VAN MEENEN, Bresta. Rijwielen Kinderrijwielen Autopeds Driewielers Rolschaatsen Youth for Christ JUDO- sportvereniging Het is niet erg Vulpennen Gif van de rode Pers Strijd tegen de vrees Land- en Tuinbouw Gereformeerde Kerk, Breskens Dat is mijn geschiedenis! Serieus verdriet en serieuze vreugde Houdi31maarf a.s. vrij BALLPOINTS Breskens OPGELET! JANSEN weer hopen koopjes!!! ere-voorzitter der vereniging, zulks om zijn grote verdiensten. Na een gezellige koffietafel volgde een niet minder gezellige avond. Het slotwoord werd gesproken door de jeugd-oudering J. Huigh. Bejaarden-avond. Door het damescomité werd wederom in Laus Deo een avond voor de bejaar den georganiseerd. Ondanks de zeer slechte weersomstandigheden mocht van een zeer goede belangstelling gespro ken worden. Het was het damescomité een waar genoegen dat wederom de „Caltex" be reid gevonden was de verzorging van deze middag op zich te nemen. Een prachtig filmprogramma bezorg de de oudjes een even prachtige mid dag. Allen keerden dan ook weer zeer voldaan huiswaarts. De vrije wereld wordt bestookt met tientallen millioenen communistische boeken, tijdschriften en brochures. Dit bombardement wordt geleid als een mi litair offensief - met dezelfde dodelijke bedoeling, aldus Don Wharton in het Februari-nummer van het maandblad „Het Beste uit Reader's Digest". In 1955 werd de communistische pers door de Prawda „het sterkste ideologi sche wapen" van de partij genoemd. Sindsdien heeft het rode blok zijn druk persenarsenaal voortdurend uitgebreid. Dit is een onderdeel van het zevenja- renplan, dat vóór 1965 ruim 1,2 milliard gulden wil besteden aan uitbreiding van het Russische drukkers- en uitgevers bedrijf. In Oost-Berlijn bijvoorbeeld werd in 1958 door de communisten de Seven Seas Publishin House opgericht. „Tach tig procent van de boekenproductie", al dus de communistische persberichten, „is bestemd voor de export, voorname lijk naar Engels-sprekende landen. In dia -en het Nabije Oosten worden de be langrijkste afnemers". Communistische boeken worden ge woonlijk ver beneden de gebruikelijke verkoopsprijs verkocht. Een goed ge drukt. uit Peking afkomstig boek van 272 pagina's met Lenins geschriften kostte 11 cent! Zelfs deze kleine bedra gen vloeien niet terug naar de landen van het blok. Als het volk van India één millioen roepies uitgeeft voor Russische boeken met een feitelijke waarde van vijf millioen, dan worden de betalingen overgedragen aan de Russische ambas sade in India en gebruikt om er de com munistische uitgeverij in dat land mee te subsidiëren. In sommige landen wor den de inkomsten uit die boeken ook wel gebruikt om er de activiteiten van de communistische partij, demonstra ties en rellen mee te financieren. Rusland heeft ook een belangrijke uitbreiding gegeven aan zijn program ma voor woordenboeken in vreemde ta len. De huidige plannen omvatten woor denboeken in 40 talen. Meestal gaat de uitgave van een woordenboek vooraf aan het opeztten van een programma voor publicaties in de betreffende taal. Zo verscheen er bijvoorbeeld in 1959 een Swahili-woordenboek en tegenwoordig publiceert Rusland in het Swahili - de taal van de Afrikaanse wildernis, die in een groot gedeelte van dat wereld deel wordt verstaan. Onlangs verzorgde Rusland een woordenboek van het Ta- galog (de nationale taal van de Filip pijnen) en van het Hausa (een Midden- Af riaanse taal). Parallel met het offensief op de be langrijkste fronten gaat de grote aan dacht die geschonken wordt aan klei nere, speciale groepen. Eén van