tekening komen. Het nieuwe ziekenhuis zal door dezelfde congregatie geëxploi teerd worden. Vervolgens deelde de voorz. mede, dat het hem was gebleken dat een particu lier indertijd een bijdrage beschikbaar heeft gesteld van f 10.000,-. Dt bedrag was van hem indertijd geëist door de toenmalige burgemeester als tegen prestatie voor de toewijzing van bouw grond aan de ingang van de gemeente voor de bouw van een groot garagebe drijf. Gebleken is inmiddels, dat dit be drag bestemd is geworden voor het (prachtige) beton- en glasraam in de hall van het raadhuis. Deze kwestie, al dus de voorz., is uitvoerig onderzocht en besproken. Thans zal de raad bin nenkort een verzoek gedaan worden om dit indertijd geschonken bedrag .te res titueren. De voorz. deelde mede, dat de heer Leenhouts ziek was en wenste hem be terschap toe. Onder de ingek. stukken was o.m. het verslag va nde schooltand- verzorgingsdienst en de begroting van de dienst voor 1962. Aan de heer A. Wage werd op.zijn ver zoek eervol ontslag verleend als ge meentewerkman wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Gunstig beschikte de raad op een ver zoek van het aannemersbedrijf Leen houts uit Sluis tot toewijzing van een perceel bouwgrond aan de Zandstraat. Aan het Waterschap „Het Vrije van Sluis" werd een stukje grond verkocht aan de Groten Dam in verband met de aansluiting naar de nieuwe weg Oost- burg-St. Margriete. Voor de begroting 1962 werd behan deld, deelde de voorz. mede, dat de ra mingen iets moeten worden herzien. Zo zijn er te Oostburg 43 inwoners minder door het vertrek van de bewoners van het Ambonnezenkamp. Dit geeft min der inkomsten van f 2193,-. Door op de volksfeesten en aankoop van vlaggen te bezuiniaen en de ontvangsten van marktgelden en de precariorechten aan te passen aan de werkelijke situatie, n.l. totaal f 2500.- hoger, werd een cij ferkunst verkregen van f 4600.-, dit is de post voor onvoorziene uitgaven. Voorts deelde de voorz. mede. dat de verlenging van diensten van de plant soenendienst verminderd zal worden. Zo is een overeenkomst met de gem. Sluis opgezegd en zal het onderhoud van de tuin voor de R.K. H.B.S. in de toekomst niet meer door de gemeente gebeuren. In de toekomst zal ook aandacht ge schonken moeten worden aan de ont sluiting van het industrieterrein. Tijdens de algemene beschouwingen rei de heer Dekker dat de gemeente begroting door de veranderingen welke aangebracht kennen worden, gaat lij ken op een mobiele begroting. De he^'i Dekker zei verheugd te ziin dat de nor male verhoudingen te Oostburg in het ge-T-ag dat van het gemeentebestuur uitgaat, terug keren. Hij sprak ziin gvpte waarderinguit, voor de periode waarin de beide wethouders een burge meester vervangen hebben. Met groot vertrouwen, aldus snr., is de raad U te gemoet getreden. Hii sprak namens de raad de wens uit. dat de burgemeester spoedig te Oosttmrg zal kunnen wonen en zei volledig achter het beleid betref fende de ambtswoning te staan. Met de voorz. verschilde de heer Dek ker van mening over de positie van de wethouders, die tijdens de rondvraag niet aan bod komen. Dit is niet juist zei spr., ook de wethouders moeten in het openbaar de gelegenheid krijgen zich te uiten. Later ontstond over dit verschil van mening, dot de voorz. vrii hoog onnam, eön tamelijk «oheroe woor denwisseling. De heor Dekker kreeg in dit onzieht echter het gelijk niet aan zijn kant. De heer Dekker zei vervol gens verheugd te ziin met de toelichting die bii de begroting was en honnt.e dat. het zwembad spoedig verwezenliikt zou kunnen worden. Aandacht vroeg hii voor het aflopen van de erfpachten in een wijk die gesaneerd moet worden. Hij meende dat het onjuist is, deze erf- Dat zie je aan m'n vader. Die is als loonionaeo begonnen". Roh voelde oneens de ovp^weldin-endo begeerte eens tegen iemand te lamor"-. zeggen hoe het nrecies zot. Rens vrijuit te praten. Tpmand te hebben tegeno^e" wie hii niet behoefde te zwijgen, schui levinkje te spelen. Maar hij bleef zwij gen. ...Te moet het doen", zei ze toen be slist. Probeer het. Roh .Te voelt ie ven! "ekerder en toen