ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN HET ÊSGAT Plaatselijk Nieuws Feuilleton De zoon van de burgemeester iöe Jaargang - Nr. 8jS Vrijdag 2 Maart 1962 Verschgnt iedere rrijdag A bonnementsprijs t 1,25 p. kw.; franco p. post f1,50 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Adrertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01172) 429 VJ DRUKKERS-UITGEVERS F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 -BRESKENS - TEL. (naar een oude Kadzandse vertelling)berymd deu Kees van Gent Marien Kevlier, de timmerman, trok 's morgens net z'n mouwvest an toen Jan de Lizer binn'n kwam stappen „Kevlier", zei tie, „zyn me da grappen, m*n blok is nao de weerlicht man - een kwaoie slag, zö'n stik d'r van voo Kostdag nog drie beesten doen, 'k kan zö nie slacht'n mee fasoen, je moe m'n elpen, baos Kevlier". „Vanzelf Jan - altied - mee plezier; êsgaot'n ligg'n d'r op Susande, m'n broer eit'r pas van Jan Mande, van schóne boom'n, olm'n in essen, ie eit'r wel een stikk' of zesse - daor is vanself noe maor één vraoge: oe krie'k'r ier nog één vandaoge! expres een voerman kost te vee, de cênten tell'n bie mien ook mee-; wacht - 'k gaoen pertant nao Kees de iPuut* 't kom goed Jan - Ts gaon d'r bots op |uut!'' O De Puut gieng jaor'n k mee de pak, een ondekarr', een blouwe zak, in Prins d'n ond die gaf 't'm smêr-; mao Kees maokt'n nog a vertêr j'aod ier gewist, j'aod daor gewist, mao nooit geen eên café gemist! Marien nao Kees, die was net op, in mee een slaoperige kop luusterd'n die, lacht'n, keek ees rond: „is 't vo de karre mee d'n ond? hü, hü, Marien, is 't da mao man, vanself me joeng'n, span Prins maor |an!" Marien aod dao wel op gerekend, Bie Kees was zó iets vanzelfsprekend. O Dao ree Kevlier in volle draf, ie wupt'n ost van 't bankje af -, die Prins van Kees kon toch mao lópen, die mocht ie vo geen geld verkópen! Mao vlak vo Brampje Everdiek, daor ieuwt ie in - „alli dan", kiek, ie stoen bots stille mee geblaf, Marien sproeng van de karre af - nog schoónder, noe lei Prins z'n eigen. „Nie slaon Marien in ook nie dreigen!" riep Bram vanuut de êrebêrge, „rie strek mao deu - zo zonder érge Van êrmoe gieng Marien nao binn'n ie wist zo gouw niks te verzinn'n -, in vredesnaome, maor iets drienk'n, docht ie: Bram mocht een klaor'n schienk'n. „Jao, j' is gewénd ier an te leggen, dao kun j' eig'lik nie vee van zeggen: een trekond ei ook z'n gewênten, mao jao, het kost de baos soms Icênten -!" In Bram ao stiekum vreed vee leute, Marien Kevlier, zo'n gier'ge teute! Marien betaold'n: „Bram het beste". Bram zei goei'ndag in docht: „da's Tt leste ook nog nie dat ie moe drienk'n vandaoge; op de Brugge schienk'n z'ook wè een borreltj' of een biertje". Ie gund'n Leni ook da pleziertje -. Prins órd'n Marien, schoot overênde in stak wee mee een vaort van 'tênde, maor an d'Oósburgse brugge - klaor - geên stap vooruut meê - „wien komt [daor?" zei Jan Leni, „an, 't is Kevlier. je moet toch nie nao Sinte Pier? dan zou me vrouwe mee kunn'n rie^n, mao dienkt'r om, d'r nie mee vrieën! Jan maokt'n grapp'n, goed kwam 'tuut. „een cchón'n ond van de Puut". Marien bromd'n iets van „jao da's vast" „Kevlier, mee Prins ei je nóóit last Marien droenk ook bie Jan een klaor'n, „d'n emel za me ^toch bewaor'n as ük bie Bril ook nog moe stopp'n"; ie kon z'n spyt ost nie verkropn'n, mao strek zou tie z'n eig'n wêr'n, bie Bril ard deu de bochte schê^'n-, mao Prinsje liet nie mee 'm spott'n je kon t'm zó mao nie bedott'n -. Ook bie drie Konieng'n gieng tie rust'n Piet Bril zei: „Prins zk wê wa lust'n", ie kreeg een voll'n immer waoter. Marien droenk bier, waovan tie laoter nog slecht was ook, 't is vreed mêns'n, een dag om alles te verwêns'n! O Marien die laoid'n. toen in Susande het schoonste êsgat van Jan Mande - ree wee naor Oósburg, je kun 't snapp'n, bie Bril begonn'n opnieuw de grapp'n, Leni in Everdiek - wee rust'n 't was zes kêe, veel' of weinig