CORSETTEN OÜWEIDIJK VJ J- De LAATSTE week! Er zijn nieuwe koopjes in MANTELS. JAPONNEN en STOFFEN het is OPRUIMINGSFEEST bij BOBBE uw modehuis in vlissingen .r Feuilleton De zoon van de burgemeester de ichakel AlG NIEUWS BLAD DRUKKERS-UITGEVERS ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS 16e Jaargang - Nr. 853 Vrijdag 26 Januari 1962 Verschynt iedere vrijdag A bonnementsprij s t 1,25 p. kw.; franco p. post f1,50 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; by abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01172) 429 - GiftO 358296 Plaatselijk Nieuws Oostburg Raadsvergadering Tijdens de openbare raadsvergade ring der gemeente Oostburg sprak bur gemeester J. L. van Leeuwen een Nieuw jaarsrede uit, waarin hij o.m. zei, dat de opgaande lijn, wat de economische ac tiviteiten betreft, voor Oostburg is voortgezet. Dit feit geeft de vrij sterke positie van Oostburg duidelijk aan. Over de loop der bevolking die voor Oostburg, zoals bekend, sterk achteruit liep, zei de burgemeester dat het inwo nertal is verminderd met 103. Dit is voornamelijk te wijten aan het vertrek van een groot aantal Ambonnezen. Er vertrokken totaal 382 mensen uit Oost burg, waartegenover een vestiging stond van 248 personen. Een groot aantal per sonen tracht zich te Oostburg te vesti gen, doch er is een tekort aan woon ruimte. Naast de 195 woningwetwonin gen heeft de gemeente 2 leraarswonin gen, 2 woningen en een ambtswoning. Hier naast zijn er nog 68 stenen en 19 houten noodwoningen. De totale wo ningvoorraad te Oostburg is 1185. De houten woningen dienen zo spoedig mo gelijk aan de bewoning te worden ont trokken. Gedurende de laatste storm is een woning zwaar beschadigd. Geluk kig kon het bewonend gezin aan een ander huis worden geholpen. Dit was echter al toegewezen aan een ander ge zin, waarvoor deze gang van zaken een teleurstelling was. Het bungalowpark Het Schuttebocht kwam in het afgelopen jaar bestedings- klaar. Ter voorbereiding van woning bouw werden het afgelopen jaar de in het uitbreidingsplan liggende gronden, grenzende aan de Zuidzandsestraat. aangekocht. In gezamenlijk overleg met de ge meenten in West Z.-Vlaanderen zal het komende jaar worden overgegaan tot de bouw van een B.L.O.-school en een nieu we werkplaats voor gehandicapten. Voorts worden stappen ondernomen om te komen tot de bouw van een nieuw r.k. ziekenhuis. Aanbesteed en gegund werd inmiddels de bouw van een nieuwe technische school. Gezien het grote aan tal leerlingen dat te Oostburg de scho len bezoekt, is het aantal processen- verbaal dat de politie tegen jeugdige personen opmaakte, zeer gering. Er wer den 4 verbalen opgemaakt, waarbij 16 jeugdigen betrokken waren. Het onderwijs te Oostburg heeft te kampen met moeilijkheden. Het is uiterst moeilijk steeds tijdig vervangers aan te trekken voor vacatures. Ook kon dit jaar geen gymnastiekonderwijzer ge vonden worden. Er komen bij het ge hele onderwijs vrij veel mutaties voor. De r.k. H.B.S. werd het afgelopen jaar uitgebreid met een U.L.O. school. Het bestaande gebouwencomplex zal daar voor in de nabije toekomst worden uit gebreid. De Contact-commissie voor de Streek- ontwikkeling was niet actief werkzaam. Na één algemene vergadering, in Juni gehouden voor alle gemeentebestuur ders en raadsleden van W. Z.