U bent nog niet te laat Er zijn NIEUWE koopjes in MANTELS, JAPONNEN en STOFFEN maakt dat u er bij komt! het is OPRUIMINGSFEEST bij BOBRE uw modehuis in vlissingen v.r De zoon van de burgemeester dejchake! ALG. NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN V. 16e Jaargang - Nr. 852 Vrijdag 19 Januari 1962 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s t 1,15 p.kw.; franco p. post f1,50 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS SMOOR DE HULSTER DORPSSTRAAT 10 - BR ES KENS - .TEL. Plaatselijk Nieuws Schoondijke Raadsvergadering Onder voorzitterschap van burge meester J. C. Hoftijzer hield de Raad der gemeente Schoondijke haar eerste vergadering in 1962. De voorzitter opende de vergaderins met een nieuwjaarsrede, waarin hij het afgelopen jaar de revue liet passeren. Over het algemeen oordeelde spr. het jaar 1961 als een goed jaar voor de ge meente Schoondijke, waarin vele wen sen tot vervulling konden worden ge bracht. Het belangrijkste resultaat het welk kon worden bereikt, noemde de voorz. de bouw van 14 woningwetwo ningen. Menselijkerwijs gesproken ver wachtte hij ook voor 1962 een dergelijke woningtoewijzing ter vervanging van de nog vele noodwoningen in de gemeen te. Over een 4 a 5 jaar zal bij conti nuatie dezer toewijzingen de zwarte vlek, die deze noodwoningen voor de gemeente vormt, uit het dorpspatroon verwijderd kunnen zijn. Bijzonder ver heugd zei de voorz. te zijn, dat op het einde van 1961 het bericht kwam, dat de lagere landbouwschool voor West Z. Vlaanderen in Schoondijke wordt ge bouwd. Regeren is vooruitzien, aldus de voor zitter en daarom juichen B. en W. het zeer toe, dat er reeds contact is gelegd met de gemeenten Groede, Breskens, Hoofdplaat en Schoondijke om tot het oprichten van een z.g. industrieschap te komen. Het is dringend noodzakelijk een actieve industrialisatie-politiek te voeren. Op het gebied van de recreatie pikt de gemeente reeds haar graantje mee. In de plaatselijke horeca-bedrijven werden het afgelopen jaar 3607 toeris tische overnachtingen geregistreerd. Aan de recreatie dient dan ook de grootst mogelijke aandacht te worden geschonken. De notulen der vorige vergadering werden z.h.st. vastgesteld. De bepaling in verband met het par keren, opgenomen in de plaatselijke po litieverordening, werd enigszins gewij zigd. De voorz. deed mededeling van de ontvangst van een prijsopgaaf met be trekking tot het aanbrengen van een nieuwe verlichting van het uurwerk op het gemeentehuis. De raad voteerde hiervoor een bedrag van f 375,-. De subsidieaanvrage van de zijde van het Humanistisch Thuisfront voor het vormingscentrum van deze stichting werd z.h.st. afgewezen. B. en W. betoog den in hun advies, dat de militaire te huizen van de drie levensbeschouwe lijke instellingen reeds gesubsidieerd worden en de gemeentekas het niet toelaat ook de vormingscentra te sub sidiëren. Aan de Stichting R.K. Kinder bescherming werd een subsidie verleend van f 20,Aan de Stichting voor Mid delbaar Kath. onderwijs voor Z.-Vlaan deren werd een subsidie van f 161,54 toegekend in de aanloopkosten bij de stichting van de r.k. H.B.S., thans te Oostburg. In de buiten de Rijkssubsidie vallende stichtingskosten werd niet bij gedragen. Het Fruitteelt Proefbedrijf te Philippine verkreeg een subsidie van f 10,- voor het jaar 1962. Het crediet in rekening-courant bij de Bank voor Ned. Gemeenten voor '62 werd bepaald op f 75.000,-. De in gemeente-eigendom zijnde gron den van de traverse van de Rijksweg door Schoondijke werden tot een to taal aantal van 4633 m2 aan Rijkswa terstaat verkocht voor f 8942,50. B. en W. werden gemachtigd voorbe reidingen te treffen voor de bouw van de nieuwe lagere landbouwschool te Schoondijke. De voorz. ze i bijzonder verheugd te zijn, dat de bouw thans mogelijk is geworden. De Stichting La ger Landbouwonderwijs heeft een bouw commissie benoemd van drie leden, die *samen met B. en W. de voorbereiding der plannen ter hand zullen nemen. Aan de heer J. J. Westdorp werd een perceel grond van 620 m2 verkocht, ge legen in de Nijverheidsstraat, voor de bouw van enige autoboxen, voor ca. f 5000,-. Besloten werd financiële medewer king te verlenen bij de totstandkoming van het 100 pCt.