lust'n! Oe je 't ook draoit, oe je 't ook keêrt, wé, trekond'n één keêr ên geleêrd, dao brieng je ze nie bots van af, da wier Marien Kevlier z'n straf die braove Prins van Kees de Puut lacht'n de timmerman schóón uut! O Gedaan tussen Kostdag in Nieuwjaor 1960. Breskens Raadsvergadering. De gemeenteraad van Breskens kwam Maandagavond in openbare vergade ring bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Eekhout. Onder de ingek. stukken was o.m. de goedkeuring vn G.S. op eerder geno men raadsbesluiten. Overeenkomstig de wens van de raad, geuit in de vorige vergadering, werd aan de gemeentebode, de heer J. Ver gouwe, eervol ontslag verleend per 1 Maart a.s. Er zijn 6 sollicitanten. Waar schijnlijk zal men een poosje zonder ge meentebode zijn, aldus de voorz. in ant woord op vragen van mevr. Niermans- Gossije. Het raadslid, de heer J. J. Vergouwe, vroeg in een uitvoerig schrijven aan B en W. de aandacht van de bevoegde autoriteiten te vestigen op de noodza kelijkheid tot uitvoering van werken aan de zeewering, die de veiligheid van de gemeente Breskens waa"borven. Mevr. Niermans vroeg gelijktijdig de aandacht te vestigen op de gevaarlijke situatie bij het viaduct en te informe ren, of hierin een coupure kan worden aangebracht. Aan de Fa. M. den Doelder te Axel werd het aanbrengen van beplantingen langs het industrieterrein gegund voor een bedrag van f 1990,-. De U.T.S. te Terneuzen vroeg en kreeg een subsidie van Vj ct. per inwoner voor het bekostigen van niet gesubsidieerde onkosten voor het onderwijs. De heer Goethals informeerde of leerlingen uit Breskens deze instelling bezoeken en welke onderwijskosten niet door het Rijk vergoed worden. Dit zijn o.a. de excursies en films, aldus de wethouder. De raad ging aceoord met een wijzi ging in de wijze van subsidiëring van de Ned. Maatschappij voor Handel en Nijverheid voor een bedrag van f 50,- per jaar. Een ingek. verzoek om subsidie van de Stichting Bejaardenzorg van de Ger. Kerk gevestigd te Sehoondijke, werd voor nader advies in handen van B. en W. gesteld. Mevr. Niermans vestigde de aandacht van B. en W. op de leegstaande gebou wen van de Marechaussée te Breskens, die uitstekend geschikt te maken zou den zijn voor een complex voor bejaar den van Breskens. Mensen uit de ge meente die in een verzorgingshuis wil len. moeten steeds naar elders. Ook hier, aldus spr., is grote behoefte aan j een dergelijk tehuis. Daar dit voorstel buiten de orde der agenda was, werd dit in handen van B. en W. gesteld om in een der volgende vergaderingen be handeld te worden. Het Wit-Gele Kruis te Breskens ver zocht de raad om een verhoogde ge meentelijke bijdrage. B. en W. zullen de raad in de volgende vergadering ad viseren omtrent deze aanvrage. Daar in de in Maart a.s. te houden alg. vergadering van aandeelhouders van N.V. Zeebad Breskens een nieuwe Raad van Beheer zal worden gekozen, stelden B. en W. de raad voor een voor dracht van twee te maken, ter benoe ming van een functionaris van de Raad van Beheer van N.V. Zeebad Breskens. Zij stelden voor de heren M. de Boer en J. J. Vergouwe. Mevr. Niermans meende, „dat de hele Zeebadkwestie een baas spelen in een andermans huis geweest is". Zij vroeg zich af, waarom niet is ingegaan op een goed bedoelde bemiddelingspoging in deze kwestie en of dit hele spel wel was gespeeld door verstandige grote men sen. Zij meende dat de voordracht niet juist was, daar de heer de Boer na zijn bedanken verklaarde blij te zijn. dat hij er vanaf was. Zij bracht dank aan de voorz. voor de wijze waarop hij deze moeilijke zaak heeft opgelost. Weth. v. d. Hooft vroeg mevr. Niermans zich na der uit te drukken voor wat betreft haar uitlating „verstandige mensen". De raad, aldus de weth., zijn verstandige mensen en er is door hen gewerkt aan een goede oplossing van dit probleem. Mevr. Niermans meende echter dat zij duidelijk was geweest en voegde aan haar betoog niets meer