alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen VJ feuilleton De zoon van de burgemeester de (cha kei ALG. nieuws blad /6e Jaargang - Nr. Sjo Vrijdag 5 Januari 1962 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s t 1,25 p. kw.; franco p. post f1,50 Prijs der advertenties loet.per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS F' SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 -BRESKENS - TEL. Plaatselijk Nieuws Breskens Raadsvergadering De Raad van Breskens kwam in open bare vergadering bijeen, onder voorzit terschap van burgemeester J. A. Eek hout. De notulen werden met een wijziging, voorgesteld door de heer Vergouwe, aanvaard. Onder de ingek. stukken was o.m. een goedkeuring van G.S. op de 13e begro tingswijziging van de dienst 1961. Bij de raadsstukken lagen o.m. de notulen van de vergadering van aandeelhouders van de N.V. Waterleiding-Mij. Zeeuws- Vlaanderen. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid stelde de raad in ken nis van zijn besluit, dat de drie woning wetwoningen kunnen worden gegund aan dhr. G. K. van Schoote te Breskens voor f 42.992,-. De huurprijs van deze woningen is vastgesteld op f 14,10 per week, waarvan de heer de Nooijer naar hij zei wel wat geschrokken was. Hij vond de huurprijs erg hoog. B. en W. deden mededeling van de door de heer Carels in de vorige ver gadering gevraagde machtigingen die de raad aan B. en W. heeft gegeven voor een vlotte uitvoer van de dage lijkse gang van zaken in de gemeente. Dit bleek o.m. te zijn: het vaststel len van verschillende pensioengrond slagen, verkoop van grond voor de bouw van woningen in het wederopbouw- plan, toewijzing van onroerende goede ren, eveneens ten behoeve van de we deropbouw, overdracht van erfpaehts rechten voor de bouw van panden, eveneens voor het wederopbouwplan, alsmede het treffen van diverse ver keersmaatregelen. Goedgekeurd door G.S. was nog een raadsbesluit voor het in rekeningcou rant opnemen van een maximum-be drag van f 125.000,- bij de N.V. Bank van Ned. Gemeenten. De heer Carels had critiek op B. en W. naar aanleiding van een door hen gedane voordracht betreffende de be noeming van een onderwijzer. De heer Carels vroeg waarom uit een aantal sollicitanten slechts één persoon op de voordracht was gekomen. Weth. Zegers zette uiteen, dat door het vertrek naar Temeuzen van de heer P. de Kramer er voorzieningen voor de o.l. school moes ten worden getroffen. Er waren inder daad een aantal sollicitanten, doch de ze moesten of de militaire dienstplicht nog geheel vervullen, of waren in dienst en kwamen slechts na maanden be schikbaar. Om het onderwijs voortgang te doen vinden hadden B. en W. een tijdelijke kracht, de heer A. C. v. Over- beeke, benoemd. In overleg met de in specteur van het l.o. hadden B. en W. besloten deze onderwijzer op de voor dracht te plaatsen. Na stemming bleek de heer van Overbeeke uit Souburg be noemd te zijn met alg. stemmen. Eveneens bezwaar had de heer Ca rels bij het volgende agendapunt, de benoeming van een 2e opzichter voor de Gemeenschappelijke Technische Dienst. Deze is noodzakelijk in verband met het feit dat de huidige opzichter met enkele jaren gaat genieten van zijn pensioen. De heer Carels vroeg zich af. waarom B. en W. slechts met één can- didaat van de 7 sollicitanten hadden kennis gemaakt en welke waarde men moet toekennen aan het rapport van de gemeentedienst te Goes. Ook de heer Cambier vond het raadselachtig waar om slechts 1 persoon op de voordracht vermeld stond. De heer Goethals wilde dat B. en W. deze voordracht introkken en een voordracht van minstens drie personen opmaakten, waaruit de raad kon kiezen. Mevr. Niermans verzocht B. en W. eveneens met de andere sol licitanten kennis te maken. Daar in tweede instantie namen van sollicitan ten genoemd werden, besloot de voorz. j tot een besloten zitting. Na de zitting I diende de heer Goethals een voorstel in om minstens een voordracht van drie personen op te maken en hiermede in de volgende vergadering terug te ko- I men. Het voorstel werd met 65 stem- 1 men verworpen. Het voorstel van 3. en W. om de heer J. Meijaard uit Goes te benoemen, werd in stemmng ge bracht en leverde 6 stemmen op voor de heer Meijaard en 5 st. blanco. De heer Meijaard werd in vaste dienst be noemd. De raad ging