J. BOBBE CORSETTEN 10 pC* wintermantels V Doe Uw voordeel] Slechts 3 dagen dejchakel ALG NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN V. 15e Jaargang - Nr. Vrijdag 29 December'61 Verschynt iedere vrijdag A bonnementsprij s fi,iop. kw.; franco p. post f1,25 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS -R SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.'* - GIRO 358296 Nieuwvliet Raadsvergadering. (Slot) De gemeenterekening 1959 werd door de raad voorlopig vastgesteld. De gemeentebegroting voor het jaar 1962 kwam hierop aan de orde. De voor zitter zei voor de behandeling, dat het voor B. en W. teleurstellend is dat zij niet hun stempel op de begroting heeft kunnen drukken. De nieuwe verhou dingswet tussen Rijk en Gemeenten is voor Nieuwvliet zelfs ongunstig. Om de aangeboden begroting sluitend aan de raad te kunnen voorleggen, is een be drag van f 1660,- van de algemene re serve overgeboekt naar de gewonr dienst. Gezien de aanwezige reserve kan de positie van de gemeente voor alsnog niet verontrustend genoemd wor den. Op langer termijn ligt de zaak na tuurlijk anders. Een post hebben B. er W. gemeend te moeten verhogen, nJ.de kolentoeslag voor ouden van dagen welke B. en W. gaarne met een uitke ring van f 4,85 p. week voor de duur van 20 weken inplaats van 13 weken zagen gebracht. Hoofdstuksgewijs werd de begroting behandeld, waarna z.h.st. deze, zoals ze was aangeboden, werd aanvaard. De reeds bestaande zomerhuisjesver ordening werd in overeenstemming ge bracht met de herziene bouwverorde ning der gemeente. Ook werd de kam- peerverordening, welke uit 1951 dateert, aangepast aan de verordening van an dere gemeenten, ter verkrijging van uniformiteit. Het bouwrijp maken van de gronden, gelegen in het door G.S. goedgekeurde uitbreidingsplan, wordt geraamd op ruim 1 millioen gulden. Deze kosten zul len dienen te worden opgebracht door degenen, die in het uitbreidingsplan zullen gaan bouwen. Door het Inge nieursbureau Van Hasselt de Koning werd een berekening gemaakt voor het verhaal, dat op de in de diverse onder delen van de gelegen gronden zou die nen te worden toegepast om de finan ciering van het bouwrijp maken moge lijk te maken. Dit verhaal is per m2 kampeerterrein f 2,50. Voor meer luxe bouw is een verhaal van f 10,- per m2 gedacht, terwijl er nog twee andere ca- tegoriën zijn met een verhaal van resp. f 9,- en f 7,50. Voor reeds bestaande zo merhuisjes zal een bedrag ineens van f 1850,- als verhaal gelden in de kosten van aanleg van riolering en hun aan deel in de andere publieke werken. Z.h.st. werd deze bij prijzenkaart ge regelde verhaalsverordening door de raad aanvaard. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Quaars naar de totstandkoming van het sportterrein. De grond is reeds aangekocht, aldus de voorz. De Ned Heide Mij. maakt de plannen en zo mo gelijk zal men de uitvoering in D.A.C.W.- verband zien trachten tot stand te brengen. De vergadering werd door de voorz. gesloten, niet voordat hij de raadsleden en hun gezinnen een pret tige Kerst en een gelukkig oud en nieuw had toegewenst. Schoondijke Mij. Ooft- en tuinbouw. De afdeling Schoondijke van de Mij Ooft- en Tuinbouw hield haar jaarlijk se propaganda-samenkomst. In zijn welkomstwoord heette de voor. zitter, dhr. P. Luteijn, allen hartelijk welkom, speciaal burg. J. C. Hoftijzer de M.B.-leden A. Hoolhorst en J. Henne- keij. Door de heer Hoolhorst werden een aantal dia's van de laatst gehouden ten toonstellingen vertoond. Tot slot werd een 4-tal films vertoond. Afscheid mevr. Schijve cils lerares. In zaal Wijffels werd afscheid geno men van mevr. Schijve als lerares in A.V.O.