toe. Bij schriftelijke stemming werd de heer de Boer als eerste op de voor dracht geplaatst met 7 St., 1 ongeldig en 2 blanco st. De tweede op de voor dracht werd de heer Vergouwe met 6 st. en 4 blanco. De hoofdmoot van de raadsvergade ring werd gevormd door het agenda punt Saneringsrapport Bloemenwijk. Deze Bloemenwijk omvat een complex van 226 stenen noodwoningen, die ai af geschreven zijn en hoog nodig vervan gen moeten worden. Vorig jaar kreeg Breskens 28 woningen toegewezen ter vervanging van de noodwoningen. Te vens gaf de minister te kennen, dat de bestaande stenen noodwoningen in 5 jaar tijd moesten worden opgeruimd. In de Bloemenwijk woont 116 deel van de bevolking van Breskens in veel te krappe woninkjes op een betrekkelijk kleine ruimte. Daar B. en W. begrepen, dat de sa nering van een gehele woonwijk niet zo maar zonder meer gebeuren kan. werd op 1 Juni 1961 een commissie ge ïnstalleerd, bestaande uit W. C. van der Hooft, weth.; M. D. A. v. Glerum, Hoofdir. Dir. van de Volkshuisvesting in Zeeland: S. J. G. van Leeuwen, Hoofd bureau Zeeland van het Ministerie v. Maatschappelijk Werk; C. Zuijdweg. dir. van de Centrale Dienst West Z. Vlaanderen, alsmede de heer K. Kareis, ambtenaar ter secretarie te Breskens. In het rapport wordt o.m. gesteld, dat er binnen een aantal jaren 600 per sonen te Breskens zullen moeten ver huizen. Dit roept een aantal vraagstuk ken op, zoals het tempo en de volgorde der sloping, de keuze van de types ver vangende woningen, de huisvesting van bejaarden, alleenstaanden, de zwak- maatschappelijken, minder draagkrach- tigen, etc. Onder hoofdstuk drie wordt iets verteld van de geschiedenis der noodwoningen, die in 1945 gebouwd werden, ter voorlopige vervanging van de 80 pCt. van de totale woningen die te Breskens tijdens de oorlogshande lingen verwoest werden. De woningen waren indertijd bedoeld voor een tijd van 15 jaar, thans zijn ze echter nog allen bewoond. In het advies, hoe en op welke wijze de noodwoningen het beste vervangen kunnen worden stelt het rapport, dat eerst de grote gezinnen van 5 of meer personen, die letterlijk uit de woninkjes puilen, er uit moeten. Dit zijn er totaal 20, die in de in aanbouw zijnde wo ningwetwoningen ondergebracht kun nen worden. Deze woningen krijgen 4 slaapkamers, zodat ook de grootste ge zinnen hierin makkelijk gehuisvest kun nen worden. Als de grootste gezinnen geholpen zijn, die over de gehele wijk verspreid liggen, zou gedacht kunnen worden aan de bouw van goedkopere, wat kleinere woningen met 3 of nog minder slaapkamers. Dit te meer, daar de minder draagkrachtigen een kleiner gezin hebben. Voor de 45 bejaarden gezinnen of alleenwonende bejaarden wordt aanbevolen bejaardenwoninkjes te bouwen. Voor bejaardenwoningen kan een toeslag op de huur worden ge geven door Rijk en gemeente van f 50,- per jaar. Voorts bespreekt het rapport uitvoe rig de volgorde van de sloping, die bloksgewijze zou moeten geschieden. Hiervoor zal het misschien wel eens no dig zijn, dat men intern in het nood plan verhuist. Deze verhuizingen zullen echter zoveel mogelijk beperkt dienen te worden. Het advies voor de sloping luidt zoveel mogelijk per straat afbre ken, in aansluitende volgorde, om de rest van de wijk, die nog enkele jaren moet blijven staan, zo lang mogelijk in tact te houden. Als eerste straten die in aanmerking komen om gesloopt te worden, noemt het rapport de Meidoornstraat en de Narcisstraat. Dan komt grond vrij voor door TOM LODEWIJK 20 Rob schoot in de lach. „U kent huar niet, moeder, anders zoudt u zo niet praten". „Nee, we kennen haar niet", gaf de burgemeester toe. „Als het je werkelijk ernst is, Rob, vraag haar dan, het vol gende weekend, met re mee te komen". „Niet het weekend", antwoordde de jongen. „Gewoon een avond in de week. Het is een half uurtie met de bus en ik mag trouwens wel een wagen lenen van meneer Korrenga". „Je schijnt bij meneer Korrenga nog