CORSETTEN OUWENDIJK r alg nieuws blad alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen V.J Eerste volledig te Breskens gebouwd schip te water gelaten o ostburg euilleton De zoon van de burgemeester de (chakel ibe Jaargang - Nr. 857 Vrijdag 23 Febr. 1962 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s i 1,25 p.kw.; franco p. post f 1,50 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS -F-i SMO.OR P.E HULSTER'- DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. Maandagmiddag heerste er aan de kade, waar Van de Sande's machine fabriek gevestigd is, een grote drukte. Het was voor de leiders van dit bedrijf een belangrijke dag. Het eerste, geheel te Breskens gebouwde schip, zou te water worden gelaten. Het is de Arne- muiden 7, bestenul voor de heer Siere- veld aldaar. Aanvankelijk was de te waterlating bepaald op 's middags 12 uur. Toen kwam men tot de conclusie dat er te weinig water was en de te waterlating werd enkele uren uitge steld. Tot 2 uur, was de afspraak. Al lang vóór die tijd echter hing het schio onder grote belangstelling in de sterke staaldraden van de drijvende bok, de Grutto 2, die door een sleepboot op zijn plaats gehouden werd. Toen het moment was aangebroken, werd het schip, dat op de wal gebouwd was en 19 meter lang en 5 meter breed is, een achttal meters omhoog gebracht. Voor zichtig, zonder dat er ook maar iets geraakt werd, werd met het schip in de takels gemanoeuvreerd tot boven het water. Voor leken hing het ge vaarte angstwekkend in de betrekkelijk dunne staaldraden. De spanning steeg toen de takels langzaam gevierd wer den. De maimen van Van den Akker's bergingsbedrijf uit Vlissingen hadden zoiets kennelijk al meer bij de hand gehad, want het schip kwam zonder ongelukken, zacht in het water terecht. De sirene van het bedrijf loeide, han den werden geschud en deze voor Bres kens' industrie belangrijke gebeurtenis was weer voorbij. De heer Van de Sande deelde ons vóór de tewaterlating mede, dat dit het eerste stalen vissersschip is, dat volle dig te Breskens was gebouwd. Er zijn op deze werf al een zestal visserssche pen afgebouwd, doch nimmer had men zich gewaagd aan de bouw van het casco zelf, dat men steeds uit Rotter dam liet komen. Toen de bouw van stalen vissersschepen een vlucht begon te nemen, en er mede, dank zij de ge meentelijke garanties, meer vraag naar grotere vissersschepen met goede acco modate aan boord kwam, heeft men op de werf plannen beraamd, om ook zelf de casco's te bouwen. Wat het model betreft is dit schip, en ook de drie an dere schepen, voor welke nog orders lopen en volgens hetzelfde systeem worden gebouwd, iets langer en breder dan zijn voorgangers. Het heeft een diepgang van 1,80 m. Het schip zal door het bredere model iets stabiler liggen dan de andere vissersschepen. Er komt een 150 Pk. Cummins dieselmotor in en het zal voor niet te verre afstanden ook geschikt zijn om op de haring vangst te gaan. Hoofdzakelijk is het schip bedoeld als garnalenvaartuig en bestemd voor de kustvisserij. Half Ok tober van het vorig jaar werd de kiel gelegd voor het schip, na geruime tijd van voorbereiding. Eind Maart zal de officiële proefvaart plaats moeten hebben. Kort daarna wordt het opgele verd. Direct na de tewaterlating is de kiel gelegd voor een schip ten behoeve van de gebr. Marijs te Breskens. Daarna moet nog een schip voor de Urker vissers worden gebouwd, terwijl er nog een bouworder is voor een Breskense cP^ MEDISCHE Surchtstraat 13 visser. De firma Van de Sande kijkt met spanning uit naar de aanleg van de derde haven te Breskens, omdat met de expansie van dit bedrijf groot gebrek komt aan kaderuimte. Een eigen scheepswerf zou voor Breskens' ont wikkeling van groot belang kunnen zijn. Het ligt in de bedoeling, om, als de derde haven er is, aldaar een werf te bouwen, terwijl men voor de afbouw van de schepen aan het havenhoofd gevestigd wil blijven. De tewaterlating van de Arnemuiden 7 werd o.m. bijgewoond door de toe komstige eigtenaar, alsmede door de burgemeester van Arnemuiden, de beer A. Hack. Ook vertegenwoordigers van de scheepvaartinspectie waren aanwe - zig. De Arnemuiden 7 krijgt een stuur hut, van waaruit de gehele visinstal- latie, de ingebouwde lier en de visbok- ken te bedienen zijn. In het beneden i gedeelte komt een aanrecht en acco- j modatie voor de bemanning. Wanneer alles volgens de plannen verloopt, worden er dus dit jaar vier vissersschepen te Breskens gebouwd en er zullen er, als