bloosde zij. Rob maakte een nerveus gebaar Hoe had dit meisje ziin onzekerheid ge merkt? En zo rustig-weg geconstateprd0 En op oen manier die hem niet verne derde. „Ik ga het ook proberen", antwoord de hij oneens. ..maar ik ben helemaal geen genie Rie". ..Moet dat dan?" vroeg ze en torn kwam Koster weer binnenstommelen, beladen met schrifturen. Het was al half elf toen Rob weev door de stille straten liep. Zijn hoofd gonsde. Die cursus, dat was in orde. Koster had hem een en ander laten zien. Het leek hem niet zo vreselijk moeilijk. Er waren lastige berekeningen bij. maar Koster zei, dat ie daar doorheen moest, kijken en als je snapte waar het om ging, dan deden die cijfers er niets toe. Hij hoefde ook niet beslist dat diploma te halen, al zou het wel mooi zijn. Meepikken wat je kon. de rest lat*: schieten, misschien leerde ie dat vanzelf. Koster zou het prosepetus v een proefles voor hem aanvragen. Vol gende week zou hij terugkomen en dar zouden ze samen ens kijken. pachten slechts van jaar tot jaar te verlengen. Voorts informeerde spr. naar de gang van zaken in de V.V.V.-vereni- ging en het kampeerterrein. De heer Barendregt uitte eveneens de waardering van de raadsleden voor de wethouders tijdens de overbruggings periode van de oude naar de nieuwe burgemeester. Hij sprak de wens uit, dat de burgemeester steeds boven de partijen zal staan. Spr. vroeg aandacht van de voorz. voor het doen uitkomen van de betekenis van de rondvraag en vroeg naar goede antwoorden van de bewindsman. Hij was verheugd met de vaart die men gezet heeft achter de zwembadplannen. Ook de heer de Coene bracht de ambtswoningkwestie ter sprake. Ook hij vroeg aandacht voor een goed inge richt kampeerterrein. De heer Brood- man kon het beleid van B. en W. on derschrijven en sprak de wens uit dat de burgemeester spoedig te Oostburg gehuisvest zou zijn. In zijn beantwoording stelde de voorz. allereerst, dat de gemeente Oostburg met nauwelijks 4000 inwoners enorm veel problemen had. Hij bracht dank voor het in hem gestelde vertrouwen. Ook de bewoners treden me, aldus de burgemeester, prettig tegemoet. Uit voerig ging hij in op de door de heer Dekker gestelde erfpachtskwestie. Het is, aldus spr., onjuist de aflopende erf pachten met 30 jaar te verlengen. Het ligt echter niet in de bedoeling het de mensen daar moeilijk te maken. De wijk moet echter gesaneerd worden en later zal men precies bezien hoe dit zal moeten gebeuren. Eveneens uitvoerig ging de voorz. in op de V.V.V.-kwestie. De V.V.V.-afdeling is opgeheven, zon der dat het gemeentebestuur daarvan op de hoogte was. V.V.V.-werk is parti culier initiatief dat in particuliere han den moet blijven. De voorz. voelde er niets voor om in de zomermaanden 'n ambtenaar speciaal met dit werk te be lasten. Wel zal een toekomstige V.V.V.- afd. op de steun van Oostburg kunnen rekenen. Het kampeerterrein blijkt moeilijk te exploiteren te ziin. Er is te weinig belangstelling voor. Het ligt ook niet in de bedoeling van de Gemeente dit in de nabije tokomst zelf te gaan doen. Na de tweede ronde in de algem. beschouwingen kwam de heer Dekker nogmaals terug op de kwestie dat de wethouders moeten kunnen deelnemen aan de rondvraag. De voorz. bleef bii zijn eerste mening dat de wethouders hun eigen stempel op het gemeentebe leid kunnen drukken. De begroting, die thans sluit met een post onvoorzien van f 4600,- werd hier na bladzijde voor bladzijde behandeld. Uitvoerig werden de inlichtingen, die de raadsleden wensten, geaeven. De heer v. d. Heiiden drong bij B. en W. aan op voorzieningen aan het woon wagenkamp. Het zou ernstige financiële bezwaren opleveren voor de gemeente om dit kamp geheel naar de eisen des tijds in te richten. Besloten werd onder het gemeente huis een verplaatsbaar windscherm te plaatsen voor het geven van muziek- concerten etc. De heer Dekker pleitte voor extra loon voor de Gemeentearbei ders, als de markt des Woensdags schoongeveegd moet worden. De heer Dekekr kwam bij de begro ting nog eens uitvoerig terug op de erf- ^achtskwestie. waarmee hij zich niet kon verenigen. Nadat hij nogmaals