derge lijke mikpunten is het West-Duitse leger Er worden tijdschriften in het Duits uitgegeven die het breken van het mo reel der troepen als enig doel hebben er wordt een grof gebruik gemaakt van seksualiteit en obsceniteiten om de aan dacht van de soldaat te vangen en hem te verlokken tot het lezen van onver bloemde propaganda-aanvallen op zijn officieren, zijn regering en de NATO. Het is een onweerlegbaar feit, dat de belangstelling voor het kankervraagstuk voor zover dit al niet in grote mate bij het Nederlandse publiek leefde de laatste tijd opnieuw Is toegenomen. Zo waren bijvoorbeeld de reacties op een tweetal aan dit onderwerp gewijde Ï.V.-uitzendingen onverdeeld gunstig. Bovendien is de Voorlichtingscom missie van de Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding nagenoeg te zelfder tijd begonnen met het op grote schaal aan de pers verstrekken van me dedelingen en beschouwingen over de gevreesde ziekte, in voor de leek begrij pende taal. Veel vraag is daarbij gewekt voor de door genoemde commissie uit gegeven brochure „Kanker, een pro bleem?". geschreven door de arts A. T. van Duinen. Ook de radio heeft aan de ze brochure de nodige aandacht be steed. Het doel van al deze artikelen en uit zendingen is in de eerste plaats om, in het beang van de volksgezondheid, de strijd aan te binden tegen de vrees voor alleen al het woord kanker. Immers te veel nog laat men zich door Firma SMOOR DE HULSTER deze vrees weerhouden zich in voorko mende gevallen vroegtijdig onder me dische behandeling te stellen. Niet voor niets toch is in genoemde publicaties duidelijk naar voren gebracht, dat de ziekte in vele gevallen - mits tijdg ont dekt - thans zeer redelijke genezings kansen heeft. Deze vrees voor de ziekte is overigens zeer wel te verklaren. Het houdt ver band met de inbeelding, dat als men aan de ziekte zou lijden, dit altijd een fatale afloop zou hebben. Daarom praat men er liever niet over. Want wordt men in het gezin, in de familie of in de kennissenkring met deze ziekte gecon fronteerd, dan verneemt men de diag nose, dat het kanker was, veelal eerst, wanneer de ziekte inderdaad fatale ge volgen heeft gehad. Met andere woor den, men onderkent de ziekte pas in al zijn afschrikwekkendheid. Dat er in Amerika ruim een millioen genezen kankerpatiënten zijn en dat ook het veel kleinere Nederland tien duizenden van deze genezen patiënten telt, is niet of nauwelijks bekend. En dat is, zolang het publiek niet met regel maat op deze positieve cijfers wordt ge wezen, ook niet te verwonderen. Immers de meeste artsen zullen er zich wel voor wachten een patiënt mede te delen, dat hij kanker heeft. Geneest nu zo'n patiënt, veelal omdat de ziekte in een beginstadium werd ontdekt en behandeld, dan heeft hij er doorgaans geen weet van, dat hij aan die ,.ver- schrkkelijke" ziekte heeft geleden. Omdat de leek dus eigenlijk alleen met de fatale gevolgen wordt geconfron teerd, is de algemene opvatting, dat „er toch niets aan te doen is". Dat ver klaart - voor een deel althans - ook de angst, die met recht redeloos genoemd mag worden. Maar nogmaals door die angst laten velen zich weerhouden zich vroegtijdig onder medische behandeling te stellen, waardoor veel kostbare tijd verloren gaat en de genezingskansen worden verkleind. Het is een vicieuze cirkel, die nodig doorbroken moet worden. Immers, de cirkel blijft angstwekkend gesloten, zo lang men alleen de fatale gevolgen kent en dus de ziekte gaat vrezen. Door deze vrees laat men zich van een vroegtijdig doktersbezoek