mijl noordwest van Westkapelle, het Nederlandse kustvaartuig „Zwerver" van 230 brt. en het Franse vissersvaar tuig B 2614, genaamd „N.D. de Mond- ligon" uit Boulonge, met elkaar in aan varing gekomen. De „Zwerver", eigen dom van de firma Wildeboer uit Gro ningen, liep een scheur van één bij drie meter onder de waterlijn op. Niettegen staande bleef de kustvaarder drijvende en kon op eigen kracht naar de kust varen. Het bergingsvaartuig „Dolfijn" van W. A. van der Tak, dat was uitge varen, heeft tenslotte de „Zwerver" naar de buitenhaven te Vlissingen ge bracht. Ook het Franse vissersvaartuig, dat onbeschadigd bleef, is Vlissingen binnengelopen. De reddingsboot „President J. V. Wierdsma" uit Breskens, die eveneens was uitgevaren, behoefde geen assisten tie te verlenen. De schepen, die elkaar tegemoet voeren, kwamen in aanvaring wegens het slechte zicht. De op het laatste moment nog ondernomen uitwijkpogin- gen hadden geen resultaat. Groede Actie 10 x 10. In hotel „De drie Koningen" werd een ontspanningsavond gegeven ten bate van de actie 10 x 10 onder leiding van de heer J. Scheele, mej. Irene van Damme, mej. Margo Verplanke en de heer L. Minderhoud. Niettegenstaande dat het vrij uitvoerige programma door omstandigheden op het laatst gewijzigd moest worden, bleek toch dat het ge heel een prachtige avond geworden is, die bijzonder goed geslaagd is, gezien de netto opbrengst van f 225,80. Aan deze avond werd medewerking verleend door de leerling-muzikantjes van de heer J. Oosterling, de muziekvereniging E.M.M. uit Groede, diverse kinderen en tevens oudere personen en enige leden van de toneelvereniging Groede, met zang, spel, declamaties en muziek. Burgemeester J. C. Everaars uitte zijn diep respect voor het comité, dat deze avond organiseerde en het verantwoor delijkheidsgevoel waarvoor zij deze ac tie op touw gezet hebben. Hij deed dan ook een warm beroep op het publiek voor financiële steun. In de pauze werd een verloting en een Amerikaanse verkoping gehouden. De avond werd met een woord van dank aan de vele medewerkenden, door dhr. J. Scheele gesloten. E.H.B.O.-film. Vrijdagavond werd in hotel „De Drie Koningen" door het bestuur van de af deling Groede van de E.H.B.O. voor le den en donateurs een filmavond aange boden. De voorzitter, de heer P. van der Hooft, heette in zijn welkomstwoord de beide wethouders, de heren C. Cijsouw en J. Casteleijn van harte welkom, evenals dokter Jansen, die hij tevens dankte voor het vele werk voor de E.H.B.O. ver richt. Ook dankte hij het bestuur van de plaatselijke V.V.V. en van de wieler vereniging voor de bijdrage aan deze avond. Voor de pauze werden een drietal zeer leuke tekenfilmpjes gedraaid, ter wijl tijdens de pauze loten verkocht werden. Hierna werd de hoofdfilm vertoond, n.l.: „De Stem van het geweten", een voor deze avond zeer speciale film, waarbij het Deense Rode Kruiswerk in de concentratiekampen van Auswitz en Ravensbrück, evenals na de oorlog het werk in Polen, te zien was. Na de verloting dankte de voorzitter wachtmeester L. van Ooijen uit Groede voor zijn technische medewerking om deze films te kunnen vertonen, waarna hij de avond sloot. Goed geslaagd muziekconcert. Woensdag j.l. gaf de Kon. muziek vereniging „Eendracht Maakt Macht' te Groede haar jaarlijkse uitvoering in zaal Beun. De belangstelling was bevre- relaties. Zij lette op allerlei dinven. Hij kon in zijn fabriek blrven en had zich nergens mep te bemoeien, thuis rolde het wel. Dat is heel wat waard voor 'n man. die opgaat in ziin werk. Dat doe jij trouwens ook. niet?" Haar vriendelijke vraag de^d hem ziin waakzaamheid verliezen. Want zijn mopder imrmp'ndp had hij a^n hr>ar toon moeten merken, dat mevrouw Asr- ues niet zo maar. om over koet.ies pr> kalfjes te pr^en dit gpsm-ek over de echtelieden