ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN VJ Plaatselijk Nieuws De zoon van de burgemeester dejchakel ALG NIEUWS BLAD 16e Jaargang - Nr. Sjó' Vrijdag 16 Febr. 1962 Verschijnt iedere vrijdag A bonmmentsfirij s t 1,25 p. kw.; franco p. post f1,50 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS UITGEVERS: :FA> SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL., BIJSTAND (UW Zaterdag 17 Februari vangt door het gehele land een nationale aktie aan voor alle gezindten, die ten doel heeft bijstand te verlenen aan Gezinszorg, Gebrekkigenzorg, Jeugdzorg en Wijk en Buurtwerk. De aktie is genaamd' BIJSTAND-4. Loten in 5 verschillende afbeeldingen zullen a f 1,- per stuk ver krijgbaar zijn. Aan deze loterij-aktie (moderne con troleerbare collecte) zijn f 225.000,- prijzen verbonden, waaronder weer 5 woonhuizen van f 25.000,- per stuk. Wanneer men 10 loten koopt om deze te verkopen aan familie, vrienden, re laties en bekenden, dan ontvangt men een gratis waardecoupon bij de loten. Aan deze waardecoupons zijn totaal f 20.000,- gratis prijzen verbonden. Men kan ook loten bestellen door middel van de giro. Het gironummer luidt: 5 (vijf) ten name van Bijstand- Oostburg C.H.TJ.-afdeling koos bestuursleden. In hotel „De Éénhoorn" hield de afd. Oostburg van de C.H.U. haar jaarlijkse ledenvergadering. De heer A. van Zuilen, voorzitter, heette allen welkom, waarna hij mede deelde, dat het secretariaat van de af deling vacant is wegens vertrek uit de gemeente van de heer J. van der Tem pel, terwijl ook nog voorzien moet wor den in een reeds langer bestaande va cature. Bij de hierop volgende verkie zing werden de heren W.Seben en H. Enkelaar als bestuurslid gekozen, ter wijl de vervulling van het secretariaat in het bestuur nader zal worden be keken Het verdere gedeelte van de ver gadering werd gevuld met een bespre king van de komende verkiezingen voor de leden van de Provinciale Staten en de gemeenteraad. Wat betreft de eerst genoemde verkiezing werd uitvoerig ge sproken over de te voeren propaganda, voor de gemeenteraadsverkiezing werd de samenwerking met de A.R.P. en S.G.P. besproken. Het bestuur zal hier over een bespreking met de besturen van deze beide politieke partijen hou den. Eerst na de uitslag van dit overleg zal beslist worden of er meer samen werking zal kunnen plaats vinden. Belastingambtenaren vergaderden. Vorige week Donderdag hield de Sub groep Belastingen van de afd. West Z. Vlaanderen van de A.R.K.A. een goed bezochte jaarvergadering, onder voor zitterschap van de heer A. van Loen- hout, in hotel „De Éénhoorn". De heer M. L. Vercruijsse, secretaris, gaf in zijn jaarverslag een opsomming van de belangrijkste gebeurtenissen cn activiteiten der vereniging in het afge lopen jaar. Volgens dit verslag bedraagt het aantal leden momenteel 44. De secretaris, die aan de beurt van aftreden was, werd met algem. stem- zorg HUN borg!) Rotterdam. Gironummer: Vijf. Wanneer men per giro 10 loten bestelt, dan wordt bij die 10 loten de Sub-medewerkers coupon gevoegd. Mocht u de loterij vorm niet am biëren? Het Koningin Juliana Fonds heeft voor giften een speciaal gironum mer en dat luidt: 433 ten name van ge noemd Fonds. Met regelmaat worden wij door week-, dag- en maandbladen, door middel van de radio en niet te vergeten televisie, geconfronteerd met de noden die hier voor zijn genoemd. Wij nemen ons dan voor bijstand te verlenen, maar mees tentijds ontbreekt ons de juiste weg voor die hulpverlening. De Bijstand-4 aktie in de vorm van een controleerbare collecte biedt thans aan alle Nederlandse mannen en vrou wen de mogelijkheid tot hulpverlening. men herkozen. Als afgevaardigde naar de jaarver gadering van de landelijke subgroep Belastingen werden gekozen de heren A. van Loenhout en M. L. Vercruijsse. De heer L. A. Schuurmans uit Den Haag, secretaris van de landelijke Sub groep Belastingen, sprak aan het slot der vergadering over het in de kring- van belastingambtenaren actuele on derwerp: „Het nieuwe promotie-beleid bij de Belastingdienst". Vergadering onderwijzers. De afd. W. Z.