al in de pas te staan?" „Nou in de pas. Hij is niet zo. Hij knort altijd. Zelfs als hij een com pliment maakt grauwt hij nog. Maar ik mag hem graag". „Nu, dan moesten we dit gesprek maar staken. Bel ons op als je komt, ik zal zorgen dat ik thuis ben". Toen Rob die avond de trap op ging naar zijn kamer haalde Vera hem in. Ze liep met hem de kamer binnen en ging op de rand van het bed zitten. „Heb je geen foto van m'n nieuwe schoonzus?" zei ze nieuwsgierig. Is ze zo'n kei, Rob? En is ze lief?" „Ik vind haar een schat," glimlach te Rob, „maar ja, ik ben bevooroor deeld natuurlijk". Ze keek hem opmerkzaam aan. „De manier waarop je dat zegt", zei ze langzaam, „jij bent anders geworden, Rob. Mannelijker. En je ziet er zo gelukkig uit! Heeft zij dat gedaan?" „Zij ook zij het meest. Kijk, hier is de foto. Ik wou hem beneden niet laten zien. Moeder was zo hard. Ik was bang „Moeder is diep teleurgesteld, ver goelijkte Vera, ze zal wel weer bijdraai en. O, Rob, ze is knap". „Dat vind ik ook, anders danlsabeau". „Ja. Sterker. Flinker. Meer adelaar dan vlinder". „Hou op, lachte Rob, het lijkt wel of je le-s in dierkunde geeft". „Ze heeft een goed gezicht", peinsde Vera hardop. „Zet haar in een auto en doe haar een bontjas om en niemand kijkt gek op als ze een dubbele naam heeft". „Nietwaar?" glimlachte Rob. „Als je sommige van onze deftige mevrouwtjes eens een huishoudschort voor deed, de permanent in de war maakte en ze de kamer liet stoffen, dan zien ze er min - der uit dan haar e£gen werkster". „Maar het uiterlijk komt er ook niet op aan", zei Vera, „het gaat om het hart". „Ze heeft een hart van goud", ant woordde Rob vurig. „Nou, dat mag dan ook wel", vond Vera, „want de vuurproef zal niet uit blijven". HOOFDSTUK X. Koperen Feest. Het was gebeurd. Rob en Rie waren, op een mooie zo meravond, samen in een Chevrolet van de garage naar Beerzoyen gereden. Ze hadden niet veel gepraat onderweg. Beiden zaten ze onder de druk. Rob be dacht hoe heerlijk het zou zijn, als hij nu frank en vrij zijn meisje naar het ouderlijk huis kon brengen. r*onde~ an<rst of ze bij vader en moeder in de smaak zou vallen, zonder de weten schap van al hun bezwaren. En Rie zag tegen de ontmoeting op. Alleen ais ze op zij keek, naar het ge zicht van Rob, naar zn sterke handen op het stuur, dan kreeg ze weer ver trouwen dat hij het stuur van hun le vensschip ook wel zou weten te houden, overigens was zij daar zelf nog bij, dat was een troost. Het was een moeilijke avond geweest. Mevrouw Agnes kwam niet makkelijk over haar teleurstelling heen. Daaren boven moest ze zichzelf bekennen, dat Rob met dit meisje heel goed voor de dag kon komen, dat haar enig bezwaar was dat ze niet uit de „betere kringen" kwam. De burgemeester ging het makkelij ker af. Hij wist zich onder alle omstan digheden te beheersen. In zijn hart vond hij dit meisje geknipt voor Rob. Sterk karakter, intelligent en veel meer beschaafd en ontwikkeld dan hij had verwacht. Ze was in dit opzicht beslist Rob's meerdere. Rob had gespannen uitgezien naar de ontmoeting met Vera, die even la ter thuis kwam en dat was een pleis ter op de wond geweest. Rob had Rie veel over zijn zuster verteld en Rie had in stilte verlangend naar de komst van het meisje uitgekeken, hopend dat die haar enig houvast zou geven. Ze had den tegenover elkaar gestaan en elkaar een hand gegeven, elkaar aangezien en toen had Rob de glimlach ontdekt op Rie's gezicht en opgelucht geweten dat het goed was. Die twee zouden het sa men wel rooien. Het was Vera geweest, die tijdens het bezoek, dat zich een beetje moei zaam voortsleepte (Rie wat stug, Rob niet op zijn gemak, de burgemeester be leefd, zijn vrouw tamelijk ijzig) Rie vroeg om haar kamer eens te komen zien. „Ja, doen jullie dat eens", moedigde de burgemeester aan. Hij was met het geval verlegen. Goed, een teleurstelling bleef het, maar de jongen had het min-

De Schakel | 1962 | | pagina 1