-plan van de Pzem. De ze mij. meent, dat er voor Schoondijke 13 percelen voor aansluiting in aan merking komen, maar naar een onder zoek van B. en W. is gebleken, dat dit er slechts vijf zullen kunnen zijn omdat enige panden qua hun staat van woon ruimte de gemeentelijke uitgaaf niet rechtvaardigen en van enkele andere panden het niet aangesloten zijn aan de eigenaars zelf te wijten is. De studiekostentoelage-verordening voor de gemeenteambtenaren werd aan de landelijke maatstaven aangepast. Omdat de begroting 1962 met een te kort van ruim f 8000,- sloot, dient het tekort te worden weggewerkt of de in komsten te worden opgevoerd. Voorge steld werd de rioolbelasting per perceel van f 15.- op f 25,- te brengen, de hon denbelasting te verhogen van f 10,- op f 15,- voor een luxe hond en van f 2,50 op f 5,- voor een waakhond. Wegens het feit, dat de gemeentelijke bijdrage van f 3500,- voor de aanslui ting van de onrendabele gebieden aan de Waterleiding Mij. eerst verschuldigd wordt per 1 Jan. 1963, trokken B. en W. haar voorstel tot verhoging van de straatbelasting in tot bij de behande ling van de begroting 1963. Aardenburg Raadsvergadering. Bij de opening van de Raadsvergade ring der gemeente Aardenburg, welke vorige week onder voorzitterschap van burgemeester J. M. A. C. van Dongen werd gehouden, herdacht deze de slachtoffers van de tragische spoor wegramp in zeer gevoelvolle woorden. Staande betrachtte de raad een mi nuut stilte. Traditiegetrouw hield de voorzitter deze eerste vergadering in 1962 een Nieuwjaarsrede, waarin de raadsleden een in alle opzichten gelukkig jaar werd toegewenst. Het inwonertal der gemeente liep in 1961 met 26 inwoners terug en bedroeg per 1 Jan. 1962 in to taal 3855 zielen. De voorz. zei dat in het algemeen de recessie in Zeeland zich heeft voortgezet. Met de achter uitgang van het inwonertal raakte de voorz. het kernprobleem waarmee men nu al jaren lang kampt, n.l. het gebrek aan werkgelegenheid. Toch meende hij hierin een zekere kentering te kunnen J- ■V constateren in Zeeland alsook in de ge meente door vermindering van de struc turele werkeloosheid. De vooruitzichten zijn wel verbeterd. Ook voor de gemeen te Aardenburg zijn er kansen die men evenwel zal dienen te benutten. Als kansen noemde de voorz. het toeristisch verkeer en de ontwikkeling van Aar denburg tot z.g. woongemeente. De bouwstop is voor de gemeente bij zonder nadelig geweest, waardoor er weinig particuliere bouw tot stand kon komen. Met de bouw van 6 woningwet woningen en 12 bejaardenwoningen kon een aanvang worden gemaakt. De opgravingen blijken voor de ge meente uitermate belangrijk te zijn, niet alleen door de mooie vondsten, maar stellig ook door de hieruit voort vloeiende publiciteit. Wil de gemeente tot ontwikkeling komen dan dient stel lig het probleem van de slechte grens- contacten te worden opgelost. Er zal in Benelux-verband niet alleen een goede verhouding tussen Brussel en den Haag noodzakelijk zijn, maar ook tussen Aar denburg en de over de grens liggende gemeenten. Voor verbetering van de infra-struc- tuur in de ring Zeebrugge, Brugge-Gent en het kanaal naar Terneuzen is een gezamenlijk ontwikkelingsplan een ver eiste. De voorz. sprak de hoop uit, dat men in 1962 het dieptepunt voorbij is. Als oudste raadslid dankte de heer A. I. Catsman burgemeester van Dongen voor al