H. M. van den Hoek, hield de heer Mie- chels een korte inleiding over de kunst en de kunstschilder, die als gewoon mens in het algemeen voor ons in zijn schilderijen uitdrukking geeft aan de dagelijkse belevenissen die hij in zijn schilderij vastlegt. Hij gaf hiervan en kele voorbeelden aan de hand van zijn dia's, waarmee hij begon met de Franse schilders van het impressionisme door het chauvinisme heen tot de heden daagse moderne kunst. Bi] de vele uit leggingen van wat de schilder wel moet hebben bezield om het op deze wijze vast te leggen, kwamen meerdere vra gen en discussies omtrent de schilde rijen, de kleuren, de fragmenten en de diverse betekenissen in zijn geheel. Vooral omtrent de artistieke waarde van de schilderijen en hun betekenis sen, waren er vele spontane reacties uit de zaal. Met een kort woord werd deze avond door de voorzitter gesloten. Algem. vergadering muziekvereniging. Maandagavond J.I. hield de muziek vereniging „E.M.M." te Groede in hotel „De Drie Koningen" haar algemene ver gadering, onder voorzitterschap van de heer P. M. Hoste. In zijn openingswoord deed de voor zitter nog eens een beroep op de jeugd, die zo weinig belangstelling toont vooi de muziekvereniging, om de ouder wor dende leden te kunnen vervangen die wij ook node kunnen missen, zodat het aantal werkende leden steeds afneemt. Hij suggereerde dan ook, zich welhaast meer over de leden dan over de finan ciële zijde der vereniging te moeten bekommeren. Volgens hem was er ook te weinig belangstelling voor deze 10 punten tellende agenda. Niettegen staande dit gaf spr. bij het einde der vergadering toe, dat er juist op deze bijeenkomst door veel personen op een ongedwongen wijze aandacht was be steed aan diverse moeilijke punten, die dan ook breedvoerig werden besproken en waarbij soms ook kritiek uitgeoefend werd, terwijl op andere punten sug- gestisch naar voren kwamen. Dank werd gebracht aan het ge meentebestuur voor de verhoging der subsidie in verband met de in het af gelopen jaar opgerichte drumband. Te vens aan de oud-directeur Brakman voor de van hem ontvangen dankbrief, in verband met de gebrachte serenade bi] zijn muziekjubileum. Verder werd dank gebracht aan allen die aan de pa pieractie hebben meegewerkt waardoor de kas met een flink bedrag werd ver stevigd. Na goedkeuring der notulen en het verslag van de kascontrole-commissie, volgde bestuursverkiezing, waarbij de drie aftredende bestuursleden, de he ren P. Beun, J. van der Hooft en P. Hendriks, die allen herkiesbaar waren, werden herkozen. In de plaats van de heer A. van den Hemel, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd tot be stuurslid gekozen de heer Aug. van den Hemel. Als lid van de kascontrole-com missie werd toegevoegd de heer M. Ro bijn. GmLrent de begroting 1962 was men nog niet direct uitgepraat, ook al in verband met de nieuw opgericht drum band en de aanschaf van nog nieuwe trommels, alsmede eventuele instru menten voor de muziekvereniging zelve. Na de rondvraag, waarin nog enkele vragen gesteld werden, sloot de voor zitter deze zeer geanimeerde vergade ring. Breskens Jaarvergadering Chr. Zangvereniging. De Chr. zangvereniging „God is mijn lied" hield haar jaarvergadering. De voorzitter opende deze met gebed en sprak een woord van welkom tot de ere voorzitter en zijn vrouw, de leden en vrienden. De secretaresse bracht ver slag uit over 1961, waarin o.a. werd ge memoreerd het kerkconcert in de Ned. Herv. Kerk alhier, een kort verslag van de reis, die de vereniging in de zomer van 1961 maakte en het zingen bij zie ken, enz. De penningmeesteresse gaf een over zicht van de financiën, die prima in orde bleken te zijn. Daarna was er be stuursverkiezing. De secretaresse stelde zich