor de aanleg van de derde haven. Een an der punt, wat de voorzitter terloops aanroerde, was de gedachte waarmee Rijks Waterstaat speelt, n.l. de over dracht van de exploitatie van de Bres kense havens aan hetzij de gemtente, of hetzij aan een streekcommissie. Dit punt werd later tijdens de discussie taboe verklaard, omdat deze zaak nog slechts een suggestie zijnde, het infor matieve stadium nog niet was ontgroeid en derhalve binnenskamers had beho ren te blijven. Een ander punt, waar over de heer Maas opheldering zou wensen, was „wat en hoe de nieuwe waterkering langs de havens zouden worden" en wenste antwoord op de vraag „of de handelshaven in snellere mate verslipt dan voorheen". De ver wachting, die de heer Maas over de aanwezigheid van Ir. Stuule en de tech nisch ambtenaar Van der Made, uits prak iets meer te weten te komen over deze vier punten, die de volle aandacht- waard zijn, brachten deze vertegen woordigers van Rijkswaterstaat niet in vervulling, zij bewaarden een angst vallig stilzwijgen en de woorden die zij spraken waren zeer overwogen, dus nietszeggend, althans niet verder gaan de, dan hetgeen vele aanwezigen reeds lang bekend was. Over de derde haven werd breedvoerig gediscussieerd. In het kort kunnen we de porté van de dis cussie samenvaten door te zeggen, dat men allen van de dwingende noodzaak diep was doordrongen dat de derde haven met spoed tot stand moet komen. Er zijn reeds vele gegadigden, die zich aan deze derde haven willen vestigen. De heer A. Cambier zei een gegadigde te weten, die minstens 3000 m2 nodig had. De fa. Gebrs. de Feijter, zo ver- door TOM LODEWIJK 23 Maar het kwam nog niet zo ver. Want eerst stond vader Koster op en sprak het bruidspaar toe, sober, bewogen, hartelijk. Rob luisterde en was trots op zijn aanstaande schoonvader. Hij brengt het er keurig af, dacht hij, mijn eigen vader moest hem zo eens horen De buurman zei een woordje, hartelijk met een grap er tussen door. De voor zitter van de Duivensportvereniging „De Snelvliegers" prees Jaap als een trouw lid en grote duivenliefhebber en gaf hem een mooie postduif cadeau, een geschenk, dat Jaap blijkbaar bui tengewoon verraste, want hij pompte aan de voorzitterlijke hand als was 't een zwengel. En de secretaris van de Hengelsportvereniging zei, dat de voor zitter had gezegd, dat hij het maar moest doen want z'n keel was te droog en bracht met die opmerking meteen de aanwezigen in vrolijke stemming, want dat de voorzitter de blauwe knoop niet minde, was blijkbaar algemeen be kend. Jaap kreeg een mooie telescoop- hengel en de accordeonist vatte de al gemene vreugde samen in een „Lang zal die leven", dat uit volle borst werd meegezongen. Toen moest de bruidegom bedanken en dat deed hij nu niet bepaald met mooie woorden, maar recht uit het hart. Hij stotterde een beetje, onder de invloed van al die emoties en besloot uiteindelijk met zijn kleine vrouwtje voor het front van het publiek eens een stevige pakkerd te geven. Weer dreun de de harmonika en luid klonk het schone lied „Over vijf en twintig jaar zal ik jou nog steeds beminnen!" Rob neuriede 'zo'n beetje mee en lachte eens tegen Rie. Het werd een groot feest. De stemming kwam er steeds meer in. Er werd druk gedanst en de dikke Lien was niet van de dansvloer weg te slaan. Haar man bleef maar liever aan z'n ta feltje om z'n keel te smeren en keek vaag glimlachend naar z'n vrouw, die zichzelf en het gezelschap zo vermaak te. Er was een polonaise met de trek- piano voorop en Rob en Rie moesten naast en tegen elkaar in, onder uitge strekte armen door en zelf een ere poort vormen. Voorop liep de bruide gom, rood, glimmepd en stralend en aan zijn arm het kleine bruidje. De stemming rees met het uur. „Stoelendans!" ordonneerde de dikke voorzittersvrouw en rappe handen zet ten de stoelen in het midden. De he ren moesten er op gaan zitten en de dames -ouden er omheen lopen. Tel kens als de harmonica ophield schoten de dames gillend op de rij mannen- knieën af en hielden zich krampachtig aan het sterke geslacht vast, als vrees den ze wreed van de stoelen te worden gerukt. Sommige dames waren daar heel sterk in en sloegen haar armen om al v/at man was Rie was er al heel gauw uit en Rob hoopte, dat hij ook al gauw verlost zou worden, want het was hem een beetje vreemd om de paar minuten een ander vrouwmens op de knie te hebben. Er waren aardige meisjes bij maar ook dikke moekes. Maar de schone Lien had het opperbevel en wist het zo uit te kienen, dat hij tenslotte helemaal al leen overbleef en twee verhitte, hij gende vrouwen elk aan een kant van zijn stoel, wachtten op het sein. Er zat een doos bonbons aan vast! Rob keek tersluiks naar zijn belaagsters. De ene een struise bootwerkersvrouw, met lan ge benen en pientere ogen, die tot nog toe allen te glad af was geweest. De andere was Lien. De accordeonist haalde uit en langs de wanden gierden de toeschouwers, toen ze de beide vrouwen als katten om de brei, met voorzichtige stapjes zagen sluipen om de stoel waarop Rob, een beetje ongelukkig nu hij weer zo in 't zoeklicht zat, zijn lot wachtte. Kees, de virtuoos, had er schik in en liet de da mes lopen voor hun geld. Hij veinsde er een eind aan te maken, speelde toch weer door en genoot zichtbaar van het komische schouwspel. Opeens, met een geweldig accoord. haalde hij uit en het klavier zweeg. Met een forse bons stort te Lien zich bovenop Rob, sloeg haar armen om hem heen! „Hoera!" "riep ze en in de wolken met haar succes, gaf ze hem een zoen op z'n mond. Hij trok z'n hoofd terug, haar adem rook naar bier. Ze stond op en keek hem met een paar hatende ogen aan. „Zoenen kan ie nog niet!" riep ze schel. „Daar is ie zeker te fijn voor ge bouwd". Rob zag Rie een stap naar voren ko men, maar het was Jaap, de bruide gom. die de situatie redde. ..Nooit een jonge 'zoene as ze meissie er bij is!" riep hij lachend, „anders krijgt ie op z'n tabernakel!" En hij duwde de verbouwereerde Rob naar de richting waar Rie stond. „Ze deed het er om", zei het meisje, „ik heb het wel gezien". „Nou ja", vergoelijkte hij. .Een zoenrie is maar stof, je krijgt het en veegt het weer óf", declameer de de bruidegom vrolijk. Rie keek op haar polshorloge. „We moeten zo langzamerhand op stappen", zei ze verlicht, „anders ha len we de trein niet meer".

De Schakel | 1962 | | pagina 1