Bikkers begonnen was. „Ja moeder", zei hïi dankbaar, „ik ga op in miin werk. Ik doe het graag. Fn het wo^dt. rm noi^ pfp^ds interessanter. Tk hen allan^ le^riono-pn pf». ..Kun ie met. ie chef voed oncchiefcen9" Ze zag gelukkig niet hoe hij kleurde en ongemakkeliik verschoof. Ja. In 't eerst was het. niet ffem3k- keliik tussen al die jongens. Maar nu gaat het best". „Als ie ,ie maar niet te veel met ze encanailleert. Je werkt met ze gelhk op. maar ie bent niet hun geliike. Dat moet je niet vergeten. Rob. Je volgt een ongewone weg. een moeilijke weg en ik ben er blij om en heb er respect voor. dat ie .ie er zo kranig doorslaat. maar eenmaal hoop ik tooh. dat, je daardoor weer een positie krijgt, die de naam waardig i« die je draagt. Je ziet hoe 'n man als Bikkers er gekomen is. ook al door de juiste vrouw te kiezen". Nu kon de bedoeling van ziin moe ders opmerkingen Rob niet meer ont gaan. ,.U wilt me toch nog nhf aan de vrouw hebben, moeder? Ik ben amper twintig „Nu, jij bent nog jong genoeg. Maar digend. De heer P. M. Hoste, voorzitter, open de de avond, waarbij hij zei steeds de gewoonte te hebben gehad in zijn ope ningswoord een en ander te vertellen over het interne der vereniging. Hier tegen zijn echter bezwaren geuit, om dat dan naast de prettige mededelingen vanzelfsprekend ook minder aangename dingen gezegd dienen te worden, die niet thuishoren op een gezellige avond als deze. Hierop heette hij allen harte lijk welkom, in het bijzonder de beide wethouders met hun dames en de le den van de toneelvereniging uit Sint Kruis. Het muziekprogramma, bestaande uit een 5-tal nummers, werd o.l.v- directeur A. de Hulsteer, op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd. Alvorens de toneel begon, deelde de heer Hoste mede, dat zij St. Kruis uit genodigd hadden, omdat de muziekver eniging van Groede er zelf reeds enkele malen met veel enthousiasme is ont vangen. Hierna werd door St. Kruis overge gaan tot opvoering van: „Een dode be kent". toneelspel in 3 bedrijven van J Pannekeet en F. Drost. Dit mooie stuk werd zeer goed vertolkt en de spelers wisten dan ook van het begin tot het eind het publiek te boeien met hun spel. Vanzelfsprekend kregen zij bij het einde hiervoor een daverend applaus in ontvangst te nemen. De heer Hoste dankte hen hartelijk voor hun komst en hun spel en zei hier Zaterdag a.s. nog eens op terug te ko men, wanneer zij voor de tweede maal in Groede voor de muziekvereinging zullen optreden. Een geslaagde verloting besloot de avond. Cursus zuigelingenzorg. De door Het Groene Kruis te Groede georganiseerde moeder- en zuigelingen cursus is gestart. De heer G. Boerdam. vice-voorzitter van de afdeling, sprak bij deze gelegenheid een inleidend woord. Deze cursus, die gegeven wordt in het wijkgebouw, is begonnen met 17 deel neemsters en zal 12 tot 14 weken duren. Schoondljke Filmavond Ned. Bijbelgenootschap De afdeling Schoondijke van het Ned. Bijbelgenootschap zal op Woensdag 21 Febr. a.s. een filmavond organiseren in het Geref. jeugdgebouw, waarbij gere kend wordt op een grote belangstelling, vooral omdat de films die vertoond wor den betrekking hebben op het werk van de Bijbelgenootschappen over de gehele wereld. De eerste film is „In het voet spoor van Livingstone". Ruim honderd jaar geleden trok David Livingstone dwars door Afrika. Op die tocht gaan wij met hem mee, of beter gezegd, wij volgen hem vele jaren later. De onver droten ijver en trouw van Livinestone en van hen, die na hem als Bijbelver talers en zendelingen naar Afrika trok- kpn. hadden tot gevolg, dat er kerken -uin ontstaan en op vele plaatsen nu Bijbelgenootschapswerk wordt gedaan. De reismogelijkheden zijn nu vanzelf sprekend veel verbeterd. Afstanden be staan niet meer Per boot. auto en vlieg tuig komt de Bijbel