VJ Judosportvereniging te Breskens. De zoon van de burgemeester de fchakel ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 16e Jaargang - Ar. 860 Vrijdag 16 Maart 1962 Verschijnt iedere vrijdag A bonmmentsprij s t 1,2$ p. kw.; franco p. post f1,50 Prijs der advertenties io ct. per m.m.bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL-EM» - GIRO J58296 Officiële openingsbijeenkomst nieuwe Judosportvereniging. De nieuwe Judosportvereniging „Bres_ kens" is Vrijdag j.l. met een officiële openingsbijeenkomst in de gemeente lijke sportzaal gestart. De heer De Hul ster, voorzitter van de Judosportvereni ging, heette de genodigden en vele be langstellenden, hartelijk welkom, in het bijzonder burgemeester Eekhout, de gemeente-secretaris, de heer Woittiez, de gemeente-opzichter, de heer Ornée, de heren doktoren Van der Maas en Ossewaarde, de hoofden der scholen, de heren Robijn, Sluimer en Steijaert, als mede de heer Janssens, directeur van de sportschool „Felix Janssens" uit Roo sendaal en zijn assistenten. Spr schetste allereerst het ontstaan van de Judosportvereniging, waarbij hij zei, dat tijdens de laatst gehouden Vis serijavond, na afloop hiervan, bij zijn medebestuursleden de oprichting van een Judosportvereniging ter sprake kwam. Het bleef niet bij dit praatje, er kwam een bestuur en er werd contact opgenomen met de heer Janssens, die bereid bleek alle gewenste medewer king te verlenen. Hierop volgde via de krant een ledenoproep met als resul taat ruim 80 aanmeldingen. Dank zij de medewerking van het college van B. en W. was ook spoedig in de behoefte van een oefenlokaal voorzien in de vorm van de nieuwe gemeentelijke sportzaal. Er ontbrak nu nog een goede sportmat. onontbeerlijk voor de oefeningen, doch ook hierin werd spoedig voorzien door de loyale medewerking van de heer Janssens en één der bestuursleden. De voorzitter wees vervolgens op de nood zakelijkheid van aan te schaffen sport- kleding, die ter bezichtiging in de zaal was tentoongesteld. Bij aanschaffing zal aan de leden, die een jaar de lessen ononderbroken hebben gevolgd, de helft van de aanschaffingskosten worden ge restitueerd, waarbij de andere helft het daarop volgende jaar wordt terugbe taald. Spr. eindigde met de wens uit te spreken, dat de vereniging zou mogen groeien en bloeien, tot vreugde van de leden en ter bevordering van het sport en culturele leven, niet alleen in Bres kens, maar in geheel West Z.-Vl. Burgemeester Eekhout, hierop het woord verkrijgende, noemde de opzet en organisatie der nieuwe vereniging per fect. Ook had hij veel waardering voor het feit, dat bij de totstandkoming nu eens geen beroep op de gemeente was gedaan om financiële medewerking. Hij wenste de judosportvereniging „Breskens" veel leden en een lang be staan toe. Hierna volgde een demonstratie van de judosport door de heer Janssens met enkele van zijn assistenten, alsmede de leerlingen uit Breskens die reeds ge ruime tijd de judolessen in Vlissingen volgden. De heer Janssens gaf hierbij de nodige uitleg, ook wat betreft de te behalen graden. Na ook nog enkele jiu- jitsju-grepen te hebben gedemonstreerd, werd deze eerste avond besloten met woorden van dank door de voorzitter aan het adres van de heer Janssens, de vele belangstellenden en de bestuursle den, die in hun vrije tijd de oefenmat zo keurig in orde hadden gemaakt. De genodigden werden in hotel Valk nog onthaald op een verversing, waar men nog geruime tijd gezellig bijeen bleef. Omwille van een goede gang van za ken, deelt het bestuur mede, dat de eerste 14 dagen nog nieuwe leden kun nen worden toegelaten, nadien kan men zich nog wel aanmelden, doch moet worden gewacht met deelname tot Sept. a.s., aangezien alsdan weer wordt begonnen met de beginnerslessen. Plaatselijk Nieuws Nieuwvliet Raadsvergadering. In zijn Nieuwjaarsrede tijdens de raadsvergadering van de gemeente Nieuwvliet op Dinsdagavond, zei burge meester J. C. Everaars. dat het afgeslo ten jaar 1961 een uitzonderlijk goed jaar is geweest. Het inwonertal had een teleurstellend verloop. Begon men per 1 Jan. 1961 met 429 ingezetenen, op 31 Dec. van dat jaar was het met 7 