herkiesbaar en werd herkozen. De hem omhoog. Schijnbaar kalm. maar met trillende handen, raapte hij de beker op, zette die voorzichtig neer en liep toen naar de groep toe. Het was duidelijk wie de lap gemikt had; de Lange werd als „Willem Teil" luide geprezen en lachende, uitdagende blikken staarden naar Rob, die met een vuile veeg over de wang, langzaam zijn belager naderde. Deed jij dat? vroeg hij. Die dweil was voor jou, je bent nogal op dweilen gesteld, spotte de an der, zich veilig achtend te midden van zijn vrienden. Wat bedoel je daarmee? infor meerde Rob schijnbaar bedaard. Oei, oei, je hebt de jonkheer zijn dame beledigd! hitste de Rooie. De an deren lachten. Rob dacht niet na. Zijn .hand schoot uit. Met één klap sloeg hij zijn lange treiteraar tegen de grond Een gejoel steeg op uit de groep en het scheen dat ze met z'n allen op Rob zouden aanstormen, maar toen de Lange bleef liggen, met een bleek ge zicht op de tegelvloer, schrokken ze. Ook Rob. Hij stond daar als versteend, toen plotseling de chef. Koster, die juist even in het kantoor geweest was zich door de groep heen een weg baande. Achter hem aan kwam Gijs, de reus. penningmeesteresse stelde zich niet herkiesbaar, in haar plaats werd mej B. Hooftman gekozen. Hier tussen door werden enkele voordrachten gegeven. Er zijn in het voorbijgegane jaar heel wat nieuwe leden bijgekomen, yooral de mannen stegen in aantal. Het koor telt momenteel 41 leden. Na dit zakelijke gedeelte volgde enige ontspanning, o.a.: een kort schetsje, hersengymnastiek, terwijl de heer P. Roest een aantal dia's vertoonde van verschillende reizen van het koor en een film van de visserijfeesten. De leden en gasten werden onthaald op koffie, versnaperingen en een roker tje. De voorzitter sloot deze gezellige avond met een kort woord van dank. Duivententoonstelling. Zaterdag JJL hield de duivenvereni- ging „De reisduif" een goed geslaagde tentoonstelling in zaal „Casino", waar voor veel belangstelling bestond. Er werden 160 duiven ingezonden. Keur meester was de heer G. de Wever uit Schoondijke. De uitslag was als volgt: OUDE DOFFERS: le prijs A. Ver sprille; 2e en 3e Sj. Janssen; 4e L. Bas ting; 5e J. Weststrate; 6e Sj. Janssen; 7e J. v. d. Ljjke; 8e A. Versprille; 9e A. W. Verduijn; 10e Staal; lie A. Ver sprille; Eerv. verm. A. W. Verduijn. OUDE DUIVINNEN: le prijs: J. Weststrate; 2e en 3e Van Weijnsbergen; 4e A. W. Verduijn; 5e J. Weststrate; Zeer eerv. verm. Staal. JARIGE DOFFERS: le prijs: J. V. d. Lijke; 2e en 3e Sj. Janssen; 4e A. Versprille; 5e Van Weijnsbergen; 6e W. Carels. JARIGE DUIVINNEN: le prijs: J. de Jonge; 2e L. Basting; 3e en 4e Staal; 5e A. W. Verduijn; Eerv. verm. A. Jan sen. JONGE DOFFERS: le prijs: Sj. Jans sen; 2e W. Carels; 3e en 4e Sj. Janssen; 5e A. W. Verduijn; 6e Sj. Janssen; 7e J. v. d. Lijke; 8e Sj. Janssen; 9e J. v. d. Lijke; 10e W. Carels; lie J. v. d. Lijke. JONGE DUIVINNEN: le prijs: A. W. Verduijn; 2e J. de Jonge; 3e A. W. Ver duijn; 4e J. v. d. Lijke; 5e A. W. Ver duijn; 6e A. Jansen; 7e A. Versprille; 8e J. v. d. Lijke; 9e Van Weijnsbergen: 10e W. Carels; 11e en Zeer eerv. verm. J. v. d. Lijke NAJAARS DOFFERS: le en 2e prijs: A. W. Verduijn; 3e W. Carels. NAJAARS DUIVINNEN: le en 2e prijs: W. Carels; 3e A. Jansen. KAMPIOEN DOFFERS: A. Versprille. KAMPIOEN DUIVINNEN: J. de Jonge Ontspanningsavond Plattelandsvrou wen. Door de gezamenlijke afdelingen in West Z.