waar hij wezen moet Een spannende en mooie kleurenfilm. De tweede film is „Land van Elia". Het land van Elia, dat is het land van de Bijbel. Daarheen worden wij in deze film heengevoerd via scholieren, die hun visie op de Biibelse verhalen teke nend weergeven. Wij wandelen en riiden door het Overjordaanse, zien herders met hun kudden door het land trekken en verder gaat de geschiedenis ven Achab en vooral van Elia voor ons le ven. Ook wordt een bezoek gebracht aan Haifa, de stad van het moderne Israël Wij dwalen door de Necebwoestijn. waar eens onder leiding van Mozes Israël doortrok en waar Elia in de spelonk overnachtte en God zich aan hem open baarde. Bij dit alles hebben wij de be- ik houd niet van die late huwelijken Als mensen jong bezinnen, kom^n ze samen lachend over de mopiUjkheden hppn. cbe later heraen-hooa voor ze op rijzen. Ik trouwde met je vader toen ik een en twintig was en hij is, zoals ie weet. twee jaar ouder dan ik. Dus ga maar na". „Tia". peinsde Rob. Opeens was alle aeluk en vrede heen. Iets zei hem. dat deze avond een beslissing brengen zou. En nu ziin moeder zó begon: zou ze iets vermoeden, iets gehoord hebben? ,.Tk was net zo oud als Isabeau. toer» vader me vroeg", zette mevrouw Agues haar herinneringen voort. „Mooi meis- ie. Isabeau. vind Ie niet? En ~e we^t wat ze wil. Net als haar moeder. Dp man die haar trouwt, hepft een steun aan haar. Ik heb wel eens gedacht", pindigde ze stoutmoedig, „zouden jullie niet voor elkaar ziin?" Isabeau!" Hii lachte zonder vrolijk heid Tk ben niets voor Isabeau. moeder! Die trouwt nog eens een minister. Die moet in Den Haag wonen in een groot huis en bals en recenties geven". „Nu. zo hoog vliegt Isa niet", ant woordde de moeder „en ze mag ie graag al laat ze dat niet zo merken. Ik had het er laatst met mevrouw Bikkers over. Luister eens. Rob. Meneer Bikkers wil jou graag heioen. Als ie nu eens een eigen bedriif zoudt beginnen met een flinke bedriifsleider die het klapper» van de zweep kent en dan met een vrouw als Isa. dan kwam ie toch weer op je eigen plaats terecht. Wat hindert het dan. dat ie geen diploma hebt!" Ze zag hem doordringend aan. (Wordt vervolgd). kwame leiding van Prof. Dr. Th. C. Vriezen, die ons langs al die Bijbelse plaatsen voert. Vrouwenbond N.V.V. vergaderde. De Federatie W. Z.-Vaanderen van de Vrouwenbond N.V.V. kwam Woensdag middag in Motel de Dobbelaere te Schoondijke bijeen. De voorzitster, mevr. M. S. Dijk-Lang- straat, opende de bijeenkomst, die on danks het bar slechte weer goed be zocht was, met een hartelijk welkomst woord. Mededeling werd gedaan van de plan nen in het komend seizoen een strand- dag te organiseren, waarschijnlijk te Cadzand, terwijl eveneens een bezoek aan de landdag op het programma staat. Ook de komende jaarvergadering, welke te Oostburg zal gehouden worden, werd besproken. De voorzitster deelde mede, dat opge richt is een Algemene Stichting vo<u* Gezinszorg in Z.-Vlaanderen en wekte de leden op, t.z.t. lid van deze Stich ting te worden. Na een korte pauze vertoonde mevr. Dijk een filmstrip over Kopenhagen en vertelde aan de hand hiervan iets over haar ervaringen als deelneemster aan een Unesco-reis naar Denemarken. Nadat nog enkele leuke strips waren vertoond, werd de bijeen komst met het bondslied „Wij Vrou wen" besloten. Aardenburg Hoofdstembureau samengesteld. Door burgemeester en wethouders van Aardenburg is het hoofdstembureau voor de verkiezing van leden van de ge meenteraad als volgt samengesteld: de heer J. M. A. C. van Dongen, voor zitter: de heer A. I. Catsman, plaatever- vangend voorzitter en tot leden, de he ren C. Sturtewaegen, J. M. Paridaen en B. W. F. Haaksman de Koster. Jaarvergadering K.A.B. De afdeling Aardenburg.van de K.A.B hield in de zaal van hotel „De Roode Leeuw" een