In de loop van 1962 zijn voorzien, t.w. verbetering van de Kanonhofbocht in de weg naar de wijk Turkeije, afkoop sommen voor overname door de Pro vincie van de weg Oostburg-Waterland- kerkje met naastliggend fietspad, de e.v. aanschaffing van een brandspuit, de verdere restauratie van het Dorps huis, uitbreiding speelplaats der kleu terschool en speelmateriaal voor plaat sing op die speelplaats. De nieuwe regeling financiële verhou ding tussen het Rijk en de gemeenten biedt de gemeente geen noemenswaar dige voordelen. De gemeente komt niet in aanmerking voor een belasting-uit kering omdat de plaatselijke belasting capaciteit nogal wat hoger ligt dan de landelijke. Ook de dienst 1961 werd wat de ge wone dienst betreft, gewijzigd. Aan de volgende instellingen werden voor 1962 subsidies verleend: Katholieke Blindenzorgvereniging „Sint Antonius van Padua" te Eindhoven f 10.-, Kon. Wilhelminafonds f 0,01 p. inwoner,- Z. Consultatiebureau voor Alcoholisme f 5.-, Centrale van Kath. Militaire Te huizen f 10.-, Protestants Geestelijke Verzorging van het Ned. Leger f 10.-, Fruitteeltproefbedrijf te Philippine f 10. Een aantal subsidieaanvragen werd af gewezen. Er zal medewerking verleend worden aan de woningverbetering van G. Giro- lami voor zijn pand Marijkestraat 12. Blijkens het controlerapport van het Verificatiebureau der Ver. voor Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage zijn de boeken en kas van de gemeente-ontvan ger en de legeskas ter secretarie in het 4e kw. 1961 in orde bevonden. Aan het raadsbesluit van de gemeen te Peize, waarbij aan de landsregering verzocht wordt zodanige maatregelen te nemen dat de woningwetbouw ten plattelande gelijke tred kan houden met die van de stedelijke en grotere gemeen ten, wordt adhaesie betuigd. Van G.S. is bericht ontvangen dat aan de Prov. Staten zal voorgesteld worden om het rijwielpad langs de weg Oost burg - Waterlandkerkje - IJzendijke in eigendom, beheer en onderhoud door de Provincie over te nemen. Binnen afzien bare tijd zal dan reconstructie van dat fietspad plaats hebben. Er zal nu hope lijk een einde komen aan de fietspad- misère, waarmee de betrokken gemeen ten geregeld te maken krijgen, maar niet in staat zijn daar een einde aan te maken door de hoge kosten. Aan het slot van de vergadering dankt de voorz., burgemeester M. J. Verb rug- ge, de raadsleden voor de prettige ma nier van samenwerking gedurende het afgelopen jaar. Ook aan het gemeente- personeel brengt hij dank uit. De bevol king van de gemeente is in 1961, voor het eerst sedert verscheidene jaren, niet achteruit gelopen. Het is een ver heugend feit dat er een aanmerkelijke verjonging van de bevolking plaats heeft. Dit blijkt o.a. uit de leerlingen- toename van de kleuterschool. Brand. Een felle brand brak uit in de land- bouwschuur van de landbouwer H. Dek ker aan de Bakkersstraat te Waterland- kerkje. Nadat eerst de brandweer van Oostburg was verschenen werd korte tijd later de plaatselijke brandweer ge alarmeerd. De gezamenlijke brandweren konden niet verhinderen dat de gehele schuur, gevuld met stro, gerst en tarwe, een prooi der vlammen werd. In de schuur bevond zich verder nog een nieuwe caravan welke geheel ver loren ging evenals enig landbouwmate- riaal. Het zich in de schuur bevindende vee kon tijdig worden gered alsmede enige landbouwwerktuigen. De woning liep geen schade op. De oorzaak van de brand moet waar schijnlijk worden gezocht in kortslui ting. De landbouwer is verzekerd tegen brandschade. De landbouwer liep ernstige brand wonden op aan zijn handen. Dr. A. Lie- evns uit IJzendijke verleende hiervoor eerste hulp. Breskens Gezellige avond bejaarden. Dinsdag jj. gaf de afd. Breskens van de Alg. Bond van Bejaarden een gezel- Koster ging zitten vissen naar zijn fa milie en zo. Hoe kon hij, zonder onbe leefd te worden, de man in zijn eigen huis nul op het request geven? Deze avond kon iets goeds geven, maar kon ook de chef tegen hem