accoord met een voor stel van B. en W. het overtollig kasgeld te beleggen. De financiering van een door de heer J. P. de Lobel te bouwen vissersvaartuig werd door de raad voor een bedrag van f 75.000,- gegarandeerd voor wat be treft rente en aflossing van een aan te gane geldlening. De gehele waarde wel ke het schip zal vertegenwoordigen is f 114.350,-. Aan het raadsbesluit van de gemeen te Peize, betreffende de curveprijs voor woningwetwoningen op het platteland, betuigde de raad adhesie. Een ingekomen verzoek van de heer P. I. van Putten te Breskens betrefefn- de de bouw van een bungalow met be drijfsruimte en een showroom, alsmede een verkooppunt voor benzine in het uitbreidingsplan aan de oprit naar de nieuwe veerhaven, ontlokte heel wat critiek, daar de bedoelde grond inder tijd bestemd is voor de bouw van een zwembassin. De stedebouwkundige had echter bezwaren tegen de uitgifte van deze grond, daar dit te dicht is bij de tunnelweg naar de veerhaven. Met de schets, waarbij de toegangsweg zo dicht mogelijk bij de van Zuijenstraat ls ge pland, had de stedebouwkundige geen bezwaren. Verschillende raadsleden vroegen zich echter af of dit alles wel past in dit nieuwe uitbreidingsplan. De heer Goet hals vond de bouwgrond te goedkoop, terwijl de heer Cambier met grote na druk aan B. en W. vroeg tijdig over de bouw van het zwembad en de juiste plaats hiervan overleg te plegen met de zwembadcommissie en het bestuur van de zwemvereniging. Deze toezegging kreeg hij. De heer de Boer drong er op aan, nauwkeurig te omschrijven bij de overdracht van de grond wat er wel of niet mag komen, om uitbreiding ter plaatse naar een grote industrie van dit nieuw te bouwen bedrijf te voorko men. Weth. Zegers tenslotte meende, dat een garagebedrijf in een woonwijk behoort te liggen. Het is niet de bedoe ling in deze wijk industrievestiging te bevorderen. Het voorstel, dat heel waf stof had doen opwaaien, werd tenslotte aanvaard. Verschillende aanvragen om subsidie werden door de raad behandeld. Zo kreeg o.m. de Ned. Amateur Toneel Unie een subsidie toegewezen. De bij drage aan de Stichting Zeeland werd van f 0,04 op f 0,08 p. inwoner gebracht. Een voorstel van B. en W. om een sub sidie-aanvrage van de Johanna Stich ting te Arnhem af te wijzen, vond geen genade in de ogen van de raadsleden. Er werd na stemming een bedrag van f 25,- p. jaar beschikbaar gesteld. Een voorstel tot subsidiëring van de Euro pese Beweging werd na lang aarzelen van een aantal raadslede n, vastgesteld op f 25,- p. jaar. Afgewezen werden ver zoeken om gemeentelijke bijdragen van de Stichting Chr. beroepskeuze in Zee land, het Humanistisch Thuisfront en de Actie Opgeruimd staat netjes. Algemene beschouwing begroting 1962 Van het recht tot het houden van algemene beschouwingen bij de behan deling van de begroting 1962 werd o.m. gebruik gemaakt door de raadsleden Vergouwe en Carels. De heer Vergouwe sprak in de aller eerste plaats zijn blijdschap uit over het feit, dat de begroting thans slui tend is. Hij stelde dat het bijzonder ver heugend is, dat in de nabije toekomst een derde schoolarts zal worden aange steld. Hij betreurde het dat het zo lang heeft geduurd eer de schoolartsendienst een dergelijk besluit had genomen, daar het hier om een groot belang, n.l. dat van de gezondheid der schoolgaan de jeugd ging. Ook stelde hij het con tact tussen B. en W. en de sportorgani saties op hoge prijs. In verband o.a. met de bouw van de kleedlokalen op hot sportveld, alsmede de exploitatie van het nieuwe sportveld. Voorts pleitte •spr. o.a. voor modernisering van de straatverlichting en verzocht te onder zoeken of de bejaardensociëteit kan worden ondergebracht in het jeugdge- bouw „De Uitkomst". Aandacht werd gevraagd voor de sanering van deBloe- menwijk, waarbij de heer Vergouwe "ooral dacht aan het probleem van de bejaarden, die als ze in een ander huis moeten, het dubbele van het huurbe drag moeten opbrengen. Hij sprak ver volgens de wens uit. dat in 1962 einde lijk het raadhuis gebouwd zal kunnen worden en uitte zijn blijdschap over de ontwikkeling van het toerisme in Bres kens. Hij bracht B. en W. dank voor hun streven het kunstduin aangelegd te krijgen en vroeg aandacht voor de bestrating van de Boulevard. Hij sprak de wens uit, dat de moeilijkheden met