-Vlaanderen van de Ned. Onderwijzersvereniging hield in hotel „De Éénhoorn" te Oostburg een buiten gewone vergadering. Aanwezig waren o.m. de heer J. Lootsma uit Amsterdam, als voorzitter van deze organisatie en de he^r J. Glerura uit Ierseke, hoofdbe stuurslid voor Zeeland. Tijdens de midda°-zitting hirid de heer Lootsma een inleiding over het rapport: „Nieuwe beheersvormen voor de openbare school". Na een gemeenschappelijke koffie- maaltijd, waarbij ook de dames uitge nodigd werden, bracht de toneelgroep van de afdeling het blijspel: „Hier ge beurt nooit iets". De heer J. Robijn uit Breskens kon hier een aantal vertegenwoordigers van oudercommissies uit de streek welkom heten, alsmede verschillende bestuurs leden van afdelingen voor Volksonder wijs. Hij bracht de spelers dank voor het gebodene en wenste hen op het tournee door de streek voor Volksonderwijs veel succes toe. Voorlichtingsavond. Zaterdag j.l. is in de Kath. Kring in het kader van de werkverruiming in West Z.-Vl. een voorlichtingsvergade ring gehouden, waarvoor een vrij goecle belangstelling bestond. Een vertegen woordiger van een Sluisse schoenfabriek zette de arbeidsmogelijkheden uiteen, die deze nieuwe fabriek biedt. Ook werd gesproken over de arbeidstijden en -methoden. Ook de districtsbestuurder van de K.A.B., de heer J. van de Voorde uit Sluiskil, woonde de bijeenkomst bij. Cursus voor C.B.T.B. en C.J.B.T.B. De West Z.-Vlaamse C.B.T.B. en C.J. B.T.B. houden voor belangstellende le den in hotel „De Éénhoorn" te Oost burg een cursus van een 6-tal avonden Drs. Dijkgraaf uit Goes, secretaris van het Landbouw-coöperatie-centrum in Zuid-West Nederland, behandelde ge durende de eerste drie avonden het on derwerp: „Financiering van de land bouwbedrijven". Het tweede gedeelte van de cursus begon vorige week Woensdag. De heer J. J. Ubbink uit Middelburg sprak over het onderwerp: „Onteigeningen". Er bestaat een goede belangstelling voor deze cursus. Verrassingen. De Oostburgse afdeling van het Rode Kruis heeft wel een zeer bijzondere en welkome attentie gekregen, in de vorm van een vondst, die afdelingssecretaris M. I. Hoste deed in zijn brievenbus. Er zat n.l. een blanco enveloppe in. die op zichzelf niet zoveel beloofde. Maar wie schetst de verbazing van de heer Hoste, toen daar niet minder dan f 140,uit kwam. Een briefje meldde: „Voor het Rode Kruis". Meer niet. De onbekende gever (ster) kan er verzekerd van zijn. dat deze gift in bijzondere dank is aan vaard. Hierbij nog gevoegd de wel zeer geslaaede ledenwerfactie in Breskens die tot resultaat had 100 nieuwe leden, kan gezegd worden dat het „Rode Kruis" zich momenteel wel in een zeer goede belangstelling mag verheugen. Breskens Jaarvergadering Het Wit-Gele Kruis. Het Wit-Gele Kruis te Breskens hield haar jaarvergadering. De begroting 1962 geeft een nadelig saldo te zien, dit in verband met de aanschaf van verplegingsartikelen. Een aanvraag om verhoging van de subsidie is bij de gemeente ingediend. Ook de werkzaamheden van de wijkzus ter vergen steeds grotere uitgaven. Aandacht werd besteed aan de begin April te houden Emmabloemcollecte. Op 13 Maart a.s. zal de cursus kleu terverzorging beginnen, die uit 8 lessen zal bestaan. Tot slot van deze vergade ring hield Zr. Vernimmen, districtsver pleegster, een causerie met als onder werp: „Hoe voorkomt men ziekte?" Vergadering Winkeliersvereniging Dinsdag j.l. hield de Winkeliersvereni ging „Ons Belang" te Breskens haar al gemene vergadering in hotel Roest. De voorzitter, de heer A. Versprille, sprak een welkomstwoord, waarbij hij de geringe opkomst toeschreef aan de buitengewoon slechte weersomstandig heden. Hij wenste vervolgens de aan wezigen nog een in alle opzichten ge lukkig 1962 toe. De secretaris, de heer W. v. d. Casteel. las hierop de notulen der vorige verga dering voor, die