jaarvergadering onder voor zitterschap van de heer L. van Belle- ghem. Het verslag van de penningmees ter gaf een batig saldo. Bij de bestuurs verkiezing werd in de plaats van het afgetreden lid H. Lampo, gekozen de heer F. van Waes. Nadat de voorzitte** had gewezen op het vele werk dat de heer Lampo voor de afdeling had ver richt, dankte het scheidende lid voor de prettige samenwerking in de afgelonen jaren. Tot leden van de controlecom missie werden benoemd de heren E. Quataert, K. Kolmeijer en C. Dhondt. Hierna gaf de heer J. J. van de Voorde, districtebestuurder van de K.A.B. uit Sluiskil, een uiteenzetting over de be lastingwetgeving. Kapelaan J. de Kerf hield nog een lezing met lichtbeelden over zijn reis naar Scandinavië. Waterlandkerkje Jaarvergadering Z.L.M. De afdeling Waterlandkerkje van de Z.L.M. hield in het café „In den Ko ning" haar jaarvergadering. In zijn openingswoord wees de voor zitter, de heer M. J. Verbrugge, er op dat, nu er in de landbouw vele nieuwe arbeidsmethoden toegepast worden, het noodzakelijk zal zijn dat de jonge boer en zijn personeel bedreven zullen die nen te zijn in de omgang en kennis van de machines. Gelukkig bestaat de mo gelijkheid zich daarin te scholen reeds in voldoende mate. n.l. aan de land- bouwpraktijkschool te Schoondijke en de Rijkswerkplaats-inrichting te Ter- neuzen. Meer scholing en dus meerkos ten, maar bedenk wel dat dit geldt voor vrijwel alle beroepen en bedrijven Spr. wees er verder op dat in Frankrijk door toepassing van nieuwe arbeids methoden er per arbeider meer graan geoogst en meer tonnen suikerbieten aan de fabriek komen dan bij ons. Op de meeste boerderijen treft men verouderde gebouwen aan en zelfs de boerderijen die in de nieuwe polders gebouwd zijn voldoen niet meer aan eisen van doelmatig gebruik. Bij het punt bestuursverkiezing werd de voorzitter opnieuw gekozen. Mr. Schlingemann belichtte uitvoerig de landbouwpolitiek in E. E. G.-verband Daarna hield hij een lezing over zijn excursie naar Joegoslavië, welke met veel aandacht beluisterd werd. Hierna werd de Z.L.M-journaalfilm gedraaid. De vergadering was goed bezocht door een groot aantal leden met hun dames. IJzendljke Uitvoering dameskoor. In het „Hofzichttheater' gaf het da meskoor ..Zanglust" te IJzendljke haar jaarlijks winterconcert. De belangstel- line was zeer groot. Mevr. E. Dees-Rls«eeuw. voor-itster van het koor, snrak een welkomstwoord, waarna werd overgegaan tot afwe-king van het goed ingestudeerde, afwisselen de nrogramma. Vooral het concoursnummer ps. 23 en „lm weissen Rössl" vielen zeer in de smaak. Tot slot werd het toneelstukje „Ama- 11a Azalia" opgevoerd. Vergadering hengelclub. De hengelaarselub „Lukt het vandaag niet. lukt het morzpn" hield in bet. mfp „De Does" een algemene vergadering. De heer Jos Wijffels, voorzitter, sprak rijn spijt uit over de geringe opkomst van de leden. Uit het verslag van de penningmees ter bleek, dat er een batig saldo was van f 371,29. Het aantal leden bleek ln het afgelo pen jaar flink gestegen te zijn. Voor het viswater „De Veste" zullen de dag vergunningen worden verhoogd tot f 1.50. Besloten werd om een hoeveel heid kleine brasem aan te kopen om uit te zetten. De begroting voor 1962 liet een be drag aan inkomsten en uitgaven zien van f 746,29 met een post onvoorzien van f 335,29. De aftredende bestuursleden, de he ren J. de Does en G. Bleijenbergh, wer den herkozen. Voor de leden zullen de volgende wedstrij[den worden georganiseerdvoor wedstrijd 4 Maart, kampioenwedstrijd 2 Juni en 4 Aug., zeehengelwedstrijd 5 Aug. De secretaris deelde mede, dat over het bevissen van de Braakman nog nadere mededelingen zullen worden ge daan. Bij de rondvraag werd geïnformeerd naar de snoekstand op de Veste. Het bestuur meende, dat er in dat viswater