hetgeen hij in 't afgelopen jaar in het belang van de gemeente heeft gedaan. Bij de ingek. stukken was een rap port van het Verificatiebureau van de Ver. van Ned. Gemeenten betreffende de controle van de kas en boeken van de gemeente-ontvanger. Van G.S. is bericht van goedkeuring der begroting 1961 ingekomen. Voor wat betreft de door dhr. Hol te St. Kruis aangevraagde woningverbe tering verklaarde de raad zich accoord f 50,- subsidie werd toegekend aan de R.K. Middelbare Landbouwschool en Middelbare Tuinbouwschool te Breda voor een leerling uit Aardenburg, die deze instelling bezoekt. De woning Burchtstraat 16 werd aan dhr. A. Assenberg verhuurd voor f 15,- per maand en de woning Busschieter straat 10 aan dhr. C. Kools voor f 17,- per maand. Besloten werd de bestaande regeling betreffende financiële steun bij emigra tie in te trekken. Nu de begroting 1961 door G.S. goed gekeurd is stelden B. en W. voor tot aanschaffing van een nieuwe vracht auto over te gaan, waartoe besloten werd. In het kader van de nieuwe fi nanciële verhoudingswet hebben B. en W. gemeend de maatschappelijke ver zorging, welke door drie instellingen in de gemeente tot nu toe heeft plaats gevonden, thans door de gemeente te doen uitvoeren; immers de gemeente kan de uitgaven hiervoor voor 80 pCt gerestitueerd krijgen. De genoemde in stellingen zullen hun activiteit dan op andere, zeker niet minder noodzake lijke taken kunnen richten. Na een uit gebreide discussie werd hiertoe beslo ten. Mevr. v. d. Broecke-de Man zei alle lof te hebben voor de vooruitziende blik van B. en W. en voegde er aan toe reeds jaren lang te hebben gepleit voor de gemeentelijke zorg voor de maatschap pelijk zwakken. Omdat de gemeente nog voor kapi taalsuitgaven staat van in totaal f 180.000.-, o.a. voor de verbetering weg naar St. Kruis, verbetering Havenstraat, het Kaaiplein, bouw gymnastieklokaal en de verlichting in de gemeente, ach ten B. en W. het noodzakelijk voorstel len te doen voor invoering van een straatbelasting van 6 pCt. voor het ge bouwde en 3 pCt. voor het ongebouwde. Vooropgesteld, dat men de ontwikke ling van de gemeente wil bevorderen. Afwijzen van het voorstel noemde de voorzitter dan ook het niet benutten van de kansen, die de gemeente op toeristisch gebied en tot het worden van woongemeente heeft. Met 9 stem men voor en 1 stem tegen en 1 onthou ding, werd tot invoering van de straat belasting per 1 Jan. 1963 besloten.Be- sloten werd nog de gebouwen van de Elderschans te verhuren voor f 2000. per jaar aan de R.K. Stichting, die het Centrum Maris Stella exploiteërt. Groede Nutsavond. In hotel Beun werd door de afdeling Groede van het Departement van de Mij. tot Nut van 't Algemeen een avond gehouden, waarbij op het programma stond een lezing door de kunstenaar Jan Miechels uit Arnhem, met dia's en discussie over moderne kunst. Na de opening door de voorzitter, de heer A. Feuilleton door TOM LODEWIJK 14 Hij voerde haar naar het kleine restaurant in het Park. Ze ging ver wonderd, maar gewillig mee. Ze vonden een tafeltje in een hoekje. Er zaten haast geen mensen op deze doorde weekse dag. „Ik kan niet praten en lo pen tegelijk", legde hij uit. „Ober, twee koffie of wou je liever wat anders?" „Koffie voor mij", stelde ze vast. Haar scherpe blik zag de gewende ma nier waarop hij zich gedroeg. Opnieuw twijfelde ze: Was dit een arbeidersjon. gen? Hij roerde automatisch in zijn koffie en keek naar haar, zoals ze tegenover hem zat, rechtop, waakzaam, geïn teresseerd, maar ook gereserveerd. Ze had die houding, dacht hij, van haar moeder, de houding van sommige boe renvrouwen, die ook zo statig rechtop kunnen zitten, koninginnen op de hove. En even fris was haar gezicht. Maar ze had de schrandere trekken van haar vader en dezelfde ogen die somskoel. maar