inwoners gedaald tot 422. De voorzitter herinnerde er aan, dat de gemeente 521 inwoners telde op 1 Jan. 1946, zodat in 15 jaar een aanmerkelijk verloop in het inwonertal is opgetreden. Het is begrijpelijk dat een dergelijke sterke teruggang zijn weerslag vind in het gehele gemeentelijke leven. O.a. in het verenigingsleven, het onderwijs, voor de neringdoenden en het tast het ver- zorgingspeil van de gemeente sterk aan. Als oorzaken noemde spr. het gebrek aan werkgelegenheid en het gemis aan goede huisvesting. In de gemeente zijn nog veel gezinnen die electrisch licht moeten ontberen. Jammer vond de voorz. het, dat het 100 pCt.-plan van de Pzem nog geen definitieve gestalte heeft gekregen! zodat er sterk aan getwijfeld moet worden of binnen afzienbare tijd een begin zal kunnen worden gemaakt met de uitvoering van dat plan. Nog steeds ontbreekt de derde school arts. De financiële verhouding tussen Rijk en Gemeenten heeft in haar nieu we vorm een nadelige uitwerking voor Nieuwvliet. Een ander probleem dat nog een op lossing behoeft, is de opzegging van de huur van het strand aan de gemeente door de dienst der domeinen te Goes. Op 8 Nov. 1961 berichtte de Minister dat hij de inspecteur der domeinen te Goes had opgedragen een oplcssing te roeken, welke voor beide partijen, n.l. de gemeente en het Zeeuwsch I,and schap, bevredigend zou zijn. Het door de Minister bevolen overleg heeft de in specteur der domeinen nog niet geopend wat door de voorz. erg bet-eurd werd. Het afgelopen badseizoen verbleven er gemiddeld 2000 badgasten in de ge meente. In totaal konden 64.000 over nachtingen worden geregistreerd, een cijfer, dat reeds grootse allures begint aan te nemen en waaruit men mag con cluderen, dat Nieuwvliet als badplaats sterk aan betekenis heeft gewonnen. Het verenigingsleven kenmerkte zich door een gezonde activiteit. Het 100 pCt.-plan van de Waterleiding-Mij. is vrijwel gerealiseerd. In Oct. 1959 startte de Commissie Samenwerkende Kustge- meenten, welke start zeer slecht was. Daarna is onder leiding van de heer Ir. Diekötter op dynamische wijze ge werkt en kon een streekpan worden op gemaakt en een gemeenschappelijke re geling ontworpen. Het uitbreidingsplan aan de kust werd door G.S. goedgekeurd. Een 9-tal grond bezitters in het uitbreidingsplan Oost zijn tegen het plan in beroep gegaan. De voorz. noemde deze eigenaren on verstandig, omdat ze hierdoor hun eigen belangen schaden. Gelukkig kan het uitbreidingsplan West, waartegen geen bezwaren zijn ingekomen, thans tot uitvoering komen, zodat de ontwik keling van Nieuwvliet's kuststrook toch voortgang kan hebben. Voor het plan West zijn al aanvragen voor de bouw van 60 zomerwoningen, althans voor de grond. 1961 is voor Nieuwvliet stellig een zeer goed jaar geweest, ook in de agrarische sector. Spr. stond nog stil bij de zaken welke de aandacht van de raad in 1962 zullen opeisen. Allereerst zullen we moeten meewerken aan de realisatie van het uitbreidingsplan West. Voorts staat op het programma de aanleg van een blus water-vijver, aanleg sportveld, aanleg riolering in de Molenweg, herziening uitbreidingsplan voor de kom van Nieuw vliet en de modernisering van de huis- vuilophaaldienst. Voor wat betreft het laatste merkte de voorz. op, dat men in West Z.-Vlaanderen de mond vol heeft over samenwerking, maar als puntje bij paaltje komt, komt er niets tot stand. De voorz. eindigde zijn toespraak met te zeggen, dat hij de toekomstige ont wikkeling van Nieuwvliet optimistisch tegemoet ziet. Over 10 jaar zal het Nieuwvliet van thans niet meer te her kennen zijn. Ingekomen was een schrijven van het bestuur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cuitureel werk, waarin deze instelling haar teleurstel ling uit voor het afwijzen door de raad van een verhoogde subsidie. De voorz. zei te menen, dat de raad juist handel de als men thans ziet dat men een ge drukte brief heeft laten vervaardigen om de 10 gemeenten, die de verhoogde subsidie alwezen, aan te schrijven. Men mag toch wel verwachten van een in stelling die zegt met de huidige subsidie niet rond te komen, dat de nodige zui nigheid wordt