-Vl., werd nog één bestuursvergadering gehouden te Aardenburg. Deze vorm van streek- samenwerking lijdt onder de grote be zetheid van de leidinggevende bestuurs leden. Door het tekort aan regelmatige samenwerking werden de verschillende groeperingen voor een beperkter ge- b iedssam en we rking gestimuleerd tot zelfstandig handelen. Zo ontstond een samenwerking tot gemeenschappelijke ontsluiting van industrieterreinen tus sen de gemeenten Breskens, Groede, Schoondijke en Hoofdplaat, buiten het overleg van de commissie Streekontwik- keling en zo hielden eveneens de re creatiegemeenten hun werkingssfeer be perkt tot de gemeenten die stranden in hun gebied hebben liggen. Het stich ten van nieuwe weekmarkten werd niet besproken in de Streekontwikkelings- commissie, hoewel er een 2-tal van der gelijke markten in de streek werden bij gevoegd. Hoe de streekontwikkeling tot gezamenlijke aanpak moet worden ge bracht lijkt vooralsnog een groot pro bleem. Daarbij is het vestigen van in dustrieën in de streek een vraagstuk op zichzelf, want een der grootste proble men daarbij is op welke manier de ver eiste arbeiders te vinden zijn. Er is n.l. een grote spanning waarneembaar tus sen lonen in ons gebied, in Zeeland, die in klasse beduidend lager liggen dan in zgn. eerste klasse loongroepen in Ne derland en bovendien zeker met België. Dit verschil in beloning zal voor de loontrekkend en één der grootste hin dernissen worden om werk te aanvaar den in Zeeland, in W. Z.-Vl. althans. De weekmarkt, aldus de burgemeester, is nog steeds vooruitgaande. Er is een tekort aan plaatsruimte op de markt, waarvoor de kooplieden grote belang stelling vertonen. Het aanbod van de kooplieden is echter nog niet groot ge noeg om ook een deel van het Ledel- plein in de wekelijkse markt te betrek ken. Ook de veemarkten zijn een grote attractie voor Oostburg. De veemarkt bestaat in 1962 25 jaar. Er werden te Oostburg 696 kaarten afgegeven voor de veerdiensten voor voetgangers en 94 voor fietsers. Het verenigingsleven van de gehele streek komt voor regionale bijeenkom sten regelmatig te Oostburg samen. De zalen van de verschillende café's en restaurants verleenden vele diensten. Oostburg mist een wandelpark, wat ge zien de bebouwing stellig bij Oostburg zou behoren. De burgemeester betreur de in hoge mate de achteruitgang van het plaatselijke muziekgezelschap en sprak de wens uit, dat de dirigenten moeilijkheden opgelost kunnen worden. Voorts hoopte hij dat een aantal inge zetenen de Harmonie van Oostburg zouden gaan versterken. Het culturele leven, dat vooral gevoed wordt door de Zeeuwse Volks Universiteit ontplooit zich goed. Zowel de plaatselijke toneel gezelschappen als de scholen droegen een belangrijk steentje bij. Spr. betreur de het, dat de V.V.V.-afd. Oostburg is opgeheven. De verschillende sporteve nementen worden steeds goed bezocht en verheugen zich in een stijgende be langstelling. De onderwijsinrichtingen in Oostburg werden per 31 Dec. 1961 bezocht door de volgende aantallen leerlingen per ge noemde inrichting: Koningin Wilhel- mina Lyceum 227, Gemeentelijk Gym nasium 33, de r.k. H.B.S. en M.M.S. 271 de r.k. U.L.O. 44, de openb. U.L.O. 200. de christ. U.L.O. 74, de r.k. lagere school "L_ Maakt dat U or bij komtl T. MEDISCHE 9urchtstraat 13 o OSTBURG 212, de openb. lagere school 150, de christ. lagere school 130, de school voor buitengewoon lager onderwijs 48. de openb. kleuterschool 70, de r.k. kleuter school 68 en de lagere technische school 235. Een totaal dus van 1762 leerlingen: daarenboven telt de muziekschool 182 leerlingen, de balletschool 18 en de be wegingsscholing 80. Tot de voornaamste besluiten van de gemeenteraad behoorden het afgelopen jaar o.m. de benoeming van een ge meente-opzichter, de opdracht voor het bouwrijpmaken van bouwgronden en het gereedmaken van het bungalow park Het Schuttebocht. machtiging voor de realisering van het woningcontin gent en het beschikbaar stellen van een crediet voor de stichting van een alge meen tehuis voor bejaardenzorg. Voorts de gunning van een 20-tal woningwet woningen, alsmede