zer,v uitvoerig antwoord, had ontvangen vroeg de voorz. hem met nadruk deze kwestie waarvan het antwoord vast staat en deel uitmaakt van het beleid van de gemeenteraad, niet meer aan de orde te stellen. De heer de Vuilst stelde, dat hij het bedrag van 3.836,- voor de Zeeuwse muziekschool veel te hoog vond. Hii vroeg B. en W. dit nader te bezien en pr on aam te dringen, dat de lessen van de muziekscholen aansluiten bii de pl muziekGezelschaooen. die best, wat jon- ae krachten kunnen gebruiken. De voorz. zette uitgebreid uiteen, dat het onderricht vormend is en het deelne- Vole-ende week dan zou hij ia. zou het meisje, zou Rie er ook weer ziio? Rob liep langzamer, diep in naden ken verzonken. Voor hem doemde een ander beeld on: diepblauwe ogenineen matbleek gezicht, ravenzwart haar. een slank, aristocratisch figuurtje. een mond die zo mysterieus glimlachen kon, Isabeau' In Gedachten zag hii haar weer zwe ven met de ion ge adelborst over het Gladde parket. Hij hoorde weer haar stem. haar laGe, melodieuze stem. Hii zaG haar in haar eleGante avondjurk, in de patricische omgeving van het bur gemeestershuis. En daarteGenover zette hij nu, cri- tisch en nuchter, dit andere meisie. In de kamer met het pluche tafelkleed, de koffie op het lichtje, de familiefo to's op de schoorsteen. Met de eenvou dige, eerlijke werkman, die haar vader was, de blozende, wat dorpse moeder, de nauwe ganG met de kapstok, de pen dule met couoes. En dan Rie. Zo heel gewoon. Zo weinig romantiek, zo weiniG elegance. En toch was ze niet een goed type9 Waren haar eenvoudiGe kleren niet goed, smaakvol en keurig? Was net geen rustig genoeven geweest haar te zien zitten, wat onverschillig maar toch niet lomp. met het licht van de lamp op het strakke blonde haar, de vrii- moediGp oGen boven de rechte neus en de vastbesloten mond. die toch zo inne mend glimlachen kon? Nog verder Gingen ziin gedachten en toen duwde hii nijdie zijn handen in zijn zakken. Hij zat tussen de wal men aan een muziekgezelschap een ont spannend karakter draagt. De heer Broodman sprak zijn vreugde uit over de subsidie voor de plaatselijke jeugd raad. De heer v. d. Heijde informeerde nog of het in de bedoeling ligt de gym nastiekzaal in de nabije toekomst te verbeteren. B. en W. zeiden zich hier over te zullen beraden. Nadat de be groting behandeld was en in geen en kele post, ondanks het vuurwerk dat de raadsleden deden ontploffen, wijziging was gebracht, werd de gehele begroting aanvaard. Hierna kwam de wijziging van de be groting aan de orde. In de eerste wijzi ging stelden B. en W. voor een subsidie te verlenen aan de r.k. H.B.S. van f 35,- p. leerling. De raad ging hiermee ac- coord. In de 2e wijziging stelden B. en W. het zwembad aan de orde. De voorz. zette uiteen dat men dit los van de ge hele begroting wilde zien om te voorko men, dat in de goedkeuring hiervan vertraging zou ontstaan door de zwem badplannen. Spr. ontvouwde de plan nen voor het zwembad, die al dateren van 1956. Na heel wat overwegingen hadden B. en W. het denkbeeld een open zwembad te bouwen, afgewezen. Thans werd voorgesteld een overdekt instructie-zwembad te bouwen. Dit bad dat betrekkelijk kleine afmetingen zal hebben, n.l. een diep bad van 16,66 m. x 8 m. en een instructiebad van 8x3 m., biedt vele voordelen. Een der eerste is wel, dat er een betere explotatiereke- ning verkreven zal kunnen worden als het zwembad door de scholen regelma tig gebruikt zal kunnen worden. Men hoopt dat alle te Oostburg gevestigde scholen eenmaal per week de kinderen in de gelegenheid zullen stellen zwem les te nemen in klassicaal verband. Het bad, waarvoor men bij de bouw rekent op een subsidie van 75 pCt., zal totaal ca. f 350.000,- kosten. Alle raadsleden juichten het plan bijzonder toe en noemden het een zeer grote vooruit gang voor de gemeente Oostburg. Over de plaats waar dit bad zal komen, is men het nog niet volledig eens. Gedacht wordt aan de Baljuwveltersweg, terwijl er ook een goed terreirw beschikbaar is aan de van Houtestraat. Verschillende raadsleden opperden de gedachte van het overdekte bad een wand naar