-Vlaanderen van de Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen werd een ontspanningsavond gehouden in zaal „Casino" te Breskens. De belang stelling was groot. Door de heer F. B. Carbasihs Weber uit Velp van het Koninklijk Instituut voor de Tropen, werd een voordracht met dia's gehouden over „Sudan, het land van de Zwarten". In zijn inleiding memoreerde spr. de vele mistoestanden welke er heersen. De boeren nemen niets aan. Zij hebben een wantrouwen jegens ieder vanwege de vele berovin gen die er plaats vinden. De meeste mensen zijn er analfabeet. Er zijn 540 dialecten op 12000 mensen. Er is een enorme honger naar begrip en liefde. Deze honger is veel groter dan de voed- selhonger. Uiteindelijk hebben wij, al dus spr., de cultuur kunnen bijbrengen waardoor de opbrengst van f 150,- per acre steeg tot f 8000,-. Geen organisatie is er die de honger kan opheffen. De medemens wordt herontdekt dank zij de honger. Spr. was gedurende 7 jaar namens de F.A.O. der Verenigde Naties als advi seur der regering van India in dat land werkzaam en vertoefde in 1960 en 1961 enige maanden in Sudan voor de Novib (Ver. Intern. Bijstand). Door een verkeersstagnatie moest de voordracht een uur te laat beginnen, welke tijd opgevuld werd door het ver tonen van zeer mooie kleurendia's over West Z.-Vlaanderen, Gent, Brugge, Wal cheren en Oostenrijk, door de heer Git tenberger. Bij het einde van deze op hoog peil Wat is hier gebeurd? informeerde Koster scherp. Die fijne meneer hier heeft Piet zo doodgeslagen, lichtte de Rooie met overslaande stem in. De hele morgen is ie al aan de gang. Dat lieg jij, klein mispunt, viel Gijs in. Jullie bent de hele morgen al aan de gang. Jij en je maat. Hij heb wat 'em toekomt. Koster knielde bij de Lange en op dat moment kwam die uit zijn bezwijming bij. Verschrikt sloeg hij de ogen op en voelde toen naar zijn kaak. Onder luide commentaren van de andere jongens hielp Koster hem opstaan en bracht hem naar het kantoor. Jullie aan je werk, allemaal, zei hij over zijn schouder, je zult hier meer van horen. Rob ging terneergeslagen weer naar zijn werkbank. Gijs klopte hem op de schouder. Trek het je niet an, jo, hij vroeg er om. Maar vijf minuten later kwam de jongste bediende van het kantoor zeg gen dat Rob bij meneer Korrenga moest komen. In het kantoor zat de Lange, nog wat witjes, op een stoel en schoot een ha tende blik naar zijn tegenstander. (Wordt vervolgd). staande avond dankte mevr. Vroon-van Maarleveld de inleider voor zijn leerza me uiteenzetting, alsmede de aanwe zige dames en heren voor hun belang stelling. K.V.P. gespreksavond. De K.V.P. afd. Breskens, heeft in een uitvoerige bespreking geantwoord op het ontwerp urgentieprogram voor de Statenverkiezingen. Betreffende de veerdiensten was men van mening dat de frequentie op Krui- ningen-Perkpolder onvoldoende is. Voor de verbinding Oost-West Z.-Vlaande ren zou een frequentere busverbinding, welke later zou dienen te rijden, nood zakelijk zijn. Daar het land van Saeftinghe aan 't verzanden is, dient dit zo spoedig mo gelijk ingepolderd te worden. Om de tuinbouw in Zeeland te be vorderen dienen op de eerste plaats vergunningen te worden uitgegeven om dergelijke bedrijven op te richten. De pendel is niet te bevorderen, ech ter wanneer deze beneden de 50 km. blijft dient dit wel gestimuleerd te wor den, daar er anders nog meer ontvol king dreigt van de gemeenten waar geen industriën gevestigd zijn. Voorts werd nog gewezen op het be lang van de a.s. groslijsistemming voor leden van de Prov. Staten. Inzake de komende gemeenteraads-verkiezingen werd medegedeeld, dat over 3 a 4 we ken een bijeenkomst zou worden belegd om de candidaten hiervoor te stellen. Onderhoud Haven. Te Middelburg werd aanbesteed het onderhoud van de haven te Breskens. Ingeschreven werd als volgt: N.V. v. Splunder, Ridderkerk f 86.600,- Noordenne, Hardinxveld f 87.300,- P. J. v. d. Sande. Breskens f 87.400,- Bourgraaf, Wemeldinge f 87.900,- Lucasse, Kloosterzande f 87.900,- v. d. Klippe, Vlissingen f 89.000,- De Oude, Biervliet f 