-vakken aan de Landbouwhuis houdschool „Prinses Marijke" te Schoon dijke. De heer J. J. de Haan heette allen hartelijk welkom. Burg. B. H. G. ter Haar-Romeny, voor zitter van de Provinciale Commissie van toezicht van de Landouwhuishoudscho len der Z.L.M., sprak als eerste in de rij van sprekers. Hij gaf in het kort een overzicht van de staat van dienst ^an mevr. Schijve. Na het behalen van de akte van onderwijzeres in 1916 was ze achtereenvolgens werkzaam in 's-Heer Arendskerke, Groede en Amsterdam. Van 1924 tot 1940 was zij buiten het on derwijs, doch in 1940 verhuurde zij zich- volgens spr., aan de Landbouwhuishoud- school te 'Schoondijke. Dit bleek een langdurig contract, want na bijna 31 jaar wordt het i^s door J^et bereik» van de pensioengerechtigde leeftijd, af gesloten. Gedurende deze tijd hebt U Uw beste krachten gegeven en vele meisjes, nu reeds moeder, hebben van Uw A.V.O.- lessen geprofiteert. Door mej. v. d. Leede, consulente voor onderwijszaken van de Z.L.M., werd een pracht vaas met bloemen aangeboden. Namens de Kring W. Z.-Vlaanderen van de Z.L.M. sprak de heer I. de Bruij- ne. Het was hem opgevallen dat de Landbouwhuishoudschool te Schoondijke zeer weinig docenten geteld had uit Z. Vlaanderen. Door de liefde tot haar streek, mevr. Schijve aangeboren, heeft ze een stempel gedrukt op de leerlin gen, dus op de toekomstige bewoonsters van deze streek. Hij bood haar als aan denken een legpenning aan. Mevrouw R; mondt, sprekend namens de Commissie van Toezicht en namens het bestuur der school, zei dat mevr. Schijve historie had geschreven in de school. TJ hebt de school meegemaakt bij de opening, de afbraak en de wederop bouw. Gedurende al die tijd bent U ge weest, wat eens één van de directrices zei, „een moeder voor de school". Zij bood haar het „Prinses Marijke be kertje" aan. (Het bekertje wordt nor maal elk jaar uitgereikt aan de beste leerling) In een geestige toespraak namens de collega's, nam de heer G. Jansen af scheid. Hij kenschetste mevr. Schijve als iemand die steeds onkruid had ge wied in eigen tuintje en daardoor kwam er weinig onkruid in voor. Wat wilde zeggen, dat hij eigenlijk niets dan goeds kon zeggen. Namens de collega's bood hij haar een tinnen fruitschaal aan. Ds. Grafe wenste de scheidende lerares een goede rust met waardigheid, teneinde van de verder gaande avond het licht te hebben en het licht te zijn. Mevr. Schijve dankte alle sprekers voor alle waarderende woorden tot haar gesproken. Ze zei geprobeerd te hebben de leerlingen niet alleen kennis bij te brengen, doch ook een zekere geeste lijke vorming. Zij dankte de directrice en leerkrachten voor de prettige sa menwerking. Na een dankwoord, uitgesproken door de heer J. J. de Haan, werd nog een kort woord op rijm in het Zeeuws dia lect gesproken door de heer C. Schijve, echtgenoot van de scheidende lerares. Uitvoering o.l. school. In zaal Wijffels gaf de o.l. schoof „Prinses Irene" één van haar jaarlijkse uitvoeringen. Het programma werd ver zorgd door de kinderen van de 2e, 3e en 6e klas der school en stond onder lei ding van de heren A. J. de Klerck en A. v. Lare. De voorzitter der Oudercommissie, de heer P. Cornelis, kon naast het vele pu bliek, een voltallig college van B. en W. met hun dames welkom heten alsmede de voorzitter van de plaatse lijke afdeling van Volksonderwijs. Het programma werd vlot afgewerkt en bestond uit een serie aardige toneel stukjes. Speciaal de kinderen van de 2e en de 3e klas brachten op zeer aardige en goede manier hun stukjes en moch ten dan ook een applaus in ontvangst nemen wat er zijn