de scheepswerf er is. in de toekomst nog heel wat volgen Plaatselijk Nieuws Breskens Vergadering zwemvereniging. De zwemvereniging „Scheldestroom" te Breskens hield in lunchroom Hame- lijnck haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer Th. Cambier, opende de vergadering en heette allen hartelijk welkom. Hij zei dat 1961 een goed jaar geweest is voor de vereniging. Er zijn mooie sportprestaties geleverd en er werd met groot enthousiasme deelgenomen aan de wedstrijden. Het aantal sportzwemmers was zeer groot In het afgelopen jaar, waardoor het niet mogelijk was met een kleine auto te rijden en de vervoerskosten dus ste gen. Meestal moest voor de uitwedstrij - den een bus gehuurd worden. Indien het grote aantal deelnemers zal blijven aanhouden, zal het bestuur zich ge noodzaakt zien van ieder een kleine bij drage te vragen. Op het ogenblik voert het bestuur besprekingen met de zwemvereniging Brugge, om daar in het overdekt zwem bad gedurende de wintermaanden te kunnen trainen. De aanstelling van een nieuwe bad meester kon nog niet plaats vinden aangezien er diverse moeilijkheden zijn, die hopelijk op korte termijn tot oplossing komen. Door de secretaris, de heer P. van den Heuvel, werd medegedeeld, dat er dit jaar twee jeugdkampen gehouden zul len worden door de K.N.Z.B. en wel van 28 Juli tot 4 Aug. in het Harde voor jon gens en meisjes van 15-18 jaar. en van 4 Aug. tot 11 Aug. te Kaatsheuvel voor jongens en meisjes van 11-15 jaar.. Kos ten van deelname bedragen f 25,-. Uit het jaarverslag bleken nog eens de diverse sportresultaten. Er zijn 136 diploma's uitgereikt, waarvan 93 le di ploma, 34 2e, 7 3e en 2 4e. Ook het schoolzwemmen heeft vele resultaten opgeleverd, gezien de vele schooldiplo ma's. In onze gelederen mochten wij dit jaar ook een Kringkampioene heb ben, n.l. mej. Th. van den Heuvel. Dank zij een belangrijke gift van de gehouden actie door de winkeliersver eniging „Ons Belang", kon men nog een batig saldo boeken van f 578,32. Indien men deze gift niet had gekregen zou er een nadelig saldo geweest zijn. De trainer H. Bondewel deelde mede. dat hij met 37 leden begonnen was aan de conditie-training; 15 leden vielen af en 19 nieuwe konden worden bijgeschre ven, zodat er op het ogenblik 41 leden zijn. Wegens vertrek van het bestuurslid P. de Kramer was deze niet herkiesbaar. Met algem. stemmen werd hiervoor in de plaats gekozen de heer P. Daansen. De voorz. deelde nog mede, dat men half Mei het zwembad hoopt open te stellen. Voorts vestigde hij nog de aan dacht op de vele vernielingen, welke er steeds aan 't zwembad plaats hebben. Al de reparaties komen ten koste van de vereniging, met gevolg een verzwak king van de kas. Hij spoorde de aanwe zige leden aan om hier op te letten. Be sloten werd nog om dit jaar alleen vriendschappelijke polo-wedstrijden te spelen en niet aan de competitie deel te nemen. Vergadering visserijvereniging. Zaterdagmiddag j.l. hield de visserij- vereniging „Ons Belang'" haar algemene vergadering in de cantine van de vis mijn. De voorzitter, de heer C. Kosten, heette allen hartelijk welkom, in hei bijzonder de ere-voorzitter, burgemees ter Eekhout, wethouder Van der Hooft alsmede de leden van het bestuur der visserij vereniging te Arnemuiden. Be richt van verhindering was ontvangen van de secretaris van Zevibel, de heer Bolsius, en wethouder Zegers. Spr. zei dat de vloot gelukkig voor rampen ge spaard is gebleven in het afgelopen jaar. De vloot breidt zich gestadig uit met nieuwe schepen, waarin zwaardere mo toren. Hiervoor betuigde hij zijn dank aan het gemeentebestuur, dat dit alles mogelijk maakt. Er zijn veel garnalen gevangen, doch de gemiddelde prijs zakte van f 2,70 naar f 1,58. Heel onplezierig was het. aldus de voorz., dat er in 1961 107.930 kg. doorgedraaid moesten worden, waarvan 22.127 kg. in Breskens. Ernstig rekening moet worden gehouden met het feit, dat de minimumprijs van de bot zal komen te vervallen en het fonds zal worden opgeheven. Het overschot in het garnalenfonds zal weer aan ieder procentsgewijze worden terugbetaald. Het sprotfonds stond er aan het begin van het seizoen gezond voor, maar toch zal men genoodzaakt zijn om de zomer- door TOM LODEWIJK 19 „U hebt al ver vooruit gedacht", glimlachte hij. „Een moeder moet vooruit zien". „Isa zou met mij niet gelukkig zijn en ik dan ook niet met haar". „Isa is een meisje met een gezond stel hersens en behoorlijk nuchter. Ze zou jou aan je werk laten, je overal