het laatste besluit van het vorig jaar, n.l. de aanleg van een overdekt zwembad. De nieuwe leiding bracht voor het secretarie-personeel met zich mee, dat zij zich aan nieuwe inzichten had aan te passen. De burgemeester zwaaide het ganse personeel een woord van lof toe voor het feit, dat deze aanpassing zo vlot kon verlopen. Er zal voor 1962 nog veel te doen blijven. Het werk in een levende gemeente geraakt nooit ten einde. Na afdoening van het ene pro bleem komt een andere zaak op en dit maakt de arbeid juist interessant. De gemeente Oostburg heeft belang bij het ten uitvoer brengen van een reeds lang door de beide gemeenten Schoondijke en Oostburg goedgekeurde grenswijziging aan de Tragel, waar straks de woning bouw en de bouw voor de uitbreiding van de rioolwaterzuiveringsinstallatie zal moeten plaats hebben. Deze kleine grenswijziging wordt nu opgehouden door een voornemen tot gemeentelijke herindeling van W. Z.-Vlaanderen, zo als door de Minister van Binnenlandse Zaken in 1959 is gesteld. Afgezien van een dergelijke ingrijpende wijziging van gemeentegrenzen, die verscheidene ja ren zal vergen, is het voor onze gemeen te noodzakelijk de grenscorrectie met Schoondijke zelfstandig en spoedig bij wetsontwerp geregeld te zien. De ver betering van de weg Oostburg-Zuidzan- de zal eveneens in dit jaar krachtig moeten worden bepleit, zowel door de gemeente Zuidzande als door Oostburg, want het langs deze weg jaar op jaar sterk toenemende toeristen- en ander verkeer is levensgevaarlijk. De opheffing van het wegbeheer door de gemeenten Waterlandkerkje en Oostburg van de weg naar Waterlandkerkje kan nu ein delijk worden verwacht. Een financieel nadeel door renteverlies voor de ge meente worden de gereed liggende bouwrijpe gronden als de rijksgoedkeu ringen voor de particuliere bouw van woningen zo traag afkomen als nu al sedert lang het geval is. De realisering van het zwembad zal overleg en overredingskracht genoeg eisen, om maar niet te spreken van de financiële verkrapping van het andere nodige voor Oostburg; de straatverlich ting eerste fase zal kunnen worden ge realiseerd. De twee in 1962 te organise ren verkiezingen voor de Prov. Staten en de gemeenteraden, zullen een extra verzwaring van de taak der gemeente secretarie teweeg brengen. Naast deze wat naar voren komende onderwerpen zal er veel te doen blijven in onze ge meente en in de streek. Wij allen zullen er naar ik meen gaarne aan blijven me dewerken. Voor het jaar 1962 wens ik U allen een heel goed jaar toe. aldus besloot de burgemeester zijn Nieuwjaarsrede. Onder de ingek. stukken was de be groting van de A. Kring voor Bescher ming Bevolking voor een gedeelte van 1961 en voor het jaar 1962. Voorts was er de begroting voor het Bi.O.-onder wijs en voor het vervoer van de kinde ren, die dit onderricht volgen. door TOM LODEWIJK 15 Meneer Korrenga zat achter zijn bu reau. Koster stond terzijde, zijn arm leunend op de plint van de betimme ring. „Zeg eh Van Liempden, als je denkt dat ik je gehuurd hebt om hier mijn personeel tegen de grond te slaan, dan ben je toch wel slecht ingelicht", zei me neer Korrenga op barse toon. „Wat zijn dat voor manieren? Denk je dat je van mijn garage een Wildwest kan maken?" Rob schudde het hoofd en zweeg. „Wat sta je daar nou of .ie geen tien kunt tellen? Daarnet was je ook zo be dremmeld niet!" „Er zal wel een aanleiding geweest zijn", kwam de stem van Koster be dachtzaam en zijn ogen monsterden vol verdenking de bleke held in de stoel. „Ik gooide een poetsdoek naar hem toe", sprak de Lange voor zijn beurt „en toen kwam ie op me af en sloeg me half dood". „Is dat zo?" informeerde meneer Kor renga, maar zijn koude ogen