mocht. Een goede verloting weerspiegelde de tevredenheid van het publiek. Het was dan ook een dankbare voor zitter die een kort dankwoord sprak tot allen, die aan het welslagen van deze avond hadden meegewerkt. Biervliet Propaganda-avond kankerbestrijding Ook te Biervliet werden dezer dagen voorbereidingen getroffen voor een pro paganda-avond ten behoeve van de kankerbestrijding. De avond zal oo 27 Febr. a.s. gehouden worden. Eindles Moedercursus. In het Groene Kruisgebouw te Bier vliet werd de slotbijeenkomst gehouden van de georganiseerde moedercursus. Voor deze cursus is veel belangstelling geweest. De slotbijeenkomst droeg een feeste lijk karakter. De docente mocht van de cursisten een aardig geschenk in ont vangst nemen, terwijl namens het Groe ne Kruis-bestuur afd. Biervliet, dank woorden werden gesproken aan het adres van de leerlingen en de docente van de cursus. Na afloop van het officiële gedeelte werd "een film vertoond over de dich ting van de Braakmandijk. Het was erg leuk om de vele oude bekende plekje van voor de dichting op de film teru; te zien, terwijl tijdens de dichting heel wat bekende gezichyen op het doek te zien waren. Dit alles betekende een gezellig slot MEDISCHE 8urchtstraat 13 OOSTBURG van een prettige cursus, waarvan de moeders en toekomstige moeders heel wat hebben geleerd. Retranchement Raadsvergadering De Raad van Retranchement kwam voor de laatste maal in dit jaar in vol tallige vergadering bijeen onder voor- ziterschap van burgemeester J. A. Leen- houts. Op een subsidie-aanvrage van het Hu manistisch Thuisfront werd afwijzend beschikt. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot het doen aanbrengen van nieuwe vloeren en ramen, met bijko mende werken, in de beide leslokalen van de o.l. school. De raad ging accoord met het voorstel van B. en W. om in principe te beslui ten tot het verlenen van medewerking aan de aanleg van een duinwandeipad met duinovergangen en bijkomende werken. In de kosten van aanleg van genoemde werken wordt door de mi nisteries van Economische- en Sociale Zaken een subsidie verleend. Aan de plaatselijke vereniging voor vreemdelingenverkeer werd voor 1962 een bijdrage van f 150,- verleend. Aan V.V.V. werd eveneens een bedrag van f 155,- toegewezen als aandeel van de afdeling in de uitgave van een nieuwe streekfolder voor W. Z.-Vlaanderen. Bij de bespreking van de begroting '62 deelde de voorz. mede, dat diverse pos ten wel aan de krappe kant zijn, doch dat de begroting sluitend kon worden gemaakt. De gewone dienst wijst aan inkomsten en uitgaven een bedrag aan van f 147828.-, met een post van f 1084,- voor onvoorzien. De kap.dienst vermeldt aan inkomsten een bedrag van f 173549,19 en aan uitgaven f 196793,51, derhalve een tekort van f 23244,32. De begroting werd aldus vastgesteld. De subsidie voor de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk werd voor 1962 van 5 ct. p. inwoner ge bracht op 8 ct. Het bedrag per leerling, als bedoeld in art. 55 bis van de i.o.- wet, werd voor 1962 vastgesteld op f 85,97 per leerling. Kolentoeslag zal dit sei zoen verleend worden voor drie maan den. Het inkomen van een ongehuwde mag, om in aanmerking voor deze toe slag te komen, niet hoger zijn dan f 1750,- en voor gehuwden f 2250,-. Op voorstel van de heer Pattist werd besloten aan leden van het stembureau een vergoeding te verstrekken van f 10,- per dag. Bij de rondvraag deelde de voorz. mede, dat de straatverlichting op en kele punten verbeterd is en dat nog een verbetering in voorbereiding is. Weth. Almekinders brach; de raad dank voor de bloemenattentie, die hij mocht ontvangen