behoudens een enkele opmerking, onveranderd werden goed gekeurd. Uit het jaarverslag bleek, dat het le dental was toegenomen en de gehou den actie, alsmede het St. Nicolaasfeest voor de schoolkinderen zeer goed ge slaagd zijn. Het verslag van de penningmeester, de heer J. Vergouwe, gaf een batig sal do te zien. Op een vraag van een der aanwezigen naar het resultaat van de gehouden actie, deelde de penningmees ter mede, dat er ruim 200.000 loten om gezet zijn, waardoor de drie verenigin gen waarvoor de actie gevoerd werd, een flink bedrag in hun kas zagen vloeien De voorzitter dankte zowel de secre taris als penningmeester voor het netjes bijhouden der bescheiden. Tot leden van de kascommissie wer den benoemd de heren W. Rookus en W. Hamelijnek. Bij de ingek. stukken werd een brief voorgelezen van mevr. Poissonnier, waarin deze namens de bejaarden van Breskens nogmaals haar dank betuigde voor de gehouden actie. Van een 7-tal verenigingen uit de gemeente was in middels een schrijven ontvangen om ook in aanmerking te mogen komen bij eventueel te organiseren winkel acties. Van het Visserij-Comité was een schrijven ingekomen met het verzoek om ook in 1962 weer een subsidie te mo gen ontvangen voor het te organiseren Visserijfeest. Besloten werd om, evenals vorig jaar, f 150,- beschikbaar te stellen. Bij het punt bespreking nieuwe ac ties, deelde de voorzitter mede, dat het bestuur voornemens is om dit jaar een 3-tal acties op touw te zetten. Hierbij gingen stemmen uit de vergadering op dat dit wel wat veel is. Uiteindelijk werd besloten om een voorjaarsactie te orga niseren. Over de andere twee in uitzicht gestelde acties zal op een der volgende vergaderingen worden beslist. Bij deze bespreking bracht de voorzitter ook naar voren het laten rijden van een reclame-karavaan door West Z.-Vlaan deren en hiervoor eventueel een ver goeding in uitzicht te stellen aan de leden die met hun auto hieraan deel nemen. Na uitvoerige bespreking ging men accoord met 10 ct. per km. Deze kosten in mindering te brengen van de opbrengst der actie. Deze zaak zal ech ter nog nader door het bestuur bekeken worden. Bij de rondvraag, waarvan een druk gebruik gemaakt werd, kwam de win kelsluiting en een halve dag sluiten voor de verschillende branches ter sprake Na langdurige discussies werd besloten deze punten voor bespreking op de eerstvolgende agenda te plaatsen. Hierop sloot de voorzitter de verga dering. Youth for Christ. Op 31 Maart a.s. hoopt de afd. West Z.-Vl. van de „Youth for Christ" een grote meeting te houden in zaal „Casi no" te Breskens. Verschillende personen zijn reeds uitgenodigd om hieraan mede te werken, o.a. is een kunstfluiter en een mannenkwartet, de gebr. Spaar garen, bekend van de radio, uitgeno digd. Als spreker is iemand gevraagd, die op uitzending door de C.A.M.A. naar Suriname wacht. Er wordt naar ge streefd om een programma van hoog gehalte te kunnen bieden. Men hoopt door een groots opgezette reclame campagne veel oudere en vooral ook jongere mensen op deze rally te mogen ontvangen. Reddingsboot voer uit. Zaterdag j.l. zijn op de Noordzee, vijf Feuilleton door TOM LODEWIJK 18 „Goed, jij beschouwt hem als je eigen zoon. Dat kan ik me begrijpen. Het zou mij ook geen moeite kosten. Ik zou hem graag als onze eigen zoon zien. Maai er is een andere kant aan de zaak. Hij wordt onze schoonzoon. Maar de deftige familie Van Liempden van Heer waar den krijgt een schoondochter, die uit een heel andere kring komt. De doch ter van de bedrijfsleider van Korrenga, een doodgewone arbeider, een man die langs de harde weg zich een plaats in de maatschappij heeft weten te ver werven". „Juist", stemde Rie toe. „En nu kun nen we allemaal mooi praten van vrij heid, gelijkheid en broederschap, maar er zijn verschillen. Als Rob een wees was, zou ik geen ogenblik geaarzeld hebben ja te zeggen, want ik hou van hem. Eigenlijk al vanaf het eerste ogen blik dat hij hier kwam, zo bescheiden. Ik