betracht bij het uitgeven van overheidsgelden. Het briefje had men veel goedkoper kunnen stencilen. De raad verklaarde de salarismaatre gelen van het Rijk ten aanzien van de 4 pCt. voorschotregeling op de te ver wachten salarisverhoging, voor het le kwartaal 1962' voor het gemeenteperso- neel van overeenomstige toepassing. De gemeentebegroting 1962 met inbe grip van de eerste begrotingswijziging, werd door G.S. goedgekeurd. De raad kwam tegemoet aan diverse opmerkin gen van G.S. met betrekking tot deze begroting De door de raad in haar vorige verga dering vastgestelde bouw- en bewo- ningsverordening van zomerwoningen werd blijkens de mededeling door G.S. goedgekeurd. Voorts verkreeg de ver ordening op de heffing en invoering van reinigingsrechten de Koninklijke goed keuring. De Nederlandse Astma Stichting te Utrecht vroeg en verkreeg een subsidie uit de gemeentekas ter grootte van 2 ct. per inwoner. In de nadelige exploitatie van de Be schuttende Werkplaats te Oostburg werd voor het jaar 1959 een bedrag van f 19,05 bijgedragen en in de nadelige exploitatie van vroegere jaren een be drag van f 386.96. Voor de aanschaf van een eenvoudige bandrecorde- werd een bedrag van f 400,- uitgetrokken. Adhaesie werd betuigd aan een re quest van de gemeente Aardenburg, ge zonden aan de Minister inzake de ver lenging van de wet op de vervreemding van landbouwgronden. Tijdens de rondvraag uitte de heer Quaars zijn teleurstelling over het feit, dat aan de gemeente Nieuwvliet geen toewijzing is verstrekt voor woningwet woningen. De voorz. zei de mening van de heer Quaars te delen. De heer Quaars vroeg of het de bedoeling is het terrein, waarop het sportterrein zal worden aangelegd, in afwachting van de uit voering van het werk te verpachten. De voorz. zei. dat B. en W. een en ander reeds hebben bezien en thans naar een mogelijkheid zoeken waarbij elk mo ment, dat de gemeente de beschikking dient te krijgen over het terrein, dit dan ook zal kunnen geschieden. De heer Boeije vroeg of bij het riole ringsplan van de Molendijk alle panden aangesloten zullen worden, wat vel de bedoeling bleek te zijn. De heren Roo sendaal en de Groote stelden nog enige punten aan de orde, waarop de voorz. de vergadering sloot. Ouderavond O. L. S. Vrijdag j.l. werd in de „Stadsherberg" alhier de ouderavond van de openbare lagere school gehouden. De voorzitter van de oudercommissie, de heer P. Rie- mens, opende deze avond met een wel komstwoord, waarna hij het verdere van de avond overgaf aan het onder wijzend personeel en de leerlingen voor de afwerking van het programma. Vóór de pauze werden door de kinderen van de drie laagste klassen enkele leuke schetsjes opgevoerd. In de pauze werd een consumptie aangeboden.. Na de pauze kwamen de drie hoogste klassen op het toneel met enkele leuke toneel stukjes, waaraan veel aandacht besteed werd. Na het optreden van de leerlingen sloot de voorzitter, de heer P. Riemens, deze goed geslaagde avond met een woord van dank aan de leerlingen voor de wijze, waarop zij hun best hadden gedaan en het onderwijzend personeel voor de zorg, die zij besteed hadden om deze avond zo goed mogelijk te doen slagen en aan de ouders en familieleden voor hun zeer goede opkomst. Breskens Biljart-concours. In ,,'t Vissershuis" te Breskens had een biljart-concours plaats met vier ballen, dat 14 dagen duurde en waarvan Zondag j.l. de laatste wedstrijddag was. De belangstelling was groot, zowel van de zijde der spelers als supporters. Feuilleton door TOM LODEWIJK 22 Hij wilde er 7ijn familie en haar men tonen, dat het maar geen gril was. dat hij en Rie Koster het eens waren, voor het leven. Hij was nog jong, maar had de koppigheid van zijn moeder geërfd. Rie had er aan gedacht. Ze hoorde ze vragen: Jij een ring? Ben je ver loofd? Met wie? En waar is-ie? Ze kon natuurlijk zeggen: hij kon niet, hij werkt in Rotterdam. Uitvluchten ge noeg. Maar ze wilde het eerst aan Rob zelf vragen. „Kijk es", ging ze voort, „je moet goed begrijpen, Rob, Jaap is een beetje eh, anders dan ik. Hij is scheepsbou wer, een beste vent met een hart van goud, maar een beetje grof in de mond. Hij zit