89.700,- Kraayveld, Sliedrecht f 90.000,- Zwets, Terneuezn f 90.700,- De Ruijsscher, Biervliet f 91.600,- Het zielental der gemeente Breskens nam in het afgelopen jaar af met 40. Op 31 dec. 1960 bedroeg het aantal in gezetenen 3667 (1861 mannen en 1806 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 59 (22 mannen en 37 vrouwen) en door vestiging met 104 (54 mannen en 50 vrouwen). Het ver minderde door overlijden met 31 (19 mannen en 12 vrouwen) en door vertrek met 172 (88 mannen en 84 vrouwen). Op 31 dec. 1961 bedroeg het inwonertal dus 3627 (1830 mannen en 1797 vrou wen). Er werden 26 huwelijken voltrok ken en er werd 1 echtscheiding inge schreven. Nieuwvliet Uitvoering L.J.G.-Z.P.M. Zaterdagavond j.l. hield de afdeling Groede-Nieuwvliet van de L.J.G.-Z.P.M. in de „Stadsherberg" te Nieuwvliet haar jaarlijkse uitvoering. Opgevoerd werd „O, Oom Albert toch", een blijspel in drie bedrijven van Gerard van Dijk, dat werd gespeeld voor de toneelwedstrijd van de L.J.G. en waarbij als juryleden aanwezig waren de heren A. van Ber gen en C. van Hoek. De avond, waarvoor zeer veel belang stelling bestond, werd geopend met een kort welkomstwoord door mej. S. Ver- planke uit Groede, waarna als inleiding eerst werd opgevoerd een eigen ont worpen revue naar ideën van de heer A. Salomé en het technisch gedeelte verzorgd door Adr. Luteijn, getiteld: „Artiestencafé", die bij het publiek zeer goed in de smaak viel. Na de pauze volgde opvoering van „O Oom Albert toch", waaraan door de spelers veel aandacht besteed was, het geen zeer goed in hun spel naar voren kwam zodat het een mooie vertolking werd. Na afloop hiervan dankte de voorzitter, de heer J. Becu, de aanwe zigen voor hun aandacht, waarna het officiële gedeelte van deze goed ge slaagde en druk bezochte avond beslo ten werd met een verloting. Vergadering Landarbeidersbond. De afd. Nieuwvliet van de Algemene Landarbeidersbond hield Maandag j.l. haar algemene en huishoudelijke ver gadering in café parkzicht". Uitgeno digd was het hoofdbestuursbondslid van de A.N.A.P., de heer J. L. Lukaart, die voor de aanwezige leden een le zing met discussie hield over de loon- actie, de loonpolitiek en de nieuwe re gelingen die zullen ontstaan bij de uit voering van de nieuwe ziekte-, invali- diteits- en ongevallenwet. Wegens ziekteverhindering van de voorzitter werd na de lezing van de heer Lukaart, die zeer leerzaam was, overgegaan tot het huishoudelijk ge deelte van de vergadering, waarbij werd besloten enkele punten, wegens het ontbreken van nog meerdere leden, niet definitief af te handelen en aan te houden tot de volgende vergadering. Botsing. Doordat de heer J. D. uit Nieuwvliet met zijn bromfiets de Pr. Wilhelmina- straat wilde uitrijden kwam hij in bot sing met de auto van de heer J. L. uit Hulst, die op de Mettenijedijk reed. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor en de materiële schade bleef ge ring. De Rijkspolitie stelde een onder zoek in. Het zielental van de gemeente Nieuw vliet nam in het afgelopen jaar af met 7. Op 31 Dec. 1960 bedroeg het aantal ingezetenen 429 (234 mannen en 195 vrouwen)Dit aantal vermeerderde door geboorte met 2 (1 m. en 1 vr.) en door vestiging met 6 (3 m. en 3 vr.). Het ver minderde door overlijden met 4 (2 m. en 2 vr.) en door vertrek met 11 (6 m. en 5 vr.). Op 31 Dec. 1961 bedroeg het inwonertal dus 422 (230 m. en 192 vr.). Er werden 3 huwelijken voltrokken. Er werden geen echtscheidingen inge schreven. Retrenchement Duivententoonstelling De resultaten van de duivententoon stelling te Retranchement waren als volgt: OUDE DOFFERS: 1. J. Versprille, Oost burg; 2. Iz. Louret, Sluis; 3. F. Verheije, Sluis; 4. A. van Hanegem, Retranche ment; 5. Jaap Visser. Cadzand; 6. J. Louret, Sluis. OUDE