de N.V. Zeebad Breskens spoedig zou den zijn opgelost, dit vooral in verband met de toenemende behoefte aan re creatie. Nog steeds wordt betreurd, dat ook Breskens niet is aangewezen als kerngemeente. Algemeen is men ver heugd over een op te richten industrie schap tussen de gemeenten Breskens- Schoondijke-Groede en Hoofdplaat. De heer Carels sprak ongeveer in de zelfde geest. Hij noemde de begroting een moeilijk te begrijpen stuk voor de raadsleden en vroeg B. en W. te bevor deren, dat deze in het vervolg duidelij ker en overzichtelijker wordt opgesteld. Een begroting, aldus de heer Carels, is een operatieplan van de gemeente en moet dan ook voor de raadsleden dui delijk te lezen zijn. Ook hij vroeg aan dacht voor de aanstelling van de 3e schoolarts, de verlichting, het gemeen tehuis, het bungalowpark, zwembad en de sanering van de Bloemenwijk. Voorts werd de aandacht van B. en W. door de heer Carels gevestigd op de grote behoefte aan de bouw van goedkope zomerhuisjes. Hij vroeg hiervoor in de nabije toekomst maatregelen, evenals voor de camping welke de N.V. Zeebad Breskens aan de kust wil bouwen. Spr. betreurde nog steeds de opheffing van de huisvestingscommissie en bracht warme dank aan een aantal gemeente naren voor het bejaardenwerk, dat met zoveel animo ter hand is genomen. Burgemeester Eekhout dankte voor de algemene beschouwingen en gaf in het kort hierop een antwoord. De ge meentebegroting werd bladzijde voor bladzijde behandeld. De heer de Boer wees er bij deze be handeling verschillende malen op, dat de begroting bijzonder onduidelijk is opgesteld. Hij miste o.m. verschillende overzichten. B. en W. zegden toe dat zij cle raadsleden de volgende maal zullen bijeen roepen voor een technische uit eenzetting over de opzet van de nieuwe begroting en beloofden eveneens de be groting overzichtelijker te laten sa menstellen. Nadat over een aantal pun ten uitgebreide toelichting was gege ven, werd de begroting tenslotte, laat in de avond, door de raadsleden zonder wijzigingen aanvaard. Biljarten. Zondag 24 Dec. had in ,,'t Vissershuis" de plaatselijke ontmoeting op 't groene laken plaats tussen A.B.C. en E.N.Z.K. Deze wedstrijd werd gewonnen door A.B.C. met groot verschil, zodat deze laatste definitief in het bezit van de wisselbeker kwam. De beste partij speelde de heer P. Erasmus met maar liefst een gemiddel de "Ti 4,85, een mooie prestatie. Het was een zeer sportieve strijd waaraan werd deelgeiiu,. met niet minder dan 36 spelers. De volledige uitslag was als volgt A.B.C.: gewonnen 12 partijen, 1 gelijk, caramboles 793. E.N.Z.K.: gewonnen 5 partijen," 1 ge lijk, caramboles 632. Oostburg Raadsvergadering. De Raad van Oostburg heeft er echt de tijd eens voor genomen. Stipt om half acht liet burgemeester J. L. van Leeuwen de hamer vallen. Niemand kon toen vermoeden dat het rond twee uur in de prille morgen zou zijn voor dat deze hamer voor de laatste maal zou vallen. Deze marathon-vergadering, waarin de raadsleden lang van stof wa ren en ook de burgemeester zelf zeer uitgebreid op de gestelde vragen in ging, was voor Oostburg ongetwijfeld een record. Een record, waarvan we overigens niet graag vaak getuige ho pen te zijn. Nadat de heer Dekker verschillende opmerkingen gemaakt had over de no tulen van de vorige korte vergadering waarin de begroting was aangeboden, deed de voorz. mededeling van het heu gelijke feit, dat het bestuur van de Cha- ritas-instelling, die ook te Oostburg het R.K. St. Antonius-ziekenhuis beheerd, heeft besloten het oude bestaande zie kenhuis niet te restaureren, doch ineens over te gaan tot de bouw van een mooi goed geoutilleerd ziekenhuis. Nog dit jaar zou de architect met een schets- 12 „Bij de deur al", antwoordde die en thans had Rob gelegenheid haar goed op te nemen, nu ze naast haar moeder onder de lamp ging zitten. Ze was vrij lang, had een athletisch figuur en in haar gebruind gezicht zagen twee grijs blauwe ogen de bezoeker vrijmoedig en opmerkzaam aan. Haar haar was hoog' blond en ze droeg het strak langs haar hoofd gevlochten. Rob vond dat ze er zeer verzorgd uitzag, al had ze geen lippenstift of nagellak gebruikt. Haar handen waren mooi, smal, lange vin gers, goed onderhouden. Goed type, dacht hij en vond dat Rie Koster hele maal geen gek figuur zou slaan onder de