de zonzijde draaiend te maken en er een zon terras bij te maken. De suggestie van de heer de Vuijst om te onderzoeken naar mogelijk een bijdrage uit de toto- gelden, zal door B. en W. worden beke ken. De overlegde exploitatierekening werd aan een nauwGezette bespreking onder worpen. Tenslotte Ging de raad met de plannen accoord. Besloten werd aan de Ned. Heide Mij. te Arnhem opdracht te geven de schetsplannen nader uit te werken. Het college van B. en W. werd gemachtigd stappen te ondernemen om de plannen zo spoedig mogelijk te kun nen realiseren. Voorts besloot de raad tot dekking van de verhoogde uitgaven, de straat- en rioolbelasting op te voe ren, zodat de gemeente per jaar meer inkomen heeft van f 7500,-. Gezien het ver gevorderde uur was er voor de rond vraag weinig belangstelling. Loop der 'bevolking. Het zielental van de gemeente Oost burg nam in het afgelopen jaar af met 103. Op 31 dec. 1960 bedroeg het aantel ingezetenen 4039 (1936 mannen en 2109 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 76 (41 mannen en 35 vrouwen) en door vestiging met 248 (128 mannen en 120 vrouwen). Het ver minderde door overlijden met 45 (23 mannen en 22 vrouwen) en door vertrek met 382 (184 mannen en 198 vrouwen). Op 31 december 1961 bedroeg het in woneraantal dus 3936 (1898 mannen en 2038 vrouwen). Er werden 19 huwelijken voltrokken en er werd 1 echtscheiding ingeschreven Cadzand Raadsvergadering. De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitter- en het schip. Wat moest dat worden in de toekomst? Maar toen zijn hoofd het kussen raakte, sliep hij binnen twee minuten als een roos. HOOFDSTUK VI. Ontmoeting. Rob liep de Wagenstraat uit en de Lange Zijl op. de winkelstraat van Lier hoven. de „stijfselbaan" zoals de oude ren de brede straat noemden die vroe ger een gracht was geweest, waarlangs nu vele winkels en filiaalbedrijven zorg den voor een feestelijke verlichting en waar twee bioscopen felle rode en groe ne neon-schitteringen zonden door het gebladerte van de statige bomen, die nog niet alle hadden moeten wijken voor het drukke verkeer. Hij had een auto moeten wegbrengen naar een cliënt, een advocata op de Groenmarkt. Mevrouw had hem twee kwartjes in de hand gedrukt 't was een zeer merk waardige ervaring. Zijn eerste fooi! Een beetje bedremmeld had hij staan kij ken naar de beide zilveren geldstukjes en pas toen hij zag. dat mevrouw een beetje scherp naar hem keek. besefte hij, dat hij onbeleefd was. 't Leek of 't hem niet genoeg was! Ik dank u wel, mevrouw had hij gezegd en de argwaan in haar ogen was toegenomen op zijn toon. Hij wist niet dat ze, in de kamer te ruggekeerd. tegen haar man gezegd had: „Zeg. Korrenga heeft toch geen zoon?" (Wordt vervolgd). schap van burgemeester Leenhouts. Bij de ingekomen stukken was een rapport van het Verificatiebureau van de Ver eniging van Ned. Gemeenten betref fende de kascontrole en de opname van de boeken van de gemeente-ontvanger, welke beide in orde werden bevonden. Omtrent het .schrijven van de gemeente Hilvarenbeek met betrekking tot de af stand van het presentiegeld voor één raadsvergadering ten behoeve van de anti-hongeractie, meenden B. en W. te moeten voorstellen dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De voorz. verklaarde zeer sympathiek tegenover deze anti-hongeractie te staan, maar het niet de manier te vinden op deze wijze er aan deel te nemen. De raads leden moeten geheel en al in vrijheid beoordelen of ze aan de actie mee willen doen en zo ja, hoe groot hun schenking zal zijn. Met betrekking tot de in het wederopbouwplan geplande tennisbanen zei de voorz., dat een en ander zo ver is gevorderd, dat B. en W. in de eerst volgende vergadering voorstellen hopen te doen. Door de instelling van de bouw- stop werd de bouwactiviteit ernstig ge schaad. Er zijn nog vele aanvragen die op afgifte van de Rijksgoedkeuring wachten. Een lichtpuntje noemde de voorz. dat de Rijksgoedkeuring op de bouw van de z.gn. winkelgalerij aan Cadzand-Bad werd verkregen tot een bedrag van f 325.000,De voorz. sprak de hoop uit, dat deze goedkeuring spoe dig