DUIVEN: 1. P. Goossen, Retran chement; 2. J. Versprille, Oostburg; 3. J. v.d. Lijcke, Zuidzande; 4. Jac. Dierkx, Retranchement; 5. J. v.d. Lijcke, Zuid zande; 6. J. Louret, Sluis. JAARLING DOFFERS: 1. P. Goossen. Retranchement; 2. Jaap Visser, Cad zand; 3. J. Visser, Retranchement: 4. P. Goossen, Retranchement. JAARLING DUIVEN: 1. P. de Meij-Blok, 2. Jac. Dierkx, 3. A. van Hanegem, 4. P. Goossen; allen te Retranchement. JONGE DOFFERS: 1. P. Goossen, Re tranchement; 2. J. Versprille, Oostburg; 3. P. de Meij-Blok, Retranchement; 4. C. de Zutter, Sluis; 5. A. van Hanegem, Retranchement; 6. C. Caniere, Sluis; 7. M. v.d. Bussche, Sluis. JONGE DUIVEN: 1. C. Caniere, Sluis; 2. A. van Hanegem, Retranchement: 3. P. Goossen, Retranchement; 4. J. Ver sprille, Oostburg; 5. J. Visser, Cadzand; 6. E. Visser, Sluis; 7. P. de Meij-Blok, Retranchement. NAJAARS-DOFFERS: 1. J. Versprille, Oostburg; 2. S. Boeije, Retranchement. NAJAARS-DUIVEN1. A. van Hanegem, Retranchement; 2. J. v.d. Lijcke, Zuid zande. KAMPIOEN-DOFFER: J. Versprille, Oostburg. KAMPIOEN-DUIF: P. Goossen, Re tranchement. Keurmeester was de heer R. J. v. d. Veecke te Zaamslag. Schoondijke Het zielental van de gemeente Schoon dijke nam in het afgelopen jaar af met 13. Op 31 Dec. 1960 bedroeg het aantal ingezetenen 1986 (995 mannen en 991 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 31 (21 m. en 10 vr.) en door vestiging met 80 (34 m. en 46 vr). Het verminderde door overlijden met 19 (12 m. en 7 vr.) en door vertrek met 105 (56 m. en 49 vr). Op 31 Dec. 1961 bedroeg het inwonertal dus 1973 (982 m. en 991 vr.). Er werden geen echtscheidingen in geschreven. Waterlandkerkje De storm. De storm veroorzaakte ook hier een ongeval. Gelukkig bleef die beperkt tot materiële schade. Door de harde wind waaide een stuk schoorsteen van een woning in de Ma- rijkestraat. Dit kwam juist terecht op het dak van een daar geparkeerde auto van W. M. te Oostburg. De schade bleef beperkt tot een flinke deuk in het dak van de auto. Uitvoering o. I. school. De leerlingen van de o. 1. school ver zorgden in het Dorpshuis een geslaagde uitvoering, die veel belangstelling trok. Opgevoerd werd het toneelstukje in 4 bedrijven van J. Buma, „De kleermaker en de kabouters". In de pauze werd een verloting gehouden. De eerste prijs, een driewielerfietsje, werd door de winnaar geschonken aan de plaatselijke kleu terschool. Na de pauze werden door de leerlingen Els Risseeuw, piano, Ella Muller, viool en Jaap v. d. Walle, ac cordeon, muziekstukken met succes ten gehore gebracht. Hierna volgde nog een lintenspel dat in het teken stond van de viering van het 25-jarig huwelijks jubileum van de Koningin en Prins. Dit was een mooi slot van deze geslaagde avond. Zuidzande Het aantal inwoners der gemeente Zuidzande nam in het afgelopen jaar toe met 5. Op 31 dec. 1960 bedroeg het aantal ingezetenen 851 (443 mannen en 408 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 15 (9 mannen en 6 vrouwen) en door vestiging met 46 (26 mannen en 20 vrouwen). Het vermin derde door overlijden met 10 (4 mannen en 6 vrouwen) en door vertrek met 46 (24 mannen en 22 vrouwen). Op 31 dec. 1961 bedroeg het aantal inwoners dus 856 (450 mannen en 406 vrouwen). Er werden 5 huwelijken voltrokken. Er werden geen echtscheidingen ingeschre ven. Gevonden voorwerpen Hoofddoek; tennisracket; grijze kin- derjas met rits; 1 paar rode dames schoenen; 1 kinderhandschoen; l paar gummi regenpijpen; div. kinderwanten: witte wollen muts met klep; Lips huis sleutel nr. 59; twee sleutels; rozekrans: sleutelring met sleutels; muntbiljet: portemonnaie met inhoud: rode cein tuur; rubber bal; sierspeldje. Inlichtingen bij de Rijkspolitie te Breskens.

De Schakel | 1962 | | pagina 2