weerhouden, met alle consequenties van dien. Daarom is het nuttig te weten, dat er voor bepaalde vormen van kanker zeker zeer redelijke genezingskansen zijn, anders zou Nederland geen enkele genezen kankerpatiënt tellen. Het beste wapen tegen de ziekte is dus zich tijdig en onbevangen onder medische behan deling te stellen. Want al is het ge neesmiddel tegen de ziekte nog niet ontdekt, genezingskansen zijn er zeker. Wie nog niet overtuigd mocht zijn, leze de brochure „Kanker, een pro bleem?", die alom in de boekhandel voor slechts 30 cent verkrijgbaar is. Heeft uw boekhandelaar de brochure niet voorradig, dan kan hij ze bestellen bij het Centraal Boekhuis te Amster dam. Ook kunt u een briefje met inge sloten 38 cent aan postzegels (30 ct. pl. 8 ct. verzendkosten) zenden aan het Bureau Voorlichting van de Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding, de Lairessestraat 33, Amsterdam-Z. Publicatie van het Bureau Voorlichting van de L.O.K. Mengmeststotfen wel voordelig? Op de bedrijven waar men te kampen heeft met personeelstekort is men soms geneigd over te gaan tot het gebruik van mengmeststoffen. Het voordeel is dat men in één gang meerdere voedings stoffen op het land kan brengen. Dit is gemakkelijk en op het eerste gezicht lijkt dit ook erg voordelig. a In werkelijkheid is de op deze wijze toegepaste bemesting echter duur. Een eenvoudige berekening leert n.l. dat D.v. voor een gewas aardappelen op lichte grond een bemesting met mengmest stoffen, inclusief de uitstrooikosten, on geveer f 327,- per ha. kost. Hierbij wordt uitgegaan dat er per ha. nodig is een bemesting naar 120 kg. zuivere stikstof, 100 kg. zuivere fosforzuur en 180 kg. zuivere kali (chloorarm). Wanneer dezelfde bemesting wordt toegepast met enkelvoudige meststof fen (N als kalkammonsalpeter, P205 als slakkenmeel en K20 als patentkali) en in 3 arbeidsgangen wordt uitgestrooid, dan kost deze globaal per ha. f 274,-. Dit betekent dus dat door gebruik te maken van enkelvoudige meststoffen er een bedrag van ongeveer f 50,- per ha. kan worden bespaard. Hoe groot in andere gevallen de be sparing zal zijn, hangt af van het ge was, de grondsoort en de vruchtbaar heid van het te bemeesten perceel. Ver der werkt een bemesting met meng meststoffen verzurend op de grond Waar de pH te laag is of waar deze op peil moet worden gehouden, is het der halve niet aan te raden de bemesting in de vorm van mengmeststoffen toe te passen. Tenslotte is het meestal zeer moeilijk om een mengmeststof te vin den, waarvan de samenstelling geschikt is om de volgens het bemestingsadvies juiste bemesting toe te passen. De volledigheid van de bemesting (b.v. ten opzichte van de kalk) laat ook al tijd te wensen over, wanneer de bemes ting met mengmeststoffen wordt uit gevoerd. Er blijkt dus meer dan één reden te zijn dat men zich moet afvragen of de toepassing van mengmeststoffen in al le gevallen wel raadzaam is. Vismijn - Breskens Week van 4 t.e.m. 10 Februari 1962 199 kg. bot 246 kg. schar 15 kg. schol 1 kg. tong 1455 kg. kabeljauw 206 kg. wijting 5022 kg. export garnalen 33496 kg. sardijnpuf Voetbal ZEEUWS AFDELINGSVOETBAL Uitslagen van Zondag j.l.: Ie klasse A. GroedeHoofdplaat 4-0; 's-H. Arends- kerkeHansw. Boys 1-6; SluiskilRia W. 4-0; WalcherenSchoondijke 7-1; IJzendjjkeAardenburg 1-3. Reserve le klas Oostburg IILuctor II 1-6; Zeeland Sport niSteen II 6-1; Biervliet II Zeelandia II 1-1; Breskens IIR.C.S. II 2-4; Clinge nCorn. Boys Hl 2-4. 2e klas B. Philippine IRetranchement I 4-1; Walcheren IISchoondijke n 2-2; Jong Ambon IVlissingen V 8-2. 