innemen en dan zou hij het voortaan niet best hebben. Onder dit gepeinzen kwam hij in de lange straat met de nieuwe arbeiders woningen. Hij keek door de ruiten naar binnen bij de mensen die thuis zaten, in nette salonnetjes met old finished crapauds, een glimmend harmonium hier, een boekenkast daar, schilderijen aan de wanden, soms een heideland schap met veel paars en berkenboom pjes boven een dressoir, de zonnebloe men van Van Gogh zag je ook overal tegenwoordig. Hij dacht aan thuis, de huiskamer met de prachtige antieke meubels, de oude Engelse jachtprenten langs de wand, de koperbeslagen scheepkist, de grote vleugel 17bis. Met een schok stond hij stil en bekeek het emaille naamplaatje: H. Koster Pz. Hier moest hij zijn. Hij druk te zijn vinger op de belknop. Het werd licht achter het kleine spionnetje, waarvoor weldra een scha- duwhoofd verscheen. De deur ging open en Rob staarde in de verwonderde ogen van een meisje. „Dag juffrouw", zei hij beleefd, „ik ben Rob van Liempden. Ik had met eh meneer Koster afgesproken „Kom d'r in", zei het meisje resoluut lige avond in zaal „Casino" te Breskens Bij de opening verwelkomde de voor zitter, de heer Besemer, de vele aanwe zige leden en genodigden en twijfelde er niet aan of het gebodene op deze avond zou bij allen goed in de smaak vallen. Dit bleek inderdaad het geval te zijn, want op het podium verscheen de be kende saxophonist Jasper Anthonisse, die tevens op het hammondorgel en onder begeleiding van de accordeon virtuoos Pr. van Hij f te, zeer mooie mu ziek, alsmede vrolijke potpourri's op fantastische wijze ten gehore bracht. Als afwisseling van de muziek trad op de cabaretier Lou Sterda, die met eigen begeleiding op gitaar leuke liedjes zong en geestige moppen wist te vertel len. Het was buitengewoon aardig en werd ook door alle aanwezigen zonder uitzondering zeer gewaardeerd. In de pauze werd onder het genot van een kopje koffie een zeer goed geslaag de verloting gehouden met talrijke mooie prijzen. De voorzitter sloot de avond met al len, in 't bijzonder de heer Burgemeester en zij, die op een of andere wijze hun medewerking verleenden, hartelijk dank te brengen voor de belangstelling in het streven van het bestuur om voor de bejaarden wat te doen. Ouderavond O.L. School. Donderdag 14 Dec. werd de jaarlijkse ouderavond van de Openbare lagere school gehouden. Nadat de ouders, zoals gewoonlijk, de gelegenheid was geboden het werk van hun kinderen in het schoolgebouw te bezichtigen, kon de voorzitter van de Oudercommissie, de heer P. J. Priester, de vele aanwezigen welkom heten in het jeugdgebouw „De Uitkomst". Onder de aanwezigen bevonden zich burge meester Eekhout, alsmede wethouder v. d. Hooft e n de gemeente-secretaris de heer Woittiez. In zijn openingswoord beklemtoonde de voorzitter de prettige en vruchtbare samenwerking tussen de leerkrachten en de oudercommissie. Hij deed een be roep op de ouders, door woord en daad de doelstelling en het karakter van het openbaar onderwijs uit te dragen, in het belang van de school en de kinderen. In een uitvoerig jaarverslag liet de secretaresse van de oudercommissie, mevr. Niermans-Gossije. de gebeurte nissen van het jaar 1961 de revue pas seren. Blijkens de betreffende jaarverslagen vertoonden zowel de rekening van de oudercommissie als die van het school fonds over 1961 een gunstig batig saldo. Mededelingen werden gedaan omtrent het Contact-orgaan, de schoolreizen en enkele facetten van het onderwijs. Inplaats van mevr. Hensen-v. Land- vliet, die als lid van de oudercommissie niet meer herkiesbaar was, werd be noemd mevr. Maas-Hamelij nek. De eveneens periodiek aftredende com missieleden A. C. Ossewaarde en P. J. Priester, werden herkomen. Na afwerking van de agenda werd een film vertoond, welke het leven van de kinderen op school in beeld bracht. De ze film is opgenomen door het lid van de oudercommissie, de heer H. A. J. de Baare. De vertoning van de film werd door de