in de visclub, hij houdt duiven, enfin, een echte Amsterdammer. Ik ben altijd blij als ik ze weer zie, hem en Lena, maar ik ben ook altijd een beetje blij als ik weer weg kan. Ze zijn anders dan ik en héél anders dan jij. Ik ben het gewend, hij is mijn oudste broer, ik houd van hem. Maar voor jou zal het heel veemd ziin en misschien zul je je niet thuis voelen. Begrijp je?" In haar hart was de grote vrees, dat Rob in dit milieu te beter zou beseffen de kloof die er was tussen hen, dat het misschien verwij dering zou brengen, vooral als hij straks in Rotterdam en ze kon, ze wilde hem niet missen. Rie Koster gaf zich niet makkelijk maar aan deze jongen had ze zich met heel haar ziel gehecht in de korte tijd, dat ze hem kende. Ze voelde dat hij haar, ondanks allerlei tekortkomingen, kon opheffen, dat ze met hém kon wor den wat ze altijd had gewild. Dat ze he lemaal kon loskomen uit het milieu, waarop ze geenszins neerzag, maar waarin ze zich niet langer meer thuis- voelde. Ze schaamde zich er voor en toch kon ze niet anders. Haar geest wilde hogerop. „Onzin", meende Rob. „Je zou je ring af moeten doen en dat wil ik niet. En ook niet. dat je smoesjes verkoopt om mij. Je broer Jaap wordt straks mijn zwager en daar neem ik de consequen ties van. We hoeven er toch niet elke dag op visite? De kogel moet maar een maal door de kerk". Ze praatten nog wat en aan 't eind besloten ze samen te gaan. Ze zouden niet tot 't eind blijven, dezelfde avond weer terug. Rob moest weer naar zijn werk en Rie ook. Maar Rie's hart was toch zwaar, toen ze samen in de trein stapten naar Am sterdam en Rob haax meetrok in een 2e klas coupé, waar ze samen konden zijn. „Tweede klas, 't kan er af bij jou". „We gingen altijd tweede wilde hij zeggen, maar bedacht zich. „Voor één keer eens samen!" lachte hij. Ze hadden elkaar veel te zeggen en soms zeiden ze helemaal niets. De con ducteur knipte de kaartjes met een va derlijke glimlach en zei: „Vergeet U niet in Utrecht over te stappen". Te snel doemden de huizen, de druk ke straten van de hoofdstad op. Ze ke ken naar de grote boten in het IJ, naar de rookpluimen van de sleepboten en de ponten en toen stonden ze op het drukke Stationsplein. Weldra bracht een stampvolle, slingerende tram hem door de krioelend-drukke Haarlemmerstraat en even later liepen ze door de naar geestige straten van 't Haarlemmer poortkwartier waar ze bij een klein feestzaaltje aankwamen, waar de brui loft zou gehouden worden. Vader en moeder Koster waren er al een hele dag te gast. Vader Koster zag er wat moe en rood uit, zo'n dag was hem een corvée. Er waren al heel wat gasten in het kleine zaaltje. De bruidegom stond met een bloem in het knoopsgat, in het midden en aanvaardde hartelijk de felicitaties. Rob nam hij onderzoekend op. „Zo, wor jij me nieuwe zwager!" zei hij en gaf hem een stevige bootwer kershand. Denk er om, dat je goed op me zus past hoor!" Rob glimlachte en keek naar Rie, die er weer leuk uitzag. Toen ze even later aan een tafeltje zaten, keek Rob het gezelschap eens rond. „Is dat allemaal familie?" vroeg hij ontsteld. „Welnee", zei Rie kortaf, „Jaap heeft er natuurlijk de hele buurt weer bij gehaald. Lui van de hengelclub en van de duivensport en collega's van de werf en buren. Zo is-ie. Een hele hoop men sen en een hele hoop pret, dat is Jaap z'n aard". „Hij is toch een beste vent", vond Rob ,.en hij heeft een heel lieve vrouw". Hij keek naar de bruid, die met een kleur van opgewondenheid zich onderhield met moeder Koster. Rob drukte heel wat handen en hoorde veel namen. Hij maakte kennis met Rie's andere broer, de wasbaas uit Den Haag. Wat rustiger, een beetje zorgelijker ook dan Jaap. „Hij zit stevig onder de plak", fluis terde Rie lachend en dat kon Rob ook wel geloven, toen hij de wederhelft zag. Mevrouw Koster uit Den Haag vond het gezelschap maar zo, zo, ze brouwde een beetje en zei telkens „aangenaam" en men kon goed merken dat zij gewend was in betere (te weten Haagse) krin gen te vertoeven. Eén dame werd Rob aangeduid als „een echte gangmaakster". Ze was vrij corpulent, gekleed in een jurk met vlam-

De Schakel | 1962 | | pagina 1