bij zijn opname in het ziekenhuis. De voorz. dankte de raad voor de pret tige wijze, waarop in 1961 gewerkt kon worden in het belang van de gemeente. Hij wenste de leden goede en gezegende feestdagen toe. Namens de raad dankte de heer Lauret de voorzitter voor diens hartelijke woorden en bood hem weder kerig de beste wensen voor het komen de jaar aan. Breskens Nogmaals duivententoonstelling. Aan de uitslag van de duivententoon- stelling te Breskens in ons vorig num mer, dient nog te worden toegevoegd: KAMPIOEN DOFFER: A. de Hulster. KAMPIOEN DUIVIN: Jacq. Klaaijsen. Ingezonden Op waarlijk waardige en stijlvolle wijze heeft de Commissie voor verzor ging van ouden van dagen in de ge meente Breskens de Kerstmiddag ver zorgd. Het was weer eens Breskens op zijn best. De laatste jaren is de gemeen schapszin en het saamhorigheidsgevoel wel eens zoek geweest. Gelukkig is bovengenoemde Commis sie hiervoor gespaard gebleven. Hulde daarom aan dit comité voor de wijze, waarop zij dit hebben gedaan. Het was geen eenvoudige opgave. Enige jaren geleden kwam er in uw blad, na afloop van een dergelijke Kerstmiddag, een stukje voor met op schrift: „Zorg dat je er bij komt". Hoogstwaarschijnlijk heeft dit opschrift Donderdag, vrijdag, zaterdag -L V korting op al onze (Ruime sortering TEENAGERMANTELS.) Uw modehuis in VLISSINGEN vele ouden van dagen geïnspireerd tot een bezoek aan deze Kerstmiddag. Als gevolg hiervan was de zaal geheel be zet. Aan allen die op enigerlei wijze hun hulp hieraan hebben verleend, na mens vele ouden van dagen hartelijk dank. We zijn te Breskens op de goede weg. Kortgeleden las ik in de Pr. Z. C. van een gemeente aan de overzijde van de Schelde dat ze daar ook maai' eens zou den beginnen met een gezellige Kerst middag voor de ouden van dagen. Ge- J zien ons eerste lustrum zijn we wel een ronde voor. Tot slot nog dit. Men moet geen oude koeien uit de sloot halen, zegt een oud spreekwoord. Toch deden de woorden van onze Burgemeester mij goed, dat hij nog enkele voorbeelden uit het ver leden ophaalde, waaruit bleek, hoe het niet moet. Het begin van dertiger jaren liggen ons nog vers in het geheugen. De gemeenteraad maakte toen enkele uren zoek over een Kerstgave van enige guldens aan de minst draagkrachtigen. Wel een verschil met thans. Het is den ook verheugend te zien, dat Rijk, ge meente en andere instanties inzien dat de ouden van dagen destijds het spit hebben afgebeten voor de welstand die wij thans genieten. Dat die zo moge blijven, is de wens van een der Bejaarden. PILMNieUWS Casino Bioscoop te Breskens presen teert U Zaterdag 30 Dec., aanvang 8 u., Gerald Mohr in de boeiende film: ..Ge nadeloze Jeugd". Als een smeulende lont sluimeren de emoties der jonge ren tot zij uitbarsten met niets ont ziende kracht, daarbij alle wetten over boord werpend. Het probleem van de rassenhaat op een „High school" in Amerika wordt in deze film aan de kaak gesteld. De mentaliteit achter de gebeurtenissen gelden als waarschu wing, dat begrip voor de moeilijkheden der hedendaagse jeugd goed en wel is, maar dat slapheid in de leiding (of ge brek aan leiding) leidt tot losbandig heid en misdaad. Een zeer onderhou dend verhaal op boeiende wijze verfilmd Maandag 1 Jan. (Nieuwjaarsdag), aanvang 4 en 8 uur, de populaire schla gerzanger Freddy Quinn met Heidi Bruhl in een meeslepende avonturen film vol spanning, maar ook vol mu ziek „Freddy und die melodie der nacht". Een wervelwind van spannende en amusante belevenissen met nieuwe schlagers van Freddy P.A. „Irgendwann gibt's eind Wiedersehn". Een film die het leven opfleurt.

De Schakel | 1961 | | pagina 1