in troduceren en voor je het wist zou .ie, met onze steun en die van de familie Bikkers, een onafhankelijk en welge steld zakenman zijn. Vader had je liever óók burgemeester gezien, maar zo be krompen zijn we nu ook weer niet!" Op dat ogenblik kwam de burgemees ter weer binnen. Ook Vera had opge houden met spelen en de burgemeesters vrouw ging naar de koffietafel. Rob keek met een ongelukkig gezicht voor zich uit. Dat waren de plannen.. Met hun geld, Isabeau als facade en d n weer in je eigen kring, een zoon waar je after all toch trots op kon zijn omdat omdat hij wat? Omdat hij iets bereikt had dank zij zijn eigen doorzettingsver mogen? Nee, doordat hij een mooie, rijke vrouw getrouwd had en met haar geld en dat van zijn papa een bedrijf kon beginnen. Of hij het leiden kon, dat hinderde niet, dan neem je maar een bedrijfsleider. Zo'n man als Koster, hij glimlachte wrang bij de gedachte, die waren daar goed voor Langzaam had zich bij Rob een an der ideaal gevestigd. „Je raakt dat min derwaardigheidsgevoel nooit kwijt", had Rie gezegd, „zo lang je niet zelf iets presteert. Wat je bereikt, moet je aan jezelf te danken hebben, niet aan je naam, niet aan andermans geld. Dan blijf je jezelf je hele leven een kruk vinden en word je nooit gelukkig". En hij voelde diep in zijn hart dat ze gelijk had. Daarbij hij presteerde iets. Dit werk lag hem. De theorie was hem vaak duister, maar wat hij zag, snapte hij. Meneer Korrenga had hem laatst op de schouder geklopt, die bevroren Korren- ga notabene! „Ga zo voort mijn zoon", had hij ge zegd, „jij redt het wel!" En nu wilde moeder hem weer degra deren, juist door hem te promoveren! Hij dacht aan Isabeau, de schone, ranke bloem. Maar door dat beeld heen mengde zich een ander, dat van een blond meisje met ferme houding, een wilskrachtig gezicht, waakzame, nuch tere ogen, die zo wonderlijk lief en zacht konden zijn opeens. Rie Koster een schat was ze. Zijn hart werd warm. Op eens zakte zijn onzekerheid weg. Zelfs al was ze er zelf niet, dacht hij dankbaar, gaf de gedachte aan Rie en haar sterke liefde hem zijn zelfvertrou wen terug. „Tja", begon hij op een toon, die hij vergeefs probeerde zakelijk te doen klinken. „Een vrouw kan je tot grote steun zijn. Maar eh 'n vrouw als Isa beau is niets voor mij". De burgemeester keek op. Hij had het gesprek niet gevolgd, maar wist, met welke plannen zijn vrouw rondliep. En ze hadden zijn zegen. Als Agnes maar niet te veel beredderde. Je moest de jongelui de tijd laten. „Je praat of je er verstand van hebt", glimlachte hij. „Vader, moeder", begon Rob opnieuw moedig, „ik wil open kaart met jullie spelen. Ik weet al wie de vrouw is, die mij helpen kan. Ik weet ook, dat ze dat wil. Met andere woorden: ik heb eer- meisje leren kennen, met wie ik wil gaan trouwen". Mevrouw Agnes zou haar kopje heb ben laten vallen, maar bedacht dat het duur Chinees porselein was. De burge meester legde zijn sigaar neer. Vera opende haar mond, als voor een geluid loze kreet. Haar grote, lichtgrijze ogen waren als sterren op haar broer geves tigd. „Zo, zo", zei de burgemeester neu traal. „Zo, zo. Dat is al vlug. Kennen we haar?" „Ik denk van niet", glimlachte Rob. „Ze heet Rie Koster en ze woont in Lierhoven. Ze is de dochter van mijn chef". „Van meneer Korrenga?" „Nee, van de garagechef". Het was stil. Rob zou nu het liefst zijn opgestaan en weggelopen. Het gezicht van zijn va der was hem ondraaglijk. Weer die zelfde diep droeve teleurstelling Naar zijn moeder durfde hij niet kijken. Maar Vera glimlachte. Vera, zijn zus. Altijd trouw en loyaal. „Jongen", zei de burgemeester en de woorden kwamen er moeizaam uit. „Het ls voor ons een heel offer geweest je daarheen te laten gaan. Maar we hoop ten je, zij het langs een omweg, toch weer te brengen tot een eervolle plaats in je eigen kring. Je begrijpt zeker wel. dat je die kans wegschopt", zijn stem klonk opeens fel - „als je je afgeeft met een doodgewoon volkskind". „Ik geef me met niemand af", weer sprak Rob vijandig. „We kennen elkaar al heel lang. We waren vrienden. Toen merkte ik. dat ik haar niet missen kon. Ik wil met haar trouwen". „Moet je haar trouwen?" vroeg moe der Agnes hooghartig, maar de angst in haar gezicht was in tegenstrijd met haar toon. „U kent haar niet", antwoordde Rob en opeens kreeg zijn gezicht 'n andere uitdrukking. Zijn vader en moeder sloe gen hem met een plotselinge verwonde ring gade. Rob's gezicht had altijd een

De Schakel | 1962 | | pagina 1