ouders ten zeerste gewaardeerd. Het filmprogramma werd voorts nog aangevuld met enkele kleurenfilms van de Visserijfeesten te Breskens en de Expo 1958 te Brussel. De openbare school kan terugzien op een zeer geslaagde ouderavond. Kerstmiddag voor de bejaarden. Voor de 5e maal heeft het Comité Bejaardenzorg voor de bejaarden van Breskens een Kerstmiddag gehouden in „De Uitkomst". Mevr. Poissonnier, voorzitster van de dames V.V.H., opende deze middag. In haar openingswoord mocht zij naast de bejaarden in het bijzonder welkom heten burgemeester Eekhout met echt genote, de heren doktoren en Ds. Spaans als bestuurslid van het jeugdgebouw. Door de dames V.V.H. is de zaal op sfeervolle wijze versierd. Het Kerstfeest is het mooiste aller feesten, aldus de voorzitster, en ieder viert dit op zijn eigen wijze. Ook burgemeester Eekhout sprak er en hield de deur open. Ze stak een hand uit. „Ik ben Rie Koster". Sjonge, ze gaf 'n stevige poot. Leek wel een jongen. Een beetje opgewonden volgde hij haar de gang in. „Geen jas", vroeg ze, „dan zullen we maar meteen naar binnen gaan". Ze opende de kamerdeur. In één oogopslag had Rob de omge ving opgenomen. Achter de tafel stond Koster in een donkerblauw shirt, nog glimmend van de douche die het ga- ragevuil van hem had afgespoeld. Er hing nog een flauwe lucht van warm eten. Het lamplicht scheen op de al grijze haren van een vrouw, die door haar brilleglazen verwachtingsvol naar hem op^ag. Het meisje stond achter hem. „Ah, die Rob", begroette Koster en schudde hem hartelijk de hand „Man van de klok, zoals altijd. Moe der, dit is Rob van Liempden, waar ik je van verteld heb". De vrouw stond nu ook op en gaf Rob een hand. Ze had een blozend fris bui tengezicht. „Dag Rob", zei ze en aar zelde even. Haar scherpe intuïtie had het al meteen gemerkt. Dit was een jongen uit een geheel andere kring. Geen arbeidersjongen. Hannes had wel heel goed gezien. „Neem een zit", nodigde Koster jo viaal. „Heb je al kennis gemaakt met mijn dochter?" (Wordt vervolgd). zijn vreugde over uit om op dit lustrum aanwezig te kunnen zijn. Op een dag als deze is ons hart met blijdschap ver vuld en voelen wij ons gesterkt te we ten dat de bejaarden in Breskens be schermd worden. Deze groep immers is het meest kwetsbaar. Vroeger sloeg de schrik om het hart wanneer men uit het arbeidsproces gestoten werd. Finan cieel was men toen afhankelijk van kinderen of armbestuur. Levensjaren slijten en tijden veranderen. Allerlei sopialé verzekeringen hebben hun in trede gedaan. Er diene echter nog tal rijke verbeteringen aangebracht te wor den. De bejaardensociëteit is op een hoogtepunt, zijnde het le lustrum. De organisatie is goed en schept voldoening bij de bejaarden. Er is nog veel op dit terrein te doen. De burgemeester besloot zijn toe spraak met de woorden: Wanneer de kerstklokken luiden hoop ik dat dit vrede zal geven. Hierna las mevr. van den Broecke de Kerstboodschap voor. Mevr. Vroon-van Maarleveld verrichtte de ceremonie voor 't aansteken van de kerstboom. Door leden van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen werd het Kerst sprookje „De Postkoets" van Andersen opgevoerd. Onder leiding van de heer J. Basting zong het dameskoor „God is mijn lied" enige kerstliederen. Ook wer den verschillende Kerstliederen in sa menzang gezongen. Aan het slot van deee middag dankte mevr. Poissonnier een ieder, die mee gewerkt heeft om deze middag te doen slagen, vooral diegene, die voor de kof fie met eigen gebakken cake hebben gezorgd en de autobezitters die weder om zo bereidwillig waren om voor het vervoer te zorgen. Kerstbijeenkomst Plattelandsvrouwen. Dinsdag j.l. kwamen de Plattelands vrouwen van de afd. Z.