keken cri- tisch-ongelovig. „Ik heb hem één klap gegeven", zei Rob stug. „Nou, dat is dan wel een goeie ge weest", constateerde meneer Korrenga, met zijns ondanks iets van appreciatie in zijn stem en hij nam de flinke jon gen tegenover hem scherper op. „Ik geloof veeleer", kwam Koster er tussen, „dat de val op de tegelvloer de oorzaak is geweest dat meneer hier het vaantje streek". „Van 't begin af is ie al bezig", be schuldigde de Lange, „vraagt u het maar aan de andere jongens. Die lef- gooser". „Spaar me je vocabulaire", verzocht meneer Korrenga. „Je kunt nu wel weer aan je werk gaan en gooi voortaan niet meer met poetsdoeken. Met jou, Van Liempden, moet ik nog een ernstig woordje spreken". De Lange verdween met een triom fantelijke blik en ging in de werkplaats ijverig vertellen, dat die opschepper daar binnen voor zeven centen kreee van de baas, tot Gijs hem welwillend verzocht zijn kaken op elkaar te hou den, anders kon hij voor de tweede keer op de tegeltjes gaan slapen. „Vertel me eens precies", vroeg me neer Korrenga, „wat er gebeurd is. Ga daar zitten. Ik wil weten wat er in m'n bedrijf voorvalt en ik moet geen ruzies. Ais jij je hier niet thuis voelt en met de mensen niet kunt opschiepen, dan kan ik je niet gebruiken. Ik moet een goede geest onder mijn personeel heb ben". Rob keek naar Koster, maar die staarde uit het raam. „Ik kan met de meesten goed opschie ten", zei Rob, „maar er zijn er een paar die me niet mogen. De Lange is er één van. Hij gooide me de poetsdoek naar het hoofd toen ik koffie stond te drin ken en daardoor morste ik alle koffie over m'n kleren". De heer Korrenga keek naar de blau we overall, waarop de donkere plekken nog zichtbaar waren. „Accoord", zei hij, ,,'t is geen fijne grap, maar daar moet je tegen kunnen. Dat is nog geen reden om iemand bijna naar de andere wereld te slaan". „Dat was ook de reden niet", ant woordde Rob en voelde hoe hij kleurde. „Wat was de reden dan?" „Hij zei iets". „Iets iets wat?" „Dat eh hij wierp weer een blik naar Koster, „dat kan ik niet zeggen". „Was het zo erg?" „Niet zo erg zo gemeen". „Gemeen zo hm, hm. Nou ja, Van Liempden, ik geef je nog een waar schuwing, je houdt je handen thuis. Je ziet maar dat je 't met je mond afdoet. Ik wil geen gevechten in m'n bedrijf. Als 't nog eens gebeurt ga je er onher roepelijk uit. Rechtsomkeert en de groe ten". En daarmee kon Rob gaan. In de garage ging een zacht gejoel op toen hij weer binnen kwam. Maar vlak achter hem liep Koster. En die wierp zo'n koude, waarschuwende blik in de richting van De Lange en zijn kornui ten, dat deze zich verschrikt over hun werk bogen. Want als chef Koster be gon was het niet mis! Toen de middagpauze was aangebro ken, nam Koster hem even apart. „Geen gekheid Rob", zei hij, „wat is er precies gebeurt. Ik moet het weten. Ik kan geen heibel in de zaak hebben. Jij gaat er uit of zij gaan er uit". „Zo erg is het toch niet?" vroeg Rob verschrikt. „Zo erg is het wel. Het werk lijdt er onder. Ik moet geen veten tussen het personeel. Ik moet betrouwbare wer kers die goed met elkaar overweg kun nen. Vooruit er mee". Toen vertelde Rob het hele verhaal, natuurlijk zonder de naam van Rie te noemen. „Nou, nou", vond Koster, „zoveel drukte om een meisje. Jo, dat zijn die meiden niet waard". Rob schoot plots in een lach, toen Koster daar zo onbewust het oordeel vel de over zijn bloedeigen dochter. „Waar lach je om?" vroeg die een beetje grimmig. „Neem me niet kwalijk", bond Rob in, „ik lachte u niet uit". „Was ze het waard, dat je het voor haar opnam?" informeerde de chef arg wanend. „Of was het maar zo'n zo'n scharreltje?" Rob aarzelde en zei toen glimlachend;

De Schakel | 1962 | | pagina 1