meisjes die hij kende. Het eerste kwartier ging voorbij met de gewone bezoeksdrukte. Sigaretje op steken, koffie, koek d'r bij. Een praatje over de garage, over zijn kosthuis. Moe der Koster infonneerde bezorgd of hij wel goed te eten kreeg. Rob roemde zijn kost juffrouw. Langzaam zakte zijn onrust. Want de gevreesde vragen bleven uit. Koster en zijn vrouw voelden aan, dat wat de jongen kwijt wilde, hij zelf wel zou vertellen, daar zag hij er open en eerlijk genoeg voor uit. En verder wa ren het zijn zaken. Zo kwam Rob op zijn gemak en praatte weldra vrijuit over het werk. Moeder Koster was ijverig bezig met een of ander haakwerkje en Rie was in een lage rookstoel gaan zit ten met een boek. Steels gleden Robts blikken telkens naar het meisje. Ze was prettig om naar te kijken, in haar simpele blauwe truitje, de strakke grij ze rok, een paar slanke maar stevige benen gestoken in nylonkousen, bruin- leren pantoffelschoenen met platte hakken. Sportief type, concludeerde Rob waardevend. Hoe zou ze in de om gang zijn? Waarschijnlijk net als ze er uitzag, zakelijk, flink. „Zeg", zei Koster toen opeens mid den in het gesprek, „als jij voor die avondschool niets voelt, dan is er toch nog wel een andere manier om er wat bij te leren". Rob kleurde als een pioen en was toch blij dat het hoge woord er uit was En dankbaar, dat Koster hem niet ge vraagd had waarom hij er niets voor voelde. Deze mensen hadden een aan geboren tact, constateerde hij en ze zeilden prompt langs alle moeilijke kwesties heen. Dat hij kleurde was om het meisje, dat er bij zat. Moest ze we ten dat hij een stommeling was? „Hoe bedoelt U?" vroeg hij een beetje onnozel. „Nou, als je b.v. een schriftelijke cursus neemt van een goed instituut. Je kunt er net zo lang over doen als je wilt. Je hebt vrije tijd genoeg. Er zul len dingen zijn die je niet snapt, nou ja kijk es, ikheb zelf ook op die ma nier wat meer moeten opscharrelen". Koster was op zijn beurt een beetje verlegen; de jongen moest niet denken dat hij hem zat aan te halen. „Misschien kan ik je een beetje helpen, ik ben geen licht als leraar hoor, maar ik doe het dan maar op z'n janboeren fluitjes. Rob dacht ingespannen na. Een schrif telijke cursus. Geen leraar, geen jon gens, geen drang tot opschieten. Rus tig werken op zijn kamer. Tekenen opeens greep hem de bekoring van dar toekomstbeeld. Het blankhouten teken bord, het witte papier, de haken en driehoeken zo'n ezel was hij toch niet dat hij dat niet voor elkaar kreeg? „Kijk es", ging Koster voort, „op zo'n school leer je een hoop dat je strikt genomen niet nodig hebt. Rob knikte instemmend en dacht aan Karei de Kale en het ministerie-Thorbecke. Zo'n cursus autotechniek bepaalt zich tot het noodzakelijke. En als je die on dergrond eenmaal hebt, dan krijg je misschien de smaak te pakken. In ieder geval, wat je leert is nooit weg. Rob was al half besloten. En Koster zou hem helpen. Hij mocht Koster. En hij mocht deze moederlijke vrouw. En misschien was dit meisje er dan ook wel maar dat was niet zo prettig. Hij werd warm bij de gedachte dat ze hem zou zien stuntelen, dat die hel dere ogen misprijzend of medelijdend naar hem zouden kijken Koster stond op. „Ik heb boven nog een prospectus liggen Van de cursus die ikzelf heb gevolgd. Die is nu al wat ver ouderd natuurlijk, maar dan weet je zo'n beetje waar het om gaat. Ik weet zeker dat de baas het ook zal waarde ren als je er wat bijleert. Je moet zien dat je boven andere jongens uitkomt, zoals die lange sladood, die ik liever vandaag dan morgen zie vertrekken en die rooie vrind van 'em. Die zie je iede re avond op de Hogedijk met een siga ret, fluiten naar de grieten, of ze zitten in de bios. Jij kunt wel verder, Rob. Wie weet, misschien kun je als verte genwoordiger de weg op, dan is het goed als je alles van de wagen afweet. Ik haal de rommel even. Meteen was hij opgestaan. Moeder Koster was in de keuken aan het koffie filtreren. Op eens was hij met het meisje alleen. „De studie ligt jou zeker niet zo bar. hè?" vroeg ze rondweg. Hij voelde met een ergernis dat hij kleurde. „Geneer je niet", zei ze glimlachend, „niet iedereen heeft een studiekop. Als je een paar goeie handen aan je lichaam hebt en je gebruikt je gezond verstand, kun je het een eind brengen

De Schakel | 1962 | | pagina 1