-Vlaanderen bij een in het gebouw „De Uitkomst" te Breskens voor him Kerstviering, o.l.v. mevr. Vroon-van Maarleveld. Een groot aantal dames heeft met grote aandacht het kerstprogramma beluisterd, dat geheel met eigen krach ten was verzorgd. Het was een zeer stijlvol programma, muzikaal geïl lustreerd door veel samenzang, begeleid door pianospel van mevr. Goldschme- ding. Een Kerstsprookje van Andersen was het slot van het programma, n.l. „Twaalf met de Postwagen", uitbeeldend de 12 maanden van het jaar. Dit werd zeer verdienstelijk door eigen leden gespeeld tegen een passend décor, ontworpen en gemaakt door de heer J. Verkruijsse en zijn medewerkers uit Schoondijke. Daarna werd bij kaaslicht de Kerst maaltijd gezamenlijk gebruikt. Na nog een kleine causerie werd de Kerstviering met het „Ere zij God" be sloten. Een voortreffelijke adventsbijeen- komst, die de leden in de echte Kerst stemming bracht. Gemeenschappelijke Adventsdienst In Breskens gaat de samenwerking door. Op 24 Dec. a.s. is er in het kerk gebouw van de Herv. Gemeente een grote gemeenschappelijke adventsdienst Het uur en de duur zijn zó gesteld, dat jong en oud deze dienst mee kunnen maken. Velen zullen zeker deze pracht inleiding op het kerstfeest niet willen missen. Alle plaatsen zijn vrij. Tijdig komen is toch wel gewenst. U bent dan zeker van een plaats naar uw keuze. Hoofdplaat Raadsvergadering De voltallige Raad der gemeente Hoofdplaat kwam vorige week in open bare vergadering bijeen, onder voorzit terschap van burgemeester Temmer man. Onder de ingek. stukken was o.m. een goedkeuring op de verordening van de heffing op haven-, kade- en liggelden. Gelijktijdig wijzigde de raad deze gloed nieuwe verordening zodanig, dat de schepen, die Zaterdagmiddags na 1 uur de haven binnenlopen en deze Maan dagmorgen voor 8 uur verlaten, zonder gebruik te maken van de laad- of los- installaties van schip of van de kade in het vervolg geen haven- of liggeld verschuldigd zijn. Dit werd gedaan om ook schippers, zonder extra kosten, in de gelegenheid te stellen Zondags er gens rustig te liggen en eventueel in staat te stellen de kerken te bezoeken. De 8e begrotingswijziging werd door G.S. goedgekeurd. Het kasrapport van het Verificatiebureau van Ned. Gemeen ten werd voor kennisgeving aangeno men, daar hieruit bleek, dat kas en be scheiden van de gemeente-ontvanger in orde waren. Medegedeeld werd dat B. en W het plan hebben om de secretarie uit te breiden en niewe kantoormeubelen aan te schaffen. In verband met de bijzondere omstan digheden waarin de Chr. school van Hoofdplaat is komen te verkeren, werd door de raad een verhoogd bedrag per leerling vastgesteld. Buiten het R.K. ón derwijs is er voor andersdenkenden te Hoofdplaat geen andere school dan de Christelijke. In verband hiermede werd dit verhoogde bedrag vastgesteld op f 57,- p. leerling. De gemeenterekening over 1960 werd door de raad aanvaard. De heer Steij- aert bracht namens de commissie van onderzoek verslag uit, waaruit bleek, dat alles in orde was bevonden. De verordening voor de kinderbijslag regeling voor ambtenaren werd gewij zigd. Een verzoek van de gemeente Hilva- renbeek om de presentiegelden van de raadsleden beschikbaar te stellen voor de anti-hongeractie werd voor kennis geving aangenomen. Aan de bekende motie van de gemeente Peize werd door de raad adhesie betuigd. De nota pro testeert tegen de door de minister vast gestelde curveprijzen voor de bouw van woningwetwoningen en de daaruit voort vloeiende moeilijkheden bij de gunning. De leden van de woonruimtecommis sie werden allen herbenoemd. Bij eerste stemming werden de heren J. de Kra ker, C. Hamelijnck, L. F. Roets, Ch. Rijckaert en J. v. d. Ameele herkozen. Een gedeelte van de waterleiding, eigendom van de gemeente Hoofdplaat onder de gemeente Biervliet, werd aan het Waterschap „Het Vrije van Sluis" verkocht voor de prijs van f 1,- totaal. Aan het schoolbestuur van de R.K. school te Slijkplaat werd medewerking verleend voor de aanschaffing van 50 sets, bureaux en een schoolbord tot een bedrag van f 3.994,80. De school had ge vraagd om een bedrag van f 5.408,80 voor de aanschaf van 80 leerlingen-sets. Afgewezen werd een verzoek van de zelfde school voor de aanschaffing van een schrijfmachine. Voor 2 leerlingen, afkomstig uit Hoofd -plaat, die de kweekschool te Ouden- bosch bezoeken, werd f 50,- per leerling beschikbaar gesteld. Een aanvrage van de Stichting Proef bedrijf voor de Fruitteelt te Z.