gevolgd zal mogen worden door an dere. De gemeentelijke kinderbij slag- verordening werd aangepast aan de ter zake door het Rijk genomen maatrege len. Het bedrag, dat voor 1961 overeen komstig de wet op het kleuteronder wijs aan de kleuterschool zal worden toegekend, werd voor wat betreft de lokaalvergoeding vastgesteld op f 1200 - en voor de vergoeding per leerling op f 12,80 of f 369,92. De voorschotten over 1962 werden bepaald op dezelfde bedra gen. De kolenbij slagregeling 1962 werd gewijzigd. Thans zal per week een be drag van f 5,gedurende de 13 weken in de maanden Januari, Februari en Maart vallende, worden toegekend. De bezitsnorm werd gesteld op f 1500, Een eieen huis wordt buiten beschou wing gelaten. De inkomstengrens v/erd voor alleenstaanden bepaald op f 1750,- en voor gezinnen op f 2250,-. Als norm voor inwonenden, wordt het normbe drag van de sociale voorziening ver hoogd met f 1500,-. waarbij het inkomen van het gehele gezin, waarbij men in woont, in aanmerking wordt genomen. Ingaande 1 Jan. 1962 zullen de gemeen tewerklieden in plaats van 46 uur, 45 uur gaan werken. De heer I. de Hullu zei het jammer te vinden, dat er kor ter wordt gewerkt. De oude motorspuit, welke een sta in de weg is, werd bij in schrijving verkocht. De hoogste in schrijver was de fa. A. Deij, die in schreef voor f 126,-. De andere en laagste inschrijver was garage Sonke voor f 50,-. In dit verband deelde de voorz. mee, dat de nieuwe spuit, welke inmiddels is gearriveerd, nog voor con trole naar Den Haag moet. De trekker- manschappenwagen wordt thans onder super-visie van de Rijks Brandweer- inspectie afgebouwd en gehoopt wordt, dat deze de volgende maand zal kun nen worden opgeleverd. De rekening 1960 we~d voorlonig vastgesteld. De ge wone dienst heeft aan inkomsten een bedrag van f 326.106,43 en aan uitgaven f 324 672.67. alzo een batig slot van f 2.233,76. De kapitaaldienst heeft aan inkomsten f 464.188,36 en aan uitgaven f 580.319,22, alzo een nadelig slot van f 116.130,86. De begroting 1962 werd ge wijzigd. De post onvoorzien kon hierdoor met f 338,69 worden verhoogd. Na een uitvoerige toelichting door de voorz. be sloot de raad financiële medewerking te geven in principe bij de aanleg van wandelpaden, duinovergangen en pla teau's in het duingebied der gemeenten Cadzand en Retranchement. Met deze werken is een bedrag gemoeid van f 183.602,-, waarin de departementen van economische zaken en sociale zaken een subsidie zullen verlenen van 90 pCt. Van de voor de gemeenten resterende 10 pCt. zal Cadzand f 16.760.- en Re tranchement f 1600,- dienen bij te dra gen. De onderhoudswerken aan dit ob ject zullen door het Vrije van Sluis worden uitgevoerd, terwijl de kosten hiervan voor 50 pCt. door de gemeenten en voor de andere 50 pCt. door het Vrije van Sluis zullen worden gedragen. On billijk vond de voorz. het, dat deze 50 pCt. ook dienen te worden betaald in de afrastering, welke niet het gevolg is van de aanleg der paden. Zonder hoof delijke stemming zegde de raad in prin cipe medewerking toe. De heer De Bruijne was het met de uitvoering eens, maar verklaarde zich tegen de bijdrage in de afrastering. Het pad wordt 2 m. breed en aangelegd in klei en gestabili seerd zand. De binnenzijden der duin- overgangen in tegels. De verhouding tussen Rijk en gemeenten brengt voor Cadzand wat meer financiële armslag mee. De begrote posten zijn in het al gemeen niet krap geraamd. Mevr. Adri- aansen-de Neef informeerde naar het aantal inwoners. In begin 1961 was dit 978. Thans heeft men de 1000 over schreden. Mevr. Adriaansen vroeg zich af, of het nog geen tijd is geworden een tweede gemeentewerkman aan te stel len. Dit bleek niet het geval te zijn, omdat men wel in de zomermaanden hulp nodig heeft in verband met de plantsoenen, maar in de winter stellig nog geen emplooi heeft voor hem. Fi- nanciëel is het vooralsnog voordeliger in de zomer een tijdelijke kracht te nemen. In 1959 werd gesproken over de aanleg van een wandelpad langs de Boulevard de Wielingen, spr. was be langstellend wanneer dit uitgevoerd

De Schakel | 1962 | | pagina 2