3e klas B. Hoofdplaat HRetranchement II 2-2; IJzendijke nAardenburg Hl 6-l;Zuid- zande IGroede II 1-9, Noormannen I R.C.S. III 1-4; Walcheren IIIBres kens III 1-0. Programma voor Zondag a.s.; le klasse A. AardenburgSluiskilHansw. Boys Groede; HoofdplaatIJzendijke; Ria W. Walcheren; Vogelwaarde's-Heer Arendskerke. Reserve le klas. Clinge IILuctor II; Zeeland Sport IHSteen n; Breskens IICorn. Boys III; Oostburg II—Terneuzen II: R.C.S. IIBiervliet II. 2e klas B. Zeeland Sport IVWalcheren II; Re tranchement ISchoondijke n; Ter- neuzen IIIAardenburg H; Vlissingen VPhilippine I. 3e klas B. Aardenburg HlHoofdplaat II; Re tranchement HZuidzande I; R.C.S. III IJzendijke H; Groede IIWalcheren IH; Breskens inNoormannen H. Zondagsdienst doktoren. (Van 's Zaterdagsmiddags 12 uur t.e.m 's Maandagsmorgens 8 uur). BreskensOroedeSchoondijke Dr. Jansen, Groede, tel. 01171 - 366. Aardenburg, Eede, Oostburg Dr. Hage, Aardenburg, tel. (01177) 366 Cadzand, R'ment, Sluis, Zuidzande: Dr. Bom, Cadzand, tel. 01179 -366 Zondagsdienst dierenartsen W. Kapsenberg, Sluis, tel. (01178) 225 KERKDIENSTEN Zondag 18 febr. Ned. Herv. Kerk Breskens, 10 uur, Ds. Spaans H. Doop 6,30 uur, Ds. Spaans Biervliet, 10 uur, Ds Evenhuis 4 uur, Ds. Hugo van Dalen Jeugddienst Cadiand, *,30 uur, Ds. ten Cate Afscheid Groede, 10 uur, Ds. Doornink Collecte A.C.D. Hoofdplaat, 10 uur, Ds. van Evert H. Avondmaal Nieuwvliet, 10 uur, Ds. Brezet Oostburg, 10 uur, Ds. Hugo van Dalen Woensdagavond 7 u., Avondgebed Retranchement, 9,30 uur, Ds. Eijgendaal Schoondijke, 10 uur, Ds. Brinkman Sluis, 9,30 uur, Ds. Balk St. Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Balk Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma Collecte Intern, hulpverlening IJrendijke, 10 uur, Eerw. Heer Begeer Zuidzande, 11 uur, Ds. Eijgendaal Vrij Evang. Gemeente Breskens, 10 uur, Ds v d. Molen H. Avondmaal Nieuwvliet, 10 uur, Ds. Praas Cadzand, 6,30 uur, dhr. J. J. de Bruijne H. Avondmaal Retranchement, 2,30 uur, Ds. Praas Geref. Kerk, Breskens. 10 en 3 uur, Ds. Gr&fe. Evang. Luth. Gemeente Groede, 9,30 uur, Ds. Bartlema, Middelburg. R.K. Parochie H. Barbara te Breeken» Zondag 18 febr. Septuagesima H. Mis om 8 uur. Hoogmis om 10 uur. 's Middags om 2,30 uur, Lof. In de week H. Mis om 7,30 uur. Zaterdagavond om 7 uur Lof. Zondag feest van Kerkwijding der Kathedrale Kerk. Nieuwstraat 23 10 uur 3 uur komt naar BRESKENS met een GROTE RALLY zoals nog nimmer in Z.-Vl. gehouden. VOOR AL UW FAMILIEDRUKWERK Fa. SMOOR DE HULSTER. Breskens in vele merken en prijzen voorhanden in de Kantoor boekhandel Fa. SMOOR DE HULSTER, Breskens In aansluiting op de advertentie in ons vorig nummer, maakt het voor lopig bestuur bekend, dat aanmelding tot deelname kan geschieden tot uiterlijk zaterdag 24 februari a.s. heeft maandag op de markt Bresken* Dameshemden van 2,25 nu 2 stuks 2,50 Damesdirectoirs van 1,75 nu f 0,98 Damesslips 42-44, 3 stuks f 2,00 Dames- of Herenpyamajasjes f 4,25 Als reclame Dames- of Herenpyama's f 5,95 Gebloemde nachthemden f 5,50, 2 stuks f 10,00 Flanellen hemden f 3,98, 2 stuks f7,00 Interlock onderjurken f 3,98, 2 stuks f7,00 Slopen f 1,50, 2 st. f2,50 Cocktailschortjes f 1,49 Fantasieschorten f2,98 Wegens on6 groot succes nog- A maals Overhemden en Ruithem- den f6,95, 2 stuks f 12,00. Nylons, 2 paar f2,50 Komt en Ziet wat JANSEN U biedt als U een tikfout maakt op Uw schrijfmachine Wij hebben een middel om deze fout onzicht baar te herstellen. FIRMA SMOOR DE HULSTER, BRESKENS

De Schakel | 1962 | | pagina 3