-Vlaan deren om een subsidie werd afgewezen, daar uit de exploitatierekening bleek, dat er nog een reserve van f 21.088,50 beschikbaar is. Een subsidieaanvrage van het Humanistisch Thuisfront te Amsterdam werd afgewezen. De voet balvereniging Hoofdplaat vroeg een bij drage uit de gemeentekas van f 500,-. De raadsleden gingen met de toeken ning van deze subsidie niet zo maar ac- coord, daar de vereniging haar verplich tingen jegens de terreinhuur niet na blijkt te komen. Weth. Blaakman zette uiteen, dat het vooral de juniorenclubs zijn waardoor de vereniging in finan ciële moeilijkheden is gekomen. B. en W. zullen er in de nabije toekomst nauwlettend op toezien, dat de voetbal club haar verplichtingen jegens de ge meente nakomt. De heer Roets stelde, dat het rond deze subsidieaanvrage te Hoofdplaat gonst van geruchten. Weth. Termote merkte op, dat B. en W. het kasboek van de vereniging hebben ge controleerd en behalve het tekort niets bijzonders hebben kunnen constateren. Nadat de raadsleden de verzekering kre gen, dat de terreinhuur in het vervolg op tijd zal worden betaald, verklaarden zij zich bereid deze bijdrage voor 1 jaar te willen verlenen. Voor de Stichting Huishoudelijke voor lichting ten Plattelande, die te Hoofd plaat een cursus heeft gegeven, werd een bedrag van f 36,- beschikbaar ge steld voor de huur van de zaal. Het St. Nicolaas-comité ontving een bijdrage van f 0,75 per schoolgaand kina voor de tractatie, bij de intocht van de bisschop aan Hoofdplaat's jeugd ver strekt. De begroting 1962 werd gewijzigd. Uit een begroting van de A. Kring Zeeland C. van de B.B. over het afgelopen half jaar bleek, dat het bedrag van f 0,12 p. inwoner voor de B.B. niet toereikend zal zijn. De raad besloot voor de B.B. f 0,25 p. inwoner te voteren. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Thomaes naar de verbetering en verbreding van Hoofdplaats haven. Hij vroeg B. en W. te willen bewerkstelligen dat in de toekomst ook grotere schepen te Hoofdplaat zullen kunnen binnen lopen. De voorz. meende, dat deze ha venkwestie nog in een te pril stadium van voorbereiding is om hierover al na dere mededelingen te kunnen doen. Biervliet Ruzie in een café. Tijdens een woordenwisseling in het café van dhr. Bracke te Biervliet werd een der bezoekers zo nijdig, dat hij met een bierglas sloeg naar dhr. F. B. uit Biervliet. Met een gapende hoofdwonde moest dhr. B. naar de dienstdoende arts dr. Lievens te IJzendijke vervoerd wor den, die de wond met 3 krammen moest hechten. De onfortuinlijke cafébezoeker kon na behandeling weer per taxi naar huis gebracht worden. Oostburg Examens. Geslaagd voor het diploma machine- schrijven als: typist (150 aansl. per min.) de dames A. van den Broecke, Breskens; J. Dees. Zuidzande: P. de Gardeijn, Schoon dijke en J. le Rijcke, IJzendijke. kantoortypist (180 aansl. per min.) de dames F. Bruijnooge, Breskens; M. van Cruijningen, Cadzand; E. Risseeuw. Groede en J. Sturm, IJzendijke. dictaattypist (200 aansl. per min.) mej. M. Verplanke, Nieuwvüet en voor diploma Stenografie Ned. taal met 130 lettergr. per min. de dames O. van Hij f te, Groede en M. den Hollander te Oostburg. Allen leerlingen van het In stituut Xalbregtse te Oostburg. Waterlandkerkje Collecte. De gehouden collecte voor de geza menlijke militaire fondsen bracht een bedrag van f 11,08 op. Nieuwvllet Raadsvergadering De heer Quaars stelde het afvoeren van een gedeelte van het Nieuwvlietse strand van het huurcontract door de Inspecteur der Domeinen te Goes en het weer uitgeven in huur aan de Stich ting ..Het Zeeuwse Landschap", aan de orde door de voorzitter van de raad, de heer J. C., Everaars vragen te stellen of

De Schakel | 1961 | | pagina 2