soms ook warmmenselijk konden zijn. En toen begon hij te praten. Ze viel hem niet in de rede. Een enkele keer stelde ze een vraag, gaf met een enkel woord te verstaan, dat ze luisterde en begreep. Dit. wat ik ie verteld heb zei hij ten slotte f-waar had hij de woorden ge vonden, wat had hem zo welsprekend gemaakt?), is iets, dat tussen ons moet blijven, Rie. Helemaal tussen ons. Nie mand, ook niet je vader en je moeder, mogen dit weten. Jij bent de enige in heel Lierhoven die het weet en jij moet de enige blijven. Dat begrijp ik, zei ze zacht, maar waarom moet ik nu juist die enige zijn? Dat weet ik niete, antwoordde hij. alsof hij zich plots zélf die vraag stelde. Ik weet niet waarom maar ik ver trouw je. En ook wat dat betreft ik weet niet waarom. Er is iets tussen ons, waardoor ik met jou praten kan als met Vera, m'n zus. Ze zweeg en staarde naar buiten waar het nu geheel donker geworden was. Toen dwaalden haar ogen weer naar hem terug. Haar smalle lange handen lagen op de tafel, speelden met haar tasje. Nu je dit alles weet, vroeg Rob ge spannen, wat denk je nu van me? Ze zag hem opmerkzaam aan, als ontdekte ze hem voor het eerst. Haar ogen gleden langs zijn gezicht, als wilde ze zich elke trek daarvan in het geheugen griffen. Een ogenblik waren die ogen heel zacht, toen richtte ze zich met een schok op. Het doet er niet toe, wat ik van je denk, ontweek ze. Alleen ben ik blij dat je me verteld hebt en blij dat je het juist mij verteld hebt. Ja, Rob, je kunt me vertrouwen. Je kunt op mij rekenen. En het blijft ook tussen ons. Bij die laatste woorden knipperde ze met de oogleden, als was ze van iets ge schrokken. Het is laat, ontdekte hij plots, ont nuchterd. nu de spanning gebroken was. Ze zullen niet weten waar je blijft. Ze weten dat ik in geen even slo ten tegelijk loop, lachte het meisje. Rob rekende snel af. Ik breng je na tuurlijk nog even thuis, zei hij. Nee, weerde ze af. Ik kom er wel. Ik zal heus geen last meer hebben. Je eh collega's hebben allang een an der scharreltje aan de haak geslagen, 't Hindert bij hen niet, zolang het rok ken draagt. Nee Rob, ga jij gauw naar huis, je moet morgen weer vroeg be ginnen. Haar moederlijke toon vermaakte hem, al was hij even teleurgesteld. Buiten het Park scheidden ze. Rob keek nog eenmaal om. Rechtop liep ze, met haar gewone, lange pas, een meis je, zeker van haar zaak. Maar Rie Koster was helemaal niet zeker van haar zaak, toen ze in zelfge wilde eenzaamheid de stille straten doorliep naar huis. En nog lang lag ze in het donker te staren, met wijdopen ogen en te peinzen over de gedachten, die deze nieuwe vriendschap in haar had wakker geroepen. Verdrietig sliep ze eindelijk in. HOOFDSTUK VH. Er vallen klappen. De volgende morgen ontdekte Rob al meteen dat zijn collega's de Lange en de Rooie een „koude oorlog" tegen hem op touw zetten. Allerlei geniepigheden en plagerijen had hij te verduren en hoewel hij probeerde zich tot kalmte te dwingen, begon hem het bloed te koken. Moes thij zich door dat stel la ten koejeneren? Om half elf werd een korte koffie pauze gehouden. De meesten hadden een thermosfles met koffie ofthee bij zich en aten dan een boterham op, want de dag begon al vroeg. Rob stond, een beetje afgezonderd van de rest, uit de schroefbeker van de thermosfles zijn koffie te drinken. De Lange en de Rooie waren in druk gesprek met een groepje anderen, meest jongelui zoals zij zelf en de herhaalde lachsalvo's die opstegen en de blikken, die naar Rob werden geworpen, overtuigden hem er van, dat hij het voorwerp van de pret was. Plots vloog een vette poetslap door de ruimte, inderdaad meesterlijk ge mikt, vlak in Rob's gezicht. De beker schoot hem uit de hand, de koffie liep over zijn kleren. Een vlam schoot in

De Schakel | 1962 | | pagina 1