behoorlijk grote exemplaren zitten. Maar omdat er niet op deze vissen wordt gehengeld, is daarover weinig bekend. Tot lid van de kascommissie werden benoemd de heren F. de Jong en Jac. de Fouw. Sluis Muziekuitvoering. De muziekvereniging „Apolio" gaf ln café „Lamminsvliet" zijn jaarlijks con cert. Het muzikale gedeelte werd afge wisseld door conference van de Vlaamse humorist Lou Sterda. Na afloop was er nog een gezellig bal, verzorgd door de band „Accordeonetta". Ten bate van het plaatselijk actiecomité 10 x 10, werd van iedere bezoeker een kleine bijdrage gevraagd. Cadzand Prijskaarting. Zaterdag j.l. werd ln café „Buiten- lust" een prijskamp met de jaskaart ge houden. Er waren een 50-tal deelnemers De uitslag was als volgt: 1. W. I. Goos- senI. J. Misilje; 2. A. H. van Iwaar- denL. M. van Liere; 3. W. FockeS. Masclee. Verliezers: 1. A. J. ^e Groote I. C. de Gardeijn: 2. G. J. OvereenJ. A. van Hee. Oostburg Cursus Individuele Zelfbescherming. In het gemeentehuls te Oostburg werd Woensdagmorgen een driedaagse cur sus geopend voor Individuele Zelfbe scherming. Deze cursus zal op drie ach tereenvolgende Woensdagen worden ge geven. Er waren 28 deelneemsters, die wel kom werden geheten door mej. B. C. J. Vroom uit Middelburg. Na de koffie sprak mej. Schrijver uit Goes over het atoomgevaar en de be veiligingsmaatregelen die men kan tref fen tegen de z.g. fall out, de gevaarlijke stof die na een ontploffing vrij komt. Zij legde er de nadruk op, dat beslist de kans bestaat dat men atoomontplof fingen overleeft, als men niet te dicht bij de kernhaard is en men voldoende op de hoogte is van de te nemen vei ligheidsmaatregelen, Nade lunch besprak mej. Vroom het onderwerp brandbestrijding en brand gevaar, waarna mevr. Lisnet uit Den Haag de radio-activiteit onder de aan dacht bracht. In het kleine zaaltje van het gemeentehuis werd een bij deze cursus behorende film vertoond. Burgemeester J. L. van Leeuwen kwam tijdens de middagpauze met het gezel schap kennismaken. De volgende cursusdag is bepaald op Woensdag 21 Februari. Schoondijke Viering 15-jarig bestaan. Een dezer dagen vierden de Herv. meisjes- en jongensvereniging „De Zonnestraaltjes" en „Nieuw Leven" te Schoondijke hun 15-jarig bestaan. De voorzitter, de heer Wim Huigh, had het genoegen vele leden en oud leden welkom te mogen heten. Een bij zonder woord van welkom richtte hij tot Ds. Brinkman, Ds. Brezet burge meester Hoftijzer. de wethouders J. de Feijter en P. Toesseint en de president kerkvoogd, de heer A. Verkruijsse. In een uitgebreid overzicht van de af gelopen 15 jaar besprak de voorz. het wel en wee der clubs van hun oprich ting door Ds. en mevr. Schopenhauer tot heden. De diverse ups en downs, on der de verschillende bestuursleden, heb ben zeker het karakter der clubs niet onberoerd gelaten. Velen, en dan voornamelijk meisjes, kunnen nog lid worden, meende de voorz. te mogen opmerken. Zowel door gebrek aan leiding of te weinig leden in een bepaalde groep, is er gecombineerd moeten worden, dit in tegenstelling tot vroeger, toen alle clubs afzonderlijk op traden. Namens de kerkeraad en gemeente sprak Ds. Brinkman, terwijl Burgemees ter Hoftijzer namens het gemeentebe stuur felicitaties aanbood. Hij maakte tevens van de gelegenheid gebruik die per in te gaan op de taak der jeugd ln al zijn geledingen sinds eeuwen her. Mevr. Kramer feliciteerde namens de Herv. Streekjeugdcentrale, terwijl Ds. Brezet, adviseur der Jeugddienstcom missie, eveneens felicitaties aanbood. Een hartelijk woord sprak voorzitter W. Huigh vervolgens tot de heren J. Butler, bestuurslid van Nieuw Leven en J. Verkruijsse, beiden sedert de oprich ting lid. Het was hem dan ook een ge noegen te kunnen mededelen, dat de heer J. Verkruijsse benoemd was tot

De Schakel | 1962 | | pagina 2