vond dat ie ons allemaal de baas was, maar hij was zo erkentelijk dat wij hem bij ons ontvingen. Die jongen heeft geen snars verbeelding, hij is de een voud zelf, hij is eerlijk, ik vertrouw 'm door en door enfin ik hou van 'm En hij van mij. En daar moest ik stik- gelukkig om zijn en ik voel me dood ongelukkig! En opeens borg ze het hoofd in de handen en zat met schokkende schouders in haar stoel. De moeder stond op en legde haar hand op de blonde haren. „Nee, nee", praatte ze zacht. „Nee kind, dat hoeft niet. Jij hoeft niet on gelukkig te worden. Maar je zult het niet gemakkelijk hebben. En hij ook niet. Maar je moet maar denken, goud doorstaat de vuurproef. Als jullie echt van elkaar houdt, kom je dat alles te boven en wordt je liefde nog veel ster ker. Denk maar aan vader en mij". Koster knikte nadenkend. Zijn vrouw, dochter van een onderwijzer, was in die tijd ook ver boven zijn stand geweest. Hij, een doodarme duvelstoejager, had het gewaagd, haar te benaderen. Zijn volharding, zijn eerlijkheid, hadden haar alle andere gedachten doen opge ven. En ze had er nooit spijt van gehad. Maar wat dat thuis voor een geduvel gegeven had! Zij, de knappe Lientje Brouwers, met die knul van Koster uit dat grote, rommelige gezin daar aan de Veendijk! En hij dacht aan haar eerste bezoek in die grote, roezemoezige huis kamer, waar een moede, zwakke vrouw zo'n beetje met de Franse slag probeer de tien rekels te regeren Ja, zijn vrouw moest toch ook wel begrijpen, dat de geschiedenis zich herhaalde. Zijn Rie, een Mevrouw Van Liempden van Heerwaarden het was te mal om los te lopen! „Kijk es kind", zei hij toen beslist. „Eén ding staat vast' wij leggen je niets in de weg. En ookwij weten onze plaats. Wij zullen heus niet bij de deftige bur gemeestersfamilie de stoep platlopen, de aanstaande schoonouders. Maak je niet ongerust. Je kent ons wel je bent uit hetzelfde hout gesneden. Wij heb ben onze trots en jij hebt daar een flin ke portie van beet. Gelukkig, maar ook lastig. Voor jou. Dit is een zaak tussen Rob en jou alléén. Als je over al die moeilijkheden heen wilt stappen om hem, als je denkt dat je ondanks alles met hem gelukkig kunt worden „Ik zou zonder hem ongelukkig zijn", antwoordde het meisje zacht. „Nou, kijk es an. Tussen jullie tweeën is het goed in orde. Onze zegen heb je. En verder zal Rob moeten tonen of hij werkelijk een kerel is. Want alleen aan een kerel gun ik mijn dochter, of hij nou kolentremmer is of minister!" „Jullie bent schatten", zei Rie warm, „ik zag er zo tegen op het jullie te ver tellen en jullie begrijpt het goed. Mor gen komt Rob, moeder, dan wil hij met u praten. Maar ik heb beloofd, u eerst een en ander te vertellen, dan was het makkelijker". „Hoe lang wist jij het al?" vorste va der. „Al maanden", antwoordde Rie en ze glimlachte. „Dacht u dat het anders zo lang geduurd had, voor ik Rob het ja woord gaf?" Het was, voor de Zaterdagavond, on-, gewoon rustig in de grote burgemees tersvilla. Rob. bijna onherkenbaar in 'n keurig donkergrijs pak, zat met zijn va der en moeder rond de schemerlamo. Vera speelde in de andere kamer piano. Alles ademde vrede en huiselijkheid Maar Rob zat al* op spelden. De telefoon rinkelde. De burgemeester stond op. Rob en zijn moeder bleven zwijgend achter. Even later stak Van Liempden het hoofd om de hoek van de deur. „Bikkers belt op en ik moet even op de studeerkamer wat voor hem nakij ken. Met een kwartiertje ben ik er weer. Heb je dan koffie, Agnes?" „Ja, hoor", antwoordde ze. „ga jij maar. Als het te lang duurt brengt Vera het wel even bij .ie boven". „Die Bikkers", hervatte ze tegen Rob. „dat is toch een geweldige vent. Ik mag hem graag". „Ik ook", bevestigde Rob. „Hij heeft ook heel veel aan zijn vrouw te danken", ging mevrouw Van Liempden voort, „je weet. hij is maar heel gewoon begonnen. Maar zij heeft, van haar kant, net zo hard aan zijn succes gewerkt als hij. Zij bezorgde hem

De Schakel | 1962 | | pagina 1